Geweldig wat Cruijff deed f '£.\s f "Geen schande, maar ik had me wel wat anders voorgesteld" Libregts: "PSV heeft gefaald" Inhalen op 16 december Haarlem werkt mee aan opvallende rentree nummer veertien Martin van Vianen mikpunt van kritiek MAANDAG 7 DECEMBER 1981 SPORT SPORT AMSTERDAM (ANP) - De gis teren in het betaalde voetbal afgelaste wedstrijden zullen opnieuw vastgesteld worden voor woensdag 16 december. Alleen de wedstrijd Sparta-FC Utrecht kan op die dag niet ingehaald worden. Utrecht moet dan in Den Haag opdra ven voor het vijftig minuten durende restant van de we gens het bomincident ge staakte wedstrijd tegen FC Den Haag. De afgelaste wedstrijden die op 16 december worden inge haald zijn Twente-Feye- noord. De Graafschap-NEC. NAC-Go Ahead. Eerste divi sie: Volendam—VW, DS'79-Wageningen. Vites se-SVV SPORT SPORT SPORT AZ deldasseert Den Haag, met Mansveld: >- EINDHOVEN (GPD) - Een minuut in blessuretijd bezorgde Arie van Staveren MVV gistermiddag een surprise waarop de ploeg van Leo Steegman op pakjesavond amper had durven hopen. DooY van dichtbij Pim Doesburg te passeren hielp de flankspeler zijn ploeg aan een dikverdiend ge lijkspel: 2-2. Een puntendeling dietot stand kwam door de bijzonder positie ve instelling van de Maastrichte naren en het missen van de tallo ze mogelijkheden, die de thuis ploeg met name voor de rust kreeg. Terwijl de MVV-aanhang in Eindhoven een feestje bouwde, stopte de PSV-fans hun ploeg fi guurlijk in de zak. Een honend fluitconcert begeleidde de koplo pers naar de kleedkamers. Leo Steegman kon de vreugde over deze puntendeling amper verber gen. ,Je ziet toch dat het nog mo gelijk is in het voetbal. Dit gelijk spel is een overwinning voor De overwinning waarop Steegman doelde was de afrekening met het eigen defensievoetbal. Terwijl ie dereen verwachtte dat MVV met verdediging de Topscorer Ruud Geels schiet, onder toeziend oog m voorsprong. De MVV-ers Linders, Dijkstra vallendi MVV viert deling als zege V; - i Jan Poortvliet. PSV uiterst koelbloedig na i Van Marwijk staan op het verkeerde been. DEN HAAG (GPD) - Het gaat te ver om Aad Mansveld met Johan Cruijff te vergelijken, maar toch was er het afgelopen weekeinde een sterke overeenkomst tussen beide routiniers. stormlopen van PSV zou probe ren te ondervangen, verraste de formatie van Steegman vriend en vijand met een puur offensief ingestelde opstelling PSV wist er geen raad mee. MVV zelf eigen lijk ook niet. Het team dat jaren lang vanuit de achterste lijn tot succes probeerde te komen, on derging een fikse metamorfose. Aanvankelijk leidde dat tot mis verstanden, maar omdat PSV veel te nonchalant met geboden kansen omsprong, kwamen de Maastrichtenaren zonder kleer scheuren die eerste fase door. Zelfs de 2-0-achterstand deed niets meer af aan het zelfvertrou wen dat binnen MVV was ge groeid. Geels scoorde vlak na rust beheerstde broederlijke samen- werking tussen beide Van de Kerkhofs scheen PSV zelfs op ro zen brengen. Willy mocht het kar wei afmaken: 2-0. Het tegendoelpunt dat MW's sterk ste speler, Van der Poppe, nog in dezelfde minuut liet aantekenen, was een duidelijke indicatie dat de formatie uit De Geusselt op meer uit was. Thijs Libregts zag na Van der Poppes treffer de bui in elk geval al hangen. Hij liet de jeugdige Erwin Koeman opdua- ven met de taak de offensieve be doelingen van Johan Dijkstra en Bert van Marwijk te beteugelen. Een noodgreep die te laat kwam. PSV had zijn kans gehad, toen MVV - onwennig door het eigen