actief in I vrije tijd Zorgvuldige keuze van proefdieren gewenst ét "Liever niet directrice, dat klinkt zo streng" aiMijö Proefschrift Jos van den Broek over verschillen mens en dier LEZERS SCHRIJVEN Wegwijs in Leiden PAGINA 4 WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 LEIDEN - Dierproeven zijn niet' altijd representatief voor de si tuatie bij mensen. Zo treden er bij proeven met het geneesmid del rifampicine grote verschillen op tussen diverse diersoorten en mensen. Logischerwijs volgt hieruit dat het zoeken naar een geschikt proefdier met grote om zichtigheid dient te geschieden. Jos van den Broek komt tot deze conclusie in zijn proefschrift over de effecten van rifampicine, een antibioticum, op de lever van diverse diersoorten en de mens. Vanmiddag is Van den Broek op dit onderzoek tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen gepromoveerd. (Voor alle duidelijkheid, een antibioticum is een middel tegen een infectie ziekte). Het antibioticum rifampicine wordt gebruikt bij de behande ling van tuberculose. Uit het on derzoek bleek dat er een wissel werking bestaat tussen rifampi cine en de werking van andere, tegelijkertijd toegediende ge neesmiddelen. Zo bleek bijvoorbeeld dat rifampi cine de afbraaksnelheid van de pil bevorderde, met als gevolg: ongewenste zwangerschappen. antwoording, "of doen in c!k ge val alsof. Maar hoe reageren bui tenwacht, verwanten, vrienden, echtgenoot of echtgenote? Be grijpen zij het allemaal zo goed? Het grappige is dat het "boekje" vaak juist aan deze mensen wordt opgedragen: "Aan mijn ouders, voor X". En even verderop in zijn voor woord stelt hij: "Voor diegenen die juist zeer persoonlijk geïnte resseerd waren en die op de ach tergrond hebben meegeleefd heb ik deze "vertaling" van het eigen lijke proefschrift gemaakt. Juist deze mensen hebben er recht op te weten wat zich in de afgelopen vier jaar op wetenschappelijk ge bied rondom mijn persoon in dat laboratorium aan de Wassenaar- seweg in Leiden heeft afge speeld". Zonder arrogant te willen zijn denkt Van den Broek toch dat zijn idee (het samenstellen van een brochure) navolging ver dient, want naar eigen zeggen zijn de reacties die hij tot nu toe heeft ontvangen in het algemeen enthousiast. Ook verdween een atkickmiddel tegen heroïne versneld uit het li chaam. Vervolgens bestudeerde Van den Broek de reacties bij dieren. Hij constateerde dat er tussen diver se diersoorten en de mens grote verschillen optraden. Bij de rat, het meest gebruikte proefdier in het geneesmiddelen-onderzoek, was er geen sprake van versnel de afbraak van stoffen in de le ver. terwijl dat bij het varken net als bij de mens wel het geval was. Op de vraag wat nu precies het be lang is van zijn onderzoek, ant woordt Van den Broek: "Als we beter begrijpen op welke manier en met welke snelheid genees middelen en andere stoffen weer uit het lichaam worden verwij derd, dan komen we er ook beter achter hoe je geneesmiddelen moet doseren. Maar laat ik voor zichtig zijn, want voorlopig is dat laatste nog wel toekomstmu ziek". Na enig nadenken voegt hij hier even later aan toe: "Ik heb overi gens met dit onderzoek de zaken ook willen relativeren. Er zijn mensen die denken dat we al veel weten over de afbraak van geneesmiddelen, terwijl dat niet het geval is". Het mag duidelijk zijn, de materie is complex en een bescheiden opstelling is dan ook gewenst, stelt Van den Broek. Hij eindigt niets voor niets met: "Wellicht is men over een aantal jaren dit proefschrift vergeten, maar on derdelen van de nu verkregen kennis zijn dan hopelijk wel op genomen in de kringloop van het wetenschappelijk denkproces" (Gelet op de tijdelijkheid van de wetenschappelijke waarde van de meeste proefschriften ver dient het volgens Van den Broek overigens aanbeveling deze op kringlooppapier te drukken. Hij wijdde hieraan zelfs één van zijn stellingen). Voetstuk Van den Broek heeft overigens ook een gepopulariseerde versie van zijn in het Engels geschreven proefschrift gemaakt. Hij had daar zo z'n redenen voor. Rede nen die in wezen allemaal zijn te herleiden tot één zin: weten schappelijk onderzoek staat ten onrechte op een voetstuk. 