Politie-actie afgekeurd PvdA eist klaarheid na uitlating minister Stad modderpoel na dijkdoorbraak V sjaardema Van Hulten verlaat PPR Zendamateur doodgeschoten Leiding oneens met protest tegen vonnis hoofdagent In maart plan voor tijdelijk werk jeugd i r 4 MAANDAG 7 DECEMBER 1981 SQBEQ: Prominenten teleurgesteld over koers DEN HAAG (GPD) - Oud staatssecretaris en mede-op richter van de PPR dr. M. van Hulten gaat zijn partij verla ten. Hij is een van de voor mannen van de zogeheten Godebald-groep, die ervoor heeft geijverd de PPR tot een meer op het midden gerichte koers te laten varen. Op het onlangs gehouden con gres van de PPR kwam het tot een beslissing over de koers van de partij. Het be stuur had voorgesteld de lijn van de laatste jaren te blijven volgen, dat wil zeggen het streven naar een linkse meer derheid in samenwerking met de kleine linkse partijen PSP en CPN. De Godebald-groep wil ook die progressieve meerderheid halen maar juist door zich te richten op de kiezers, die nog in het midden verkeren. Op het congres werden de voor stellen van de Godebalders met o verweid ïgendp meer derheid verworpen. Een brief van onder anderen Van Hulten en Jürgens aan de sympathisanten somt de mogelijkheden op die de Go debalders open staan: binnen de eigen partij blijven als pas sief lid, als groep uittreden en zoeken naar nieuwe moge lijkheden en ten slotte zich aanmelden bij de PvdA. Vol gende week komt de groep in Utrecht bijeen om een besluit te nemen. Voor Van Hulten hoeft dat niet meer. Hij heeft al besloten uit de partij te treden. Hij zal dit standpunt op de komende vergadering van de Godebal ders verdedigen en hij hoopt dat de groep hem zal volgen. Hij wil voorlopig partijloos blijven om te zien waar de groep het beste past. NOS-voorzitter Jürgens heeft die beslissing nog niet geno men. Hij zei zaterdag voor de Vara-radio slechts „psy chisch afscheid" te hebben genomen van de partü. Hem Van Hulten: oneens met koers. was de steun van het congres erg tegen gevallen. Wanneer er meer steun voor de voor stellen was geweest, was een omslag van de partij nog mo gelijk geweest, maar dat is nu onmogelijk, aldus Jürgens. Bij ruzie om 65 gulden UTRECHT (GPD) - Een 37-jan- ge man uit Utrecht heeft te genover de politie bekend za terdagmorgen vroeg de Utrechter Adri de Rijk f32) met een dubbelloopsjachtge weer te hebben doodgescho ten. Op een afstand van an derhalve meter loste de man een schot hagel op de borst van De Rijk, die op een bank zat in de woonkamer van een derde 28-jairge betrokkene. Ruzie over een schuld van 65 gulden is volgens de recher che de oorzaak van de dood slag geweest De politie heeft bovendien nog een andere Utrechter van 35 jaar aangehouden. Deze wordt verdacht van uitlok king van de schietpartu Een 14-jarige jongen die ook bij het conflict was betrokken is gisteren wegens bet geringe aandeel in het misdrijf weer vrijgelaten. De Utrechtse politie zei gister avond dat alle betrokkenen bij de ruzie zich bezighielden met het zenden op de 27-MC- band en dat onderlinge ge sprekken via de ..bakkies" er mede toe hebben bugedra- gen dat de onenigheid over het geld zo hoog is opgelo pen. Aanleiding van het conflict was een handeltje goederen dat de 35-jarige Utrechter voor 265 gulden aan zijn 28-jarige "collega" had verkocht. Deze betaalde naar de zin van eerstgenoemde niet snel ge noeg Per telefoon had de man zaterdagmorgen aange kondigd dat hu de restant schuld van 65 gulden (voor een 27 MC-zender) „even kwam halen". Omdat de 28-jarige Utrechter zich nogal bedreigd voelde nep hij de hulp in van Adn de Ruk- Wat er precies in de woning is gebeurd onder zoekt de