Kritiek Spaanse officieren Sowjet-Unie belooft Polen (weer) steun Vredesbetogingen in Europa VS: meer steun Turkije Regering van El Salvador lijkt steun te winnen Onrust in leger treedt via manifest naar buiten Gift voor patiëntjes MAANDAG 7 DECEMBER 1981 Congres vredesbewegingen BRUSSEL (ANP) - Honderden vertegenwoordigers van vredesbe wegingen uit diverse Europese landen hebben gisteren in Brus sel gesproken over de vraag, hoe na de grote demonstraties van de afgelopen maanden en het begin van de Geneefse onderhan delingen de campagne tegen kernwapens moet worden vorrtge- zet en verhevigd. Op deze bijeenkomst, georganiseerd door het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) en het Vlaams aktiecomité tegen atoomwapens (VAKA) werden geen besluiten genomen. Doel van dit eerste contact tussen basis-organisaties was van gedachten te wisse len. na te gaan hoe ervaringen in andere landen kunnen worden gebruikt, en hoe. en in welke mate. toekomstige acties interna tionaal kunnen worden gecoördineerd. In de diverse werkgroepen waar werd gesproken over ..alternatie ven voor de afschrikking - naar een bondgenootschap tegen Kernwapens", kwam ook de suggestie van Mient Jan Faber van het IKV ter sprake, een politiek forum te vormen als een soort tegenwicht voor de Amerikaans-Russische onderhandelingen over een vermindering van de tactische kernwapens voor mid dellange afstand. Veel deelnemers lieten blijken wantrouwend te staan tegenover regeringen en politici, en te vrezen dat de Geneefse onderhandelingen niet tot het verdwijnen van de kernwapens uit Europa zullen leiden. De vraag is echter of een soort internationaal samenwerkingsverband van de nationale vredesbewegingen, die het vaak slechts over minimumeisen eens zijn, niet zal leiden tot meer verdeeldheid in plaats van eenheid. De gedachten liepen uiteen van de vorming van een soort coördi nerend lichaam om het optreden van de nationale vredesbewe gingen te versterken, tot een secretariaat van het verbeteren van voorlichting, uitwisseling van gedachten en ervaringen. Grote demonstratie in Roemenië BOEKAREST. HAMBURG. BERN DP A7 AFP/Reu ter) - In verschillende landen in Europa hebben zaterdag honderdduizen den mensen deelgenomen aan vredesdemonstraties. De gootste betoging had plaats in de Roe meense hoofdstad Boekarest, waar 300.000 mensen op de been waren. Ook in Zwitserland. De nemarken en verschillende plaatsen in West-Duitsland wer den vredesacties gehouden. De demonstratie in Boekarest vormde het hoogtepunt van een campagne tegen oorlog en kern wapens. die een maand geleden door de Roemeense president. Ceaucescu was gelanceerd. De president sprak de betogers za terdag toe. Hij riep de volkeren en de regeringen in Europa op nieuw op hun stem te verheffen tegen de wapenwedloop. Hij deed een beroep op de twee su- permogendheden hun potentieel aan kernwapens in Europa terug te dringen. In Bern eisten ongeveer 30.000 deelnemers aan een vredesmani- festatie "onmiddellijke ontwape ning op nucleair en conventio neel gebied". De deelnemers wil len dat Zwitserland een actieve vredespolitiek gaat voeren. Ver scheidene prekers, onder wie ook parlementsleden, veroor deelden de machtspolitiek van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. In Hamburg protesteerden duizen den mensen tegen de statione ring van nieuwe Amerikaanse middellange-afstandswapens in Europa. Volgens de organisato ren van de betoging waren er 50.000 mensen op de been. Vol gens de politie waren het er maar 14.000. Ook een twaalftal West- duitse soldaten in uniform nam in Hamburg aan de actie deel. In Ulm en Heilbron, beide in de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg, protesteerden za terdag tussen de 10.000 en 20.000 mensen tegen de stationering van kernraketten in de Bondsre publiek. Ook in Denemarken werd in ver schillende plaatsen gedemon streerd. De betogingen werden gehouden onder het motto: "ge