LEIDSCH DAGBLAD "Ford werd leeggezogen" Tuinbouw eist extra winst op gas terug Meijer "verzacht" met D'66 Jassen aan in Leidse kerken AVOND SENSATIE Ondernemingsraad beschuldigt moederbedrijf TAUNUS BRAV01600 Kinderen stierven door geldgebrek Jaar voor dodelijk schot van politieman VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36645 Directeur G Koopman Hooldredacteur A A M Schuurmans Ad) -hooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi/mu Wme Snjet 2311 BGLeOen Voor M m w co»o*oft Kinderfietsen vaak onveilig HILVERSUM (ANP) - Onderzoek in Zeeland en een gedeelte van Zuid-Holland heeft uitgewezen, dat zeventig proeent van de fiet sen van schoolkinderen niet vol doet aan de wettelijke eisen en dat veel van deze fietsen eigen lijk niet veilig genoeg zijn om ge bruikt te worden, aldus Veilig Verkeer Nederland gisteren. Op 450 scholen controleerden teams van Veilig Verkeer Neder land en politie in totaal ongeveer 50.000 fietsen. Ondeugdelijke remmen, defecte verlichting, los zittende wielen en te grote spe ling in trapas en stuurinrichting waren de gebreken. LEIDEN - D.e kosters van de Leidse kerken zullen de thermostaat van de ver warming deze winter niet hoger zetten dan 15 gra den. Dat is een redelijke temperatuur om een uur in de kerk te verblijven, zegt de kerkvoogdij van de hervormde gemeente. Het is niet alleen energié- maar ook kostenbesparend. En ook dat laatste is, gezien de grote kosten stijgingen, dringend geboden. Hervormden sparen energie gangers aan, zich iets warmer te kleden en de jassen aan te hou den. "En zingen uit volle borst helpt ook om de kou te verdrij- Vroeger was het voor de kerkgan gers bepaald niet aangenaam, naar een lange preek te moeten luisteren. "De woorden van de voorganger", schrijft de kerk voogdij in haar bericht, "moch ten dan wel de harten verwar men. maar de voeten bleven koud". De warme stoof bracht daar enige verandering in. Later kwam er gasverwarming en veel later centrale verwarming. Die is er nu ook in tal van huizen. Daar door zijn de mensen misschien wel wat kouwelijker geworden. 'Maar om voor één kerkdienst zo veel energie te gebruiken, is niet verantwoord meer. Besparing is het wachtwoord". De kerkvoogdij vraagt de kerkgan gers bereidheid tot deze 'lichte ontbering'. AMSTERDAM - In vier jaar tijd heeft Ford Nederland voor tachtig miljoen gulden ontdoken aan vennoot schapsbelasting en tevens de vestiging in Amsterdam uitgehold door winsten van de verkoop-afdeling weg te laten vloeien naar buitenlandse Ford-vestigingen. Door alleen verliezen op de produktie van de Transit-bestel- bus en de Transcontinental-vrachtwagen te boeken, is kunstmatig een negatief beeld geschapen van de vesti ging in Amsterdam. JERUZALEM - De speciale afgezant van de Amerikaanse regering voor het Midden-Oosten, Plulip Habib flinks), sprak vandaag twee uur met de Israëlische minister van buitenlandse 2alcen, Yitzhak Sjamtr. DEN HAAG (GPD) - De Westland- se tuinbouw eist van de gemeen te Den Haag 12,'5-miljoen gulden gaswinst terug. De gemeente Den Haag heeft in de afgelopen jaren 40 miljoen extra binnen ge kregen door de afnemers teveel in rekening te brengen. De tuin dersorganisaties hebben bere kend dat de gemeente hen 89 miljoen kubieke meter aardgas teveel heeft laten betalen. Enkele maanden geleden werd ontdekt dat de meters een grote re hoeveelheid gas registreerden dan werkelijk was gebruikt. De Alléén vanavond: Reactor strijkijzer met teflon-2 zool. 1200 Watt. Met regelbare thermostaat en kontrole- lampje. Voor links- en rechts- handigen. Ca. 2'/2 mtr. snoer en 'n jaar garantie. Vanaf 34r?S HEMA Kouder Minimumtemperatuur onge veer 6 graden. Krachtige, in de kustge bieden nu en dan stormachtige noord- 5 December 1981. >n op: 08.32 uur, zön onder: 16.29 uur. aan op: 14.03 uur. maan onder: 00.12 ir. Waterstanden Katwijk: hoogwa- r 09.05 en 21.44 uur. laagwater 04.27 oorzaak schijnt de warmte van het gas te zijn. Gewoonlijk stort de gemeente Den Haag de over winsten terug. In het