recherche nog. Wel staat vast dat de verdachte ook nog heeft gedreigd de 28- jarige man neer te schieten Volgens de politie heeft deze toen op zun knieen om gena de gesmeekt en hem gewezen op zijn vier jonge kinderen. DEN HAAG (GPD) - De lei ding van het Haagse poli tiekorps heeft gisteren duidelijk gemaakt het niet eens te zijn met de actie die een deel van de nacht ploeg zaterdagavond heeft gehouden uit protest te gen de veroordeling van een 25-jarige hoofdagent in Amsterdam tot een jaar gevangenisstraf. De agent had de 33-jarige Meta Hof man doodgeschoten die hem en een collega met een aardappelschilmesje zou hebben bedreigd. Volgens de Haagse politieleiding ligt het niet op de weg van de po litie om, als vertegenwoordiger van de uitvoerende macht, het vonnis van de Amsterdamse rechtbank kritisch te beoorde len. De hoofdcommissaris heeft wel aangekondigd met het perso neel te zullen overleggen over de nu opnieuw gebleken gevoelens van onzekerheid. De veroordeling van de Amster damse hoofdagent was zaterdag ook voor een aantal Amsterdam^ se en Rotterdamse agenten aan leiding om tot actie over te gaan. Zij protesteerden tegen het von nis door enkele uren zonder pi stool dienst te doen. In Den Haag discussieerde een deel van de nachtploeg eerst enige tijd over het vonnis alvorens aan het werk te gaan. Een voorstel om zonder vuurwapen de straat op te gaan werd verworpen. Na een gesprek met de plaatsver vangend hoofdcommissaris beëindigden de hoofdstedelijke agenten van het bureau Leyen- berghlaan zaterdagmiddag om één uur hun actie. Zij kregen overigens weinig steun van poli tiemensen op de overige vijf dis trictbureaus in Amsterdam. Beoordelingsfout Het hoofdbestuur van de Algeme ne Nederlandse Politie Vereni ging vindt dat de Amsterdamse hoofdagent ten onrechte is ver oordeeld. In telegrammen aan de ministers van justitie en van bin nenlandse zaken wijst het hoofd bestuur van de vereniging erop dat straf is opgelegd voor een beoordelingsfout in een werksi tuatie waarmee elke politieamb tenaar dagelijks kan worden ge confronteerd. De gehele Neder landse politie is als gevolg van de uitspraak van de rechter in be roering gebracht, stelt de politie- vereniging. Ongeveer 30 van de 80 Haagse po litieagenten die zaterdagavond dienst draaiden, gaven een ver klaring uit. Zij zijn verbijsterd over het feit dat de rechtbank een beoordelingsfout had be stempeld als crimineel gedrag. In de verklaring zeggen de agen ten dat de individuele politieman of -vrouw een angstige toekomst tegemoet gaat. Het verschil tus sen doodslag enerzijds en een fa tale beoordelingsfout in de uitoe fening van de politietaak ander zijds, is door het vonnis van de rechter weggevallen. De leiding van het politiekorps in Den Haag zei gisteren de emotio nele reactie van de agenten als „authentiek" te beoordelen en „voortkomend uit serieuze be trokkenheid met de politietaak en uit de oprechte vrees dat toe komstig gebruik van het vuur wapen ook voor dit personeel tot strafrechtelijke consequenties kan leiden". "Passende arbeid" verruimd HILVERSUM (GPD) - Het plan dat minister Van der Louw (CRM) twee maanden geleden lanceerde om werkloze jongeren maatschappelijk nuttig werk te laten verrichten, zal in maart vol tooid zijn. Staatssecretaris Hans de Boer (CRM onder meer belast met het coördineren van jeugd zaken) zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Op het ogenblik zijn ambtenaren van erm en sociale zaken bezig met het uitwerken van het „be leidsplan gemeenschapstaken voor werkloze jongeren". In ja nuari zal het plan aan werkge vers- en werknemersorganisaties worden voorgelegd. Bij het over leg