Polen wil wet tegen stakingen Coup Seychellen broeide allang Broglie-moord: rijp voor de Franse doofpot Economie groeit twee procent 4/0 Ambassade: 'Er zijn geen Nederlanders bij betrokken' EG- commissie: Storm eist Gesprek VS-Moskou heeft kans 200 levens METINBANB VAN 2 HYPOTHEEK RENTE LEIDSE SPAARBANK5 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - De Nederlandse ambassa de in Zuid-Afrika zegt absoluut niets te weten over de eventuele betrokkenheid van Neder landse huurlingen bij de poging een macht- greep uit te voeren op de Seychellen. Dc Indiase gezagvoerder van de Boeing 707. door de huur lingen gekaapt toen de coup op een mislukking begon uit te lopen, heeft in een interview gezegd dat zich Nederlan ders. Italianen, Portugezen, Zuidafrikanen en een Ameri kaan onder de 44 huurlingen bevonden. Andere bronnen spreken ook over Westduitsers. Verwacht wordt dat de Zuidafrikaanse autoriteiten vandaag de ambassades in zullen lichten van de landen waarvan zich staatsburgers onder de gearresteerden bevinden. De vroegere Duitse huursoldaat Georg Schroeder, die er gens in de Kaapprovincie leeft, verklaarde gisteren dat hij al twee jaar geleden gevraagd werd om een staatsgreep in de Seychellen voor te bereiden. Hij zou dit verzoek echter van de hand hebben gewezen omdat „het project niet in het belang van de VS was" en hij van die kant geen hulp kon verwachten. Hij zei verder dat grote sommen gelds ter beschikking ston den. Ook de vroegere Zuidafrikaanse secretaris voor in lichtingen. Eschcl Rhoodie, die bekend werd door het in formatieschandaal, vertelde aan het dagblad The Star in Johannesburg dat hij reeds maanden geleden geruchten hoorde over de voorbereiding van een staatsgreep, die of-, wel in Zaire ofwel in de Seychellen zou plaatsvinden De vroegere president van de eilandengroep in de Indische Oceaan. Jimmy Mancham. had aan Rhoodie gezegd dat hij hoopte dat het Westen pogingen zou steunen om aan de bevolking van de Seychellen een meer aanvaardbare rege ring te geven. Mancham werd in 1977 door de tegenwoor dige, zich gematigd socialist noemende president Albert Rene afgezet. Hij had onder meer met Eschel Rhoodie onderhandeld om aan Zuidafrikanen paspoorten te verko pen voor een bedrag van meer dan 500.000 gulden, zodat zij zonder problemen in Afrika konden reizen. De Duitse huurling Georg Schroeder. die inmiddels voor de pers is ondergedoken, gaf een interview aan Radio 702, een zender in het onafhankelijke thuisland Bophu thatswana. Daarin zei hij ook dat hij (Schroeder) en de Engelse majoor Mike Hoare de enigen zouden zijn die een dergelijke actie ^oals in de Seychellen zouden kunnen or ganiseren. Mad Mike Deze „Mad Mike" genoemde majoor was tijdens de Tweede Wereldoorlog officier in het Engelse leger in Birma en werd vooral bekend doordat hij in opdracht van de toen malige generaal Mobuto en de minister president van het VToegerc Belgische Congo. Moise Tjombe. huursoldaten verzamelde en de opstand in het oosten van dit land neers loeg Zijn zogenaamde vyfde commando, dat later de naam ..The wild geese" kreeg was berucht door haar mee dogenloze acties De 44 huurlingen, die woensdag een Boeing 707 van Air India kaapten en daarmee naar Zuid- Afrika vlogen stonden onder bevel van een 55-jange man die zeer sterke gelijkenis vertoonde met ..Gekke Mike". Radio 702 in Bophuthatswana meende gisteren dat de coup georganiseerd werd doorvroegere blanke officieren m Sa lisbury. waartoe ook de „Groene baret-officier" Richard Mitchell zou behoren, die in Georgia in de Verenigde Sta ten een school voor zelfverdediging heeft. Hij werd. aldus radio 702, geholpen door de uitgever van het tijdschrift voor huurlingen ..Soldiers of Fortune" dat in de VS ver schijnt. Robert Moore. Inmiddels worden de door de Zuidafrikaanse politie naar Pretoria gebrachte huursoldaten door het hoofd van de