Voorlichting in Warmond wordt niet aangetast eidse agenda Supermarkt aan Dorpsstraat mag Ondanks forse bezuiniging van twintig procent Maatregelen Terweeweg voor de zomer klaar Boer weg voor tuinen Militair twee keer op de vlucht na botsing PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 Commissie keurt plan goed De nieuwe supermarkt is qua vormgeving wel goed, maar eigenlijk iets te groot WARMOND - Bezuinigen op de voorlichting zoals die door de gemeente Warmond wordt gegeven aan haar inwoners brengt geen aantasting van de kwaliteit ervan met zich mee. Evenmin hoeft worden te gevreesd voor vergroting van de afstand bestuur-burgers. Dat is in grote lijnen de visie van de Warmondse gemeentesecre taris C. Zoetemelk op het voor nemen van het college van B en W voor zo'n 5.000 gulden te snoeien op de begrotingspost voorlichting (een bezuiniging van twintig procent). In de aanbiedingsbrief van de War mondse begroting over 1982 con stateren B en W dat de gemeente lijke voorlichting "meer uitge sproken beleidsvoering" be hoeft. In diezelfde brief stellen B en W voor het komende jaar een nota over het voorlichtingsbeleid in het vooruitzicht. Volgens Zoe temelk zal de nota hoogstwaar schijnlijk al in januari of februari van volgend jaar het licht zien. Zoetemelk vertelt desgev-aagd wat in die nota aan bod zal moe ten komen. "Eén ding staat al vast en dat is dat de omvang van de voorlichting ingekrompen dient te worden. Belangrijk vraagstuk hierbij is op welke ter reinen dat moet gebeuren. Moet je de burger informeren over wat aan de raad ter beslissing zal worden voorgelegd of moet je hem vertellen wat de raad heeft beslist?", vragen Zoetemelk én B en W zich af. Over de geschiedenis van het War mondse voorlichtingsbeleid ver- OEGSTGEEST - De Terweeweg krijgt de meeste voorrang bij de uitvoering van de nota verkeers plan in Oegstgeest. Dat bleek gis teravond tijdens de commissie vergadering verkeer en vervoer. Om de zogenaamde "verkeersleef- baarheid" in Oegstgeest te ver hogen besloot de commissie met de veranderingen aan de Terwee weg te beginnen. Deze verande ringen bestaan uit de aanleg van een oversteekplaats met vlucht heuvel voor voetgangers bij de Trompstraat en twee zogenaam de "druppels" bij de kruising van do Terweeweg en de Louise de Colignylaan. Een "druppel" is een langwerpig, druppelvormig obstakel in het midden van de weg. Ook zal de Emmalaan voor het au toverkeer vanaf de Terweeweg worden afgesloten. In het gun stigste geval zal Oegstgeest in het vroege voorjaar van 1982 met de uitvoering van de plannen kunnen beginnen. Burgemeester Scheenstra hierover: "Als de dienst gemeentewerken de defi nitieve plannen gereed heeft en de gemeenteraad daarmee in stemt, dan verwacht ik dat we in principe voor de zomer ai klaar kunnen zijn met de uitvoering Naar aanleiding van een brief van de bewoners van de Javastraat kwam de commissie ook nog tot de conclusie dat er in die straat verkeersdrempels moeten ko- telt Zoetemelk: "In 1974 nam het voorlichtingsbeleid in Warmond vastere vormen aan doordat van af toen de commissievergaderin gen voor iedereen toegankelijk werden verklaard. Ook de invoe ring van openbare hoorzittingen op de dinsdagen die voorafgaan aan de donderdagen waarop de raad vergadert heeft hiertoe bij gedragen. De burger kan nu tij dens de raadsvergadering vast stellen of zijn deelname aan de hoorzitting iets heeft uitgehaald. Want de fracties van de politieke partijen rapporteren tijdens de raadsvergadering wat op de hoorzitting door de burger naar voren is gebracht". Populaire versie In de eerdergenoemde aanbie dingsbrief schrijven B en W dat de besparing van 5000 gulden kan worden bereikt door in het vervolg "te volstaan met de weergave van een beperkte po pulaire versie van de raadsagen- da". Wel willen B en W de publi catie van het eigen verslag van de raadsvergaderingen handha ven. Zoetemelk hierover: "De vraag hierbij is of kan worden volstaan met de weergave van al leen de conforme besluiten, be- DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Boer W C. Rodenburg uit