Nieuw gat van vier miljard Lucht rond Van Dijk gezuiverd Kamer aanvaardt Spanje in NAVO Geen televisie in cel CDA en D'66: ingreep per bedrijfstak moet kunnen Beperking op til voor knalvuurwerk Sluiting Bronbeek staat vast VU houdt sobere viering jubileum Cola Debrot (79) in Amsterdam overleden VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Zelfdoding: hoger beroep ROTTERDAM (ANP) - De of ficier van justitie bij de recht bank in Rotterdam mr H.A. van Brummen is op verzoek van de procurur-generaal in Den Haag in hoger beroep ge gaan tegen het vonnis van de Rotterdams rechtbank in de Capelse 'euthanasie-zaak'. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde dinsdag de 76-jari- ge mevrouw C. Wertheim uit Dordrecht tot een half jaar voorwaardijke gevangenis straf met een proeftijd van een jaar wegens hulp bij zelf doding. De eis luidde even eens een half jaar voorwaar delijk. maar dan wegens moord eq doodslag. DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren akkoord verklaard met het besluit van de regering zich niet te verzetten tegen een Spaans lidmaatschap van de NA VO. Volgende week zullen de NAVO-ministers van buiten landse zaken in Brussel de Spaanse aanvraag naar verwach ting accepteren tijdens de twee jaarlijkse bijeenkomst van de Noord Atlantische Raad De PvdA fractie herhaalde een eer der deze week uitgegeven ver klaring dat zij ..teleurgesteld'is over het kabinetsbesluit, maar onderschreef geen van de door klein-links ingediende moties te gen de Spaanse toetreding tot de NAVO PvdA-woordvoerder Relus ter Beek benadrukte dat naar de me ning van zijn partij de ratificatie procedure. waarin het Spaanse lidmaatschap door de nationale parlementen moet worden be krachtigd, moet worden stopge zet wanneer aan Spanje's demo cratie een einde komt of een nieuwe regering na een referen dum tot een andere opstelling komt. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) antwoord de hierop dat hij zijn standpunt zal wijzigen als zo n situatie zich zou voordoen. Woordvoerders van CDA. D'66 en van de VVD zagen geen reden om de aanvraag van Spanje te blokkeren. Volgens de christen democraat Joep de Boer bete kent de uitbreiding van de NA VO met Spanje geen wezenlijke verandering in het machtsver houding tussen Oost en West in Europa. Spanje heeft nu een de fensieverdrag met cto Verenigde Staten, die een aantal bases tot hun beschikking hebben op Spaans grondgebied Op een aantal punten kon an der Stoel eniec ongerustheid in de Tweede Kamer wegnemen. Zo zullen de Spaanse enclaves aan de Noordafrikaanse kust, Ceuta en Melilla. niet onder het verdrag vallen, omdat het territorium van de NAVO uitsluitend op ..Euro pa en Noord-Amenka" betrek king heeft. De Canansche Eilan den liggen daarentegen wel bin nen het Noordatlantische ver- dragsgebied Wat betreft de on dertekening van het non-prolife- ra tie verdrag (tegen de versprei- dig van kernwapens) zei de be windsman de indruk te hebben dat Madrid heel dicht bij een po sitief besluit hierover staat. Van der Stoel verklaarde van de Spaanse regering de toezegging te hebben gekregen dat Spanje haar opstelling in deze kwestie opnieuw zal overwegen, zodra het NAVO-lidmaatschap een feit ASSEN (ANP) - De president van de rechtbank te Assen. mr. E J. Anne- veldt heeft gisteren bij uitspraak in kort geding de eis van 54 gedeti neerden van de gevangenis Norgerhaven te Veenhuizen afgewezen. De gevangenen eisten tv toestellen in hun cel. De president verklaarde de bewoners van Norgerhaven in hun vordering tegen directeur Tuinen niet ontvankelijk omdat hy heeft gehandeld als "orgaan van de staat'die de hem gegeven richtlijnen heeft uitgevoerd. In hun vordering tegen de staat werden eisers wel ontvankelijk ver klaard maar de vordering wees de president af omdat er geen sprake was van rechtsongelijkheid. Door de advocaat van de gedetineerden was eerder oeiooga aai ei ui Norgerhaven sprake zou zijn van rechtsongelgkheid omdat een gedeti neerde wel een tv in zijn cel mocht hebben Volgens de president staat