Telers kweken steeds weer nieuwe markten Amerikanen leren langzaam witlof eten Nog geen bloemen per trein ZATERDAG 5 DECEMBER 1981 PAGINA 15 De Nederlandse tuinbouw (groenten en vooral bloemen) richt zijn blik op Amerika. En met succes. Na een periode waarin de klad erin zat, zit de export weer duidelijk in de lift. Over de eerste helft van dit jaar is de uitvoer naar de Verenigdb Staten met maar liefst 22 procent gestegen. Als reden voor deze toename kan onder meer worden aangevoerd de stijging van de dollar. Maar dat niet alleen. Want het Nederlandse bedrijfsleven draagt óók zelf zijn steentje bij. Het is constant in beweging om nieuwe markten aan te boren en oude nieuw leven in te blazen. Niet alleen in Amerika, maar ook in andere landen. In de kinderschoenen staat de alternatieve landbouw. Bestrijdingsmiddelen zijn hier taboe. Langzaam maar zeker wint deze methode terrein. Voorlopig alleen nog maar in eigen land. Er wordt toch, zij het mondjesmaat, al wat naar het buitenland verkocht. Hét succesverhaal komt echter op naam van de werkers in de bloemenwereld. Hoewel de exporteurs de Amerikaanse markt nog bij lange na niet écht hebben veroverd, behoren de Verenigde Staten wel tot het jachtterrein. Nauw betrokken bij deze 'verovering' is het Rijnsburgse bedrijf Sierafor. Een unieke onderneming. De bloemenexporteurs richtten deze onderneming enkele jaren geleden op samen met de veilingen, het Produktschap voor de Sierteelt en het ministerie van landbouw. Tot zo ver alles koek en ei. Toch doemen er problemen op voor de glastuinbouw. De Europese Gemeenschap, onder aanvoering van West-Duitsland en Engeland, wil dat de prijs van het aardgas op hetzelfde niveau wordt gebracht als voor de industrie. Nu betalen de telers iets meer dan 27 cent. De vurige wens van de EG is dat dit bedrag per 1 oktober 1982 is opgetrokken tot 44 cent. Of dit lukt is nog maar de vraag. Het Landbouwschap en de Gasunie legden contractueel vast dat de prijs van 44 cent pas in april 1984 zou worden bereikt. Om dit te veranderen moet het eontract worden opengebroken. En dat zit er niet in. Nog ruim twee jaar hebben de kwekers de tijd om het één en ander aan hun bedrijven te veranderen. Veranderingen die de hoge energiekosten moeten drukken. Zodat de lasten niet té zwaar worden en velen het bijltje erbij zouden moeten neerleggen. Het succes ligt in Ameri ka. De bloemenwereld bewijst het. Definitief heeft men de Verenig de Staten aan zijn jachtterrein toege voegd. Planten en bloe men hebben dit jaar dertig miljoen gulden opgeleverd. Niet vol doende, vinden de ex porteurs. Over een jaar of vijf moet er zeker honderd miljoen gul den uitrollen. De sier teelt is er zeker van dat de Amerikanen in de toekomst steeds vaker met een Nederlands bloemetje naar huis zullen gaan. Door Jan Westerlaken Maar ook de groenteteelt drijft handel met de VS. Witlof bijvoorbeeld, wordt er niet gekweekt. Dankbaar hebben de te lers daarvan gebruik gemaakt. Tot groot ge noegen van vele land genoten, die in Ameri ka wonen. Die groente kwekers houden de gang van zaken goed in de gaten. Dreigt de oogst in de Verenigde Staten te mislukken, dan slaan zij alarm. Zelfs de alternatieve landbouw heeft al eens met een schuin oogje in de richting van Ame rika gelonkt. Vakmanschap is er volledig uitgestorven. De techniek heeft het werk uit handen genomen. Fijne tuinbouw komt daarom in heel de VS niet voor. Belang stelling voor die kleine din getjes heeft men wel degelijk in dat grote land. Drie jaar Sierafor, ondergebracht in de Rijnsburgsé bloemenveiling Flora, is jong maar toch al een begrip. Drie jaar pioniert het bedrijf nu in Amerika (Detroit). Het eerste jaa> met verlies, het jaar erop óók met negatieve cijfers, maar nu speelt men gelijk. De ver wachting is dat ir. 1982 de eerste winst zal kunnen wor den binnengehaald. Op wie richt Sierafor zich nu voornamelijk? Directeur F.R. Keijzer: "Wij speuren naar landen waar de mensen een behoorlijke boterham verdie nen en waar weinig bloemen worden gekweekt. Amerika is zo'n land. Vooral de jonge mensen zijn kooplustig. Ou deren lopen niet elke week met een bos bloemen onder de arm. Ik denk, dat dit komt omdat juist zij niet gewend zijn om aan een plant of bloem geld uit te geven. Thuis hebben ze wel ergens in een hoek een plastic plant staan. Eén keer in de maand halen ze er een natte doek over en het ding glimt weer." Nog maar kort geleden was het eigenlijk ondenkbaar wat er nu in de Verenigde Staten ge beurt. De mensen rijden in veel kleinere auto's dan voor heen, drinken wijn en bier in plaats van sterke drank. Kortom, de jongere Ameri kaan is op een manier gaan leven zoals Europa die kent. Terug naar Sierafor. Wat doet het nu precies? Heel kort ge zegd: het bedrijf is opgezet om nieuwe dingen uit te pro beren. Een kostbare zaak. Veel winst wordt er dan ook niet geboekt. Zijn er verlie zen, dan worden die bijge past met geld dat voortkomt uit commerciële activiteiten. Vliegtuig De bloemen, aan bederf onder hevig. worden met een vlieg tuig naar Detroit overgevlo- De 'bloementrein' naar Duits land. (van Rotterdam naar Mannheim) is vertraagd. Het was de bedoeling dat er op 8 december een proeftransport zou rijden, maar omdat de Nederlandse Spoorwegen nog niet klaar zijn me{ de dienst regeling en in Duitsland de perrons niet zijn aangepast, gaat die rit met door Wan neer dan wel, is niet bekend. Het Rotterdamse bedrijf Trailstar hoopt in elk geval voor het verstrijken van dit jaar. De plannen gaan door, beweert Trailstar, want ook het mi nisterie van verkeer en wa terstaat ziet er wat in. De be doeling is. dat drit keer in de week een trein complete bloe menwagens verplaatst. Kos ten worden zodoende beperkt en lange rijtijden bekort ternatief eten kan worden ge sleten. Dit heeft de gedachtr om te exporteren sterk doen toenemen. Eventueel óók naar landen als Amerika en Canada. Gas De glastuinbouw knjgt het zwaar voor zijn Unm Het aardgas is straks niet meer te betalen. Nu kost een kubieke meter ruim 27 cent. als de Eu ropese Gemeenschap (met voorop Engeland en West- Duitsland) haar zin krijgt, wordt die prijs in de loop van het volgend jaar tot 44 cent opgetrokken Maar er ligt een contract. Dit hebben het Landbouwschap en de Gasu me afgesloten. Hierin wordt bepaald, dat die 44 cent pas in april 1984 mag zyn bereikt. Tot die tijd hebben de kwe kers de kans het energiever bruik terug te dnngen. Een mogelijkheid die ruim schoots aanwezig is. "Wij gaan er zeker niet van uit, dat die verhoging tot 44 cent er volgend jaar al komt", licht de heer Oggel van het Land bouwschap toe. "De regering heeft geen vat op dat con tract Zeker, de staat heeft aandelen (49 procent) in de Gasunie Maar zij maakt niet uit welk beleid er wordt ge voerd. Het buitenland mag best boos zijn over die gas- pnjs. Zolang er geen zakelij ke argumenten op tafel ko men, zal er aan dit contract niet worden gesleuteld. Poli tiek gezien kan dit nare ge volgen hebben. Maar wij zyn niet bang." Die gevolgen kunnen onder meer zijn. dat Nederland voor het Europese Hof wordt gedaagd. Het Landbouw schap vreest dit niet Dit is er van overtuigd dat er een goed contract ligt waarop niets is aan te merken. Met een ge rust hart zal men naar Lu xemburg (waar het Hof is ge vestigd) gaan om de zaak te