"Men vindt dat ik te snel l vindt d ga" Mevrouw Wertheim (76) en haar strijd voor euthanasie mouw Wertheim (7t Veerkracht door langdurig proces niét aangetast ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 PAGINA 19 Veel aandacht trok vorige week een zitting van de Rotterdamse rechtbank waar de 76-jarige me vrouw C.A. Wertheim-Elink Schuurman uit Dordrecht te rechtstond voor haar aandeel in de dood van een 67-jarige wedu we uit Capelle aan den IJssel. Mevrouw Wertheim, warm voor stander van euthanasie (betekent letterlijk: zachte dood) en pleit bezorgster van het recht van mensen om zelf te bepalen wan neer zij afscheid willen nemen van het leven, had de vrouw uit Capelle op diens uitdrukkelijke verzoek een dodelijke dosis Ves- parax-tabletten gevoerd. Zowel mevrouw Wertheim als de dochter van de vrouw uit Capelle voerden aan dat het leven van de gestorven weduwe volslagen uit zichtsloos was. "Ze vond zich volkomen nutteloos, dacht voor niemand meer belangrijk te kun nen zijn. Ze voelde zich sterk gei- soleerd, had vrijwel met nie mand meer contact". Bovendien was ze aan de drank geraakt. Na maandenlang gezoek bleek me vrouw Wertheim uiteindelijk be reid hulp te verlenen bij de her haaldelijk geuite zelfdodings plannen van de weduwe. Deze hulp bij zelfdoding is (nog al tijd) verboden bij de wet. Officier van justitie, mr. A.H.van Brum- men. zei de zaak hoog op te ne men en legde mevrouw Wer theim doodslag ten laste. Hij haalde daarbij artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht aan. Dat artikel luidt: Hij die een ander op zijn uitdrukkelijk en ernstig ver langen van het leven beroofd wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 12 jaren. Omdat hij wel geloofde dat me vrouw Wertheim uit menslieven de overwegingen had gehandeld eiste hij zes maanden delijk met een proeftijd i jaar. De komende week doet de Rotterdamse rechtbank uitspraak in de euthanasie-zaak rond de 76-jarige mevrouw Wertheim-Elink Schuurman uit Dordrecht, een zaak die nogal wat stof heeft doen opwaaien. Mevrouw Wertheim, die een weduwe uit Capelle aan den IJssel hulp bij zelfdoding verleende, blijft er kalm en strijdbaar onder. In bijgaand interview schetst zij hoe zij in de loop der jaren door allerlei ervaringen is gegroeid naar het standpunt dat ieder mens recht heeft op 'een zachte dood' wanneer men tot de conclusie is gekomen dat het leven niet langer zinvol is. Mevrouw Wertheim heeft niet langer huisarrest. In afwachting van het vonnis dat de Rotterdamse recht bank dinsdag zal uitspre ken over de hulp bij zelf doding die zij aan een we duwe uit Capelle aan den IJssel heeft verleend mag zij gaan en staan waar zij wil. Dat kwam vorige week zaterdag goed uit. Nu was zij in de gele- genheid om naar Amsterdam te reizen en daar deel te nemen aan de vredesdemonstratie. Want strijdbaar en actief is de 76-jarige mevrouw Wertheim nog immer. En hulpvaardig. Mevrouw Wertheim:"Mijn instel ling is: als er ergens geholpen moet worden en je kunt het, dan is het je menselijke opdracht om er in te springen. Ik was vroeger hulppredikante. Ik had graag medicijnen willen studeren, wil de dolgraag huisarts worden maar ik meende het lichamelijk niet aan te kunnen. Ik was vroe ger erg vaak ziek, kon niet veel sporten. Culturele bezigheden, uitgaan e.d. waren eigenlijk uit gesloten. Ik heb toen voor theo logie gekozen. Ik ben in Leiden gaan studeren. Daar kwam ik in aanraking met veel nood". Helpen "Leiden had een arme bevolking. Ik ging bij niet-gefortuneerde ge zinnen langs. Ik wilde andere mensen helpen, ze het gevoel ge ven: al voel je je een lor, je bent iemand, je hebt allemaal je eigen waarde. Ik durfde dat destijds ook weer niet al te nadrukkelijk te uiten want theologie moet je uitdragen ter meerdere glorie van God. Maar verlangend uit zien naar het Koninkrijk Gods kon ik niet en allerlei bijbelse ar tikelen, daar kon ik niet achter staan. Het sociale aspect van het predikantschap sprak me wel aan. Daarom, mijn chefs deden de preken, ik deed het huis- en ziekenbezoek. Ik