deze toestemming op zichzelf, omdat eerst nadat deze gedetineerde zyn tv mocht hebben het ministerie van justitie met de richtlijn is gekomen dat er geen tv's in de cellen mogen Ondanks het feit dat de beroepscommissie van de centrale raad van ad vies voor het gevangeniswezen half december met een uitspraak in deze materie komt vond de president dat er wel sprake was van een spoedeisend karakter. DEN HAAG (ANP/GPD) - Opnieuw zal er extra bezuinigd moeten worden om te voorkomen dat het tekort op de rijksbegroting volgend jaar drie tot vier miljard gul den hoger uitvallen dan het kabinet wenselijk vindt. Het financieringstekort zou niet 6,5 procent, maar meer dan 7 procent bedragen, zo blijkt uit nieuwe berekenin gen berekeningen van minister Van der Stee (finan ciën). Van der Stee heeft zijn collega's ge vraagd alvast te, zoeken naar mo gelijke bezuinigingen op hun de partementen. De komende twee maanden wil hij een inventarisa tie maken. Pas in maart, bij de opstelling van de financiële voor jaarsnota. zal de ministerraad over omvang en invulling van extra ombuigingen beslissingen nemen. Vandaag bespreekt het kabinet de wens van Van der Stee om voordien al mogelijkhe den aan te geven. Volgens de jongste berekingen van het Centraal Plan Bureau zal het tekort volgend jaar 7 procent be dragen. Daarbij is rekening ge houden met tegenvallende aard gasopbrengsten, lagere belas ting-ontvangsten en tragere doorvoering van bezuinigingen. Tijdens de debatten over de rege ringsverklaring (twee weken ge leden) is al aangekondigd dat pas in het voorjaar over dekking van die tegenvallers wordt beslist. Minister Van der Stee zal de Twee de Kamer maandag - aan de vooravond van het kamerdebat over het dekkingsplan 1982 - een brief sturen met de jongste gege vens over de rijksfinanciën. Daarin raamt hij het financie ringstekort nog iets hoger dan 7 procent, omdat in de CPB-cijfers nog een paar tegenvallers niet verwerkt zijn (groter tekort van de lagere overheden en nog min der belasting-inkomsten). In een brief aan de Tweede Kamer heeft Van der Stee inmiddels ook laten weten dat de verhogin gen van de accijnzen op bier, sui ker en frisdranken vermoedelijk tot verlies van 250 arbeidsplaat sen zal leiden. Het gaat hier wel om zeer voorzichtige voorspel lingen, aldus de minister van fi- Sluiprijders ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft bij de Maas tunnel in vier dagen tijdens de avondspits 797 zogeheten "slui prijders" bekeurd. Deze auto mobilisten verlieten volgens de politie tegen de verkeersregels in de file waarin zij stonden om even verderop weer in te voe gen. De politie zegt dat dit rijge drag agressie opwekte van au tomobilisten die wel in de file bleven staan. WEERRAPPORTEN Amsterdam mist De Bilt mist Deelen mist Eelde licht bew. Eindhoven zwaar bew Den Helder mist Rotterdam mist Twente on bew. Vlissingen half bew. Zd.Limburg mist Aberdeen zwaar bew. Athene half bew. onbew. Bordeaux Brussel Frankfort Genéve zwï Helsinki zwa Innsbruck Klagenfurt zv Kopenhagen Lissabon onbew. Locarno onbew. Londen motregen Luxemburg mist München geheel bew Nice onbew Oslo yzel - Parijs mist Rome onbew. Split licht bew. Stockholm geheel bew den gezocht, heeft het kabinet ook nog met een nadere invul ling van al afgesproken bezuini gingen te maken. Daarbij gaat het vooral om een bedrag van 700 miljoen gulden in de sector van de sociale zekerheid. Mogelijk heden zijn een korting op de ziektewet-uitkeringen en beper king van de kinderbijslag. De coalitiepartners denken daar over zeer verdeeld. D'66 en CDA voelen meer voor beperking van de ziektewet-uitkering en staan afwijzend tegenover kinderbij slag naar draagkracht. De PvdA denkt er precies omgekeerd Loonmaatregel Ook waar het gaat om ingrepen in collectieve arbeidsovereenkom sten staan CDA/D'66 en PvdA lijnbrecht tegenover elkaar. CDA en D'66 hebben zich gisteren niet gelukkig getoond met de voor stellen van Den Uyl (sociale za ken) tot wijziging en verlenging van de wet op de loonvorming, die inhouden dat