Genève-top beslissend voor toekomst wapenbeheersing' Nederlandse verwachtingen hoog gespannen [ATERDAG 28 NOVEMBER 1981 Op 30 november gaan Paul H. Nitze en Julij Alexandrowitsj Kwi- zinski voor het eerst rond de tafel zitten in Genève om te praten over een vermindering van het aantal kernwa pens in Europa. De twee delegaties zullen pendelen tussen de Amerikaanse en de Russische missie in Ge nève, waarbij de Sow- jets het psychologische voordeel hebben aan de Rue de la Paix te zijn gevestigd. De beide delegatielei ders staan bekend als harde onderhande laars, en alles wijst erop dat het moeizame en langdurige besprekin gen zullen worden. Over vrijwel alles, in clusief het onderwerp van gesprek, bestaan verschillende opvattin gen. Behalve misschien over het feit dat de toe komst van de hele wa penbeheersing en van de Oost-West-verhou- dingen op het spel staan. In december 1979 nam de NAVO-top het 'dub- belbesluit' om de kern wapens voor de mid dellange afstand te mo derniseren en tegelijk de Russen onderhande lingen aan te bieden over deze wapens. Het onderhandelingsdeel wordt nu eindelijk, na twee jaar, in de praktijk gebracht. Het plaat- singsdeel omvat het be sluit om tussen 1983 en 1989 464 kruisraketten en 108 Pershing-II's te plaatsen: in Groot-Brit- tanië 160 kruisraketten, in Italië 112, in Neder land en België ieder 48, en in de bondsrepu bliek 96 kruisraketten alsmede alle 108 Pers hing-II's. Buitenlandredacteur Ruud Kreutzer bracht de te verwachten pro blemen in Genève in kaart. Daarnaast aan dacht voor de verwach tingen in Washington en in de landen die voor plaatsing in aan merking komen. Met bijdragen van Henk Kolb (Washington), Ferry Mingelen (Brus sel), Hans Amesz (Bonn) en Hein ten Kortenaar (Rome). Paul H. Nitze (links) en Jul ij Alexandrowils) KunzinJcila harde onderhandelaars. Overal in de Westeuropese hoofdsteden zullen de be sprekingen tussen de twee supermachten over de eurostrategische raket ten met argusogen wor den gevolgd. In de meeste landen is de oppositie te gen het moderniserings- besluit van de NAVO van december 1979 groeiende, hier en daar vormt het zelfs een potentiële be dreiging voor het voortbe staan van de regering. In Bonn, in Brussel, in Den Haag en waar al niet wordt elk positef teken gretig naar voren gehaald. En die zijn er ook zeker. Beide zijden hebben hun bereidheid tot compromissen duidelijk la ten merken, ook al vertonen zij naar buiten een grimmig onver- wurwbaar gezicht. Bondskanse lier Schmidt trad op als 'tolk' van Brezjnjev aan het eind van diens bezoek aan de Bondsrepubliek met de mededeling dat de laatste bereid is tot concessies. En de Amerikaanse toponderhandelaar Paul Nitze verklaarde deze week dat hij het 'nul-optie'-voorstel niet zal presenteren als 'take it or leave it'. Het valt niet uit te sluiten dat der gelijke verklaringen enkel deel uitmaken van de propaganda oorlog die pleegt vooraf te gaan aan dergelijke ontmoetingen: niemand wil beginnen met de zwarte piet in de hand. Toch heb ben de grootmachten voldoende eigen belang bij succesvolle on derhandelingen, en dat is op den duur de enige garantie. De slechte economische omstan digheden aan beide kanten dra gen ertoe bij, zowel in Europa als in de Sowjet-Unie en in de Ver enigde Staten, het verlangen te vergroten naar een wapenak koord dat de druk op de financië le middelen kan verminderen. Ook Reagan heeft al snel onder vonden dat de gelden voor de fensie niet onuitputtelijk kunnen zijn. Mijlen De uitgangsposities liggen voorlo pig mijlenver uit elkaar. Maar ook dat behoort bij de vaste en tourage van onderhandelingen. Een vroegere Amerikaanse on derhandelaar merkte daarover nuchter op: „Er zijn nog nooit onderhandelingen geweest waar bij het uiteindelijke resultaat ge lijk was aan het openingsbod