verdedigen. Boycot Dreigt er dan geen boycot, met name vanuit Engeland en West-Duitsland7 "Daar wordt inderdaad mee ge zwaaid". zegt Oggel "Wij zien dit als een drukmiddel. Die landen mogen ons niet eens boycotten. Er is een vrij handelsverkeer. Doen ze het toch, dan gaan ze hun boekje te buiten en zal de Europese Gemeenschap ze zeker ter verantwoording roepen Wat natuurlijk wél kan. is. dat de kwekers in Duitsland en En geland voor de grens gaan staan. Kunnen de wagens er niet meer door of ze gooien ze ondersteboven. Gevolg is dan wel dat er geen groenten, fruit of bloemen in die landen te koop zullen zyn. Of weinig, maar wel duur Daartegen zal ongetwijfeld de koper in op stand komen." Tegen het optrekken van die gasprijs heeft hel Landbouw schap geen bezwaar De tuin der moet alleen de gelegen heid krijgen zyn bedrijf om te schakelen, energie kunnen besparen waar mogelijk. Moeilijk te voorspellen is of er koppen zullen vallen als het aardgas duurder wordt. Voor het Landbouwschap is het duidelijk: de kweker kan zyn energieverbruik minstens halveren. De middelen daar toe zijn voorhanden. Maar het kost geld Niet uitgesloten is. de kans is zelfs reèel. dat die hele tuin- bouwwereld straks massaal overstapt opkolen Terug naar vroeger Oggel "In het Westland zyn er kwekers die serieus onderzoeken of ze met kolen de zaak kunnen verwarmen Ik weet dat er nieuwe kolcnketels worden ontwikkeld. Komt er vraag naar. dan kunnen ze worden geleverd. Zal de kweker de gaskraan voor goed dicht draaien". groot en de controle aan de grens is bijzonder zwaar. Vlekje Keijzer. "Wil je iets in bloemen vinden, dan vind je heus wel wat. 't Is net als bij een mooi meisje: zoek en je zult altijd wel een vlekje ontdekken. Aan de grens van Japan staan mensen met witte hand schoenen te controleren. Valt er uit één bosje een beestje, dan wordt de hele handel ver nietigd. Ze zeggen, dat het op de weg zo mooi wordt met al die Japanse wagens. Ik vind dat ze er maar eens iets aan moeten zien te vinden, dat in ons land niet mag worden in gevoerd. Laat een paar sche pen maar eens liggen. Niet uitladen. Zal je zien, dat ze ook daar een stuk soepeler zullen worden." De grip van de groentetelers op de Verenigde Staten mag dan wel niet zó groot zijn. in ande re landen timmeren ze wel degelijk aan de weg. De suc cesstory voor de 'groente man' ligt een stuk dichter bij huis: in Italië en het Midden- Oosten. De heer Franken van het Cen traal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Nederland: "De Italiaanse markt hebben we steviger in handen gekre gen. Nu is er een constante stroom van groenten naar dit land op gang gekomen. Voor al bestemd voor de bovenste laag van de bevolking. De im porteur stelt zeer hoge eisen aan de kwaliteit van de pro- dukten. Wij kunnen daaraan voldoen. Witlof is een gewild produkt in Italië." Het Midden-Oosten dan'' "Ze ker. ook daar is handel voor ons", zegt Franken. "Niet zo van belang als Italië. Kijk, die landen in het Midden-Oosten zijn wel rijk. Maar het geld is in handen van een paar men sen. Koeweit is de enige uit zondering. Het zijn hoofdza kelijk Nederlanders die in Saoedie-Arabiê werken die de groenten kunnen betalen. Ons grootste probleem zijn de vrachtkosten. Drie tot vijf gulden per kilo. De koopprijs van een artikel ligt dan al gauw rond de f7,50. Dat kun nen ze daar niet betalen." Sleutelen aan de (vlicg)vracht- kosten lukt niet. Van alles heeft men al geprobeerd. Zonder succes. De maat schappijen hebben voldoen de vracht voor het Midden- Oosten. Zij voelen er dus niets voor om concessies te doen. Wéér duikt de naam Japan op. Nederlandse appels en peren zouden daar