het kabinet af ziet van de bevoegdheid wenst om in afzonderlijke cao's in te grijpen.De PvdA is wel tevreden over deze wijzigingen. Eén en an der blijkt uit de schriftelijke in breng van de vier fracties bij de behandeling van de voorstellen van Den Uyl. Het CDA signaleert dat een derge lijke wijziging van de wet op de loonvorming betekent, dat alleen nog het "grove middel" van een voor geheel Nederland geldende loonmaatregel resteert. De chris ten-democraten gruwen daarvan en D'66 spreekt in dit verband van een paardemiddel. De PvdA vindt het juist een verbetering dat een ingreep per bedrijfstak als mogelijkheid vervalt. De drei ging van een ingreep is niet bevorderlijk voor de cao-onder- tiandelingen, aldus de PvdA die meer voelt voor algemene maat regelen als aftopping van prijs compensatie en vakantietoeslag De VVD noemt het een psycholo gische blunder dat het kabinet aan de vooravond van het loon- overleg met werkgevers en werk nemers met het voorstel is ge- kopmen de loonwet te verlen gen. Daardoor ligt volgens de WD het mes al op tafel. ADVERTENTIE Wenei Casa Blanc. Tunis KERSTDINERS BIJ AC Kcrstspecialiteitcn voor AC vriendenprijzen in ons sfeervol bedieningsrestaurant. Menusuggestie Chefkok Cocktail Neptunus Bouillon Jlretagne" Varkensmedaillon JUarsala" Kerst Polonaise Mokka f54,50 KersïïÓndüe Kersttip' uder 01) AC RESTAURANTS UITEN TOCH EEN K±IJt THUIS DELFT (ANP) - Staatssecretaris Lambers-Hacquebard van milieuhy giëne zal de ministerraad binnenkort een ontwerp-vuurwerkbesluit aanbieden dat het verkopen en afsteken verbiedt van knalvuurwerk dat een harder geluid produceert dan 150 decibel. Het ontwerp besluit, dat past in het kader van de warenwet, zal daarna voor advies nog aan de Raad van State worden aangebo den. zodat het pas in de loop van volgend jaar in werking kan tre den. Dit staat in een brief die de Neder landse Stichting Geluidhinder gisteren van de staatssecretaris heeft ontvangen De stichting drong er onlangs bij mevrouw Lambers op aan haast te maken met het verbod op hard-knallend vuurwerk, dat al in 1979 door mi nister Ginjaar was aangekon digd. In haar brief aan de Stichting Ge luidhinder schrijft de staatsse cretaris dat het verbod op hard- knallend vuurwerk vooruitloopt op een besluit dat alle soorten vuurwerk omvat Dit laat echter nog op zich wachten, omdat het ministerie op dit punt nog niet uit de juridische afbakening tus sen de warenwet en de wet ge vaarlijke stoffen is Een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid en mi liehygiene kon gisteren nog niet zeggen wat precies de bepalin gen zijn die in het ontwerp-be- sluit hard-knallend vuurwerk zullen worden opgenomen. DEN HAAG (GPD) - Het tehuis voor oud-militairen, Bron beek in Arnhem gaat defini tief dicht. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) deelt dat mee in een brief aan de Tweede Kamer. De hoge kosten van een ingrijpende verbouwing, de onzekerheid over de toekomstige bewo ning van het tehuis en de mo gelijkheden om de huidige bewoners in gewone bejaar dentehuizen onder te bren gen, zijn blijkens de brief van Van Houwelingen van door slaggevende betekenis ge weest om het tehuis ,,op ter mijn" te sluiten. Aan het begin van de middag nog overhandigde een kleine deputatie van Bronbeek-be woners gisteren een petitie aan kamervoorzitter Dolman met het verzoek alles in het werk te stellen om het tehuis open te houden (foto). De maatregel van de bewmds man gaat in tegen de aanbe velingen van de Commissie Bronbeek, die medio vorige maand maand adviseerde om het tehuis open te houden. AMSTERDAM (GPD) - Het 350- jarig bestaan van de Universiteit van Amsterdam in januari 1982 zal op sobere wijze gevierd wor den. Het lustrum zal zich slechts in geringe mate onderscheiden van lustra uit vorige jaren. Reden hiervoor is, dat het bestuur een uitgebreide feestviering niet pas send vindt, gezien de sombere personeelssituatie in de toe komst. Dit zei prof. dr D W. Bresters, rector-magrtificus van de universiteit van Amsterdam gistermiddag op een