Accent op deeltijdarbeid PvdA: taboe doorbroken? "Regeerakkoord moet worden bijgesteld' Voor echtscheiding naar de notaris? Demonstreren in uniform: zwaar arrest Werkgelegenheidsplan van Den Uyl: Geen renteloze lening» en meer uit fonds Ex-informateur Halberstadt: \vr> 'Kernwapens misdaad tegen de mensheid' Nedlloyd garandeert werk tot 1 april zeer bijzondere expositie oosterse tapijten mauellv De moed van Meijer ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Een echt scheiding waarover man en vrouw het eens zijn zou vol trokken moeten kunnen wor den door de notaris. Dit voor stel doet een werkgroep van het ministerie van justitie in een rapport met een groot aantal aanbevelingen over kostenbesparende en ar beidsbesparende stroomlij ningen van de burgerlijke rechtspraak. Minister De Ruiter (justitie) heeft het rap port aangeboden aan de Tweede Kamer. De notaris zou een echtschei dingsovereenkomst kunnen opstellen en laten inschrijven in de registers van de burger lijke stand. Dat bespaart de rechter werk en de notaris is evengoed in staat de vermo gensrechtelijke en fiscale kanten aan de zaak te beoor delen. De werkgroep noemt ook het algemene voordeel dat echtscheiding op die ma nier uit de rechterlijke sfeer wordt gehaald. De alimentatie zou volgens de werkgroep veel eenvoudiger geregeld kunnen worden door een uniform bereke ningssysteem in de wet op te nemen. UTRECHT (ANP) - Hoofdbe stuurder Joost Cammeraat van de soldatenvakbond WDM heeft gisteren van zijn comman dant een straf van acht dagen zwaar arrest gekregen vanwege het feit dat hij in uniform mee liep in de anti-kernwapende monstratie van 21 november. Ook de rest van het zeven man tellende hoofdbestuur van de WDM hangt een dergelijke straf boven het hoofd, omdat zij geza menlijk in uniform in Amster dam waren. Zij worden maandag bij hun commandant op het matje geroepen. De afgelopen dagen zijn bij de sol datenvakbond zo'n 25 gevallen van vervolging gemeld van sol daten die in uniform meeliepen Vijf dienstplichtigen kregen een geldboete variërend van dertig tot vijftig gulden en in vier geval len hebben commandanten vrij heidsbeperkingen opgelegd va riërend van drie dagen licht tot drie dagen zwaar arrest. De ove rige soldaten moeten hun straf nog te horen krijgen. Er zijn volgens de WDM zo'n 35 dienstplichtigen in uniform door de militaire politie herkend aan de hand van fotomateriaal. Vol gens tellingen van de soldaten- vakbond hebben er in totaal zo'n 130 dienstplichtigen aan de pro testmanifestatie deelgenomen, naast nog eens zo'n 370 reservis ten. Defensie had tevoren laten weten dat geüniformeerde deel name strafbaar zou zijn De re servisten blijven echter van straffen verschoond omdat dit te veel rompslomp zou geven als gevolg van het feit dat zy dan weer zouden moeten worden op geroepen. Het zwaar arrest dat het WDM-be stuur vreest te krijgen houdt m dat de nacht en het weekeinde verplicht op de kazerne moeten worden doorgebracht De nor male vakbondsactiviteiten van de bestuurders, zoals het bezoe ken van afdelingen, ondervinden van de straf geen hinder. DEN HAAG (ANP) - Deeltijdarbeid krijgt zeer veel aan dacht in de brief die minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren aan de Stichting van de Ar beid heeft gestuurd. In de brief zet hij de hoofdlijnen uiteen van het werkgelegenheidsplan van de regering, waarvan de eerste versie binnen vier maanden moet zijn afgerond. Herverdeling van werk vormt een essentieel onderdeel van het werkgelegenheidsplan, aldus de brief. Voorwaarden voor de herverdeling zijn onder meer: voldoende pas- T - send aanbod op de arbeids- lSOlBtlCplcin markt, handhaving en zelfs ver- jn brief aan de Stichting van de Arbeid schrijft Den Uyl dat de lenging van de gemiddelde be drijfstijd, geen nieuw beroep op collectieve middelen. Korter werken zal daarom gepaard moe ten gaan met minder inkomen. Den Uyl vindt dat deeltijdarbeid daarom voorrang zal moeten krijgen zonder andere vormen, met name meerploegendienst.