Een handige 'truc Gebrek aan jodium door ander eten Laandag 7 december i98i Twee nieuwe "Lekker- boeken" Wegspuiten Huishoud-tips marktberichten Cultiveren belangrijk EO (2) gr Eïtr IE süL 1II Beursoverzicht In de reeks 'Lekker Boeken' van Zomer en Keuning verschenen kort geleden 'Vegetarische feest maaltijden' en 'Het grote groen- tenboek'. Het eerste boek geeft een bijzonder menu voor iedere week. Er zijn er 52 in totaal afge drukt. U kunt er dus een jaar mee vooruit. Daar worden overi gens niet alleen de rauwkoste- ters en vegetariërs mee bedoeld. De schrijfster Kirsten Skaarup hoopt dat het boek behalve als hulp voor vegetariërs, ook ge bruikt zal worden door niet-ve- getariers, of eenvoudig als inspi ratiebron voor gewoon koke- In de recepten is de nadruk gelegd op grondstoffen die overal te koop zijn. Slechts een paar ingre diënten moeten worden aange schaft bij reformwinkels. Omdat bij bijna alle warme maaltijden brood kan worden geserveerd, zijn achter in het boek recepten afgedrukt voor wat gezonde en J makkelijk te maken broodjes en bolletjes. Groentenboek 'Het grote groentenboek* is een oorspronkelijk Nederlands werk, niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat wij Nederlan ders per jaar gemiddeld zestig ki lo verse groenten eten. In zijn in leiding schrijft Hans Belterman dat groenten overigens nog niet zo lang hun huidige belangrijke plaats op het Nederlandse menu innemen. Pas in de laatste hon derd jaar heeft de tuinbouw in ons land zich goed ontwikkeld en werd Nederland tot de belangrijkste tumbouwlan- den van Europa. De ruime keuze aan verse groenten die ons geboden wordt is moge lijk aanleiding geweest tot het sa menstellen van dit groenten boek. In het stijlvol geïllustreer de boek geeft Belterman infor matie over 71 bij ons voorkomen de groenten en recepten voor 445 gevarieerde gerechten. Inspire rend en waardevol voor zowel huis- als beroepsgebruik. Prijs f 47,50. Vegetarische feestmaaltij den kost f 19,50. Reflecterend licht op de beeldbuis is soms erg hinderlijk, vooral wanneer men vrij dicht bij het toestel zit. Er is nu een middeltje om het oppervlak van het tv- scherm te „ontspiegelen": Anti- TV-Reflex, in een spuitbusje. Het toestel moet, rond de beeld buis, even afgeplakt worden; veelal zal het ook nodig zijn om het glas even goed schoon te ma ken. Dan even spuiten en de hin derlijke weerkaatsing van licht is weg. Leverancier is Multiservice Tra ding, Amsterdam, telefoon 020- 791679 of 792861. Houdt een handdoek in de winkel eens tegen het licht. Als u er echt doorheen kunt kijken, kunt u hem beter terugleggen. De kwa liteit is dan niet al te best. Dat staat te lezen in het nieuwe boek je "Huishoudttextiel" van het In stituut voor Huishoudtechnisch Advies. Het boekje zit boordevol informa tie over alles "wat de consument in de linnenkast kan tegenko- Strijkvnj, kreukherstellend en zelfstrijkend wil niet zeggen dat u niet meer hoeft te srijken. Het strijken van artikelen met dit op schrift gaat wel gemakkelijker. Schip in fles U kent ze wel, die liggende fles sen met een miniatuur- scheepje erin. Ze zijn bijna even oud als de fles zelf, maar iedere keer zie je weer een verwonderd gezicht wanneer iemands oog op zo'n kunst werkje valt. En dat is niet zo gek, want het is inderdaad soms niet te geloven, dat een zeilschip met hoge masten, compleet met een zee met ho ge golven en een (m sommige gevallen zelfs brandende) vuurtoren via de smalle hal sopening in de fles (opge bouwd is. Zelfs wanneer de maker vertelt hoe dat in z'n werk gaat, heb je het idee dat hij de boel „flest" en dat de fles toch is opengezaagd. Toch is het tegendeel waar: de fles wordt nergens maakt en alles wordt c De diverse onderdelen wor den eerst buiten de fles stuk voor stuk „gemodelleerd" en afgewerkt, waarna het geheel in elkaar wordt gezet. Uitste kende of te hoge delen zyn zodanig geconstrueerd, dat ze naar beneden kunnen klappen. Op die manier ko men de lange en uit meerdere delen opgebouwde masten met zeil en