Philips krimpt toch in "De keus" van Friedman iets te gemakkelijk Bonden en werkgevers maken studie van haven Sinterklaas dit jaar prijsbewust Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Overcapaciteit bij Medical Systems Bedrijven willen liever mannen NS groeit De werkgelegenheid bij de Neder landse Spoorwegen is de laatste tijd fors toegenomen In juni 1980 telde NS 27.000 personeels- I leden, eind oktober 1981 al 28.100. Bestuurder E. Jongsma j - van de vervoersbond CNV zei j gisteren in Utrecht op de lande- i lijke vergadering van de bedrijfs groep spoorwegen van zijn bond. dat dit niet alleen te danken is aan het toenemend aantal reizi- j gers en de opening van nieuwe spoorlijnen, maar ook aan het be leid van de vakbonden. Bij NS hebben de bonden kans ge- I zien. aldus Jongsma. de relatie j tussen loonmatiging en werkge legenheid zichtbaar te maken. Als belangrijkste maatregel in dit verband noemde hij de com pensatie in tijd voor onregelma- i tig werken. De 14.000 NS'ers die onregelmatige dienst hebben krijgen daarvoor extra vrije tijd j in plaats van geld en daardoor is werkgelegenheid voor nieuwe collega's ontstaan. Mercedes -Daimler-Benz (Mercedes) merkt m niets van de slechte gang van za ken in de auto-industrie. In een voorlopig jaaroverzicht van de onderneming staat dat de con- cernomzet dit jaar uitkomt op ruim 35 miljard mark tegen 31,3 miljard mark in 1980. Dit jaar zijn voor het eerst de omzet van de pas verworven Amerikaanse Freightliner (ook 0,5 miljard mark) meegerekend. De omzet van de moedermaatschappij is met acht procent toegenomen tot ruim 28 miljard mark. Bergoss De 6,75 procent converteerbare obligatielening van Koninklijke Tapijtfabrieken Bergoss in Oss, die pr resto 1.2 min. groot is. is opeisbaar geworden doordat het bedrijf op 1 december surseance van betaling heeft aangevraagd, zo bericht de trustee van de le ning. De Twentsche Trust-Maat schappij NV. Unilever S> De Duitse tak van het Unilever- concern. Deutsche Unilever GmbH. krijgt bij de jaarwisse ling het gehele kapitaal van "Nordsee" Deutsche Hochseefi- scherei GmbH in handen. De Dresdner Bank heeft zich door de grote moeilijkheden in bank zaken namelijk genoodzaakt ge zien haar belang van 31 procent in het kapitaal van 24 miljoen mark nominaal af te stoten naar Unilever. Dat heeft president-di recteur dr. Hans Friderichs van de Dresdner Bank gisteren be kendgemaakt. Faillissementen Het aantal faillissementen is in ok tober met ruim 21 procent geste gen vergeleken met dezelfde maand van vorig jaar. Uitgespro ken werden 668 faillissementen tegen 550 een jaar eerder. Hier mee kwam het aantal faillisse menten over de eerste tien maan den van dit jaar uit öp 5596 tegen 3748 in 1980, ofwel een toene ming van ruim 49 procent, zo blijkt uit cijfers van Van der Graaf Informatie BV. Het aantal faillissementen nam in oktober met name in de provin cies Friesland (30 tegen 17) en Zuid-Holland - buiten Den Haag en Rotterdam - (96 tegen 62). Ook in Amsterdam liep het aantal faillissementen fors op (40 tegen 17). In Gelderland en Rot terdam daalde het cijfer. Het grootste aantal faillissementen f, viel in de bouw en wel 81. LEIDEN - De Leidse groente- en fruit veiling: Datum 3 dec. 1981. Andijvie 111-197. Kroten 17-18. Boeren- Spruiten C 57. Spruiten D 50-98, Uien 11-20. Witlof 143-260. Knolselderij 57. Sla 23-44. Bleekselderij 17-32. Peter selie 35-66. Radijs 42. Selderij 32-60. DEN HAAG (ANP) - 'Prijsbe wust. selectief en