„Orde? Ik stap voor de klas en het is stil" "Het museum moet publiek uitdagen" Conrector Akkerman de VUT in PTT mag uiterlijk tot 1983 blijven in Gerestraat LEZERS SCHRIJVEN SilS8ljïi3SH 198 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 LEIDEN LEIDEN - Drie motieven voert conrector C.C. Akkerman van de Louise de Coligny op om zijn naderend afscheid te rechtvaardigen. Het edelste van die drie is wel: de VUT ingaan om plaats te maken voor andere mensen in het onderwijs. Maar ook zou hij de Franse natuur graag eens willen aanschouwen buiten de geijkte schoolvakanties om. De nu 62-jarige Zeeuw moest in '44, toen de grond hem in Mid delburg te heet onder de voeten werd, onderduiken. Een pand aan de Witte Singel in Leiden werd zijn onderduikadres. Het toeval wil dat hij deze plek nog dagelijks ziet. Hij woont er na melijk nu vlak in de buurt. Toen Akkerman in 1935 besloot naar de Rijkskweekschool in Middelburg te gaan, was de si tuatie niet erg rooskleurig. Er heerste grote werkloosheid en er was weinig hoop op een betrek king. Toch had hij, vóór zijn on derduikperiode al enkele jaren leservaring op een openbare la gere school in Ooltgensplaat. Di rect na de oorlog keerde hij daar terug. Echter, Leiden had Akkerman voor zich ingenomen. De uit spanning van Van Ingen-Sche- nau, die zich in de buurt van zijn onderduikadres bevond, had zijn leven af en toe veraangenaamd. Vier jaar na de bevrijding toog meester Akkerman opnieuw naar Leiden. Om daar voorgoed te blijven, zoals later zal blijken. Op de "Rijnsburgersingels" lage re school wordt hij aangesteld. Hij heeft plezier in zijn werk, maar is te ambitieus om zijn hele leven te wijden aan het jonge kind. De oudere leerlingen zeggen hem meer. De komende jaren worden de avonduren benut om leraar te kunnen worden op een ULO. In 1955 kan hij als leraar natuur kunde beginnen aan de Ples- man-ULO. De Mammoetwet is in ontwikkeling. Akkerman kan zich niet herinneren dat daar veel over werd vergaderd. "Ge publiceerd wel. En af en toe werd je gewoon met de feiten ge confronteerd", verklaart hij nuchter. Sumatrastraat Zo was het geen verrassing dat in '68 de ULO verdween en als ma vo opging in de voormalige Loui se de Coligny HBS. De scholen gemeenschap aan de Kagerstraat was geboren. Akkerman voelde zich, in tegenstelling tot veel col lega's, als een vis in het water binnen deze nieuwe onderwijs vorm. Twee jaar later wordt hij conrector. Enkele maanden daarna verhuist hy naar een eigen gebouw (de pendance) aan de Sumatrastraat. De leerlingen van de onderbouw van mavo, havo en vwo gaan met hem mee. We zijn waar we wezep moeten. Elf jaar heeft hij hier de scepter gezwaaid. Met lesgeven is hij nooit opgehouden. Natuur kunde bleef zijn vak. Enkele leerlingen buiten over stemmen met hun geschreeuw de geschiedenis van hun conrec tor. Driftig loopt Akkerman op het raam af. Hij moet op zijn te nen staan om de boosdoeners in het vizier te krijgen. Dan volgen drie korte krachtige tikken van zijn trouwring op het raam en met de andere hand wordt een gebaar gemaakt, dat, ruw ver taald, betekent: 'wegwezen'. De jongens druipen onmiddellijk af. Later zal hij nog op dit voorval terugkomen. Consequent De rust is wedergekeerd. Een prachtig moment om het, in on derwijskringen beruchte pro bleem: "Hoe hou ik orde?", ter tafel te brengen. De conrector heeft daar nooit problemen mee gehad. "Ik stap voor de klas en het is stil. Ik weet niet