al in de lengte over het dek te liggen, zodat het geheel door de flessehals naar binnen geschoven kan worden. Om deze delen overeind te kun nen zetten, worden er tevo ren touwtjes aan vastgebon den. De extra lange draden zitten in volgorde vast aan een stevig stuk papier (zie fo to) en worden, nadat het bootje in de golven (gemaakt van plasticine of kunstklei) is vastgedrukt, stuk voor stuk van buiten de fles aangetrok- ken. daar zit hem nu net de „truc". Eigenlijk is het allemaal heel simpel en redelijk makkelijk na te volgen, hoewel er na tuurlijk de nodige ervaring voor nodig is. Dat geldt zeker voor de zeer ingewikkelde miniatuurtjes. Pas na veel ge duldig „gepriegel" is het zover, dat de boot de fles in mag en de zeilen „bijgezet" kunnen worden. Toch is het een leuke hobby, niet alleen voor jong, maar ook (en voor al) voor de waf oudere „knut selaars". Veel kosten hoeft u er niet voor te maken; de meeste gereedschapjes heeft u vermoedelijk al in huis en een aantal kunt u zelf maken. Maar ook dat zijn de kosten niet, want de spullen die we daarvoor nodig hebben zijn meestal afvalmaterialen (ka potte fietsspaken e.d.). Natuurlijk kunt u naast sche pen en boten ook andere mi- niatuurvoorstellingen in fles-, sen bouwen. Let erop, dat de uitgezochte fles wat stijl en vorm betreft een beetje bij het scheepje of andere voor stelling past. Gebruik bij voorkeur ongekleurd of zeer lichtgrijs getint glas. dat re gelmatig van dikte en zonder beschadigingen is. Als u zich wilt laten inspireren, bezoek dan eens een of ander scheepvaartmuseum (inlich tingen o.a. bij de plaatselijke vw); u zult er ongetwijfeld wel een „geflest" schip tegen komen. Wanneer u meer wilt weten over het zelf bouwen van prtegelwerkje. „flesseschepen" dan kunnen we u het boekje „Scheepjes in flessen" van harte aanbe velen Er staat nauwkeung en uitgebreid in beschreven wat er allemaal voor nodig is, hoe u te werk moet gaan en welke zeilschepen ervoor in aanmerking komen. Boven dien staan er een tiental maat- en werkschetsen in. Het is uitgegeven door uitge- verij De Boer Maritiem en kost f 19,90. Verkrijgbaar by de boekhandel. Niet-behandelde katoen krimpt al tijd. In de winkels wordt vaak ge- dat krimp kan worden te- egaan door voorzichtig was sen. niet te veel wassen en was sen bij lage temperatuur. Dit is niet waar, zegt de vereniging. Het krimpen gaat hoogstens langzamer, maar de totale krimp blijft gelijk. Koop een linnen of halflinnen droogdoek cn gebruik deze al leen voor het glaswerk. U heeft dan geen last van stofjes aan uw glazen. Doe washandjes in de winkel even om de hand. U weet dan zeker dat ze passen Black and Decker brengt een nieu we elektrische schaafmachine met een vermogen van 300 Watt, met twee hardmetalen schaafbei tels, voorzien van twee V-groeven voor afschuinend schaaf werk en een (onbelast) toerental van 19.000. Wat zijn mogelijkheden betreft dus een machine die voor de doe-het- zelver geschikt is. Hij is daar naast ook leuk van prijs: 169 gul den is voor een dergelijk stuk ge reedschap helemaal niet gek. De machine is door zijn uitgekiende vorm en lichte gewicht gemakke lijk te hanteren, zelfs met één Wanneer het aan de Gezondheids raad ligt komt er weer jodium in het gewone keukenzout. Er wordt aan een wetswijziging ge werkt om de toevoeging van jo dium aan zout verplicht te stel len. Door de veranderingen in onze voedingsgewoonten krijgen we namelijk te weinig jodium naar binnen en dat leidt tot een vergrote kans op de zogenaamde krop (vergroting en verdikking van de schildklier, ook wel stru ma genoemd). De Stichting Voorlichting Brood in Den Haag maakt hier melding van en grijpt daarbij de mogelijk heid aan om erop te wijzen dat het eten van brood op dit ogen blik de enige manier zou zijn om jodium. dat onontbeerlijk is voor een goede stofwisseling in ons li chaam te krijgen. Drs. P. Morach van de Keurings dienst van Waren in Leeuwarden vindt de uitspraak van de stich ting wel erg ver gaan. "Uit de li teratuur is mij gebleken", aldus