Statenlid: ontpolder Merenwijl Bezwaren tegen plannen twee binnenstadswijken Opleidingsniveau beroepsbevolking Leidse regio hoog Nieuwbouw energie bedrijf voltooid Voorstel gesteund door andere fracties en raadscommissie Bijna drie miljoen voor polderpark Cronesteyn VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 LEIDEN LEIDEN - Dc nieuwbouw van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) aan de Langegracht is voltooid. Kon het kantoorgedeelte een jaar geleden al in gebruik worden ge nomen, dezer dagen kwam ook de tweede fase van de bouw klaar. Deze fase omvat een grote vergaderzaal, kantine en een uit gebreid informatie—centrum. De officiële opening van de nieuw bouw zal omstreeks maart plaatsvinden. Het plan om het EBR een nieuwe huisvesting te geven dateerde ei genlijk al van voor de oorlog. Toen al was het bedrijf uit het uit 1909 stammende oude pand ge groeid. Aan uitvoering van de plannen werd echter pas echt se rieus gedacht na de invoering van de gemeenschappelijke re geling en nieuwe beheersvorm. Deze ontstonden toen het ener giebedrijf in 1967 van de ge meente Leiden werd losgekop peld. De eerste paal voor de nieuwbouw, die in totaal bijna 18 miljoen heeft gekost, kon in september Hogeivoercl en Verversbuurt Het informatiecentrum i 1979 worden geslagen. Sindsdien is er een geheel nieuw gebouw neergezet, terwijl tegelijkertijd het oude administratiegebouw werd gesloopt. Grote trots van het EBR is het informatie—cen trum op de begane grond. Dit centrum moet tegemoet komen gebouw aan de groeiende behoefte van cliënten om meer te weten over de energievoorziening. In het informatie-centrum wordt dan ook aandacht besteed aan de verschillende mogelijkheden om energie op te wekken. Voorop staat echter de voorlichting over de Langegracht. energiebesparing. Vormen van woningisolatie worden dan ook uitgebreid tentoongesteld. Ver der wordt er aandacht besteed aan de veiligheid van gas- en elektrische apparaten, stadsver warming en alternatieve energie- dragers. LEIDEN - De raadscommissies voor ruimtelijke ordening, volks huisvesting en economische aan gelegenheden hebben zich gis teravond gebogen over de be stemmingsplannen voor de Ho- gewoerd c,o. en de Verversbuurt. Indieners van bezwaarschriften kregen gelegenheid hun klach ten toe te lichten. Achttien mensen dienden be zwaarschriften in tegen het plan voor de Hogewoerd; elftegen dat voor de Verversbuurt. Om met het laatste plan te beginnen. Een woordvoerder van de Stichting R.K. begraafplaatsen maakte be zwaar tegen de aanleg van een voetgangersbrug, die een verbin ding zou moeten vormen tussen het toekomstig park op het ter rein van de Stadshulpwerf en het terrein van de stichting aan de Herensingel. Ons te krappe parkeerterrein zal worden gebruikt door bezoekers van het park. vreesde de woord voerder. Verder zei hij bang te zijn dat de rust zou worden ver stoord. De jeugd zal veel kabaal komen makenbesloot hy zijn betoog. Die vrees is niet terecht, meende gemeenteambtenaar Pi- ret. die ongewild humoristisch BiOSCOOp eindigde door te zeggen: "De be graafplaats is gewoon een dood lopend stuk aan de wandelrou handelde met de gemeente over verplaatsing. "Van onderhande lingen is nog geen sprake". te" Het buurtcomitë Verversbuurt maakte eveneens bezwaar tegen een gepland bruggetje Ditmaal betreft het een brug die een ver binding moet vormen tussen het voornoemde parkje en de Zijl straat Een vertegenwoordiger van de buurt zei Als die brug in het verlengde van dc Zylstraat er komt is het gedaan met onze pri vacy". En Piret verklaarde we derom dat het volgens hem alle maal wel los zou lopen. Een woordvoerder van Pley Staal bouw, een bedrijf dat moet wij ken voor woningbouw, verklaar de dat er geheel ten onrechte was vermeld dat het bedrijf al onder- LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de provincie Zuid—Holland moet in sa menwerking met de ge meente Leiden en het wa terschap De Oude Veenen ernstig onderzoeken