Sterke opmars pingpong-duo OCITIZEN AZC is ondanks vierde plaats tevreden Vriesekoop/Grubba na overwinning in Zweden EK-favoriet Martina Navratilova overwint Evert-angst bij 'open Australische Bestuur Utrecht weer in opspraak MAANDAG 7 DECEMBER 1981 PAGINA U SPORT SPORT SPORT Radu Mirea: "Voor ons gaat de weg alleen nog maar omhooj BARCELONA - Bij het opmaken van de balans van de Europa Cup-I-finale kon debutant AZC Microlife zich berustend neerleg gen bij de vierde eindplaats. Méér dan die ogenschijnlijk te genvallende prestatie zat er ge woon niet in. In Barcelona, waar een uitzinnige menigte in het afgeladen zwem bad Sant Jorge het "eigen" CN de Cup zag veroveren, werd AZC nog eens geconfronteerd met de continentale polo-realiteit. Ten faveure van de overigens sterke gastheer CN Barcelona liepen de heren arbiters traditiegetrouw in de Sinterklaas-pas mee en moch ten de medestrijders alleen maar hopen op falen van de Spaanse equipe zelf. Onder leiding van coach Marl^ovic en sterspeler Manueal Estiarte deed "El Bar- ?a" dat niet of nauwelijks, zodat waarlijk prominente clubs als Vasas Boedapest en Spandau '04 de medaille-kruimels mochten oprapen. AZC, de minst gere nommeerde van het in Europa toonaangevende viertal, viel on danks een knappe prestatie vol gens de verwachting buiten de ere-prijzen. Tegen de uiteindelijke Cup-win naar Barcelona hebben de Al- phenaren beslist kansen gehad (8-9), maar Vasas (7-11) én Span dau (5-7) zijn eenvoudig te mach tig voor de moedig knokkende, niet optimaal voorbereidde AZ- Radu Mirea onze weg gaat omhoog C'ers geweest-.Ondanks drie ne derlagen stapte coach Arie Dom burg daarom toch niet ontevre den het vliegtuig, dat zijn ploeg weer terug in de sobere nationale .competitiestrijd bracht, in. "We hebben gedaan wat we in deze omstandigheden kunnen en dat vind ik toch niet slecht. De ver schillen met de andere ploegen zijn niet groot geweest. Ik meen dat er goed gespeeld is. Natuur lijk zijn er fouten gemaakt, maar wat kun je verwachten als een aantal spelers - neem Eric Noor- degraaf - drie weken uit training zijn geweest. Dan komen er pass- fouten, omdt het ritme ont breekt", vond Domburg, die na afloop van het toernooi zoveel vertrouwen in de ploeg uitsprak dat hij zei te verwachten dat AZC binnen enkele jaren de Europa Cup zal winnen. Toekomst Dat vertrouwen deelt hij o.a. met de dit keer tegenvallende ("Ik was niet in staat me optimaal te motiveren door privé-omstan- digheden") Roemeen in Alphen- se dienst: Radu Mirea: "Dat Bar celona hier wint, is geen toeval. Binnen het waterpolo wordt ook aan politiek gedaan. Geen enkel team heeft de kans gehad om van Barcelona te winnen. Ze hadden hulp van buitenaf en dat hebben ze met hun goede spel goed ge bruikt. Wij hebben nog het wis- selvalligste team van de vier. Maar wel een jong team met toe komst. Voor ons gaat de weg al leen nog maar omhoog". Verhelderende woorden van deze Mirea, die puur met polo bezig is, maar psychisch wat in de knoop zat. Er waren nog meer proble men die AZC van een beter re sultaat afhielden. De kolossale aanvoerder Ton Buunk, ge plaagd door een penicilline-kuur '(bronchitis aanval), sliep in Bar celona geen nacht en kon derhal ve niet het vertrouwde stempel op de Alphense ploeg drukken. SCORES BARCELONA - De volledige uitslagen van de Europa Cup-- finale in Barcelona zien er als volgt