best tegen con- currende tarieven aan de man kunnen worden ge bracht. Omdat ze in het land zelf vreselijk duur zyn. Op nieuw komen de grenspro blemen om de hoek kijken. Erg scheutig met de invoer, net als bij de bloemen, zyn de Japanners niet. Af en toe mogen de groente kwekers wel eens wat van hun produkten aan Oost-Eu ropa leveren. De DDR of Tsjcchoslowakije Dan moet er echter wel iets heel bijzon ders aan de hand zyn in die landen. Iets te vieren, of zo. "Wy mogen dan het feest maal verzorgen", vertelt Franken. Alternatief Een verhaal apart vormt de al ternatieve landbouw die dui delijk in de lift zit. De Land- bouwhogeschool in Wagenin- gen heeft hiervoor, sinds sep tember dit jaar, een hoogle raar aangesteld. Met een be scheiden stoel van één uurtje Maar hy is er wél. Het Ecologisch Landbouwcon- sulentschap in Amsterdam merkt het elke dag weer: de vraag naar onbespoten voed sel neemt hand over hand toe. Jaarlijks groeit de markt met niet minder dan veertig procent. Vermoedelijk is het de snelst groeiende sector in ons land. Over de interesse om alterna tief voedsel te kweken zegt woordvoerder Wil van Eys- den "Die is te groot. Er zyn zoveel boeren die hierop wil len overstappen, dat wij ze niet eens imimiI kunnen plaatsen. De invoer beper ken? Tja. daar knokken we hard voor Maar het valt niet mee. Wat we nu uitproberen is sojabonen in Nederland te laten kweken. Kyk. als dat lukt. kun je de import ervan behoorlijk indammen." De vaderlandse markt voor al ternatief eten is behoorlijk Vyf tot vijftien procent van de bevolking wil onbespoten voedsel. Maar de producen ten kunnen slechts ééntiende deel helpen. Over hoeveel jaar men iedereen tevreden kan stellen, kan ook Van Eijs- den niet vertellen. Van de ene op de andere dag een enorme stap doen is onmogelyk. Langzaam groeien is het pa rool. Anders dreigen finan ciële moeilijkheden en loopt de organisatie in de war Voorzichtig wordt er ook al aan export gedacht Dichtbij huis nog maar Duitsland en Bel- gie Men heeft met overschot ten te kampen, vandaar dat er over de grens wordt gekeken Nederland heeft tot nu toe te weinig winkels waaraan al Sierafor- directeur F.R. Keij- "Waar het einde ligt, ik weet het niet". (Folo Holvast). gen. Minimaal vierduizend bossen. Vanuit deze plaats worden ze met auto's over de grootwinkelbedrijven en su permarkten verspreid. Bloe men die 's maandags worden ingeladen, staan woensdag ochtend in de winkels op ko pers te wachten. Dat over vliegen is prijzig. Tussen de f2 en f2,50 per kilo. Dat ene steunpunt in de Ver enigde Staten vindt ook di recteur Keijzer eigenlijk niet voldoende. "Maar", zegt hij. "de Engelse taal heb ik 'step by step' geleerd. Zo zal het bij ons ook moeten gaan. Draait het goed, dan gaan we naar een volgend punt uitkijken. Dit is nog maar het begin. Waar het einde ligt. ik weet het niet." Niet alleen de Nederlandse bloemenwereld ruikt zijn kansen in Amerika. Concur renten, zoals Israel en Colum bia, proberen eveneens een graantje mee te pikken. Voor directeur Keijzer is dit geen enkel probleem. Integendeel zelfs. Hij ziet de bloemen uit deze landen als een welkome aanvulling. "Je moet het maar zien als een soort sa menwerking", verklaart Keij zer. "In de tijd dat onze bloe men duur zijn, kunnen die landen ze goedkoper leveren. Een bos bloemen blijft dan altijd te koop, er valt geen Kat." Een voet aan de grond zien te krijgen in Japan is één van de wensen die er bij Sierafor leeft. Er worden weinig bloe men gekweekt en de Japan ners hebben een behoorlijk inkomen. Gemakkelijk zal het niet zijn. De afstand is erg

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15