„Niet flink bouwen want woningnood wordt minder" Zwarte Piet symbool van onderdrukking? Bestrijding discriminatie blijft moeilijk Prof. Priemus: lage huren en onderhoud Surinaamse beweging strijdt voor omdraaien rollenpatroon PAGINA 14 VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 De problemen in de volkshuis vesting liggen voor het opra pen. Woningnood, hoge werkloosheid onder bouw vakkers en ongekend hoge woonlasten. Tot nu toe was het antwoord: veel goedkope huur- en koopwoningen bou wen. Een zo hoog mogelijke produktie in aantallen, zodat timmerlui bezig blijven en woningzoekenden uit de brand zijn. Waarbij de menin gen alleen nog uiteenlopen over de vraag of overheid, be leggers dan wel bewoners zelf, de lasten daarvan moe ten opbrengen. Het succes van een minister wordt afgemeten aan het aan tal woningen dat onder zijn beheer tot stand komt. Staatssecetaris Brokx maakt een aardige kans op goede waardering. Onder zijn be heer worden dit jaar 135.000 beschikkingen afgegeven. Dat leidt in theorie tot een even groot aantal nieuwe wo ningen over een tot twee jaar. De nieuwe minister Van Dam heeft het al moeilijker. Hij moest tijdens begrotingson derhandelingen met collega ministers voordurend terug en hoopt volgend jaar 120.000 beschikkingen af te geven. Gezien de bezuinigingen van het rijk nog redelijk. Het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijverheid vindt het aantal haalbaar, al kost het de overheid miljarden guldens. Hoe vervelend is het dan als een onafhankelijke deskun dige. die zijn sympathie toch eerder laat uitgaat naar arme woningzoekenden met lage inkomens dan naar kapitaal krachtige beleggers, die grote bouwprogramma's lucht kastelen noemt. Die deskundige voorziet een in storting van die produktie en massale leegstand in de nieuwbouw. Zijn basis zijn CBS-prognoses over dalende bevolkingsgroei en veroude ring n de bevolking. Dat zou na 1990 leiden tot een plotseling inzakkende vraag naar nieuwe huisvesting. Het zou hem al meevallen als de komende jaren jaarlijks 100.000 woningen gehaald en bezet worden. Minister Van Dam kan zijn hoge bouwpro- duktie beter vergeten. Dat vindt althans volgens prof. dr. ir. H. Priemus, hoogleraar aan de Delftse TH. Een colle- DELFT - Een officiële schatting van het huidige aantal woningzoekenden houdt het op 110.000. Wie de grenzen ruimer stelt (en alle jongeren vanaf 18 daadwerkelijk meetelt) komt al gauw op 300.000 woningzoekenden. Dat laatste getal sluit aan bij gegevens over gegadigden bij huisvestingsbureaus in de grote steden. Om dat tekort binnen korte tijd weg te werken en voldoende ver vanging van te oude woningen te hebben zou een produktie van 120.000 tot 150.000 woningen jaarlijks nodig zijn. Al zou de overheid de middelen hebben, de Delftse hoogleraar in de volkshuisvesting H. Priemus ontraadt het. Volgens hem zal de woningnood zich na 1990 heel wat minder acuut manifesteren. Bevolkingsgegevens duiden op een afnanm van het aandeel jon geren over tien jaar en een toena me van het aantal ouderen. Het zijn de jongeren die de druk op de woningmarkt veroorzaken; de vraag naar woningen zal daarom na 1990 plotseling dalen. De bouwnijverheid zou hierdoor een enorme klap krygen. Prie mus: „Het betekent bepaald geen perspectief om te investe ren voor de opdrachtgevers. Bouwers willen nog wel bouwen, dat is hun vak, maar opdrachtge vers niet. Die mensen lezen ook kranten. Dat perspectief voor de jaren negentig zal zijn uitwer king al hebben in de jaren tach tig". Leegstand Amsterdam Afgezien daarvan, de vraag naar woningen neemt nu al af. Prie mus: „Tekenend is de situatie in Amsterdam waar een nota over de leegstand in de stad is ver schenen. Iedereen is het erover eens dat in die stad de woning nood het scherpst is. Er wordt niet veel en niet extreem duur gebouwd. En toch is er leeg stand". Corporaties zitten daar al met flatwoningen in hun maag. Als noodoplossing worden de flats aan drie of vier jongeren te gelijk gegund. Al is er een Leegstandswet (waar van Priemus en hij niet alleen de gunstige uitwerking sterk bewy- feit), de hoogleraar is ervan over tuigd dat leegstand van nieuwe woningwetwoningen verder zal toenemen omdat nieuwbouw, ook al wordt ze gesubsidieerd, voor de meesten te duur is ge worden. De energiekosten stij gen sterk. De hoge rente is de an dere belangrijke factor. Die heeft voor de eigenaar-bewo ners een heel duidelijk effect maar ook indirect voor de huur ders. Eigenaren van grote com plexen huurwoningen, inclusief woningcorporaties, krijgen het verschil tussen de huurprijs en de rentekosten van het geinves- teerde kapitaal door de overheid vergoed. Priemus:„Of hjuurders het nou meer zelf gaan betalen of de overheid, maakt niet zoveel uit. De overheid dat zijn wij alle maal, het moet betaald worden. De uitgaven van het ministerie van volkshuisvesting zijn door die subsidies ten gevolge van de hoge rente enorm aan het escale- Doorstromen Mensen die gezien hun inkomen nog wel de hoge prijzen van nieuwbouw kunnen opbrengen en vanuit hun goedkope huis zouden moeten doorstromen, zien daar vanaf door de onzekere economie. De salarissen, schetst Priemus, blijven wel redelijk op peil maar wie zijn baan kwijt raakt heeft het over meer dan een paar procent in koopkracht achteruit. „Dat leidt allemaal tot leegstand als je dan blijft door bouwen". Een doorstromingshefffing wordt wel eens bepleit om hoge inko mens toch tot verhuizen te dwin gen. „De uitvoeringskosten", kapt Priemus dat idee af, „zyn waarschijnlijk net zo veel als de opbrengsten zouden zijn". Het idee in elk geval de huren te verhogen opdat de overheid min der aan subsidies kwijt is en op drachtgevers een beter rende ment krijgen, wyst hy ook van de hand. Bij hem spelen dan niet zozeer sentimenten over de krap pe financiële ruimte van eenvou dige arbeiders mee. Zakelijker: „Stel dat je zegt, er moet een huurverhoging van tien procent komen omdat daarmee het rijk de bouw veilig kan stellen. Die hogere huren werken door in de prysindex en de vakbonden gaan dan loonsverhogingen clai men. Het werkt door in de amte- narensalarissen. Dat heeft gigan tische effecten op de totale rijks begroting terwijl de opbrengst van die hogere huren niet alleen naar het rijk gaan maar naar de beleggers. De politiek is er ook op gericht de lonen laag te hou- den in verband met de r Professor Priemus: een woning heeft het eeuwige leven. rentie met het buitenland. Dus moeten ook de huren laag gehou den worden." Bezetting De grote aantallen woningzoeken den van nu zijn voor een deel veroorzaakt door de toenemende zelfstandigheid van jongeren of meer in het algemeen derde afna me van het aantal mensen dat een woning deelt. Priemus daar over „Je kunt een vergelijking trekken met de dertiger jaren, al weet ik dat de omstandigheden toen heel anders waren. De be zettingsgraad van de woningen ging stijgen. Je slaapt niet op straat als je geen nieuwbouw kan betalen. Als straks alleen de voortdurende daling van het ge middelde aantal personen per huis voortaan gelijk blijft dan heeft dat al gigantische gevolgen voor de vraag". Méér argumenten worden aange dragen bij zyn pleidooi voor een bescheiden bouwproduktie. „De laatste jaren zijn de programma's elk jaar gedaald met een nog laat ste hoogtepiek in 1973. Op drachtgevers trokken zich daar na meer terug", aldus Priemus. Dat er toen al niet meer werk loosheid onder bouwvakkers was te bespeuren zou komen om dat er nog wel veel geld werd ge stoken in arbeidsintensieve vrye sectorwoningen. Voor Priemus is het nog maar de vraag of het uitzonderlijk ambi tieuze programma van 135.000 beschikkingen zoals de vorige bewindsman Brokx vaststelde ook werkelijk wordt omgezet in evenzoveel woningen. Een be schikking houdt niets meer in dan dat de rijksoverheid voor een bouwplan subsidie toezegt. Een opdrachtgever houdt de vrij heid die vergunning echt te ge bruiken. „Die beschikkingen worden niet altijd in echte plan nen omgezet. Dat begint nu al behoorlijke vormen aan te ne men. Je moet