zullen ook de organisaties van werkende jongeren worden betrokken. In maart moet dan een „afgerond geheel" op tafel liggen, aldus De Boer. Het plan is bedoeld voor 18— tot 23-jarige jongeren zonder werk. Door het begrip „passende ar beid" te verruimen moet het mo gelijk worden dat zij tijdelijk werk krijgen. De banen zullen onder meer gezocht worden bij verpleeg- en bejaardentehuizen, voor onderhoud van natuurmo- WEERRAPPORTEN Wanneer jongeren weigeren zo'n tijdelijke baan te aanvaarden loopt hun uitkering gevaar. Volgens de staatssecretaris kan er voor het verrichten van achter stallig onderhoud aan natuurmo numenten binnen vijf jaar voor 9000 mensen werk worden ge vonden. Hiervan zijn ongeveer 5000 banen blijvend. CRM heeft bij Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) een claim van 7000 banen, waaronder 1000 ba nen voor natuuronderhoud, in gediend in het kader van het ba nenplan. I APELDOORN (ANP) In het centrum van Apeldoorn heeft gisteroch tend een fikse brand gewoed in een monumentaal winkelpand aan de Paslaan-Hoofdstraat. De schade loopt volgens de politie in de miljoenen. Slachtoffers vielen er niet. Wel moesten acht mensen uit omliggende pan den worden geëvacueerd. De brand is vrijwel zeker gesticht door één of meer inbrekers, aldus de politie. Door snel ingrijpen van de Apeldoomse brandweer met versterking van de korpsen uit Ugchelen, De Beemte, Beekbergen en Vaassen kon het vuur worden beperkt tot een cadeaushop (zie foto). Over ontkoppeling lonen en uitkeringen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg sneeuwbui licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew regenbui onbewolkt onbewolkt 1 zwaar bew. Mallorca Munchen Oslo Rome Split Stockholm Istanbul Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis .waar bew. 0 sneeuw -1 licht bew. 2 waar bew. 16 half bew. 4 regen 8 regen 2 onbewolkt 11 onbewolkt 19 onbewolkt 18 onbewolkt 10 mist -6 geheel bew. 6 geheel bew. 13 regen 11 geheel bew. -7 regenbui onbewolkt licht bew. HILVERSUM (GPD) - PvdA-frac- tievoorzitter Meijer heeft aan mi nister-president Van Agt ophel dering gevraagd over de uitlatin gen van minister Van der Stee (financiën). Van der Stee heeft vrijdag voor de televisie gezegd, dat er volgens hem best gepraat mag worden over het loslaten van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Door het optreden van Van der Stee is bovendien opnieuw ver deeldheid in het kabinet aan het licht gekomen. De minister wil dat snel wordt vastgelegd hoe de bezuinigingen voor volgend jaar zullen worden ingevuld. In ver band hiermee wil hij ook de ont koppeling bespreekbaar maken. Voor PvdA en de vakbeweging is een dergelijke maatregel onaan vaardbaar. De staatssecretaris sen Kombrink (PvdA. financiën) en De Boer (CDA, CRM) hebben zich zaterdag tegen het voorstel van Van der Stee uitgesproken. Meijer uitte voor de Vara-radio hef tige kritiek op de uitspraken van Van der Stee. Hij heeft zaterdag een brief gestuurd aan premier Van Agt waarin hü om ophelde ring verzoekt. Bovendien zei hij dat Van der Stee maar moet ver trekken als deze het regeerak koord niet wil onderschrijven. „Ik wil nu van de minister-presi dent horen dat dit punt wordt uitgevoerd. De heer Van der Stee heeft zich te schikken in de con clusies van het regeerakkoord Als hij dat niet wil dan moet het CDA voor hem maar een andere minister aanwijzen, maar w\j wij ken hier niet van af. En ik wil dat soort onzekerheden niet bij voortduring van de kant van mi nisters van het kabinet over het al of niet uitvoeren van het re geerakkoord horen. Dat moet af gelopen zijn", aldus Meijer voor de radio. "Ontploft" Behalve Meijer