Voor schoten moet ruim tweéenhalve hectare van zijn grasland bij het zwembad Het Wedde opofferen voor volkstuintjes. Hij krijgt ech ter wel wat weilanden ten westen van de spoorlijn Den Haag-Lei den ter compensatie aangebo den. Dit besluit nam onlangs Ge* deputeerde Staten (het dagelijks bestuur) van Zuid-Holland. Of veehouder Rodenburg met die compensatie veel geholpen zal zijn, is nog maar de vraag. Want enige tijd terug bepleitte hij voor sluiten dus die gelijkluidend zijn aan de voorstellen van B en W. Je hoeft dan niet nader in te gaan op de inhoud van die voorstellen want die heeft de burger al kun nen lezen in de eerder gepubli ceerde raadsagenda". Zoetemelk erkent dat door derge lijke maatregelen de burger ver stoken blijft van informatie over niet-conforme besluiten, meer derheidsstandpunten en boven dien niets te weten komt over de "pittig gevoerde discussies". Hij zegt: "Ook kan het voorkomen dat een fractie haar minderheids standpunt naar buiten wil bren gen bijvoorbeeld door aanteke ning te vragen van het feit dat ze tegen het voorstel heeft gestemd. De politieke uitstraling hiervan gaat door niet-publicatie geheel verloren". Enquête Zoetemelk oppert nog andere mo gelijkheden: "Of we handhaven de verslagen van de raadsverga deringen of we volstaan met pu blicatie van de agenda". De voor noemde nota zal uitsluitsel moe ten geven. Vorig jaar hebben B en W pogingen gedaan de proble matiek rond de voorlichting op te lossen. Aangekondigd werd een provinciale AROB-commis- sie zijn land te mogen houden. „Er zijn volkstuintjes genoeg", vond hij toen. ..En dit plan snijdt als een mes door ons bedrijf'. Dat de veehouder schade zal on dervinden van het plan ontkent de provincie niet. ..Maar het ver lies zal worden gecompenseerd door grond elders. Die grond sluit aan op weilanden die Ro denburg al heeft gepacht", aldus de provincie, die de belangen van de volkstuinders nu hoger aanslaat dan die van de veehou der. een enquête waarin de waarde ring van de Warmonders voor de gemeentelijke voorlichting zou worden gepeild. Met het oog op de voorgestelde bezuiniging en de door B en W in het vooruit zicht gestelde voorlichtingsnota acht het college een dergelijk pu blieksonderzoek thans nog wei nig zinvol. Zoetemelk zegt ech ter: "We kunnen op grond van de voorlichtingsnota alsnog beslui ten tot enquètering over te gaan". Volgens de gemeentesecretaris zullen B en W in elk geval hun uiterste best doen de burgers zo goed mogelijk te blijven infor meren. Hij zegt: "Ik geloof niet dat vermindering van de aan de voorlichting verbonden uitgaven LEIDEN Uit een woning aan de Langegracht zijn gisteravond een video-recorder, video-ban den, encyclopedie, cassette recorder, camera en pick-up ge stolen. De inbrekers kwamen het huis binnen door het forceren van een ruit. De bewoners waren op het moment van de inbraak niet thuis. ZOETERWOUDE - Het bouwplan voor de supermarkt in de Dorps straat in Zoeterwoude is goedge keurd door B en W en de wel standscommissie. Ook de com missieleden van openbare werken en ruimtelijke ordening konden zich met het gisteren openbaar gemaakte plan vereni gen. Volgens wethouder Van der Heij den past de nieuwe supermarkt (die twee bestaande Spar-zaken kwaliteitsaantasting tot gevolg zal hebben. De aandacht die we moeten hebben voor de verhou ding nut-offer is tijdens de jaren van onze welvaartsstaat verslapt. Meer aandacht voor die verhou ding haalt volgens mij meer uit dan grotere uitgaven". Over recente uitspraken van minis ter Van Thijn dat de afstand tus sen burgers en hun bestuur als maar groter wordt zegt Zoete melk: "Voor Warmond geldt dat zeker niet. Ons voorlichtingsbe leid werkt. Dat blijkt alleen al uit de intensief bezochte hoorzittin gen. De tijd waarin de burgers nooit iets hoorde over wat zich in het gemeentehuis afspeelde ligt achter ons". WIM KOEVOET OEGSTGEEST Een agent van de Oegstgeester rijkspolitie heeft gisteravond een Leidse militair aangehouden die even tevoren tegen de auto van de agent was aangebotst. Aanhouding van de militair bleek nodig omdat hij niet bereid