'De koek moet beter verdeeld' "Voor Feyenoord is het beter dat ander m'nwerk overneemt Vahstal niet in bestuur Amersfoort Harmsen: "Ajax zit financieel goed" Jezek kondigt vertrek aan VV Müjoenenaanbod Merckx NTTB-coach Theo Bakker zegt juniorenploeg vaarwel Mansveld terug in Zuiderpark VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 SPORT PAGINA U Rentree Cruijff beklonken AMSTERDAM (GPD) - Een maand, nadat voorzitter Ton Harmsen ver klaarde dat de kans dat Johan Cruijff bij Ajax zou terugkomen vrijwel uitgesloten moest worden geacht, heeft de 'nummer 14' gisteravond een contract getekend dat hem tot het eind van het seizoen aan de Amsterdamse club verbindt. Cruijff maakt zijn rentree a.s. zondag in de thuiswedstrijd tegen Haarlem. „Op welke plaats ik zal staan weet ik nog niet. Ik heb de trainers, Linder en De Mos nog niet gesproken. Die zie ik vandaag wel. De laatste keer dat ik heb gevoetbald stond ik op het middenveld en speelde ik in of vlak achter de voorhoede", aldus Cruijff die zich erover verbaast dat de onderhandelingen zo lang hebben ge duurd. „Als het aan mij had gelegen dan had ik al een of twee wedstrij den meegespeeld". Cruijff beschouwt zijn heroptreden bij Ajax als een 'uitdaging', na teleur stellingen bij het Spaanse Levante en in het toernooi van Milaan. De inmiddels 34-jarige Vinkevener werd zowel in Spanje als Italië gehin derd door een liesblessure waarvan hij, sinds hij daaraan is geopereerd, geen last meer zegt te hebben. „Ik voel me nu fit. Tijdens de trainingen gaat het goed". Cruijff trad in De Meer voor het laatst als speler op in 1973. Daarna ver trok hij naar Barcelona en vervolgens naar de Verenigde Staten. Drie jaar geleden nam hij in het Olympisch Stadion 'officieel' afscheid in een duel tege Bayern Munchen, dat volledig uit de hand liep omdat de eerzuchtige Westduitsers met 8-0 wonnen. Voornamelijk als gevolg van financiële problemen besloot Cruijff echter alweer gauw om op zijn beslissing, met voetballen te stoppen, terug te komen. Vorig jaar was er dan ook al sprake van dat zijn naam bij Ajax weer op de loonlijst zou verschijnen. De financiële positie van de Am sterdammers liet dat echter niet toe waardoor Cruijff 'genoegen' moest nemen met de rol van manager die hij vier maanden vertolkte voor hij naar Levante en vervolgens naar de Washington Diplomats vertrok. Toen Cruijff dit seizoen weer op de training verscheen, kwamen de ge ruchten over een mogelijke come-back weer op gang. Om die geruch ten uit de wereld te helpen heeft Ajax hem begin november een aanbie ding gedaan. Officieel had Cruijff drie dagen de tijd om te reageren. Hij hield het bestuur echter tot 16 november aan het lijntje. Voorzitter Harmsen, die de vroegere vedette toen al had afgeschreven, veranderde volledig van gedachten. Waar hij eerst nog had opgemerkt dat het hem bevreemdde dat er over een speler van 34 jaar nog zoveel ophef wordt gemaakt, daar ging hij plotseling overstag: „Met het echt niet hoge basissalaris (dat minder dan een ton zou bedragen - red.) en een gedeel te van de extra recette die we dank zij hem ongetwijfeld zullen krijgen, zitten wij financieel goed". Cruijff zorgde daarnaast via zaakwaarne mers voor sponsors, die het verschil tussen vraag en aanbod overbrug den. ROTTERDAM (ANP) Vaclav Jezek gaat Feyenoord aan het einde van dit seizoen verlaten. De Tsjechische oefenmeester heeft het bestuur van Fevenoord gevraagd geen gebruik te maken van de optie om