Supermarkt stunt: literatuur in de boodschappenmand Economie Extra Rennen met de centen Rentedaling zet door in VS Beursweek Belastingen ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 25 Veel boekhandelaren en uitge vers moeten begin deze maand opgelucht adem heb ben gehaald. De president van de Haarlemse rechtbank verbood het grootwinkelbe drijf Albert Heijn toen om nog langer uit België geïm porteerde Nederlandse boe ken te verkopen beneden de door de uitgever vastgestelde prijs. De vaste boekenprijs leek te zijn gered. De opluchting van de boekhan delaren is echter van korte duur geweest. De EG-com- missie in Brussel bepaalde deze week dat bijvoorbeeld boeken die eerst naar Vlaan deren zijn geëxporteerd en vervolgens weer in Neder land zijn geïmporteerd, bene den de vastgestelde prijs mo gen worden verkocht. De door de uitgever vastgestel de boekenprijs - de zoge noemde verticale prijsbin ding - blijft bestaan. Maar zij geldt alleen binnen ons land. Het is nu echter wel vrij een voudig geworden om de vas te boekenprijs te omzeilen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economi sche zaken moeten de boe ken wel daadwerkelijk naar het buitenland zijn vervoerd. Transacties op papier of lou ter en alleen het vervoer van de boeken naar de grens wordt niet gezien als im- en export. Albert Heijn Met de beslissing van de EG- commissie is het boekenfront flink in beroering gebracht. Dit waarschijnlijk tot groot genoegen van Albert Heijn. Het grootwinkelbedrijf maakte vorige week al be kend beroep te hebben aan getekend tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbank president H.F. van den Haak. Juristen van het nen dat Van den Haak het be drijf dingen in de schoenen heeft geschoven die het. niet heeft begaan. De rechter zegt namelijk dat het grootwin kelbedrijf de boeken niet daadwerkelijk heeft uitge voerd en weer ingevoerd. Het grootwinkelbedrijf ver klaart echter dat zij de boe ken bij een Belgische gros sier heeft gekocht. Wanneer Albert Heijn dit voor de rech ter kan aantonen, dan kan het bedrijf nu wettelijk niets meer in de weg worden ge legd. Het kan dan doorgaan met het verkopen van boe ken beneden de vaste winkel prijs. P.P.J. Butzelaar, jurist van het Ahold-concern waar Albert Heijn deel van uitmaakt, zegt dat hij inderdaad kan aanto nen dat boeken bij een Belgi sche grossier zijn gekocht. Prijzenoorlog Zijn boeken een cultureel goed waarvan het "cultu rele" door middel van vaste prijzen moet worden gewaarborgd? Of zijn het artikelen als hagelslag en toilet-papier waarmee naar believen kan wor den "gestunt?" Met andere woorden: wordt de boekenverkoop handel in bedrukt papier? De strijd om de vaste boekenprijs is fel opgelaaid na de affaire Albert Heijn en het besluit van de EG-commissie dat Nederlandse boeken die uit België zijn geïmporteerd, onder de vaste boeken prijs mogen worden verkocht. De Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels noemt het laatste besluit "de doodsteek voor het boekenvak". Is de consument wel gebaat bij goed kope boeken? i de EG-commissie de verticale prijsbinding feitelijk op losse schroeven heeft gezet, voor ziet G.P.J. Schouten, voorzit ter van de Vereeniging ter Bevordering van de Belan gen des Boekhandels, grote problemen. "Als de vastge stelde verkoopprijs voor boe ken kan worden ontdoken, zullen veel grootwinkelbe drijven ogenblikkelijk gaan stunten met boeken die goed verkopen". "Er zal, zo voorspel ik, een ware prijzenoorlog uitbreken. De kleinere uitgevers en de boekhandelaren die het moe ten hebben van een groot as sortiment, zullen die prijzen slag weldra niet meer kunnen volgen. Vooral de middelgro te "betere" boekhandels zul len het zonder een verticale prijsbinding bijzonder moei lijk krijgen. En dat zijn nog altijd ruim honderd zaken in Nederland". "Voor de boekenkoper zal het in eerste instantie natuur lijk leuk zijn dat bepaalde boeken tijdens de prijzenslag goedkoper worden. Als de strijd echter is uitgewoed zul len de boeken snel duurder worden. Mogelijk worden ze zelfs duurder dan ze nu al zijn". Schrijvers "Het totale aanbod van boeken zal bovendien snel verschra len. In Nederland is het na melijk zo dat een "goedlo pend" boek als het ware an dere boeken, die niet zo goed verkopen, subsidieert. De