bleek de door hem toegebrachte schade te vergoe den of politiebemiddeling toe te staan. De politie-agent stond gisteren op de Laan van Oud Poelgeest te wachten voor een rood verkeers licht toen een achteropkomende auto, bestuurd door de militair, bovenop hem botste. Aanvanke lijk bleek de militair bereid te zaak te regelen. Toen hij echter weer in zijn auto was gestapt, naar hij zei om de kruising vrij te maken, reed hij er snel vandoor. De agent, in burger, zette de ach tervolging in en kon de militair halverwege de Oegstgeesterweg inhalen. Daar bemerkte hij dat de militair onder invloed van alcohol ver keerde. Afgesproken werd als nog de zaak te regelen bij het woonhuis van de militair in de Leidse Merenwijk. Daar aange komen wilde de militair echter weer van niets weten, zodat de agent overging tot aanhouding van de man De militair zou daar bij enig verzet hebben gepleegd. gaat vervangen) qua vormgeving goed bij de omliggende bebou wing. Het pand komt tussen een monumentaal woonhuis en de Nederlands Hervormde kerk op de plaats waar nu de firma Jan- son is gevestigd. De supermarkt komt wel drie meter verder naar achter te staan, zodat er een beter zicht od de kerk ontstaat. De oude bomen blijven gehand haafd en komen vlak voor de ge vel. Het behoud van de bomen was een voorwaarde voor de goedkeuring van het plan door de gemeente. Ook op andere plaatsen in het dorp wil de ge meente Zoeterwoude de bomen zoveel mogelijk laten staan. De supermarkt wordt even hoog als het woonhuis dat er naast staat. Er komen zogenaamde "kleine raampjes" in om de har monie met de omgeving niet te verstoren. Minder De commissieleden waren over het uiterlijk van de nieuwbouw zeer te spreken. Minder blij was de commissie met de grootte. De su permarkt zal negentig procent van het beschikbare terrein in beslag nemen, terwijl in het be stemmingsplan staat dat er slechts tachtig procent mag wor den gebruikt. Om bedrijfsecono mische redenenen is van dat per centage afgeweken. Wethouder Van der Heijden tilde niet zo zwaar aan die overschrij ding van het zogenaamde bebou wingspercentage, omdat dat vastgesteld was in de tijd toen de PTT daar nog een gebouw neer wilde zetten. De PTT zou maxi maal tachtig procent van het ter rein bebouwen en die norm heeft de gemeente toen maar in het be stemmingsplan gezet. 'Wanneer de PTT een hoger percentage had gewenst zou hieraan waar schijnlijk ook wel tegemoet ge komen zijn", aldus wethouder Van der Heijden. Mevrouw Kolff-Haantjes (Progres sief Zoeterwoude) noemde de komst van de "mammoet-super- markt" een trieste zaak voor de overige winkeliers in het dorp. Zij vreest een uitbreiding van het assortiment waardoor de concur rentie voor het huidige Zoeter- woudse winkelbestand alleen maar groter wordt. De directeur van gemeentewerken, Cooij- mans, gaf haar de verzekering dat er geen uitbreiding van het assortiment te verwachten is. Maar het is algemeen bekend dat plaatselijke slagers reeds door Spar benaderd zijn om zich in de supermarkt aan de Dorpsstraat te vestigeq. In de supermarkt is al een plaats ingeruimd voor een vers-vleesafdeling. Wannéér met de bouw van de wordt begonnen is nog niet ze ker. Verwacht wordt dat rond de jaarwisseling de eerste paal in de grond gaat. Gisteravond nog is de militair overgedragen aan de marechaus- Twee illegalen aangehouden LEIDEN - Twee Egyptenaren, die sinds enige tijd in Leiden woon den, zijn gisteren aangehouden tijdens een controle in een Ha- zerswouds bedrijf waar ze werk ten. De twee bleken illegaal in Nederland te verblijven. De Egyptenaren zullen hoogst waar schijnlijk het land uit worden ge zet. Expositie De Zanger LEIDEN - De Leidse vereniging van vogelliefhebbers "De Zan ger" houdt zaterdag en zondag een tentoonstelling in de zaal van postduivenvereniging De Blauwkras aan de Voorschoter- weg. De openingstijden zijn za terdag van tien tot zeven en zon dag van tien tot vier uur. VRIJDAG Leiden - Filmhuis LVC. Breestraat 66, film 'Max Havelaar' van Fons Radema kers. vr en za om 23 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerk koorstraat 17, j een Dracula film, 20 en 22 15 uur. LVC - optreden de Engelse groep B-Mo- j Clubhuis Matilo - Zaanstraat, start pres- tatieloop. za 11 uur. Zaal van postduivenvereniging De Blaukras - Voorschoterweg, tentoon- stelling van ver. 