of de Merenwijk alsnog kan worden ontpolderd. Prof. Wessel, namens D'66 lid van de provinciale staten, heeft een voorstel inge diend van die strekking, dat zal worden behandeld tijdens 'de komende be grotingsbehandeling van de provincie. Zijn voorstel wordt gesteund door VVD, CDA, PvdA en SGP. Evenals de Merenwijkers. die al een tijdje actie voeren tegen het heffen van polderlasten in hun stadswijk, is Wessel van mening dat de huidige situatie onaan vaardbaar is. Hij schrijft o.a.: "Er worden wel waterschapslasten betaald, maar daar staan geen aantoonbare prestaties ten nutte van de bewoners van de Meren wijk tegenover". Het is duidelijk, Wessel vraagt zich ook af of het wel gerechtvaardigd is dat het waterschap De Oude Veenen geld int zonder dat daar wat voor wordt terug gedaan. Weer een goede stap in de richting om te komen tot ontpoldering volgens het actiecomité Meren wijk. Maar gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening wezen zij er wel op dat het nu zaak is dat de gemeente snel een standpunt inneemt. Woordvoerder Wansbeek: "Voor dat het voorstel van Wessel wordt besproken door de staten moet er een uitspraak van de ge meente op tafel liggen. Dat is be langrijk. dunkt ons. Zeker als je weet dat de secretaris van De Ou de Veenen, De Blaey, al loopt te lobbyen. Hij is duidelijk bezig zijn standpunt zo goed mogelijk te verkopen; daarmee wil hij pro beren te voorkomen dat de Me renwijk wordt ontpolderd. De gemeente moet daar een duide lijke uitspraak tegenover stel len". Wethouder Waal van ruimtelijke ordening verklaarde dat hij het hier wel mee eens was en hij zei: "We moeten zeker te kennen ge ven dat we mee willen werken aan het onderzoek, dat Wessel wil laten plaatsvinden". Waarop CDA-raadslid Walenkamp zei: "Daar moet nog wel een andere uitspraak van ons aan worden toegevoegd. Een harde, die luidt: De Merenwijk moet worden ont polderd". Hierin konden de le den van de commissie zich vin den en Waal zegde toe dat het ge meentebestuur een en ander op schrift zal stellen. Actievoerder Wansbeek verklaar de overigens ter zitting zeer kwaad te zijn over het optreden van het waterschap De Oude Veenen. Geheel tegen de af spraak in waart de deuwaarder door de buurt om niet-betaalde polderlasten te innen, aldus Wansbeek. 'Toen wij bij Noor- land (lid van het dagelijks be stuur van de provincie) waren is het duidelijk afgesproken de deurwaarder zou binnen blijven zolang alle partijen nog niet by elkaar waren geweest De Oude Veenen schendt die afspraak". Raadslid Walenkamp (CDA) harde uitspraak doen. DEN HAAG/LEIDEN - De werkende beroepsbevolking in de Leidse re gio heeft op die van het Gooi. Haarlem en Den Haag na, de hoogste opleiding van het land. Met bijna 33 procent heeft ruim een derde van de werkende beroepsbevolking hier een opleiding op middelbaar of hoger niveau. Dit blijkt uit antwoorden op vragen die door de Tweede Kamer zijn ge steld over de nota regionaal sociaal-economische beleid 1981-1985. Voor andere gebieden waarin zich universiteiten en hogescholen bevin den die het opleidingsniveau kunnen opkrikken, is het percentage „knappe koppen" onder de werkende beroepsbevolking in Rotterdam 22 procent, Amsterdam ruim dertig, Groningen dertig. Twente 23, Zuid-Limburg 23 en Nijmegen 29 procent en Utrecht 32. Het gemiddelde inkomen in de regio Leiden laat met ruim 26.000 gulden (prijspijl '76) nog 31 andere regio's in het land achter zich. Het hoogste inkomen wordt in de Zuidelijke IJsselmeerpolders genoten en het laagste in Oost-Groningen. Uit de cijfers blijkt verder dat inko mens gekoppeld zijn aan opleiding, want in Oost-Groningen heeft nog geen negentien procent van de werkende beroepsbevolking een mid delbare of hogere opleiding, terwijl dat in de Zuidelijke IJsselmeerpol ders ruim 35 procent is. De werkende beroepsbevolking in Zuid-Holland Oost, de regio rond Al phen aan den Rijn, heeft het op vier na hoogste inkomen, terwijl ruim 31 procent van de werkende beroepsbevolking een middelbare of hoge re opleiding hééft genoten. LEIDEN - Voor de eerste fase van de aanleg van het polderpark Cronesteyn wil het gemeentebe stuur 2,9 miljoen uittrekken. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van dc raadscom missie voor volkshuisvesting. Het gedachte polderpark met een grootte van ongeveer negentig hectare grenst aan de zuidelijke stadsrand. Kosten van de aanleg bedragen in totaal ruim zestien miljoen gulden. Over het totale plan is uitvoerig overleg gepleegd met vertegen woordigers van de afdeling Openluchtrecreatie van het mi nisterie van CRM en van de pro vincie, schrijft het gemeentebe stuur. "Volledige instemming werd ver kregen en voorts de toezegging dat voor de realisering van het park zo mogelijk nog vanaf 1981 een jaarlijkse subsidie tot maxi maal 2.5 miljoen kan worden ver kregen' De 2.9 miljoen die het gemeentebe stuur nu wil uittrekken moet worden gebruikt voor o.a.: de aanleg van fietspaden, wandel paden. bruggetjes, speelweiden, beplantingen en een parkeerter rein. Omdat het rijk een subdisie heeft toegezegd van 2.5 miljoen komt vier ton ten laste van de ge meente. ADVERTENTIE Algebeeld in onze kleurrijke kdtalo- gus van 64 pagina's, maar als u in de buurt bent kom dan even kgken in on ial 1000 m> kanlo kantoorinrichting Omstreden zyn de plannen die de gemeente heeft met de bioscoop Camera Bij het vaststellen van het verbeteringsplan voor de Ho gewoerd werd gekozen voor het plan van de gemeente. Plannen die het volgende inhouden: de huidige bioscoop wordt afgebro ken om plaats te maken voor een plein en aan de St Jonssteeg herrijst vervolgens een nieuwe bioscoop. "Hier doet zich een merkwaardig fenomeen voor", verklaarde een woordvoerder van Camera gis teravond. "Wij, die gewoon wen sen uit te gaan van het handha ven van de huidige situatie, moe ten aantonen dat het bouwen van een nieuw complex voor ons geen haalbare kaart is. Wy ko men toch met aanzetten met die plannen!" Een afgezant van Noorlander maakte bezwaar tegen het feit dat het gemeentebestuur niet ak koord gaat met de plannen die dit bouwbedrijf heeft voor het Cuneracomplex. Noorlander wü 15 één- en tweepersoonshuis houdens aan de Hogewoerd bou wen en 28 in het binnengebied. Dat mag niet antwoordde het ge meentebestuur, in het binnenge bied moeten eengezingswomn- gen worden gebouwd. Leden van het buurtcomité Hoge woerd vroegen het gemeentebe stuur de geplande brug in het verlengde van de Nieuwebrug- steeg van de kaart te verwyde- ren Zy herinnerden het college van b en w er nog eens aan dat de raad dit toch ook heeft bepaald tijdens de vaststelling van het verbeteringsplan voor hun ge bied. Het antwoord van het gemeentebe stuur luidt dat de brug inderdaad zal worden geschrapt, maar "Wy houden er echter wel ernstig re kening mee, dat by de restaura tie van de Kraaierbrug by de Nieuwebrugsteeg een noodbrug zal moeten komen". zak naar het pnvé-adres van Schippers in Voorhout, Schoonoord 21 Piet treft een leegstaande woning aan. Op Schoonoord nummer 25 woont de registeraccountant H L. Schippers. Maar ook hy kan Piet niet op het spoor van de verdwenen buurtwin- kehcr zetten "Die meneer Schippers van nummer 21 is geen familie van my Ik ken de hele man niet eens Ik weet alleen dat hy een tydje geleden is vertrokken en dat zyn huis leegstaat" Piet kra -t zich eens achter zijn roetzwarte oor en brengt hoofdschuddend bericht uit aan zijn baas Die glimlacht en fluistert zyn trouwe die naar toe "Goeie kans dat hy nu op een van onze Spaans»- eilanden in de zon ligt. Die komen we dan na vyf decem ber nog wel tegen...". Naast de pot(5) Groenteboer Koos Collé uit de Prinsenstraat zat met zijn buurtwinkel in de Vijfde Groenesteeg precies een brug te ver. Het bestaans recht voor buurtwinkels in het Herengracht/Zijlsingelgc- bied blijkt op te houden bij de brug die de Vierde met de Vijfde Groenesteeg verbindt. Koos Collé begon in mei 1980 handel te drijven achter de brug. Deze bleek een