"Ik hoor niet bij de houwdegens" "Je moet ze een grote bek geven" Nederlanders en de Sowjet-dreiging (1) Oud-minister Marga Klompé: Prof dr. Karei van het Reve: ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 17 Hoe bedreigend is de Sowjet-Unie voor de Nederlandse vrijheid? Moeten we na de Spaanse, de Franse en de Duitse bezetting inderdaad rekening houden met een Russische invasie? Is het zinvol ons ertegen te wapenen? Of komen ze zoals Wim Kan ooit suggereerde - voorlopig alleen maar "stuk voor stuk" in de vorm van dissidenten? Vandaag de eerste twee van een zestal gesprekken met Nederlanders, die zich in en buiten de politiek bezighouden met de vrede. Dr. Marga Klompé oud-minister van CRM, thans onder meer voorzitter van Justitea et Pax in Nederland en lid van de sectie internationale zaken van de Raad van Kerken. Prof. dr. Karei van het Reve (60), schrijver en docent Slavische Letterkunde aan de Leidse Universiteit. Als bij haar thuis in Den Haag de thee vers ge zet onder de muts staat, zegt oud-minis ter Marga Klompé: „Ik geloof niet dat de Rus sen er belang bij heb ben West-Europa te veroveren. Ze zijn niet, zoals Amerika, aan beide kanten door een zee beschermd, en ze hebben nu al een grens van je welste om te verdedigen". - Bent u bang voor de Russen? „Nou nee. Maar laten we elkaar niks wijsmaken: hun sys teem is gebaseerd op wereld hegemonie. Ik maak me niet de minste illusies: als ze mili tair en anderszins de gelegen heid zouden krijgen, zouden ze verder Europa binnendrin gen. Momenteel lijkt me dat hun belang niet, maar je moet er vooral niet halfzacht in zijn. Er is °°k geen sterveling die je antwoord kan geven op de vraag wat de Russische di plomatie is. De beste wester se diplomaten kunnen er al leen maar naar gissen". - Het antwoord van de NAVO is: de Russen afschrikken door de bewapening steeds verder op te voeren. Gelooft u daarin? „Nee. Want hoe gaat dat? Eerst lagen de Amerikanen voor, toen kwamen de Russen ge lijk, en nu gaan ze beide steeds een stukje verder. Af schrikking betekent dat je de stapel steeds hoger maakt Het zit allemaal in compu ters, die dikwijls fouten heb ben. De dreiging wordt zo steeds groter". Haviken „De die af- schrikkingsevenwicht gelo ven, de haviken, kunnen hun gelijk niet hard maken. An deren zeggen, en daar voel ik me aan verwant: laten we proberen kleine eenzijdige stappen te zetten, en kijken wat voor antwoord er komt. Maar ook die mensen kunnen hun gelijk niet hard maken". „Als het IKV zegt: De kernwa pens de wereld uit, dan zeg ik: ja. Hoewel dat nooit hele maal te realiseren is, want ook al schaf je alle kernwa pens af, de kennis om ze te maken blijft in het brein van de mensen. Maar bij het tweede deel van de IKV-leus „te beginnen uit Nederland", zeg ik: dat is een heel on deugdelijk middel. Voor een klein land heeft zoiets geen zin, het blijft morrelen in de marge. Je moet de oorzaak van oorlog wegnemen: het wantrouwen tussen de volke ren. Niet datje dan op dit mo ment niets moet doen, maar wat je doet moet samen met andere landen. Nederland al leen: ik zie niet dat het navol ging krijgt. Canada, toch een veel groter land, heeft een eenzijdig stapje gezet: hebt u er iets van gemerkt?". „Ik vraag de IKV-mensen ook wel eens: zo'n eenzijdige stap moet dan een Russisch ant woord uitlokken dat vol doende is om het volgende stapje te zetten. Maar wie maakt het uit of dit voldoen de is? Wat gebeurt er met het Nederlandse genucleairiseer- de contingent in Duitsland? Dat moet dan worden terug getrokken. Wel in de NAVO willen blijven, maar bepaalde taken weigeren en meer nu cleaire wapens naar de Bondsrepubliek. Hoe zit dat? Waarom wordt de theorie van eenzijdige stappen, waarin gedoeld wordt op Amerika als supermacht, zomaar toe gepast op een klein land als Nederland? Deze en soortge lijke vragen stel ik steeds, en ik krijg er nooit antwoord op". Ervaring - Vertrouwt u Brezjnjev als hij het over vrede heeft. „Dat kan ik niet zeggen. Hij heeft tegenwoordig de mond vol over