Spanningen in Spaanse leger Poolse vakbond in beraad Zuid-Afrika: "Wij zijn niet bij coup betrokken Israël op betere voet met Afrika Waldheim trekt zich terug KRAMERS' Als kandidaat secretaris-generaal VN Na aanblijven minister Ciskei vierde 'thuisland' IJszee verhoogd radio-actief rLcevit in gevangenis "Invloed van Nederland in NAVO niet aangetast" Woedend over actie rond brandweerkazerne Schmidt wil tussen Oost en West een 'vredesbond' iinmvvffi VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON. NEW YORK - VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft zich terugge trokken als kandidaat voor een derde ambtstermijn, maar het is allerminst zeker dat hij nu van het internationale politieke to neel verdwijnt. In VN-kringen wordt verondersteld dat alleen Waldheim op den duur de pat stelling kan doorbreken, die on getwijfeld opnieuw zal ontstaan als de Veiligheidsraad gaat stem men over andere kandidaten. Het is geenszins zeker dat Wald- heims tegenkandidaat, de Tanza- niaan Salim. zich nu ook zal te rugtrekken. En zolang dat niet het geval is. zal de veto-oorlog voortduren die de VS en China nu al een maand lang en bij zes tien stemmingen hebben uitge vochten. China wil Waldheim niet. maar eist een secretaris-ge neraal uit de Derde Wereld - de VS accepteren Waldheim. niet zonder reserves overigens. Wald heim heeft bij alle stemmingen een duidelijke meerderheid ge- Lech Walesa zei tegenover een menigte van duizenden arbei- BONN (DPA) - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren in de Bondsdag verklaard dat zijn kabinet binnen de NAVO zal ijveren voor een 'veiligheidsdeel genootschap' tussen Oost en West. In een regeringsverklaring over de buitenlandse politiek verklaarde Schmidt met nadruk dat de Bondsrepubliek trouw is jegens het westerse bondgenootschap, maar hij wees daarna op het "bij zondere belang" voor de Duit sers van Russisch-Amerikaanse ontwapeningsonderhandelingen die succes hebben. De bondskanselier plaatste zijn be sprekingen van vorige week in Bonn met president Breznjev van de Sowjet-Unie, in het kader van het Westduitse streven om tussen Moskou en Washington op te treden als 'tolk' Schmidt zei dat hij 'met alle na druk' had geprobeerd Brezjnjev te overtuigen van de vaste onder handelingsbereidheid van presi dent Reagan van de Verenigde Staten. "Ik twijfel van mijn kant ook niet aan de bereidheid van de Sowjet-Unie om serieus te on derhandelen in Genève. om tot vermindering van de wapens voor de middellange afstand te komen", voegde hij eraan toe. De christendemocratische opposi tie (CDU/CSU) sprak nadrukke lijke erkentelijkheid uit aan het adres van Schmidt en minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher. omdat zij de positie van het westen ten op zichte van de Sowjet-Unie krehtig verdedigd hebben. Nettemin betitelden Helmut Kohl van de CDU en Franz-Jozef Strauss van de CSU, de reis van Brezjnjev naar Bonn. Als een po ging Bonn uit het westerse bond genootschap los te weken. Schmidt verklaarde dat van zulke pogingen geen sprake was ge weest. Brezjnjev weet dat Bonn geheel staat achter het besluit van het bondgenootschap, eind 1983 572 raketten voor de mid dellange afstand te plaatsen als de onderhandelingen misluk ken. De Sowjet-Unie weet echter ook dat de Bondsrepubliek vanwege haar kwetsbare ligging in het hart van Euro"pa, alles zal doen om te voorkomen dat de conflic ten tussen Oost en West zich aan scherpen". aldus Schmidt. kregen, maar het Chinese veto verhinderde zijn aanstelling. Andere kandidaten voor het ambt van secretaris-generaal komen vooral uit Latijns-Amerika. On der hen is de Mexicaanse ambas sadeur bij de VN de kansrijkste, hoewel ook de Peruaanse voor malige ondersecretaris-generaal voor politieke zaken meetelt. De VS willen geen kandidaat uit een links georienteerd land. een solli citant uit een rechts politiek mi lieu is ook onaanvaardbaar. Amerika zal Salim nu de zege praal niet meer gunnen. De periode-Waldheim bij de VN is er een zonder glorie van beteke nis. In de wandelgangen wordt van hem gezegd dat hij er welis- generaai goea uupaKi, nangi ui teraard af van de beslissingen die het hoofdbestuur van Solidari teit in Radom neemt. BISHO (Ciskei) (Reuter) - Het zwarte thuisland Ciskei, dat een