"Pijn lijden om iets te bereiken Russisch stuk over militaire macht VS Tegenwichtvoor VS-publikatie Hockeyteam besluit met forse zege: 6-1 Jemenitische raad tussen noord en zuid Bittere pil schakers Noteboom Recordhouder power-lifting De Vreugd KATWIJK - Kees de Vreugd heeft de vele kilo's vlees die hij gewoonlijk in zijn slagers- bestaan op zijn schouders torste verruild voor de halters. Eigenlijk alleen in de zomer voert hij zijn voormalige baan uit, als via een hoofdstedelijk uitzendbureau een beroep op zijn slagerskwaliteiten wordt gedaan. Het grootste gedeelte van de week bevindt de Katwijker zich thuis of doolt hij door het splinternieuwe Olympia-fitnesscentrum aan de Valkenburgseweg in zijn woonplaats. Hij zou best direct aan de slag willen, een baantje als portier in een dancing. Of ander bezigheden in de late avond, zodat hij de dag vrij heeft voor de broodnodige training waar een power-lifter niet buiten kan. Zo'n vier tot vijf keer in de week onderwerpt de 29-jarige kracht patser zijn spiermassa twee uur lang aan intensieve arbeid. Dat doet hij nu een jaar lang. In die periode maakte hij "schrikbaren de" vorderingen. Sinds afgelo pen zaterdag mag hij zich Neder lands recordhouder power-lif ting in de klasse tot 125 kilogram Hij nam de records kniebuigen en death-liften, alsook het totaalre cord over van zijn leermeester en Nederlands sterkste man Gerard du Prie, bekend van de sport- spektakels op de beeldbuis. De fitnesscentra schieten de laat ste jaren als paddestoelen de grond uit. Het lijdt geen twijfel dat de tv-shows, waarin telefoon boeken werden verscheurd, zo veel mogelijk glimlachende schoonheden op de schouders werden genomen en trucks wer den voortgetrokken, toenemen de populariteit van de kracht sport in de hand werkten. "Maar een show is het niet", wil Kees de Vreugd tot een ieder laten door dringen. "Het is topsport. Als een gewichtheffer of power-lifter onder een halter van driehon derd kilo staat, één bonk concen tratie, realiseert men niet wat die goser daar allemaal voor heeft moeten doen. Als je in deze sport iets wilt bereiken moetje pijn ly- den. Train je te licht, dan heb je er niets aan. Train je hard, dan heb je de volgende dag spierpijn. Een voetballer die drie ton in een jaar verdient, hoeft niet zo hard te trainen als wij doen". "Vroeger werden power-lifting, bo dy building en dergelijke spor ten altijd afgeraden. In elk dorp liep dan ook maar één Jeromme- ke. Tegenwoordig moet een sporter van zijn blessure revali deren in een krachtsportcen trum", stelt De Vreugd de krachttraining in een ander dag licht. Het power-lifting is een sport in wording, ten koste overigens van het gewichtheffen. Op drie fron ten trekt de power-lifter ten stry- de het bankdrukken (achterover liggend op een bankje zoveel mo gelijk kilo's van je afduwen), het kniebuigen (met de halter op de schouders volgens bepaalde richtlijnen éénmaal door de knieen buigen, uiteraard weer met zoveel mogelyk kilogram men) en het death-lifting. Dit on derdeel kan tot op bepaalde hoogte vergeleken worden met het gewichtheffen. Ruim een jaar geleden kwam Kees de Vreugd voor het eerst met de krachtsport in aanraking. Het be gon allemaal als een lolletje. Hij ging in op een uitnodiging van een collega eens naar een fitness centrum te komen en kreeg al di rect de smaak te pakken. Vroe ger voetbalde hij ooit bij Quick Boys maar vond zich toen al te individualistisch ingesteld om echt veel plezier aan de bal te be leven. In januari van dit jaar sloeg De Vreugd zelf zijn knuis ten om de halters heen, het begin van een jaar vol hoogtepunten. De power-lifter kwam min of meer toevallig in contact met Gerard du Prie. zelf eigenaar van twee sportcentra in Egmond en Heer- hugowaard. "Ik noemde hem wat gewichten en hij vond dat ik er leuk voor stond terwijl ik pas een paar maanden trainde. Dat deed ik by de atle tiekvereniging Rijnsoever. Du Prie vond dat ik maar eens bij zijn school in Heerhugowaard langs moest komen. Na op 's-za- terdags steeds drie uur daar te hebben getraind kwam ik in fe bruari al tot een totaal van