verwierpen ook de kamerleden De Vries (PvdA) en Engwirda (D'66) de suggestie van Van der Stee. Volgens De Vries is de PvdA van woede „ontploft" na de uitspraken van de minister. Volgens Engwirda heeft Van der Stee „onzorgvul dig en onverstandig" gehandeld. Hij zei dit zaterdag voor de Tros- radio. Onverstandig volgens de Demo craat, omdat het arbeidsvoor waardenoverleg nog aan de gang is en dit overleg niet gemakkelij ker wordt door het optreden van de minister. Bovendien onzorg vuldig omdat de uitspraken op persoonlijke titel zijn gedaan, zonder dat Van der Stee door het kabinet wordt gedekt, aldus Engwirda. Hij kondigde aan. dat hij woensdag tijdens het debat van de Tweede Kamer over de fi nanciële voorstellen van het ka binet, om opheldering zal vra gen. Volgens staatssecretaris Kom brink staat duidelijk in het re geerakkoord, dat de koppeling gehandhaafd moet worden. H(j Het gat in de dijk rondom het bezinkbassin i i De Suikerunie wordt gedicht. wil niet aan deze basis van het kabinet tornen. Hij erkende ove rigens dat op meer punten me ningsverschillen bestaan tussen de CDA- en de PvdA-bewindslie- den. Hans de Boer verwees even eens naar het regeerakkoord. „We kunnen de koppeling niet zomaar loslaten, dat betekent nogal wat", aldus De Boer. Kinderbijslag Meijer reageerde ook op uitspra ken van CDA-fractieleider Lub bers. Lubbers doet een beroep op de PvdA zich aan de bezuini gingen te houden, omdat anders de koppelingen in gevaar ko men. Bovendien wil de CDA'er dat de PvdA ophoudt met het propageren van een andere kin derbijslag. De PvdA wil dat de hoogte van de kinderbijslag vast gesteld wordt aan de hand van het inkomen van de aanvrager. Volgens de PvdA-fractieleider zijn de woorden van Lubbers voorba rig, omdat de PvdA zich wel de gelijk heeft gebonden aan de be zuinigingen. Deze moeten echter zorgvuldig worden voorbereid en daarna in het overleg met de betrokkenen worden gebracht. „Overhaaste procedures lopen vast. Lubbers moet eens zijn ver trouwen uitspreken en niet nu al wantrouwen zaaien", aldus Me(j- Meijer waarschuwde dat „het CDA de politieke ruimte niet heeft om met de PvdA te regeren en tege- lijkertud te proberen met de WD het beleid bii te sturen". Bij Suikerunie Sas van Gent SAS VAN GENT (ANP) In het Zeeuwsvlaamse Sas van Gent is gister ochtend rond kwart over tien de dijk doorgebroken van een groot be zinkbassin van de suikerfabriek 'De Suikerunie'. Duizenden tonnen stinkend bezinkwater stroomden de straten van Sas van Gent binnen. Het personeel van de suikerfabriek slaagde er rond half twaalf in het gat in de dijk te dichten. Door het gat is drie miljoen liter stinkend water weggestroomd. Volgens de bedrijfsleider W. Duitemeijer van de suiker fabriek was de dijk gisterochtend om negen uur nog gecontroleerd. Er was toen niets aan de hand. Volgens een woordvoerder van de Suikeru- nie valt de schade voor de bevoliking van Sas van Gent mee. In enkele straten lag gisteren wel een modderlaag, evenals in verschillende volks tuintjes. Maar het water is nergens de huizen binnengekomen. Ook de weg naar het goederenspoor zat. onder de modder. Werknemers van de suikerfabriek begonnen gisteren onmiddeiijk met het schoonspuiten van de met modder vervuilde straten in Sas van Gent. De politie plaatste verbodsborden bij de ondergelopen volkstuin tjes aan de spoorlijn. Er mogen uit deze tuintjes voorlopig geen groen ten worden geconsumeerd. Volgens burgemeester drs. W. Dusarduyn van Sas van Gent zou het ge meentebestuur vandaag een onderhoud hebben met de directie van De Suikerunie over de aangerichte schade. De gemeente heeft inmiddels grondwatermonsters laten