aanvallende concept - steken liet vallen. Lang moest de équipe van Steeg man op zijn verdiende loon wachten, maar Ane van Stave ren zorgde tenslotte toch voor de bekroning. Cees Schapendonk ,,Het was inderdaad even wen nen. Drie en vaak nog meer spit sen en dat uit tegen PSV dat be looft wat voor de toekomst. Voor al als je weet dat we Van der Kuylen, Busk en Quaden nog achter de hand hebben" Tegen de blijheid ran MVV stak de stemming in het kamp van de te genstander schril af. Thijs Li bregts: „Ik kan hier geen goed woord voor over hebben. We heb ben gefaald. Vooral op het punt concentratie is bij ons alles fout gegaan. Dan heb je nog even de hoop, als je twee doelpunten voorstaat, dat de overwinning alsnog bij ons terecht komt. Achteraf moet ik constateren dat MVV dit punt verdiend heeft". Zowel Cruijff als Mansveld maakte gisteren de rentree bij de clubs waar zij ooit als veelbelovende talenten hun inmiddels njke voetbalcarrière begonnen. Bei den werden teruggehaald met de bedoeling hun eerste liefdes aan betere resultaten te helpen. Het enige verschil is dat Ajax hier door Europees voetbal veilig tracht te stellen, terwijl Mans veld zich voor de taak gesteld ziet FC Den Haag van de degra datienood te verlossen. Cruijff slaagde in zijn eerste optre den: Mansveld niet De 37-jarige Hagenaar moest lijdzaam toezien hoe AZ'67 zijn ploeg op alle fron ten deklasseerde en uiteindelijk met een dikverdiende 4-1 -zege huiswaarts keerde. Het ..debuut" van Mansveld na een half seizoen FC Utrecht kreeg derhalve niet die allure waarop met name de aan hevige kritiek onderhevige trainer Martin van Vianen had gehoopt Mansveld is nu eenmaal in eerste instantie teruggehaald om de Haagse verdediging wat meer lijn te geven Gisteren tegen AZ ging dat in de eerste helft rede lijk, Mansveld was wel weinig aan de bal. maar wist zijn verde diging al pratend toch in de door Van Vianen uitgestippelde lijnen te manoeuvreren. Na rust was die overtuiging in de achterste li nie van FC Den Haag weer vol komen verdwenen AZ werd het zelfs mogelijk gemaakt om met de simpelste combinaties keer op keer scoringskansen te creë ren, maar was daar blijkbaar zelf zo verbaasd over dat de meeste werden gemist. „Zo simpel vond ik die combina- ook weer niet", stribbel- AMSTERDAM - Door zich uiterst positief op te stellen heeft Haarlem gisteren volop zijn mede werking verleend aan een geslaagde rentree van Johan Cruijff bij Ajax. Omdat de Haarlem mers consequent weigerden om het accent op de defensie te leggen en er nauwelijks over dachten om Cruijff in zijn vrijheid te beperken, kon de „nummer 14 in zijn eerste wedstrijd in het stadion De Meer sinds augustus 1973 bij vlagen schitteren. Dankzij de vredelievendheid en openhartigheid van Haarlem was het voor Cruijff geen bezwaar dat hij zich vele maanden niet meer met serieus competitievoetbal had beziggehouden De 34-jarige Vinkevener stond centraal in het team waarin hij met een droom- doelpunt in de 21e minuut (een lob over doelman Metgod) en een Voorlopig afgerekend met critici AMSTERDAM (GPI)) - Met 23.000 kijkers heeft Ajax dankzij Johan Cruijff giste ren 10.000 toeschouwers meer getrokken dan was be groot. De wedstrijd tegen Haarlem leverde de nummer 14, die een deel van de extra recette ontvangt, dus in meerdere opzichten winst op. Cruijff werd ongeveer 65.000 gulden rijker en keek dan ook vergenoegd terug: "De kritiek was voor mij de drijfveer om er iets spe ciaals van te maken. Dat doelpunt gaf mij het idee dat ik