^e Qm je bouw te stimuleren zijn het kader van het werkgelegen voorgenomen bezuinigingen op het nationaal isolatieplan onge daan worden gemaakt. Dat gaat de staat in 1982 zo'n 125 miljoen extra kosten. Voor isolatiewer- ken zal dan evenals dit jaar 270 miljoen beschikbaar zijn. veronachtzamen. Volgens brief ziet de bewindsman wel wat in deeltijdarbeid voor jonge ren, gepaard aan scholing. Een dergelijk plan is onlangs van werkgeverszijde gelanceerd. Deeltijdarbeid, het recht daarop en de rechtspositie van deeltijd werkers zou kunnen worden vastgelegd in cao's, zo suggereert de bewindsman. De overheid moet bij het scheppen van deel tijdwerk een voortrekkersrol gaan vervuUen. Dit alles kan gestimuleerd worden door bijvoorbeeld mensen die van een volle baan over gaan op deeltijdarbeid tijdelijk een over bruggingssubsidie te geven. Het zelfde zou kunnen gelden voor mensen die een uitkering heb ben. Werkgevers zouden subsi die kunnen krijgen ter overbrug ging van extra kosten. Het kabi net hoopt zo te bereiken dat het gemiddelde aantal arbeidsuren per werknemer per jaar belang rijk daalt. DEN HAAG (GPD) - Het is voorlo pig niet meer mogelijk een rente loze lening in het kader van de Wet Bezitsvorming te verkrijgen. Dat is een gevolg van het uitvoe ren van een besluit van het eerste kabinet-Van Agt. De stop is gis teren ingegaan en geldt tot een nader te bepalen tijdstip. De Wet Bezitsvormingsfonds biedt mensen bij aankoop van een ei gen woning de mogelijkheid on der bepaalde voorwaarden een renteloze lening van f 3600 te ver krijgen. Het vorige kabinet heeft besloten dat de begroting van dit fonds sluitend moet zijn. De be langstelling bij het publiek is echter zo groot, dat bij ongewij zigd beleid een zo groot bedrag aan leningen zou moeten worden verstrekt, dat het vermogen van het fonds daardoor zou worden aangetast. Aanvragen die voor 27 november bij de gemeenten zijn ingediend, zullen normaal worden afgehan deld. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil af van de vermelding van ieders godsdienstige gezindte in het be volkingsregister. Hij gaat daar over praten met de kerken. heidsplan de volgende maatrege len getroffen: verhoging van het bouwpro gramma met 5.000 woningen en wooneenheden tot 120.000. intensivering van een aantal stadsvernieuwingsregelingen, wat in 1982 ongeveer 54 miljoen zal kosten. Aan opdrachten zal naar schatting voor 140 miljoen worden verstrekt. er zullen 5.800 woningwetwonin gen meer worden verbeterd, waarmee het totaal op 28.000 komt. De verhoging kost 250 mil joen waarvan 100 miljoen in 1982 al betaald zal worden. bouw- en isolatiemaatregelen met name in zwakke regio's tot een bedrag van 250 miljoen. extra wegenaanleg (32,5 miljoen). tegengaan van langdurige proce dures waardoor de uitvoering van bouwobjecten vaak wordt vertraagd. zoeken naar mogelijkheden om ook in de bouw tot herverdeling van werk te komen. Het werkgelegenheidsplan bevat verder een aantal maatregelen ter stimulering van herindustria- lisatieprojecten, exportbevorde ring, het midden- en kleinbedrijf, werkgelegenheid in de regio's en investeringen in verband met energiebesparing. ROTTERDAM - Jhr. mr. De Brauw, voorzitter van de stuurgroep voor de brede maatschappelijke discussie over kernenergie, bekijkt op de gisteren in De Doelen gehouden conferentie "Energie en Cara" een stand met beademingsapparatuur. Tijdens het congres bleek dat mensen met ademhalingsproblemen (15 procent van de bevolking) meer overlast zullen krijgen als in de nabije toekomst meer elektriciteitscentrales op kolen stoken. LEIDEN (ANP) Het regeerak koord zal in de komende jaren te optimistisch blijken te zijn. Het zal moeten worden bijgesteld. Dat heeft de ex-informateur prof. Jury Wereldraad van Kerken drs. V. Halberstadt gisteren ge zegd tijdens een