Manege vraagt duidelijkheid over toekomst ./ttscjTfk eidse agenda Lichtreclames nu toegestaan Twee doden in verkeer Gevaarlijk gif mag worden opgeslagen in Zoeterwoude Willems nieuwe voorzitter Onzekerheid over voortbestaan van Liethorp blijft aanwezig STAD EN RAND MAANDAG 7 DECEMBER 1981 LEIDERDORP - Zo gauw de manege Liethorp op de agenda van een Leiderdorpse raads- of commissievergadering staat, zijn er weer felle discussies te verwachten. Het jaarlijks tekort van de manege bedraagt zo'n 60.000 gulden en dat zal in de komende jaren naar verwachting niet kleiner worden. Vooral voor het CDA is dat tekort een doorn in het oog. Die partij stelde dan ook tijdens de raadsvergadering in november dat voor en "de maat vol was" Er moest gezocht worden naar een andere exploitatieopzet, zodat het tekort teruggedrongen kon worden. Maar dat ging een - overigens zeer kleine - meerderheid van de raad te ver. Zo op stel en sprong een oordeel vellen over het voortbestaan van de manege was oryuist. Vooral omdat de ge meente mede-verantwoordelijk is voor het tot nu toe gevoerde beleid. Het PPR-raadslid Mommaas zit namelijk namens de ge meente in het bestuur van de stichting. De kritiek van het CDA dat de manege de gemeente enorm veel geld kost en dat dat eigenlijk in deze tijd van bezuinigingen niet meer kan, werd overigens door wethouder Gehner (VVD) van de hand gewezen. Met een aantal voorbeelden toonde zij aan dat bijvoorbeeld een voetballer en een korfballer de gemeente Lei derdorp per jaar meer kosten dan een ruiter of amazone. Omdat alles nog niet precies duidelijk was, werd besloten pas een dis- r de manege als het gehele subsidiebeleid voor sportverenigingen op tafel ligt. En dat kan nog wel enige tijd duren. Over één ding waren alle partijen het echter steeds eens: het nu ontstane tekort is geen gevolg van een slecht geleide stichting Ruiterschool Liethorp. Al die opwinding is niet in het belang van de manege. "We hebben behoefte aan rust in de tent", zo zegt bestuursvoorzitter Hen driks. "Die vergaderingen zijn openbaar. Wij vrezen dat uit dit soort onduidelijkheden wilde verhalen de ronde gaan doen". Een interview met drie bestuursleden om alle onduidelijkheden en wilde verhalen eens op een rijtje te zetten. LEIDERDORP - De toekomst van de manege en de Ruiterschool Liethorp blijft nog steeds onzeker. Sinds de opening van de nieuwe manege in de Bloemerd is het onrus tig. Ieder jaar kwam bij de begrotingsbehandeling door de gemeente de vraag naar voren of er Leiderdorp zoveel geld in de manege moest stoppen. Ook dit jaar was het weer raak. Twee moties werden ingediend. Een CDA-motie om een andere exploitatieopzet te zoeken werd met kleine meerderheid ver worpen. Een motie, ingediend door het PPR-raadslid Mom maas, om de komende vier jaar geen beslissingen te nemen met ingrijpende gevolgen voor de manege werd op het laatste mo ment ingetrokken. Wethouder Gehner beloofde de raad dat bij de bespreking van het gehele sportsubsidiebeleid ook de ma nege aan de orde zou komen. Op dat moment gaat de discussie weer verder. "De vraag of het hoge tekort van de manege op den duur door de ge meente zou kunnen worden geaccepteerd is steeds weer ge steld, vooral door het CDA. Er is nog nooit een duidelijk ant woord gekomen op die vraag", zo vertelt het PPR-raadslid Mommaas, die namens de ge meente in het bestuur van de stichting Ruiterschool Liethorp zit. Hij vindt dat er nu eindelijk wel eens een duidelijk antwoord moet komen. In dat licht moet dan ook zijn motie worden ge- Hete adem Mommaas: "Het is nodig dat het bestuur zich verzekerd weet van de steun van Leiderdorp. Die steun heeft het bestuur nodig. Steeds voelt het bestuur de hete adem van de gemeente in z'n nek. Het handhaven van die on zekerheid is niet acceptabel". Het bestuur van de stichting, dat geheel