toekomst van armoede en inter nationale isolatie tegemoet gaat, heeft vannacht zijn onafhanke lijkheid gevierd met 101 saluut schoten. Bij de plechtigheid wa ren geen buitenlandse vertegen woordigers aanwezig. Ciskei, het vierde thuisland, dat onafhanke lijk wordt van Zuid-Afrika, Heeft even weinig kans op internatio nale erkenning als de andere drie. Behalve Zuid-Afrika waren bij de onafhankelijkheidsplechtigheid alleen de thuislanden Bophu thatswana en Venda aanwezig. De ceremonie werd geboycot door Transkei het vierde onaf hankelijke thuisland. De premier van Transkei, George Matanzina, vindt dat de scheiding van de Xhosa's, de stam waartoe zowel de inwoners van Transkei als Ciskei behoren, de Zuidafrikaan- se thuislanden politiek tot een la chertje maakt. LUND (DPA) - Op de bodem van de noordelijke IJszee, in de om geving van Spitsbergen, zijn "on verklaarbaar grote hoeveelhe den" radio-actieve stoffen gevon den, zo heeft Elis Holm van het instituut voor stralingsnatuur- kunde van de universiteit te Lund in Zweden meegedeeld. Alles wijst erop dat de stoffen af komstig zijn van ofwel proeven met kernwapens of van een kern reactor. Mogelijk kunnen zij ook afkomstig zijn van een verongelukte kern duikboot. waar voor zorgt elke aantijging te weerleggen dat hij te weinig zou doen. doch anderszins kan hij er ook niet van worden beticht te veel te hebben verricht. De Ame rikanen nemen Waldheim vooral zijn optreden kwalijk tijdens de gijzelingsaffaire in Iran. waar hij zich onder gehoon en beangst vrijwel heeft laten wegjagen ter wijl de VS poogden langs de weg van onderhandelingen de gegij zelden vrij te krijgen. je regering-Reagan heeft te ken nen gegeven de Verenigde Na ties van betrekkelijk onderge schikt belang te achten, gegeven de omstandigheid dat zij een 'geïnstitutionaliseerde meerder heid' tegen zich hebben. Niette min hebben zij duidelijk ge maakt Waldheim te zullen steu- ANKARA (AFP/DPA) - "Ik ben liever in de gevangenis vrij dan gevangene daarbui ten". Dit heeft de vroegere sociaal-democratische Turk se premier Bulent Ecevit gis teren in Ankara op weg naar de gevangenis gezegd. Ece vit, die ook voorzitter is van de ontbonden republikeinse volkspartij, RPP, was in ok tober door een militaire rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het tribubaal had de 56-jarige politicus schuldig bevonden aan overtreding van het ver bod op politieke activiteit. Hij had kritiek geuit op het besluit van het militaire be wind tot opheffing van de po litieke partijen. De veroordeling van Ecevit leidde tot tal van protesten in Europa, onder meer van so cialistische partijen. EG en Europees Parlement. Een menigte van circa 1000 sympathisanten juichte Ece vit toe toen hij van zijn huis in de voorstad Oran op weg ging naar de strafgevangenis. Ofschoon demonstraties sinds de militaire coup van september verboden zijn, greep de veiligheidspolitie niet in. nen, in de veronderstelling dat China na enkele veto's zou toege ven. Dat is - in weerwil van een reis die Waldheim naar Peking ondernam - niet gebeurd. Waldheims laatste manoeuvre be kroont een jaar van intensieve 'verkiezingsactie' binnen het ge bouw van de VN. waarbij som mige kandidaten zelfs eigen ac- tieleiders hadden benoemd. Sommige politieke waarnemers houden het voor onaannemelijk dat Waldheim nogmaals in het zadel kan worden geholpen. De zestien veto's tegen hem (van China) hebben zijn politieke ge loofwaardigheid ernstig onder graven. Al dagenlang werd op hem druk uitgeoefend voorlopig uit het zicht te verdwijnen, maar Waldheim zelf weigerde dat (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM Er bestaat vol gens officiële Israëlische zegslie den een direct verband tussen de Israëlisch-Amerikaanse strategi sche samenwerking, de bereid heid van president Mobutu van Zaïre om de diplomatieke be trekkingen met Israël te herstel len, en het bezoek dat minister van defensie Sharon twee weken geleden aan Zaïre, Gabon en de Centraal Afrikaanse Republiek heeft gebracht. Het is voor het eers dat het bezoek van Sharon officieel door Israël is bevestigd. Volgens de zegslieden is Sharon op initiatief van de gastheren ge komen. Zaire. Gabon, de Centraal-Afri kaanse Republiek en de meeste andere Afrikaanse landen heb ben