zes honderd kilogram. Du Prie vond dat goed genoeg om me in te la ten schrijven voor de Nederland se kampioenschappen die met Pasen werden gehouden". Nadat De Vreugd zich als alge meen lid had laten inschrijven by de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond (KNKB) ("Rijnsoever was daar niet bij aangesloten en het lidmaatschap is voor deelname een vereiste' reikte de eerste jaars krachtpat ser in de klasse tot 125 kilogram met een totaalgewicht van 635 kg naar een vierde plaats. Zijn zo veelste persoonlijke record. Om zijn immer groeiende vorm vast te houden werd De Vreugd in de stille periode na die kam pioenschappen lid van SSS in Alkmaar. Daar trainen drie Ne derlands kampioenen onder Ge rard du Prie. De trainingssche ma's werkte hij goeddeels in Kat wijk af en nadat hy vier weken geleden in een competitiewed strijd totaal 780 kilogram om hoog bracht, was de tijd daar om bij de bond een officiële record- poging aan te vragen. Afgelopen zaterdag verbeterde hij op drie onderdelen de bestaande records van zyn leermeester. De Vreugd boog met 307,5 kilo door de knieën (was 280) en tilde bij het death-lifting eveneens 307,5 kilo (was 290). Hij kwam tot een to taal van 790 kilogram (was 770). Het record bankdrukken bleef in handen van Du Prie: 200 tegen de 175 kilo van De Vreugd. "Bij het bankdrukken gebruik je de meeste spiersoorten. Dat ontwik kelt zich dus ook het traagst". "De interland tegen Engeland in mei is nu mijn doel. Daarna mis schien de Europese kampioen schappen. Als er volgend jaar weer een sterkste man van Ne derland moet worden gekozen, doe ik mee", zegt De Vreugd. "Du Prie heeft een enorme klap per gemaakt. Ik kan dat geld ook gebruiken. Als ik na een wed strijd naar huis ga, zit er toch gauw voor zeshonderd gulden in m'n tas. Een speciaal wedstrijd- pak van 175 gulden kan ik na twee wedstrijden weggooien. Na elke wedstrijd een massage-be handeling, en denk eens aan je eten... Het is eigenlijk een hele opoffering". GERARD HAVERKAMP MOSKOU (AFP) - In de Sowjet-Unie is een document verschenen dat is gewijd aan de militaire macht van de Verenigde Staten en de 'dreiging die er voor de veiligheid in de wereld van uit gaat'. Getiteld "toevlucht tot bewapening: het gevaar, de last, het alternatief', is het stuk een antwoord op het Amerikaanse document over de "Sowjetrussische militaire macht", dat eind september door het Amerikaanse ministerie van defensie is uitgegeven. Dit Amerikaanse stuk van 99 blad zijden, dat een volledig beeld geeft van de Russische strijd krachten in de wereld, was door de Sowjetrussische pers heftig gekritiseerd. Het zou "geen en kel element van vergelijking" ge boden hebben tussen de arsena len van beide mogendheden en zou slechts als doel hebben ge had de internationale opinie in het Westen te misleiden. Het doel van de publikatie van het Sowjetrussische document is te genwicht te geven tegen de ont hullingen van het Pentagon. Zoals met het Amerikaanse stuk het geval was. bevat de Russi sche publikatie een bepaald aan tal foto's (vooral van Kruisraket ten). kaarten en grafieken. Vol gens het document ziin er 502.600 Amerikaanse soldaten gelegerd buiten de Verenigde Staten: 22.100 meer dan in 1980. De Verenigde Staten, gaat het ver der, hebben buiten hun grenzen ongeveer 12.000 kernkoppen ge plaatst, "Omstreeks eenderde van hun nucleaire vermogen". Ongeveer 7.000 kernkoppen be vinden zich in Europa. 1.800 in Azië en ruim 2.500 aan boord van schepen van de Amerikaanse vloot op de Atlantische en op de Stille Oceaan. Wat betreft de Amerikaanse strijd krachten die in vooruitgescho ven positie gelegerd zijn, ver strekt de Sowjetrussische bro chure de volgende cijfers: vyf kernonderzeeers toegerust met 16 Poseidonraketten elk, met een bereik van ö.OOkilometer. Hon derdzesenvijftig in Groot-Brit- tannië gestationeerde jachtbom menwerpers van het type F-111, met een actieradius van 2.500 ki lometer. Zesenzestig bombarde mentsvliegtuigen van het type FB- 111 - A, die wel in de Verenig de Staten zijn gelegerd, maar, al dus de Russische opsomming, "bestemdijn voor