uit vrijwilligers bestaat, heeft het moeilijk met die onze kerheid, zo zegt Mommaas. Maar vooral voor de vier personeelsle den leidt al dat gepraat in de ge meenteraad tot een onhoudbare situatie. Voorzitter Hendriks legt uit: "Als op deze wijze verhalen bij de medewerkers komen, mo gen we als bestuur geen gemoti veerd werk meer van ze ver wachten". De financiële tekorten van de stichting lijken de komende ja ren nog niet te verminderen. Maar volgens penningmeester Bak ziet het er ook niet naar uit dat ze groter worden. "De zaken zijn goed onderzocht. Ik schat niet dat het tekort ooit nul zal worden. Het zal in deze orde van grootte (ieder jaar 60.000 gulden - red) blijven", aldus Bak. Het vooruitzicht, dat ieder jaar het te kort zo rond de 60.000 gulden zal schommelen, was voor de CDA- fractie de reden om weer eens de noodklok te luiden. Er moet een andere - goedkopere - explota- tie-opzet komen, zo meende het CA. Commercieel Het probleem is echter dat in de huidige vorm er weinig kans is op verbetering. "De manege heeft op dit moment zo'n vier honderd ruiters en amazones. Dat is een bezetting van zo'n ne gentig procent. We kunnen er niet veel meer hebben. We heb ben gewoon tegen dat alles met betaalde krachten moet gebeu ren", zo vertelt voorzitter Hen driks. Verder mist de manege nog een flinke stuk inkomsten, omdat zij niet commercieel is. Een commerciële manegehouder verdient flink aan de handel in paarden en aan het stallen van paarden. "Ook werkt een mane ge-eigenaar als het nodig is hon derd uur in een week", aldus Hendriks. Een verhoging van de tarieven is Bestuursleden van Liethorp (v.l. ook uitgesloten. "De tarieven lig gen nu op een vergelijkbaar ni veau met andere maneges in de regio. Ga je daarmee omhoog dan leidt dat tot ledenverlies", zo menen alle partijen. De enige mogelijkheid om het tekort van de stichting terug te brengen, is het geheel commerciëler maken. "Maar daar voelen we niet zo veel voor", aldus Hendriks. Toch houdt de voorzitter de moge lijkheid dat de manege later toch commercieel gaat werken open. Ook het PPR-raadslid Mommaas sluit zoiets niet uit. Maar dan moet de gemeente zich eerst wel terugtrekken uit het bestuur van de stichting. "Je bent als ge meente er ook bestuurlijk mede verantwoordelijk voor. Daarom zal je het tekort moeten blijven dragen. Omdat de zaak constant nu zo dreigend is vind ik het be stuurlijk niet zo zorgvuldig". Een beslissing van de gemeente raad om het tekort van de stich ting Liethorp niet meer aan te vullen, zal vooraf gegaan moeten worden door een uittreding van de gemeentelijke vertegenwoor diger in het bestuur. "Je kan pas een discussie over de toekomst van de manege voeren nadat je je bestuurlijke verantwoordelijk heid hebt erkend", aldus Mom- Volgens Mommaas is de vraag of je de stichting subsidieert of niet een politieke keuzes. "Ik zou best wel eens een discussie met het CDA willen hebben over de politieke argumenten om de ma nege niet meer te subsidiëren. Ik zou ze wel eens willen horen", vertelt Mommaas. Tot nu toe zijn het alleen financiële argumenten die het CDA heeft aangedragen. Hij vindt het overigens maar raar dat er nu zoveel drukte wordt ge MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Holiday Inn - vergadering streekcom- missie. 20 uur Femke - Volkshuis. Apothekersdijk 33, filmochtend voor vrouwen, di 9.30 uur In 't Want - Noordeinde 2a, Ned. Ver van Huisvrouwen afd Leiden/Oegst- geest organiseert di om 10.15 uur kerst- Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma Lm vr van 10-12 uur. tel. 122000 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Stats - speelfilm Leiderdorp - gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Wassenaar - raadhuis, gemeenteraad. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 4 tot 11 dec door: Apotheek Reyst. Steenstraat 35, tel. 120136, apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - gezond- maakt over de tekorten van de manege. "Het verificatie-bureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (een bureau dat ramingen controleert op hun juistheid - red) kwam eerst uit op een tekort van zo'n 125.000 gul den per jaar. Het is niet zo groot en het zal ook nooit zo groot wor den. Als je het zo bekijkt dan draait het zaakje helemaal zo slecht nog niet". Hij vertelt er verder bij dat in het tekort van 125.000 gulden de bouw van een dienstwoning en een hooiopslag- schuur nog niet eens was meege rekend. Waar het bestuur vooral om vraagt is duidelijkheid. Zelfs een beslis sing van de raad om over een aantal jaren te stoppen met sub sidiëring zou geaccepteerd wor den. Voorzitter Hendriks: 'Als er maar een duidelijk doel voor ogen is" HENNy VAN EGMOND 14-15 i Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Benzinedieven aangehouden OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft vannacht om tien over twee drie jongens uit Kat wijk aangehouden, die met be hulp van een tuinslang en jerry can op de Frans Halslaan bezig waren met het stelen van benzi- In Leiderdorp LEIDERDORP - Een aantal bedrij ven heeft bij de gemeente Lei derdorp een aanvraag ingediend voor het plaatsen van reclame borden en lichtreclames aan masten. B en W zijn in principe bereid, zo schrijven zij in een voorstel aan de raad, een beperkt aantal van dit soort reclames toe te staan. Vanavond vergadert de gemeenteraad onder andere over dit voorstel. "Tot op heden is in Leiderdorp een beleid gevoerd, waarbij zeer te rughoudend werd ingegaan op verzoeken tot het aanbrengen van lichtreclames", zo schrijven B en W. Teveel lichtreclames zouden verwarrend kunnen werken op de verkeersdeelne mers en het zou ontsierend kun nen werken voor de omgeving. "Door de groei van het aantal be drijfsvestigingen, een ontwikke ling die alleen maar gunstig mag worden genoemd, hebben wij niet kunnen voorkomen dat en kele lichtreclames of verwy- zingsbakken werden toege staan", aldus B en W. Die lichtre clames verwijzen onder andere naar het restaurant in de Hout kamp cn naar Winkolhof. Nu zijn B en W van mening dat er toe stemming moet worden verleend voor nieuwe aanvragers, maar wel in beperkte mate, want "wildgroei moet worden voorko- Vooral voor de Elisabethhof zijn al enkele aanvragen voor reclame borden binnen gekomen. Zo wil het hotel een bord en ook andere bedrijven, die in de toekomst in de Elisabethhof zich gaan vesti gen, zullen naar verwachting dergelijke borden willen hebben. Ook de projectontwikkelaar Jo- han Matser zou graag een bord hebben langs de rijksweg. Zo wil hij de kantoren in zijn gebouw de Statenhof slijten. Die staan na melijk al geruime tijd leeg. DEN HAAG/ZOETERWOUDE Anbar International BV mag zijn levensgevaarlijke landbouwbe- strijdingsmiddelen opslaan in oen loods aan de Energieweg in Zocterwoude-Ryndijk. Dat be sliste de Kroon onlangs Wel moet de opslagplaats voldoen aan ruim dertig voorwaarden, waaronder vloeistofdichte vloe ren. etli inbraak alarm en een watersproei-installatie. Ook mag er niet worden gerookt. B en W van Zoeterwoude hadden het bedrijf eerder een vergun ning geweigerd. Volgens hen lig gen de bestrijdingsmiddelen te dicht opgeslagen in buurt van woningen. Het gemeentebestuur is bang dat bij brand giftige gas sen en dampen vrij komen. De Kroon geeft B en W in eerste in stantie gelijk, maar als aan alle voorwaarden wordt voldaan is er volgens de Kroon land geen ge vaar meer tc duchten. De gemeente had de weigering voor eén vergunning gebaseerd op een advies van de regionaal inspecteur van de volksgezond heid. Volgens deze inspectie kunnen de dampen die bij een brand kunnen vrijkomen, zelfs in betrekkelijk kleine hoeveelhe den, ernstige gevolgen