'Wetenschapsmensen snappen el kaar altijd", schrijft hij ter ver Jos van den Broek: "Wetenschapsmensen snappen elkaar altijd. Of doen alsof'. (foto Jan Holvast) Anneke Walter, een vrouw als schooUeidster LEIDEN - Bij de kwalificatie directrice moet ze onmiddel lijk denken aan een dikke strenge juffrouw met een grij ze knot. Een nog levendige herinnering uit haar kinderja ren. Kleuterleidster Anneke Walter is daarom niet zo ge lukkig met die benaming. Ze noemt zichzelf liever schooUeidster. "Klinkt niet zo streng". kleuterleidster worden Onlangs is zij door het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen benoemd tot hoofd van de experimentele openbare basis school (samenvoeging van de Jan Ligthartschool en kleuter school De Zandtaart) aan de Damlaan. De school telt drie kleuterklassen en zes lagere schoolklassen en heeft 260 leer lingen. Op het ogenblik staan van de drie honderd experimentele basis scholen in Nederland er drie on der leiding van en vrouwelijk hoofd. Kleuterjuffrouw Walter (35) hoopt dat in de toekomst, als de basisschool in 1984 een feit wordt, er meer vrouwelijke hoofden zullen volgen. Gezeten tussen twee collega's van de lagere school kan mevrouw Walter rustig stellen dat de perio de voordat de benoeming offi cieel bekend werd bij haar heel soepel is verlopen. "Nimmer ben ik tegengewerkt. De contacten met het schoolteam van de lage re school zijn bij ons altijd al uit stekend geweest. Wij hebben een gemeenschappelijke ruimte waar we koffie drinken, dus we zien elkaar ook regelmatig. Maar uit ervaring weet ik. dat veel van mijn collega's moeten knokken om in aanmerking te komen voor het leiderschap. De kwaliteiten niet al te hoog aangeslagen". "En wij zijn altijd in de minder heid, vergeleken bij het team van de lagere school. De meesten gaan er daarom ook vanuit dat het huidige hoofd van de lagere school waarmee de kleuter school fuseert, automatisch hoofd wordt van de basisschool. Hij, in bijna alle gevallen is het een man, heeft toch de meeste er varing wordt er dan gezegd". Driemanschap Anneke Walter kan zich met deze uitspraak moeilijk verenigen. Maar ook de man in het gezel schap, Hans Neuteboom gaat hier fel tegenin. "Anneke heeft in de loop van de jaren laten zien dat ze in staat is een school te runnen. Ze speelde ook goed in op de activiteiten van de lagere school en ze is heel enthousiast, soms te.... zou ik haast zeggen". Om niet alles op haar schouders te recht te laten komen heeft het team gekozen voor een drieman schap. "Zo kunnen we allemaal onze eigen klas behouden". Hans Neuteboom en Neeltje Koele- wijn hebben de bovenbouw (klas 4,5 en 6) en middenbouw (klas 1,2 en 3) onder hun hoede, terwijl Anneke de scepter zwaait over de onderbouw (kleuterklassen) en de eindverantwoordelijkheid Vredesonderwijs Het artikel "Hoe gekleurd mag het vredesonderwijs zijn?" door Miep Hoenson van afgelopen za terdag, 5 december, in deze krant, roept bij mij toch wel en kele vragen op. Zoals "Hoe ge kleurd mag journalistiek zijn?" Geschreven wordt "vredesonder wijs momenteel een heet hangij zer binnen de middelbare scho len en daarbuiten...", "Elke zich zelf respecterende scholenge meenschap...". en "Een rond gang langs de scholen in de Lcid- se regio...". Wat wordt er nu bedoeld? De mid delbare scholen zoali» onder an dere de MEAO.-, M.T.O.-, M.H.N.O.-scholen, scholenge meenschappen zoals er in Lei den alleen al acht zijn (zie tele foonboek). of gaat het om "de" (alle) "scholen in de Leidse re gio?" In het artikel worden één R.K.- en drie Protestants- Christelijke scholengemeen schappen aangehaald. Zijn deze representatief, of misschien de stem van de zwijgende meerder heid? Hoe objektief moet een ar tikel in de krant zijn? In het artikel wordt "de gewraakte verklaring van de A.B.O.P." "kort en goed" samengevat en vervolgens de mening van vier confessionele scholengemeen schappen gegeven. Misschien was het met wat achtergrond in formatie letterlijk citeren van A.B.O.P.