Onbegonnen Werft Gerestaureerd Bethlehemshof: mengelmoes van oud en nieuw Een bejaarde vrijster moet deugdzaam zijn Regenten kampen met financiële problemen PvdA en WD willen kraakpand verkopen PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 Leidse kroniek door Ruud Paauw Sportmuseum Prof. C. Bertels heeft onlangs bij de viering van het eerste lustrum van de Reinwardt Academie (hogere beroepsop leiding museummedewer kers) in de Vredeskerk. tame lijk woeste taal uitgeslagen. Het museum moet geen plaats van de dood zijn. waar de le venden op bezoek komen, zo zei hij. En: de mensen zouden eens wat meer met hun han den aan bepaalde dingen moeten kunnen zitten. Maar de mooiste vond ik deze "Het aankopen van een schilderij is in wezen met anders dan het kopen van een zak aard appelen bij de groenteboer". Wal een taól zeg. in dat nuffige museum-milieu. Nu Eertels zo pleit om het mu seum dichter bij de mensen te brengen, durf ik ook weer met een oude, banale vraag aan te komen: waarom kan er in deze fameuze museumstad geen sportmuseum worden gevestigdWie neemt dal nu eens onder zijn hoede? Ik zie bij deze vraag de neuzen van de diverse museumdirec teuren al misprijzend optrek ken. Gatverdame. sport. Ja. maar het is wel iels dat een brede laag van de bevolking aanspreekt. Een paar jaar terug stuitte ik op enige verdrietige deskun digen die veel historisch ma teriaal over sport hadden verzameld. Eindeloos waren ze met hun spullen aan het leuren gegaan. Geen mu seumdirecteur gaf thuis. Het materiaal lag ten slotte te schimmelen in oude schoollo kalen. Treurig. We hebben musea op elk gebied, van mummies tot en met liften, waarom toch niets op sport gebied. iets dat zoveel mensen raakt? Ach, Vera Leiden aars hebben elkaar staan te verdringen om con servator te werden aan het textielmuseum in Hindelo pen. In een besloten vergade ring gaf de gemeenteraad van het Friese plaatsje de voorkeur aan de Leidenaar F. Groenewoud boven drs. Vera Ga\khorsl (nu woonach tig in Leeuwarden, daarvoor jarenlang in Leiden). Vera is na het besluit in woede ontstoken. Ze denkt aanwij zingen te hebben dat ze is af gewezen omdat ze een vrouw Secretaris Eekma van het mu seum zegt echter: "Het ge slacht van de kandidaten heeft geen rol gespeeld. An ders hadden we mevr Gaik- horst toch ook niet uitgeno digd voor een gesprek?" Tja Wat zou secretaris Eekma nu ei genlijk zijn: naïef of door trapt? den rommelt maar voort. U weet hoe het ginghet AZL-be- stuur wilde haar wel hebben, maar de personeelsraad mel de er niet voor omdat ze te veel partijpolitica zou zijn. Daarop zag het bestuur van benoeming af. Wat ik van die argumentatie van de personeelsraad vond heb ik al eerder geschreven. Daar gaat het nu even Jijet om. Je kunt in elk geval niet tornen aan het feit dat dat li chaam iemand mag afwij- De reacties waren destijds nog al hees en onbeheerst. Wethou der Waal (PvdA) schortte het overleg met het ziekenhuis op en onlangs liet minister Van Kemenade (PvdA) weten het gende lieden, aan het eind van hun leven, aan de arme sloebers in deze stad. In de loop der eeuwen groeide zo "een rijkdom aan armoede". Het valt nog eens uitgebreid te lezen in het vorige week ver schenen derde deel van het verzamelwerk "Hutspot. Ha ring en Wittebrood" (uitgave De Kler-Waanders) getiteld: "Tien eeuwen Leiden, Leie naars en hun armenzorg". Auteurs van deze aflevering: dr. D. de Boer en drs. J.F. Heij broek. Armoede en Leiden - het lijkt wel of ze altijd bij elkaar heb ben gehoord, als het strand bij de zee. In 1493 ging de stad voor de eerste keer fail liet, omdat zich hier zoveel Ik weet het met. Het uitnodigen van mevr. Gaikhorst zegt niets. Dat kan gewoon als een soort alibi worden gebruikt. Zo van: we hebben met haar gepraat, dus niemand kan twijfelen aan onze goede wil als we toch lie ver een vent benoemen. Ik zeg niet dat het zo is gebeurd. Wat ik alleen wil aantonen is dat secretaris Eekma's rede nering nu werkelijk niets be wijst. Mevr. Kerling De zaak rond het niet-benoe men van