meenschappelijke actie tegen de dreiging van een kernoorlog". In Kopenhagen liepen 22.000 men sen mee. In Aarhus gingen 10.000 betogers de straat op en in Aal- borg 1.000. De betogingen waren gericht tegen zowel Russische als Amerikaanse middellange-af- standsraketten en voor een kern wapen vrije zone in Noord-Euro pa. 300.000 Roemenen demonstreerden zaterdag (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - In Spanje is dit weekeinde grote politieke be roering ontstaan door publikatie van een tegen de demo cratie gericht document, ondertekend door honderd ka piteins, luitenants en sergeants. De Spaanse premier Cal- vo Sotelo liet gistermorgen alle ministers naar Madrid komen, de generale staf van het leger verordonneerde de ondertekenaars naar hun kazernes en liet een onderzoek instellen. In het manifest leveren de officie ren. bijna zonder uitzondering afkomstig uit het militaire dis trict Madrid, felle kritiek op de commentaren en artikelen in de Spaanse pers over de strijd krachten. Het document verde digt eveneens de militairen die betrokken zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 23 fe bruari dit jaar. Hoewel de twee hoofddaders van deze poging tot staatsgreep, lui tenant-kolonel Tejero, de luite nant-generaals Milans del Bosch en Armada niet met name wor den genoemd, noemen de officie ren het onduldbaar, dat „leden van de strijdkrachten met een briljante en vlekkeloze militaire carrière belastigd en beledigd worden, terwijl de krijgsraad nog een uitspraak over hun daden moet doen". De anti-nationale politisering door de politieke partijen" van het thema van Spanjes toetreding tot de NAVO. de voortdurende pogingen om militaire waarden als eer, moed en discipline naar de achter grond te verwijzen en de verwij dering van de straatnaambordjes met name van militairen van het Franco-regime voimen eveneens een steen des aanstoots voor de honderd officieren. Aanklacht Het manifest is echter tevens een regelrechte aanklacht tegen de politieke partijen, de regering en het parlement. De officieren Schmidt boe BREMERHAVEN (Reuter) - Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland is zaterdag uitgejouwd en geïnterrumpeerd door leden van zijn eigen partij, de SPD, op een regionaal con gres. Schmidt moest af en toe schreeuwen om boven het lawaai uit te komen. Tot degenen die de bondskanselier tijdens zijn rede onderbraken, behoorden enkele leden van het sociaal-democratische stadsbe stuur van Bremen. Zij eisten een werkgelegenheidsprogramma om de werkloosheid in de Bondsrepubliek te bestrijden. Bijna anderhalf miljoen mensen, oftewel 6.4 procent van de werkende bevolking, hebben geen werk. spreken ook hun afkeer uit over de inmenging van politieke par tijen in interne militaire thema's als promoties en selectie van het hogere kaderpersoneel. De cate na die daarbij worden toegepast hebben volgens de rebelse offi cieren niets te maken met zuiver technische of professionele over wegingen. Vandaar dat in het manifest ook wordt geëist dat de strijdkrachten ten aanzien van de organisatie en het interne functioneren moeten beschik ken over noodzakelijke zelfstan digheid. Het is overigens de derde keer bin nen een week dat elementen van het Spaanse leger van zich doen spreken. Vorige week zondag dreven twee eenheden van de militaire politie in La Coruna een vreedzame anti-Navo demon stratie met geweld uiteen. Na pas dit weekeinde bekend werd, drongen donderdagavond dertig soldaten onder leiding van een kapitein met wapens in de aan slag een discotheek in Vicalvaro in de buurt van Madrid binnen. De muziek werd stopgezet, waar na de kapitein de verzamelde jeugd met citaten aan het adres van Franco opriep om samen met het leger Spanje van de on dergang te redden. Deze nieuw golf van onrust binnen het Spaanse leger viel samen met de officiële herdenking gisteren, dat in 1978 in de Grondwet de de mocratische vrijheden werden