begon in een tijd van grote werkloosheid. Sneek was m'n eerste gemeente. Ik weet nog goed dat op een gegeven mo ment werd besloten tot een een malige uitkering van 40 gulden per gezin. Dat was toen iets ge weldigs. Men moest bij een comi té, waarin ik ook zitting had, ko men vertellen wat men ermee had gedaan. De meeste mensen hadden iets gekocht in de trant van een nieuw bed of een nieuw zeil op de vloer. Eén gezin had een radio genomen. Dat gaf grote protesten. Zo'n luxe artikel, dat gaf toch geen pas. Ik was de eni ge die zei: het is goed dat die mensen dat hebben gedaan, ze mogen dat zelf beslissen. Ik ben voor volwassenheid. Volgens mij speelden er bij de regenten die protesteerden ook iets mee van; een radio is niet voor de kleine man. Het bezit van een radio was destijds een statussymbool. Ik vond het prima dat die mensen voor een radio kozen. Ik vind het fijn als mensen zelf beslissingen durven nemen. Van mijn ouders heb ik de instel ling meegekregen op te komen voor degenen die weinig rechten hebben. Ach, je wordt voor een groot gedeelte door je opvoeding bepaald. Ik wil mijn opvoeding eer aandoen". Tafelstoeltje "Door mijn werk als predikante zag ik veel lijden, lijden dat niet kon worden verholpen omdat de regel geldt dat medici moeten blijven vechten voor het leven zolang zij kunnen. Longontste king was vroeger de vriend van oudere mensen. Er was niets te gen te doen totdat de penicilline kwam en de mensen in leven konden worden gehouden. Maar veel mensen die totaal zijn uitge blust willen helemaal niet meer, zien bijvoorbeeld geen enkel heil in een verpleegtehuis. De nieuwe medische ethiek moet zijn: helpen en het leven verlen gen zolang het zinvol is. Ik heb in de loop der jaren afschuwelijke dingen gezien. Ik had een vrien din die dement begon te worden. Zij had een panische angst voor het verpleegtehuis en wilde lie ver sterven. Zij liep steeds weg, wilde zich verdrinken. Ik heb haar huisarts toen om hulp ge vraagd maar hij weigerde. Nu zit ze de hele dag vastgebonden in een tafelstoeltje in een inrich ting. Ze zit maar zo'n beetje met haar vuisten op tafel te slaan. Verschrikkelijk. Maar ik ken nog zoveel vreselijke gevallen. Je kunt niet genoeg de lof zingen van verpleegsters, maar patiën ten die niet meer zijn dan een klomp vlees, die door medische kennis en macht in leven worden gehouden, dat is toch niet men selijk meer. Ik weet van een pa tiënt die al 12 jaar in coma lag. Op een gegeven moment moest in het ziekenhuis zijn gebit wor den getrokken. De hoofdzuster van het verpleegtehuis zat er zwaar over in dat zij haar patiënt niet meer terug zou krijgen. Dat is een mentaliteit die mij vol strekt vreemd is. Je moet toch als mensen met elkaar kunnen blijven omgaan. Dat kan niet meer als er alleen maar sprake is van biologische substraten, cru gezegd: van levende lijken. Die situatie wil ik mensen bespa- Professor De Graaf, hoogleraar in de wijsgerige ethiek, heeft ge zegd dat bewustzijn en de moge lijkheid tot communiceren voor waarden zijn voor een volwaar dig mens-zijn. En dat daar ook toe behoort dat je als mens per spectief hebt. Verpleegtehuis Naar aanleiding van mijn ervarin gen, o.a. met mijn moeder, ben ik mij gaan inzetten voor euthana sie. Toen mijn moeder tegen de 90 liep werd ze dement. Zy was een intelligente vrouw en merkte dat zij gekke dingen ging zeggen. Er vielen dan even stiltes. Zij wil de absoluut niet naar een ver pleegtehuis. Ik had beloofd haar tot het einde in huis te houden Tijdens het proces kwam een stoet van deskundigen opdraven om een mening ten beste te geven. Professor J. de Graaf, ethicus, zei:"Niemand kan een ander dwingen te sterven of te blijven maar zij was erg trots en vond het vreselijk om mij te storen, wat onvermijdelijk was. want zij had inmiddels ook allerlei licha melijke ongemakken gekregen. Op een gegeven moment zei zij: ik wil niet meer leven. Ze had daar lang over nagedacht, dat werd mij wel duidelijk. Ik heb toen tegen haar gezegd: dan gaan we proberen dat te bereiken. Ik heb vervolgens