hebben voor omwonenden. Het bedrijf bestreed dit. „Het is nog maar de vraag of by een eventuele brand de vrijgekomen gassen tot de woningen in de buurt verspreid zouden kunnen worden". Postzegels De postzegelvereniging "De Rijn streek" houdt vanavond haar maandelijkse ruilavond in het Dorpshuis in Leiderdorp. De zaal gaat voor de jeugd open om zeven uur, ouderen kunnen van af acht uur terecht in het Dorps huis aan de Hoofdstraat. Naast het ruilen zal er ook een veiling worden gehouden. Een nieuwigheidje bij de veiling is het werken met de computer. Alle gegevens worden gelijk "ingevoerd", zodat de zaken snel afgehandeld kunnen wor den. Poppen Het poppentheater "Wellus-Nie- tus" speelt voor kinderen aan staande woensdag "spelletjes dag". De voorstelling wordt ge geven in de keet aan de Sir Winston Churchillweg in Voor schoten. Het geheel begint om half drie en duurt tot vier uur. Het is wel noodzakelijk van te voren te reserveren (telefoon 01717-8361 of 3163). Pop In de Lindehoeve treedt aanstaan de donderdagavond de groep "Trio Vandaag" op. "Trio Van daag" maakt muziek waarin ou de blues wordt afgewisseld met rock uit de jaren '50 en andere hedendaagse geluiden. De groep bestaat uit Chris Koenen, Paul Vielvoije en Pol van Vliet die eerder speelden in onder andere Barrelhouse en Trail. Het optre den begint om negen uur. Film In de Muzenhof aan de Cor Gor dijnsingel in Leiderdorp wordt aanstaande donderdag de film 'T never promised you a rose- garden" (naar de roman van Hannah Green) van Anthony Page vertoond. De film vertelt het verhaald van de 16-jarige Deborah (Kathleen Quintan) die zich met behulp van haar psy chiater (Bibi Anderson) uit haar schizofrene gedachtenwereld weet te werken en terugkeert in de maatschappij. De voorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Koffieconcert In dezelfde Muzenhof wordt aan staande zondag een koffiecon cert door het Praetotius ensem ble gegeven. Op het programma staan ondermeer werken van Holborne, Sweelinck, Badings en Zehm. Het koffieconcert be gint om half een. De toegangs prijs bedraagt drie gulden. Cursus Het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs in Leider dorp geeft een bijscholingscur sus voor ondernemers. De on derwerpen zijn kostenverlaging en omzetvergroting. De cursus begint in januari. VOORHOUT/SASSENHEIM - De 16-jarige Regina Vromans uit Sassenheim is gisteravond tegen middernacht op slag gedood na dat ze door een auto die werd be stuurd door een 20-jarige plaats genoot op de Van den Berch—- Heemskerkweg in Voorhout op haar bromfiets werd aangereden. Haar 16-jarige duopassagiere M.S. werd hierbij licht aan het been gewond. De beide meisjes reden op ge noemde weg in de richting van hun woonplaats toen van achte ren werden aangereden. Regina Vromans werd hierbij van haar bromfiets geslingerd en kwam in de sloot naast de weg terecht. Na het ongeval is de bestuurder van de auto aanvankelijk doorge reden maar anderhalf uur later heeft hij zich op het politiebu reau van Sassenheim gemeld. Op verdenking van drankmisbruik is de man een bloedproef afgeno men en in génoemd bureau in verzekerde bewaring gesteld. Bij een ernstig verkeersongeval in Noordwijk is gisteravond de 23- jarige Rijnsburger C. Wismeijer om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de auto waar de Rijnsburger als pas sagier meereed op de Weideweg, nabij de ingang van het terrein van de Noordwijkse Golfclub, over de kop sloeg. Wismeijer zat bekneld in de auto en ondanks mond-op-mondbea deming van één var ge agenten van de Noordwijkse politie is de man na enkele uren in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden. De eveneens 23-jarige bestuurder uit Rijnsa- terwoude had een hoofdwond. Ter plaatse bleek dat de bestuur der onder invloed van sterke drank verkeerde. Op het bureau is