uitgevers kunnen met de winsten die zij maken op veelgevraagde boeken de uit gaven van boeken voor een "Daarbij komt nog dat veel schrijvers pas bij hun tweede of derde boek werkelijk door breken. Het gevaar bestaat natuurlijk dat zonder de ver ticale prijsbinding schrijvers die mogelijk wat kunnen gaan betekenen niet meer aan bod komen als hun de buut niet meteen een succes "Als de overheid de bestaande grote verscheidenheid aan boeken wil bewaren, dan zal zij zonder een verticale prijs binding waarschijnlijk subsi die moeten verlenen aan schrijvers en uitgeverijen. Dat lijkt my niet de juiste weg", meent Schouten. Hij stoelt zijn sombere voor spelling op de slechte erva ringen die sommige landen hebben gehad met het losla ten van de vaste boekenprijs. "In Frankrijk wil de regering de verticale prijsbinding weer invoeren, nadat die daar in januari 1980 was afge schaft. D.aar doemden de pro blemen op die ik zojuist heb geschetst. Ook in Zweden kampen ze met de problemen die ik genoemd heb sinds de vastgestelde boekenprijs daar hebben laten varen". Butzelaar: "De bezwaren die de boekhandelaren laten horen als het gaat om het loslaten van de verticale prijsbinding zijn ruwweg dezelfde bezwa ren die de kleine midden standers hadden tegen de komst van de supermarkten. Maar ik denk dat het een ont wikkeling is waaraan toch niet valt te ontkomen". Dichtbundels Butzelaar bevestigt min of meer de vrees van Schouten dat de grootwinkelbedrijven zich uitsluitend zullen toeleg gen op de verkoop van "goedlopende boeken". De jurist zegt namelijk dat "wat de boekenverkoop betreft, een grootwinkelbedrijf een heel andere functie krijgt dan een boekhandel. Albert Heijn zal bijvoorbeeld geen dicht bundels gaan verkopen. Als mensen dergelijke werken willen hebben, dan zullen ze toch naar de betere boekhan del moeten gaan". Een woordvoerder van het mi nisterie van economische za ken denkt overigens niet dat het betrekken van Neder landse boeken uit het buiten land erg winstgevend is. "Be halve de vervoerskosten, moet bij het transport van de boeken bijvoorbeeld ook ver zekeringspremies en admin- stratiekosten worden opge teld. Ik denk dat een bedrijf dan nog maar een hele kleine winstmarge overhoudt. Als er een winstmarge is" De Vereniging van Letterkun digen uit Amsterdam staat zeer wantrouwig tegenover de beslissing van de EG-com missie. Dick Houwaart, de voorzitter van de vereniging: "De kans bestaat debuteren de schrijvers nu helemaal moeilijk aan bod komen. Die tendens bestaat al, maar kan door de EG-beslissing wor den versterkt. Of dat ook werkelijk gaat gebeuren hangt natuurlijk af van de uitgevers" Voorstellen De Vereeniging ter Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels heeft, samen met haar Vlaamse tegenhan ger de Vereniging ter Bevor dering van het Vlaamse Boekwezen, vier maanden de tijd gekregen om eventuele voorstellen aan de EG-com- missie voor te bereiden. Vanaf 1 oktober jl. worden de aangiftebiljetten Omzetbelasting automatisch verwerkt. De computer heeft een definitieve greep gekregen op de periodieke afdracht van omzetbelasting door ondernemers Het systeem wat al bij de loonbelasting gold, is nagenoeg overgenomen. De opdracht aan mensen is dan om nóg meer in de pas te gaan lopen. De computer is de baas, vandaag- de-dag. De gang van zaken De wijziging heeft bij de ondernemers (en bij hun administratie kantoren) nogal wat beroering gewekt. Het berekenen van de af te dragen omzetbelasting is niet alleen in veel gevallen een ge compliceerde zaak. maar ook een tijdrovend karwei, omdat de boekhouding zodanig moet zijn bijgehouden, dat daaruit de no dige gegevens kunnen worden geput. Over de omzet moet de "b.t.w." worden berekend en daarop kan in mindering worden gebracht de b.t w vermeld op de betaalde en te betalen factu ren. Het verschil moet worden afgedragen en representeert de belasting over de "toegevoegde waarde" Vóór 1 oktober 1981 ontving elke ondernemer een waarschuwing, indien hij niet tijdig (dat is binnen één maand na afloop van het aangiftetijdvak) aangifte had gedaan en gelijktijdig een betaling had verricht. Die waarswings-kaartjes zijn er niet meer bij. Thans produceert de computer enkele dagen vóór het einde van het aangiftctijdvak een