Hoogtevrees of andere angsten: bel Fobieclub 'Vliegen' in een simulator is allesbehalve afgezaagd In luttele seconden van Leiden naar Bolivia VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA II Wanneer een luchtvaartmaatschapp jj bij Fokker een vliegtuig koopt mag zij drie volledige bemanningen gratis bij de fabriek laten opleiden. Voor Fokker is dit een belangrijk stukje klantenservice of, zoals de directie van de fabriek het noemt, produkt-ondersteuning. De desbetreffende vliegers zijn wel eens geneigd dit begrip anders uit te leggen. Want vooral bij de zware vliegeropleidmgen wordt er inderdaad heel wat "gesteund" Bij mevrouw M.N. de Wolf—Ferdinandusse in Woerden zij als vraagbaak, praatpaal en kostenbemiddelaar voor rinkelt de telefoon onophoudelijk. Al veertien jaar leidt zij allerlei mensen met fobieën, de stichting Fobieclub Nederland en evenzolang fungeert Fobieën zijn simpel ge zegd onleefbare ang sten. En daarvan zijn er vele. Bijvoorbeeld: hoogtevrees, straat angst, faalangst en smetvrees. Maar ook: reisangst, ruimtevrees en winkelangst. Zelfs verdwaalangst houdt sommigen volledig in de ban. Weer anderen kampen met een bloos complex, als gevolg van ernstige contact vrees. Van al deze fobieën komt hoog tevrees misschien wel het meest voor. Zekerheid daar over is er niet, omdat de Ne derlandse universiteiten nim mer onderzoek hebben ge daan naar het verschijnsel hoogtevrees. Volgens de vak groep klinische psychologie van de Rijksuniversiteit Gro ningen komt dat omdat hoog tevrees voor de meeste men sen geen noemenswaardige gevolgen heeft: men kan zich er aardig mee redden. Domtoren Hoogtevrees is er in meer dan één vorm. De één krijgt het pas als hij op de Domtoren staat, terwijl de ander bij wijze van spreken al hoogtevrees krijgt wanneer hij uit een diep bord moet eten. Zulk een verscheidenheid kent hoogtevrees ook in de manie ren, waarop het kan ontstaan. De één krijgt het ingegeven van zijn moeder, de ander na dat hij van een ladder is ge tuimeld, etcetera. Veel be langrijker is dan ook de vraag hoe men van hoogtevrees af komt. Sommigen wenden zich tot een hypnotiseur of zoeken zoals mevrouw H. uit Amsterdam hun heil bij een gedragsthe rapeut. Mevrouw H. (37) heeft er baat bij gevonden. Zonder angst gaat ze weer op bezoek bij een vriendin, die zeven hoog in de Bijlmermeer woont. „Tot voor kort", zegt mevrouw H, „durfde ik dat écht niet. Nee hoor, alleen al bij de gedachte deed ik het zowat in m'n broek. Ik ben niet zo'n held." Het contact met haar vriendin was niet het enige waarin haar hoogtevrees mevrouw H. belemmerde. „Om wat bij te verdienen", zegt ze, „heb ik een poos bij een schoon maakbedrijf gewerkt. Maar op zekere dag moest ik steeds naar een kantoorflat in Os dorp. Op den duur kon ik dat niet meer". Zenuwen „Elke dag had ik de zenuwen. Ik had mijn baas wel kunnen vragen om mij over te plaat sen, maar ja: dan krijg je die lachende gezichten; dat durf de ik dus niet. Ik schaamde mij. Ik heb toen maar ontslag genomen, gezegd dat ik het te druk met mijn huishouden had." ,Toen mijn schoonzusje dat zo hoorde, zei ze: 'Meid, weet je waar jij heen moet gaan? Naar een gedragstherapeut'. Ik zag dat helemaal niet zit ten, vond dat helemaal niet nodig. Maar ja: haar buur vrouw had ook van die erge hoogtevrees, zei ze, en die was ook naar een gedragsthe rapeut geweest en nou was ze d'r helemaal van af." ,De volgende dag, je raadt het al, ging de telefoon. Was het die buurvrouw. Ze had het van mijn schoonzusje ge hoord, zei ze. Maar nou komt het: ze had ook al een af spraak voor me gemaakt bij haar gedragstherapeut. Ik hoefde nergens bang voor te zijn, zei