het kontrakt, dat per 1 juli 1982 afloopt, te verlengen. Het bestuur heeft dat verzoek ingewilligd. Jezek traint Feyenoord dit seizoen voor het vierde jaar. Het vertrek van Jezek komt niet als een verrassing. Het was een publiek geheim dat de wegen van de Tsjech en Feyenoord zich aan het einde van dit seizoen zouden scheiden. Dat Jezek de Feyenoord-selectie dit jaar nog onder zijn hoede had. was eigen lijk al onverwacht. Zeker na het voorval in de slotfase van de vo rige competitie, toen de trainer met betaald verlof werd ge stuurd. Feyenoord dreigde in die fase het Europese bekervoetbal MADRID (ANP/AFP) - Een Amerikaans bedrijf heeft Ed dy Merckx een bedrag van 125 miljoen peseta's (ruim vier miljoen gulden) geboden om in de Verenigde Staten enige "exhibities" te verzor gen. Merckx heeft dit in Ma drid bekendgemaakt. De vroegere wereldkampioen was in de Spaanse hoofdstad om een fiets van eigen merk aan koning Juan Carlos aan te bieden. Volgens Merckx kan hij via het aanbod van de firma, waarvan hij de naam niet wilde noemen, de Amerikaanse markt verove ren. In eerste instantie heeft de Belg laten weten er niet veel voor te voelen nog eens in wedstrijden uit te komen. LEIDEN - Theo Bakker heeft met onmiddellijke ingang zijn functie als tafeltennistrai- ner van de nationale juniorenploeg neergelegd. De 30-jarige Leidenaar is teleurge steld in de Nederlandse Tafeltennis Bond (NTTB), omdat de bond niet hem maar de Joegoslaaf Stencel als bondscoach van de herenselectie heeft aangesteld. Bovendien vind ik het een slechte zaak", aldus Bakker, „dat een neutrale buitenlander is aange trokken om ruzies en conflicten te vermijden. Dat is gewoon om de hete brij heen draaien. Je moet juist eerst de problemen oplossen als je ruzie hebt. De be noeming van Stencel is dan ook een slechte zaak, want ik denk dat wij niks meer te leren hebben van een buitenlander. En zeker niet van Stencel. Hij heeft nog nooit een topploeg gecoacht ge durende lange tijd. En niemand kan ook zeggen dat hij het tafel- Noordegraaf verlost van oogblessure BARCELONA - Na een kalme vlucht is de ploeg van AZC/ Microlife gistermiddag mon ter in Barcelona neergestre ken. Weliswaar kampen een aantal spelers nog met ziekte verschijnselen, maar het grootste zorgenkind, Eric Noordegraaf, is speelklaar. En dat is een geweldige mee valler voor coach Arie Dom burg, dip daar aan het begin van de week nog geen reke ning mee had gehouden. Noordegraaf zelf, die herstel lende was van een hoorn vliesbeschadiging aan zijn linker oog, had wel hoop, maar wist niets zeker. Vlak voor het vertrek van Schip hol zette zijn Goudse oogspe cialist het licht op groen. Noordegraaf in de vertrekhal van de Amsterdamse lucht haven: "Ik ben voor een laat ste controle naar de specialist geweest en mag gewoon spe len. Die beschadiging, waar door ik een waas voor mijn ogen had, heeft zich wonder baarlijk snel hersteld. Dat heeft zowel de arts a:s mijzelf verrast. Als er in Barcelona geen gekke dingen gebeuren, ben ik er normaal bij." En dat komt AZC in de Europe se bekerfinale geweldig goed van pas, want Noordegraaf is binnen het team een belang rijke schakel. Dat geldt trou wens ook voor basisklanten Boegschoten, Stroboer, Buunk en Mirea, die nog niet hersteld zijn van uiteenlo pende klachten. Buunk (bronchitis-aanval) en Mirea (chronisch grieperig) lijken desalniettemin klaar voor het grote gebeuren. Boegschoten (oorontsteking) en Stroboer (hoge bloeddruk) klagen