"Waal te oud om te veranderen" "Ik kon niet meer terug' Zoeterwoude viert v Amusementstrein laat op gang jit&ïrtK i^eidse agenda Leidse PvdA stoort zich aan eigen wethouders: Voorschoten dubt over 20 mille voor woningen Litteris Sacrum professioneel Van der Heijden legt liggers nieuwe brug STAD EN RAND ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 Randstadspelers vieren jubileum LEIDEN - De Randstadspe lers vierden gisteravond in het Antoniusclubhuis hun vijftienjarig bestaan met een geheel nieuw programma. Voor een zaal vol met familie, vrienden en liefhebbers pre senteerde het gezelschap een uitgebreid repertoire, opge bouwd uit de meest uiteenlo pende muziekstijlen. Country en Western, Zuid- Amerikaanse dansmuziek, Beatles-liedjes en Hawaiaan- se klanken, het lijkt haast on mogelijk om dat allemaal in één programma te krijgen, maar het show- en amuse mentsgezelschap De Rand stadspelers kreeg het toch voor elkaar. In een vlot tem po schakelde het gezelschap over van langzame naar up tempo nummers, van balades naar meezingers. In het begin liep het allemaal nog wat moeizaam. In de eer ste serie lichte Amerikaanse muziek kwam veel solozang voor. De solisten hadden her haaldelijk moeite de juiste toon te vinden en ook het koor was niet altijd even zorgvuldig. Een duidelijke uitschieter in dit gedeelte was Mary Schaap die de bal lade "Free the Birds" fraai vertolkte. Het enigzins ver krampte musiceren van het begin raakte in de Beatles medley snel vergeten. De muzikanten hadden zich los- gespeeld en de amusements trein zette zich goed in bewe ging. Ook bij de volgende halte, een met cowboykos tuums opgefleurde Country- serie, werd zonder proble men de juiste wissel gevon den. De Randstadspelers amuseerden zichzelf en familie en kennissen gisteravond met een zeer gevarieerd repertoire. Dat op het gebied van kos tuums kosten noch moeite waren gespaard, bleek ook na de pauze. De Zuidamerikaan- se muziek, de klanken van het Hawai-ensemble en de Engelse pub-serie werden in gepaste kledij gebracht. Het speelplezier en de inzet van de leden van het gezelschap misten hun uitwerking niet op de zaal die enthousiast reageerde op het gebodene. ARIEJAN KORTEWEG Disco Kommunikatie Warmond houdt morgenmiddag een disco-spel- bijeenkomst in het Meerpunt aan de Herenweg. De jeugd van tien tot en met veertien jaar is welkom. Cantatedienst In de Leiderdorpse Dorpskerk wordt morgen een cantate dienst gehouden. De christelij ke oratoriumvereniging "Excel sior" brengt werk van Michael Haydn ten gehore. Het orgel wordt gespeeld door Simon Stelling, organist in Alphen aan den Rijn. Voorganger in de dienst is dominee Doesburg. Aanvang: half zeven. K 0 concert De violist Jaap van Zweden treedt niet vanmiddag op maar morgenmiddag in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Hij zal sa- men met pianist Ronald Brauti- ZONDAG gam werken vertolken van Brahms en Winiawski, op dit K O concert. ZATERDAG Leiden - Augustinus, Rapenburg 24, op treden Villa Muziektheater, daarna dis co. 21.30 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66, optreden Ronald Snijders, 22 uur. LVC - Breestraat 66, optreden Engelse punkgroep Discharge. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Die linkshandige Frau'-Peter Handke, 23 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, zaterdag middagcafé, 16 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Oegstgeest - Dieperpoellaan 2 Leiden, volksdansgroep viert 10-jarig bestaan, 15 uur. Warmond - Meerpunt, disco-avond, 20 Voorschoten - Lindehoeve, optreden TTL en KUT, 21 uur. Leidse koppelbaas voor gerecht: LEIDEN Een aantal le den van de Leidse Partij van de Arbeid in Leiden heeft zich erg gestoord aan de houding van de ei gen wethouders