uit: AZC-Barcelona 8-9; Vasas-Spandau 11-11; Span dau—AZC 7-5; Barcelona-Va- sas 15-12; AZC-Vasas 7-11; Barcelona-Spanau 12—11. Eindstand: 1.CN Barcelona 3-5 636-31) 2. Vasas Boedapest 3-3 (34-33) 3. Spandau'04 3-3 (29-28) 4. AZC/Microlife 3-0 (20-27) Fit waren er meer niet (Stroboer, Boegschoten) en de aandacht ontbrak bij Van de Akker, die dan ook nauwelijks het water in kwam. Desalniettemin toon- deAZC met doelman Alex Boeg- schoten en Ron de Vogel in op merkelijk goede rollen z'n klas se. "We zijn ondanks alles niet weggespeeld. Misschien heeft er op sommige momenten meer in gezeten, maar er bestaat ook nog 'n klasse-verschil. Dat moet je wel in de gaten houden. Voor ons is dit een toernooi voor de toe komst. In de nationale competi tie kampioen worden is veel be langrijker en reéler", besefte Noordegraaf. Achteraf moet gerealiseerd wor den dat AZC in z'n eerste wed strijd tegen Barcelona tot een uitstekend resultaat kwam. maar dat de Spanjaarden beduidend onder hun later gehaalde niveau zaten. Vasas (met Faragó en Csa- pó als vermaarde polo'ers in het midden) kreeg van de Catalanen geen kans en ook Spandau (met toch vijf inrnationals uit de Euro pese kampioensformatie) ging onder de Spaanse furie gebukt. Wat deed AZC dan tegen die twee andere verliezers van Barcelona? Eerst werd het Berlijnse Span dau bestreden. De vierde achter eenvolgende nederlaag tegen de ploeg van Alfred Balen kon niet ontlopen worden. Wel werd het beste resultaat sinds de Europe se confrontaties gestalte kregen bereikt: een minimale nederlaag. Met de tegen Barcelona goed ac terende De Vogel in de basis kwam AZC na zeven minuten met 1-0 achter. In de tweede pé riode liepen de Duitsers weg naar 4-1 en via 5-1 haalde AZC knap op tot 5-4. Mirea schoot toen op de paal. waarna Otto voor 6-4 zorgde, het breekpunt van een prima duel. Via 7-4 werd het tenslotte 7-5. Aan Alphense zijde scoorden: Mirea (3x). Buunk en Van Es. Tegen Vasas, dat gistermorgen vroeg nog op een tweede plaats Alex Boegschoten - uitstekend gekeept - mocht hopen, hield AZC twee perioden stand. Na de eerste ze ven minuten was het 2-2, halver wege 5-4 voor Vasas Wat zich toen al uitte - de Alphenaren speelden vrij-uit en werden daar door wel eens te zelfzuchtig - zette zich voort in de beslissende derde fase. Faragó. die vijfmaal de roos zou treffen, Csapó (2x) en Foldi wezen AZC terecht: 9-4. In een belangrijk eindtoernooi her haalt de geschiedenis van een slechts voor plaatsing meetellen de halve finale - Veenendaal dus zich niet en daarom mocht de Domburg-ploeg toen nergens meer op rekenen. Hetgeen be krachtigd werd in de optelsom van 11-7. Vasas werd, door een beter doelsaldo dan Spandau tweede, en AZC kende zijn plaats. Noordegraaf (2x). Buunk (2x), De Vogel. Mirea en Van Es tekenden voor de Nederlandse produktie. In defensief opzicht - hetgeen met de behoudende spelwijze te ma ken heeft - klaarde AZC het EC- avontuur prima Als laagst geëin digde ploeg werden de minste tegengoals geïncasseerd Daartegenover staat de daaruit voortvloeiende lage produktie. Slechts twintigmaal verzilverden de Alphenaren een kans en als daar 112 speelminuten voor gere serveerd zijn, is dat toch (te) wei nig. Waaruit mag worden afge leid dat "schaakpolo", zoals Domburg dat voorstaat, ener zijds veel vruchten afwerpt, maar anderzijds ook schaduwzij den heeft. Sommige