ze. Desnoods wou ze nog wel met me meegaan. Toen zat ik dus voor het blok. Mijn man zei ook: baat het niet, schaden doet het even min. Ik ben dus maar gegaan. En gelukkig maar." Zeebenen „Mijn therapeut heeft met mij een hele therapie uitgestip peld, veel gesprekken ge voerd en twee keer zijn we op een hoge flat in Noord ge weest. Dat vertel ik nu wel eventjes, maar in werkelijk heid gingen daar natuurlijk weken overheen. Da's ook lo gisch, want hoogtevrees is een angst die je je jarenlang inbeeldt. Eer je goed en wel inziet dat die angst feiteijk ongegrond is, datje die hoog tevrees dus geheel niet hoeft te hebben: daar gaat natuur lijk wel een poos overheen. Dat besef moet groeien." Mevrouw De Wolf van de Fo bieclub (tel. 03480-12674/ 12826) meent dat men aan zienlijk minder last van hoog tevrees zou hebben, als men het kon opbrengen om recht voor zich uit te kijken. Helaas echter hebben veel mensen met hoogtevrees steeds weer de neiging om naar beneden te kijken. Tja, dan word je duizelig en ontstaat het ge voel dat je zeebenen krijgt En dan zit het goed fout." Sommige mensen springen dan. Vandaar dat onder meer in de Verenigde Staten by sommige ravijnen bordjes zijn geplaatst, waarop lieden met hoogtevrees wordt ge waarschuwd uit de buurt te blijven. Toch blijven er men sen, die het niet kunnen laten om hun hoogtevrees telkens weer op de proef te stellen. Angsthazen Leidenaar Van B. (27): „Mijn vrouw en ik hebben enige tyd vier hoog aan de Parama- ribostraat gewoond, met een prachtig balkon aan het wa ter. Alleen: ik heb er nooit op Door Sjak Jansen Door de voorruiten van de Fokker F-28 "Fel lowship" is een groot gedeelte van het nachtelijke Schiphol zichtbaar. Groene en rode lichten geven aan waar de vliegtuigen mogen taxiën en waar niet. In de verte rijdt een auto over het verla ten landingsterrein. Een grote Boeing-747 koerst langzaam naar de baan om de grote sprong naar Amerika te wagen. De twee vliegers van de F-28 hebben zich ingesnoerd en zijn al druk bezig met de con trolehandelingen die vooraf gaan aan het starten van de motoren. Er staat een trai- ningsvlucht op het program ma van ruim een uur waarbij tenminste drie landingen moeten worden gemaakt. Elektronische, hydraulische en mechanische systemen wor den aan de hand van een twintig pagina's dik boek werk gecontroleerd. En bij el ke handeling floepen er rode, groene of amberkleurige lichtjes aan of uit. Het eerste deel van de controlelijst is af gewerkt. De tweede vlieger vraagt en krijgt toestemming van de verkeerstoren om de motoren te starten. En niet veel later taxiet het toestel naar de baan die de toren heeft opgegeven. De gezag voerder rijdt de startbaan op waar het toestel aan een aller laatste controle wordt onder worpen. In brand Wanneer de verkeerstoren dan eindelijk het vertreksein heeft gegeven drukt de ge zagvoerder de remmen hele maal in en geeft vol gas, waardoor de cockpit zich vult met een oorverdovend mo- torgebrul. Hij kijkt de instru menten nog eens na en laat dan ineens de remmen los. De verlichting van de "Bulder- baan" schiet steeds sneller voorbij. Totdat de tweede vlieger zegt: "V-l". Een vak term die aangeeft dat de snel heid 240 kilometer per uur bedraagt en dat het vliegtuig nu van de baan moet worden "getrokken". De om de vleu gels razende lucht tilt het toe stel van de grond. Maar zodra vheger-in-opleiding moet hebben. Al werken die regels niet altijd even goed. Hoofd vliegeropleidmgen bij Fok ker. Rob Sune "Ik heb wel eens vliegers hier gehad die enthousiast met een brevet stonden te zwaaien als bewijs dat ze al een goede opleiding hadden genoten. Maar toen ik die