niet letten op die papiertjes maar op de CBS-cij- fers over de aantallen woningen die in aanbouw zijn genomen". Prognoses Deskundigen hebben zich eerder vergist in prognoses over de groei van de bevolking. Juist in de woningbouw is jarenlang ten onrechte gedacht dat ooit de vraag naar woningen zou afne men. Priemus.stelt op basis van prognoses hetzelfde: de bevol king zal niet groeien, wel verou deren na 1990. Wat maakt deze prognoses beter dan de oude? „In die oude prognoses was de wel vaartsfactor vergeten. Aan jonge ren die ergens inwoonden werd gevraagd of ze daar vrijwillig in waren getrokken. Ja werd dan geantwoord. Toen was er een voudig geen sprake van jong zelfstandig wonen, er was geen alternatief. De toenemende wel vaart heeft de latente vraag ma nifest gemaakt". „Er was toen ook niet gerekend op de invloed van de buitenlandse migratie. Niet vanuit de Middel landse Zee landen en niet vanuit de voormalige koloniën.". Prie mus verwacht dit soort verras singen niet in de nabije toe komst. „De economische aan trekkingskracht van Nederland is niet meer zo groot". Een nieu we onverwachte geboortegolf? „Als het zou gebeuren, voor de woningmarkt heeft dat pas na verloop van tyd effect, na het jaar 2000." Salto mortalo Een inzakkende bouwmarkt en dreigende leegstand als de bow- programma's op te hoog peil worden gehouden. De minister van volkshuisvesting zou rustig aan moeten doen? Nou nee. De moraal. Priemus neemt zelf het woord in de mond, is dat de over heid zich meer moet richten op onderhoud van de bestaande voorraad woningen. Niet alleen de krotten in oude stadswijken maar ook de voorraad na-oorlog- se woningen in goede staat hou den. „Dan hoeven bewoners niet de sprong, die salto mortale, naar de dure nieuwbouw, te maken." „Er wordt wel gesproken over de levensduur van woningen. Als een woning goed wordt onder houden en er moet geen rijksweg doorheen dan heeft die het eeu wige leven. Meer aandacht voor onderhoud betekent ook dat de bouwnijverheid herstructureert. Want onderhoud is arbeidsinten sief werk". Ondanks uitspraak Hoge Raad Het toepassen van de wet tegen rassendiscriminatie is door het recente arrest van de Hoge Raad tegen een Utrechtse discotheekhouder een stukje mak kelijker geworden. Duidelijk is nu dat schijnbaar neutraal gedrag ook het predikaat „rassendiscrimi natie" toegekend kan krijgen. De zaak waar het om ging, was dat een discotheek-exploi tant zijn portier opdracht had gegeven erop te letten dat er niet teveel buitenlanders bin nenkwamen. De bedoeling van die opdracht was dat de bar-dancing een Nederlandse zaak zou blijven en dat geen bepaalde groep van mensen van een andere nationaliteit in de zaak de overhand kreeg. Kortom, op een bepaald mo ment ging de deur voor bui tenlanders dicht als in de ogen van de portier die grens was bereikt. „Rassendiscri minatie", voerden buitenlan ders aan die de zaak niet in mochten, omdat ze „teveel" waren. De eigenaar zag dat anders en voerde voor de rechtbank aan dat het slechts om een ordemaatregel ging, bedoeld om te voorkomen dat er zou worden gevochten tussen Nederlanders en bui tenlanders. Zo'n redenering had vorig jaar voor de Alme lose rechtbank succes. Toen werd in een soortgelijke zaak een barhouder vrijgesproken omdat de grens die hy had gesteld van maximaal tien tot twintig procent buitenlan ders in de zaak, als een accep tabele ordemaatregel werd gezien. Schijnheilig In de Utrechtse zaak heeft de Hoge Raad nu duidelijk ge maakt dat zo'n schijnheilige, indirecte manier van discri mineren niet is toegestaan. Daarmee is de werking van de discriminatiewetgeving, waarop vaak met name door vertegenwoordigers van bui tenlanders kritiek is uitgeoe fend, makkelijker gemaakt. Met dit arrest van de Hoge Raad zijn de problemen ove rigens nog lang niet uit de wereld waar het gaat om be strijding van discriminatie. Er zijn immers nog andere wegen voor horeca-onderne- mers om ongewenst publiek uit hun zaak te houden, zoals het verplicht stellen van een