Waal en Tesselaar tegenover de Leidse gemeenteraad. Vooral de wijze waarop Waal zich over collega raadsleden heeft uitgela ten bleek bij een aantal van zijn partijgenoten in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. In een in terview had Waal gezegd soms volstrekte onzin te vertellen zonder dat de ge meenteraad daarop rea geerde. Het raadslid Dallinga noemde gis teravond op de jaarvergadering van de Leidse PvdA de uitspra ken van Waal niet verstandig. Hij zei echter te menen dat "Waal te oud is om nog te veran deren". Wethouder Tesselaar had zich de wrevel van partijgenoten op de hals gehaald door zijn weigering om met de gemeenteraad te dis cussiëren over een brochure die de stichting Welzijn en het Lan delijk Ombudsteam Stadsver nieuwing hebben gemaakt over de volgens hen te hoge Leidse nieuwbouwhuren. Tesselaar zei de raadsleden inmiddels een no titie te hebben toegezonden met zijn kritiek op de brochure. Hij zegde verder toe in de raadscom missie voor de volkshuisvesting alsnog te willen praten over één en ander. Volgens de wethouder wordt het dan wel "emmeren over wie er gelijk heeft" en is de Leidse volkshuisvesting zeker niet gebaat met een dergelijke discussie. Het raadslid Dallinga noemde de conclusie als zou de PvdA, na de raadsverkiezingen van volgend jaar, streven naar een college met PvdA, WD en D'66, voorbarig. Volgens Dallinga hebben de mil de woorden van PvdA-fractie- voorzitter Peters, over de samen- PvdA-raadslid Dallinga noemt het streven naar een college met PvdA, VVD en D'66 voorbarig. werking met de WD, betrek king op de afgelopen drie jaar en houdt dit geen oordeel in over sa menwerking in de toekomst. De ledenvergadering van de Leid se PvdA heeft gisteravond Tjeerd van Rij als nieuwe voor zitter van het afdelingsbestuur gekozen. Van Rij (33), werkzaam bij het ministerie van financiën, was de afgelopen drie jaar vice- voorzitter van de Partij van de Arbeid en bekleedde daarvoor de functie van secretaris in het afdelingsbestuur. Hij volgt Leen- dert Jonker op die de afgelopen vier jaar voorzitter is geweest van de Leidse socialisten. DEN HAAG, LEIDEN - De Haagse officier van justitie mevrouw mr. I.E. Klopper-Gerretsen heeft gis termiddag voor de derde keer de ze week uitgehaald naar een kop pelbaas uit de Leidse regio. Voor de Haagse rechtbank eiste ze ne gen maanden gevangenisstraf te gen de 47-jarige Leidenaar J.G. Hij zou in de afgelopen jaren de fiscus en de bedrijfsverenigin gen voor ruim drie ton hebben opgelicht. Van de negen maanden die de offi cier eiste zijn er vier voorwaarde lijk. De man hoorde tevens een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. Zyn compagnon, de 44-ja- rige H.P. van de gelijknamige fir ma H.P. en Co was gisteren niet verschenen omdat hij geen dag vaarding had gekregen. Tijdens de zitting zei G. slechts het werk paard van de firma te zijn ge weest. "P. voerde de administra tie". "Maar", zo zei mr. Klopper, "u heeft heel goed geweten wat hij heeft gedaan en hij heeft er ruim van geleefd". De advocaat van G. noemde de koppelbaas een mee loper, die bang werd toen hij ont dekte waarin hij verzeild was ge raakt. "Geef hem een voorwaar delijke straf, ik verzeker u dat hij hier nooit meer komt", zei de raadsman. Zelf zei G. over zijn escapades: "Voor ik in de gaten kreeg wat er gebeurde was het al te .laat. Toen kon ik niet meer te rug". Uitspraak over twee we ken. Leiden - Middelweg 19c, kindervoor-i stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Hans Menken - Boshuizerlaan, optreden twee jazzformaties, 15 uur. De Uyl van Hoogland - Nieuwstraat, op treden zanger en tekstdichter Hans Dor- restijn, 15.30 uur. Ton Menken Ijshal - nationale Kurwed- strijd voor jongens en meisjes, 17 uur. Leidse Hout - prestatieloop van AV Hol land, 11 uur. Café Aniba - Herenstraat, optreden duo Barry Moore en Manus Lunny uit Ier land. 15.30 uur. Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, gelconcert in de serie Cesar Franck tijdgenoten, 15 uur. Leiderdorp - Dorpskerk, cantatedienst, '«.30 uur armon g. 14 v MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkoor-! straat 17, Andy Warhol's Dracula, regie: Paul Morrisey, 20 en 22.15 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, voortge zette discussie Vrouwenhuis Open of Dicht, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 LEIDEN De toneelvoorstelling van 'Litteris Sacrum' betekende gisteravond in een redelijk bezet te Leidse Schouwburg de avond van de bizarre tegenstellingen. Vóór de pauze werd,'De Vrouw van Hsueh Li' gespeeld, geschre ven door Tankred Dorst en ver taald door Anty Westerling. Na de pauze 'Picknick op het slag veld' van Fernando Arrabal in een vertaling van D.W. Gevers. Het stuk vóór de pauze handelt de desolate Fan Chin-ting, die haar man in de oorlog voor de keizer heeft verloren en wanho pig op zoek is naar een nieuwe echtgenoot, die haar veiligheid en zekerheid zal schenken. Er ontstaat een boeiende dialoog namens de keizer, die haar wil la ten aantonen, dat zij met een vol strekt willekeurige man als 'man en vrouw' zou hebben samenge leefd. In dit toneelstuk van Dorst wordt een prachtige Fan Chin-ting neergezet door Marijke Heester- mans-Buck. Vanzelfsprekend was Hein Snijders ook in dit stuk weer een belangrijke rol toege dacht. Als de soldaat, die moet bewijzen met Fan Chin-ting sa mengewoond en samengeleefd te hebben, worden hem alle kan sen geboden z'n toneeltalenten te etaleren. Keurige bijrollen worden neergezet door zowel Joop Segaar als Jan de Graaff, met de opmerking, dat de in breng van Segaar substantiëler was dan die van De Graaff. Kees Schutte, die beide stukken had geregisseerd, koos ook in het wat burlesk en sterk-ironisch aandoende "Picknick op het slagveld" voor Snijders in één der dragende rollen. In dit stuk van Arrabal werden tevens dra gende rollen gespeeld door Bob Hageman en Dé Vermeulen - Beekkerk van Ruth. Een buitenstaander, die met het to neel van Litteris Sacrum gecon fronteerd wordt, zou gemakke lijk kunnen denken met profes sioneel toneel te maken te heb ben. Ondanks de vaak zeer ge durfde repertoirekeuze (het ge vaar van 'vertillen' fclijft hier toch steeds talent aanwezig) steekt Litteris Sacrum wel zeer nadrukkelijk met kop en schou ders boven de andere Leidse amateurtoneelgezelschappen uit. Gisteravond waren het voor al Marijke Heestermans-Buck en Een spelmoment uit "De Vrouw van Hsueh Li", dat Litteris Sacrum gisteravond speelde in de Leidse Schouwburg. de nog niet genoemde Robert Jan de Graaf als "Zepo-de vijan delijke soldaat", in "Picknick op het slagveld" die me ongemeen boeiden. BERT KOEKEBAKKER ZOETERWOUDE - Wethouder A. van der Heijden legt maandag om half elf de eerste oeverver binding met de toekomstige wijk Westeinde III. Hij zal de liggers leggen die de brug ondersteu- De brug komt ter hoogte van de Schenkelweg over de Stomp- wijksevaart te liggen. Twee jaar vóór de bouw van Westeinde III wordt de brug aangelegd om het bouwverkeer voor de "Klaver hal" toegang tot het gebied te verschaffen. Een aanvoerroute langs het bejaardencentrum "Huize Emmaus" is namelijk on gewenst met het oog op de ge luidsoverlast. De brug die een wegdek met een breedte van zes meter krijgt, wordt ongeveer 15 januari van het volgend jaar voor het bouw verkeer opengesteld. Via een voorlopige bouwstraat kunnen de vrachtwagens bij de in aan bouw zijnde sporthal komen. Met de bouw van de brug, de toe gangsweg naar de Klaverhal en de aanleg van het parkeerterrein ZOETERWOUDE - Volgend Jaar zomer wordt Zoeterwoude door de openstelling van de Burge meester Detmersweg verlost van het doorgaand verkeer. Dit wordt gevierd met een groots opgezette feestweek. Het comité "verkeers(weg)", dat opgericht is om het verdwijnen van de grote verkeersstroom door het dorp te vieren, nodigt binnenkort de plaatselijke ver enigingen uit om over de invul ling van de feestweek, van ge dachte te wisselen. De feestweek is gepland tussen 3 en 11 septem ber volgend jaar. De openstelling van de Provinciale weg 17 zal een van de meest in grijpende veranderingen in het dorpsbeeld van de laatste decen nia worden. Niet langer zal de ge vaarlijke Miening worden belast met een in de spitsuren oneindig lijkende stroom auto's. De veilig heid van de Zoeterwoudse bevol king zal door het verdwijnen van het forensenverkeer uit de dorpskern, aanzienlijk worden vergroot. en zal gaan begeleiden, grijpt de ontlasting van het verkeer met een aan om te laten zien wat er allemaal mogelijk is in een ver- keers-vrij dorp. Daarom zullen de meeste activiteiten op straat gebeuren. Naast de bekende braderie wordt gedacht aan een openluchtmaal tijd voor de bevolking op een deel van de (voormalige) ver- keersroute. Verder zal de "Ron de van Zoeterwoude", die zo'n 25 jaar vanwege de verkeersdrukte elders verreden is, weer op het "Rondom de Kerk" parcours Wa- tertje-Schenkelweg-Dr. Kort- mannstraat-Dorpstraat worden gehouden; een duidelijk bewijs van de herstelde rust in de dorps kern. Ook zyn er plannen voor een gigantisch muziekfeest, waaraan iedereen en alles dat in Zoeterwoude muziek maakt, kan meedoen. Maar de "echte" invulling van het feestprogramma zal moeten ge beuren door het Zoeterwoudse verenigingsleven. Deze bijdrage zal ook van financiële aard moe ten zijn. De bekostiging van het hele gebeuren is voorlopig nog het grootste probleem voor het tiefnemer Koos van der Geest: "wij geloven niet dat het ge meentebestuur zal achterblijven met een financiële ondersteu ning. Maar omdat het een zaak is waar de hele bevolking bij be trokken is, vind ik dat de inwo ners van Zoeterwoude zelf ook wat in de kosten kunnen bijdra gen. Daarnaast gaan we bedrij ven uit Zoeterwoude benaderen voor eventuele sponsoring van de festiviteiten". VOORSCHOTEN - Met zeer grote aarzeling stelde de Voorschoten- se gemeenteraad gisteravond een aanvullend krediet van 20.000 gulden beschikbaar voor de verbetering van 27 woning wetwoningen aan de Stadwijk- straat, Parkstraat en Tolstraat. Vooral De Keuning (WD) en Ai- kens (D'66) plaatsten diverse kanttekeningen bij de opknap beurt van deze woningen. Ai- kens vroeg zich af of er een schei ding is gemaakt tussen het ach terstallige onderhoud van enige jaren en de voorgenomen grote opknapbeurt. De Keuning wilde graag weten wat de bewoners er eigenlijk van denken. Het staat mooi op papier dat verouderde vijf kamerwoningen terugge-, bracht worden tot drie kamerwo ningen, maar willen de bewoners dat wel vroeg hij. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) benadruk te dat de samenspraak met de be woners intensief is: daarom is het aanvullende krediet juist no- dig. Het eerste krediet is vrywel Leiderdorper rijdt opgegaan aan een onderzoek r J door een extern bureau. Er komt geen vermenging tussen onder houd en eventuele aanpassing, zei de wethouder. De bewoners, die zelf al enige voor zieningen hebben gedaan, be hoeven aldus niet te vrezen dat de gemeente die verbeteringen nog eens dunnetjes over gaat doen. Wisselwoningen zijn waar schijnlijk niet nodig. Centraal staat dat er nu beslissingen moe ten worden genomen. De bewo ners verkeren al te lang in onze kerheid. Grote vreugde en veel waardering had de gehele raad voor het so ciaal-cultureel plan 1982-1985. Ook