papieren onder ogen kreeg bleek dat die opleiding was gevolgd in de Sowjet- Unie of zelfs in China, en dan opgesteld in de taal van/die landen, wat voor mij uiter aard abacadabra was. En dan moet je op de simulator be kijken of die mensen inder daad voldoende ervaring en kennis hebben om met een F- 28 te leren vliegen" Soms moeten dergelijke vliegers dan terug naar af om alsnog een voorbereidende cursus te gaan volgen. Maar niet alleen om die reden wor den vliegers teruggestuurd. Surie: "Het wil bij sommige vliegers ook wel eens aan een goede mentaliteit ontbreken. Ik heb eens een vlieger naar huis moeten sturen omdat hij liever 's avonds ging stappen in Amsterdam dan zijn lessen leren, waarover hy de volgen de dag een tentamen moest doen. Als je hier dat soort stunten uithaalt, ben je vrij snel uitgestudeerd". Strenge eisen Strenge eisen moeten wel, vindt Fokker. Want de "Fel lowships" worden vaak in die gebieden gebruikt waar het vliegen bepaald geen sinecu re is. In veel gevallen is er geen geavanceerde radio-en- radar naderingsapparatuur voorhanden en is de lan dingsbaan niet veel meer dan een lapje grond, uitgehakt in de rimboe. Vaak zijn de ma chines daar wel op gebouwd. Maar er worden in deze ge bieden - zoals Bolivia. Cen traal Afrika, Bangladesh, In dia en Pakistan - veelal korte vluchten gemaakt, wat dus veel starts en landingen met zich meebrengt. En dat zijn uitgerekend de meest kritie ke fasen van de vlucht Een degelijke opleiding is dan een eerste vereiste. Streven naar optimale veilig heid en service, dat staat hoog in het vaandel van de inmiddels 25-jarige "pro dukt-ondersteuning" van Fokker geschreven. Het is dan ook niet geheel vreemd dat deze zelfstandige afdeling in de loop der jaren is uitge groeid tot een flinke organi satie (500 medewerkers), waar jaarlijks voor 200 mil joen gulden aan reserve-on derdelen wordt besteld Met de ontwikkeling, de bouw en later aangebrachte wijzi gingen is vooral bijzondere aandacht besteed aan de vei ligheid van de F-28 Het is bij voorbeeld absoluut onmoge lijk te vergeten de wielen uit te klappen als een vlieger de landing inzet. Zelfs al zou hij over de instructies heenle- zen, dan nog is er een extra waarschuwingssysteem in de vorm van allerhande bellen en lichten dat de vlieger er bijkans toe dwingt zijn wie len alsnog uit te zetten. Iets dergelijks geldt ook als de vlieger te snel zakt. Hij hoort dan plotseling een stem die van een bandje roept: "U bent te laag. u bent te laag" Doordacht Dat Fokker een behoorlyk doordachte opleiding op po ten heeft gezet is niet zo ver wonderlijk. De "produkt-on dersteuning" wordt nogal eens met leerling-vliegers uit Derde-Wereld landen gecon fronteerd, die weliswaar vlieger zyn maar slechts erva ring hebben op een één-mo- tong vliegtuig. Een vergelij king met de F-28 komt dan neer op het verschil tussen een trap-auto en een Masera- Toch worden deze vliegers, als zij niet voortijdig uit de boot vallen, m zes tot acht weken opgeleid. Of bever door de mangel gehaald. Maar dan zijn het volgens Fokker ook eerste-klas vbegers. Wat de opleiding betreft is men bij Fokker overigens nooit te vreden. Ook nu wordt er al weer gesleuteld aan een ver betering van het zicht naar buiten in de simulator. "Wy vinden gewoon dat het alle maal nog echter moet gaan lijken, dat we de werkelyk- heid nog verder moeten zien te benaderen En uiteindelijk hopen wij dat er een systeem komt dat wy daglicht-visie noemen; dan is het net of je in daglicht vliegt met alle ste den onder je waar je op vhegt", zegt Rob Sune. "En met het feit dat zo'n visie ont zettend duur is, hebben we niets te maken. Het moet er gewoon