van een van de twee partijen". Niettemin: er liggen tal van inge wikkelde problemen op he bordje van de onderhandelaars Om er enkele te noemen: moet e over raketten of over kernkop pen worden gepraat, hoe groo zijn de huidige arsenalen, ten de Britse en de Franse kern machten worden meegeteld, hoe valt een eventueel akkoord te controleren. Maar de eerste en belangrijkste vraag is nog over welke wapens het eigenlijk moet gaan. Het ant woord op die vraag is ook bepa lend voor de schatting van de huidige krachtsverhoudingen. Zoals bekend, beweert Moskou dat er een globaal evenwicht be staat op het gebied van de mid- dellange-afstandsraketten tus sen Oost en West. Washington is gekomen met de bewering dat de Sowjet-Unie een overwicht heeft van zes tegen één op dit gebied. Zoals vaker, ligt ook nu de waar heid ergens in het midden. Het gezaghebbende International In stitute oi Strategic Studies (IISS) in Londen komt in haar jaarrap port (Militairy Balance 1981- 1982) tot een aantal van 4430 kernkoppen voor het Oostblok en 1512 aan deze kant. Dit betreft wapens voor het Europese 'to neel' met een bereik groter dan 160 kilometer. Het instituut komt uiteindelijk, na het meewe gen van factoren als betrouw baarheid en paraatheid, tot de conclusie dat Moskou een voor deel heeft van 3,27 tegen 1. Overwicht Bij deze berekeningen zijn de zoge heten 'Forward Based Systems' van Amerika (voornamelijk vliegtuigen die in Groot-Britta- nië zijn gestationeerd of op vlieg dekschepen) en soortgelijke sys temen aan Russische zijde mee geteld. Maar niet meegerekend zijn de (kleine) Franse en Britse kernmacht en de Poseidon on derzeeërs. Bondskanselier Schmidt heeft on langs laten doorschemeren dat met de Britse en Franse kernwa pens wel rekening zal worden ge houden. In de onderhandelingen zelf spelen zij geen rol, de be sprekingen gaan alleen over de arsenalen van de twee groot machten, maar het is niet onmo gelijk dat de VS in een latere fase de Sowjet-Unie een zeker over wicht toestaan, als tegenwicht te gen de 263 raketten en bommen werpers die Frankrijk en Groot- Brittanië tot hun beschikking hebben. Dit zou in ieder geval niet onredelijk zijn. Anders staat het met de Poseidons, waarvan er veertig onder het NA- VO-opperbevel in Europa (Sa- ceur) vallen. Dat laatste zou een argument kunnen zijn om ze on der de Euro-strategische balans te laten vallen, waardoor er met een een heel wat evenwichtiger beeld ontstaat. Uit het bovenge noemde IlSS-rapport: het Sow- jet-overwicht komt dan uit op 1,57 tegen één. Washington ver zet zich echter hiertegen op grond van het argument dat deze wapens duidelijk behoren tot de centrale strategische systemen en al meegerekend worden bij de SALT-besprekingen. Men kan niet dezelfde wapens tweemaal beperken, luidt de moelek te weerleggen redenering. Nog voordat de onderhandelaars in Genève rond de tafel schuiven voor een eerste ronde van be sprekingen staat al vrijwel vast dat de veelgeroemde nuloptie onbereikbaar zal blijken. Het is, in de woorden van Eugene V Rostow, directeur van het Ame rikaanse bureau voor wapenbe heersing en ontwapening, niet meer dan „een theoretische mo gelijkheid". Maar zelfs als dc nul optie niet wordt bereikt, behoeft dat niet noodzakelijkerwijs een volledige mislukking te beteke- De VS gaan naar Genève met een aanbod om eerst te praten over drastische vermindering van de landwapens. Pas in een tweede fase willen zij praten over de zee wapens en de luchtstrijdkrach ten met kerntaken. Voorlopig zou dat de moeilijkheden over wapenindeling en het eindeloze geharrewar dat daaruit bij de laatste SALT-onderhandehngen al voortvloeide, als belemmering van deze besprekingen wegne men. Maar dan nog zullen de Russen blijven betogen dat de VS (lees: de NAVO) van de Sow jet-Unie een vrijwel