verankerd. De tekenen van pa niek in politieke kringen houden ook verband met het feit dat ko ning Juan Carlos op het ogenblik een officieel staatsbezoeks van vijf dagen brengt aan de Arabi sche emiraten. Het moment van publikatie van het manifest blijkt daarom niet toevallig geko zen; omdat juist koning Juan Carlos op 23 februari de staats greep tot staan wist te brengen. De algemene indruk is dat het ma nifest het eerste grote offensief is om de rijen te sluiten rond de re bellerende militairen van de 23e februari, wier proces naar alle waarschijnlijkheid eind februari zal plaatsvinden. Tevens is het manifest te interpreteren als een uitdaging van het middenkader aan de legertop om kleur te be kennen. De chefs van staven hebben het vooralsnog bij in voorzichtige bewoordingen ge stelde reactie gelaten en een on derzoek ingelast. In traditionele Spaanse kleding gehulde vrijwilligers deelden zaterdag pamfletten uit, waarin werd opgeroe pen de derde verjaardag van de nieuwe Spaanse grondwet te vieren. Vrijwel gelijktijdig gaven honderd mili tairen een manifest uit, dat vol sympathie is voor de mislukte staatsgreep vaji afgelopen februari. Weinberger prijst bewind ANKARAXUPI) - De Amerikaan se minister van defensie. Caspar Weinberger, heeft zaterdag te genover het Turkse staatshoofd generaal Evren zijn hewondering uitgesproken voor de wijze waar op de orde en rust in Turkije wordt hersteld. Volgens hem beantwoordt het militaire be wind dat vorig jaar -september zonder bloedvergieten de macht overnam, aan de "hoge verwach tingen" van de Verenigde Staten. De omvang van de Amerikaanse steun is voor dit jaar 250 miljoen dollar. Naar een Amerikaanse defensiefunctionaris in het gezel schap van Weinberger meedeel de. is overeengekomen dat de le vering van Amerikaanse wapens zal worden versneld. Deze hulp is bedoeld om de Turkse strijd krachten te moderniseren tegen over de "indrukwekkende om vang van de Russische militaire dreiging voor Turkije". Turkse veiligheidstroepen hebben de afgelopen weken ruim 200 linkse militanten opgepakt, die ervan worden verdacht pogingen te doen oppositiegroepen weer nieuw leven in te blazen. Volgens een militaire woordvoer der werden in de zuidelijke stad Konya 90 mensen aangehouden die na de militaire machtsover name in september 1980 moor den zouden hebben gepleegd. In Izmir arresteerde men 29 leden van de revolutionaire linkse groep 'Dev Sol'. Daarbij werden wapens gevonden. 'Dev Sol' en 'Dev Yol' (revolutio naire weg) zijn de grootste twee linkse groeperingen, waarvan de acties samen met die van uiterst rechts, aanleiding waren tot de militaire staatsgreep van vorig jaar. Volgens de militaire woordvoerder werden elders in Turkije 87 men sen aangehouden die betrokken zouden zijn geweest bij geweld daden van communistische zij de. Blijkens officiële verklarin gen zitten op het ogenblik onge veer 30.000 mensen vast wegens politieke misdrijven. CASTRIES (UPI/AFP/Reuter)De regering van El Salvador lijkt steun te winnen op de algemene vergadering van de organisatie van Amerikaanse landen (OAS). Een ontwerpresolutie, waarin de Salvadoriaanse regering en haar plannen om volgend jaar algemene verkiezingen te houden worden verdedigd, heeft de steun van een ruime meerderheid van de lidstaten. Dit is uit bronnen bij de algemene vergadering, die op het Caraibi- sche eiland Sint Lucia wordt gehouden, vernomen. Volgens de ze bronnen kan de ontwerpresolutie, die was ingediend door El Salvador, Costa Rica en Honduras, rekenen op steun van min stens 20 van de 27 deelnemende landen. In de resolutie zouden regeringen in Midden-Amerika worden op geroepen de verkiezingen te controleren. Tevens staat in het ontwerp dat het Salvadoriaanse volk de kans moet krijgen zijn eigen problemen op te lossen zonder inmenging van buitenaf. Volgens de bronnen wordt elke vorm van steun aan de linkse rebellen gezien als een ontoelaatbare inmenging in binnenland