nu besloot de raad om de Stichting Muziekschool Otto Welthuis voorlopig geen subsi die te verlenen in 1982. Wel is de meerderheid van de raad bereid om, indien deze Sichting de com merciële afdeling goed weet te scheiden vade schooltaak, in 1982 toch een subsidiebedrag te overwegen. De muziekschool vult namelijk een gat in de markt door het gitaaronderwys dat niet gegeven kan worden door de Streekmuziekschool. Met alleen de gehele WD-fractie tegen kreeg het Poppentheater Welles-Nietus voor drie jaar een zogenaamde startsubsidie. bij de hal is een bedrag van 310.000 gulden gemoeid. In hetzelfde gebied is de gemeente druk doende de riolering te vol tooien. Tot nu toe loosden het be jaardencentrum, de omliggende bejaardenwoningen en de scho len nog in het oppervlakte-water. De gemeente verwacht in februa ri '82 het werk klaar te hebben, waarmee de grote vervuiling en stankoverlast verleden tijd zijn. De rioolwerkzaamheden kosten 260.000 gulden. auto total loss KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Leiderdorper I. V. reed afgelo pen nacht om kwart over twee zijn Opel total loss op de Hoge Waard in Koudekerk. In be schonken toestand botste V te gen de Volvo van een automobi list uit Assen. De Volvo werd licht beschadigd. Niemand raak te gewond. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Crul-Kelderhuis, Noordeindsplein 8a, tel. 142888; zo, J. Stolk, Burggravenlaan 16. tel. 125820. Wjjk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, H. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zo, A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwijnenburg, Verhage: IJ. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscen trum Merenwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Leiderdorp - L. Middendorp, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan het zelfde adres. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 766462; zo, A. Tromp, Leid- seweg 328, tel. 762159. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 27 tot 4 dec door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. v. Oostrom, Veruse- weg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd.: gezond- Waalslaan, tel. 4641. comité "verkeers(weg)". Initia- De openstelling van de Burge meester Detmersweg heeft ook nog een politiek tintje: "het co mité "verkeers(weg)" wil door middel van de feestweek op nieuw onder de aandacht bren gen hoe zelfstandig Zoeterwou de is en moet blijven", aldus co mité-voorzitter Van Winden. De vrees leeft namelijk dat Zoeter woude bij de gemeentelijke her indeling, die in 1982 gestalte moet krijgen, zijn zelfstandige status zal moeten prijsgeven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 16 00-19 30 uur (nabezorgtng pa 19.30 uur); zaterdao var. 16.30-10 00 uur Abonnementsgelden o«j vooruitbetaling t< Witte Singel 1. 2311 BG Bij automatische LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend iglro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Jaarabonnement 1202.30 per post I 291.70 Losse nummers f 0.75. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: Ptv. AJg redactiechef: A. A. van Brussel (sociale economie) I4. J. de Tombe (soort) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Dodelijk ongeluk in Rijpwetering RIJPWETERING - De' 18-jarige R.S. uit Rijpwetering is gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk op de provinciale weg in zijn woonplaats. De dienstplich tig militair stak plots de weg over en werd gegrepen door een per sonenwagen bestuurd door een 19-jarige inwoner van Roelofa- rendsveen. Zwaar gewond werd de militair overgebracht naar het Elisabeth- ziekenhuis in Leiden waar hy in de loop van de avond is overle den.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2