nemen. Het is nog niet bekend waardoor de breuk in de duk rond het bassin is ont staan. Uit voorzorg worden de dijken rond de andere bassins perma nent bewaaakt. Eerste vier "brombewijzen" afgegeven ARNHEM (GPD) Vier Ara- hemse bromfietsrijders zijn sinds zaterdag de eersten in Nederland met een brom- ftetsrubewijs. Zu slaagden voor de opleiding van de Arn hemse Stichting Bromfiets Opleiding Nederland (SBON), die begin dit jaar werd opgericht. Initiatiefnemer voor de stich ting, de Arnhemse rijschool houder H. Beumer. consta teerde tijdens zijn werk steeds weer hoe bromfietsers door gebrek aan verkeers- kennis een gevaarlijke factor op de weg zijn. Hu besloot daar wat aan te doen. Het idee is inmiddels uitgegroeid tot een stichting, die in ver- sen geeft. Binnenkort hoopt de stichting haar werkterrein tot het westen van het land uit te breiden. Bij de diploma-uitreiking zater dag oefende Beumer op nieuw kritiek uit op het feit dat een bromfietsopleiding nog steeds niet wettelijk ver plicht is. „Pas wanneer alle bromfietsers in Nederland verplicht zun om zo'n oplei ding te volgen, kan worden gehoopt op een veilig ver keer. waann bromfietsers minder brokken maken". De SBON start komende maand met een nieuwe serie cursus sen in diverse plaatsen in het land. FNV wil extern rapport over chromosomen van Shell-personeel MOERDIJK (ANP) - Dc bedrijfs- ledengroep van de Industrie bond FNV bij Shell Moerdijk en de onderzoeksraad bij dat bcdnjf willen dat een externe deskundi ge gaat bekijken wat er precies aan de hand is met de honderd werknemers van de MSPO-fa- bnek van Shell. Bij al deze mede werkers zijn afwukingen in de chromosomen ontdekt. De zeven FNV-leden van de onder nemingsraad hebben voor van daag een extra ondernemings raadvergadering uitgeschreven waarin zij een volledige opening van zaken willen krijgen. Zij vin den het vreemd dat de directie de OR niet heeft ingelicht, en zij betwijfelen de juistheid van de mededelingen die de directie na het bekend worden van het chro mosomenprobleem heeft ge daan. Shell heeft verklaard dat de afwij kingen in de chromosomen bin nen het daarvoor gestelde zijn gebleven. Het acht het niet on denkbaar dat er geen afwijkin gen zijn, maar dat m het onder zoek een meetfout is gemaakt Daarom wil Shell bloedmonsters niet alleen meer naar het eigen laboratorium voor toxicologie in Engeland sturen, maar ook naar het laboratorium voro stralings genetica van de Ruksumversiteit in Leiden. MAASTRICHT (ANP) - De rijkspolitie van Maastricht heeft gisteren met de aanhouding van drie koeriers een partij hasj met een waarde van ongeveer tweehonderdduizend gulden onderschept. Het verdo vende middel was verstopt in een niet gebruikte gastank, waarvan de meter half gevuld aanwees. De Rotterdamse politie en de douanerecherche hebben zaterdagmor gen vroeg de laatste kilo's hasj uit de Libanese kustvaarder Sarai gehaald. De vangst bedroeg uiteindelijk 2.500 kilo hasj met een marktwaarde van ongeveer tien miljoen gulden. Het bleek niet de grootste hasjvangst aller tijden te zijn, maar de narcoticabrigade van de Rotterdamse politie spreekt toch van een groot succes. ADVERTENTIE EEN WA-VERZEKERING VOOR EEN VW GOLF HOEFT NIET MEER TE KOSTEN DAN 555 - P/J. (Met top no-claim zelfs 277,509 Sjaardema is een van de grootste, specialisten in autoverzekeringen Hij kan altijd zeer lage premies berekenen en wikkelt schadege vallen snel en soepel af. Ook voor üw auto! Bel (071) 171121 4 lijnen), dan weet u binnen 1 min hoe goedkoop üw auto in de verzekering kan! Loge premies, oltifd en voor iedereen' WRijnsburgerweg 135. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7