'Eigen schuld' AtJTO Tornado in problemen Nuttige pensioen-almanak Talbot Samba op komst samengesteld door Koos Post AMERIKAANSE AUTOFABRIKANTEN WANHOOP NABIJ Herhaling Peking-Parijs Zeker vijftig nieuwe ontslagen Mijnongeluk in VS Talbot krijgt over enkele maan den half februari om pre cies te zijn - zijn zozeer be geerde kleine auto: de Sam ba. Hij komt in vier uitvoe ringen drie sedans en één ca briolet) op de markt. Men kan kiezen uit twee motoren: 1124 cc (maximum snelheid 143 km) of 1360 cc (162 km). De nieuwe directeur van Talbot Nederland, de heer Baehr wilde bij de perspresentatie niet meer over de prijs kwijt dan dat de laagst geprijsde Samba ruim beneden de veer tienduizend gulden zou blij- De wagen heeft veel weg van de Peugeot 104Z. Niemand bij Talbot zal dat ontkennen. In tegendeel. de mensen van Tal bot gaan er gretig op in. Ze zeggen terecht dat maar wei nig nieuwe auto's echt nieuw zijn, nieuw van top tot teen. Vaak is het oude techniek in een nieuw jasje. Of wat ver anderde techniek in een ge moderniseerde vormgeving. Hoe dan ook - zeggen zij - er is maar weinig werkelijk nieuws onder de autozon. "En als wij dan ioch volwaardig lid zijn van het trio Peugeot- Talbot-Citroën waarom dan geen gebruik gemaakt van het binnen die club al aanwe zige materiaal en de voorra dige kennis?". Ja, waarom eigenlijk niet? De ontwikkeling van een echt nieuw model ik heb het al meermalen gezegd - kost vele jaren en een miljarden-inves- tering. En nu heeft Talbot voor een slordige 200 miljoen een klein wagentje onder ei gen naam op de markt kun nen brengen dat nog wel zo veel eigen gezicht heeft dat van een Talbotje kan worden gesproken. Zo'n 200 miljoen gulden vor men nog wel een fiks bedrag, maar het is voor een niet al te rooskleurig draaiend merk met pijn en moeite nog net op te hoesten. In elk geval heel wat eenvoudiger dan het vijf voudige. En de klant moet dan maar voor lief nemen dat de wagen door het gebruik van Peugeot-componenten erg veel lijkt op op wagens uit die andere Franse familie. Maar de Samba is wel 12 centi meter langer dan de Peugeot 104Z: zes centimeter voor de passagiers achterin en zes centimeter voor hun bagage. Bovendien hebben de Talbot constructeurs er alles aan ge daan om de Samba "de zui nigste in zijn klasse" te ma ken. De verbeteringen vindt men dermate 'geslaagd (o.m. andere overbrengingsverhou dingen en het aanbrengen van een elektronische ontste king) dat ze binnen enkele maanden ook op de Peugeot 104 zullen worden aange bracht. De Talbot Samba voor de befaamde toren van Pisa. De gelijke nis «net de kleine Peugeot valt onmiddellijk op. Bij de introductie van de Sam ba - op een heerlijke herfst dag in de fraaie Italiaanse landstreek Toscane rondom de jaarlijks anderhalve milli meter schever zakkende toren van Pisa - bleek mij dat het wagentje inderdaad opval lend zuinig uit de weg kon. De kundigste chauffeurs die zeer bewust zuinigheid be trachtten haalden op een tra ject van meer dan 200 kilome ter door heuvelland en mid deleeuwse dorpjes een ver bruik van 1 op ruim 20... Maar de slechtsten bleven nog altijd aan de goede kant van de 1 op 14! En dat met een autootje dat zich bij deze eerste kennisma king uiterst handelbaar toon de en voor zijn klasse veel comfort had te bieden. Niet in het minst door de opvallende rust van de motor. Stationair draaiend was de ruim 1100 cc metende kracht bron nauwelijks te horen maar ook op de Autostrada konden wij in de auto het ge sprek zonder stemverheffing voortzetten, het windgeruis overtroefde het motorgeruis vele malen. De Amerikaanse