Ouderenbonden verenigen zich in één orgaan Bureau voor stadsvernieuwing Bestuur D'66 kiest voor onduidelijkheid Samen sta je sterker Rechtenstudie aan Leidse universiteit uitgebreid "De Zanger" toont haar kanaries en parkieten ACHTERGROND MAANDAG 7 DECEMBER 1981 LEIDEN - Onder het motto "Samen sta je sterker" hebben de drie ouderenbonden in Leiden zich onlangs verenigd in één orgaan: het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen (COSBO). Het doel van deze vereniging is de belangen van oude ren te behartigen tegenover de gemeentelijke overheid. Bij de COSBO zijn zowel de katho lieke (KBO) als protestant- christelijke (PCOB) en de alge mene bejaardenbond (ANBO) aangesloten. Deze bonden be houden wel hun eigen identiteit, maar zullen voortaan als eenheid naar buiten treden wanneer ge meenschappelijke belangen be hartigd dienen te worden. "Iets waar je je gezamenlijk hard voor maakt, moet je niet afzon derlijk gaan uitspreken", vindt J. Sloot. Hij is voorzitter van de nieuwe COSBO en afkomstig uit de protestante ouderenbond, die het initiatief voor de vereniging heeft genomen. "Als eenheid, een orgaan dat de belangen van alle ouderen vertegenwoordigt, is het makkelijker om bij de ge meente maatregelen te bepleiten die het welzijn van ouderen be vorderen". Oud en arm Want het welzijn van ouderen be: vorderen, dat is al jarenlang het grote streven van de drie oude renbonden. Middelen die daarbij worden gehanteerd zijn de zorg, vorming en recreatie. Sloot: "Vroeger waren de begrippen "oud" en "arm" synoniem. De in dustriële revolutie verschraalde het familieleven en zorgde voor vereenzaming van veel oudere mensen. De sociale wetgeving bracht na de oorlog al wel een verbetering in de financiële si tuatie van de ouderen, maar veel mensen hebben nog een extra steuntje nodig om ook maat schappelijk in hun waarde er kend te worden. Ouderen zijn best in staat activiteiten en ideeën op tafel te leggen, maar daar moeten ze zich nog veel be wuster van worden". Het vergroten van dit bewustzijn willen de ouderenbonden nu voor hun rekening nemen. In de beginjaren van de ouderenbon den (de jaren zestig) beperkten de activiteiten van de bonden zich vooral tot de recreatie. Via soosavonden moesten ouderen uit hun isolement worden ge haald. Er konden nieuwe contac ten met leeftijdgenoten worden gelegd. Met name de laatste tien jaar is er echter veel meer aan dacht voor de dienstverlening aan ouderen. Zorg voor en vor ming van oudere mensen is nu op de voorgrond gekomen. Sloot: "Vroeger werd best wel het een en ander voor ouderen geor ganiseerd, maar dan wel zónder de oudere, zeker niet door hem. Als COSBO streven we er nu naar erkenning te krijgen voor de gelijkwaardigheid van oude ren. Zij hebben ook recht op in spraak in zaken die hen aan gaan". Hinderpaal bij het nastre ven van dit doel vindt Sloot wel dat er bij ouderen een gebrek aan kader bestaat. "De oudere van nu is opgegroeid in een tijd dat het onderwijs op een veel lager i de samenwerkende ouderenbonden: "Iets waar je >ro maakt, moet je niet afzonderlijk uitspreken" peil stond. Daar staat natuurlijk wel tegenovèr dat ouderen kun nen bogen op een brok gedegen levenservaring". Het verwezenlijken van een bejaar denhuis aan de Zijloever is op het moment een van de zaken® waar de COSBO zich voor inzet. Vertegenwoordigers van de ou derenbonden hebben zitting in de stichting in oprichting die voor een verzorgingshuis in de Kooi bestaat. Realisering van het huis stuit echter op tegenstand van de provincie, omdat Leiden