vrede, maar ik heb, helaas, teveel ervaring. Als plaatsvervangend voorzitter van de Nederlandse delegatie op Unesco-conferenties heb ik meegemaakt hoe de Rus sen elke keer het vredes vraagstuk aan de orde stel den. Ze wensten dat ook te monopoliseren: wij zijn de vredemakers. Toen hebben wij, in '74, als westerse lan den samen met de Derde We reld een goede vredesresolu- tie gemaakt. De Russen pro beerden toen op alle mogelj- ke manieren de zaak kapot te maken. Ze konden het niet hebben dat het Westen zich ook met de vrede bezighield, het was hun onderwerp". „In Nederland heb je dat toch ook een beetje: als je je bezig houdt met de vrede, ben je links. Als je vrede wilt, word je ingelijfd, want linkse par tijen zijn als eigen voor de vrede. Ik krijg ook brieven van mensen die zeggen dat ik me door de Russen laat in pikken omdat ik voor de vre de bezig ben". „Daarom heb ik me laatst ook zo vreselijk boos gemaakt toen gesuggereerd werd dat de Russen achter de vredes beweging en het IKV zitten. Het is momenteel een hele campagne, je ziet het aan Luns in de Telegraaf. Ik zeg overigens niet dat de cam pagne van het IKV geen irri tante trekken heeft, het irri teert me soms in hoge mate" Verscheurd „Ik heb in de politiek altijd ont zettend met de defensiepro- blematiek geworsteld. Ik zit eigenlijk in een heel ver scheurde situatie. Vanuit mijn religieuze overtuiging zeg ik dit kan niet. Ik behoor niet tot de houwdegens. Maar daarnaast heb ik lang politie ke verantwoordelijkheid ge dragen: je staat voor de vei ligheid van je volk. Dan kun je niet zeggen: hup, eenzijdig ontwapenen, vooruit maar. Maar ik ben ervan overtuigd dat geweld nooit de oplos sing is. Ik zou gevoelsmatig het liefst pacifiste zijn, maar ik ben het niet. Want naast je gevoel heb je ook je ver stand". - Gaan veel jongeren volgens u al te gemakkelijk op hun ge voel af? „Weet ik eigenlijk niet. Na de Tweede Wereldoorlog is het beleid van de kerken omge bogen. Vroeger was het voor kerkeleden van belang dat ze brave christenen waren met een goed gebedsleven, en blyf maar af van die boze we reld. want die is maar zondig Nu wordt veel meer bena drukt dat het daarnaast ook de taak van de christen is middenin de wereld te sUan en de wereld te beheren". „Maar u mag de woorden van het IKV niet vereenzelvigen met de woorden van de ker ken, dat gaat me te ver. Het IKV is een beweging vanuit de kerken. Ze lopen voor. en dat is goed. Maar er hangt in gesprekken toch ook de sfeer: jullie politici hebben geen verstand van vrede, en als jullie niet doen wat wy zeggen deugen jullie niet Soms zijn ze zo vreselijk arro gant". „Zolang ae houwdegens niet, maar ook de IKV-ers niet kunnen bewijzen dat hun weg de beste is, mogen ze el kaar niet verketteren. Mient Jan Faber wil van het IKV nu een heel duidelyke actie groep maken. Daarbij willen ze steeds bevestigd worden vanuit de kerken. Ik heb al vaak gezegd: mensen, daar kryg je last mee. Ga nou je gang maar, als avantgarde- beweging, maar vraag de ker ken niet steeds het ermee eens te zijn zonder verketterd te worden". Progaganda „Nee, ik geloof van niet. Ze kunnen onze generatie bitte re verwijten maken over de wereld die we hen nalaten. Laten we eerlijk zijn: we le ven toch ook in een vreselijke nare consumptiemaatschap pij". „Maar ik zou niet graag willen beweren dat in de vredesbe weging alleen maar jongeren zitten. Neem mijn eigen kerk: de katholieke religieuze or ders en congregaties worden geleid door provinciale over sten. Die hebben een club: al lemaal wat oudere mensen, en ze lopen allemaal achter het IKV aan. Ik moet zeggen: tot m'n verbazing. Maar goed, „Je kunt het een voor- of een nadeel vinden, maar het feit dat de slogan van het IKV zo provocerend is, heeft wel als resultaat dat er nu enorm veel discussie over is. met een zacht wijsje was dat nooit gebeurd. Al ben ik het dus met het tweede deel van de slogan niet eens. de zaak is er wel geweldig door in be roering gekomen. Veel men sen zijn zich nu eindelijk gaan