-verklaring mogelijk ge weest? Voor de hand liggend lijkt het mij, dat uit een algeme ne bond een wat ander geluid komt dan uit vier confessionele scholen, of "de scholen in de re gio Leiden" zoals Miep Hoenson dat kennelijk noemt. Hoe ge kleurd mag een artikel in de kran zijn? De stellingnamc van de A.B.O.P. doet de wenkbrauwen van de ou ders tot dusver alleen maar fron sen. Terecht blijft het bij deze voorzichtige uitspraak als Miep Hoenson slechts één telefoontje van een verontruste ouder op een school met misschien meer dan zeshonderd leerlingen, weet te noemen. Hans Neuteboom: "We kiezen de weg draagt. Walter: "Ik was nooit hoofd geworden als de sfeer op school niet goed was en de ande ren niet achter mij stonden. Ik heb ook onmiddellijk gezegd toen ik door de wethouder van onderwijs, Van Dam werd ge vraagd: het is toch niet alleen omdat ik vrouw ben?" Maar met de hand op het hart werd ver klaard dat het echt ging om haar kwaliteiten. Er zullen nu niet direct allerlei ver anderingen worden doorgevoerd op de Jan Ligthart en de Zand taart. "We kiezen de weg van de geleidelijkheid", zegt het kers verse hoofd. "In augustus heb ben we met z'n allen een werk plan opgesteld. En vanaf die tijd werken we informeel al met het driemanschap. Tot ieders tevre denheid kunen we wel zeggen". "Natuurlijk gaat er het een en an der veranderen in het onder wijs", verklaren ze gedrieën. "De overgang kleuterschool-lagere school zal niet meer zo duidelijk aanwezig zijn". Wisselwerking Dat betekent toch niet dat de jong ste leerlingen al met reken- en taalwerk worden geconfron teerd? "Integendeel, wij denken dat de verworvenheden van het kleuteronderwijs verder doorge voerd zullen gaan worden. Socia le vaardigheden en intellectuele Voorts betwijfel ik sterk of scholen in de regio Leiden het er zo over eens zijn, dat vredesonderwijs op de een of andere manier "gedic teerd" moet worden. Vrede moet gestalte krijgen in de van "samen leven". Beter lijkt mij wat in het artikel de heer Vos zegt "de leerlingen moeten zelf tot een oordeel komen" en dat bereik je niet met een "dic taat"! Vredesonderwijs is te belangrijk om - elkaar verdachtmakend - over te diskussiëren. Daarom verdient het verre de voorkeur om samen ervaringen uit te wis selen en de goede inbreng van anderen over te nemen, zodat niet op alle scholen dezelfde fou ten gemaakt worden, dezelfde frustraties opgedaan worden. Misschien dat Miep Hoenson in een volgend artikel wat meer op de aanpak van en ervaring met vredesonderwijs op de verschil lende scholen kan ingaan, zodat leerkrachten, ouders en leerlin gen gestimuleerd worden er zelf actief mee bezig te zijn. Mocht er door A.B.O.P.-leden uit de afde- prestaties moeten in het leerpro gramma naast elkaar staan. Er komt meer lijn in het onderwijs. Vroeger was men koning in ei gen klas, nu gebeurt er meer in overleg". Op deze manier maak je meer ge bruik van eikaars talenten en kwaliteiten, meent Anneke Wal ter. "Iemand die goed in zingen, handenarbeid of sport is kan die speciale uren een aantal klassen onder zijn of haar hoede nemen. Zo vang je elkaar op en maak je ook kennis met de andere leer lingen". Anneke Walter beseft heel goed dat je het hoofdschap niet alleen aankunt en dat het ook niet betekent: je eigen plan nen doordrukken. "Je moet hulp hebben van je teamgenoten en ouders. Ouders hebben het recht om te weten wat er op school ge beurt. School en thuis moeten meer bij elkaar aansluiten. Je moet ook openstaan voor hun ideeën". Binnen niet al te lange tijd zullen de oudercommissies van beide scholen worden samengevoegd. Er zijn geen bezwaren gerezen tegen het nieuwe hoofd van de school. En de directie onderwijs van de gemeente doet er van al les aan om de basisschool met raad en daad bij te staan. Anneke Walter vindt dat dat, ondanks het feit dat veel wensen (zoals een aula en een sluisje van de lagere ling Leiden weer een thema avond over vredesopvoeding en -onderwijs georganiseerd wor den, dan ben ik er van overtuigd, dat, net zoals op 14 september j.l. alle onderwijsgevenden (A.B.O.P.