persconfe rentie. Volgend jaar zal de Amsterdamse universiteit zeker 80 personeels leden moeten ontslaan. Daar naast staan 70 andere arbeids plaatsen aan de universiteit op de tocht. Veel wilde prof. Bres ters hierover niet kwijt. Wel zei hij, dat het er in de toekomst voor de universiteit niet al te rooskleurig uitziet: „De grote ex pansie van de universiteit is wel voorbij en het is te verwachten dat het aantal studenten de ko mende jaren zal afnemen. Dat zal natuurlijk ook resulteren in een afneming van onze middelen". AMSTERDAM - Naar pas giste ren bekend is gemaakt, is dinsdag in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam overleden Cola Debrot. oud gouverneur van de Neder landse Antillen. Hij werd 79 jaar. Cola Debrot was een man die beschikte over een zeldzame combinatie van ta lenten. Hij voltooide twee academische studies, rechten en medicijnen, en ontwikkel de zich daarnaast als schrij ver. Hij was jaren huisarts in Amsterdam, maar keerde daarna terug naar de West en koos voor een politieke loop baan. Hij was op 4 mei 1902 geboren uit een katholieke familie op Bonaire, een eiland dat in de napoleontische tijd door zijn overgrootvader, een Zwitser in Nederlandse dienst, in staat van verdediging was ge bracht. Tijdens de Eerste We reldoorlog kwam hg naar Ne derland. waar hij in 1920 ging studeren in Utrecht. Daar was hij bevriend met de schilder Pijke Koch en do let terkundigen Nijhoff, Vest dijk en Engelman. Door zijn vrouw, de danseres Estellc Reed, kwam hij ook even in aanraking met de Franse schrijver Céline Hij werkte mee aan het maand blad Forum en vestigde in 1935 zijn naam als schrijver met de novelle 'Mijn zuster de negerin', een zeer persoon lijke bewerking van een the ma uit de Caraibtsche folklo re. Tijdens de Tweede We reldoorlog was hij mede-rc- dacteur van het maandblad Criterium, tot dit in 1942 moest worden stopgezet. In 1948 keerde hij terug naar Curacao, waar hij spoedig in de politiek ging Hij werd di recteur van hot kabinet van de gevolmachtigde minister voor de Nederlandse Antillen in Den Haag en daarna gou verneur. Na het afsluiten van zijn carrière vestigde hij zich in Nederland. Do laatste ja ren woonde hij met zijn vrouw in het Rosa Spier-huis in Laren. De Stichting Geluidhinder is niet ontevreden met de door me vrouw Lambers aangekondigde maatregel Woordvoerder J. Kui per vraagt zich wel af waarom de staatssecretaris de grens trekt by 150 decibel en onder welke om standigheden deze hoeveelheid is gemeten. Hy zegt dat de "pyn- grens" voor het menselyk ge hoor tussen de 120 en 140 decibel ligt Kuiper wyst er verder op dat met het nu aangekondigde ontwerp besluit aan de belangrykste eis van zyn stichting - een verbod op het verkopen en afsteken van vuurwerk buiten de voorge schreven penoden - nog niet is tegemoetgekomen. De Stichting Geluidhinder hamert al lange tyd op een uniforme regeling hierover in de algemene politie verordeningen, die nu op dit punt nog sterk van elkaar ver schillen Het ministerie van volksgezondheid zegt hierover dat staatssecretaris Lambers evenals minister Ginjaar vorig jaar - er by de gemeenten op zal aandringen tijdens de komende jaarwisseling de verkoop en het afsteken van vuurwerk alleen de laatste twee dagen van het jaar toe te staan Secretaris Hoekstein van de Fede ratie Vuurwerkhandel Neder land zegt dat zyn organisatie geen enkele moeite heeft met de aangekondigde regeling. Wel wil hy dat een overgangstermyn wordt ingebouwd. Volgens Hoekstein hoeft vermoedelyk slechts één soort knalvuurwerk (een zogenoemde Chinese Thun- dercracker) uit de handel te wor den genomen, omdat deze meer herrie maakt dan 150 decibel. Fietsenplan in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam en de Neder landse Spoorwegen onderzoe ken de mogelykheid voor een geautomatiseerd systeem van fietscnverhuur in de hoofdstad. Voor het technische gedeelte is het ingenieursbureau van Luud Schimmclpennink, de gecslely- kc vader van het "witte fietsen plan" uit de provotijd in de jaren zestig, ingeschakeld. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat er op verschillende plaatsen in de stad onbemande fietsenstal lingen komen. Houders van een abonnement kunnen via een co- deplaatjc toegang krijgen tot die stallingen en een fiets mcene- hm n i»i. kan dan in etkaandara stalling teruggezet worden Het codeplaatje registreert ook wie een fiets heeft meegenomen. Behalve een abonnement moet ook een "ritprys" betaald wor den Dat wil /eggen dat na een bepaalde periode bekeken wordt hoe vaak iemand gebruik heeft gemaakt van de fietsen. DEN HAAG (GPD) - Alle fracties in dc Tweede Kamer hebben positief gerea geerd op de schuldbelijdenis van minis ter Van Dijk van ontwikkelingssamen werking. In een uitvoerige verklaring, voorafgaand aan de beantwoording van vragen over de begroting van zijn minis terie. zei Van Dijk onder meer over de kri tiek op zijn racistische uitspraken aan het eind van de jaren '50: „Ik deel die kritiek en neem mij die uiteraard ter harte" An derzijds sprak de minister ook over „ou we troep", erop wijzend dat hij nieuwe gezichtspunten heeft gekregen over het apartheidsregime in Zuid-Afrika. die niet van de laatste tijd zijn, maar in de loop van de afgelopen twintig jaar zijn ontwik Md. De PvdA, als coalitiegenoot in de regering zichtbaar verlegen met de aantijgingen tegen de CDA-ministcr. zei bly te zijn met de rede van Van Dijk. PvdA-woordvoerd- ster mevrouw Herfkens toonde zich even eens tevreden met de uitspraken van de minister over zijn „streven naar een nicu we internationale economische orde" en het afwijzen van het zogenaamde „nieu we realisme" in de ontwikkelingshulp Helemaal gerust hierover waren de socialis ten echter niet. Middels een motie werd erop aangedrongen een post op de begro ting van 100 miljoen gulden, gereserveerd voor „gemengde exportkredieten", te schrappen en een andere bestemming te geven. Volgens de PvdA hoort een derge lijke uitgave, hoe belangrijk ook. niet thuis op de begroting voor ontwikke lingssamenwerking. Te meer omdat een dergelijke post ook al voorkomt op de be groting voor economische zaken Afgedaan De oppositie van links én rechts toonde zich eveneens tevreden met de afstand die minister Van Dijk van zijn vroegere ideeen nam. Mevrouw Verkerk-Terpstra (WD) „Voor ons is de zaak hiermee af gedaan En Van der Spek (PSP): ..De mi nister heeft duidelijke taal gesproken, daar zijn we tevreden over Het is echter niet makke lijk te verge-ten cn daarom zul len we het t>eleid op dit gebied met extra aandacht blyven volgen" Ook volgens D'66 er Nuis is „de lucht ondubbelzinnig gezuiverd'' Het kamerdebat spitste zich verder vooral toe op de verme nging van exportbevor dering en ontwikkelingsbeleid, de voor lichting over ontwikkelingslanden cn het Nederlandse hulpbeleid, met name over het optreden van de Nationale Commis sie Bewustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCOt en de politiek inzake zuidelyk-Afnka In antwoord op een vraag van Knol (PvdA) sprak de minister tegen dat er het komende jaar minder geld wordt uitgetrokken voor de zwarte frontlynstaten en de organisaties die bin nen Zuid Aftika -• ttefl /hm Namibië Zo ga.it er voor een en een kwart miljoen gulden aan humanitaire hulp naar de Na- mibische onafhankelijksbeweging Swa- po. terwijl ook de verboden Zuidafn- kaanse oppositie ANC. voor het eerst sinds 1978 weer hulp krijgt aangeboden Overigens blijft het volgens de minister nood/akclyk dat veel van deze hulp via particuliere (veelal kerkelijke) organisa ties op de bestemde plekken terecht komt- Maar Van Dijk /al bezien of er in de toekomst ook meer directe steunverle ning kan gaan plaatsvinden Minister Van Dijk wilde niet ingaan op ver- wyten van WD /yde dat subsidies van de NCO /err eenzijdig by linkse actie groepen terecht komen Volgens Van Dijk zal er binnenkort een evaluatie over het NCO-beleid van dc afgelopen twee jaar worden gehouden met de Commissie en kan dan pas worden beoordeeld of er sprake is van onevenwichtigheid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7