realiseren dat we op een vulkaan "leven". Arrogant - Hoe komt het 'dat de vredesbe weging voor een belangrijk deel uit de kerken voortkomt? „Rond UNO-vergaderingen heb ik vooral met één Rus veel gepraat: Zorin. Ik werd. dat was in '47, er zelfs voor gewaarschuwd dat ik veel met hem praatte, want dat maakte je verdacht. Zorin is dacht ik nog steeds waarne mend minister van buiten landse zaken en ik merkte dat we in het Duits zonder tolk konden praten. Hij zei steeds: u moet eens naar mijn land komen, de papieren heb ik zo in ordeiAch, zei ik dan, het heeft geen zin. Ik spreek de taal met. Ik krijg niet de contacten die ik wil. Want de contacten die u wilt wil ik niet, want u laat me alleen met mensen praten die goed zijn voor de propaganda". - Denkt u vaak aan de Russi- „U zult in dit gesprek gemerkt hebben dat ik er met aan denk in de zin van: ze komen eraan. Ik loop niet de hele dag angstig te wezen. Maar ik denk wel dat je heel goed op je qui-vive moet blyven" „Door mijn vak", zegt prof. Karei van het Reve, „weet ik wat meer van die Russi sche dreiging dan andere mensen, en daarom neem ik het nogal serieus". Hij is 60 jaar, studeerde Russisch, Pools en Tsjechisch, doceert Sla vische Letterkunde aan de Uni versiteit van Leiden en heeft een broer die Gerard heet. Karei van het Reve schrijft zelf ook: uit zijn artikelen eri boeken komt een warme afkeer van het Moskouse bewind op je af. We zitten in de studeerkamer van zijn bovenwoning te Amsterdam Oud-Zuid. Karei van het Reve formuleert zorgvuldig met een licht vrolijke ondertoon: „Ik be trap me er zelf op dat, als je rond kijkt, je de toekomstige collabo rateurs al ziet zitten. Datje bij je zelf denkt: die en die zal wel fout worden als de Russen komen. Die of die-man zal wel hoofdre dacteur blijven, en die of die zal z'n tv-rubriekje wel voortzetten". Zuinig - En u zelf? „Ik denk dat ze toch wel zuinig op me zullen zijn. Want hoe gaat dat: je valt een land binnen en dat maakt je niet populair. Elke kans is dan meegenomen: ie mand die bekend heeft gestaan als je tegenstander, kan best eens omdraaien". - Bent u bang voor de Russen? „Tja, wat noem je bang? Kijk, ik sluit de mogelijkheid van een Russische bezetting van West- Europa niet uit. Omdat de Rus sen de laatste zestig jaar de ge woonte hebben om, als ze niet door een militaire dreiging wor den tegengehouden, ergens bin nen te gaan. Dat doen ze heel langzaam, ze zijn er niet zenuw achtig in, maar ze doen het wel". - Op Afghanistan na doen ze het tot nog toe alleen in hun deel van de wereld, het Oostblok. „Jawel, maar het is ook aan ons om by het Russische gebied te gaan horen. Zolang we maar in de NA VO blijven en die atoomwapens houden, komen ze niet. Gaan we uit het Amerikaanse kamp, dan zijn we zo een Afghanistan. Daar om geloof ik in de afschrikking: het is al die tijd goed gegaan". In 1967-'68 woonde Karei van het Reve een jaar in Moskou. Hij wil niet met een Rus ruilen. „Geeste lijk is het een ramp omdat je geestelijke vrijheid verdwijnt en er niks gedaan wordt dat interes sant is. En materieel is het ook een ramp, want je moet in de rij staan. Van dat laatste kun je nog zeggen: aanlokkelijk is het niet, maar je kunt een dikke jas aan doen en als je in Moskou met een citroen thuiskomt, ben je de held van het gezin en wordt daar nog jaren over gepraat". Legio - Vertrouwt u Russen? „Laat ik u dit eens vertellen: heel veel jaren geleden ging een groepje Nederlandse journalis ten op uitnodiging naar Rusland. Ze wilden alleen als ze onder el kaar bleven, en daarom mocht er geen journalist van het CPN- blad De Waarheid mee. Dat werd afgesproken. Ze staan op Schip hol en wie komt eraan?". - De redacteur van De Waarheid. „Precies. Dat zou een westerse re gering nooit doen, want dat komt in de krant en het geeft maar ge zeur. Door de Nederlandse rege ring ben ik, dacht ik, nog nooit bedonderd, maar mijn ervarin gen met de Russen op dit gebied zijn legio". .Begrijpt u goed: dit gebeurt niet omdat zij slechter zyn dan wij. Maar bij