de bloedproef afgenomen en de Rijnsburger is voor nader on derzoek ingesloten. Enkele uren later sloeg een 26-jari- ge Zoetermeerder, eveneens als gevolg van drank, met zijn auto over de kop op het Palaceplein. De bestuurder werd niet gewond en is na het afnemen van een bloedproef met een rijverbod weggestuurd. Van adviesgroep sociaal-culturele planning LEIDERDORP - Gemeentesecre taris Willems wordt de nieuwe voorzitter van de adviesgroep so ciaal-culturele plannning in Lei derdorp. Vanavond wordt dat in de gemeenteraadsvergadering meegedeeld. Vorige week trokken B en W nog een waas van geheimzinnigheid op rond de nieuwe voorzitter. De verantwoordelijke wethouder, I. Gehner, zei zelfs dat ze de grootst mogelijke problemen zou krij gen als ze de naam zou noemen. Toen wilde ze niet zeggen waar om. Uit een brief van B en W aan de adviesgroep sociaal-culturele planning blijkt dat wel. "Allereerst willen wij u zeggen dat wij het betreuren dat in weerwil van duidelijk gemaakte afspra ken een ander persbericht naar buiten is gekomen dan is afge sproken. Wij bieden u daarvoor onze excuses aan", zo schrijven B en W. De afspraak was name lijk dat er geen mededelingen werden gedaan over eventuele kandidaat-voorzitters. Wethou der Gehner vertelde echter dat zij en nog een ander lid uit de ad viesgroep (ds. G. van Loenen) kandidaat waren voor het voor zittersschap. Zij zijn het allebei niet geworden. Ds. Van Loenen had zich kandi daat gesteld omdat hij "zakelijke bezwaren" heeft tegen een ad viesgroep onder leiding van wet houder Gehner, zo staat in de brief. Hij onderschrijft wel het standpunt van de onlangs afge treden voorzitter De Graaf. Ook Van Loenen wil meer politieke betrokkenheid van B en W bij het werk van de adviesgroep. De gemeentesecretaris is een idea le opvolger, zo menen B en W. Volgens B en W wordt gemeente secretaris Willems "een onalhan- kelijk voorzitter, die in hoofd zaak belast zal worden met een juiste afwikkeling die nodig is om te komen tot een evenwichtig plan". Een bijkomend voordeel is dat ook de politieke betrok kenheid meer tot uitdrukking komt, want Willems is als ge meentesecretaris de eerste en be langrijkste adviseur van B en W. In de brief stappen B en W verder af van de inleverdatum van 31 december. Het moet mogelijk zijn het werk van de adviesgroep op of omstreeks 1 maart 1982 af te ronden, zo schrijven B en W. De kans bestaat dat pas rond 1 maart de inspraakprocedure be gint en die duurt ook nog wel en kele maanden. Over het plan en programma voor de sport hebben B en W nog geen beslissing genomen. In januari zal worden bekeken hoe de Gemeentesecretaris Willems. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur^; Abonnementsgelden btj vooruitbetaling te voldoen B>| automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t v n Damlate Holding P te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per poet 7930 Jaarabonnement f217,90 per poet f 307.30" Losse 0,8< Directie: G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur Ptv AJg i J. M J Poet Rubnekchefs J. Kroon (stad) J. P. M. van der Meer (regio) W Wirtz (binnenland! J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A. A. van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (•port) P C. Roeier (radio en televisie, kunst) W. C. H. Schrama (nieuwsdienst en feature) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madnd. Stockholm en Djakarta Redactie kust en bollenstreek Tel 071-144941. toestel 236 en 227 Prtve: J. P M van der Meer 071-140151 H Sonders 071-155654 Hvd Post 071-766251 O. Hoenson 071-170464* J. C. van Kuilenburg 071-767549 Bijkantoor Katwijk aan Zee 2225 BL - Badstraat 9 2220 AC - Postbus 184 Telefoon 01716-16151 Redactie Katwijk A Brandenburg tel 01718-12383 prtvé: 071-133695

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2