de critici ook inderdaad in mijn zak had. Ik realiseer me echter dat degenen die me willen aanvallen zullen terugkomen als ik de ko mende weken minder goed zal spelen en dat moment zal zeker komen". Dat Cruijff zich zo opvallend had kunnen manifesteren schreef hij voor een belang rijk deel toe aan Haarlem: "Als er een schopper op me was gezet, was het niets ge worden. Haarlem heeft zich erg positief opgesteld. Die ploeg is ook te goed om hard te voetballen", lohan Cruijff stelde tevens vast dat hij beter voor de dag u-as gekomen dan hij zijn vorige werkgevers: "Bij Lev ante, in het toernooi van Milaan en bij de Washington Diplomats ging het mis, om dat de omstandigheden niet goed waren. Ik was toen niet fit. Nu ging het lekker omdat dit Ajax gewoon beter is dan die ploegen". uitstekende voorzet waaruit Kieft kon scoren, een grote bij drage had in de overwinning van 4-1. Cruijff bewees v.ooral op die mo menten nog prima te kunnen voetballen. Tegelijkertijd speel de hij zijn critici echter in de kaart door het spel weer volledig naar zich toe te trekken waar door medespelers die anders be langrijke rollen plegen te vertol ken nu ondergeschikt weiden gemaakt. Vooral in de eerste helft gedroegen talenten als Van enburg en Olsen. maar ook aan voerder Lerby zich opvallend on derdanig. Zij leverden de bal bij na automatisch bij Cruijff in en bevestigden in ieder geval in de ze wedstrijd de stelling dat zijn medespelers door zijn aanwezig heid eerder afhankelijker dan zelfstandiger worden. gebeurde, het over- i die taak -men Hij r zijn eigen i ondernam Cruijff besliste Hij beschikte ook ov zicht en het inzicht oi voor zijn rekening te r trok zich vaak tot vi verdediging terug vanuit die positie enkele indruk wekkende soli of volstond met uitgekiende passes waarbij hij de bal met de buitenkant van de voet met veel effect langs tegen standers liet draaien. De cijfers spreken in dat opzicht boekde len. Cruijff kwam 58 keer aan de bal en slechts in 13 gevallen deed hij er iets verkeerds mee. Daar tegenover staat evenwel dat teveel spelers uit hun gewone doen waren. Niet voor niets merkte trainer Linder na afloop op dat er teveel individuele ac ties waren geweest. „Persoonlijk zijn de spelers sterk geweest, maar alleen de laatste twintig mi nuten was Ajax ook als ploeg goed Ik had verwacht dat Cruijff de spelers meer zou weten te bin den. We zullen dan ook vooral moeten gaan werken aan het teamverband". Ajax werd pas een eenheid toen de Amsterdammers een royale voorsprong hadden opgebouwd waardoor meer spelers zichzelf werden. De vraag is dan ook of Ajax zonder Cruijff, maar met veel zelfverzekerde spelers niet even gemakkelijk met Haarlem had afgerekend In dit seizoen is namelijk duidelijk aangetoond dat Ajax geen moeite heeft met tegenstanders die de Amster dammers alle ruimte laten (De De goede oude tijd herleefde Keizer houdt de weg vrij. Graafschap werd met 9-1 versla gen. FC Groningen met 6-1, PEC met 5-1 en Willem II met 7-1), maar juist problemen heeft met ploegen die hard voetballen en zich niet zo gastvrij opstellen. Cruijff zal bijvoorbeeld over twee weken in Rotterdam door Feyenoord aan een veel zwaarde re test worden onderworpen en afgewacht moet worden af hij dan dezelfde ster is die zich te gen Haarlem erg veel kon per mitteren. De overwinning op Haarlem ver sluierde ook andere zaken. De verdediging die ook nu niet goed werd geleid door Jansen, kwam in de eerste helft tot driemaal toe bijzonder goed weg. Haarlem speelde