Europa" en be schouwd moeten worden als "wapens te velde". Vijfhonderd vliegtuigen "van andere typen" en 108 ballistische raketten Pers- hing-1. Volgens de Russen be schikken de Verenigde Staten over ongeveer 10.000 strategi sche kernkoppen "oneindig veel krachtiger dan de bom van Hi roshima". Een dergelijke opsta peling van nucleaire wapens "strookt met het denkbeeld van vorming van een potentieel dat nodig is voor de eerste klap", al dus de auteurs van het docu ment. Na de Kruisraket te hebben voor gesteld als een 'superwapen' en het Neutronenwapen als "offen sief', vervolgt het document: "Als de kruisraketten die op de grond zijn gestationeerd, in West-Europa worden opgesteld, zal het vrywel onmogelijk zijn een akkoord te sluiten over wat voor beperking van de bewape ning ook". Tenslotte gaat de brochure, na te hebben gewezen op de last van tie bewapening die drukt op Amerikaanse economie, de ini tiatieven na die de Sowjet-Unie heeft ontplooid sinds de beper king van de toevlucht tot nu cleaire bewapening tot de ophef fing van militaire bases in het buitenland, via reducering van de militaire begrotingen en het verbod op bacteriologische wa pens. PESJAWAR - De Nederlandse hockey ploeg heeft in zijn laatste wedstrijd van de oefentrip door Pakistan een forse zege behaald op Pesjawar: 6-1. Bij de rust leid de Nederland met 4-1, onder meer door twee treffers van Paul Litjens. Eén keer scoorde Litjens uit een strafbal, één keer uit een korte hoekslag. In totaal won Ne derland vier van de zeven ont moetingen en werden de overige drie met verlies afgesloten. In de loop van de veertien dagen durende tournee is het Neder lands team steeds beter gaan spelen. Zonder de routiniers Ties Kruize en Theodoor Doyer ver trok de ploeg naar Pakistan. De openingswedstrijd werd gewon nen (2-1 tegen Karatsji), de offi ciële ontmoeting met Pakistan in Lahore verloren (2-3). TV-rechten: 42 miljoen LOS ANGELES - De EBU (Eurovisie) heeft zich voor 42 miljoen gulden verzekerd van de Europese televisie rechten van de Olympische Zomerspelen van 1984 in Los Angeles. De EBU heeft zich uiteindelijk uit politieke overwegingen, akkoord verklaard met de nieuw prys. Het gevaar be stond, dat anders West-Euro pa verstoken zou blijven van Olympische televisie-beel den. De komende dagen wil men ook tot overeenstemming ko men met Serajevo, waar de Winterspelen van 1984 plaats vinden. In een 52 pagina's tollend docu ment raadt het Vaticaan de priesters aan. zich niet met poli tiek in te laten. Het geschrift - getiteld: 'Priesters in lekenor ganisaties -- wezen en op dracht' - is een uitgave van de pauselijke Raad voor de Leken. "De priester is vóór alles verkondi ger van het evangelie en bedie naar van de sacramenten. Als hy werkzaam is in lekenorganisa ties, moet hij de spanning tussen zijn priesterschap en vereenzel viging met de gemeenschap kun nen doorstaan". "De kerk", zegt het Vaticaanse do cument. "is niet volgens het par lementaire systeem opgebouwd, hoewel daar veel van te leren is. Volgens het parlementaire sys teem valt de gemeenschap uit een in machtsblokken, in tegen stelling tot de kerk die het ideaal van eenheid nastreeft. Als de priester geen krachtige geestely- In de laatste wedstrijd, waarbij het stadion in Pesjawar was uitver kocht, speelde Nederland een goede wedstrijd. In de eerste mi nuut mocht Paul Litjens al aan leggen vanaf de 6.40 meter stip. De Kampinger. die de dag er voor tegen Rawalpindi eveneens succes had met een strafbal, scoorde beheerst, 1-0. Tien minu ten later benutte hij de eerste straf-hoekslag: 2-0: ke leiding geeft, kunnen lekenor ganisaties belangengroepen wor den". Het document wijst verder op de betekenis van het kerkelijke ambt. "Noch een kerkelijke groe pering, noch een bisschop kan een ambtsdrager kiezen of aan wijzen. Dat gebeurt alleen in de toediening van het wijdingssa crament". Overvol Kardinaal Willebrands draagt per 1 januari aanstaande zijn voorzit terschap van de Nederlandse Missieraad voor de tijd van drie jaar over aan mgr. dr. R. Staver- man. Als reden wordt opgege ven, dat de agenda van