komen". JOHN ASSMANN gezeten. Hoe fraai de zon ook scheen ik ben er nooit gaan zitten. Want weet je als je hoogtevrees hebt. knjg je de neiging over de railing te spnngen Ik althans wél." Hy zegt blij te zijn nu aan de rand van Oegstgeest m een bene denhuis te wonen. Mevrouw De Wolf: „Onze erva ring is dat achter praktisch elke fobie een probleem zit Er is byna altyd wel iets. dat de mensen dwars zit en span ningen oplevert. Uit die span ningen komt dikwyls de angst voort Daarom als die problemen eenmaal zyn uit gepraat of opgelost, is de fo bie dikwyls ook verdwenen. Onze ervaring is dan ook", al dus mevrouw De Wolf. „dat van iedere honderd angstha zen. hebben er 99 hyperventi latie Maar dat is weer een ander verhaal En bovendiey rinkelt de telefoon weer eens hebben de wielen de grond verlaten of een onheilspel lend geloei van een sirene in de cockpit dient zich aan en tegelijkertijd begint een rode lamp fel te schijnen. De gezagvoerder vertrekt geen spier. Ook niet als zijn twee de vlieger hem laat weten dat motor-1 in brand staat. On middellijk wordt de juiste motorhandel dichtgetrokken en een andere handel, die de brandblussers in werking moet stellen, overgehaald. Vervolgens bepalen de vliegers zich weer tot het stij gen naar de opgegeven hoog te van 650 meter. De tweede vlieger brengt de verkeerstoren op de hoogte van de brand en hij krijgt meteen toestemming om te landen. Maar dat gaat niet. Het toestel is nog te zwaar - boven het maximum toelaat bare landingsgewicht. De equipe vraagt toestemming om nog wat te blijven cirke len tot er voldoende brand stof is verbruikt. Dan pas kan er worden geland. Computer Maar dan klinkt ineens de stem van de instructeur: "Prima gedaan jongens, we gaan ge woon door". Hij drukt een paar knoppen in die verbon den zijn met de computer en even later werkt de "verbran de" motor weer alsof er niets is gebeurd. De vlucht is (dus) geen echte vlucht. Er wordt getraind op een zg. simulator oftewel vluchtnabootser. Deze zijn bijna levensecht. Zo echt dat ze alle mogelijke storingen kunnen nabootsen. Eigenlijk zijn het afgezaagde cockpits die op een zestal hy draulische poten staan waar door de bewegingen van een De "simulator" of vluchtnabootser van de Fokker F-28 Fellowship: bewust gevaar opzoeken om het in de lucht te Vermijden. (Foto Fokker) echt vliegtuig kunnen wor den gëmiteerd. Geluiden, ge voel, effecten van zwaar weer, bliksem, regen, hagel. Kortom: alle mogelijke din gen waarmee een vlieger op een echte vlucht geconfron teerd kan worden. Simulatoren kosten (dan ook) ruim dertien miljoen gulden, waarvan de "elektronische Film", het zicht buiten de cockpit, al ruim 1 miljoen op slokt. Het grappige van die Film is dat elk vliegveld waar ook ter wereld "zichtbaar" kan worden gemaakt. Zoals wij Leiden uit de lucht heb ben zien liggen, zo kan dus ook een stad ergens in Boli via tot leven worden ge bracht. 'Wij moeten met deze trai ningspraktijken de werkelijkheid zo dicht moge lijk benaderen", zegt een woordvoerder van Fokker, "en omdat de gebruikers van Fokker over de gehele wereld zitten, moeten we dus ook die gebieden zichtbaar kunnen maken die bekend zijn bij de vliegers uit die gebieden". Gevaar De oefening met de motor- brand mag dan goed zijn ver lopen, het gaat ook wel eens mis. Maar volgens de instruc teurs hoort dat er allemaal bij. "Wij zoeken het gevaar bewust op om gevaar in de lucht te vermijden", zegt een vlieger. Niet iedere vlieger komt overi gens in aanmerking voor een training op de F-28 "Fellows hip". Er zijn duidelijke regels gesteld aan de ervaring die de

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11