lidmaatschap voor men bin nen mag komen, het ver schijnsel van de zogenaamde besloten club. Dat er problemen zullen blij ven rond de anti-discrimina tiewetgeving is op zich overi gens niet verwonderlijk. De strafwet is slechts één van de mogelijkheden om onge wenst gedrag in een samenle ving aan te pakken. Juist bij zaken als discriminatie, waar het gaat om een bepaalde houding ten opzichte van me demensen, leveren straffen maar een beperkt resultaat op. Het zal, als de mentaliteit hetzelfde blijft, waarschijn lijk slechts leiden tot het zoe ken naar wegen om de wette lijke beperkingen te omzei len, zonder dat men dan ge straft kan worden. Daar komt nog iets anders bij: hoe mooi juridische voorzie ningen op papier ook mogen lijken, toch blijft het pro bleem dat recht pas in de praktijk kan worden waarge maakt. Voor wat betreft de discriminatiewet betekent dit de noodzaak van een ac tief opsporings- en vervol gingsbeleid. Daar heeft met name de Tweede Kamer deze zomer op aangedrongen toen de werking van het discrimi natieartikel werd uitgebreid tot niet alleen de directe dis criminatie maar ook tot de in directe vorm, die zoals in de Utrechtse zaak bijvoorbeeld bleek, niet zo makkelijk zichtbaar is. Wat dit betreft, sluit de uitspraak van de Ho ge Raad helemaal aan by de gewijzigde wetgeving. Organisatie Op het terrein van.de rassendis criminatie moet de Hoge Raad over enige tijd trou wens nog een interessante uitspraak doen. Daarbij gaat het met name over de vraag of ook belangengroeperingen waarin slachtoffers van dis criminatie zich hebben ver enigd een klacht wegens dis criminatie kunnen indienen. Daarbij gaat het om de vraag of zo'n groepering een eigen belang heeft bij het indienen van zo'n klacht. Daarop is vo rig jaar in Utrecht door de rechtbank negatief beslist. De klacht werd dus afgewe zen. Wat jammer is, want vaak verkeren slachtoffers van discriminatie toch al in een zwakke positie. Kan een organisatie namens hen een klacht indienen, dan staan de slachtoffers meteen al een stuk sterker. Zo'n sterkere positie voor slachtoffers van discrimina tie, gecombineerd met een oplettende houding van poli tie en justitie waar het om klachten wegens rassendis criminatie gaat, is onontbeer lijk. Ook al is het effect van wetgeving dan beperkt, dat neemt niet weg dat we er al les aan moeten doen om het kwaad dat rassendiscrimina tie is zoveel mogelijk in te perken. ADVERTENTIE Uw C V-installatie altijd in topconditie I met een ondertiouds- kontraid van frtfjl technisch bureau tfesVsmampaey haarlem b\ Soembastraat 50, Leiden, tel 071-131298 of 023-319454. Sint Nicolaas moet kleur bekennen, wil hij althans i tenminste volgend jaar in ons land gastvrij te wor den onthaald. In elk geval zal de goedgeefse bis schop zyn zwarte gevolg thuis moeten laten of te voren zijn snaakse knechtjes in een „witma ker" moeten dompelen. Zo niet/dan kan de Goed heiligman wel inpakken in plaats van uitpakken. De Solidariteitsbeweging Surina me, simpelweg SBS genoemd, heeft namelijk nog enkele harde (peper)noten met Sinterklaas te kraken. Volgens die beweging, die in het bisschoppelijke Utrecht zetelt, is de huidige rol verdeling in het eeuwenoude Sinterklaasfeest ronduit bescha mend vindt dat zij het superiori teitsgevoel van blanke Nederlan ders symboliseert, waarbij voor de zwarte mensen de positie wordt benadrukt, die zij al eeu wenlang in onze samenleving hebben ingenomen. De knecht namelijk, die ondergeschikt is aan de blanke meester en de slechte baantjes moet opknap pen. Dat allemaal namens die SBS. De afgelopen jaren heeft de solida riteitsbeweging dit summum van discriminatie nog door de vingers gezien, want enige to lerantie kan hun niet worden ontzegd. Maar volgend jaar kan Sint Nicolaas werkelijk de zak krijgen en zich afmelden bij het arbeidsbureau om zich bij het le gioen der werklozen te scharen. Want enig emplooi zal er voor hem - althans in ons land nau welijks meer zyn. Zwart als roet De Solidariteitsbeweging Surina me is het