gehele Westland, dat afne mer is van het gasbedrijf van Den Haag, is nu grote onenig heid ontstaan over deze extra overwinst van 40 miljoen. Enkele gemeenten staan op het stand punt, dat ook deze gelden in de gemeentekas moeten komen. De tuinbouw is daartegen in het ge weer gekomen. „Als dat gebeurt, hebben wij in feite een extra ver hoging van de gemeentelijke be lastingen via de gasmeter opge legd gekregen", zo wordt ge steld. Vandaar dat de tuinbouw het eigen aandeel direct bij Den Haag opeist. Een kleine gemeente als Waterin gen krijgt 1,2 miljoen terug. „Dat bestemmen we maar voor de bouw van een overdekt zwem bad", dachten enkele raadsle den. Prompt eiste de tuinbouw het rechtmatig deel op. Dreigement Jaruzelski WENEN (GPD) - De Poolse partij leider generaal Jaruzelski heeft gisteravond verklaard dat „krachten die ten koste van alles de chaotische toestand in het land willen handhaven" de voor genomen oprichting van de Raad voor Nationale Eenheid bedrei gen. In deze raad zouden naast de regering de kerk en de onaf hankelijke vakbeweging Solida riteit vertegenwoordigd moeten zijn. De Poolse vrije vakbond Solidari teit is vóór een landelijke 24- uursstaking als de regering in Warschau haar toevlucht neemt tot het uitroepen van de noodtoe stand. Dit staat in een ontwerp- verklaring waarmee de vergade ring van het bestuur van Solida riteit vandaag in Radom werd besloten. (Zie ook pagina 9). Als de gemeente Den Haag tot te rugbetaling besluit - de gemaak te fout is wel erkend - worden de terugbetalingen gedaan aan de gemeenten, omdat de gemeenten in het Westland met het gasbe drijf van Den Haag de contracten heeft afgesloten. De tuinbouw heeft echter een apart contract met het gasbedrijf. Dat is één van de beschuldigingen die naar voren komen in een uit gebreid dossier van de onderne mingsraad van Ford-Amsterdam en het Amsterdams Werkgele- genheidscomité. Op een speciaal tribunaal, dat volgende week donderdag en vrijdag wordt ge houden in het Tropenmuseum, zal dit dossier de hoofdmoot vor men van een aanklacht tegen de multinationale autofabrikant. Twee weken geleden sloot Ford, na veertien maanden strijd met de 1200 werknemers en de bon den, de produktie-afdeling in Amsterdam. De ondernemingsraad baseert haar beschuldigingen op 'gedetail leerd intern cijfermateriaal' van Ford. Daaruit blijkt onder meer hoe in 1977 flinke winsten werd gemaakt op de verkoop, terwijl de boeken slechts een verlies van 37 miljoen gulden op de produk tie meldden. De ondernemings raad en de vakbonden verwijten Ford al van meet af aan dat er geen serieuze pogingen zijn ge daan om de fabriek in Amster dam te handhaven. Zij menen dat er juist op het tegendeel is aangestuurd. In de aanklacht voor het 'tribunaal' herhaalt de ondernemingsraad nog eens zijn opvatting dat er door Ford Ne derland overmatig veel dividend moest worden uitgekeerd aan het moederbedrijf. Hoge prijzen Bovendien heeft Ford Nederland volgens de raad bijzonder hoge prijzen moeten betalen voor on derdelen die uit andere Ford-ves tigingen moesten worden be trokken voor de assemblage van de Transit; die prijzen lagen, zo zegt de raad nu nog eens voor het 'tribunaal', hoger dan er bijvoor beeld aan Engelse Ford-bedrij ven voor werden berekend. OR-secretaris Pim van den Bosch voert verder aan dat alle sugges ties voor investeringen die in de i' fI--'.'-'ü 1252553 es» WEER ZO'N SUBLIEME UITGEKIENDE FORD RIJNLAND AANBIEDING!! Splinternieuwe TAUNUS BRAVO 1600, direkt uit voor- deelvoorraad leverbaar met KORTINGEN tot f.1600.