auto-in dustrie zit diep in de misère. Wat volgens de deskundige James Har bour voor een groot deel eigen schuld is. Hij spreekt van "wanbe leid". De drie grootste automobielfa brieken - General Motors. Ford en Chrysler - zijn de wanhoop nabij. De verkoop resultaten zijn regelrecht be roerd en volgens de topman nen zijn honderdduizenden banen in gevaar. Zij vinden dat met de vakbonden moet worden gepraat over het te rugschroeven van de lonen. Die zijn niet meer op te bren gen. Vorige maand werd het slecht ste verkoopresultaat sinds 1959(!) geboekt. Volgens de directies van de "grote drie" dreigt er een ramp vooral om dat de produktiekosten van de Amerikaanse automobiel industrie tachtig procent ho ger liggen dan die van de Ja panse concurrentie. GM-topman Roger Smith ge looft dat er niets anders op zit dan dat de werknemers ge noegen nemen met lagere lo nen. Anders is het zelfs twij felachtig of General Motors haar activiteiten nog zal kun nen voortzetten. Sommige deskundigen zien de zaak minder somber in. Zij verwachten in de komende jaren een flink herstel van de verkopen, maar James Har bour die uiterst deskundig is op het gebied van kosten en baten in de automobielindus trie heeft een minder rooskleurige kijk op de toe komst. Vergelijking Op verzoek van het Amerikaan se ministerie van verkeer heeft Harbour een kostenver- gelijking gemaakt tussen de Verenigde Staten en Japan en zijn conclusies zijn eigen- lijk vernietigend voor het Amerikaanse patroon van au to's bouwen. Hij berekende dat het in Japan 1700 dollar (ruim 4000 gul den) minder kost dan in de Verenigde Staten om een ver gelijkbare auto in elkaar te zetten. En als dat zo blijft voorspelt hij een regelrechte ondergang van de Ameri kaanse automobielindustrie. Volgens Harbour moet de mi sëre van de Amerikaanse au- tofabrieken niet alleen aan de Japanse concurrentie wor den geweten maar de harid moet ook in eigen boezem worden gestoken: geringe produktiviteit en slechte kwaliteit. Hij raadt de Amerikaanse auto industrie aan om samen met de vakbonden plannen op te stellen om te komen tot ver hoging van die produktie, be perking van de voorraden en vooral tot betere auto's. Op die manier - zo zegt hij - be reiken de Japanners jaarlijks tien procent hogere produk- Lonen Harbour heeft vastgesteld dat de werknemers van de Ame rikaanse autofabrieken maar 45 minuten van elk uur waar voor ze worden betaald ook inderdaad werken. Hun col lega's in Japan besteden 58 minuten van elk uur aan hun taak. Werknemers van de Amerikaanse fabrieken ver dienen gemiddeld negentien dollar per uur. hun Japanse collega's nemen genoegen met twaalf dollar. Toch is het totale verschil in produktiekosten - gemid deld zo'n 1700 dollar per auto - maar voor 420 dollar aan de loonkosten te wgten. De rest komt op rekening van de ge ringe produktiviteit. "Wanbe leid". zo als hij het kortweg formuleert. Hij is verder tot de conclusie gekomen dat het absenteïs me in de Verenigde Staten acht procent bedraagt en in Japan maar twee procent. Ploegen wisseling slokt in Amerika ongeveer tien pro cent van de werktijd op. in Japan is dat maar vijf pro cent. Assemblage Maar het ergste is volgens Har bour dat bijvoorbeeld Gene ral Motors gemiddeld niet minder dan 120 uur nodig heeft om een auto in elkaar te zetten en dat de Japanners er maar de helft van de tijd over doen. Hij noemt GM de "slechtste assembleur in de Verenigde Staten". Het voorraadbeheer van de au tofabrieken in Amerika kan volgens Harbour ook veel doelmatiger Hij heeft gezien dat bijvoorbeeld bij Toyota een auto binnen twee