"Straling tast schepping in de wortel aan" Bezuinigingen niet op gemeente verhalen ^24 PvdA: alle aardgaswinst in economie Winkelcentrum Winl<eIhof helpt, 'n handje. POKKEN Ook bij artsen toenemend Interview verzet tegen kernwapens vr> Spuitmaniak in Almelo VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 15 Door Bert Paauw dupe Dat is toch misdadig. Straling tast de schepping in de wortel aan In het ziekenhuis zijn we daar entegen blij met straling, hoe tegenstrijdig dat misschien ook klinkt. Zonder straling zouden we allerlei ziekten, bijvoorbeeld kanker, niet zo goed kunnen bestrijden. Kanker is sneldelend weefsel en zeer straalgcvoelig In het ziekenhuis is straling abso luut nodig maar voor oorlogs doeleinden is het verwerpe lijk. Waarom moeten mensen chronisch ziek gemaakt wor den? Verliezers Mensen die de Tweede Wereld oorlog hebben overleefd ko men nog wel eens met het ar gument dat zij hun leven heb ben te danken aan de atoom bom. Maar in '45 kwam er geen antwoord op de atoom bom. Nu gegarandeerd wel en dan zijn er alleen maar verliezers. Stel dat de Russen met een tank-overmacht hier naartoe komen en wij zgn aan de verliezende hand. Tien tegen éen dat het Wes ten dan toch de N-bom ge bruikt ook al is er gezegd dat men nooit als eerste naar kernwapens zal grijpen. En wat te denken van het in schakelen van steeds meer computers. Ondanks alle knapheid hebben ervaringen in Amerika geleerd dat fou ten blijven voorkomen. Het gaat een keer mis en dan heb ben we een oorlog bg vergis sing Om al die redenen moeten we ingaan tegen kernwapens. Mensen zeggen wel: wat kan ik er aan doen. Ik zeg dan al tijd maar: Je bent niet de eni ge. samen kunnen we er wat aan doen Zwggen maakt je medeplichtig. Iedereen hoeft niet per se op de barricaden maar we zijn wel een volk van dwarsliggers. Kaaskop pen tegen kernkoppen. Ieder kan z'n steentje aan de strgd tegen kernwapens bij dragen. ook medici. Overi gens zijn wij hier in Neder land met onze NVMP niet uniek. In Amerika en Enge land zijn ook van dergclgke verenigingen. We willen ook geen angst op recept ver schaffen. Integendeel, we proberen ons gezonde ver stand te gebruiken. Persoonlijk ben ik erg be nauwd voor de snelle ver spreiding van kernwapens. Straks hebben Libiè, Zuid- Afrika en Brazilië ze ook. En ieder land heeft net zoveel recht op kernwapens als Amerika. Daarom moet de hele wereld atoomvrg. Ik ge loof niet dat de kernwapenra ce goed kan blgven gaan. Daar ben ik heel cynisch over. De Titanic was destgds ook zogenaamd onzmkbaar. Nu zgh er weer mensen die denken dat het met de kern wapens niet verkeerd kan gaan. Vergeet het maar". Tweede Kamer: ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil voor komen, dat de bezuinigin gen bij de rijksoverheid onevenwichtig worden af gewenteld op de gemeen ten. Volgens de fracties van CDA, PvdA, D'66 en VVD worden nu de ge meenten te fors aange pakt. Dit bleek gisteren bij het begrotingsdebat over de financiën binnen lands bestuur. De gemeenten ontvangen een uit kering naar inwoneraantal uit een algemene fonds, het zogehe ten Gemeentefonds. Daarnaast bestaan er 537 aparte uitkeringen voor speciale doelen, die door de veertien verschillende departe menten worden beheerd. Pijn Hennekam (CDA) meent dat in de huidige omstandigheden „de pijn eerlijk moet worden ver deeld ..Bij de CDA-fractiejDver- heerst de indruk dat de gebeen ten wederom fors zijn aange pakt". aldus de CDA'er. Hij wees daarbij op de bezuinigingen op hdt geld dat de gemeenten van het rijk krijgen. Voor 94 procent Uok De Visser (PvdA) meent dat „in onrechtmatige mate naar de lagere overheden wordt afge schoven". „De centrale overheid