eenzijdige ontmanteling verlangt van wa pens die zij al hebben, in ruil voor raketten die de NAVO nog niet heelt. Niettemin wordt er ook in Was hington op gerekend, dat de Rus sen de politieke wil hebben om te onderhandelen. Volgens bondskanselier Schmidt is Mos kou in principe bereid tot een be spreking in verschillende fasen. Van Russische kant wordt zonder twijfel gespeeld met de kwestie van het geografisch voordeel de westerse raketten voor de mid dellange afstand kunnen wel het Russische moederland bereiken, maar de Russische halen de VS op geen stukken na. Daarin ligt dan meteen de reden waarom een wapenakkoord voor de mid- dellange-afstandswapens wel in een strategisch wapenakkoord (SALT) móet worden onderge bracht, omdat de Euro-raketten, gegeven de realiteit van het NA- VO-bondgenootschap. in feite strategische raketten zyn. Pariteit Een eventueel onderhandelingsre sultaat van betekenis houdt nu cleaire pariteit in. Dit dwingt vol gens NAVO-planners tot herzie ning van de strategie. Immers bij nucleaire pariteit bestaat dan al tijd nog het Russische overwicht in conventionele strijdkrachten. Vanaf de begintijd van het Atlan tische bondgenootschap is geko zen voor de (goedkope!) oplos sing om dat conventionele over wicht te neutraliseren met kern wapens. Gegeven de Europese politieke si tuatie. is het praktisch uitgeslo ten dat in de huidige benarde economische omstandigheden het Westen zich conventioneel nog beduidend kan versterken, zodat ook op dat terrein pariteit bereikbaar is zonder Russische concessies. Zulke zaken zijn aan de orde in Wenen bij de zoge naamde MBFR-onderhandehn- gen over wederzijdse evenwich tige vermindering van strijd krachten in Centraal-Europa, een overleg dat al vele jaren voortsleept zonder merkbaar re sultaat Strikt genomen is het daarom een feit dat ook binnen dc NAVO de nul-optie nadelen heeft, omdat de conventionele zwakte dan niet meer met een nucleaire af schrikking kan worden gecom penseerd Reagans plotselinge aanbod ten spijt is het dan ook uiterst onaannemelyk dat die nul-optie ooit kan worden be reikt. Sterker nog. de NAVO wil die ook niet echt. Het zou de Nederlandse politiek in meer dan één opzicht zeer welkom zijn als in Genève snel le resultaten worden bereikt bij de onderhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over kernwapens in Europa. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de verwachtingen in Den Haag hoog gespannen zijn. In Nederland ligt de kruisraket nog altijd te tikken als een tijd bom onder het kabinet. Het mes van de nul-optie snijdt voor Ne derland dan ook aan twee kan ten. Het zou het plaatsen van kruisraketten in ons land over bodig maken, zonder dat de ver houdingen binnen de NAVO al te veel op de proef worden ge steld. Maar ook dit heeft zijn keerzijde: wanneer in Genève slechts een vermindering wordt afgespro ken van het aantal kruisraketten en Pershing-II's, of de bespre kingen helemaal geen resultaat opleveren, wordt het navenant moeilijker om van het uitstel van plaatsing in Nederland afstel te maken. Nederland heeft onlangs in de regeringsverklaring nog maals vastgelegd dat men de be slissing over de plaatsing van 44 kruisraketten in ons land blijft uitstellen, totdat meer bekend is over de onderhandelingen in Ge nève. In regeringskringen loopt men bij voorkeur met een wijde boog om de heikele vraag heen wat er moet gebeuren als de be sprekingen een fiasco worden. Ook minder geharnaste tegenstan ders van het moderniseringsbe- sluit van de NAVO kunnen hun twijfels hebben over de onder handelingen die eind deze maand beginnen. Drs. J. G. Sic- cema, stafmedewerker van het Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken (NIW), vreest dat er een aparte 'Euro-strategi sche balans' onstaat wanneer de besperkingen los