-lid of niet) welkom wa ren, dan ook Miep Hoenson wel kom zal zijn. Jos Goossens, lid van de A.B.O.P. Hooglandsekerkgracht 10, Leiden. Met "middelbare scholen" wor den in het verhaal bedoeld de scholen voor algemeen voortge zet onderwijs (mavo, havo, atheneum) waar een flink deel van de leerplichtigen hun oplei ding geniet. Natuurlijk is zo'n rondgang steekproefsgewijs ge daan. Het zou ook ondoenlijk zijn om tientallen woordvoer ders aan het woord te laten. Dat maakt er een verhaal niet lees baarder op. Om die reden ook is slechts een beperkt aantal ou ders opgevoerd. Dat wil niet zeggen dat er niet méér zijn be naderd. de geleidelijkheid", (foto Jan school naar de kleuterschool) niet worden gehonoreerd, wel eens mag worden gezegd. Op de vraag of een vrouw nog iets speciaals kan betekenen voor een basisschool komt ze na enig nadenken met een antwoord. "Gezelligheid. Ik denk altijd: in huis is het gezellig, waarom hier dan niet?" SASKIA STOELINGA Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel. 214256, 214162, 213182, 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon: op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, tel. 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma. di en wo 11.00-12.00, do 18.30-20.00 uur. Dierenbescherming Secretariaat: 071-149398. Eerste hulp 071-125141 Zwerf- en pleeg- dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclasseringsvereniging, Rijnsburgerweg 167, tel. 071-171424. Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Crisis Bram Peper, hoogleraar in Rot terdam en vice-voorzitter van de PvdA houdt vanavond een inleiding rond het thema "De crisis in de verzorgingsstaat" in het kader van de politieke cursus die de PvdA-Leiden dit najaar verzorgt. De lezing begint om acht uur en wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Hengelsport (1) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in het wa ter van de Apothekersdijk en het Rapenburg. Uitslag: 1 A. Levahrt 3320 gram-47 stuks, 2 W. den Edel 3200-39. 3 Ph. Verstraten sr. 2770-43. 4 E. van Houten 2750-42, 5 F. van Eijgen 2390-23, 6 R. van Eg- mond 1800-25, 7 Ph. Verstra ten jr. 1700-33, 8 L. Jansen 1280-17, 9 P. Verhoef 1170-14, 10 D. Brugman 1040-18. Hengelsport (2) DVS-Leiden viste een kerstwed strijd. De uitslag: 1. J. de Os jr. 17 stuks-3550 gram; 2. C. Hop penbrouwer 25-3320; 3. C. Sinteur 23-3020; 4. J. de Os 19- 2560; 6. W. van Loon 24-1725; 7. F. Zandbergen 12-1475; 8. P Teske 13-1100; 9. J. Helver- stein 11-915; 10. H. van Loon 7-800. Schoolconcert Het schoolorkest van de open bare lagere school De Duk dalf verzorgt vrijdagavond een concert voor ouders en be langstellenden. De leden van het orkest (zes tot twaalf jaar oud) zijn een half jaar gele den begonnen met de eerste oefeningen onder leiding van de muziekleerkrachl. Het con cert begint om half acht in het schoolgebouw aan het Regen boogpad. Weemoedt De Vlaardingse schrijver/dich ter Levi Weemoedt is donder dagavond te gast in het Leids literair café Agora. Vanaf kwart over acht zal hij zijn "droefgeestige visie op de toe stand in de wereld" geven, melden de organisatoren. Het café is gevestigd in het Micro- theater, Oude Vest 33e. Karei en Elegast Voor ouders en andere belang stellenden voeren 180 brugklasleerlingen van De Vlietschans (Apollolaan 262) vrijdagmiddag de midde leeuwse ridderroman Karei en de Elegast op. Volgens het persbericht wordt het "een stuk totaaltheater", waarin allerlei onderdelen als kos tuum, dans en zang een ge heel vormen. die in conflict zijn of dreigen te ko men met politie en/of justitie. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a, tel. 071-130775. Openingstij den: afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18.45 uur. woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 1000-12.30 uur. di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 071-123942. Spreeku ren ma en di 10-12.30 uur, woe 13.30- 16 uur, do 18.30-20.30 uur. Raad van Arbeid Raad van Arbeid. Hoge Rijndijk 306. Leiden, tel. 071-899375. Voor al- gemenekinderbijslagwet. aow, aww, afkoop rentekaarten en vov. Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bernhardkade 40 van 19.00-20.30 uur, tel. 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwijswinkel Ivoiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071- 140483. Algemene informatie dag. 9-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4