is de baas en kan de lagere over heden laten opdraaien voor de ei gen financiële tekortkomingen", aldus de socialist. Hij vroeg de betrokken bewindslieden, minis ter Van Thijn en staatssecretaris mevrouw Stuiveling (beide bin nenlandse zaken), dan ook af te zien van verdere kortingen op de uitkeringen aan provincies en gemeenten. Veldhuizen (D'66) vindt dat er nu niet meer tussentijds op de uit keringen aan provincies en ge meenten kan worden bezuinigd, zonder dat dat ook ten koste zal gaan van de werkgelegenheid. Bovendien wordt volgens hem de financiële nood van de ge meenten nu vooral door de on- roerend-goedbelasting op de burgers afgewenteld. De Tweede Kamer stemde in met de extra aandacht van de be windslieden voor de grote ste den Het gaat vooral om een ex tra bijdrage van 130 miljoen gul den voor Amsterdam. Alleen Hermans vroeg zich af waarom juist Amsterdam een dergelijk voordeeltje heeft gekregen, ter wijl de situatie in de andere drie grote steden toch ook niet zo rooskleurig is. maar ook met vele kado-tips Wc onder een dak, biedt winkelcent Vanzelfsprekend dat de keuz< te groot kan zi)n Geet dan een" Winkelhol kadobon. voor een geschenk op ma<- Kadobonnen znn verknigbaar bi| de speciaalzaken die herkenbaar zijr aan de kadobon-sticker. ol bi| de Leidse spaarbank in Winkelhol en inwisselbaar bi| alle zaken in uv/ winkelcentrum Winkelhof Want ook voor een passend geschenk helpt winkelcentrum Winkelhol een handle dir, WÏNTCFT CTNTR1IM WINKELHOF "LEIDERDORP- LEZERS SCHRIJVEN Vredesmars Met grote bezorgdheid en bewon dering hebben wij al die moedige mensen die vanuit hun warme veilige huizen de Vredesmars hebben meegelopen, gevolgd. Zelf was ik te bang om mee te lopen. Een wit laken uit het raam en ons gebed was het enige dat ik dit machtige vredesleger aan bood. En toch zal dit machtige wapens: Gebed en Samen op weg blijven gaan in vertrouwen, ons allen sterken en kracht en hoop geven voor de toekomst. Deze "kerncentrale" van vreed zame moedige mensen is nooit meer te stuiten. En zal alle kern wapens in het niet laten vallen. Technisch kunnen mensen de wereld laten vergaan, alle leven uitroeien. Maar de goede geest van dit vredesleger nooit. Henk en Lenie Bakker IJsselstraat 21 Alphen aan den Rgn. DEN HAAG (GPD) - Het partijbe stuur van de PvdA vindt dat al volgend jaar de volledige winst die Shell en Esso maken op de aardgaswinning bij Slochteren moet worden ingezet voor de Ne derlandse economie. De regering moet invoering van inkomens-af- hankelgke kinderbijslag overwe gen. Dit stelt het partijbestuur in een ontwerp-resolutie voor de PvdA-partijraad van 18 decem- In een toelichting op die resolutie, waarin de partij een oordeel velt over de regeringsverklaring van het coalitiekabinet van CDA, PvdA en D'66. zegt het partijbe stuur dat de PvdA de risico's van de coalitie moet. aangaan Dat acht het bestuur aanvaardbaar, omdat het kabinet inkomensma tiging wil koppelen aan nieuwe werkgelegenheid op basis van een rechtvaardiger inkomens- Het PvdA-bestuur stelt met teleur stelling vast dat het kabinet niet vorder is gekomen dan uitstel van de beslissing over de plaat sing van 48 kruisraketten. Te leurgesteld is het voorts over de weigering van de regering, het NAVO-modernisenngsbesluit ter discussie te stellen. Ook het ontbreken VM overeenstem ming over verhoging van het staatsaandecl in de aardgaswinst van het Slochleronse veld is re den voor teleurstelling. ENSCHEDE (ANP) - Wie in Twente op pad gaat in een blauwe of rode regenjas van een glimmende stof loopt het risico dat dit kledingstuk wegsmelt door een bgtende vloeistof, die naar de politie aanneemt uit spuitbussen af komstig is Al