aktualiteitencol- lege aan de juridische faculteit van de universiteit in Leiden. Volgens Halberstadt, die samen met collega-econoom De Galan de breuk in het kabinet lijmde, zal die bijstelling niet formeel hoeven te zijn (het regeerak koord zal niet herschreven hoe ven worden), maar slechts mate rieel (aanpassing in de concrete uitwerking ervan). verstandshuwelijk dat - als alle huwelijken is gebouwd op misverstanden". Volgens Hal berstadt hebben de breuk en de geslaagde lijmpoging er echter ook toe geleid dat het "politieke realisme" bij alle coalitiepartners is toegenomen. Hij wees er voorts op dat het in ons land een ervaringsfeit is dat "zwak geachte kabinetten" lan ger zitten dan kabinetten die als "sterk" worden gezien. AMSTERDAM (ANP) - De kerken moeten de productie, het bezit en het gebruik van kernwapens veroordelen als een misdaad te gen de mensheid zoals zij zich eerder tegen het racisme en de biologische oorlogsvoering heb ben uitgesproken. Deze dringen de oproep doet de jury in het ver slag van de hoorzitting, die de Wereldraad van Kerken deze week te Amsterdam over kern wapens en ontwapening heeft gehouden. De internationaal samengestelde jury gelooft niet dat de afschrik king met kernwapens een stabie le en aanvaardbare basis voor de vrede vormt. Zij pleit voor een nieuw veiligheidssysteem, dat meer politiek dan militair van aard is. Verder veroordeelt zij onvoorwaar delijk de strategie van een be perkte kernwapenoorlog. "Deze kan niet beperkt blijven", aldus het voorlopig verslag, dat giste ren is bekend gemaakt. De jury spreekt de hoop uit dat de kerken enthousiast steun zullen verlenen aan het voorstel tot on middellijke bevriezing van ont wikkeling, beproeven en gebruik van kernwapens. Zij geeft verder steun aan beperkte eenzijdige ontwapeningsstappen, die be doeld zijn meerzijdige ontwape ning op gang te brengen. De Wereldraad van -Kerken zal het definitieve rapport van deze hoorzitting gebruiken voor zijn bijdrage aan de tweede speciale zitting over ontwapening van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties, volgend jaar juni. Verder zullen de conclusies een rol spelen op de zesde Assem blee van de Wereldraad, die in 1983 in Vancouver wordt gehou den. De Leidse hoogleraar in de open- Volgens Halberstadt mogen in het kabinet geen crises meer ont staan vanwege de problemen waar ons land nu mee kampt. In de eerste plaats zal elke kabinets coalitie daarmee te maken krij gen. Regeringswisselingen of niet de problemen moeten worden opgelost. Ook meent de ex-informateur dat het de poli tiek zeer veel kwaad zou doen als in 1982 drie maal verkiezingen zouden moeten worden gehou den (er zijn al staten- en raads verkiezingen). Tenslotte gaat het volgens Halberstadt in Neder land eigenlijk alleen nog maar om "luxe-problemen, die je niet moet verheffen tot fundamentele aangelegenheden". bare financiën is van mening dat in de jaren na 1982 grote proble men op het kabinet zullen afko men, die zullen leiden tot ver dere bezuinigingen in de sociale zekerheid, de ambtenarensalaris sen en -pensioenen en de ge zondheidszorg. Dit betekent vol gens hem dat bijstelling van het regeerakkoord nodig is. Voor een volle collegezaal zei Hal berstadt dat hij de verwachting heeft dat het kabinet "zeker een jaar zal blijven zitten". Hij acht de kans zelfs aanwezig, ondanks de problemen die er zijn geweest en wellicht nog zijn, dat dit kabi net de rit uitzit. Dat zal niet mak kelijk zijn: "Dit kabinet is een ADVERTENTIE Data om te onthouden of te noteren in uw agenda 18, 19, 20 dec. '81: in de adellijke sfeer van kasteel Marquette Exklusieve Perzische zijden kleden. Indiase en Pakistaanse tapijten. Filmische impressies van Perzische knoopkunst. Deskundige toelichting. Verse koffie. Een expositie van de binnenhuisspecialisten van kasteel Marquette* (in samenwerking met de grootste importeur in West Europa). imiU'vi 18, 19, 20 december 