volgens de bepalingen al genoeg verzorgingsplaatscn zou hebben. Ook maken de bonden deel uit van het overleg tussen verschillende Leidse instellingen die werken voor het welzijn van ouderen Het dienstencentrum, dat tot doel heeft oudere mensen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, heeft een coördinerende taak m dit overleg. Sloot: "De zelfstandigheid van oudere men sen is heel belangrijk. Daarom ben ik ook voorstander van wijk gerichte bejaardenhuizen of leef gemeenschappen waar de hulp moet komen van de buurman. Het is voor oudere mensen het belangrijkst dat ze zelfstandig blijven in een atmosfeer die zij gewend zijn". LEIDEN - Met ingang van het stu diejaar 1982/1983 wordt het mo gelijk aan de Leidse universiteit binnen de studierichting Neder lands recht het internationale recht als afstudeerrichting te kie zen Na Utrecht en Amsterdan (vrije universiteit) is Leiden daarmee de derde universiteit met deze afstudeerrichting. De mogelijkheid om op internatio naal recht af te studeren is inge steld. omdat er in de advocatuur, zowel als in het bedrijfsleven een groeiende behoefte bestaat aan juristen met een sterke interna tionale scholing. Ook onder stu denten die beginnen met de doc toraatstudie Nederlands recht bleek er grote belangstelling voor te bestaan. Op dit moment is aan de juridische faculteit van de Leidse universi teit de bestudering van het inter nationale recht als hoofdrichting alleen mogelijk als een van de staatkundige studierichtingen. Daarbij wordt de aankomend ju rist vooral opgeleid voor de (in ternationale) overheid. De nieu we studie richt zich ook op de ad vocatuur en het bedrijfsleven. Archeologie Drs H.L. Jansen, stadsarcheo- loog van Den Bosch, spreekt morgenavond op uitnodiging van het rijksmuseum van oudheden over de opgravin gen die sedert 1977 in die stad zijn verricht. De lezing wordt gehouden in de Taffeh-zaal van het museum aan de Pa pengracht en begint om acht Hengelsport (1) DVV viste in de Ringvaart De uitslag 1. L. Waltman 30 stuks - 4600 gram2. C. Cor net 26-4050; 3. W. Smit 21- 2600; 4 ALaterveer 16-2325; 5 W. Teske 18-2200; 6. P Blok 13-1700; 7 K. Laterveer 11- 1575; 8 J. Hakker 5-1525; 9 N. v.d. Kaaij 6-925; 10. P. Leue- ring 6-850. Hengelsport (2) Zuid-West viste haar kerstwed strijd in Zaandam. De uitslag 1 J. Moenen 99.80 gram; 2. G. v.d. Laan 94.30 gr., 3. I. Mazurel 81.20 gr; 4 W Moenen 78.20; 5. J Boef 7400; 6. H. Moenen 67.70; 7. C. Schouten 57.70; 8. J. van Rijn 53.50. 9. A. Ruis 45.20; 10. H. v.d. Laan 43.60. LEIDEN - De postduiven van De Blauwkras hadden het afgelopen weekeinde plaats gemaakt voor de kanaries en parkieten van de Leidse vereniging van vogellief hebbers "De Zanger". Deze bijna 58 jaar oude Leidse ver eniging organiseert jaarlijks een tentoonstelling waarop haar le den (ongeveer vijftig in getal) clubtitcls proberen te verwer ven. Daarom bevolkten 250 vo geltjes zaterdag en gisteren het clubhuis van postduivenvereni ging De Blauwkras aan de Voor- schoterweg, dat 19 december trouwens officieel wordt ge opend. Keurmeesters van de Algemene Nederlandse Bond voor vogel- houders maakten het afgelopen weekeinde uit, welk vogeltje het mooiste zong, welk de mooiste kleuren hacf en welk het beste postuur. De keuringen hadden, verdeeld over de verschillende categorieën, de volgende resulta ten. Zangkanarics, kweek 1981, stam men: 1 C. v.d. Berg, 2 I. Zeegers; stellen 1 A.J. van Biemen, 2 C. v.d. Berg; ëén vogel: 1 I. Zeegers, 2 C. v.d. Berg, 3 A.J. van Biemen. Zangkanaries overjarig (dat wil zeggen gekweekt in 1980): 1 A.J van Biemen. Vrije klasse 1 I. Zeegers, 2 J. Hartevelt. Meester zanger: 1 P.J. Jansen. 