Mitch Plaat: bescheiden hoogvlieger Basketbal-ster zonder allures ZATERDAG 5 DECEMBER 1981 PAGINA 19 Basketbal in Nederland wint snel aan populariteit, iets dat mede te danken is aan de successen die topploegen als Nashua Den Bosch en Parker Leiden behaalden op Europees niveau. Deze twee goedgesponsorde verenigingen doorstonden ook dit seizoen de eerste test met glans en beginnen komende week aan hun reeks wedstrijden met de beste clubs van Europa. Binnen de Leidse vereniging - ooit ontstaan op het Bonaventura Lyceum en via BS Leiden en Mercasol uitgegroeid tot een professionele organisatie - neemt aanvoerder en international Mitchell Plaat een aparte plaats in Deze import-Nederlander is zonder concurrentie al vijf jaar d(j absolute vedette van de ploeg. Een opmerkelijk figuur die zich in het turbulente wereldje van deze 'nieuwe' sportwaarin de macht van het geld vaak zwaarder telt dan menselijke verhoudingen en waar spelerswisselingen aan de orde van de dag zijn, uitstekend staande houdt. En dat geldt zowel in het veld als daarbuiten. Want niet alleen kan Plaat zich binnen de lijnen meten met de beste spelverdelers van het continent, daarnaast doet hij zich kennen als een beschaafd, bescheiden en aimabel mens. Een topsporter van het zuiverste wateren daarbij gewoon een aardige jongen. Een combinatie zoals je maar zelden tegenkomt. Aan boord van de KL 536 richting Athene dwalen zijn ogen weg over de even grillige als fraaie kustlijn van de Ther- maïsche golf in de buurt van Thessaloni ki. Een paar notedop- pen trekken miniscule sporen in het glazuren tapijt; vanaf deze hoog te is het een onmoge lijkheid om vast te stel len of het supertankers danwel vissersbootjes zijn. Het uitzicht is meer dan schitterend en Mitch Plaat geniet nadrukkelijk van de zon, de zee en z'n thee. "Dit", draait hij zich te rug van het ronde raampje, "maakt het natuurlijk allemaal zeer de moeite waard. Mid den in november naar een mooi land reizen, rondkijken, basketbal len en weer naar huis gaan. Niet veel mensen hebben dat geluk. Ik hoop dat we verder ko men in de Europa Cup". ,Die stille wens. uitgesproken zo dicht bij de hemel, zal later in vervulling gaan. Wat dat aangaat treft Plaat het beter dan de uit de Griekse mytho logie bekende figuur van Ika- rus. Die vloog, in een over, moedige poging zich te me ten met de goden van die tijd. ook heel hoog maar kwam te dicht bij het vuur en crashte. Hier in de buurt dus. Maar de tijden zijn veranderd, de go den van weleer hebben het moeten afleggen tegen de technologie van nu en daar naast is Plaat er de jongen niet naar om, gelijk die eigen zinnige zoon van Daidalos, zichzelf op een voetstuk te willen plaatsen. Integendeel zelfs. Wars van sterallures en pretenties reiken de ambities van één van Neerlands aller beste basketballers op dit moment niet verder dan om lekker te leven en vooral goed te spelen. In beide op zichten gaat het 'm aardig Volgorde 'Aardig' is trouwens een beste omschrijving voor de Leidse Nederlandse Amerikaan, die deze aanduidingen van geo grafische en nationalistische aard graag in deze volgorde wil zien. Na vijfjaar Parker in Holland voelt hij zich hier na melijk zo goed thuis dat hij zich in zijn geboorteland de Verenigde Staten die twee zomermaanden al een beetje als een toerist beschouwt. "Ik ben aan het vervreemden", zegt hij daarover en uiteraard doet-ie dat in onvervalst Ne derlands. "Ik ben daar tegen woordig in de zomer nog maar zo kort dat ik al moeite heb om al mijn familieleden te bezoeken. Laat staan dat ik nog kan wennen aan het Amerikaanse systeem. De laatste twee. drie jaar ben ik me steeds meer Nederlander gaan voelen. Het zit waar schijnlijk toch echt in mijn bloed Dat is duidelijk niet het geval bij Plaats' vrouw Masami. Zijn charmante Aziatische eega mag dat rare brabbel taaltje dan redelijk begrijpen, die gekke 'G' krijgt ze met geen mogelijkheid door haar strot hetgeen haar sociale contacten tot een minimum beperkt. En het mag dan zo zijn dat het Noordwijkse ap partement het type uitzicht biedt dat de Haagse School van zeeschilders zelfs be roemd heeft gemaakt tot in het verre Amerika, het is en blijft daar aan de Hollandse zeereep over het algemeen maar bitter koud en dat zint haar niks. Vandaar dat vrouw Plaat, uiteraard in overleg met manlief, besloten heeft om na kerst alvast