van de SALT- onderhandelingen blijven staan. Als voorstander van een sterk beperkte modernisering is hij bang dat het uiteindelijke resul taat een groter aantal raketten zal zijn dan nodig is. Schijn Deze zorg lijkt niet te worden ge deeld in kringen van de desbe treffende ministeries. Een amb tenaar van het ministerie van de fensie verklaarde desgevraagd dat in alle verklaringen van de NAVO wordt benadrukt dat de uiteindelijke resultaten van 'Ge nève' moeten worden ingebed in een nieuw SALT-akkoord. Juist om de schijn van aparte onder handelingen te vermijden, ne men de Westeuropese landen niet deel aan de besprekingen, iets waarvoor enkele jaren gele den nog werd gepleit. Hoe en wanneer de SALT-draad weer zal worden opgepakt is onzeker, maar Nederland gaat er voorals nog van uit dat de beperking van de Euro-strategische kernwa pens uiteindelijk een plaats zul len vinden in een SALT-ak koord. Mislukken van de onderhandelin gen zou het einde betekenen van de wapenbeheersingsinspannin- gen. Ook wederzijdse beperking van de kernwapens voor de korte afstand, de 'slagveldwapens', waarover tot nog toe nog niet is gepraat, kan men dan gevoeglijk vergeten. Veel defensiedeskun digen, onder wie D'66-minister Van Mierlo. vinden verminde ring van die systemen nog het belangrijkst bij het vermijden van een nucleaire confrontatie tussen Oost en West. Uit Was hington kwam woensdag het be richt dat Amerika ook op dit ter rein voorstellen zal doen aan de Sowjet-Unie. Zelden werd in Den Haag aan in ternationale onderhandelingen zo'n grote betekenis toegedicht. De wens van Den Haag om bin nen de NAVO een weliswaar „kritisch" maar ook „betrouw baar" bondgenoot (Van der Stoel) te blijven, kan heel wat ge makkelijker verwezenlijkt wor den wanneer de VS en de Sow jet-Unie in Genève tot werkelijke afspraken kunnen komen. Duitsland In Bonn is men er duidelijk trots op dat de ontwapeningsonder handelingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie nu ook werkelijk beginnen. Bonds kanselier Schmidt is van mening dat dit in belangrijke mate te danken is aan zijn eigen inspan ningen en die van zijn minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher. Vooral het bezoek dat Schmidt en Genscher in de zomer van 1980 aan Mos kou hebben gebracht, toen de dialoog tussen de supermogend- heden volstrekt verstomd was, zou wezenlijk hebben bijgedra gen tot een klimaatsverbetering met als uiteindelijk gevolg de on derhandelingen in Genève. In de Westduitse regering is het NAVO-dubbelbesluit van 1979 nooit omstreden geweest. Nog deze week beklemtoonde bonds kanselier Helmut Schmidt te genover de Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnjev dat de Bondsrepubliek zich volledig aan het NAVO-modernisenngs- besluit van 1979 gebonden acht Mochten de onderhandelingen tussen Moskou en Washington niet tot resultaten leiden, dan zal in elk geval West-Duitsland Amerikaanse raketten op zijn bo dem plaatsen. Bonn is er altijd van uitgegaan dat zonder dit besluit de Russen en Amerikanen nooit met elkaar zouden gaan onderhandelen. Bij de verschillende politieke partij en ligt dat iets anders. De CDU- CSU-oppositie staat pal achter de Verenigde Staten en heeft geen enkele moeite met het NA- VO-besluit. Bij de grootste regeringspartij, de sociaal democratische SPD, is het NAVO-besluit omstreden. Steeds meer afdelingen van de SPD geven te kennen dat zij op het partijcongres van begin 1982 in München opnieuw het besluit ter discussie wilden stellen. Helmut Schmidt verklaarde daar om in mei van dit jaar dat hij zijn politieke toekomst aan het dub- belbesluit verbindt. Daarmee probeerde hy aan de ene kant druk uit te oefenen op zyn partij en aan de andere kant ook zeker op Washington en Moskou. Britse kernmacht In Londen is het onderhandelings- aanbod