2 A.J. van Biemen. Kleurvogels, stammen: 1 G.N. Ver- weij; stellen 1 en 2 J.C Verhaar; één vogel vetstof 1 en 2 G.N. Ver- weii; één vogel pigment 1, 2 en 3 Belangstelling voor de kanaries en parkieten van "De Zanger" in het clubhuis van De Blauwkras. J C Verbaar, 4 Th. Schroder, 5 J.L. van Went; één vogel overja rig 1 A. v.d Linden; vrije klasse 1 A. v.d. Linden en C.J.P. Ver straten; kampioensklasse: 1 en 2 J.C. Verhaar. Postuurkanaries: 1 en kampioen H. de Groot; eén vogel overjarig 1 A. Engel. Tropische vogels, stellen 1 J. Dijk stra; enkel 1 J. Dijkstra; vrije klasse: 1 J.C. Verhaar; stammen 1 J.C. Verhaar; één vogl A. de Groot; eerste en tweede kam pioen J. Dijkstra. Parkieten, één vogel: 1 H Doele- man; overjarig 1 F. v.d Nieuwen dijk; vrije klasse 1 F. v.d. Nieu- wendijk. diamantduifjes 1 H. de Groot, kampioen parkieten 1 H Doeleman Stichting Welzijn wil meer visie bij gemeente: LEIDEN Er moet een or ganisatie in het leven wor den geroepen die de voor bereiding en de uitvoering van de stadsvernieuwing in Leiden gaat coördine ren. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van een pro jectbureau dat recht streeks verantwoording schuldig is aan het college van B en W. Dat vindt de Stichting Welzijn Lei; den en zij is van plan aan de ver wezenlijking van deze doelstel ling het komend jaar te gaan werken. Er bestaat volgens de stichting grote behoefte aan een gemeentelijke visie op de stads vernieuwing op langere termijn: de gemeente zou moeten aange ven hoe het verder moet met de stadsvernieuwing, nu het sta dium van voorbereiding steeds meer plaats maakt voor uitvoe ring van de plannen. De gemeen te moet duidelijk aangeven hoe het stadsvernieuwingsprogram ma kan worden gerealiseerd, zo wel financieel als qua man kracht. Ter voorbereiding en uit voering van de stadsvernieuwing zou er juist daarvoor dan een aparte organisatie moeten wor den ingesteld, zo meent de stich ting. De Stichting Welzijn komt tot deze aanbeveling in haar zogenaamde werkplan voor het komende jaar. Het "werkveld wonen", zoals dat in de formulering van de stich ting wordt genoemd, krijgt in het werkveld nog andere 'aandacht punten. Dat zijn onder meer: - het garanderen van inspraak voor bewonersorganisaties bij de keuze van een architect bij nieuwbouwprojecten (de archi tectenkeuze is nu te veel een ambtelijke aangelegenheid, vindt de stichting); - er moet een algemeen geldende procedure komen voor het vroegtijdig inschakelen van toe komstige bewoners van nieuw bouwprojecten; - elke buurt waar plannen worden gemaakt, dient te beschikken over een eigen werk- en verga derruimte; - het functioneren van woning bouwverenigingen moet ter dis cussie worden gesteld, waarbij er enerzijds naar moet worden ge streefd om de invloed van huur ders/leden tc vergroten en ander zijds de professionalisering van de vereniging aan de orde moet komen. Ook voor de andere terreinen waarop zij werkzaam is, heeft de Stichting Welzijn aangegeven waar het komend jaar de aan dacht naar uit zal gaan. zij het minder gedetailleerd dan voor het "werkveld wonen" In veel gevallen gaat het vooral om voortzetten van de huidige werk zaamheden, die worden weerge geven in het jaarverslag van de stichting, dat gecombineerd met het werkplan naar het gemeente bestuur is gestuurd. De Stichting Welzijn werd vorig jaar opgericht en verving de tot dan fungerende organisaties de Leidse Jeugd Actie, de