1981 van 9.00 tot 18.00 u. Kasteel Marquette Marquettelaan Heemskerk ROTTERDAM (GPD) Rederij Nedlloyd en Internatio-Müller zijn overeengekomen dat de 350.000 ton lading, die per 1 ja nuari naar Nedlloyd-dochter Quick Dispatch zou overgaan, voorlopig tot 1 april in behande ling blijft bij het stuwadoorsbe- drijf Muller-Thomson, dochter van de Intematio-Muller-groep. Daardoor behoeven er bij Mül- ler-Thomson tot 1 april geen ge dwongen ontslagen te vallen. In de tussentijd willen Nedlloyd en Internatio een actieve rol spelen wat betreft de werkgelegen- heidsproblematiek in de Rotter damse haven. Door de dreigende verplaatsing van de lading kwamen by Mul ler-Thomson 200 arbeidsplaatsen in gevaar Nedlloyd bleek echter niet bereid meer dan 25 man over te nemen. Het personeel .van Muller-Themson reageerde daar op met het vasthouden en niet la den van 1100 ton uien en aardap pelen van het Nedlloyd-schip de Nedlloyd Rhone. Aan het werkgeversverbond in de Rotterdamse haven, de Scheep vaartvereniging Zuid. is ge vraagd een oplossing te vinden voor de per 1 april overbodige 175 man. Nedlloyd en Internatio- Muller hebben in een gezamen lijke verklaring toegezegd hier aan te willen meewerken Door de bonden FNV. CNV en NCHP is met opluchting op de overeenkomst gereageerd „Er is nu tenminste tyd", aldus de heer De Gee van de ondernemings raad van Müller-Thomson. ADVERTENTIE Als minister-president Van Agt op de partyraad van zyn par ty om applaus vraagt voor een socialistisch politicus, dan is er iets opmerkelyks aan de hand. Zoiets deed zich vorige week zaterdag voor in Breda, waar de christen-de mocraten vergaderden. De man die deze ..eer" te beurt viel: PvdA-fractieleider Wim Meyer. Echt enthousiast klonk het ap plaus niet. Eerst begon ëën afgevaardigde aarzelend te klappen, maar na de aanma ning van Van Agt „dat uw waardering best wat luider mag klinken", volgde een rui mere - zij het nog niet over tuigde - bijval van de zaal. Meijer had dit te danken aan een deel uit zyn rede tydens de debatten over de rege ringsverklaring. eerder vori ge week Daarin ging de nieu we PvdA-voorman uitvoerig in op de diepere achtergron den van de huidige maat schappelijke en economische crisis. Uiteindelijk kwam hy tot de conclusie dat de ver zorgingsstaat zoals wy die nu kennen, een „heryking" no dig heeft. Die rede kwam hem op de beoordeling „moedig" van Van Agt te staan. Nu is het voor een politicus zelden een voorrecht om geprezen te worden vanuit het „andere kamp", maar in dit geval was daar toch zeker aanleiding toe. al was het alleen maar omdat Meyers visie vanuit het socialistische kamp - mis schien op een aantal econo men na - nog maar weinig ge hoord is. De verzorgingsstaat is voor so cialisten zoiets als een heilige koe. Dat is waar zij al vele ja ren lang juist voor vechten. Daar twijfels over uitspreken is zoiets als heiligschennis. En dat kan dan nog wel in een universiteitsforum of voor een party-afdeling, het wordt anders wanneer die twijfels openlijk in de volks vertegenwoordiging worden uitgesproken. Wat zei Meijer precies? De maatschappij verkeert in een sociale en economische cri sis. De mensen trekken zich meer en meer op zichzelf te rug, er heerst grocpsegoisme, het IK-tijdperk is in aan komst. De ontmoediging op maatschappelijk en econo misch terrein zal uiteindelijk leiden tot verstrakking, tot willekeur. Men wordt onver schillig, wentelt zyn lasten af op anderen. Tot zover een al vaker gehoord verhaal. Den Uyls bekende rede in Paradiso. voor de ver kiezingen. stond er bol van. En ook Van Agt, in een per soonlijke ontboezeming aan het slot van de regerings verklaring, en CDA-fractie- leider Lubbers tijdens het de bat, gingen uitvoerig op deze problemen in. Lubbers hield een vergelijkbaar betoog als Meyer. Hy had het daar over een „herlevend nationaal egoisme", en zei „de zorgza me staat te verkiezen boven de verzorgingsstaat". Van