uur tot twee dagen de fabriek uit is. In de Verenigde Staten zitten bovendien onderdelen ter waarde van acht miljard dol lar vast in de aanvoerkana len. Daarom vindt Harbour dat de Amenkaanse fabrie ken hun produktie moeten centraliseren om de aanvoer lijnen te bekorten. Bg GM is daar overigens al een begin mee gemaakt Baan voor leven Harbour liet uitkomen dat de Amerikaanse autofabrieken ook op andere terreinen van hun Japanse concurrenten kunnen leren. Om een voor beeld te noemen: ze zullen se rieus moeten overwegen om hun werknemers een baan voor het leven aan te bieden zoals in Japan gebruikelijk is. Verder moeten de werkgevers de werknemers daadwerke lijk betrekken bij het overleg over verbetering van produk tiviteK en kwaliteit en ze zelf verantwoordelijkheid geven voor het inspecteren van hun werk. Evert Louwman uit Wassenaar (directeur van Toyota-importeur Louwman en Parqui) wil volgend jaar meedoen aan de herha ling van de legendarische autorace Peking-Parijs. Aanvankelijk wilden de organisatoren de 15.000 kilometer lange tocht in juni laten beginnen maar het zal wel later in het jaar worden, wellicht oktober. Evert Louwman zal de tocht maken in een Hispano Suiza uit 1927, waaraan in de werkplaats van het Nationaal Automu seum (waarvan hij ook directeur is) al een klein jaar wordt gesleuteld. De co-équipier moet nog worden aangewezen. Een servicewagen van Toyota zal de tocht ook meemaken. De goede naam die Ford zich had opgebouwd met de Fies ta's, Escorts en Granada's is in Nederland de laatste maanden flink onderge sneeuwd geraakt. Wie van daag de dag Ford zegt denkt eerder aan de emotionele en trieste tonelen rondom de sluiting van de fabriek in Amsterdam dan aan aantrek kelijke automobielen. Desondanks heeft de verkoop afdeling van Ford de afgelo pen tijd niet slecht geboerd. Integendeel zelfs, wie tegen alle verdrukking in erin slaagt in deze moeilijke tij den nog meer auto's af te zet ten dan vorig jaar heeft het in feite bijzonder goed gedaan. Ik praat dan wel over de Euro pese Fords, want de Ameri kaanse bakken zijn duidelijk nauwelijks meer te slijten. Maar met de leuke Escorts en de succesvolle Bravo-uitvoe- ringen heeft Ford de afstand tot de "eeuwige" lijstaan voerder General Motors da nig kunnen verkleinen en de voorsprong op nummer drie Fiks kunnen vergroten. De Granada heeft echter nooit de populariteit kunnen ver werven waarin de andere Ford-modellen zich mogen koesteren. De kopers in de duurdere klasse hebben deze sierlijke wagen altijd onder gewaardeerd. Wat dat betreft staat de Grana da niet alleen. Datzelfde lot is het grote model van Opel - de Senator - beschoren. Die uitstekende auto's hebben gewoon hun merk tegen. Wie het kan betalen geeft duide lijk de voorkeur aan een wat exclusiever merk. Maar wanneer ik nu het lijstje van verbeteringen zie die Ford heeft aangebracht in de tweede editie van de Grana- da-serie dan vraag ik mij (gekscherend) af hoe Ford die oude modellen heeft dur ven verkopen. Ga verbeterde wielop hanging. verbeterde remwer- king, verbeterd uitlaatsys teem. verbeterde stuurbe krachtiging, verbeterde plaatsing van de pedalen, verbeterde accu, verbeterd stuurwiel, verbeterd stuurs- lot, verbeterde plaatsing van schakelaars, verbeterde bui tenspiegels, verbeterde deur- scharnieren, verbeterde deurstijlen, verbeterde bum pers, verbeterde wielbalans. verbeterde schakeling. Het staat allemaal te lezen in de folder die ik meekreeg met de Granada Custom, de enige nieuweling in die verbeterde serie. Voor het eerst heeft men namelijk ook een Grana da uitgebracht met