veiligheidspolitie, generaal Johan Coetze, verhoord. De politie was, hangende het onderzoek, tot nog toe niet be reid om nadere bijzonderheden te verstrekken. Alleen de minister van politie, Louis le Grange, gaf toe dat bij de actie ook Zuidafrikanen waren betrokken. WARSCHAU (UPI/DPA) De Poolse partij- en regerings leider, generaal Wojciech Jaruzelski, heeft gisteren be kendgemaakt dat op de komende parlementsvergade ring een anti-stakingswet zal worden ingediend. Hij deed dit tijdens een bijeenkomst van het 200 leden tellende Centrale comité van de partij waarop partijleiders spra ken van "Stakingsterreur". Jaruzelski heeft sinds hij in februa ri premier werd steeds op een stakingsverbod of moratoria aan gedrongen. Al op 30 oktober had hij bij het pre sidium van het parlement een wetsontwerp over "buitengewo ne maatregelen" ingediend. Die zouden genomen moeten wor den in het geval dat een laatste oproep tot beëindiging van een staking niet zou worden opge volgd. De partij-organisatie van de staal fabriek Huta Warszawa had op schorting van het stakingsrecht voor een periode van twee jaren geëist. De indiening betekent niet dat het parlement zo'n wet automatisch zal goedkeuren. In zijn openingstoespraak tot het Centrale comité zei Jaruzelski dat het "front van nationale over eenstemming", de coalitie tussen regering, Solidariteit en de kerk, niet gevormd kan worden zonder "rust en orde". Somber Tijdens de vergadering werd een somber beeld van de economi sche toestand van het land gege ven. De "catastrofaal wordende" economische crisis is vooral van maatschappelijk-politieke aard en maakt van de economie een terrein van politieke strijd, aldus de secretaris van het Centrale Comité, Marian Wozniak. Door het "blokkeren" van alle rege ringsinitiatieven door extreme krachten in Solidariteit en door de stakingsterreur kan de crisis niet worden overwonnen, zei hy. Op de vergadering van het Centra le Comité werd ook aangekon digd dat het nationale inkomen dit jaar meer dan 15 procent zal dalen en dat daarmee het peil van 1974 zal worden bereikt. Dat betekent een teruggang in de le vensstandaard, want inmiddels is de bevolking rtiet twee miljoen gestegen, aldus Wozniak. Door de slechte toestand op de markt wordt gespeculeerd in een omvang die Polen na de tijd vlak na de wereldoorlog niet meer ge kend heeft, zei hij. Secretaris Wlodzimierz Mokrzyszc- zak deelde mee dat de laatste tijd 244.000 partijleden hun lidmaat schapsboekje hebben ingeleverd en dat 180.000 leden uit de partij zijn gestoten. Scherp De Poolse partij zal voortaan scherper optreden tegen alle po gingen tot oprichting van illegale politieke partijen of "anti-socia listische politieke organisaties", zo verzekerde Mokrzyszczak. Hij noemde hierbij met name de "clubs van de zelfvertegenwoor- digende republiek" die door Ja- cek Kuron en enkele leden van de leiding van Solidariteit zijn opgericht. Tegen de maatschappelijke orde en de belangen van de socialisti sche staat en zijn burgers gerich te activiteit mag niet langer on gestraft blijven. Met alle oprich ters van illegale politieke partij en zullen "waarschuwende ge sprekken" worden gevoerd en als dat niet helpt zal de justitie gaan optreden, zei hij. BERMUDA - Op het kolkende water in de haven van Hamilton, Bermuda, schiet een rondvaartboot e beschadigd jacht te hulp. Het schip verloor zijn mast in een storm van 160 kilometer per uur. LONDEN (ANP) - De sche situatie in Europa gaat ge leidelijk aan verbeteren. Dat is een conclusie van de Europese commissie (dagelijks bestuur van de EG) dat gisteren in Lon den door de Europese staats- en regeringsleiders is onderschre ven. Volgend jaar kan de econo mische groei in de gemeenschap ongeveer 2 procent zijn. Tijdens het Europese topberaad gisteren, waar slechts ongeveer een uur werd uitgetrokken voor het be spreken van de sociaal-economi