spelers (Stroboer met name) hebben daar moeite mee. Passen zich aan, maar in een voor hen te on dergeschikte rol. De omhoog lo pende prestatie-curve houdt met die aanpassing geen rekening. Althans niet op Europees niveau, en daarop bewoog AZC zich het afgelopen weekeinde in Bareel o- WIM VAN WANROOY VAXJOE (ANP) - Btettine Vriesekoop heeft in april tij dens de Europese titelstrijd in Boedapest twee ijzers in het vuur. Niet alleen zal de 20-jarige Hazerswoudse een gooi doen naar het kampioenschap bij de dames, met haar partner Andrezj Grubba maakte zij een goede kans de titel in het gemengd dubbel op te strijken. Dat werd gisteren duidelijk in het Zweedse Vaxjoe. In een zeer sterk deelnemersveld met alle Europese topcombinaties eiste het Pools/Nederlandse duo de open Scandinavische titel voor zich op. In de finale versloeg het tweetal de Chinese combinatie Slangmao en Ksiajan in drie ga mes: 9-21, 21-17, 21 18. In het enkelspel was er voor Vriese koop minder succes weggelegd. Al in de derde ronde werd zij uit geschakeld. De Zuidkoreaanse Ann Hae §ook bleek in vijf ga mes sterker: 21-10, 13-21, 19-21, 21-17, 21-11. Het deelnemersveld in het Zuid- zweedse Vaxjoe was van wereld klasse. De complete Europese top, met uitzondering van de Sowjet-Unie, dat evenwel alleen bij de dames een sterk team op de been kan brengen, gaf acte de presence en uit Azië waren Zuid en Noord-Korea op hun sterkst vertegenwoordigd. Japan gaf de jeugd een kans en China vaardig de twee compleet nieuwe viertal len af. Bij de dames maakt het voor China geen enkele verschil wie aan een bepaalde strijd deel neemt. Bij een reële afspiegeling van de krachtsverhoudingen zouden de eerste vijftien tot twintig plaatsen op de wereld ranglijst bij de dames door Chi nese speelsters bezet worden. Het kwartet, wat in Vaxjoe aan de start kwam, gaf in de landen- strijd het visitekaatje af. Beide tweetallen plaatsen zich voor de eindstrijd. In de individuele strijd beperkte Chine zich tot het enkelspel, dat een volledig Chi nees onderonsje werd. Chen Lili won in drie games van een Dai Lili. In de damesstrijd werd Bettine Vriesekoop vlot uitgeschakeld. Na een bye in de openingsronde en een overwinning op de Oos tenrijkse Deistier kwam ze in de derde ronde tegenover Ann Hae Sook te staan. De Zuidkoreaanse maakte in Novi Sad tijdens het jongste WK furore met haar spel en steeg daardoor op de wereld ranglijst naar de 29ste plaats. Toch zou de jonge Zuidkoreaan se voor een Vriesekoop in uitste kende vorm geen al te lastige hinderpaal vormen. Maar de Ha zerswoudse heeft na haar zege in Brussel bij de open Belgische enigszins "gas" teruggenomen. Coach Bakker constateerde dat zijn pupil te vroeg in vorm was. Met het oog op het nog lange en zo belangrijke seizoen werd het accent in de trainingen verlegd naar de conditionele aspecten. Door het verlies aan scherpte sneuvelde Vriesekoop in de strijd tegen Ann Hae Sook. De Zuidkoreaanse strafte alle onef- fenheidjes in het spel van haar tegenstandster af. Door de vroegtijdige eliminatie kon Vriesekoop meer tijd spen deren aan het gemengd dubbel met Andrezj Grubba. De ver standhouding tussen de Poolse student aan de universiteit van Gdansk en de studente MO En gels is in de laatste jaren sterk verbeterd. Het duo grijpt alle toernooien aan om de misver standjes glad te strijken. In alle Gemengd dubbelspel, halve finales: Andrej Grubba/Bettine Vriesekoop (Pol/Ned) - Ro Joonkwan/Jang Joeng- wa(Zd-Kor) 21-17 21-15. Fan Sjangmao/Ksie Ksiaojan (Chi) - Mikael Appelgren/Marie Lindblad (Zwe) 21-5 21-18. Finale: Grubba/Vriesekoop - Sjangmao/Ksiao- jan 9-21 21-17 21-18. Finale: Dames dubbel: Judith Magos/Gabrielle Szabo (Hon) - Yang Yung Ja/Park Malbun (Zko) 21-9r 21-18 Finale: Heren enkel Jiang Jialiang (Chi) - Dragutin Surbek (Joe) 21-15. 