- onder de katalogusprijs. U wilt voordeel? Nou, geven we dat toch gewoon, net als een razendsnelle financierings-service! fEUW'^geringe meerphisn. L IAAH fiARATITir Al F FO"Db- 1 Leiden: Lammeschansplein 6 - Tel: 071-769358 Leiderdorp: v.d. Valk Boumanweg 71 Tel: 071-899301 Katwijk: Kon. Wilhelminastraat 16 - Tel: 01718-72744 Donderdag koopavond Leiden, vrijdag koopavond Leiderdorp. «2»EDE3 <2*131333 afgelopen maanden zijn gedaan opzij zijn geschoven. "Er is met ons nooit serieus onderhandeld over de mogelijkheden de pro duktie in Amsterdam een gezon de basis te geven. Van den Bosch verkeert dan ook in de 'stellige overtuiging' dat de beslissing om Ford-Nederland te ontmantelen een paar jaar gele den al is genomen door de Ford- top in de Verenigde Staten. Behalve aan financiële manipula ties en het ontduiken van inter nationale codes heeft Ford zich volgens Van den Bosch ook schuldig gemaakt aan puur wan beleid. "De beslissing om op de Europese markt met een vracht wagen te komen is destijds op autoritaire wijze door Henri Ford genomen. 22 PAGINA'S Kurt Waldheim Kurt Waldheim trekt zich voorlopig terug PAGINA 9) Earth Fire speelt met veel plezier Weer een gat van vier miljard PAGINA 7 Philips krimpt verder in Britse gezondheidszorg in opspraak LONDEN (AP) - De afgelopen vijf jaar zijn in Groot-Brittannië 97 kinderen met een zeldzame erfelijke ziekte overleden omdat een Londens ziekenhuis het zich financieel niet kon veroorloven de beenmergtransplantaties uit te voeren die hun levens hadden kunnen redden. Dit is gisteren bekend gemaakt door chirurg John Hobbs, die verantwoordelijk is voor het transplantatieprogramma in het Westminster kinderziekenhuis. AMSTERDAM (GPD) - Een 25-jari- ge Amsterdamse politieagent is vanmorgen in de hoofdstad ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf. De Amsterdamse recht bank achtte doodslag op de 33- jarige Amsterdamse Mcta Hof man, moeder van drie kinderen, bewezen. Het beroep dat de agent had gedaan op zelfverdedi ging werd niet van toepassing geacht. De officier van justitie had twee jaar geèist. maar de rechtbank heeft rekening gehou den'met een psychiatrisch on derzoek. Daaruit bleek dat de agent ten tijde van het voorval in paniek was geraakt. De 25-jarige hoofdagent trof met een collega een vrouw aan in overspannen toestand. Zij had zojuist te horen gekregen dat ze haar kinderen, die door haar ex- man waren meegenomen naar Australië, niet terug zou krijgen. Ze vroeg of ze in de keuken wat water mocht drinken, zette de geiser aan, draaide zich om met een aardappelschilmesje en be dreigde de agent die enkele scho ten loste Eén ervan raakte de vrouw in haar linker bovenarm, de ander trof haar dodelijk in de hartstreek. De president van de rechtbank, mr. Schroder, vond dat de agent niet had behoeven te schieten. Hij had zich direct uit de keuken kunnen terugtrekken. 'Het is werkelijk hartbrekend te weten dat je beschikt over een goed team dat het werk kan doen en dat de kosten een druppel in de oceaan vormen", aldus Hobbs Enkele uren nadat Hobbs zijn klacht had geuit, verklaarde een woordvoerder van het Britse mi nisterie van gezondheidszorg dat een extra 114.000 pond sterling (ongeveer 555.000 gulden) door plaatselijke functionarissen van gezondheidszorg ter beschik king was gesteld om chirurgen in staat te stellen in het ziekenhuis de operatiecapaciteit uit te brei den met 40 gevallen. Het ministerie had eerder laten we ten dat voor de operaties geen speciale nationale fondsen be schikbaar waren. VAN DIJK Minister van Dijk (CDA) van ontwikkelingssa- menwerking heeft in de Tweede Kamer schuld beleden over zijn verleden Ruim 20 jaar gele den deed hij racistische uitspra ken in een artikel over het apart- heidsregime in Zuid-Afrika Uit spraken die toen niet konden en nu ook niet Minister Van Dijk dacht daar 20 jaar geleden an ders over en had toen nooit een dergelijke functie kunnen bekle den. Die belemmering is wegge nomen, waardoor er feitelijk geen beletsel is voor de uitoefening van zijn huidige ambt Daarmee zou de discussie kunnen worden gesloten en zelfs moeten worden gesloten, maar de praktijk is an ders De maatschappij werkt nu eenmaal niet zo. Minister Van Dijk kan in de Tweede Kamer roepen zo hard als hij wil dat zijn denkbeel den fundamenteel veranderd zijn, hij kan zijn beleid aanvoeren als bewijs, de omstandigheid blijft dat hij de minister zal blijven van die racistische uitspraken. De vraag is of deze situatie nadelig zal