sche toestand, had men ook de overtuiging dat als de economi sche opleving in de tweede helft van volgend jaar krachtiger wordt, de werkloosheid zich kan stabiliseren. Omdat de olielanden besloten heb ben tot eind 1982 de olieprijs op 34 dollar per vat te houden zal het Europese tekort op de lopen de rekening van de betalinsba- lans verminderen. Minder optimisme bestaat er over de mogelijkheid om de inflatie te beteugelen. Dit jaar ligt die in de gemeenschap op gemiddeld 11,6 procent en volgend jaar ver wacht men een percentage van 10,5. Tussen de lidstaten onder ling komen grote verschillen voor. De inflatiepercentages zul len uiteenlopen van 4,5 tot 22. Die verschuiving is even groot als na de eerste oliecrisis. De EG vreest dat ook volgend jaar nog de hoge rentetarieven zich in Amerika zullen handhaven. Een te verwachten verslechtering van de Amerikaanse betalings balans zal leiden tot een verstevi ging van de Europese valuta's, waardoor de rentetarieven in Eu ropa zouden kunnen dalen Uit de door de topconferentie on derschreven analyse van de EG- Onderhandelaar in Genève: blijkt verder, dat Eu ropa het op een aantal punten slecht doet als een vergelijking wordt gemaakt met de Verenig de Staten en Japan. Zo nam bij voorbeeld de werkgelegenheid in Amerika, tussen 1974 en '80 toe met 12 miljoen banen tegen slechts 118.000 in Europa. Japan is er reeds in geslaagd de kosten van de tweede "olieschok" volle dig te verwerken zonder dat de groei van het Japanse bruto na tionaal produkt onder de 4 pro cent daalde. De EG daarentegen kampt nog met een hoog tekort op de lopende rekening. De Europese staats- en regerings leiders zijn het erover eens. dat er vastberaden naar een beheer sing van de overheidstekorten gestreefd moet worden om infla tie en werkloosheid goed te kun nen bestrijden. -*■ MANT! l.A (API - HPI HnHor GENEVE (AP/Rtr) - De Ameri kaanse onderhandelaar Paul Nit- ze heeft gisteren in Genève ver klaard dat er vooruitzicht is op het bereiken van een eerlijk, evenwichtig en controleerbaar verdrag op de Amerikaans-Rus sische onderhandelingen over beperking van het aantal middel- lange-afstandsraketten in Euro pa. Nitze, die in Genève aankwam voor het overmorgen beginnen de overleg, zei: "Ik ben van me- ADVERTENTIE ning dat er vooruitzichten zijn op het bereiken van een eerlijk, evenredig en verifieerbaar ver drag". Hij voegde er aan toe dat zo'n ver drag een blauwdruk zou zyn voor een nieuw tijdperk in de be trekkingen tussen Oost en West. In antwoord op een vraag deelde hij mee dat hij vandaag naar Hamburg zou gaan voor een ont moeting met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, die eerder deze week met president Brezjnjev van de (effektieve rente 12,8 Het goede adres. Sowjet-Unie over de kernontwa pening heeft gesproken Nitze waarschuwde voor "onrealis tische verwachtingen" en zei dat ingewikkelde en broze onder handelingen voor de deur ston den, "met veel inleidende pro blemen die uit de weg geruimd moeten worden". Nitze's Russische collega, Joeli Kwitzinski. wordt vandaag in Genève verwacht. De Russen be schouwen de zogenaamde "nul optie" als gelijk aan eenzijdige ontwapening De 600 ss-senes ra ketten, waaronder tenminste 250 ss-20's, zijn reeds gestationeerd, terwijl de Pershing- en kruisra ketten nog in het stadium van voorbereiding zijn. MANILLA (AP) - Het dodencijfer van de tropische storm Irma, die dinsdag het voornaamste eiland van de Filipijnen Luzon trof, is gestegen tot 204. Dit is gisteren bekend gemaakt door autoritei ten. Functionarissen van het nationale Rode Kruis en het bureau Be scherming Burgerbevolking zei den dat nog steeds informatie binnenkwam uit afgelegen stre ken Zo bleek pas de afgelopen dagen dat enkele kustdorpen door enprme golven onder water waren komen te staan. Verwacht werd dat het dodencijfer nog ver der zou stijgen. In