of je dat ontzag kunt noemen... Ik ga er al tijd vanuit dat elk kind aardig is. Nu hangt het er vanaf, hoe je dat kind benadert. Bij sommige mensen zijn kinderen uiterst ver velend, bij anderen niet. Het gaat erom hoe je ze aanpakt. Je kunt vragen: "Waarom ben je nu weer te laat? Of: hoe komt het datje te laat bent?". Voelt u het verschil?. Je moet ook altijd een beetje het zelfde zijn. Consequent. Ik ge loof niet dat er bepaalde voor schriften zijn te geven. Iedereen doet het verschillend. Strafwerk geef ik niet en een kind eruit stu ren is natuurlijk een lacher Dan komt het weer bij mezelf te recht". Dat meisjes slechter zouden zijn dan jongens in het vak natuur kunde, doet hij af met onzin. "Ik heb dat nu al een paar jaar in de gaten gehouden. T\issen de man nen en vrouwen is geen verschil in cijfers te bespeuren". Elke keer weer probeert hij bij aan vang van het jaar de angst voor dit vak weg te nemen. "In de tweede klas werken we nu ook met een hele andere methode. Het gaat niet meer klassikaal. Ie dere leerling werkt op een be paald niveau de theorie en het prakticum af. Na ieder hoofd stuk krijgen ze een toets, waarna onmiddellijk de hiaten kunnen worden opgespoord. De goeden krijgen extra stof en de anderen herhalen. Daarna komt er een af sluitend proefwerk". Winst "Als ik vandaag aan ze vraag hoe ze dit vak en deze manier van werken vinden, zijn ze allemaal erg enthousiast. Misschien is dit de aanzet voor meisjes om na tuurkunde in het pakket te kie zen, want daar gaat het om! Ze maken andere keuzen. Ja, ikzelf ben ook wel van dit systeem ge charmeerd. De winst is. dat de kinderen nu zeggen dat ze het al lemaal fijn vinden. Dat is wel eens anders geweest. De zelf werkzaamheid levert nogal wat problemen op. Je moet nu nog te veel voor ze vertalen. Maar dat zijn nog de kinderziekten in dit systeem" "Onderwijsvernieuwingen kunnen niet meer worden uitgesteld. De lagere scholen zijn al veel langer bezig. Mijn heilige overtuiging is dat deze vorm van onderwijs gaat verdwijnen. De keus van de ouders gaat vrij worden. Dat is nu nog niet het geval. Het advies van het hoofd van de school en de uitslag van de Bavo-toets zijn bepalend voor de richting die het kind zal inslaan. Dat zal in de toe komst worden afgeschaft". "De middenschool, of hoe je het ook wilt noemen, kun je nog niet met een krachtig stel spanpaar- den tegenhouden. Mocht je het tegen willen houden. Een aantal docenten ziet daar, net zoals bij de intrede van het mammoetge- beuren, erg tegenop". Regels Eigenlijk zou Akkerman nog wel een paar jaar door wilen gaan. want ook deze omwenteling in het onderwijs boezemt hem geen angst in. De middenstandscur sus die hg nu al 21 jaar aan avondcursisten geeft, houdt hg nog aan. "Anders kom je in een vacuüm". Hg gelooft dat de leerlingen hem wel aardig hebben gevonden. "Ze doen veel voor me en heus niet omdat ik conrector ben". Hij komt terug op de schreeuwende jongens. "Bg dit soort gevallen moet er niet veel praat nodig zgn om ze weg te krijgen. Er zijn re gels en ik let er ook op dat ze zich daar aanhouden. In de gangen en fietskelder wordt niet gegeten. Anders is het na zo'n pauze een grote bende. Daar zit ik flink bo venop Zie ik er een met kauw gum lopen, dan zeg ik daar wel wat van". "Oud-leerlingen kom ik vaak in de stad tegen. Soms claxonneren ze Ja. ook wat ouder geworden Het leuke is dat ze veel vrg moediger zijn als je dan met ze praat en je typische