nog. Toch kan AZC vanavond vol tallig een de openingswed strijd tegen gastheer CM Bar celona beginnen. Dat is al meer dan werd verwacht. tennissen van hem heeft ge leerd". Bakker, die zelf Scylla traint, ver denkt de NTTB, in casu staffunc tionaris en ex-bondscoach Tiger- man, van vriendjespolitiek. „Ti- german en Stencel zijn gewoon twee boezemvrienden. Hoe lan ger ik er over nadenk, hoe meer ik het idee krijg dat dat de reden is voor het contracteren van Stencel". Bakker heeft daar inmiddels al ruim een week over nagedacht. „Toen ik vorige week hoorde dat Stencel was aangetrokken, heb ik me voorgenomen even te wachten met het schrijven van de bedankbrief. Ik heb nu een maal een hekel aan emotionele en snelle beslissingen. Maar toen mijn broer Gerard die de natio nale damesselectie traint het hoorde, vroeg hij: „Mag ik even mijn bril afdoen, want ik moet vijf minuten lachen". Zijn jongere broer Theo stond het huilen echter nader dan het la chen, toen hij hoorde dat hij voorlopig moest blijven zitten in de 'jeugdklas'. Bakker wilde doorleren. Maar de deur naar de vervolgopleiding ging abrupt dicht. „Het hoofdbestuur zei dat ik geen kandidaat kon zijn, omdat ik het B-diploma niet bezit. Vreemd, want het bestuur heeft de moge lijkheid om daarvoor dispensatie te verlenen. En ik dacht ook dat ik recht van spreken had voor het vervullen van die functie. Volgens mij heb ik voor het meeste resultaat gezorgd in Ne derland. De afgelopen vijf jaar heb ik veel mensen leren ping pongen. In die twee jaar dat ik de Nederlandse juniorenploeg pro deo onder mijn hoede heb gehad, heb ik ook goede resultaten ge boekt. Dat werk beschouwde ik als een aanloopperiode naar de senioren. Daarom is het gewoon te dol wat er nu gebeurd is". „En nog een laatste argument waarom ik teleurgesteld ben, is dat door het aantrekken van Stencel al het geld naar de heren vloeit. Gerard bezit dezelfde po sitie als hij, maar mijn broer krijgt alleen dagvergoedingen. Ik vind dat die koek eerlijk moet worden verdeeld, zeker omdat de dames voor de meeste publi citeit zorgen. £Iu wordt de koek door één man opgevreten". In de afgelopen dagen heeft Theo Bakker voor zichzelf ook een be langrijke conclusie getrokken. „Het ontslag is voor mij een re den om het rustiger aan te gaan doen in de tafeltenniswereld. En dat is misschien ook beter voor mijn gemoedstoestand", vindt hij het enige positieve aspect uit zijn ontslag. De gemoedstoestand van NTTB- voorzitter Jaap Roeten is door het ontslag van Theo Bakker in elk geval niet aangetast. „Ik ben zeker niet boos op hem. Alleen moet Theo beter weten. Hij vol deed niet aan de voorwaarden, terwijl hij genoeg tijd had om in het bezit te komen van het B-di- ploma. Bovendien wilden we een buitenlander die boven alle par tijen staat. Maar wat niet is kan altijd nog komen", wekt Roeten nog enige illusie op bij Bakker, „want als Stencel niet bevalt, wijzigen we wellicht ons beleid". HERMAN POOS Milan Stencel, sinds een week coach van de herenselectie, kijkt mistroos tig voor zich uit. Vooral echter Theo Bakker, coach uan de junioren bij de NTTB, kon om de komst van de Joegoslaaf niet lachen. VAXJOE (ANP) - De Neder lands damesteams zijn giste ren op de eerste dag van de open Scandinavische tafel tenniskampioenschappen vlot uitgeschakeld. Al in de eerste ronde van het landen- toernooi in het Zweedse Vaxjoc sneuvelden beide tweetallen. Bettine Vriese- koop en Vivian Blanckaert hadden weinig verweer