hen waren deze woorden echter minder verrassend dan van een PvdA-leider, die zegt er de hoeksteen van het beleid van te willen maken. Wim Meijer applaus De samenleving raakt in het nauw, de verzorgingsstaat waar socialisten (en niet te vergeten christenOdemocra- ten) vele jaren voor gevoch ten hebben, staat onder zwa re druk Daarom moeten vol gens Meyer de uitgangspun ten van die verzorgingsstaat - waarin alles voor ons gere geld wordt - hergeformuleerd worden Mcyer wees op „Vadertje Staat" die het altyd wel deed voor de burgers, op de uitgaven in de verzorgende sector die geen gelyke tred hielden met de effectiviteit en op de welzijnssector, waarin het aanbod de vraag bepaalt, in plaats van ander som. Tal van voorzieningen Gedurft Dat zyn gedurfde woorden voor een socialist. En die in druk wordt versterkt door wie zyn alternatieven leest vergroting van de zelfwerk zaamheid van de mensen, mëër eigen verantwoordelyk- heid, meer decentralisatie van bevoegdheden. Het klinkt als de verkiezingsleu zen van de WD: meer jezelf kunnen zijn- Maar, ook een rechtvaardige verdeling van de lasten. Zo moet er een „bodem" in de materiële voorzieningen ko men voor de laagste inko mensgroepen. Rechtvaardige lastenverdeling betekent echter ook, zo zei Meijer, dat eigen bydragen aan tal van voorzieningen (profijtbegin sel!) niet bij voorbaat meer zyn uitgesloten. Dat laatste punt kwam ook in Lubbers' rede naar voren De gedachte aan het profijtbe ginsel - een oud stokpaardje van wylen DS'70, tot nog toe altyd door socialisten verfoeid - begint in deze ty- den van economisch malaise, langzaam aan terrein te win- Meyer ontkent overigens dat die economische malaise de belangrijkste aanleiding tot zijn verhaal is. Hy sprak van een principiële herformule ring van de verzorgingsstaat, die slechts door de financiële situatie in een hogere ver snelling is gebracht. Maar het leidt geen twyfel dat de kei harde financiële realiteit - die nu eindelyk ook tot de socia listen begint door te dringen - pas dit verhaal mogelyk heeft gemaakt Het heeft ook mede te maken met het grote verlangen van de PvdA om aan deze rege ring deel te nemen. In deze tijd, waarin harde klappen gevallen zyn en nog zuilen vallen, is het voor de socialis ten van groot belang om greep op de ontwikkelingen te houden, willen hun doel stellingen niet helemaal voor goed naar de achtergrond verdwynen. Als er dan toch harde maatre gelen genomen moeten wor den, dan kunnen we daar be ter zelf by zyn, om te voorko men dat de zwaksten het slachtoffer worden, is zo on geveer de redenering. Een hernieuwde oppositiepenode zou de socialisten tot een machteloze groep gemaakt hebben Het is in dat kader niet verras send dat deze opmerkingen niet uit het uit verdeeldheid geboren - kabinet zyn geko men. maar van de nieuwe ge neratie van politieke voorlie den, die nu (nog) in de groene kamerbankjes zitten. Het getuigt zeker van moed, dat de PvdA - in elk geval de Tweede-Kamerfractie - nu zelf het voortouw lijkt te wil len nemen by de vormgeving van die onvermydelyke her 11 Vd«ta| van onze verzor gingsstaat Nu vasthouden aan de verworvenheden - ook de slechte - van de verzor gingsstaat, zal die verzor gingsstaat zelf de nek om draaien En dan zyn we ver der van huis. Waakhond Het is ovengens nog maar zeer de vraag in hoeverre de op vattingen van Meijer en zyn fractie gehoor zullen vinden by de PvdA-achter ban. Som migen zullen zeggen dat de PvdA naar rechts afglydt en door het CDA gebruikt wordt om bezuinigingen door te dryven. De PvdA „als een schild voor rechts", heet dat De PvdA kan echter ook als waakhond fungeren. Meyer c s zullen vooral binnen de eigen party heel wat missie- arbeid moeten verrichten om dat idee op de strydbare ach terban over te brengen. Maar PvdA'ers schromen er nooit voor om taboes te doorbre ken Dit zou er zo een kunnen zyn. HANS DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7