de kardi naal 'overvol' is. Mgr. Staverman (66) is van 1966 tot 1972 bisschop geweest van het vroegere Holland ia op Nieuw-Guinea. Hy was de laatste Opnieuw maakte Nederland tech nisch een uitstekende indruk. Van 'Asbeck, 'dit keer op het mid denveld geposteerd, rondde in de dertiende minuut een voorzet van Maarten van Grimbergen af: 3-0. In de negentiende minuut kreeg Bloemendaal-speler Ro- nald-Jan Heijn Loon naar werken, toen hij op Pakistaanse wijze na een solo de bal achter de Pakistaanse doelverdediger prikte: 4-0. jaren al tweede voorzitter Van de Missieraad. In de bisschoppelijke commissie voor verbetering van de betrek kingen met de Missieraad zyn benoemd: kardinaal Wille brands, bisschop Bluyssen van Den Bosch en bisschop Möller van Groningen. Over de werk wijze van deze commissie zullen op de eerstvolgende ontmoeting tussen de bisschoppen en de Missieraad (maart of april) af spraken worden gemaakt. In juli van dit jaar werd tot instel ling van deze 'contactcommissie' besloten, om te voorkomen dat de Missieraad en het bisschoppen college uit elkaar zouden groeien. Tot nu toe komen afgevaardig den van beide lichamen maar één keer in de twee jaar bij el kaar. En dat nog maar enkele uren. Beide vinden dat onbevre digend. Besparing De Stichting Mechanische Regi stratie en Administratie (SMRA) ten dienste van de Her vormde Kerk gaat in de herfst van volgend jaar over op een nieuwe computer. Hiervoor is een huurcontract van maximaal drie jaar afgesloten. In 1983 zal dat al een kostenbesparing van VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 Toto en lotto DEN HAAG - De uitslagen van de sportprijsvragen van het afgelo pen weekeinde zijn: Lotto no. 48 Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto f298.174,70. tweede prijs: 8 winnaars, elk bruto f18.750.-, derde prijs: 265 winnaars, elk bruto 1.125,10, vierde prys: 10.463 winnaars, elk f28.40. vijf de prys: 138.471 winnaars, elk f5.-. loio no. iö Eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto f32.866.40. tweede prys: 55 winnaars, elk f796,70. derde prys: 849 winnaars, elk f129.- Toto-gelijk 48 Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 1 winnaar, bruto f3.408,60, derde prijs: 36 winnaars, elk f246,10, vierde prijs: 1.108 winnaars, elk f 11,60. Cijferspel no. 48 6 cijfers goed: 1 winnaars, bruto f 100.000,-. 5 cijfers goed: 5 winnaars, elk bruto f 10.000.-.. 4 cijfers goed: 28 winnaars, elk f 1.000,-. 3 cijfers goed: 395 winnaars, elk flOO,-. 2 cyfers goed: 3.544 winnaars, elk f 10.-. De opnieuw in de basiself gekozen doelman Claushuis moest voor rust zwichten voor een hard in geschoten hoekslag door Zahir Sjait (4-1). Na rust bouwde Nederland rustig voort op de voorsprong. De erg sterk spelende Ewoud van As beck trof voor de tweede keer doel na een voorzet van Arno den Hartog. De HCKZ-speler werd daarna door Coach Van Heumen gewisseld voor Tom van 't Hek. In de geweldige ambiance van het uitverkochte stadion kwam Ne derland nog tot één treffer. Rode- riek Bouwman bekroonde zyn sterke spel gedurende de gehele tournee met een prachtige tref fer, waaraan een combinatie van Van Grimbergen en Van 't Hek vooraf was gegaan. Weinberger komt met details nul-optie FEZ, MAROKKO (Reuter) - De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, zal volgende week in Brussel zijn ambtgenoten in de NAVO bij zonderheden geven over de door president Reagan op 18 novem ber voorgestelde nul-optie. Daar komen de ministers dan bijeen voor hun traditionele halfjaar lijkse vergadering. Weinberger kondigde het geven van details aan op weg van de VS naar Ma rokko, vanwaar hij gisteren naar Turkije ging. Vandaar zou hij zijn Europese rondreis via Italië en Engeland afsluiten in de Bel gische hoofdstad. - Het voorstel van Reagan was be doeld voor de onderhandelingen tussen de VS en Moskou over vermindering van hun "Eurora ketten" in Europa, die in Genève zijn begonnen. Volgens Weinber ger bleken zyn NAVO-collega's ingenomen met wat Reagan in november in zijn rede zei over vermindering van de bewape ning. naar schatting f. 850.000 