niet te nemen hindernis voor de buurtbewoners. De wijk be stoken met folders en voor deelstunts kon de loop er rfiet in krijgen. Zelfs verkopen te gen inkoopprijs mocht Collé niet baten. Ondertussen gingen de zaken vóór de brug heel wat beter. Zuivel- en broodwinkelier Schippers en sigarenhande laar Kees Scheffer hadden in de Vierde Groenesteeg al snel een flinke aanloop uit de buurt. Na een paar maanden ploete ren gaf Koos Collé er de brui aan en trok zich. zo n tien mille armer, terug in zyn zaak aan de Prinsenstraat in Lei den Noord. Daar staat hij er nu heel wat beter voor. Koos is de klap van dc buurtwinkel inmiddels aardig te boven en heeft alweer trek in een nieuw avontuur. "Ik ben aan het uitkijken naar een nieu we winkel. In of net buiten de stad dat maakt niet uit. Ik zie het wel weer zitten". De Sint en zijn zwarte onder drukte makker wilden deze week avonturier Koos Collé verassen met het boek 'een brug te ver'. Maar de oude baas en zijn voetveeg piesten naast de pot. Zij stonden in de Prinsenstraat voor een ge sloten deur. Koos Collé had z'n vrije dag en was voor za ken naar Amsterdam "Dan maar eens kijken of de buurtwinkels in de Vierde en Vijfde Groenesteeg er nog staan", dacht het tweetal en maakte zich uit de voeten in de richting van het Heren- gracht/Zijlsingelgebied. Daar blijkt inmiddels heel wat te zyn veranderd. De Nassau- brug is dus echt een brug te ver. Tenminste, vanuit de Vierde Groenesteeg beke ken. In de Vijfde Groenes teeg is namelijk geen buurt- In dc Prinsenstraat stonden SM en Piet «oor een gestolen deur Koos Colle had e n crije dag. winkel meer te ontdekken. Alle bedrysfruimte is inmid dels kantoorruimte gewor den. Zuivel- en brood winkelier Schippers (Vierde Groenes teeg) heeft inmiddels de be nen genomen. De be drijfsruimte is ingepikt door de buren, Kees en Dia Schef- fer Tabaksboer Kees Scheffer zat al een tijdje te loeren op de veel grotere winkel van zyn buurman. Toen hy in de ga ten kreeg dat Schippers er slecht voor stond, heeft Scheffer de gemeente laten weten wel wat te voelen voor een verhuizing naar het pand van zijn buurman. "De ge meente vraagt voor de win kelruimte de schappelijke huurprijs van duizend gul den per maand Mijn zaak loopt uitstekend, dus waar om zou ik niet proberen om een grotere winkel te kry- gen zo redeneerde Scheffer De vroegere winkel van Schef fer heet inmiddels Bloemen- huis Déson. Maasdyker Dick Sonnevcld zwaait er de scep ter. Hy heeft niet te klagen "De mensen kopen veel snel ler planten in hun eigen wyk dan in het centrum. Daar hebben ze hun handen al vol wanneer ze boodschappen doen. In een echte volks buurt moet je het van mond op mond reclame hebben. En dat is nog altyd de beste re clame Wanneer je het goed doet. komt die reclame van zelf op gang Ik begin m'n klanten steeds beter te ken nen. In het begin werd er al leen over het weer gepraat. Nu praat ik met veel klanten over heel andere zaken. Er komt een soort vertrouwens relatie tussen my en m ri klanten. En dat in de kracht van een buurtwinkel Ik ziet het daarom volop zitten Tevredenheid alom in de Vier de Groenesteeg. Maar hoe is het zuivel- en broodman Schippers vergaanDe Sint en zyn helper zijn razend nieuwsgierig Immers mid denstander Schippers had een ware keten van (buurt- Iwinkels opgebouwd (Haar lemmerstraat. Diamantplcin, Siebold.straat en Winkelhof) Geruchten doen de ronde dat de buurtwinkelmagnaat be slist niet op de kleintjes lette Gehuld in dure maatkos tuums zou hy zyn vestigin gen afrijden in een glimmen- ddBMW. uitgerust met sema foon en telefoon. Inmiddels zyn alle zaken van Schippers op de fles en is de winkelier zelf spoorloos Op het stad huis en by dc Leidse Woning stichting. waar Schippers als een slechte betaler bekend staat, weet men alleen te mel den dat hy de benen heeft ge nomen en al zyn schepen achter zich heeft verbrand Sint stuurt zyn gekleurde hulp je gewapend met een grote

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3