21-16. 21-19 Finale damesenkelspel: Chen Lili (Chi) - Dail Lili (Chi) 21-19, 21-19. 21-8. Finale herendubbelspel: Dragutin Surbek/Zoran Kalinic (Joe) - Gabor Gergely/Ist van Jonyer (Hon) 21- 13. 14-21. 21-18. optredens van het duo treedt Ge rard Bakker, die het onvoorwaar delijke vertrouwen van Grubba geniet, als coach op. In Bern, twee jaar geleden, voorspelde de Leidenaar al, dat deze combina tie op niet al te lange termijn tot de sterkste van Europa zou beho ren. Verleden jaar bewees het tweetal die stelling door in Joe goslavië, tijdens een soort mini- WK, als tweede te eindigen. Gisteren in Vaxjoe mocht gecon cludeerd worden, dat de combi natie Grubba/Vriesekoop tot de favorieten voor het EK behoort. Achtereenvolgens werd de Tsje chen Broda/Hrachova, de West duitsers Wosik/Krüger, de Hon garen Klampar/Urban en de Zuidkoreanen Ro Joon Kwam/ Jan Joengwa uitgespeeld. In de eindstrijd waren Grubba/Vriese koop in eerste instantie het ant woord schuldig op het Chinese spel van SjanMao en Ksiaojan: 9-21. In de tweede en derde had den ze het juiste gevonden. Met 21-17, 21-18 behaalde dit twee tal het belangrijkste succes se dert hun samengaan. Bij de heren bracht China twee nieuwelingen in het strijdperk, en twee semi-nieuwelingen. Leng Li staat 4de op de wereld ranglijst, Chen Hszin-Hua 47ste. Het duo kwam niet verder dan de halve finales. In de eindstrijd belandde Jiang Living en Dra gutin Surbek. De "leeuw van Za greb", met zijn 35 lentes wellicht de sluwste en geroutineerste spe ler van Europa moest het ant woord schuldig blijven op het spel van zijn achttien jaar jonge re tegenstander. Jiang (17) sloot zijn eerste buitenlandse toernee af met de overwinning in drie ga mes. Hij bestookte Surbek voor al op diens zwakkere backhand en gaf hem geen kans er om heen te lopen. In de tweede game kwam de Chinese jeugdspeler met 12-16 achter. Die score pak te hij aan om negen punten achtereen te scoren: 21-16. In de derde was het eerste matchpunt voldoende om de zege veilig te stellen. Met 21-19 behaalde Jiang Liajing zijn eerste (en ze ker niet laatste) grote triomf. Feest in Zweden. Bettine Vriesekoop en haar partner Grubba bewezen tijdens de open Scandinavische kampioenschappen tot de Europese top te behoren. Coach Gerard Bakker deelde mee in cle vreugde. BIJ DE TIJD ALS GEEN ANDER! Alleen de Citizen juwelier verstrekt het officiële gorontiecertificoot. MELBOURNE (ANP) In een dramatische finale om de Australische tennistitel voor dames heeft de Amerikaanse Martina Navratilova haar rivale Chris Lloyd-Evert gisteren in Melbourne voor het eerst dit jaar bedwongen. De cijfers geven een duidelijke indicatie over het geringe krachtsverschil: 6-7 6-4 7-5. Over 45 onderlinge ontmoetingen bezien bete kende het de zestiende zege van de voormalige Tse- choslowaakse tegen de huidige wimbledonkam- pioene. Het leverde Martina Navratilova een eerste prijs van 34.000 dollar op. Nadat beide