een 1600 cc motor. Bedoeld voor een zeer speciale groep rijders. Voor die automobilisten die alleen de luxe en het comfort van een grote wagen willen en zich weinig bekommeren om het motorisch vermogen. Want een ieder die ook maar een beetje thuis is in het auto- gebeuren kan gemakkelijk begrijpen dat zo'n 1600 cc motor met een maximaal ver mogen van 75 DIN-pk eigen lijk te weinig is voor zo'n bak van meer dan 1100 kilo De topsnelheid bedraagt dan ook nog geen 150 kilometer per uur en men moet heel wat geduld hebben eer men die op de snelheidsmeter ziet aangegeven. Het bleek ook duidelijk op de zogenaamde "Econolitc". de twee lichtjes die aangeven of men al of niet zuinig met die auto omspringt. Als het am berkleurige lampje gaat bran den is er al geen sprake meer van zuinigheid maar als het rode lampje oplicht is de si tuatie in feite erbarmelijk. "Dan moet de motor ploegen- ".zo staat het in de ge bruiksaanwijzing omschre- Ik had deze Granada Custom in een zeer winderige periode. Toen ik een keer tegen die harde wind optornde bleef bij 100 kilometer snelheid het rode lampje voortdurend branden. De motor moest derhalve "ploegen" om de wagen op die snelheid te hou den. Dat is een uiterst onge bruikelijk ervaring in zo'n grote wagen. Maar er zullen ongetwijfeld au tomobilisten zijn die geen be hoefte hebben aan snelheid en motorische kracht. Ze wil len zich comfortabel, rustig en prettig van de ene plek naar de andere verplaatsen. Zulke autorijders moeten be slist aan deze Granada den ken een berg ingebakken comfort, een prettige rustige motor, een gemakkelijke be sturing en een probleemloze bediening. Maar men moet er wel 24.313 gulden voor neer tellen. En natuurlijk is zo'n omvang rijke auto ook niet echt zui nig. Ik kwam aan verbruik van I op 10. Niet beroerd maar ook niet echt goed. Maar ik neem aan dat dat geen onoverkomelijke hinderpaal zal vormen voor hen die hun oog op deze Granada hebben laten vallen. Die zgn bereid flink te betalen voor een royaal en luxueus vervoer middel. En dat is deze Grana da Custom. ETTEN-LEUR (ANP) - De bonden vrezen voor het voortbestaan van Tornado in Etten- Leur. Deze vrees is ingegeven door een "overlevingsplan" dat de Tomado-directie heeft gepresenteerd. Volgens de vakorganisatie voor middelbaar en hoger personeel NCHP betekent dit plan op nieuw vijftig ontslagen bij Torna do. terwijl er voor de resterende 250 werknemers geen enkele garantie is dat zij over een jaar nog werk hebben. Bij Tornado, onderdeel van het Belgische Bekaert-concern, wer den in 1980 al 250 mensen ontsla gen omdat de verliesgevende produktie van huishoudelijke ar tikelen werd beëindigd. Volgens de bonden verkeert nu de over- BASKETBAL - In de basketbal competitie is gisteren in de eredi visie heren één wedstrijd ge speeld. Punch won thuis met 88- 81 van Noordkop. VOETBAL - In de Engelse eerste divisie-competitie heeft Sou thampton gisteren op eigen ter rein verrassend verloren van Brighton met 0-2. De overge speelde wedstrijd in de vierde ronde van de Leaguebeker tus sen Liverpool en Arsenal eindig de in een overwinning voor de thuisclub: 3-0. gebleven industriële tak van To rnado (transportmateriaal en draadprodukten) in de proble- Volgens NCHP-bestuurder J. Roe- lofs blijkt uit de nieuwe plannen van Tornado dat de directie niet tegen haar taak is opgewassen. Het is met Tornado alleen maar bergafwaarts gegaan sinds de overname door Bckaert, zo con stateert Roelofs. Bij de reorgani satie van vorig jaar werd beloofd dat de zaken beter zouden wor den aangepakt, maar nu blijkt dat daar weer niets van