totaal 400.000 mensen werden door de storm ontheemd. De schade aan gewassen en huizen werd geschat op 44 miljoen gul den. ADVERTENTIE Het hoofd van de Amerikaanse onderhandeling sdelegatie. Paul Nitze bijvoorbeeld: lichtgewicht fiets- s patlap kilometerteller snelheidsmeter spaakrefledoren pak-af-tas regenkleding voetpomp reparatie-doosje uw fietsenmaker hééft't allemaal Als de prins naar buiten komt, heeft de moordenaar vijf mi nuten op hem staan wachten. Van de drie schoten gaan er twee door de winterjas van de gezette, wat grauwe aristo craat. Het derde raakt de ho ge. kalende schedel Prins De Broglie is dood Het is een koude kerstochtend in de Pa- rijse Rue des Dardanelles: 24 december 1976. Pas nu - vijfjaar later - wordt in een opzienbarend strafproces wanhopig het antwoord ge zocht op de vraag naar de aanstichter en naar het mo tief van de moord. De presi dent van het Hof voor strafza ken heeft de affaire in een on gewoon initiatief bij voorbaat al als een „Frans Watergate" bestempeld. Wat voor een po litieke moord werd aange zien, dreigde in een politiek proces te eindigen De kans is echter het grootst dat de „zaak-De Broglie" zal wor den bijgezet bij al die andere onopgeloste raadsels die de Franse cnminele geschiede nis rijk is. Prins De Broglie was het hoofd van een van de oudste en eer biedwaardigste adelijke fa milies van Frankrijk Hij had een politieke rol op het twee de plan gespeeld, maar leidde tenslotte de conferentie van Evian, waar een akkoord tot stand kwam tussen het be wind van president De Gaul le en de Algerijnse onafhan- kely kheidsstrij ders. Dubieus Daarop raakte de prins wat op de achtergrond, ook wel wat in die richting gedrongen door de andere leden van het Franse establishment die met lede ogen aanzagen hoe de prins zich meer en meer be gon in te laten met dubieuze speculanten en zaken met dubbele bodem. Als De Broglie op 24 december 1976 op de stoep wordt doodge schoten, komt hij uit de voor deur van de dubieuze Pierre de Varga, wiens zaken niet al tijd het daglicht velen. De Varga is een van de eersten die wordt ingerekend Op het moment dat hij nu - na vijf jaar ononderbroken gevange nis - tenslotte in de beklaag denbank zit, zyn de bewijzen tegen hem even mager als sinds het begin. Toch ver klaarde al vijf dagen na de moord de minister van bin nenlandse zaken Poniatows- ki in een televisie uitzending dat voor de politie de zaak rond was. Zelden had een mi nister zich zo vergist of zo ge logen. Het was een „faux- pas" die hij duur betaalde. Wist Poniatowski (ook al een prins en uit ten «ven Indruk* wekkend oud Pools-Frans geslacht) wat er op de achter grond had gespeeld' Afgelo pen donderdag ontkende hij het opnieuw ten sterkste, dit maal voor het hof. nadat hij maandenlang door een parle mentaire enquêtecommissie was doorgezaagd. Nu op het proces de vuile was naar bui ten komt en blijkt dat de ver schillende politiediensten onderling en in hun relatie tot de verschillende diensten van de justitie elkaar het licht in de ogen nauwelijks blyken te gunnen, begint het voor de Fransen geloofwaardiger te lijken dat minister Ponia towski wel eens werkelijk on kundig moet zijn geweest van onder andere een docu ment, dat al die vijfjaren al in het centrum van de belang stelling staat. Het proces-De Broglie is dan ook in feite al lereerst het proces rond dit document. Tip De politie - althans een van de vele Franse politiediensten was al maanden voor de moord in het bezit van een verklaring van een tipgever uit de onderwereld, waarin te lezen stond dat pnns De Broglie gemengd was in een oplichtersaffaire met vajse staatspapieren, dat ook De Varga daar mee te maken had en nog een tweede scharrc laar, eigenaar van het Panjse restaurant „La Reine Pedau- que" en dat. voor er bepaalde zaken konden worden ge daan, De Broglie uit de weg geruimd diende te worden. De