ons wordt de slechtheid in toom gehouden door de open baarheid. Zij kunnen zich met de eigen bevolking op het gebied van oneerlijkheid alles permitte ren" Maar nu is het opmerkelijke dat uit het Oosten geregeld berichten komen dat zij daar net zo bang zijn voor ons als wij voor hen. Dat is natuurlijk onzin. Ze zijn niet bang. De Russische leiders vertrouwden zelfs Hitler, want ze denken dat in West-Europa alle maal keurige nette mensen wo nen die zich, tot hun stomme ver bazing, keurig aan de afspraken houden. Maar voor de buiten landse markt, het IKV, generaal Von Meyenfeldt, zetten ze een grote mond op dat ze zo bang zijn. Er is toch ook in West-Duits- land niemand die zegt: hé, zullen we een dezer dagen Rusland maar weer eens aanvallen. De Russische leiders zijn vrij stom, maar ze zijn niet zo stom dat ze dit denken". Bang Karei van het Reve gaat er nu voor zitten om de stelling te verdedi gen dat het IKV in wezen haró- stikke bang voor de Russen is. „Laat mij u nog eens een anekdo te vertellen uit het begin van de Tweede Wereldoorlog. Toen kwam ik Annie Romein tegen, de vrouw van de historicus Jan Romein, en die zei: Karei, de Duitsers gaan de oorlog verlie zen, want het Vaticaan maakt on aardige gebaren naar het Duitse kamp. En het Vaticaan heeft er 2000 jaar ervaring mee uit welke hoek de wind waait". „Nu was, het moet gezegd, tante Annie nogal anti papistisch. Ze wilde met de roomsen ook de Zuiderzee gaan dempen. Maar wat zij bedoelde, en het klinkt cynisch, is: de kerk zoekt altijd de macht en doet daar vriende lijk tegen. Het IKV doet nu ook niks wat de Russen kwaad zou kunnen maken Geen raketten, geen onvriendelijke woorden. Terwijl je juist niet voor de Rus sen moet kruipen, maar ze een grote bek moet geven. Dan hou den ze zich kalm". „Ik spreek nu wel met grote ver achting over het IKV maar ik weet ook niet precies wat er in die mensen omgaat. Om daar achter te komen zou je de proef op de som moeten nemen: een anti-Bre?jryev-bord meedragen en kijken of je 't eind van een de monstratie haalt. Ik zie altijd leu zen die de Russen zeer welgeval lig zijn. Ze voelen de Russen aan komen, dus doen ze alvast wat ze zeggen. Waarmee ik overigens niet wil beweren dat die span doeken in Rusland worden ge maakt, en 's nachts naar Amster- dam worden overgevlogen". Na enig zwijgen: „Ik hg er niet van wakker, maar ik denk /.-If id eens: wat zou ik moeten doen als ze komen. Zou ik onderduiken bij die of by die? Je bent ook kwetsbaar doordat je kinderen en kleinkinderen hebt, want dat is heel vervelend in zo'n situa tie". Dagdromen - Hebt u een concrete voorstelling „Ach, het zyn meer dagdromen Zo van: hoe zou ik het aanpakken in een vreemd land'' Correspon dent worden in New Yoifc 1 zou ik dat doen' Want ik durf geen mensen op te bellen, en dat is dan wel lastig". Maar ziet u de Rwsf> Zo'n verovering kost ze een hoop. maar de bedreiging die van ons uitgaat is onze vrijheid. Hun sys teem wordt ondergraven door de vryheid en welvaart om hen heen". „Aan de ene kant zie je het als een reéle mogelijkheid, maar toch zie je het niet. Hoeveel mensen zyn m de winter van '39-'40 hier weg gegaan'' Misschien twee Terwijl de Duitse dreiging er heel duide lyk was. Niemand ziet het echt op tijd: heel eigenaardig is dat Mijn leermeerster Pressor sprak in '38 al over „in deze dagen voor de oorlog". Hy zag het aanko men. maar bleef - U blijft ook7 „Ja, want zoals we hier zitten te praten het blyven dagdromen. Ik heb wel een bootje, het lekt een beetje, maar ik zou er mee naar Engeland kunnen. Ik denk wel es: waar zou je moeten slapen zo'n eerste nacht? Maar hoe se rieus dit soort gedachten zyn weet ik zelf eigenlyk met" „Ik denk wel es in Ierland kun je als schrijver belastingvrij wonen Maar wat heb je, behalve de teke naar van Tom Poes die er ook woont, voor aanspraak? Dat wordt dus urenlang met die Ie ren zitten praten dat het onder die Duitsers zo kwaad nog met was Het trekt me nu t j.in

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17