terecht is gekomen. Het overlevingsplan dat Tornado aan de bonden heeft voorgeegd is vaag en bevat wei nig of geen gefundeerde ver wachtingen, aldus de NCHP. De bonden gaan zich met hunjedc-n bij Tornado over de ontstane si tuatie beraden. Tornado verwacht over 1981 een verlies te lijden van ruim twee miljoen gulden, zo liet direkteur J. Bedert gisteren desgevraagd weten. Omdat het moedercon cern Bckaert weigert om nog fi nanciële steun aan het Etten- Leurse bedrijf te geven, heeft To rnado zich onlangs tot het minis terie van economische zaken ge wend. Tornado wil op korte ter mijn een gesprek over overheids steun, aldus Bedert. omdat er geld nodig is om het voortbe staan van het bedrijf veilig te stellen. Hoeveel geld dat moet zijn wil Tornado nog niet zeggen. Het "overlevingsplandat de di- rektie aan de bonden heeft voor gelegd betekent volgens Bedert dat er in ieder geval vijftig werk nemers zo snel mogelijk ontsla gen moeten worden. Geld voor een afvloeiingsregeling is er niet. en gezien de sombere vooruit zichten voor 1982 is een garantie voor de werkgelegenheid van het resterende personeel onmogelijk te geven. 'Tornado is nog niet in liquiditeits problemen. We kunnen aan felle financiële verplichtingen vol doen. Maar als wc er met in sla gen een oplossing te vinden voor de verliezen dan verandert dat natuurlijk aldus Tomado-di- rekteur Bedert. WHITWELL (AFP) - In een steen koolmijn in de Amerikaanse staat Tennessee heeft zich gister avond een zware ontploffing voorgedaan die aan dertien mijn werkers het leven heeft gekost. Het was het derde mijnongeluk in de Verenigde Staten in vgf da gen. Vonge week donderdag ver loren drie mijnwerkers het leven bij een instorting in West-Virgi nia Maandag werden acht mijn werkers gedood bg een ontplof fing in Kentucky. Foto hulpverleners dragen de slachtoffers weg. die omkwamen bij de ontploffing in een mijn in Kentucky. Pensioen, lijfrente of levensverzekering er zijn diverte i om de financiële belangen van de "oude dagveilig te stellen. Over het algemeen heeft men daar niet zo bijster veel belangstel ling voor als men net de twintig is gepasseerd Maar met het Stijgen van de jaren groeit veelal die interesse En het kan gebeu ren dat die zaken rondom de 65ste verjaardag ineens als uiterst boeiend worden ervaren. Of als verbijsterend. Dat geldt dan voor de gevallen u-aarbij dón pas blijkt dat er in het verleden te uietnig is gedaan En denk niet dat dat een uitzondering Nu kan ik mij voorstellen dat velen de kop in het zand steken De materie lijkt niet alleen ingewikkeld, ze ts het ook Bm>cndien zijn er teveel gretige kapers op de kust. goedgebekte heden die graag aan uw en mijn pensioen verdienen Maar ze maken de mensen vaak nog schichtiger Elseviers heeft nu een pensioen-almanak uitgebracht, volgens het patroon van de veelgeroemde en vaak gebruikte belasting-alma nak. In zo'n 200 bladzijden geven actuaris G W. Eui^erman en pensioen adviseur L Berijamens een goed leesbaar en ot>erzichtelijk opge bouwd expose van wat er zoal tn de pensioenwinkel te koop u Wat men moet kopen, wat men ervoor moet betalen en hoe men ermee moet omspringen. Natuurlijk, het is geen simpele stof Zo'n almanak laat zich niet lezen als een romannetje En wie hem desondanks heeft doorge worsteld is nog geen deskundige Maar wie niet voor onaangename verrassingen wil komen te staan zal zich eens in de materie moeten verdiepen En daarbij kan deze almanak een handige leidraad zijn. Daarna blijft hg bij zonder nuttig als naslagwerk. KOOS POST

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21