'De Zanger', za van 10- 19 uur. zo van 10-16 uur 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos. 22 uur. tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur,tel. 764236. ZATERDAG Leiden - LVC. optreden de Belgische funkgroep Allez-alleze. 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden popgroep 'TL Management', 22 uur. ZONDAG Leiden - Wassenaarse Slag, strandloop georganiseerd door A.V. Holland, 11 Aniba - Herenstraat 1, optreden de groep 'Number 4', 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr 10-12 uur, tel. 122000. MAANDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Holiday Inn - vergadering streekcom- missie, 20 uur. Femke - Volkshuis, Apothekersdijk 33, filmochtend voor vrouwen, di 9.30 uur. In 't Want - Noordeinde 2a, Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Leiden/Oegst- geest organiseert di om 10.15 uur kerst kaarten maken. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Maltese Falcon van John Fus- ton met Humphrey Bogart, 20 en 22.15 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestra it 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 1220f Jongerencentrum Stats - Haarlemm r- straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Stats - speelfilm. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Leiderdorp - gemeentehuis, gemeente raad, 20 uur. Wassenaar - raadhuis, gemeenteraad, 19.15 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, F.B. Kruis. Klaproos 34, tel. 126371; zo, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32. tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420; zo, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53. tel. 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen. Meijer. Reinders. Tan, V. Tol, Zwijnenburg-, Verhage P.L. Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890; spreekuur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. van de Beek, J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, J.H. Vnjenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. Wassenaar - noord: J Huls, Herenweg 19. tel. 13027; zuid: H.S. Boogaart, Storm van 's-Gravesandeweg 1, tel. 11847. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 4 tot 11 dec door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36. tel. 146686. H Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23. tel. 144323. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur Oegstgeest - Interkruis. Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641 LEIDSCH &s DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: lel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 i zaterdag van 16.30-18.00 uuf. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.v.n Dam late Holding 8 te Haarlem. Kwartaalabonnement f 53.45 Per poal f 75.00 "2: Jaarabonnement f 202,30 per poet f 291,70 Losse nummers f 0.75. Directie: G Koopman Hoofdredacteur A. A. M. Schuurmans Adiunct-hoofdredacteur: R D Paauw AJg redactiechef: A. van Leeuwen Ptv. A)g. redactiechef. J. M J Poet Rubriekchefs. J. Kroon (stad) J. P. M. van der Meer (regio) W. Wlrtz (binnen landt J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A. A. van Brussel (aodale economie) P. J de Tombe (•pon) P C Roeier (radio en televisie, kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cairo. Rome. Mednd, Stockholm en Djakarta Redactie kust en bollenstreek: Tel 071-144941. toestel 236 en 227 Prtve J P M. van der Meer 071-140151 H Sonders 071-155854 H vd Post 071-766251 O. Hoenson 071-170484' J. C. van Kuilenburg 071-767549 Bijkantoor Katwijk aan Zee 2225 BL - Bed straat 9 2220 AD - Postbus 184 Telefoon 01718-16151 Redactie Katwi|k A Brandenburg De Terweeweg krijgt de meeste voorrang bij de uitvoering van het verkeersplai Gedeputeerde Staten: Met politieman in burger

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2