zijn voor zijn functioneren als minister, want daar gaat het om. De persoon van Van Dijk is in dit geval veel minder in het geding. Als minister is hij een politicus met een belast verleden. Daar doet zijn openbare schuldbelijde nis niets aan af. Dat zal ongetwij feld problemen gaan opleveren in zijn contacten met niet politieke linkse groeperingen, waarmee een minister van ontwikkelings samenwerking eerder en veelvul- diger te maken heeft, dan bijvoor beeld de minister van landbouw. Ook dreigen er problemen bij zijn internationale contacten. Met na me in Afrikaanse landen, die in middels ook wel zullen weten dat de Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking welis waar een tijd geleden - gesteld heeft dat negers minder fris rui ken, lui zijn en dat huwelijken van blank en zwart degenererend zouden werken. Nogmaals het zou anders moeten zijn, maar het risico dat het verleden de minister hinderlijk zal blijven volgen is groot en de vraag is dan ook we derom in hoeverre het bijvoor beeld de geloofwaardigheid van het Nederlandse buitenlandse beleid zal schaden. Het zal moeilijk zijn dat in de prak tijk te meten. Wel moet het duide lijk zijn dat wanneer zulks op eni gerlei wijze mocht blijken dat er dan voor de minister van dntwik- kelingssamenwerking maar één ding overblijft en dat is aftreden in het belang van de zaak die hij be hoort te dienen. Palm uil reageerbuis LONDEN (ANP) - Na tien jaar on derzoek is het Unilcver-concern erin geslaagd een oliepalm te kweken via een reageerbuis. De ontwikkeling waarbij gebruik wordt gemaakt van een weefsel kweek werd verricht in het re- searchlaboratorium van het con cern in Colworth House nabij Betford in Engeland. Bij de traditionele kweek via zaden loopt de opbrengst per palm sterk uiteen. De eigenschappen van palmen' gekweekt via cel weefselcultuur zijn identiek aan de moederplant. DEN HAAG (GPD) - PvdA en D'66 blijven, ondanks de wederzijdse en ongezouten kritiek van de laatste dagen, eikaars natuurlijke bondgeno ten. PvdA-fractieleider Wim Meijer sprak deze verzoenende woorden vanmorgen als reactie op de verwijten die kopstukken van beide rege ringspartijen elkaar naar het hoofd hebben geslingerd. Het natuurlijk bondgenootschap is gebaseerd op 15 jaar samenwerking, aldus Meijer Net als de PvdA is D'66 een politieke partij die zich inzet voor politieke en maatschappelijke veranderingen. Zo is de samenwer king begonnen, zo zal zij worden voortgezet, aldus Meyer. Er zijn redenen om de „open dialoog" met D'66 te intensiveren, meent Meijer „Zeker als het gaat om vraagstukken waarover meningsver schillen schijnen te zyn, op sociaal-economisch terrein". Zo n dialoog kan gepaard gaan met spanningen in de onderlinge verhoudingen, er kent Meijer. Een verkoeling in de verhouding tussen PvdA en D'66 trad deze week In met de forse kritiek van PvdA-minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) in een interview met Vry Nederland. Hy zei dat D'66 naar rechts getrokken was. „Ik vind dat D'66 zich veel te gemakkelijk los maakt van de situatie waarin een groot deel van de mensen is komen te verkeren. D'66 heeft onvoldoende oog voor de betekenis van inkomensachteruitgang. Ik was geïrriteerd, geergerd, dat D'66 zich byvoorbeeld losjes weg ver klaarde tegen inkomensafhankelijke kinderbyslag. Dat vind ik onbegrijpelijk", zei Den Uyl. PvdA-voorzitter Max van den Berg deed daar gisteren nog een schepje bovenop. Hy toonde zich ernstig teleurgesteld over de houding van D'66. dat te zeer de kant van het CDA zou kiezen. Volgens Laurens Jan Brinkhorst, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, zijn alle aantijgingen te wijten aan irritatie by de PvdA over het succes van D'66 en de teruggang van de eigen party. „Er heerst kenne lijk teleurstellig dat de meerderheidsstrategie niet is geslaagd" D'66 is niet rechts geworden, aldus Brinkhorst, „maar de PvdA heeft onvoldoende ingespeeld op nieuwe maatschappelyke ontwikkelingen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1