betrokken politiechef had het document als „onzin" in zijn onderste la gelegd Ook hij zal deze onvoorzichtig heid zijn leven niet vergeten Toen de pnns echt werd ver moord. zag het er echter naar uit dat het antwoord op de vraag naar dader en motief gegeven was De politieman deelde, zich baserend op de verklaring van de tipgever, trots zyn minister mee dat al les geregeld was. De minister op zun beurt vertelde het te vreden aan de televisiekij kers. De politiechef stond er bij Poniatowski beweert sindsdien bij hoog en bij laag dat hy het papier pas in januari - dus na zijn tv-optreden - voor het eerst zag en ook toen pas hoorde van de voorspelling dat Dc Broglie zou worden vermoord Vermoed werd - en wordt dat de minister wel van het document geweten heeft. In dat geval dringt zich de volgende vraag op: om welke reden heeft de ene prins de andere rustig laten vermoorden Hoe dit ook zei: het huidige lid van het Euro pese Parlement Poniatowski wijst deze constructie veront waardigd van de hand. Maar daarmee was de kous niet af. Rond de verklaring van de tipgever begon een nieuw spel. De eerste rechter van in structie die met de zaak te maken kreeg, hoorde van een andere politiechef dat de ar restaties van de moordenaar en zyn trawanten te danken was geweest aan de verkla ring van deze verrader, bijge naamd Tonton. De politie echter beschermt zijn aan brengers en wilde niet verder gaan Rechter van instructie Floch kreeg echter Tonton in een gesprek in zijn cel aan de praat, onder voorwaarde dat hij zijn naam niet zou noe men. Pas in september '76 kwam rechter Floch langs de ze weg achter het bestaan van het document waann de ver der voor iedereen verzwegen voorspelling stond dat De Broglie zou worden doodge schoten Gered Ook rechter Floch zwijgt over het document, om zijn woord aan Tonton gestand te doen In maart '78 toont rechter Floch het - en dat komt er nu op het proces pas allemaal uit - in het geheim aan een van de advocaten. Hy wordt ten slotte „gered" door het satiri sche weekblad „Le Canard Enchainé" die het stuk te pakken krygt en het op 2 april 1980 publiceert. De poli tieleiding meldt daarop dat het stuk al veel eerder in zijn geheel mondelig ter kennis van de rechter van instructie was gebracht. Rechter Floch bekent nu voor het hof „Het spijt me te moeten zeggen dat dit niet juist is". Niet voor de eerste keer tijdens het proces daalt in de rechtzaal een doodse stilte. Ook toen commissans Ottavio- lo in die dagen de baas van de cnminele brigade - aan het woord kwam, had men zich op de publieke tnbune in de arm geknepen Ottaviolo be kent keihard dat het rapport van de verrader met aan de justitie was overgedragen om de eenvoudige reden dat dc politie zyn „rapporteurs" dc hand boven het hoofd houdt. „Zelfs als rechter Floch de rapporten had opgeëist, had ik ze hem niet gegeven", al dus de politieman En als de president dan zegt. als men hel stuk eerder had laten cir culeren. zou De Broglie nog in leven zyn". antwoordt Ot- tavioli rustig dat dat de taak van de „preventieve" politic is Dat die zich kcnnclyk in de vingers gesneden heeft, maar niet hy als hoofd van de bigade die pas ingrypt als dc daad is geschiedt. Zo voltrekt zich onder de ogen van het Frans publiek een ontmaskering van politie en justitie, waarbij hokjesgeest de omvang van een labyrinth hccA aangenomen. In de be klaagdenbank zit nog steeds Pierre de Varga. vergrijsd in zyn cel en regelmatig geteis terd door hartaanvallen Hij zit louter en alleen op basis van het kattebelletje dat nie mand heeft mogen zien De andere beschuldigde de ei genaar van het restaurant Ja reine Pedauque" - is al weer jaren op vrye voeten Als het proces zo voortgaat komt ook De Varga vry En blyft Dc Broglie dood. En zal niemand ooit echt weten waarom hy er aan moest RUDOLPH BAKKER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9