Morach. "dat jodium vooral veel voorkomt in vis. zoals kabeljauw cn schelvis. Ik heb indertijd een lijst gemaakt van voedingswaren met een hoog jodiumgehalte. Volgens mij krijg je er voldoende van binnen wanneer je één keer per week vis eet". Geen paniek De Keuringsdienst in Leeuwarden is gespecialiseerd in sporenele menten, waartoe jodium hoort Morach wijst erop, dat het zelf toevoegen van jodium aan voe dingswaren gevaarlijk zou kun nen zijn. De minimum- en maxi mumgrenzen liggen dicht bij el kaar. Je zou dus ook al gauw meer binnen kunnen krijgen dan goed voor je is, waarschuwt Mo rach. Dr ir. G. de Becker van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding zegt dat brood de enige behoor lijke jodium bron is. Dezelfde uit spraak komt van het ministerie van volksgezondheid. Bakkers zijn wettelijk verplicht gejodeerd zout te gebruiken. Omdat keu kenzout niet gejodeerd is, bete kent het dat de mensen die zelf brood bakken dus ook de kans lopen te weinig jodium binnen te krijgen. Geen reclame De Keuringsdienst van Waren heeft, voor zover het Morach be kend is. nog geen onderzoek in gesteld naar het eventuele jo diumgehalte van zogenaamde broodmix, dat men tegenwoor dig in de winkel kan kopen. Ze ker by sommige merken brood- mix moet men zelf zout toevoe gen. gelooft hy. Het betekent dus dat dit gewoon keukenzout is zonder jodium Het kanten klaar brooddeeg is evenmin op jodium onderzocht. Morach blijft erbij dat er meer voedingsmidde len zijn met jodium, vooral vis. ken met het jodiumverhaai, zou de Reclame Code Commissie on middellijk kunnen ingrypen. Ge zondheidsoverwegingen mogen immers niet moer worden ge bruikt in de reclame voor voe dingsmiddelen. Nu de medede ling als een gewoon persbericht wordt gebracht, is er waarschyn- lijk niets op tegen. Overschakelen By Akzo Zout in Hengelo zegt men zeer snel te kunnen overschake len van gewoon op gejodeerd keukenzout, wanneer de over heid dit wenst. Door het extra werk zal het zout wel enkele cen ten duurder worden, zegt D J van Wier, de verkoopleider bin nenland van Akzo Zout In 1928. aldus Van Wier. werd het toevoe gen van jodium aan gewoon keu kenzout verplicht De ziekte struma eeft men daardoor vry- wel geheel onder de knie. In 1972 schreef iemand een disser tatie voor zyn doctoraal. Van Wier kende de naam van de schrijver niet uit zyn hoofd; daarin werd vastgesteld dat er voldoende jodium in de Neder landse voeding voorkomt. Daarop kwam het advies dat jo dium uit het gewone zout moest verdwynen en alleen nog aan bakkerszout moest worden toe gevoegd Niemand heeft kenne lijk rekening gehouden met de veranderde voedingsgewoonten Vandaar dat men nu weer bezig is de wet te wyzigen. HARRV BOUTS LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag in totaal 1516 dieren aange voerd. Het betrof 1089 slachtrunderen en 417 schapen/lammeren. De prijsnoteringen: stieren le kw. ƒ8.65 tot ƒ9 10; 2e kw.: f7,95 tot f8,55; vaarzen le kw.: 7.40 tot ƒ8,40; 2e kw.: ƒ6.60 tot ƒ7.30; koeien le kw.: ƒ6,95 tot ƒ8,30; 2e kw ƒ6.70 tot ƒ7.30: 3e kw.: ƒ6,30 tot ƒ6.60; worstkoeien ƒ5,60 tot ƒ6,60; extra kw. ƒ9,25 tot ƒ13.75. schapen: ƒ190 tot ƒ260; lammeren ƒ190 tot 275. Toelichting: redelijk (aanvoer), vlot (handel) en iets hoger (prijzen). Scha pen/lammeren: redelijk, rustig en iets lager. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling. maandag. Aardappelen 22-25; an dijvie 168-190; kroten 28-29; boerenkool 56-80; rode kool 25-27; groene kool 41- 42; witte kool 24-27; prei 105-109; stoofs- la 57; spruiten A 67-72; spruiten B 83-88; spruiten C 70; spruiten D 35-114; uien 15-37, winterpeen 25-27, witlof 170-260; knolselderij 32-59, sla 14-47; peterselie 28-47; selderij 23-68. GROENTEVEILING Katwijk aan den Rijn van 4 december. Andijvie per kg. 0.68. boerenkool per kg. 34-50, rode kool 0.42. waspeen AI per kist 6,-8,50; All 4.- -8,40; BI 8,-10,30; Cl 2,60-5.-; CII 3.