aangiftebiljet, dat mét een stortmgs/ac- ceptgirokaart aan de ondernemer wordt toegezonden. Dót is dus het signaal om spoedig in aktie te komen Wordt de aangifte niet tijdig gedaan, dan legt de Inspecteur zonder enige verdere aan kondiging een naheffingsaanslag op. waarbij hij de geschatte, dus te hoge, bedragen hanteert en hij past daarbij een verhoging toe. Men kan die aanslag dan weer door het alsnog indienen van de aangifte tot het werkelijk verschuldigde bedrag terugbren gen. maar de verhoging (die als een boete wordt ervaren) over het werkelijk verschuldigde bedrag is men dan wel kwyt Bij het eerste verzuim van niet tijdige betaling geldt geen verho ging, bij het tweede verzuim wordt een verhoging van 5* toege past (maximaal f250,-) en bij het derdeen volgend verzuim (een periode van 7 tijdvakken wordt bekeken) wordt de boete gesteld op 10%. Dat is allemaal zonde van het geld Recidivisten, m dit verband mensen die alles zomaar op hun beloop laten door geld- of tijd gebrek. kunnen door (te hoge) ambtshalve schattingen, ver hoogd met een boete, met gigantische - maar niet echt ver schuldigde - belastingaanslagen komen te zitten. Onrust Vanwaaru die beroering'' In de overheidsbrochure, welke ter gele genheid van de systeemwijziging is ingevoerd, staat dreigend: "u moet er rekening mee houden, dat eerder dan voorheen na heffingsaanslagen wegens niet-tijdige betaling zullen worden opgelegd". En voorts: "Het vervallen van de waarschuwing houdt tevens in, dat er een einde komt aan de feitelijke verlen ging van de betaaltermijn tot vyf werkdagen na de dagtekening van de waarschuwing" Overigens worden wel nog enkele dagen speling in het vooruitzicht gesteld Het kamerlid van Erp heeft aan de Staatssecretaris van Financien vragen gesteld: "is het door J. Booij belastingadviseur waar. dat besloten is de termijn voor afdracht van omzetbelas ting met de helft te verminderen, terwijl de huidige termijn door de ondernemers - en met name door de boekhoudbureaus - als te kort wordt ervaren''" De Staatssecretaris legt dan uit, dat de wettelijke termijn van één maand niet onverkort werden toegepast, maar dat die termijn tot 1 oktober jl. om redenen van praktische en historische aard met elf werkdagen werd overschreden, alvorens over te ganot het opleggen van naheffingsaanslagen. Aldus wós de aangifte/ betalingstermijn zo'n 45 kalenderdagen. In verband met de au tomatisering is de feitelijke aangifte- en betalingstermijn met drie werkdagen verkort Uitgerekend Er zijn bedrijven, voor welke de periodieke afdracht van loon- en omzetbelasting als een geweldige aderlating aan liquiditeiten geldt. Zij tasten af. welke de uiterste betalingstermijn is. Zy vragen dan aan hun bank een z.g. "pnmacheque" aan. Dat vergt f5.- aan administratiekosten. De Ontvanger der Belastingen stelt zo'n cheque gelijk aan contant geld en geeft by ontvangst een kwitantie af. Door de betalingstermyn zo volledig mogelyk te benutten, kan een belangrijke rente-winst worden geboekt Dat spreekt nog meer, indien met een bankkrediet wordt ge werkt Andere verhogingen In dit artikel zijn percentages genoemd van verhogingen. Deze gelden bij niet-tydige aangifte en betaling. By naheffingsaansl- gen wegens gebleken onjuistheden, welke by een controle blij ken, gelden weer andere maatstaven: de verhogingen zijn dan weer afhankelyk van de aanwezigheid van grove schuld (10%) of een ernstige vorm daarvan (25%). Bij een ernstige en verhou dingsgewijs omvangrijke fraude valt de grootste klap: 100% ver hoging. Erg emotioneel reageren ondernemers op een verhoging (veelal 5%, soms 10%) by het doen van een suppletie-aangifte, waarvan de noodzaak is gebleken bij het opstellen van de jaar stukken. De behandelend accountant zal dan immers de af dracht van omzetbelasting (een "doorlopende post" in de boek houding) op juistheid controleren. Die ergernis is terecht: by een te hoge afdracht kan men terugvragen, maar heeft men wel rente gederfd In zo'n geval zou het redelyk zyn om de verho ging te beperken tot het saldo van te weinig en teveel afgedra gen omzetbelasting over de laatste vyf jaren. De Amsterdamse effecten beurs begon de week in luste loze stemming, met afbrok kelende koersen voor zowel de aandelen als de obligatie- markt. Pas toen Wall Street een