te gen Noord-Korea 2. Dicky Keen en Ellen Bakker kwa men helemaal niet in actie en verleenden China 2 een vrije doortocht naar de tweede ronde. Bettine Vriesekoop en Vivian Blanclaert verschenen wel achter de groene tafel. Al was hun optreden van korte duur. Bettine Vriesekoop, de Europese nummer drie, moest ervaren dat een top- speelster in Europa nog geen partij vormt voor een Azia tische. In het duel met Kim Yung Mi werd ze zonder egards behandeld en in twee games afgevoerd: 15-21, 13-21. Vivian Blanckaert van het Zeeuwse St. Aloy- sius onderging hetzelde lot. Baik Yang Mi speelde veel geraffineerder: 11—21, 13-21. In het dubbelspel was er van meer strijd sprake. Vriese koop en Blanckaert wonnen de tweede game (21-15) en werden in de derde pas in de verlenging verslagen: 23-25. 77 77 AMERSFOORT - Twaalf bestuurszetels, waar van er slechts één bezet is. Actueel beeld uit de bestuurskamer van Sportclub Amers foort, waar enkele uren voor de bestuur- soverdracht slechts twee zaken vast lijken te staan: noch Dick van der Meer, noch Hans Vahstal zullen in een nieuw te vormen Amersfoort-bcstuur van de partij zijn. Daarover laat Amersfoorts enig overgebleven bestuurslid Chris Ober in elk geval weinig twijfel bestaan: „Vahstal zou trouwens zelf niet willen, en met Van der Meer is alleen oriënterend gesproken. Voorzitter Pijl zou later nog eens met hem gaan praten, maar nu hij eruit gestapt is, zie ik dat niet meer ge beuren", aldus Ober, wiens bestuursfunctie in feite alleen een papieren is, omdat Pijl met zijn vertrek de tekenbevoegdheid heeft meegenomen. Ober manifesteert zich dan ook als de gemoe delijkheid zelve, die over de huidige crisis zegt: „Over kandidaten in het bestuur wil ik op dit moment niets zeggen. Ook laat ik me niet uit of Pijl en Bayens mogelijk terugke ren. Maar ik kan wel lachen, manager Joop Bakkenes en ik weten goed wat we willen. Alle zaken staan op de rij. De plannen zijn klaar. De details worden later ingevuld. Na de winterstop zal alles rond zijn. We zitten nu op de absolute nullijn. Slechter kan het nooit, alleen beter". Voor bestuursleden-in-spe heeft Ober echter het eerste huiswerk al klaarliggen: het ma ken van een inventariserend rapport dat de club samen met de gemeente Amersfoort, de KNVB en de FBO voor de winterstop had willen presenteren. „Dat wordt dus nooit ge haald". stelt Ober monter. „Mijn ex-be stuursleden hebben de afgelopen vier we ken verzuimd er iets aan te doen. Dat rap port wordt dus punt één op de agenda" Intussen houdt Hans Vahstal, die zich nog al tijd als informateur van de SC door het leven begeeft, zich. zoals hij stelt, „afzijdig van de crisis op Birkhoven", hoewel hij als enige namens SC Amersfoort contacten met de KNVB onderhoudt In zyn rol als toeschouwer heeft Vahstal zich de laatste dagen wezenloos geërgerd aan de vaak rancuneuze wild-west-verhalen die door onder andere ex-secretaris Wim Bayens in de pers gelanceerd zijn. „Als bui tenstaander wil ik iedereen adviseren zgn mond te houden". mis te lopen. Jezek werd verant woordelijk gesteld en met vakan tie gestuurd. Westerhof mocht het karwei afmaken, behaalde nauwelijks aansprekende resul taten. maar loodste de club door het falen van FC Twente in het UEF A-toernooi. Kort daarop vonden Feyenoord en Jezek ei kaar toch in een eer\jange ver bintenis. Dit seizoen was er vlotter sprake van een controverse. In oktober werd Jezek gekortwiekt in zun bevoegdheden. Hij bleef hoofd trainer en