aan de minister van justitie gevraagd artikel 293 op te schorten. Het antwoord was een bezoek van een psychia ter en een brigadier van politie Ik heb die brigadier nog een boekje meegegeven dat indruk had gemaakt op mijn moeder. Door Bert Paauw Het ging over de situatie in een tehuis. Ik heb hem drie weken la ter opgebeld. Hij had het boekje gelezen en begreep mijn stand punt, zei hij. Ik heb nog naar deskundigen ge schreven en gebeld en ook aan de huisarts gevraagd te helpen. Maar die zei ik weet niet hoe het moet. Moeder wilde graag dood maar ze mocht niet. Dat gaf een gespannen toestand. Ze zakte snel weg, werd steeds dementer. leven tegen zijn wil" terwijl de klinisch psycholoog, professor R. Diekstra uit Leiden, een plei dooi hield om medici, psychia ters en psychologen te trainen in de opvang van mensen met zelf- uiteindelijk is ze nog heel rustig gestorven. Maar na die ervaring dacht ik: er moet iets gebeuren. Er moeten eigenlijk sterfhuizen komen. Wat ik zo onredelijk vind is dat er al leen bij een lichamelijke ziekte van een stervensfase wordt ge sproken. De arts mag dan even tueel bij aanwezigheid van een uitgesproken wilsverklaring eu thanasie verrichten. Maar in de fase van geestelijke aftakeling mag dat niet. Ik zou mensen die rot-fase, waarin ze van bewust naar niet-bewust leven gaan, wil len besparen. Een trede lager en je bent geen mens meer Com municeren gaat niet meer, per spectief is er helemaal niet meer. In die overgangsfase ben je aan sterven toe". Pillen "In 1973 heb ik de zuster van mijn moeder helpen sterven. Ze was ook bijna 90. leed aan kanker Ik ben een jaar lang met haar opge trokken. Ze wilde dood en ik heb gezegd, ik zal u helpen Ik wist dat je voor een zachte dood Ves- parax-tabletten nodig had maar kon niet in één keer aan de beno digde tabletten komen. We zijn toen pillen gaan sparen Toen wc het vereiste aantal hadden, heb ik haar op een nacht die pillen gevoerd. Ze kon eigenlijk niet snel eten, maar het moest snel anders zou ze bewusteloos raken voordat ze de dodelijke dosis op had. Uit de manier waarop ze die pillen zeer snel naar binnen werkte kon ik opnieuw opmaken hoe graag ze dood wilde. Ik heb moordneigingen. "Dat is een hiaat in hun opleiding. Daardoor plegen meer mensen zelfmoord dan nodig zou zijn. Terwyl aan de andere kant mensen langer in leven blyven dan goed voor hen is". Hij meende dat,het gebrek aan opleiding op dat punt by de professionele hulpverleners een zwart circuit had doen ontstaan, een soort ondergrondse hulpver lening. "Sommigen uit dat zwar te circuit zyn wijzer dan menige professionele hulpverlener". Daarentegen meende mevrouw H. van Till, adviseuse in juridische aspecten van medische proble men, dat ook op mensen met een sterk doodsverlangen enige dwang mag worden uitgeoefend om te kijken of er toch niet nog een kans op verder leven is. De veerkracht en strijdlust van me vrouw Wertheim lyken door het langdurige proces niet aangetast De ondanks haar leeftijd nog op merkelijk vitale vrouw zet in haar hand vastgehouden zodat ze wist en voelde dat er iemand by haar was De volgende ochtend heb ik de huisarts gebeld. Hy wist van haar doodsverlangen. Hy heeft niets gevraagd, de papieren inge vuld maar wel tegen mij gezegd terwijl hy me strak aankeek zij was nog niet in de stervensfase Ik heb daarna het ministerie van justitie gebeld en de secretaresse van de toenmalige staatssecreta ris Glastra van Loon - hy was zelf niet bereikbaar - verteld wat ik had gedaan Ik heb een half jaar gewacht maar er kwam geen reactir L.it.