speelsters elkaar in de eerste twee sets weinig hadden toegegeven brak Martina Navratilo va in de openingsgame van de beslissende derde set door de opslag van Chris Lloyd. Zij stoomde meteen door naar 5-1. Maar "Chrissie" liet cfe moed niet zakken en vocht verbeten terug tot 5-5. "Ik dacht dat ik toen op het punt stond een hartaanval te krijgen", zei Martina Navratilova later. In de elf de game maakte Chris Lloyd echter enkele fatale vergissingen, waardoor Martina Navratilova de partij uit kon serveren. Navratilova slaagde er in Melbourne niet in de titel in het damesdubbelspel op haar naam te schrijven. Met haar partner Pam Shriver moest zij de meerde re erkennen in het Amerikaanse duo Kathy Jordan/ Anne Smith: 6-2, 7-5. UTRECHT (GFD) - Het bestuur van FC Utrecht wordt ervan ver dacht een deel van de opbrengst van thuiswedstrijden van dit en vong seizoen te hebben wegge moffeld om zwarte betalingen te doen aan spelers. De leden van de Utrechtse gemeenteraad zyn over deze kwestie in het afgelo pen weekend vertrouwelijk door het college van burgemeester en wethouders op de hoogte ge steld. B en W kondigden vrijdag aan de officier van justitie te vra gen een onderzoek in te stellen. De informatie over deze vermoede lijke frauduleuze handelingen vernam wethouder Pot (sportza ken) van zijn gemeentelijk com missaris bij de FC, J. van Dam. Deze zou op zijn beurt door een bestuurslid van de FC zyn inge licht. In verband met de nieuwe zwart-geldaffairv bij de club heeft de gemeentelijk commissa ris besloten deze functie met on middellijke ingang neer te leg gen Vorige maand was al bekend ge worden dat twee bestuursleden zich voor 300.000 gulden hadden ingekocht bij FC Utrecht om het kastekort te dekken dat was ont staan na andere zwarte betalin gen aan FC-spelers. Hoe hoog het bedrag is dat van de recettes buiten de boekhouding van de stichting FC Utrecht is gehou den is thans nog onbekend Wel was het sportjournalisten al eerder opgevallen dat de door de FC officieel opgegeven bezoe kersaantallen aanzienlijk afwe ken van de door hen gemaakte schattingen. Manipulatie met de kaartverkoop was mogelijk ge worden. nadat het* accountants kantoor Van Dien Co zich op verzoek van het bestuur eind ju ni 1980 uit de club had terugge trokken Sindsdien leverde de drukker de plaatsbewijzen rechtstreeks aan de FC. die zelf voor de versprei ding en afrekening zorgdroeg. Accountantscontrole ontbrak daarbij. Het bestuur van FC Utrecht ont kent met de recettes te hebben gemalverseerd. Het blijft verkla ren nog steeds niet precies te we ten welke verdenking B en W van Utrecht tegen de FC koeste ren. Volgens wethouder J. Ro senberg (financiën) is vrijdag middag echter zeer duidelijk aan voorzitter Werkhoven verteld wat FC Utrecht wordt verweten. Supervlieg" Pedroza pakt bokstitel PANAMA STAD (ANP) - De Pa- namees Rafael Pedroza heeft za terdag in Panama-Stad de we reldtitel boksen in het super- vlieggewicht (volgens de WBA- vcrsic) veroverd Hu versloeg ti telverdediger Gustavo Ballas uit Argentinië op punten. Het was een succesvolle avond voor de familie Pedroza. Eerder verdedigde Rafael* neef Eusebio Pedroza zijn wereldtitel in het vedergewicht (WBA) met succes door de Zuidafnkaansc uitdager Bashew Sibaca na een minuut en 53 seconden in de vgfde ronde knock out te slaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11