verantwoordelijk voor de opstelling en resultaten, maar de veldtraining moest hij overla ten aan zijn assistent Westerhof. Bovendien moest hij een praat paal. Fred Blankenmeijer, naast zich dulden. Na die maatregelen werd het al snel duidelijk dat Feyenoord en Jezek op elkaar uitgekeken waren. Jezek hield de eer aan zichzelf en kondigde gisteren zijn vertrek aan het ein de van de competitie aan. Jezek. die als bondscoach het Tsje chische elftal in 1976 in Joegosla vië naar de Europese titel leidde en daarvoor bij ADO (het huidige FC Den Haag) in dienst was, keert aan het einde van dit sei zoen niet terug naar zijn geboor teland "Ik heb toestemming van de autoriteiten nog één jaar in het buitenland te verblijven", al dus de beminnelijke trainer, die over de scheiding met Feye noord weinig bijzonderheden kwyt wil. Hu zegt niet door Feye noord gedwongen te zijn in dit vroege stadium zijn plannen kenbaar te maken. "Misschien is dit wel beter voor Feyenoord. De resultaten zijn niet best, de tribu nes lopen leeg. Het is voor Feye noord goed. dat een ander aan het einde van dit seizoen mun werk overneemt". Over zijn eigen plannen kan hu nog weinig zeggen. "Er hebben een paar clubs geïnformeerd. Maar ach, het ene moment heb je een club, de volgende dag ben je afgevoerd" De kans dat hij in Nederland blijft, acht hij zeer ge ring. "Er zijn meer landen in West-Europa waar ik aan de slag kan. Ik wacht maar af. Het komt wel goed". DEN HAAG (GPD) - Aad Mans veld keert definitief terug bu FC Den Haag. Gisteren bereikten de supporters, die het initiatief had den genomen tot het hernieuwde contact tussen de libero en FC Den Haag. volledig overeenstem ming met het Haagse bestuur over de financiële afwikkeling. De supporters zullen de rest van dit seizoen het leeuwedeel van Mansvelds salaris betalen (55 procent), terwul FC Den Haag het resterende bedrag op zal brengen. Zondag al maakt Mans veld zijn 'debuut' in het m degra datienood verkerende FC Den Haag in de thuiswedstrijd tegen landskampioen AZ '67. Het hernieuwde contact tussen FC Den Haag en Mansveld ontstond, nadat dc Haagse routinier van FC Utrecht-trainer Han Berger te verstaan had gekregen dat hu dit seizoen geen beroep meer op hem zou doen. Dit schoot enkele oude getrouwen van FC Den Haag in het verkeer de keelgat. Zij namen afgelopen maandag contact op met FC Utrecht voorzitter Kees Werkho ven en bereikten Ujdens het daarop volgende gesprek een principeovereenkomst omtrent het alkopen van Mansveld. Daar op werd contactopgenomen mot het bestuur van FC Den Haag. dat dit seizoen al eerder negatief had geadviseerd inzake de terug keer van Mansveld bij Den Haag. Dit keer verliepen de onderhan delingen echter anders Daar de gemeente Den Haag al eer der had ingestemd met de terug keer van Aad en de financiële consequenties nihil zun door de inbreng van de supporters, be stond er over terugkeer van Mansveld ditmaal geen enkele twijfel meer. Twijfel zal er echter nog wel zijn bü trainer Martin van Viancn Toen Aad Mansveld aan het eind van het vongc seizoen zijn eenjarig contract bij FC Utrecht tekende, liet hij zich nogal laatdunkend uit over Van Vianen betreffende zijn traincrscapaciteitcn „Van Vianen is nog niet eens goed ge noeg om naast mj) op dc bank te komen zitten bu Laakkwartier", verklaarde Mansveld destijds zun mening over de trainer Van daag volgt een gesprek tussen Mansveld en Van Viancn.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11