zofn 130 Twen tenaren hebben sinds deze zomer aangifte van dit soort vernieling gedaan De politie sluit overigens niet uit dat er nog meer mensen het slacht offer zgn geworden van de spuitmaniak(kcn). De eerste gevallen deden zich voor in Almelo, later kwamen er ook meldingen uit Borne en Hengelo. De afgelopen week werden elf vrouwen in Enschede de dupe. Het spui ten op regenjassen doet zich vooral voor in grote mensen massa's bgvoorbecld in win kelcentra en op markten Daar kan men ongemerkt zgn gang gaan Gedupeerden merken veelal pas bg thuis komst dat in hun jas grote ga ten zgn gevallen Voor de po litie is het daarom bijzonder moeilijk de daderfs) op te sporen De Almelose politic heeft al eens met een grote ploeg burgeragente n gepost, maar zonder resultaat Extra attentie wordt uiteraard gevragd van diegenen die een rode of blauwe regergas dra gen. De Enschcdesc politie heeft inmiddels een van de ernstig beschadigde jassen naar het (bcrcchtelgk labora torium gestuurd om de aard van de vloeistof te laten vast stellen. In Almelo is tot nu toe gebruik gemaakt van sol deerwater. verdund met zout zuur. De gevarén verbonden aan kernwapens zijn de afgelopen maanden en jaren veelvuldig belicht. Het aspect van hulpverlening na een eventuele kernramp is daarbij wat op de achtergrond gebleven. De overheid houdt met BB-foldertjes, schuilkelders en de Noodwet Geneeskundigen de illusie in stand dat er na een dergelijke ramp nog op een behoorlijke manier iets te helpen valt. Steeds meer artsen verzetten zich tegen een dergelijke 'voorlichting'. Jan Gevers Leuven, als arts werkzaam in Leiden, is één van hen. "Het geloof in hulp van enige kwaliteit is absurd. Als je daaraan meedoet werk je een verlaging van de atoomdrempel in de hand". LEIDEN - Tot degenen die steeds nadrukkelij ker wijzen op de geva ren van kernwapens en zich tegen dergelijke wapens verzetten beho ren in toenemende ma te artsen. Vooral uit kringen van de al sinds 1969 actieve Neder landse Vereniging voor Medische Polemologie (NVMP), een ongeveer 600 leden tellende orga nisatie van artsen die zich met 'het oorlogsge beuren' bezighoudt, komen de laatste tijd duidelijke geluiden. Jan Gevers Leuven, als arts verbonden aan het Gaubius Instituut TNO en tevens werkzaam op het Acade- rfTisch Ziekenhuis Leiden, vertelt waarom steeds meer artsen in het geweer komen. "Als medici hebben we het gevoel dat de gevolgen van stralingswapens te weinig duidelijk aan de mensen wor den overgebracht. Maar bur gers zijn möndig, hebben het recht te weten welke situatie er ontstaat na bepaalde oor logshandelingen. De over heid schiet duidelijk tekort. De informatie is onvoldoen de want BB-blaadjes met ad viezen in.de trant van 'Ga on der de trap zitten' kun je toch nauwelijks serieus nemen. Wij zeggen niet dat wij'de wijs heid in pacht hebben, hou den ons ook niet bezig met de vraag hóe vrede bereikt kan worden. De meningen daar over lopen ook bij medici zeer uiteen. Het is trouwens een politiek vraagstuk en een partijpolitiek etiket willen we absoluut niet. Het enige wat we willen is het bieden van objectieve informatie. Niet op een agressieve manief. Geen geschreeuw We willen geloofwaardig blijven. Maar wat we wel heel duidelijk zeggen is dat medici geen hulp kunnen bieden bij een kernoorlog. Het geloof in hulp van enige kwaliteit is absurd. Als er tenminste nog mensen zijn". Daarom bestaan er bij de NVMP-leden grote reserves tegen de Noodwet Genees kundigen. Deze wet maakt het mogelijk dat artsen en bijna afgestudeerde medicij nen-studenten in geval van een oorlog of een nationale ramp worden ingezet bij de hulpverlening. Gevers: "Op zich is er geen bezwaar tegen