af te rei zen naar het warme Califor- nië om aldaar haar studie af te ronden. In zijn geboorteland (Hij: "Mijn overgrootvader emigreerde uit Holland hierheen") bezit de 1.89 lange, oudere broer van de in Haaksbergen bal lende Chris, naast zijn nor male residentie compleet met buiten-Jacuzzi (eertsoort bor- relbad) ook nog een tweede huis in de buurt van Lake Ta hoe. Geschikt als zomer- en winterverblijf. Skiën is hob by nummer twee van Plaat, Amerikaans voetbal is nog zo'n liefhebberij. Sport be heerst duidelijk zijn leven en zijn echtgenote, die hoofd schuddend de haar bekende maar opnieuw enthousiast uitgesproken verhalen over de Oakland Raiders aan hoort. heeft het er weieens moeilijk mee. Straks, alleen thuis achter haar boeken, zal ze die wellicht r Slopersbedrijf Van die leerplicht is de heer des huizes (die overigens met welgevallen toezag hoe een slopersbedrijf van "Het ge zicht op de Noordzee" een soort Panorama Mesdag maakte door het immense maar door brand deerlijk ver minkte Palace-hotel pal voor zijn deur met de grond gelijk te maken) verlost. Hij heeft zijn diploma makelaar in zijn zak. voltooide zijn accoun tantsstudie en kan zich zon der zorgen geheel wijden aan zijn favoriete en tevens goed betaalde hobby, het basket bal. Hij wil dat - 27 jaar nu - gaarne nog een paar jaar doen. zoals hij later zal zeg gen. Hoopt een modus te kunnen vinden met zijn vrouw. Nog een paar jaar Lei den, Nederland en dan uit eindelijk terug. Zo wil-ie het het liefst. Mitch Plaat vijf jaar geleden was een soort sensatie in de Nederlandse basketbalcom petitie. 'De derde keus' van de toentertijd opstartende sponsor Bockweg bleek al snel op alle fronten de beste keus. Een ras-spelmaker met een uitstekend inzicht, een fabuleus schot en een voor beeldige inzet, een jongen die een ploeg kon voorgaan, die de vloer beheerste. In repre sentatief opzicht tevens een gouden greep zoals hij bij voorbeeld aantoonde in Athene en Tel Aviv waar hij als een geboren redenaar en verkoper de verzamelde pers wist te imponeren. Naarmate de Nederlandse jaren vorder den werd hij ook steeds be ter. En, met het successieve lijk afbreken van de taalbar rière, steeds sympathieker voor het thuisfront waarbij hij geen kwaad kan doen, me de omdat capsones de in eer ste instantie wat verlegen overkomende Mitchell Plaat volkomen vreemd zijn. Aan verliezen heeft hij, zichtbaar vaak, een enorme hekel. Dat doet het bij sponsor en fans natuurlijk ook altijd goed. Haat Verliezen, hij haat het. En hij kent het deprimerende ge voel wat dat met zich mee brengt maar al te goed. Vier maal stond de rond hem op gebouwde ploeg in de finale van de play-offs. Alleen de eerste keer was het, min of meer bij toeval, raak. In de andere gevallen liet grote ri vaal Nashua Den Bosch de eerste spelverdeler van Oran je met een fikse kater huis waarts reizen. "Toch zegt hij achteraf, "moeten we onze prestatie niet minimaliseren. We hebben vier keer de finale gehaald en drie keer verloren van een erg goede ploeg. Niet van zomaar een tegenstan der. van de nummer drie van Europa. Dat we telkens favo riet waren zegt mij niets. Wat voor mij wél erg teleurstel lend is geweest was de men taliteit die sommige mede spelers op juist die belangrij ke momenten toonden. Die dachten niet aan winnen, maar aan de hal die niet be viel. de coach die ze niet goed vonden, het feit dat ze zich niet lekker voelden of allerlei andere onzinnige bijzaken. Dat heeft ons veel punten ge kost. die slechte instelling."' Plaat noemt geen namen, zo is hij niet. Verder gaan dan in het algemeen kritiek spuien doet hij niet, het ligt nu een maal niet in zijn aard om coach of medespelers af te vallen, laat staan om na te schoppen. Wat hij opmerkt is i de landstitel in de Groenoordhal i kijkers. Mitch Plaat contra Theo Kropman, Leiden tegen Den Bosch bedoeld ter lenng voor de toekomst. Toch moet het hem. aan wiens motivatie en instelling heel wat topspor ters en voetballers in Neder land een puntje kunnen zui gen (zelfs van een kwartiertje vrij schieten op de training maakt hij een halszaak), pijn hebben gedaan Maar hij hoopt op beter. Vertrouwen Wat dat betreft heeft hij alle vertrouwen in Ton Boot. een coach van wie Mitch Plaat zegt dat die ook in Amerika op topcolleges een goede in druk zou maken "Hij is de beste in Nederland, tech nisch