na de Jom-Kippoeroorlog de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken, hoofdzakelijk uit solidariteit met Egypte als Afrikaans land. Sindsdien zijn Kurt Waldheim standvastig. Eerst nadat hem was duidelijk gemaakt hoezeer zijn houding de positie van de se cretaris-generaal politiek belast te. schreef hij een voorzichtige brief, om zijn tijdelijke afmars naar de coulissen in te leiden. onoiticieel de betrekkingen tus sen Israël en een aantal Afrikaan se landen doorgegaan, onder an dere Nigeria, Ivoorkust. Senegal en Tanzania. Vooral de handel bloeit de afgelopen jaren als nooit tevoren. Nu Egypte en Israël vrede hebben gesloten is er volgens Israëlische zegslieden een tendens m Afrika de betrekkingen met Israel te herstellen, ook al omdat Afrika door de Arabieren in de kou is gezet. Met name Afrikaanse lan den lijden het ergst onder de stij gende olieprijzen. Schone plan nen voor Arabische steunfond sen zijn nooit verder dan het pa pieren stadium gekomen. De strategische samenwerking met Amerika tegen de Sowjet- Unie heeft volgens de Israeli's het prestige van Israël in Afrika vergroot. Er wordt zelfs verband gelegd tussen het bezoek van Mobutu aan Washington en het bezoek van Israels minister van defensie Sharon enige dagen ge leden. Deze onmiddellijke vruchten van het prille en om streden bondgenootschap lijken twijfelachtig Een feit is dat op vallend veel Israëlische diploma ten van het middenkader de af gelopen tgd naar Afrika afreizen en ondanks hun bescheiden rang daar door presidenten en rege ringsleiders ontvangen worden. Spaanse militairen plegen doorgaans niet publiekelijk hun opinies te ventileren over politieke gebeurtenis sen als de vorming van het nieuwe kabinet van premier Calvo Sotelo. Maar er is vol doende aanleiding om aan te nemen dat het leger niet bij ster ingenomen is met de nieuwe formatie, met name niet met de handhaving van minister Oliart op defensie. Ingewijden menen dat het aanblijven van Oliart een be langrijke factor kan zijn om de spanningen binnen het le ger opnieuw te verhogen De negen maanden die Oliart nu op defensie zit, zun een aaneenschakeling geweest van fricties en incidenten. Dat zijn uiteenzetting over de achtergronden van de mis lukte coup van 23 februari in het parlement - in beginsel achter gesloten deuren - de volgende dag breeduit in de Spaanse kranten prijkte, heb ben de militairen Oliart nim mer vergeven. Als blijk van afkeuring weiger den enkele kapitein-gene raals. de hoogste militaire be velhebbers in een militair district, Oliart te woord te staan toen deze zich telefo nisch met hen in verbinding wilde stellen. Toen Oliart in juli een militaire bijeenkomst in de enclave op de Marok kaanse kust Melilla wilde bij wonen. werd hem op weinig subtiele wijze te kennen ge geven dat op zijn aanwezig heid geen prijs werd gesteld. En als toppunt van minachting voor de minister werd hem het leven en werken op het ministerie van defensie zoda nig onmogelijk gemaakt, dat hij zich genoodzaakt zag om zijn bureau te verplaatsen naar een dependance, het mi nisterie van de luchtmacht De ontevredenheid met Oliart heeft echter een diepere ach tergrond. Een groot deel van het Spaanse leger kan het nog steeds moeilijk verkrop pen dat het leger na de dood van Franco naar het tweede plan verwezen is en zijn di recte invloed op het politieke gebeuren verloren heeft. Commentaren in de trant van „wij hebben de burgeroorlog gewonnen, maarzij (de politi ci) hebben nu de macht" zijn schering en inslag in militaire kringen. Wat de militairen met name steekt is wat zij noemen de inmenging van de burgerlij ke macht in militaire aangele genheden. De bemoeienis met het promotiebeleid (en vooral de promoties op basis van politieke betrouwbaar heid in plaats van op basis van dienstjaren) met het toe kennen van militaire onder scheidingen (zoals de recente schorsing van een militair na de toekenning van een me daille aan luitenant-generaal Milansch del Bosch, nu ver volgd wegens zijn aandeel in de 23e februari) en met pro cessen tegen militairen is een doorn in het oog van het le ger. Voor een bepaalde sector van de Spaanse strijdkrachten is die 'onoirbare' inmenging al leen te ondervangen als het leger direct een vinger aan de politieke pols