ook zuiniger". Dat is de algemene indruk van de detail- en groothandel in Ne derland kort voor het "heerlijk avondje" De verkopen zijn dit jaar wel moeizaam op gang geko men en kennelijk heeft de consu ment zich eerst terdege georiën teerd. Deze week is het echt overal stampvol erv wordt - on danks alle sombere voorspellin gen en de verminderde koop kracht - royaal in de beurs ge tast. Een woordvoerder van de raad voor het filiaal-en grootwin kelbedrijf verwacht, dat de sin terklaasverkoop op hetzelfde peil zal liggen als vorig jaar. Het Koninklijk Nederlands onder nemers Verbond (de kleinere za ken in de detailhandel) is wat minder optimistisch gestemd. "Het koopgedrag van de consu ment is kritisch. Men koopt veel praktische cadeaus en voor de luxueuzere geschenken geeft men minder geld uit. De klant is ook erg prijsbewust. Men oriën teert zich eerst en koopt uitein delijk voor de laagste prijs", al dus een woordvoerder. Hij benadrukt dat ook een goede Sinterklaas dit uitgesproken slechte jaar voor de detaillist niet meer kan goedmaken Zijn inko men zal dit jaar gemiddeld met tien procent dalen, zo is de ver wachting Bovendien hebben veel detaillisten uit vrees te wei nig klanten te krijgen de geste gen kosten niet maximaal in de prijzen doorberekend, waardoor ook op die manier aan hun inko men is geknabbeld. Speelgoed Sinterklaas blijft nog altijd num mer éën voor wat het speelgoed oetreit. tn ook al doet men het voor de "niet-gelovigcn" dan wat zuiniger aan. voor de kinderen wordt nog steeds diep in de beurs getast. Van de totale jaar omzet aan speelgoed wordt circa 45 procent in deze periode gerea liseerd. Het gaat daarbij om een bedrag van circa 300 miljoen gul den, zo heeft het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) berekend Voor ieder kind wordt gemiddeld honderd gulden uitgegeven en daarmee blijft Sinterklaas voor lopig nog de gulle kindervriend. De omzetten in de speelgoed branche in de detailhandel lig gen op hetzelfde niveau als in 1980, maar hoewel de toeloop van de consument groter is ge worden, geeft men individueel minder uit. De boekenbranche doet het wat beter dan voorheen. Terwiil in de sector van de huis houdelijke artikelen een geringe stagnatie is opgetreden. De ban ketbakkers en slijters in de de tailhandel moeten het dit jaar weer hebben van het allerlaatste moment. Voor deze winkeliers kunnen de beide dagen vóór het "heerlijk avondje" hun totale omzet in één keer goedmaken. Kerst Opmerkelijk is dat in de detailhan del een verschuiving wordt ge constateerd van sinterklaas naar kerstcadeaus. Er is nu al een re delijke vraag naar kerstbomen en kerstartikelen (vooral in het zuiden van Nederland is deze tendens dit jaar merkbaar). Nooit eerder bijvoorbeeld is de kerst bomenverkoop in Den Haag al zo vroeg begonnen als dit jaar. Deze weck zijn al honderden bomen van de hand gegaan. BEST (ANP) Philips Me dical Systems in Best kampt met een aanzienlij ke overcapaciteit. Dat heeft de onderneming gis teren meegedeeld aan de vakbonden. Dat gebeurde tijdens regulier overleg op het niveau van de hoofd- industriegroep. Voor de tegenvallende vraag naar medische elektronica en conventionele röntgenap paratuur is de oorzaak van de overcapaciteit. In verband met die overcapaciteit zullen 370 mensen tussen kerst en nieuwjaar niet werken. Ver der overweegt de onderneming om volgend jaar een bepaalde periode verkort te gaan werken. Vast staat dat er in 1982 voor honderd van de 630 mensen