-3,20; aanvoer: 238'A ton. Breekpeen Bil per kist 4,70; Cl 2,10-5,50; prei A per kg. 76- 90; peterselie (krul) 43-45, selderij 43-44, knolselderij 0,50-0,69; bloemkool 81 2.15-2,18; 101 1,43-3,46; 121 90-1,18; aan voer: 1482 stuks. Niet in alle, maar wel in veel tuinen is de grond geneigd een korst te vormen. Wanneer het regent wordt het water in de bodem op genomen. maar bij droog weer komt dat vocht weer naar boven. Zonnig en winderig weer droogt de bovenlaag uit. waarbij vaak zo'n korst ontstaat. Die is niet bevorderlijk voor de groei en bloei van de plantjes. Door de grond te cultiveren kan die harde laag „verkruimeld" worden. Hiervoor bestaan een voudige. handige gereedschap pen, zgn. cultivators. Zodra de toppen van de grondkluiten lich ter van kleur worden, is het tijd om met de cultivator aan het werk te gaan... zwaar werk is het gelukkig niet. De professionele exemplaren heb ben een vrij grote breedte. Voor de kleine tuin. vooral wanneer er ook tussen planten, struiken enz. moet worden gewerkt, zijn de smallere veel handiger. Nieuw is de verstelbare cultivator van Wolf, die ingesteld kan worden op werkbreedten van 3.5 tot 26 cm. Ook de woeler-hak is een handig ding; die kan cultiveren maar ook plaatselijk onkruid wieden. Als je hoofd is geboord - Edgar Cairo. Een tweede bundeling Volks krant-columns. Uitg. in de Knipscheer, 19,50 Venus in Holland Hans Plomp. Gedichten geschreven in de pe riode 1790-1981 Uitg. In de Knipscheer. 18.90. De wet en de vuist - Jozef Hen. Roman over de Poolse trek naar westelijk Europa. Uitg. in de Knipscheer, prijs 26,50. Hraun - Joop Verhaaren. Gedichten. Uitg In de Knipscheer. 18,90. De Kruistochten - Anthony Bridge. Uitg. Veen, 39.50. Jachtschade - Felix Thijssen. Uitg. Veen. 16,90. Het mysterie van de Mond- scheinsonate/Voetstappen op de trap - Willy Corsan. Uitg. Veen. 14.50 p.d. Brieven van den nutteloozen toeschouwer - Louis Coupe- Facsimile-uitgave Uitg. Veen. 6,90. De profetieën van Nostrada- Overzicht van de voorspellin gen van de bekende 16e eeuwse Franse medicus met profetische gaven. Uitg. Veen. 24,50. Studs Lonigan - James T. Far- rell. Trilogie over de levensgeschie denis van een Iers-Ameri kaanse jongen. Uitg. Veen, 34,50. Kinderboeken; Juni september Monique Thyssen. Uitg Leopold, 34,90. Ben is dood Jan de Zanger. Uitg Leopold, 19.90 Eerlyk is eerlijk Leon Gar field. Prentenboek. Uitg. Leopold, 19,90. beluchten van de grond. In zyn ingezonden stuk over de EO (Evangelische Omroep) - die vóór de plaatsing van raketten zou zyn - schreef de heer B de Grijs, dat de EO een 'keik. h;k. omroep is. Dat wil ik graag even recht zetten De EO. hoe 'evangelisch' hy zich ook mag noemen, heeft geen en kel kerkelijk mandaat, evenmin als de NCRV trouwens De enige (inter)kerkelyke omroep is de IKON Die alleen verzorgt radio- en tv-uitzendingen in opdracht van een aantal kerken Ik geef graag toe. dat het allemaal erg ingewikkeld is Maar weet wél. dat lang niet alles wat zich als 'evangelisch' of 'christelyk aandient de volle instemming heeft van 'de' kerk In bepaalde gevallen staat dat zelfs duidelijk tegenover elkaar Wat dat betreft heerst er in dit land een complete spraak- en begripsverwarring Het uiteenlopende gebruik van de aanduiding 'reformatorisch' is daarvan een treffend voorbeeld Het staat zowel tegenover 'rooms-katholiek' als voor de rechts-orthodoxe gezindte bin nen het protestantisme zelf Daarom onderscheidt zélf de gces ten. of ze goed zyn. hoé ze zich ook mogen presenteren. S J de Groot. Splinterlaan 171, Leiderdorp. MAANDAG 7 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 114 00 113.00 $2:S I~ S3. 33. S3. ÏJ3. 33. 56.00 56.00 E£Lc ïsB jas Sr I:: ËB Bol, 5-.no HVA'My.n cert S1.00 Son, 33. 38. SS!" MM r,sst ?iï& 44.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 1S3 SE GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD ter op 91.10 Unilever won 40 eent op 152, Hoogoven, en Ak zo ieder twee dubbeltjes op f 14,80 resp. ^80. tcrwul Phl- iden over ging De gro lagen zeer licht ver- Kalis. HBG en Nedlloyd werd 1.5o'c 145.50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15