opleve- Hervormde Kerk: bedankt voor Maassluis E. Holtrigter Apel doorn. Ds. J. de Vreugd hoopt op 24 ja nuari afscheid te nemen van de hervormde gemeente in Bode graven. Zyn intrede in Amers foort zal op 7 februari zijn. Dr. A. de Kuiper en mevrouw ds. T. de Nie zullen deze maand, res pectievelijk namens de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en de hervormde Raad voor de Zending, de herdenking bij wonen van het 50-jarig bestaan van de Christelijke Kerk in Oost- Java. De feestelijkheden zijn in Modjowarno, de eerste zelfstan dige gemeente van deze kerk. Dr. De Kuiper, secretaris algemene zaken van de Hervormde Kerk, heeft als zendingspredikant in dit gebied gewerkt. Ds. De Nie is secretaris van de Zendingsraad voor Indonesië en voor vrouwen werk. Zij zullen op hun reis ook gesprekken hebben met de syno des van Oost- en West-Java en met de Raad van Kerken in Indo nesië te Djakarta. ADEN (AFP) - In Aden is gisteren de oprichting bekendgemaakt van een "Jemenitische raad" die is samengesteld uit de presidenten van Noord- en Zuid-Jemen en die tot taak heeft het toezien op de tenuit voerlegging van een verdrag dat eenwording van het land beoogt. De raad zal om het halfjaar bijeenkomen, in Sanaa of Aden. Het verdrag voorziet daarnaast in oprichting van een "gemeenschappelijke ministe riële raad", belast met de economische samenwerking en het uitwerken van gemeenschappelijke beginselen van buitenlandse politiek. Die beginselen, zoals bekendgemaakt door Aden, omvatten: ondersteuning van de Palestynse zaak en afwijzing van de akkoorden van Camp David, veroordeling van elke buitenlandse militaire presentie in het gebied, steun aan de Arabische solidariteit en aanvaarding van politieke, diplo matieke en economische maatregelen tegen de Verenigde Staten en elke staat die Israël steunt, veroordeling van elk blok of elk pact van politieke of militaire aard. LEIDEN - Philidor 4 en D.Note- boom 1 hebben hun onderlinge duel uit de promotieklasse van de Leidse schaakbond met een 5- 5 gelijkspel afgesloten. Voor Phi lidor 4 was dat geen onbelangrijk succes, aangezien het team als enige uit de poule zonder punten dreigde te blijven. Bovendién zag het er in eerste instantie naar uit dat Daniël Noteboom, on danks een 4-3 achterstand, het volle pond in de wacht zou gaan slepen. Na de eerste zitting boden de drie hangpartijen de Noordwijkers goede perspectieven. Van het Noordwijkse drietal had Scher- penisse in tweede zitting geen moeite om de stand naar 4-4 te brengen. Bij Koppenaal ging het echter mis. De Noordwijker had in het eindspel tegen Lubberhui- zen de betere stelling. Koppenaal verkeerde echter in de veronder stelling dat de arbitrageparty van De Jong wel voor zijn club gewonnen zou zijn en besloot daarom zonder verder spelen tot remise: 41/2-4'/2. Prompt daarop kreeg D. Noteboom evenwel een bittere pil te slikken. De arbiters verklaarden de stelling tussen de Jong en Paardekoper onver wacht tot remise: 5-5. D. Note boom probeert nu via een hoger beroep alsnog tot een positiever resultaat te komen. Philidor 4 weerde zich in dit tref fen met winstpartijen van Ver dauw en Peters opmerkelijk goed op de hoogste borden. De gedetailleerde uitslag: Peters- Binnendijk 1-0; De Vroedt- Scherpenisse 0-1; Verdauw-De Boer 1-0; Pacjin-Verschoor 0-1; Paardekoper-De Jong Vi-VSz; Si- pos-V.d. Berg 0-1; De Ru-Giliams 1-0; V. Pelt-Siders 1-0; Lubber huizen-Koppenaal Vi-Vfc; Walter- Bosboom 0-1. De stand in de promotieklasse luidt na drie rondes als volgt: 1 Philidor 3 6 m.p.; 23Vb b.p., 2 Lis- se 1 4-17, 3 Alphen 1 3-15'/2, 4 LSG 2 3-15; 5 LSG 3 3-14, 6 D. Noteboom 1 3-lll/2, 7 Leiderdorp 1 1-13; 8 Philidor 4 1-11 Vb. In de vierde ronde staat de moge lijk al belissende krachtmeting tussen Philidor 3 en Lisse 1 op het programma. Geen politiek voor priesters Nederland moet worden gekozen, doe ik sterkste Kees de Vreugd: "Als De vuilnisophaaldienst van New York is sinds twee dagen in staking. Het gevolg hiervai norme stapels op de stoep blijft liggen. NEW YORK het huisvuil in

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12