mevr. Kerling PvdA) in het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Lei AZL-bestuur op het matje te zullen roepen. Dit leidt tot maar één conclusie: als de door henzelf gepropa geerde democratie niet die re sultaten oplevert die socialis ten wensen, keren ze zich te gen hun eigen creaties. Wat ik me verder afvraag is: zou minister Van Kemenade zich ook zo druk hebben ge maakt als een VVD-er in het geding was geweest? "schamel volck" tussen de stadspoorten bevond. De hui dige slechte financiële situa tie is dus niets i Hofjes Al die hofjes, waar in deze tijd zo vertederd over wordt ge sproken, zijn in feite een ui ting van vroegerearmoede. De hofjes waren vrijwel al tijd schenkingen van verrno- "Een bonte veelheid van instel lingen voor armenzorg" kon je door de eeuwen heen in Lei den aantreffen. "De gasthui zen zorgden voor wie arm was en een tijdje verpleegd moest worden. Zij gaven voedsel en een bed om te be vallen. uit te rusten of dood te gaan. De Heilige-Geesthuizen (o.a. aan de Breestraal tegen over de Papengracht) waren er voor de vondelingen, arme kinderen en voor al die men sen die zo nu en dan een hel pende hand zochten. De Huis- zittenmeesters zorgden voor Jonge vrouwen keurig aan de slag in de keuken van het Wees huis aan de Hooglandsekerkgracht. Een foto van de Amsterdam se fotograaf Alexander Bratsch, genomen omstreeks de eeuw wisseling. (Uit: "Tien eeuwen Leiden. Leienaars en hun armen zorg"). die grote groep van armen die wel een dak boven het hoofd hadden maar voortdu rend door de aalmoespot in leven moesten worden gehou den. En de hofjes waren er wen die zo een plekje kregen waar ze "om niet" mochten Er deugde een hoop niet. er wa ren veel misstanden. Wille keur tierde welig. Een gevreesde regel bij de hofjes was lange tijd dat de vrouw er na het overlijden van de man uit moest en de helft van de schamele bezittingen moest afstaan als tegenpres tatie voor het gratis wonen. De regels bij de armenzorg eis ten van sommige vrouwen een braafheid waar je niet goed van wordt. "Bejaarde vrijsters" moesten "deugd zaam van gedrag" en "eerlijk en getrouw" enz. enz. zijn. Maar ondanks de vele tekortko mingen. schrijven De Boer en He ij broek, was het toch iets bijzonders. Want: "Niet de overheid verzorgde haar ar me onderdanen. De burgers zelf reikten hun mede-burgers de helpende hand". Het is tegenwoordig allemaal veel beier en doelmatiger ge regeld. Hoewel.... aan het slot pakken de auteurs nog even gramstorig uit: "De preuven (maaltijden of an dere uitdelingen) en de ar men bakkerij werden vervan gen door AOW en WAO en nog een hele reeks afkortin gen. Wie durft te beweren dat er tegenwoordig nog echte ar men zijn, wordt uitgelachen. Maar de schijn bedriegt. Een niegwe armoede steekt de kop op. Een armoede aan sfeer en persoonlijkheid". 'Armenzorg" biedt tal van anecdotische verhalen over Leidse hofjes en vooral over het Weeshuis aan de Hoog landse Kerkgracht. Er wordt niet echt diep gespit in de ma terie. wat de leesbaarheid ze ker ten goede is gekomen. Het geheel is weer uitgebreid van illustraties voorzien. Enthousiast Hoe loopt de serie "Hutspot" enz. nu eigenlijk? "Heel goed. we zijn erg enthousiast" zegt Wim Plasmeijer. die voor zijn uitgeverij over de produktie waakt. "De oplage per afleve ring is 10.000 en we verkopen er elke keer ruim 6000". Hij beoogt ook het nodige over te houden om later "spijtoptan ten" te kunnen helpen. "In ja nuari brengen we 'Leiden en zijn studenten' uit. We den ken dan een nieuwe, grote groep belangstellenden aan te trekken die wellicht de hele serie wil hebben. Dan hoeven we tenminste niet bij te druk ken".