se aangelegenheden. De inter-Amerikaanse commissie voor mensenrechten (CIDH) heeft de veiligheidstroepen in El Salvador en Guatemala ervan beschuldigd politieke tegenstanders op illegale wijze te execute ren. Volgens de CIDH heeft het aantal terechtstellingen in de twee Middenamerikaanse landen dit jaar een hoogtepunt be reikt. El Salvador heeft zaterdag Nicaragua, Frankrijk en Mexico ervan beschuldigd op te treden als woordvoerder voor linkse guerrilla strijders die proberen de junta in El Salvador ten val te brengen. De guerrillastrijders krijgen wapens via Nicaragua, zo zei de Salvadoriaanse minister van buitenlandse zaken, Fidel Chavez Mena, tot de algemene vergadering van de Organisatie van Ame rikaanse Staten. De Salvadoriaanse minister kreeg applaus toen hij Nicaragua er van beschuldigde de woordvoerder te zijn van subversieve ge wapende groeperingen, die in El Salvador dood en verderf zaai en. Op de bijeenkomst uitten ook Honduras en Costa Rica der gelijke beschuldigingen aan het adres van Nicaragua. Minister Chavez Mena had geen goede woorden over voor de Frans-Mexicaanse verklaring van oktober, waarin het Salvado riaanse verzet wordt erkend als een politieke factor. Hy noemde het onbegrijpelijk dat sommige regeringen optreden als woord voerder voor dergelijke groeperingen. Geen enkel land zou zich moeten mengen in een conflict, waar de Salvadorianen zelf een oplossing voor moeten vinden, zo zei hij. Hij herhaalde dat zijn regering niet met de guerrillastrijders wil onderhandelen. De rede van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, voor de Organisatie van Amerikaanse Staten was een "uitnodiging aan de Latijns-Amerikaanse landen tot agressie tegen Nicaragua". Dat heeft de leider van de Nicara guaanse junta, Daniel Ortega, gezegd in een rede voor de staats raad. Ortega prees de regeringen van Mexico, Venezuela, Peru, Ecuador en Argentinië als "serieus en verantwoordelijk", omdat deze zich tijdens de OAS-vergadering op St. Lucia hadden uitge sproken "tegen elke vorm van interventie". Minister Haig verklaarde na terugkeer in Washington, dat de Ver enigde Staten en Nicaragua hun dialoog voortzetten en dat het laatste hoofdstuk over de koers van Nicaragua nog moet worden geschreven. LONDEN (DPA) - Berichten over het feit dat in Groot-Brittannië de afgelopen jaren 97 zieke kin deren zijn gestorven omdat een gespecialiseed ziekenhuis in Londen geen geld had voor beendermergtransplantaties, hebben succes gehad. Een wel doener, die eigenaar is van een winkelketen, heeft de kliniek een gift toegezegd van by na 500.000 gulden. De dokters in hel Westminster-zie- kenhuis menen, dat nu in 1982 al le jeugdige patiënten kunnen worden behandeld. De kinderen om wie het gaat, lijden aan leuke mie of aan een dodelijke, aange boren stofwisselingsziekte, die slechts kan worden genezen door een transplantatie van beendermerg. gericht aan de en partylqider president Hen- i Moskou staat WARSCHAU (Rcuter/UPI) - De Sowjet-Unie heeft gisteren een boodschap gestuurd aan de Poolse autoriteiten. Daarin zegt Moskou de Poolse leiders alle steun toe bij de verdediging van het socialisme in Polen De boodschap we Poolse premiei Jaruzelski en aa ryk Jablonski. In de boodschap dat de "communisten en het hele volk van de Sowjet-Unie hun volledige steun geven aan de Poolse commuisten en patriot ten in hun strijd voor het behoud van de socialistische beginselen, van de leidende rol van de partij en van Polen als onverbrekelijke schakel in de socialistische ge meenschap" Massademostratie De machtige Warschause afdeling van het vrije vakverbond Solida riteit riep gisteren op tot een massademonstratie op 17 decem ber in Warschau. Andere steden in het hele land wordt gevraagd soortgelijke betogingen te orga- Byna 900 afgevaardigden van de Warschause afdeling van Solida riteit waren gisteren byeen voor een regionale vergadering. De gedelegeerden besloten tot de