die daadwerkelijk bij de produktie zijn betrokken geen werk meer zal zijn. Dit aantal is overigens als eens eerder door Philips ge noemd. Philips onderzoekt op dit ogenblik welke mogelijkheden .er zijn om aan die overtollige arbeidsplaat sen iets te doen. Gedacht wordt aan herplaatsing en aan het ont slag van werknemers van 57,5 jaar en ouder die dan van het be drijf een aanvullende uitkering krijgen op hun ww- en wwv-uit- kering. Dat laatste is overigens alleen maar mogelijk als de over heid ermee instemt. Philips heeft de bonden verder meegedeeld dat de afslanking van het personeelsbestand dat niet bij de produktie is betrok ken verloopt als werd verwacht. In deze sector verdwijnen tussen 1980 en 1983 vierhonderd ar beidsplaatsen. Uiteindelijk blij ven er bij Medical Systems in Best 1250 indirecte werknemers Guus Fonteijn van de industrie bond FNV spreekt van een tries te zaak. "Philips heeft inderdaad al eerder laten weten dat er hon derd produktiemedewerkers zouden moeten verdwijnen. In een later stadium zei de onderne ming echter dat die maatregel niet langer nodig was. En nu ver telt Philips ineens dat het weer wel moet. Wat moeten de men sen nu nog geloven". Het Britse dreigement om geen Nederlandse chrysanten meer in te voeren zolang de besmettelij ke plantenziekte Japanse Roest wordt geconstateerd, is gisteren afgewend. Dit heeft het ministe rie van landbouw in Den Haag desgevraagd meegedeeld. Volgens een woordvoerster van dit departement zien de Britten af van een invoerverbod na toezeg gingen van Nederlandse zijde dat de controle op snijbloemen zal worden verscherpt. TERNEIJZEN - De grootste drijvende kraan in Nederland wordt hier vanaf Rotterdam naar Temeuzen gesleept. De kraan kan per uur 800 ton lading verwerken. Met deze capaciteit wordt de totale overslagcapaciteit in Temeuzen verdubbeld. Het gevaarte van 48 meter hoog heeft 11 miljoen gulden gekost. Het werd gebouwd door de BV Machinefabrieken Figee in Haarlem. Problemen in stukgoed Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Werkge vers en vakbonden in de Rotter damse haven hebben gister avond besloten via twee studie groepen de werkgelegenheids- problematiek in de Rotterdamse haven aan te pakken. Een studie groep brengt voor 1 februari vol gendjaar rapport uit van de feite lijke probleemsituatie in het stukgoed, de andere studiegroep zoekt naar middelen om deze problemen op te lossen. Tot 1 april volgend jaar vallen er in ie der geval in 60 procent van de stukgoed sector geen gedwon gen ontslagen. In de andere 40 procent van de bedrijven zal de voorzitter van de vereniging van havenwerkgevers SVZ "al zijn invloed aanwenden" om ge dwongen ontslagen te voorko- Deze overeenkomst is het resultaat van een vier uur durende verga dering van de vijf grootste con cerns in de Rotterdamse haven, de SVZ de drie betrokken vak bonden. FNV CNV en NCHP Bij het onderzoek naar de feitelijke omvang van de problemen in het stukgoed krijgen de concerns. Furness, Pakhoed. SHV. Nedl- loyd en Internatio Muller ieder een vertegenwoordiger en zijn verder behalve de vervoersbon- den FNV en CNV ook een verte genwoordiger van de gemeente Rotterdam en een van de her structureringsmaatschappij Ne- ham betrokken De aanbevelin gen die de tweede studiegroep over de middelen om de proble men op te lossen gaat doen zijn volgens directeur arbeidsvoor waardenbeleid G. Zeebregts van de SVZ niet bindend. Via CAO onderhandelingen kunnen zij dwingend worden, aldus