dingetjes te horen krijgt, die je zelf niet meer weet Leerlingen en onderwgs: boeien de zaken". SASKIA STOELINGA. Gemeente wil huizen bouwen LEIDEN - De PTT moet haar post kantoor aan de Gerestraat in 1983 verplaatst hebben. Burge meester en Wethouders van Lei den zeggen per 1 januari '83 de huur op omdat zij aan de slag willen met de bouw van onge veer zestig woningwetwoningen op de plaats waar nu het post kantoor staat. De PTT vindt verplaatsing in '83 te vroeg. Al lang is zij bezig met de plannen voor een nieuw post kantoor op het Schuttersveld, maar de PTT vreest dat die nieuwbouw er op 1 januari '83 nog niet zal staan. De gemeente heeft veertien jaar ge leden de grond aan de Gerestraat aan de PTT verhuurd voor een tijdelijk postkantoor. De PTT zou de grond ontruimen, drie maanden na het gereedkomen van het nieuwe postkantoor aan de Breestraat. Maar in het huur contract was de bepaling opge nomen dat de PTT aan de Gere straat kon blijven zitten als de PTT nog te weinig ruimte zou hebben. Het huurcontract is inderdaad ver lengd. De nieuwbouw aan de Breestraat werd kleiner dan aan vankelijk de bedoeling was. On der andere de besteldienst kon er niet worden ondergebracht. B en W stellen nu dat zij geen enkel bezwaar hebben tegen een nieu we verlenging van het huurcon tract als de PTT tenminste per 1 januari '83 uit de Gerestraat weg gaat. ADVERTENTIE 8"2- KOETS-O-THEEK AU KINDER MCK DISCO met tekenfilms 6 t/m 12 jpar. Iedere woensdagmiddag van 2 tot 5 uur Entree 2,50 met Inbegrip van 2 consumpties. Kruisstraat 40, Leiden (achter Lldo) tel. 071-149753. Symposium Reinwardt Academie: Vorderen De gemeente gaat huizen vorde ren, zo las ik. Dat is een goede zaak, zou je denken, maar waar om vordert B. en W. de 24 maiso nette- woningen niet die al een jaar leeg staan op het Diamant plein/Opaalstraat? Prima wonin gen voor grotere gezinnen met een kale huur van ongeveer 400 gulden per maand. Wanneer nu eerste eens gezinnen die veel te klein wonen de kans krijgen deze woningen te huren en hun twee- of driekamerwo ning beschikbaar wordt gesteld voor het doel waar de gemeente deze huizen voor in bezit heeft, kunnen ze andermans eigen dommen met rust laten. Of is dit voorstel soms tegen een progres sief beleid? Of a-sociaal? Geeft u de bevolking zelf het antwoord maar. Toch zou ik zeggen, waar om twee vorderen van particul' - ren als er nog 24 te vorderen zijn bij de gemeente. De woningnood is groot, de be stuurskracht is klein. Men zou wat meer accurater en eat min der progressief moeten zijn. Wie doet er wat aan? PvdA, VVD, PSP of CDA. Laat de echte be stuurder opstaan. C.W. Kistemaker Amethisthof 28 Leiden LEIDEN - Het eerste lustrum van de Reinwardt Academie, hogere beroepsopleiding museummede werkers, is gisteren gevierd met een symposium over "Museum en Ethiek"in de Vredeskerk. Een onderwerp waar de simpele be zoeker nu niet een, twee. drie aan zal denken als een museum wordt aangedaan. Toch heefl zo'n onderwerp recht streeks te maken met de inrich ting van een tentoonstelling. De museumwerkers maken immers de keus voor het publiek. En het kan dan ethisch wel niet verant woord zijn om de vervalste Em maüsgangers van Van Meegeren naast het echte schildenj van Vermeer te hangen, maar wie zegt dat de bezoekers dat niet waarderen. Misschien vinden die naschilderen wel net zo'n grote kunst. Sprekers Een moeilijke materie, waarvoor de studenten en docenten van de