vooral in die fase zo ge makkelijk en met zoveel overtui ging dat Bockling de bal uit een voorzet van Masefield over doel man Schrijvers tegen de lat kon koppen, dat Bockling een straf schop had moeten hebben toen Jansen hem onderuit haalde en dat Verkaik een ideale kans kreeg. Na een schot van Nijholt sprong de bal via het lichaam van Schrijvers voor de voeten van Verkaik die niets anders wist te doen dan de bal ver naast te schieten. de volgestouwde Meer. Johan Cruijff is los van de Haarlemmers Cleton (midden) en Verkalk Arbiter de Mansveld tegen. .AZ liep van middag klasse te voetballen. Ik vind het dan ook helemaal geen schande dat we verloren hebben, al had ik me inderdaad wel een prettiger rentree kunnen voor stellen". aldus Mansveld, die de afgelopen week van Van Vianen te horen kreeg dat hij meteen weer als aanvoerder mocht fün- geren. De terugkeer van Mansveld had dus niet het gewenste effect op het veld. daarbuiten viel zgn ren tree ook niet bepaald op. Slechts 6000 bezoekers passeerden de poorten van het Zuiderpark. Ze verlieten het stadion na afloop danig gefrustreerd door het ver toonde spel van Den Haag Die frustratie werd nog groter toen bekend werd dat mede-degrada tiekandidaat Willem II fors had uitgehaald tegen PEC Zwolle. FC Den Haag lgkt hierdoor de degradatie, die waarschijnlijk de doodsteek voor het betaalde voetbal in Den Haag zal beteke nen. niet makkelijk meer te kun nen ontlopen. AZ'67 liet wel een uitstekende in druk in Den Haag achter. Zonder Hugo Hovenkamp, die deze week tijdens de training aan zijn voet geblesseerd raakte (Kessler. „Volgende week speelt Hoven- kamp weer"), voetbalden de Alk- maarders weer als vanouds. Jan Peters draaide het middenveld van FC Den Haag veelvuldig dol en wist telkens weer de opko mende Jonker te bedienen, die op zijn beurt constant en schijn baar blindelings Pier Tol kon be reiken met zijn passes Dit alles te zamen. inclusief het povere spel van FX Den Haag. bracht AZ uiteindelijk datgene waar voor zij naar het Haagse waren afgereisd. Hoewel Harrie Mebs in de 13e mi nuut de Haagse supporters nog enige hoop had gegeven - met een schitterend afstandsschot bracht hij de stand op 1-0 moest de Haagse ploeg in het verdere verloop van het duel nadrukke lijk buigen voor AZ. Voor rust bracht eerst Pier Tol na een pass van Jos Jonker AZ weer naast Den Haag. pal voor het verstrij ken van d.' eerste 46 minuten scoorde Jan Peters op het randje van buitenspel zeer koelbloedig de tweede Al km aar se treffer FC Den Haag had even voor die tweede treffer van AZ nog een te genvaller moeten incasseren. Lex Schoenmaker moest, na een scrimmage om de bal met Peters, uitvallen met een gapende vlees wond in zijn kuit. Krimpend van de pijn werd hij naar het zieken huis vervoerd waar de wond met twintig hechtingen werd ge dicht. Ondanks het feit dat FC Den Haag-AZ'67 zeker geen har de en unfaire wedstrijd was. moest in de tweede helft nog een Hagenaar geblesseerd UÜvalkfl Aad van Bergenhenegouwen. die was ingevallen voor Schoen maker. werd met een voetblessu re per brancard afgevoerd AZ toonde geen enkel medelijden met de Haagse ploeg, die vooral na rust volkomen doelloos over het veld liep te zwerven. De later in de wedstrijd eveneens gebles seerd uitgevallen Tol scoorde, nadat de tegenvallende Obera- cher via het been van Mansveld reeds op de lat had geschoten, zijn tweede doelpunt. Kees Kist beslechtte het pleit over Den Haag door in de 68e minuut de eindstand op 1-4 te bepalen De laatste