uiterst krachtig herstel liet zien, kwam ook bij ons een opleving tot stand, die vele eerder opgelopen verlie zen gedeeltelijk weer ging wegwerken. In feite duurde deze beursweek voor de Newyorkse effecten beurs maar drie dagen, want donderdag hielden de Ver enigde Staten een rustdag: Thanksgivingday, en vrijdag stond alweer in het teken van het weekeinde. Hoe krachtig het herstel in deze drie dagen was, bleek wel uit de koers stijging van ruim 25 punten, nadat maandag nog met een daling van twee punten was begonnen. Pijnlijker dan elders worden thans de Verenigde Staten gekweld door het zorgwek kende dilemma: inflatie of re cessie. Inflatie op zijn beloop laten leidt tot een vastlopen de economie, maar ïnflatiebe- strijding ook, gezien de hefti ge wijze waarop zich thans in Amerika een recessie heeft aangediend. Dat Wall Street deze week des ondanks toch een krachtig herstel vertoonde, wordt door insiders nog altijd als een technische zaak gezien van slechts tijdelijke aard, De beurs zou tè lang hebben ge sudderd op een laag peil rond 850. Bovendien kwam de stoot tot de onverwacht ople vende kooplust voort uit de rentesector, waar de grote banken tot nieuwe verlagin gen overgingen. Alle grote banken kwamen daarbij op 16 procent, één grote ging te rug tot 15,75 procent en een kleinere zelfs tot 14,75 pro cent. De rentedaling in Amerika en de daaruit voortvloeiende stijging van Wall Street had niet alleen een positief effect op de aandelenmarkt in Am sterdam, maar ook op de obli- gatiemarkt. Daar liep het koerspeil aanvankelijk terug, na vorige week een vast be loop te hebben vertoond Naar alle waarschijnlijkheid door de voorbereiding van de optiehandel in staatsobliga ties, die afgelopen dinsdag begon. Door beëindigde voorberei- dingsaankopen viel de obli- gatiemarkt de eerste twee da gen van deze week flink te rug, hetgeen velen de stuipen op het lijf joeg, uit angst voor het begin van een nieuwe pe riode van rentestijging. Maar gelukkig bracht de renteda ling in de Verenigde Staten weer hoop, want de vraag nam ook op onze Beurs toe. waardoor de obligatiemarkt De hypotheekbanken verhoog den de afgifteprijzen van de pandbrieven en de Friesch- Groningse Hypotheekbank trok zelfs de afgifte van de 13- procentpandbrieven in. Voorts gingen steeds meer hypothecaire instellingen er toe over de tophypotheekren- te tot rond een half procent te verlagen. De nieuwste staats lening van 12.75 procent liep op tot rond 105,5 procent. De aandelenmarkt nam ook een keer ten goede, waardoor per saldo het koerspeil op het slot van de vorige week te rugkwam. De internationals lagen zelfs wat beter door en kele guldens winst voor Ko ninklijke Petroleum en Uni lever KLM moest echter zo'n vijf gulden afstaan Ook de lokale industrie had meer moeite zich staande te houden. Hier blijven de slechte berichten aanhouden Gelukkig kon door een aantal grote orders de ketelindus trie worden gered, wat vooral voor Verenigde Machinefa briek Stork een flinke oppep per bezorgde. Maar de drei gende ramp met de transfor- matorenfabriek van Holec liet dit aandeel aanvankelijk van 62 gulden op 46 gulden terugvallen, waarna een her stel intrad tot circa 55 gulden, in de hoop dat ook hier enige grote orders als de redder in de nood zullen komen opda gen Zorgen tc over dus voor de nieuwe, kersverse regering, want het blijft hierbij niet. zo moet gevreesd worden. Een aantal aandelen als BAM- HoVMnHi FurneN en KBB Bijenkorf kwam op gevaarly kc nieuwe diepterecords uit hun bestaan, waar de aan houdende slechte bedryfsbe- nchten van de afgelopen maanden zeker het hunne toe hebben bijgedragen. In zulke gevallen willen grote beleggers altijd vóór het ein de van het jajr iftchóid M men van dit soort fondsen. door C. Wagenaar Ook Océ-Van der Grinten doorbrak een kort geleden aangeslagen laagterecord Toch zijn de wonderen ook hier de wereld niet uit, want de byzondcr slechtlopende textielzaak Schuttersveld zag binnen enkele dagen de zwaar ingevallen koers van 44 gulden op 65 gulden terug komen. waarna zich weer een even snelle terugtocht voor deed Weinig lyn dus. weinig handel en weinig belangstel ling, maar wel zorgen, waar mee de beurs de laatste maand van het jaar tegemoet

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25