Ger Ros van de vervoersbonden FNV. Mogelijke middelen zijn her om en bijscholing en plaat sing van werknemers uit het "moeilijke" stukgoed in sterkere bedrijven die zich bezighouden met massa-overslag, container- behandeling en graanoverslag Bij beide studies zal gebruik wor den gemaakt van de FNV-nota "cijfers voor werk". Van werkge verskant is geen hanteerbare toe komst visie in rapporten voor handen. De 10-delige tv-serie over de economie ..Aan ons de keus", gepresenteerd door en op ba sis van de denkbeelden van de Amerikaanse hoogleraar en Nobelprijswinnaar Milton Friedman, was (ook) in ons land populair. Ze haalde hier tenminste een zeer hoge kijk dichtheid. Zelf zag ik maar een paar uitzendingen en die lieten bij mij een onbestemd gevoel achter. De professor mag. ook in mijn ogen. in be ginsel gelijk hebben, hij zaag de, was mijn indruk, met wat groot gemak van dik hout planken: de overheid als de grote boosdoener, overal en altijd, en de vnje-markteco- nomie als blanke onschuld. Wellicht verklaart dit de po pulariteit van de serie Met het steeds maar toenemen van de invloed van de over heid op schier alle terreinen - ondanks het falen ervan en meestal als antwoord daarop - en met de telkens weer op laaiende politieke aandrang daartoe, ten onzent nu weer door de kabinetswisseling, neemt stellig ook het gevoel van onbehagen en van mach teloosheid bij de burgers toe, al spreken ze het lang niet al tijd uit en vertalen ze het niet in hun stemgedrag Fried man speelde daar. dacht ik, handig op in. Inmiddels verscheen, onder de zelfde titel als de tv-serie, de Nederlandse vertaling van het boek van Milton en Rose Friedman: Free to Choose, waarin verwerkt een eerdere publikatie van beide. Capita lism and Freedom, en de tv- serie Het boek is. uiteraard, uitgebreider en daardoor ge nuanceerder. De strekking is vanzelfsprekend dezelfde het gedrag van de overheden om met steeds verdergaande reguleringen, nivelleringen, en hogere belastingen de eco nomie weer vooruit te stu wen. heeft juist een tegenge steld effect van ernstige cri ses en verlies van persoonlij ke vrijheid en welvaart. Hier schuilt op zijn minst iets waars in. Niet alle voorbeel den zullen (iedereen) overtui gen, maar ze zetten wel allen aan tot nadenken over wat vrijwel algemeen als kenne lijk onontkoombaar wordt gezien de staat, de regering moet steeds meer regelen en bepalen. Het kan anders. „Als volk (de Fried mans bedoelen in het bijzonder het Amerikaanse volk kunnen wij nog steeds kiezen tussen verder gaan op „De Weg naar Moderne Sla vernij". zoals F A. Hayek (ook een econoom en Nobel prijswinnaar zijn diepzinnig en invloedrijk boek (versche nen in 1944 noemt, of de over heid strenger beperken en meer op de ongedwongen sa menwerking tussen vrije mensen vertrouwen om onze verscheidene doelstellingen te bereiken. Zal onze gouden eeuw eindigen in een terug val naar de dictatuur en ellen de die altijd het lot is geweest van het grootste deel der mensheid en dat nu nog is7 Of zullen wij de wijsheid, het inzicht en de moed hebben om van koers te veranderen, om lering te trekken uit onze ervaring en te profiteren van een wedergeboorte der vry- heid'?". Aan ons de keus! Zo eenvoudig is dat! Zo eenvoudig is het helemaal niet De Fnedmans stellen het zo wel wat erg simplistisch. In hun (weten schappelijke) boek Capitalis- me and Freedom zijn ze heel wat minder stellig „Onze be ginselen bieden geen pasklaar en snel antwoord op de vraag in hoeverre