Culturele Raad en de Welzijnsraad. De nieuwe stichting opereert op een veelsoortig terrein: van majoret te-pelotons tot buurtcomités. van speeltuinen tot volwassen- onderwijs. Kortom het brede terrein van het maatschappelijk werk, waarbij de stichting vooral fungeert als een soort service-in- stituut. De stichting helpt orga nisaties in de contacten met het gemeentebestuur, neemt initia tieven als het bijvoorbeeld gaat om te komen tot de oprichting van een buurt- of bewonerscomi té en verleent steun bij het opzet ten en realiseren van inspraak procedures. In 1970 verenigde D'66 zich in een samenwerkingsverband van PvdA. PSP en PPR. dat als Progressief Akkoord (PAK) van grote invloed zou zijn op de latere politieke ont wikkelingen in Leiden. In 1974 was D'66 op sterven na dood, maar nog wel zo links dat de partij zich voor de ge meenteraadsverkiezingen op één lijst liet samenvoegen met PPR en PSP; de wer vingskracht van deze twee partijen zorgde er in feite voor dat D'66 de daarop vol gende vier jaren zelfs een wethouder (Oosterman) mocht leveren, de enige in de geschiedenis van deze partij in Leiden In 1978 leefde D'66 weer volop en besloot verdere samen werking met PSP en PPR op te zeggen, de partij ging zelf standig de verkiezingen in en liet de kiezer weten de vor ming van een coalitie PvdA- WD-D'66 na te streven. Dat lukte voor twee-derde: alleen D'66 trad niet tot het college toe. In 1981 stelt het bestuur de le den in een resolutie voor om voor de verkiezingen maar geen enkele uitspraak te doen; met welke partij de de mocraten na de verkiezingen in een college willen gaan zit ten. dat zal de kiezer wel zien Onduidelijkheid Een keuze voor onduidelijk heid dus en waarom? Omdat D'66 één ding in elk geval wil bereiken: een plaats in het college voor de periode 1982- 1986 Plaatselijk partijvoor zitter Pieter v.d. Heiden geeft dat ook met zoveel woorden toe. In de "Leidse Demo craat" legt hjj uit: "Uiteraard wil D'66 graag bestuursve- rantwoordelijkheid dragen en we willen ons aansluiten bij die partijen wier program ma ons het meest aanspreekt. Deze aansluiting kan. maar hoeft niet per se voor de uit slag van de verkiezingen ge realiseerd te zijn. Om te voor komen dat andere partijen misbruik zullen maken van onze opstelling lijkt het zelfs beter daarmee te wachten totdat de uitslagen van de verkiezingen bekend zgn" Kortom. D'66 kiest in Leiden voor dezelfde strategie die het CDA landelijk gewoon lijk volgt: vooraf geen uit spraak doen om na de verkie zingen. ongehinderd door enige invloed van de kiezer, nog alle kanten op te kunnen. In hun hart weten de demo craten ook wel in welke rich ting ze willen - hoewel de programma's nog met be kend zijn. "Het ligt voor de hand dat op programmati sche gronden de voorkeur zal uitgaan naar de PvdA", schrijft het bestuur in een toelichting op de resolutie die het aan de leden heeft voorgelegd. Maar verder gaat de liefde niet en dat is te verklaren uit de gebeurtenissen die zich heb ben voorgedaan na de ge meenteraadsverkiezingen van 1978. D'66 ontpopte zich als de motor die de samen werking tussen PvdA en WD aandreef (lang niet tot genoegen van iedereen bin nen de PvdA), maar sneuvel de uiteindelijk zelf. toen het op een verdeling van de wet houderszetels aankwam PvdA en WD vormden sa men een meerderheid in de gemeenteraad die groot ge noeg was. De wethoudersze tels in 4-2 te verdelen, paste bovendien mooi bij de onder linge verhoudingen tussen die twee partijen Een klap voor D'66. Of het nu was om dat toenmalig wethouder