heeft, wat neer komt op vertegenwoordiging van de militairen in het parle ment en in de regering. In de weken voorafgaand aan de regeringscrisis lekte uit dat de kapitein-generaal van de Canarische Eilanden, luite nant-generaal Gonzalez del Yerroin in het geheim con tacten legde in Madrid met een aantal conservatieve poli tici. Oscar Alzaga van de UCD en Osorio van de demo- ratische coalitie, en met pre mier Calvo Sul. I.. Met als belangrijkste doel zijn kandidatuur voor de post van minister van defensie te stel len. Dat premier Calvo Sotelo afzag van die mogelijkheid houdt wellicht verband met de waarschuwing die de rege ring ontving toen Gonzalez del Yerro al een tweetal maanden geleden de toezeg ging gekregen had dat hu be noemd zou worden tot voor zitter van de Jujem. de junta van de stafchefs, het hoogste orgaan binnen de Spaanse stnjdkrachten. Die waarschuwing hield des tijds in dat Gon/alez del Yer ro zich mogelukerwus zou kunnen ontpoppen als een Spaanse Pinochet. Want de poltitieke aspiraties van deze sector van het leger houden zeker niet op bü lijflijke aan wezigheid in regering en par lement Tevens staan zu een hardere, conservatievere be- leidslgn voor en maken er geen geheim van dat voor hen een hervorming van de grondwet, met name op het punt van de rol van het leger, de autonomie en de positie van de rooms-kathoheke kerk. hoge prioriteit heeft. Hoewel de eenheid binnen de strijdkrachten en de discipli ne door de militairen altijd als een van de heilige huisjes beschouwd is, valt er een toe nemende verdeeldheid in het leger te constateren Met na me het rechts-radicale mid denkader (kolonels en recen telijk gepromoveerde briga de-generaals, aangevuld met speciale eenheden binnen het leger als de parachutis ten-brigade Bnpac) nemen steeds meer afstand van de gematigde legertop. Het algemene verwijt van deze sector, voorstanders van de harde lun. aan het adres van de legertop is dat zij op 23 fe bruari niet de moed hebben gehad om de coup af te ron den en zich bu Tejero aan te sluiten. De manier waarop een aantal generaals bu de verhoren in het kader van het vooronderzoek geprobeerd hebben om hun verantwoor delijkheid te ontwuken en el kaar de zwarte piet toe te spe len. heeft nog eens extra af breuk gedaan aan hun toch al geslonken militaire autori teit De militairen van de harde lijn hebben bovendien alle geloof in een politieke oplossing van Spanjes problemen al verloren. De enige uitweg is volgens hen een oplossing naar het model van de Griek se kolonels in 1967 Die inter ne strijd die op dit moment binnen de Spaanse stnjd krachten woedt is nog lang niet uitgevochten. Het lot van de democratie zal er goed deels van afhangen hoe de krachtsverhoudingen zich binnen het leger de komende maanden gaan ontwikkelen. Het beleid van de regering, en niet in het laatst van mi nister van defensie Oliart, zal daarbij de rol van katalysator vullen en van doorslaggeven de betekenis zun GERRIT JAN HOEK ADVERTENTIE Een eigentijdse presentatie van het Nederlands van nu: DEN HAAG (GPD) - De posi tie van Nederland in de NA VO wordt niet aangetast door haar houding betreffende de plaatsing van kernraketten voor de middellange afstand op haar grondgebied. Dit is de mening van Eugene Ros- tow, directeur van het Ameri kaanse Bureau voor Wapen controle en Ontwapening. Rostow zei gisteren op een persconferentie in Den Haag dat de Amerikaanse regering Nederland als bondgenoot hoog acht. Hij verbleef drie dagen in Nederland voor overleg over wapencontrole en ontwapening met leden van de Nederlandse regering en van de Tweede Kamer als onderdeel van een reis langs NAVO-bondgenoten in Euro- pa. Rostow gaf hoog op van de solidariteit binnen het bondgenootschap. „De NA VO bevindt zich niet in een crisis. Maar we moeten er voor waken dat de Sowjet- Unie de kans krijgt om twee dracht in het bondgenoot schap te zaaien". In dit verband zei Rostow over de grote protestdemonstra ties in Europa tegen de kern bewapening dat de meeste deelnemers aan die betogin gen in goed vertrouwen de straat op gaan. ..De Ameri kaanse regering heeft sympa thie en een volledig begrip voor de zorg van de beto gers". aldus Rostow. Over de onderhandelingen in Genè ve. die maandag jJ. zijn be gonnen over vermindering van de kernwapens voor de middellange afstand in Euro pa zei hü dat de VS bereid zijn naar alle voorstellen van de andere partij te luisteren Hij verklaarde dat de VS niet streven naar overwicht cn dat deze positie geen wurging van beleid inhoudt. (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG. WASHINGTON - De autoriteiten in Pretoria luken ervan uit te gaan dat het niet zaU komen tot sancties van de Verenigde Staten tegen Zuid-Afrika. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte gisteren bekend, dat wordt nagedacht over mogelijke strafmaatregelen wegens de vrijlating van 39 huurlingen die in Zuid Afrika werden vastgehouden nadat zij eind vorige week met een gekaapt vliegtuig van Air India in Durban waren geland na een mislukte staatsgreep op de Seychellen. De Zuidafrikaanse minister Pik Botha van buiten landse zaken heeft alle beschuldigingen tegen zun land van de hand gewezen Hu zei dat „in dit land mensen onschuldig zun totdat hun schuld bewezen is", en nodigde tegenstanders van deze beslissing uit aan te wijzen welke Zuidafrikaanse wet was overtreden. Roelof Botha vertelde verder dat zijn land contact had gezocht met de Seychellen en om all-g.v had gevraagd die de Zuidafrikaanse politie zouden kun nen helpen bü het onderzoek Tot nog toe heeft Zuid-Afrika daarop geen reactie ontvangen. Intussen is er ook een meningsverschil ontstaan over de zogenaamde ..zwarte doos" aan boord van het Air India-toestel Het door deze taperecorder opgeno men gesprek tussen de gezagvoerder van de Boeing 707 cn de huursoldaten in de controletoren op het vliegveld Pointe Laruc op dc Seychellen zou bewij zen dat dc gezagvoerder voor de landing beloofd zou hebben om de huursoldaten naar Durban te vliegen Dit gesprek dat tussen de piloot en „mad" Mike Hoare plaats vond. wordt inmiddels door dc kapitein Saxe- na ten stelligste ontkend Desondanks gebruiken sommige internationale luchtvaartmaatschappucn die naar Zuid Afrika vliegen, de gegevens op de ta pe van deze ..black box" als een argument en zeggen dat er van kapen geen sprake was. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Tijdens de spoedzitting van het voltallige hoofd bestuur van de onafhankelijke Poolse vakcentrale Soli dariteit, die gisteren in Radom is begonnen, is de Poolse regering ervan beschuldigd met de aankondiging van bijzondere maatregelen de hoop op een nationale samen werking de grond in te hebben geboord. „Met de bestorming van de brand weeracademie heeft de regering bewezen dat zij liever de weg van geweld volgt dan die van de dia loog". aldus een sombere vak bondsleider Lech Walesa. Gisteren waren er nog onvoldoen de leden van het hoofdbestuur in Radm gearriveerd om meer te doen dan het voorbereiden van voorstellen tot acties. Het presi dium van Solidariteit had eerder de mogelijkheid van een nationa le staking geopperd. Niettemin is er nu een soort gedwongen af koeling ontstaan na de eerste fel le reacties van de vakcentrale - de dreiging om in vier grote in dustriegebieden het werk neer te leggen - doordat wegens ingekor te treinverbindingen en het ge brek aan benzine niet alle be stuursleden tijdig in Radom aan wezig konden zijn. Solidariteit is woedend, daarover bestaat eeen enkele twijfel. Maar ders in Warschau, voordat hij naar Radom vertrok, dat er erge re dingen in Polen zijn gebeurd dan het bestormen van de brand weeracademie en dan nog wel zonder bloedvergieten. In het algemeen zijn de gematigde leden binnen de vakcentrale en ook binnen de communistische partij niet zo ongelukkig over het gebeurde. Voor de vakcentrale betekent het dat de gematigden gesterkt zijn in zoverre zij kun nen wijzen op het feit dat de re gering werkelijk bereid is ge weld te gebruiken als de radica len te ver mochten gaan. En de gematigden binnen de partij, on der wie partijsecretaris generaal Jaruzelski zelf, zijn intussen in staat tegenover de havikken te zeggen dat zij niet bereid zijn steeds over zich heen te laten lo pen. Of deze uitgekiende tactiek van de Aanhangers van Bulent Ecevit omringen hem, wanneer hij zich naar de gevangenis begeeft Voor het eerst sinds de aanvang van het huidige Turkse beunnd, had een dergelijke - politieke - demonstratie plaats.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9