(Vlak voor Kerstmis hoopt Plasmeijer overigens deel 4. "Leiden en zijn ram pen" uit te brengen). Het verzamelwerk liep in okto ber wat onfortuinlijk van I start omdat de uitgevers in het voorwoord o.a. schreven dat Ghijsbrecht Com. Schaeck (en niet de alom be kende Joppesz.) in 1574 als eerste de hutspot buiten de stadsmuren vond. Dat gaf wat vraagtekens. Navraag bij eindredacteur De Boer le verde aanvankelijk de mede deling op dat de uitgevers vermoedelijk wat namen door elkaar hadden gehaald. Dat bleek echter geenszins het geval. Plasmeijer: "De Boer heeft ons later verteld dat hij de krant, toen die daarover belde, wat gehaast heeft geantwoord. Hij was net aan het pannekoekenbakken. Vandaar. Het onderzoek heeft overigens geleid tot nieuwe gegevens. We weten nu zelfs waar Schaeck en Jop pesz. hebben gewoond. Daar zal nog op worden teruggeko- Ach, ik heb altijd al beweerd dat historici geen pannekoe ken moeten bakken. Het is hun vak niet. Zo komt de ver warring in de wereld. Architect M. Schutte (links) in gesprek met regent A Meester voor de voorgei^el van het Bethlehemshof aan het Het hof na de restauratie, met op de achtergrond de negentiende-eeuwse randbebouwing aan het Levendaal e Levendaal. Architect Mulder, de oprichter van het architectenbureau Schutte, vernieuwde de buitenkant in de Kraaierstraat. 1892. Schutte pakte de binnenkant bijncf honderd jaar later grondig aan. (Foto s Ho vas LEIDEN - De restauratie van het Bethlehemshof aan het Levendaal is ge heel voltooid. Vorige week trokken de laatste bewoners in de 'randbe bouwing' aan het Leven daal en de Kraaierstraat. Regent W. Bierens de Haan uit Epse nam in ok tober al een voorschotje op de voltooiing van het hof door op een feestelijke bijeenkomst het hof voor 'geopend' te verklaren. Bierens de Haan is een af stammeling van de op richter van het Bethle hemshof. Dc randbebouwing bestaat uit acht woningen die het 'binnenhof af schermen van het lawaaierige LtvandaiL De vüftitn woninkjes in het binnenhof zijn in twee fa ses in '79 en '80 al gerestaureerd. Meteen hier achteraan is de rand bebouwing in één keer aange pakt. De restauratie van de 23 woningen heeft alles bij elkaar tot nu toe bijna 3.2 miljoen gulden gekost. Door renteverliezen kan dit be drag verder oplopen. De kale hu ren schommelen rond de 570 gul den in de maand Voor verwar ming en warm water komt er 105 gulden bij. Vooral bejaarden wonen in het ze ventiende eeuwse binnenhof; dat is ook de bedoeling. Na af trek van de individuele huursub sidie betalen zij 330 gulden inclu sief m de maand voor hun geres taureerde woning (bijna een der de van hun AOW). In de negen tiende eeuwse 'randbebouwing' woont slechts één bejaard stel, de overige bewoners zijn jonger. Marmotjeswoningen Het gerestaureerde hof geeft een merkwaardige mengelmoes van oud en nieuw te zien. In dc 'mar motjeswoningen' zoals architect M. Schutte de woninkjes in het rustgevende binnenhof betitelt, zijn eigenlijk alleen de buitenge vel en de trap binnen gehand haafd. Splinternieuwe binnen deuren worden omlijst door ou derwetse geprofileerde deurstij len. Een ouderwetse pokhouten deurknop bekroont de deuren. De hofjeswoningen zijn van bin nen totaal gewijzigd om ruimte te bieden aan de verworvenhe den van de twintigste eeuw: "kit chenette", toilet, badkamer. plaats voor de wasmachine enzo voorts. Nieuwe ramen en dakka pellen aan de kant van de Gorte straat zorgen voor meer licht in enkele hofjeswoningen. Ook de oude pomp is gerestaureerd. Een bejaarde bewoner verzorgt het onderhoud van de tuin. Na de restauratie telt het binnen hof twee woninkjes minder; al thans. de een is in gebruik als ke telhuis en fietsenberging en de ander is een alleraardigste kleine gemeenschapsruimte geworden. Het interieur van deze ruimte komt voor een deel uit het stu dentenhof Jan de Latere aan de Tweede Binnenvestgracht. Het is de bedoeling om dit jaar in de gemeenschapsruimte kerst mis en nieuwjaar te vieren. Maar ook kunnen de 31 bewoners en bewoonsters er sjoelen of kaar ten. De gemeenschapsruimte is hard nodig ais de holjesbewo- ners bijvoorbeeld bü verjaarda gen veel visite hebben. Voor veel bezoek is in de marmotjeswonin gen geen plaats. Ruim en soms zelfs riant doen de (verheelde) woningen in de rand bebouwing aan, zeker als je net de piepkleine en volgepropte binnenhofwoningen bezocht hebt. Ook hier tref je de mengel moes van oud en nieuw aan. Mc