oproep voor een massademon stratie om te protesteren tegen het gebruik van geweld door de autoriteiten, zoals by de ontrui ming afgelopen week van een be zette brandweeracademie. De afgevaardigden namen ook een resolutie aan. waarin wordt ge zegd dat alle middelen zullen worden gebruikt, met inbegrip van een algemene staking, ter verdediging van de kadetten van de brandweeracademie die de bezetting uitvoerden, als die in Tot dusverre heeft Solidariteit al tijd massale betogingen op straat willen vermijden, behalve in het- geval van een aantal "honger- marsen" in de provincie uit pro test tegen de voedselschaarste. De Warschause afdeling van Soli dariteit besloot voorts het Poolse parlement te vragen de minister te ontslaan die vei antwoordelyk is voor de bestol ming van de brandweerschool. Ook wordt er gevraagd om eer televisiepro gramma waarin alle achtergron den van de gebeurtenis worden belicht. Aanval De Poolse regering gaf gisteren een communiqué uit waarin een scherpe aanval wordt gedaan op de opstelling van de nationale leiding van Solidariteit. De Poolse regering zegt zeer be zorgd te zijn over de toekomst van het land. Solidariteit wordt ervan beschuldigd dat het de po litieke crisis heeft verscherpt en een weg heeft gekozen die tot een confrontatie zal voeren. De regering spreekt beschuldigin gen tegen dat ze haar toevlucht heeft genomen tot onderdruk king. De politieactie tegen de brandweeracademie was legaal, zo meent ze. De eis van Solidari teit dat er vrye verkiezingen moeten komen, wijst de regering van de hand. Dat zijn zaken waarmee een vakverbond zich niet mag inlaten. In dit verband herhalen de autoriteiten de be schuldiging dat Solidariteit het communistische gezag in Polen omver wil werpen. Kerk De Rooms-katholieke primaat van Polen, Jozef Glemp, heeft gister avond verklaard dat de Poolse kerk bereid is de tegenover el kaar staande partijen te helpen uit de conflicten en de crisis te geraken. De primaat had zaterdag tot twee maal toe een langdurig onder houd met Lech Walesa, de leider van Solidariteit. De commissie voor wetszaken en die voor arbeid en sociale aange legenheden van het parlement hebben gisteravond hun goed keuring gehecht aan de definitie ve versie van het door de rege ring ingediende ontwerp voor een nieuwe vakbondswet. Een belangrijk punt daarin is de be voegdheid die de volksvertegen woordiging zou krygen het sta kingsrecht voor een periode van drie maanden buiten werking te stellen. Zij mag niét meer dan één keer per jaar van die be voegdheid gebruik maken. Het wetsontwerp zal aan de ko mende bijeenkomst van het par lement, op 11 december, ter beoordeling worden voorgelegd. Visum Oostenrijk heeft vandaag weer de visumverplichting voor Polen in gevoerd. Dit vanwege de vluch telingenstroom uit Polen, die dit jaar steeds groter is geworden. Minister van binnenlandse zaken Erwin Lanc heeft de laatste tijd meer dan eens gezegd dat weder invoering van het visum voor Po len werd overwogen. Volgens het jongste cijfer van Lancs ministerie hebben tot eind november meer dan 26.000 Pjjlen in Oostenryk om asiel gevraagd. Ook zullen Poolse staatsburgers met ingang van vandaag alleen. met een byzondere vergunning tot Tsjechoslowakije worden toe gelaten. De betrokkenen moeten een uitnodiging kunnen overleg gen waaraan de Tsjechoslowaak- se politie haar goedkeuring moet hebben verleend. In beginsel is er voor het onderling verkeer tussen de twee landen geen visum nodig. Vorig jaar herfst werd het verkeer over en weer tot vier riezen per jaar be perkt. Twee weken geleden beperkte Hongarye het grensverkeer met zyn andere lidstaten van de Co mecon aanzienlijk. Binnenko mende reizigers moeten de Hon gaarse douane aantonen dat zij in hun eigen land Hongaars geld hebben gekocht. De Hongaarse Forint is echter bij de banken in Oost-Duitsland, Polen en Tsje choslowakije niet verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6