Reinwardt Academie een aantal sprekers hadden uitgenodigd. Volgens sociaal filosoof, prof. Ruimte om te oefenen voor Leidse popmusici LEIDEN - Leidse popgroepen krijgen binnenkort een eigen oefenruimte. Burgemeester en wethouders hebben beslo ten om op de bovenetage van de Witte Poortkazerne een centrale repetitieruimte te creeren. Het is de bedoeling dat de ruimte te zijner tijd verhuurd wordt aan de Leid se Vereniging van Popmuzi kanten. Voor aanpassing en inrichting van het oefenlo kaal is voorlopig een bedrag van negenduizend beschik baar gesteld. C.P. Bcrtels uit Leiden, moeten de vertegenwoordigers van een museum in staat zgn de bezoc kers schokkend een andere kgk op het leven te geven. "Het mu seum moet het publiek uitdagen. Proberen mensen het verleden terug te geven Het museum moet ook geen plaats van dood zijn, waar levenden op bezoek mogen komen". Bertcls meende dat de gedragsre gels over de wijzen van omgaan met museumstukken alleen ge baseerd zgn op voorkeuren. De museum medewerkers moeten van hun voetstuk afkomen en zich richten op het volk. "In we zen is een zak aardappels kopen bg de groentenboer niet veel an ders dan het aankopen van schil derijen" De conservatoren in een museum noemde hg een priesterklasse apart, die nog vertoeven in hoge re sferen. "Hun vaktrots zou ei genlijk moeten uitmonden in het zoveel mogelijk laten zien. Uit piéleit houden ze nu zoveel mo gelijk voor zich". Hoogleraar Bertels zou het helemaal geen bezwaar vinden om duplikaten of modellen van waardevolle dingen in een museum tegen te komen. "Integendeel, als bezoe kers kunnen zien met hoeveel la gen verf een schilderij bewerkt is of als ze met de handen eens er gens aan zouden mogen komen, zal dit nog jaren doorwerken in het bezoekersaantal". Over de informatie in een museum was Bertels ook niet zo te spre- ADVERTENTIE Stelen houten kunststof - grol* n kleins bureeus en keeten Modern* vormgeving Ook ruime keus* uit 80 Afgebeeld in onse kieurnike keUio gus van 64 pegine't. meer els u in de buurt bent kom den even kijken ui on re toon reel 1000 m' kantoormeubel kiik plezier 11s de moeite waard' kantoorinrichting ken. Kleine onderschriften, moeilijke verhalen in slechte vormgeving. "Het moderne den ken en de moderne vormgeving is bg veel museummensen nog niet doorgedrongen. Laten we ophouden er een tempel van eeu wige waarden van te maken". Onheus Dat er iets meer waarde aan de Reinwardt Akademie zou kun nen worden toegekend door die zelfde museumwereld, zou direc teur Pouw wel waarderen "Dat we kritisch worden gevolgd is natuurlijk heel terecht, maar dat moet niet uitmonden in onheuse bejegening". Pouw benadrukte nog eens dat de drigjange oplei ding veel te kort is om het mu seumvak gedegen onder de knie te krggen "Er staat nu te veel druk op het eerste jaar en het te kort aan praktgk-penodes wreekt zich op den duur. De on derhandelingen met het ministe rie van ondergs en wetenschap pen over een opleiding van vier jaar zijn al m een vergevorderd stadium. Misschien is augustus '83 een haalbare kaart". Orgelconcert De Stichting Orgelfonds Harte- brug kerk organiseert zondag samen met KStO een orgel concert in de serie Cesar Franck en tijdgenoten Aan vang drie uur in de Harte- brugkerk een de Haarlem- merstraat Gast-organist is Wim uan der Reijden Conrector Akkerman: "Onderwijsvernieuwingen kunnen met meer worden uitgesteld".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3