van Reagan zowel door de regering als door de oppositie toegejuicht. Maar voor Groot- Bnttanië bestaat nog een bijzon der belang bij de onderhandelin gen op het spel: haar eigen kern macht. De regering in Londen is vol ver trouwen dat de Britse kernmacht buiten de besprekingen in Genè ve kan worden gehouden. Ook op dit punt staan de standpunten van Oost en West haaks op el kaar: Moskou vindt dat ze wel moeten meetellen (evenals de Franse kernwapens), Washing ton en Londen vinden van niet. De Britse regering is van mening dat haar kernmacht 'strategisch' is en daarom niet thuishoort in de besprekingen in Genève. In zekere zin zijn deze wapens op genomen in de SALT-besprekin- gen. Tijdens de onderhandelin gen voor SALT-I in 1972 hebben de Russen gezegd dat zij com pensatie zouden eisen, voor het geval dat de Britse of Franse kernmacht zou worden uitge breid. De Britse afschrikkingsmacht zal binnenkort daadwerkelyk wor den uitgebreid, wanneer de Pola ris zal worden vervangen door de Trident-raketten, die een groter aantal kernkoppen over een gro tere afstand kunnen vervoeren. Londen ontkent dit door erop te wijzen dat het aantal 'systemen' (onderzeeërs) hetzelfde blij fl. Ironisch genoeg is dat exact de argumentatie die de Sowjets vol gen wanneer zij beweren dat de SS-20 (met drie kernkoppen in plaats van één by zijn voorgan gers) geen uitbreiding betekent. België Alhoewel de Belgische politieke partijen zich momenteel meer met zichzelf en met de formatie van een nieuw kabinet bezighnu- den, is de mogelijke nul-optie in Brussel toch met instemming be groet Want ook in België gaan de meningen over de nieuwe NAVO-kernwapens in Europa aardig uit elkaar lopen. De weer stand tegen de atoombewape ning groeit. In tegenstelling tot Nederland was er de afgelopen jaren in Belgie weinig te merken van een goed georganiseerde brede vredesbe weging. De laatste maanden is er echter beweging ontstaan, uitlo pend in een voor Belgische be grippen zeer grote demonstratie tegen de atoomraketten ia Bru sel. waaraan een maand geleden toch ruim 100 000 men: led Volgens een verklaring van sep tember 1980 aanvaardt België in principe de uitkomst van de on derhandelingen tot beperking van de Europese kern wa pc nar senalen, die op 30 november in Genève beginnen. „In de veron- dersteUtaf dat dc ottdtrhandi lingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie tot geen resultaat zouden leiden, zal Bel gië, in solidariteit met zyn bond genoten, de maatregelen treffen waarover tussen de NAYt ners overeenstemming zal zijn bereikt", aldus het officiële Bel gische standpunt Die solidariteit met de NAVO zal, gezien de groeiende anU-kernbe- wapening en de tegenstand van de socialisten, nu heel wat moei lijker te realiseren zijn. De nul optie kan daarom ook voor Brus sel heel wat extra politieke pro blemen voorkomen. Italië Italië ten slotte, kan zich met Groot-Brittamè meten als de meest trouwe bondgenoot van Amerika in Europa. In december 1979 stemde de regering zonder veel moeite in met de toekomsti ge installatie van 112 kruisraket ten op haar grondgebied. Pas in augustus van dit jaar laaide de discussie over dat onderwerp op, na de aankondiging van de rege- nng-Spadohni dat een in on bruik geraakt vliegveld by het plaatsje Comiso op Sicilië wordt gereed gemaakt om de kruisra ketten te zyner tyd te huisvesten. Sindsdien is ook in IUiIk r. desbeweging actief geworden. Op 7 november kwamen om streeks 300 000 Italianen op de been, die demonstreerden tegen de kernbewapening in Oost en West. Hoewei de communisten een overwegend aandeel hadden in de organisatie, is er geen spra ke meer van dat de vredesbewe ging in Balie. m de m vijftig, een uitsluitend commu nistische aangelegenheid is.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23