de over heid oplossingen biedt waar toe de mensen moeilijk of niet zouden komen indien ze uitsluitend op basis van vrij willigheid zouden samenwer ken in ieder afzonderlijk ge val waar om dit ingrijpen van bovenaf gevraagd wordt, die nen we de voor- en nadelen ervan zorgvuldig af te we gen" In ieder afzonderlijk geval de voor- en nadelen afwegen! En als een criterium of de men sen op basis van vrijwillig heid tot een oplossing kun nen komen Overheidsingrij pen zij geen doel in zichzelf. Dit is telkens weer de keus. Een keus die helaas vaak ver troebeld wordt door vooroor delen en maatschappelijke of politieke dogma's Eerlijk gezegd heb ik ook na le zing van het bock van Milton en Rose Friedman een wat onbestemd gevoel. Het ligt. vrees ik, beneden hun eigen lijkt' niveau Ben landaard werk van de moderne econo mie. zoals de uitgever van de vertaling het kwalificeerde, is het zeker niet. Nochtans kun nen we er een hoop uit leren, ook zonder bijzondere scho ling op dit gebied, al is het be toog soms moeilijker te vol gen dan het schijnt Milton &i Rose Friedman, Aan ons de keus. vertaling mr M. H. van Notten. Uitgeverij Acropolis. Brussel-Amstel- BOTEDEBOER DEN HAAG (GPD) Uit een on derzoek in ruim 1200 bedrijven naar gelijke behandeling van vrouwen en mannen is gebleken dat in driekwart van de gevallen bij het aannemen van personeel onderscheid tussen beide seksen is gemaakt. In meerderheid gin gen de gedachten uit naar man nen voor de te vervullen plaat sen. Die ongelijke behandeling gold sterker voor hogere functies dan voor lagere Het gaat om een onderzoek dat de Loontechnische Dienst van het ministerie van sociale zaken in 1979 in 1218 bedrijven met meer dan 20 werknemers heeft gehou den. Die bedrijven hadden toen ruim 163.000 personeelsleden, van wie 46 000 vrouwen Ook richtte de LTD zich op de inhoud van ruim 13 000 personeclsad Vooral als het ging om produktie en technische functies werd een duidelijke voorkeur voor man nen aan de dag gelegd In de meeste gevallen werd als motief aangevoerd dat er zodanige li chamclijke eisen aan de functie verbonden zijn dat zij minder ge schikt is voor vrouwen 97,5U 142,00 101 10 Beursoverzicht VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN vÓlkl^Stevin' BINNENLANDSE AANDELEN 75.50 2.15 115.00 215.00b 200.50 60.50 69.50 153.00: 75.90 Dorp en Co. EMBA Mijnb. BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud funmrU»! 32 400 - 3 Zilver fijnmetaal 557 - 660 BUITENLANDS GELD Ctndidrv dollar AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs hadden de staatsfondsen van daag de wind in de rug Meege trokken door de internationale ontwikkelingen aan het rente front - ondermeer discontoveria ging in Amerika - stegen vooral de hoogrentende staatsfondsen ruim een punt Zo steeg de 12.75 pet lening 1.3 punt naar 106.5. terwgl de 12.5 pet lening 1.2 punt aantrok tot 104.7 De omzetten werden goed genoemd Hiermee werd een nieuwe daling van de lange weer spiegeld De goede stemming by de obligaties vond haar weerslag op d« aandelenmarkt Ondanks een lagere dollar en een nage noeg onveranderd Wall Street konden de internationals wat aantrekken Kon Olie liep veertig cent op naar ƒ87 40 en KLM naar r 93 Unilever won negentig cent op 150.90. terwijl Philips en Hoog ovens beide een winst behaalden van twintig cent. Philips op 19.80 en Hoogovens op 14.20 Akzo bleef w at achter en moest tien cent prijsgeven op 22.30

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19