dat artsen worden ingezet bij noodsituaties. Bezwaarlijk is wel dat de wet suggereert dat hulp van artsen bij een kern- oorlog zinvol is. Als je daar aan meedoet werk je een ver laging van de atoomdrempel in de hand. Mensen gaan dan denken: als je de zaken maar goed organiseert kun je de gevolgen bestrijden. Hetzelfde geldt voor schuilkel ders. Die werken ook atoom- drempelverlagend omdat met die bouwsels de sugges tie wordt gewekt dat er nog bestaan niet meer... iets mogelijk is. Naar mijn smaak, en /ook die van de meeste NVMP-leden, is geld voor schuilkelders wegge gooid geld. Een kernoorlog brehgt zo'n ravage en zoveel wanhoop teweeg dat je als medicus machteloos staat". Beenmerg Om de woorden van Gevers be ter op hun|waarde te kunnen schaften is enige kennis van de gevolgen van radio-actie ve straling noodzakelijk. Bij een teveel aan straling wor den lichaamscellen aange tast, de cellen die zich het snelst delen het eerste. Been merg is sneldelend weefsel. In het beenmerg worden wit te bloedlichaampjes gemaakt (spelen een voorname rol bij de bestrijding van infecties), rode bloedlichaampjes (on der meer voor zuurstoftrans port) en bloedplaatjes (spelen een rol bij de bloedstolling). Gevers: "De witte bloedli chaampjes gaan er het eerst uit. Gevolg: infectiegevaar. Die infecties kun je eventueel voorkomen door een strenge isolatie of bestrijden met pe nicilline. Lukt dit dan krijg je te maken met allerlei sponta ne onderhuidse bloedingen die nauwelijks zijn te stop pen omdat er een tekort aan bloedplaatjes is. Overleef je dit dan kun je ook nog bloed armoede krijgen. De enige therapie is beenmerg transplantatie. Die methode is vrij succesvol maar er is wel een super medisch cen trum voor nodig. Je kunt niet PENS zomaar even naar een zieken huis gaan voor een dergelijke transplantatie. Het is een hoogstandje van de genees kunde. En het biedt ook geen soelaas bij veel van dergelij ke ziektegevallen want er kunnen momenteel maar en kele transplantaties per jaar worden verricht". Gevoeligheid Overigens is de schadelijkheid van een dosis straling ver schillend per individu. Ge vers: "Iedereen heeft een be paalde grens, een bepaalde gevoefigheid voor straling. Er #worden veel wilde verhalen verteld over straling. Neem röntgenonderzoek. Het risico daarvan is zo gering dat daar nauwelijks bezwaren tegen zijn in te brengen. Radioac tieve straling wordt uitge drukt in de eenheid rad. Deze maat mag je ook bij röntgen onderzoek gebruiken. Bij normaal onderzoek gaat het bijvoorbeeld om ééntiende rad. Niemand heeft ooit nog een schadelijk effect van een dergelijke hoeveelheid rönt genstraling met enige zeker heid kunnen aantonen. Bij de atoombom op Hirosjima kre gen mensen doses van hon derden rad door het lichaam. Toch zijn er mensen die een dosis van 500 rad hebben overleefd, die een normaal kind hebben gekregen en die nu nog geen kanker hebben. Daarentegen zijn er mensen overleden die veel minder rad te verduren kregen. Het is dus een individuele zaak. Wel kun je stellen dat de hui dige atoomwapens allesver nietigend zijn. Met een neu tronenbom bgvoorbeeld wordt er aan straling het hon- derdduizendvoudige door je lijf gejaagd dan bg röntgen onderzoek het geval is. En wat ik het afschuwelijke van de kernwapens vind. ver geleken bij de conventionele wapens, is de doorwerking naar volgende generaties. Wat we als medici zeker we ten is dat straling de erfelijke eigenschappen aantast. Toe komstige mensen worden de Arts Jan Gevers Leuven: lingen". "Burgers hebben het recht te weten welke situatie ontstaat na bepaalde norloashande- (Foto Jan Holvaall

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15