Oosterman zijn baan moest opgeven, of omdat toenmalig lijsttrekker Glaubitz een car rière als wethouder in rook zag opgaan, een dreun was het. De echo daarvan klinkt nu door in de resolutie die het partijbestuur aan de le den heeft voorgelegd Deze week nemen zg daas een be slissing over. D'66 doet geen keuze meer vooraf, of zou een pistool-op-de-borst nog hel pen? Lijsttrekker Dank zij de inschikkelijkheid van de andere kandidaten, is er op een ander punt wel al op een vroeg moment duide lijkheid van de democraten te verwachten, namelijk over de vraag wie er Lijsttrekker x wordt. Hij moet nog gekozen worden, maar dat wordt het huidig raadslid en fractielei der Jan Hoekema. Op één na hebben alle ovenge leden die op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen willep staan, te kennen gege ven zich niet voor het lijst trekkerschap beschikbaar te stellen. Een begrijpelijke be scheidenheid. Die ene uitzondering is Wouter Kuyper, die men een mar kant Leidenaar zou kunnen noemen, maar aangezien Hoekema de afgelopen jaren veel meer gezichtsbepalend voor de partij is geweest en ook met meer recht het fTac- tiebeleid van de afgelopen penode tot inzet van de ver kiezingen kan maken, ligt de keuze voor de hand. Blijft natuurlijk de opmerfcelg- ke rentree van Wouter Kuy per in de Leidse politiek, als hg tenminste op een verkies bare plaats op de kandidaten lijst wordt gezet In 1970-1973 was hg ook al lid van de ge meenteraad Een man met specifieke ideeën op het ge bied van ruimtelgke orde ning, verkeer en het stads- schoon. Werkzaam bij de rijksdienst voor de monu mentenzorg. groot tegenstan der derhalve van de sloop- dnft die stadsbestuurders uit het verleden nog wel eens kenmerkte. Naar raadsvergaderingen nam hg zgn eigen schemerlampje mee Alleen al het uitrollen van het snoer duurde onge veer even lang als de behan deling van de ingekomen stukken door de raad. Hg zéi wel eens vreemde dingen en dan waren er altgd wel be stuursleden van D'66 in die dagen (ach. wie kent ze nog) die de moeite namen de trap naar de perstribune te bestg- gen om tot de daar aanwezige journalisten te verklaren: "Hg bedoelt het heus met zo Zoals gezegd maakte de twee mansfractie van D'66 deel uit van het Progressief Akkoord van die jaren, een links sa menwerkingsverband dat op positie voerde tegenhet toen malige confessioneel/liberaal college Oppositie die Kuy per vaak nog niet fel genoeg was. In 1973 brak hg met PAK en daardoor tevens met zijn eigen partg terwijl Oos terman namens D'66 in het PAK vertegenwoordigd bleef, vormde Kuyper de De mocratische Fractie, een titel die hg als eenling in elk geval minder geneigd om Kuyper te verdedigen; het voorzag journalisten van woedende verklaringen, nog dezelfde avond door Kuyper beant woord met een pissige pers conferentie. Na lang aandrin gen van het partgbestuur be sloot hg later in 1973 toch zgn raadszetel op te geven. Breuk Kuyper bleef bovendien actief in D'66 In de jaren 1974 1978 "regeerde" in Leiden een links meerderheidscollege, maar opnieuw scheurde het linkse samenwerkingsver band de PSP zorgde voor een nieuwe breuk Omdat Oosterman ook namens die partg (en namens de PPR) wethouder was, moest D'66 zich begin 1976 beraden over de vraag of hel in het college kon blgven. De vergadering waarop dat werd beslist, werd bezocht door negen leden Onder hen Kuyper Hg behoorde tot de minderheid van drie, die de PSP wilde «df Kuyper diende op zgn manier de ppliticke duidelijkheid JOHN KROO>'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3