vasthoudend aan een oude stijl volle leuning, zie ik bijvoorbeeld moderne egale plafonds. De bui tengevel van het hof aan het Le vendaal en de Kraaierstraat ver raadt overigens niet dat er geres taureerd is. Geld om bijvoor beeld de muren opnieuw te voe gen was er niet. De restauratie is al kostbaar genoeg geworden. Zo kostbaar dat het college van re genten nog niet helemaal uit de problemen is. Traag Net als by het Meermansburghof aan de Oude Vest zijn de oorza ken van de geldproblemen voor al te zoeken bij het ministerie vhn volkshuisvesting en in min dere mate ook bij het college van regenten zelf. De overheid (en dan met name het ministerie van volkshuisvesting) betaalt onge veer drie kwart van de restaura tiekosten. Het ministerie van volkshuisvesting komt echter bijzonder traag af met de toege zegde subsidiegelden. De rente verliezen voor de gerestaureerde hofjes zijn aldus enorm. De re genten moeten in afwachting van de subsidie duur geld lenen 'De renteverliezen zijn enorm", stelt regent A. Meester, secreta ris penningmeester van het Bethlehemshof. "We hebben nog maar de helft van het subsidiebe drag binnen" Een jaar nadat het binnenhof af is Dat kost rente en zet de huren onder druk. De fi nanciële situatie van het hof baart zorg. veel zorg maar is an derzijds lang niet zo belabberd als bij het Meermansburghof. Het college van vijf regenten heeft zelf verzuimd dure kortlopende leningen voor de restauratie van het binnenhof tijdig om te zetten in een minder dure langlopende lening. Hier wreekt zich het ama teurisme van de regenten, on danks de vele energie en goede wil. Burgemeester en wethou ders hebben deze week besloten alvast drie ton aan aannemer De Jong uit Gouda voor te schietem, met het hof als onderpand. De aannemer zit uiteraard te sprin gen om geld voor zijn werk; hy wordt op zyn nek gezeten door onderaannemers en de belasting dienst. "We zijn met handen en voeten aan de gemeente gebonden", zegt re gent Meester. Maar niets duidt erop dat hij dat erg vindt. Inte gendeel. "We krijgen regelmatig vingerwijzingen en goede raad. Er ts een prima samenwerking met de gemeente". RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - PvdA en WD zijn er voor dat het pand aan de Janvos- sensteeg 43, waarin twee krakers wonen, wordt verkocht aan Am sterdammers die van plan zijn in het gebouw een boekwinkel te beginnen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting D'66-er Hoekema was een ander standpunt toegedaan. Volgens hem moet de gemeente eerst nog maar eens adverteren, omdat het volgens hem heel goed mogelijk is dat er ook nog andere gegadig den zijn voor het pand. Leidse bijvoorbeeld. Boven de winkel zou gewoond moeten worden, vindt de D'66—er. Ook het CDA was van mening dat er eerst maar weer eens moest worden geadverteerd, omdat het gemeentebestuur dat nog niet heeft gedaan. Officier wijst klacht tegen Bastiaans af LEIDEN De klacht die de Scien tology kerk had ingediend tegen professor Bastiaans, is door de officier van justitie afgewezen. Officier Holthuizen is van me ning dat de kerk bij hem aan het verkeerde adres is voor een aan klacht tegen Bastiaans. De klacht zou eerder thuishoren bij de inspecteur voor geestelijke gezondheidszorg. De Scientology kerk had Bastiaans voor de voeten geworpen dat er door zijn gebruik van LSD meer zelfmoorden zouden worden ge pleegd in de Jelgersmakliniek en in Endegeest. Professor Bas tiaans is in Nederland de enige psychiater die LSD mag gebrui ken bij de behandeling van zijn patiënten. De Scientology kerk overweegt nu om de aanklacht tegen Bastiaans inderdaad in te dienen bij de in specteur voor geestelijke ge zondheidszorg. "Sint" zorgt voor rumoer LEIDEN Een namaak—Sin terklaas en zijn Zwarte Pieten hebben vannacht in de Doelen steeg voor wat rumoer gezorgd. De politie, die vanwege geluid soverlast naar de Doelensteeg was getogen, constateerde dat zowel de Sint als zijn knechten te diep in het glaasje hadden geke ken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4