bisschoppelijke strooi- goed namelijk totaal in het ver keerde keelgat geschoten en wil de marsepein, de pepernoten en de speculaas niet langer als een zoethoudertje beschouwen. Zij wil dat de zwarte knecht zich niet langer laat knechten. En strooit nu liever zelf roet in het eten in plaats van Zwarte Piet toe te laten zingen, dat hij het wel goed zal menen, ondanks het Paplepel feit, dat hij zo zwart is als roet. zich geen houding weet te geven in de blanke samenleving en zich alleen maar dienstbaar opstelt naar zijn heer en meester toe. Een uiting nog van ons koloniaal verleden". De SBS klopt nu zelf aan de deur. Met een boodschap waaraan niets surprise-achtigs is te ont dekken. „Het Sinterklaasfeest is door de tijden heen gevierd met Sint Nicolaas als het symbool van het goede, het blanke en Zwarte Piet als symbool van het kwade, het slechte dus. Deze ra cistische verhouding is heden ten dage nog net zo actueel", al dus de SBS. De beweging stelt vast dat Zwarte Piet wordt afgeschilderd als „een domme, clowneske figuur, die Maar de SBS heeft nog meer noten op haar zang. „Geen wonder", al dus de solidariteitsbeweging, „dat veel Surinamers rond Sin terklaastijd voor Zwarte Piet worden uitgescholden. De witte kinderen wordt het blanke meer derheidsgevoel er als met de pa plepel ingegoten", wordt gesteld. Om aan dit racistische gedoe een einde te maken, heeft de SBS in middels een in zwart en wit uit gevoerd affiche verspreid met daarop de onthullende tekst: „Stop... geen zwarte knecht in uw Sinterklaaspakket. De slaver nij is al honderd jaar geleden stopgezet". Nu valt er over de argumenten van de Solidariteitsbeweging Surina me te discussiëren. Dat deden we dan ook. Met Oscar Postuma van de beweging. Oscar Postuma voert aan dat onze Sinterklaas-cultuur alles uit staande heeft met ons slavernij verleden. „Daar zijn tal van voor beelden van blijven hangen, en het Sinterklaasfeest is daar één Volgens zijn zeggen is een van de eerste discriminerende acties die Surinamers hier beleven, dat zij worden uitgescholden voor „Zwarte Piet De SBS. Zij werpt verder in de strijd, dat de knechtjes van Sint Nicolaas zich altijd lopend moeten voortbewe gen. terwijl de bejaarde bisschop hoog boven zijn voetvolk uitto rent op een paard. Een wit paard nog wel. „Zo wordt de relatie on derdrukker-onderdrukte toch voortgezet", aldus de SBS. Dikke lippen "En", zo vervolt de SBS: „Wel in een modern jasje, maar met de zelfde symboliek en psychologi sche trekjes. In de ogen van kin deren moet de heilige Sint over komen als een persoon met een zuiver hart en een zuiver gewe ten, altijd bereid te helpen, vrese lijk eerlijk en menslievend, de vriend van en voor iedereen. Ter wijl Zwarte Piet de man blyft met de grote, dikke lippen, met overdreven grote oorbellen en zo zwart gemaakt als maar mogelijk Overigens heeft de solidariteitsbe weging hier en daar al vaste grond onder de voeten gekregen. Met name in Amsterdam. Daar zijn inmiddels al enkele Pieten gesignaleerd die uitgebreid ken nis hebben gemaakt met een wit maker. Oscar Postuma: „We stre ven er nu naar om een zwarte Sint te introduceren. Maar we zijn bang, dat zo'n zwarte Sint van zijn paard wordt gesleurd..." Het omdraaien van het rollenpa troon zou trouwens redelijk uniek zijn. Want ook in Surina me wordt Sinterklaas gevierd, compleet met Zwarte Pieten en een witte Goedheiligman... „Maar", reageert Oscar, „daar mag dan alleen uit worden afge leid de onderdrukking van Suri name door Nederlandse over heersers". Draaiboek De Solidariteitsbeweging Surina me heeft voor overname van de macht inmiddels al een uitge kiend draaiboek klaar liggen. Met een Sint Pieter en een Witte Klaas. Klaas zeult de zak voor taan en krygt alle kwaaie grap pen over zijn „domme" hoofd uitgestrooid. Pieter zwaait de scepter of in dit geval dan de staf. Zijn wil is namelijk wet. En bij dit alles horen natuurlijk ook Sintcr-Pieter liederen. Die kan de SBS uit voorraad leveren.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14