goed, in mentaal op zicht heel sterk Gewoon eer lijk. tegen iedereen, de Ame rikanen niet uitgezonderd. Die wijst hij ook op hun fou ten en terecht. Het is voor het Nederlandse basketbal een goede zaak dat er een nieuwe lichting coaches komt. jon gens als Boot. Harrtwiin. Van Gent. Die hebben zelf hoog gespeeld, dus weten waarover ze praten." Dat Ton Boot maling heeft aan Amerikanen en Nederlandse Amerikanen heeft Plaat ove rigens zelf aan den lijve moe ten ondervinden. Zijn onbe twiste plaats op de Leidse brug. van waaraf hij vier jaar onafgebroken de lakens mocht uitdelen, moest hij met de komst van het Haar lemse raspaardje Emill Ha- gens klakkeloos afstaan. In plaats daarvan moet de aan voerder genoegen nemen met een ondergeschikte' functie als tweede stuurman. LEIDEN December dinsdag 8 (20.30 uur) Leiden - Stroitel Kiev dinsdag 15 (17.30 uur) Inter Bratislava - Leiden januari dinsdag 12 (18.30 uur) Real Madrid - Lei den dinsdag 19 (18.00 uur) Stroitel Kiev - Lei den woensdag 27 (20.30 uur) Leiden - Inter Bratislava februari woensdag 3 (20.30 uur) Leiden - Real Ma drid Halve finale op 17 en 23 februari DEN BOSCH Januari woensdag 13 (20.30 uur) Den Bosch - Barcelona woensdag 20 (20.30 uur) Den Bosch - Cantu februari woensdag 3 (20.30 uur) Den Bosch - Bel grado woensdag 17 (20.30 uur) Den Bsoch - Maccabi Tel Aviv maart woensdag 10 (20.30 uur) Den Bosch - Pa- nathinaikos een stap terug in de gedach tegang van een eergcvoelige speler als Plaat is en die hij dan ook knarsetandend deed "Natuurlijk is dat niet leuk", geeft hij. zy het na aanvanke lijke aarzeling, toe "Maar als Ton vindt dat dat het beste is voor dit team heb ik er maar genoegen mee te nemen Ik moet zeggen dat die nieuwe plaats me overigens steeds beter gaat bevallen Het is een uitdaging om je ook te gen grotere jongens waar te maken. Ik heb het voordeel dat ik snel ben, gemakkelijk vrij kan komen, lekker kan scoren. Maar ja. daar staat te genover dat ik minder aan de bal ben. minder bepalend kan zijn. Als ik diep in mijn hart moet kiezen prefereer ik het spelmaken. Een man uit spelen. penetreren en dan 'pats' die pass Het is evenwel niet anders en Boot weet heus waarmet hy bezig is. Die heeft zyn lijnen al hele maal uitgestippeld En ik ga Beeld Als het. wat Plaat aangaat, even kan op weg naar «-en kam pioenschap. hoewel de enor me blessurepenkelen van de laatste maanden dat beeld Bink vutrotfbi Iden Ti n h blijft hy. zyn winners-menta- liteit eigen, optimistisch ge stemd. "Ondanks al die pro blemen maken we een enor me vooruitgang Maar de fans moeten geduld hebben Boot is nu eenmaal een coach die alles tot in de perfectie wil re gelen Geen half werk dus. Als een verdediging niet hon derd procent loopt doet ie het over We zyn weliswaar wat achter op het schema omdat we soms met slechts vier man konden trainen. maar de methodiek van Boot begint toch vruchten af te werpen We spelen inmiddels een goede fundamentele ver dediging en zyn nu bezig om de aanval te verbeteren Stap voor stap Maar het komt Daar geloof ik heilig in Na vyf jaar Leiden en Holland bezit Mitch Plaat nog ambitie genoeg om straks, als de nieuwe sponsor zyn intrede doet. een paar jaar te blijven ballen "Ho, ho", roept hy la chcnd, "zeg dat niet te hard. dat maakt myn onderhande hngspositie er niet beter op En dan serieus "Ik zou er in derdaad best nog een tydje mee door willen gaan Myn contract loopt af. maar het liefst blyf ik in Leiden Ik ben altyd goed behandeld, de mensen kennen me. waarde ren me Maar ik kyk het na tuurlyk nog wel af Blijft Boot volgend seizoen coach, welke spelers houden ze. wie komen er? Dat zyn voor my zwaarwegende factoren. Ik kan na die vyf jaar niet meer in een rommeltje funcUone- ren Er moeten goede voor uitzichten zyn" Plaat tuurt nog eens naar bene den. wyst op Athene dat zich als een wit laken over de zuidpunt van het schierei land Attica plooit. "Toen ik vyf jaar geleden naar Europa kwam had ik er geen idee van hot het sou Zijn Ik heb ik de tussentyd, dankzij Parker en het Nederlands team waar voor ik overigens graag blyf spelen, veel mooie landen en steden gezien en prys me daar ontzettend gelukkig mee De tyd is enorm snel ge gaan en dat is voor my een goed teken Ik ben. in verge lijking met veel mensen thuis. een bevoorrecht

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19