-r 1Mb ik rv.g eens een gesprek gehad met een ambtenaar van het ministerie die veel begrip toonde. Er is niets uit gevolgd. Radeloos Met de hulp aan die mevrouw uit Capelle heb ik de zaak willen opengooien. Die vrouw had geen enkel levensperspectief meer Ze had zich helemaal kapot gedron ken. Ze had in haar jeugd niet ge leerd de wereld met uitgestoken handen tegemoet te treden, was zwaar vereenzaamd Volstrekte contact-armoede. Ze was ge woon radeloos en wilde zo graag uit het leven stappen. Ze had contact met mij opgenomen op aanraden van vroegere huisarts Na diverse gesprekken kreeg ik begrip voor haar verlan gen Ik heb er wel over gespro ken met haar huisarts. Toen ik de indruk had: zy is er aan toe. zy wil nu sterven, ben ik naar haar toegegaan met Vesparax-tablet- tcn die ik haar heb gevoerd. haar flatwoning in Dordrecht- Zuid, zorgvuldig formulerend, het hoe en waarom van haar han delen nog eens uiteen. "Ik zet my intens in voor de euthanasie. Ik heb de hulp aan die Capelse me vrouw bewust in de openbaar heid gebracht. De wet loopt op dit punt ver achter. De artikelen 293 en 294 die over zelfdoding handelen zyn al byna een eeuw oud en dateren nog van een tijd waarin 'eerbied voor het leven' als uitgangspunt werd genomen. Als je dat als hoogste norm neemt mag er mets gebeuren. Maar het rechtsbesef is in de loop der jaren een andere kant opgegaan, meer in de richting van het zelfbeschikkingsrecht. Ik heb geen negatieve reacties op mijn daad gekregen. Integen deel. velen zyn blij dat de zaak is opengegooid Zij zyn het met mij eens. Zelfdoding moet langs een fatsoenlyke weg mogeiyk wor den". Ik ben by haar gebleven. Het had de perfecte moord kunnen zyn als ik de volgende morgen met de eerste bus was vertrokken en zij na enkele dagen was gevon den. Dan had er geen haan naar gekraaid. Maar ik wilde dat de zaak in de openbaarheid kwam". Verklaring Er was een levenstestament maar wat ontbrak was een geschreven verklaring dat zy door zelfdo ding uit het leven wilde stappen. Daar had ik niet aan gedacht Door tegenstanders van wat ik heb gedaan wordt gezegd dat had moeten worden overwogen dat de vrouw na een behande ling, zeg maar een her-opvoe- dmg, mogeiyk het leven weer had aangekund. Ach, als je niet gemotiveerd bent helpt geen be handeling meer, dat geldt voor drankgebruik, dat geldt voor drugs. Zo'n behandeling zou een aanklacht tegen de huisarts zyn geweest Die wist dat het niks hielp, waarom zou ik er dan voor pleiten7 De twee kinderen van de vrouw heb ik naderhand ingelicht Vooraf zou spanningen hebben fegmn De kinderen zyn vol wassen. hebben hun eigen leven en de vrouw wilde dood. We heb ben naderhand met z'n dneén zitten praten. Ze waren het vol komen met mij eens. De officier van justitie heeft ge zegd dat ik te actief ben geweest, dat ik heb gehandeld alsof ik geen leek ben. Ik had de zaak aan een team van deskundigen moe ten voorleggen. Een commissie Wetgeving Hulp by Zelfdoding, waann ook professor Speijer zat, heeft daarvoor gepleit. Ik ben het daar niet mee eens. Een leek. by- voorbecld een familielid of een vnend, kan zoiets ook beoorde len Professor Speyer heeft enke le maanden geleden met zyn vrouw een einde aan het leven gemaakt. Ik wil niet bitter doen maar heeft hy ook dat team van deskundigen geraadpleegd? De mensen die de financiën en de relaties hebben komen makkely- kcr aan euthanasie dan anderen. Zy gaan met middelen naar een hotel in het buitenland, doen een bordje 'niet storen' op dc deur, i n lappan uM bal lavan Maar een ander komt in een stoeltje te recht. Jan Boezeroen komt met aan de middelen voor een zachte dood. Er is onderscheid". Overhoop "In Engeland is nu een boekje ver schenen waann wordt beschre ven hoe je op een voor iedereen bereikbare zachte manier een einde aan je leven kunt maken. Dat boekje is al door 66 landen overgenomen. Op een vergade- nng van de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie heb ik gevraagd: hoe is het met dat boekje hier7 Ik lig nogal eens overhoop met de vereniging want men vindt dat ik te snel ga Enkele jaren geleden heb ik al gepleit voor een zelfdodingsmid- del na een kernramp. Dat voor stel is onlangs door dc vereni ging naar buiten gebracht Ik loop op dc dingen vooruit, wil za ken realiseren als de tyd daar kcnnelyk nog niet ryp voor is Maar ja, dergelyke mensen moe ten er ook zyn. Ik blyf in ieder geval vechten voor het recht op euthanasie. Nogmaals, er moet een fatsoenlyke mogelijkheid voor zelfdoding komen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19