treffer kwam tot stand na een afgeslagen corner van Kns ten Nygaard. die na dne maan den afwezigheid ten koste van de geblesseerde Tol in de tweede helft terugkeerde in de hoofd macht van AZ. Daardoor werd de aandacht niet af geleid van Cruijff, voor wie het meerendeel van de 23.000 toe schouwers was gekomen. In zijn nabeschouwing verbaasde hij zich erover dat er geen mandek ker op hem was gezet, maar dat hij slechts terloops in de gaten was gehouden, zoals Haarlem trainer Van Doorneveld had voorspeld Cruijff werd alleen maar geschaduwd als hij zich in de buurt van het strafschopge bied ophield en zelfs daar werd hij niet altijd gehinderd door een vaste cipier. Dat bleek onder meer toen hij de 21e minuut na een solo in alle rust kon aanleggen om de bal op magnifieke wijze over doelman Metgod te wippen. Pim van der Meent, de trainer van NEC. dat Cruijff het komende weekeinde moet zien af te stoppen ..Het was geweldig wat hij deed Zoiets kunnen maar vgf spelers in de hele wereld". De meeste aandacht van de zijde van Haarlem werd aan Cruijff be steed door Kleton zonder dat de Ajacied daar erg door werd ge hinderd. Kleton ,.Wc hebben ge probeerd ons eigen spel te spe len. We wilden ons niet aanpas sen aan de tegenstander. Dat le verde Cruijff wat vrijheid op. maar ook mg. Bovendien ben ik niet het type speler dat Crugff kan dekken" Dat het sterke spel van Kleton (evenals laatste man Haar erg sterk acterend) voor rust geen ef fect sorteerde, kwam enerzijds door pech. anderzijds door het feit dat spits Gullit door Rijkaard verscheidene malen fors werd aangepakt In de tweede helft was de wed strijd opeens afgelopen toen Huyg de bal na een inzet van Ling in eigen doel werkte Haar lem viel daarna ver terug en moest het zich laten welgevallen dat de score door twee doelpun ten van Kieft (waarvan er een in buitenspelpositie werd ge scoord) nog verder werd verte kend. Daar tegenover stond dat Jansen eenmaal zo in verwarring werd gebracht door de voor de geblesseerd geraakte Kleton in gevallen Tem- Hendriks, dat hij de prestatie van Huyg evenaarde en eveneens zgn eigen doelman passeerde. DEN HAAG (GPD) - Martin van Vianen. trainer van FC Den Haag. is de laatste we ken als gevolg van de slech te resultaten van zijn ploeg aan hevige kritiek van voor al Haagse supporters onder hevig. Zo hingen gisteren tijdens de wedstrijd tegen AZ'67 enkele spandoeken recht tegenover de Haagse dug-out met daarop leuzen als „Van Vianen naar de hel, dan redden wij het wel" en „Van Vianen, Go Home". Na afloop moest Van Vianen het ook ontgelden. Bij het verlaten van de klerdk.tmi r van FC' Den Haag werd hij met scheldkanonnades ont vangen door leden van de zich „Midden Noord" noe mende supportersgroepe ring. Van Vianen lijkt ondanks dit alles onbewogen verder te gaan met zijn werk bij FC Den Haag „Wat moet je dan?", aldus de trainer. "In de ogen van die mensen moet nu eenmaal een slacht offer worden gezocht voor de positie w aarin I».-n Haag momenteel verkeert en dat is dan doorgaans de trainer. Ik dus". Het bestuur van FC Den Haag houdt zich vooralsnog op de vlakte of er gehoor wordt ge geven aan de wens van deze „supporters". Volgens voor zitter Pieter den Duik is er nog niet gesproken over een verlenging van het contract met Van Vianen. dat aan het einde van dit seizoen af loopt. „Daar is het nog te Wttf "<taldus de Haag se praeses. Wel was gister middag Cor van der Hart wmm .i.in w mg in het Zuiderpark.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9