Voor geweld ga ik niet opzij'... ÏOO 29.5° immiiP Demonstratie nekt Donar-2 Afstandelijkheid van schaaksport kenmerkte Max Euwe n i i i i i i n BON Wereldbeker volleybal bij Sowjet Unie "Gehandicapten sportwereld moet kiezen VEL BRIEFPAPIER en ENVELOPPEN zowel privé als zakelijk volgens uw model ofont werp voor O... ZATERDAG 28 NOVEMBER 1981 DO/ST PAGINA 13 Grensrechter Piet Waagmeester na ontploffing Haagse bom: LEIDERDORP - De bom mag afgelopen zondag in het Haagse Zuiderpark voor menig een zijn gebarsten, maar vooralsnog vertikt Piet Waagmeester het de vlag te strijken voor het escalerende geweld op en rond het voetbalveld. Met de adem van het publiek wekelijks in de nek onderkent hij als grensrechter weliswaar het probleem van de toenemende agressie, maar de Leiderdorper blijft hopen op betere tijden. Hoewel tijdens het gestaakte duel FC Den Haag-FC Utrecht bijna getroffen door een knallend pro jectiel, zit de angst er bij hem nog geenszins in. Waagmeester gaat er van uit dat de Nederlandse voetbaljeugd de toekomst heeft. De talenten, zegt hij ook, moeten in Zeist dan wel goed worden be geleid. Gebeurt dat inderdaad, dan zullen volgens hem ook de heethoofden onder de toeschou wers gaandeweg de blikken weer naar het speelterrein richten en het geweld op de tribunes vast en zeker afnemen. Hier lijkt een wereldverbeteraar aan het woord. Zelf geeft de vlag- genist nog voedsel aan die ge dachte, omdat het woord 'bom' TOKIO - Het volleybalteam van de Sowjet Unie heeft zich gisteren in Tokio verzekerd van de eerste plaats in het toernooi om de wereldbeker. Van Italië werd met 3-0 (15-6, 15-5, 15-9) gewonnen. Het team van de Sowjet Unie, wereldkampioen in '78 en Olympisch kampioen, heeft in zes wedstrijden op Japan slechts twee sets moeten af staan, in de eindstrijd tegen Polen. De eindstand is: 1. Sowjet Unie 12 pnt., 2. Cuba en Brazilië 6- 10., 4. Polen en China 6 pnt., 6. Japan 4 pnt. ("Laten we het maar op vuur werk houden") bij hem niet over de lippen komt. Maar neen, zo wil de 42-jarige Waagmeester niet naar buiten treden. Temeer niet, omdat hij de geregeld uit de hand lopende opstootjes in de stadions ziet als een verlengstuk van de huidige maatschappelijke crisis. "Tien jaar geleden kwa men er nauwelijks ongeregeld heden voor", weet hij. "Maar de teruggelopen economie, de daar uit voortvloeiende werkeloos heid en soms ook de slechte be huizing hebben de agressie aan gewakkerd. Wat zich vandaag de dag rond het veld afspeelt, is dan ook geen zaak die uitsluitend het voetbal aangaat. Het is een maat schappelijk probleem". De vroegere Zaankanter beseft dus wel degelijk de ernst van de si tuatie. maar hij hoedt zich er voor zich aan te sluiten bij de snel aanwassende groep doem denkers onder ons. Pasklare op lossingen om uit de huidige im passe te geraken heeft ook hij niet voorhanden, wèl zou in de voetbalwereld iedereen de han den ineen moeten slaan om de sport uit het negatieve kader te halen. Ook de pers moet daar, vindt hij, een bijdrage aan leve ren. Dat journalisten ook de voor zijn sport minder prettige kanten moeten belichten, daar kan Waagmeester nog inkomen. "Maar waarom toch", zo vraagt hij zich af, "hebben ze in Studio Sport uitputtend uitgelegd, hoe dat projectiel in elkaar zat, dat Hiele twee weken geleden trof? Zo breng je iemand nog eens op een idee".. Omschakeling Na een scheidsrechterscarrière op hoofdzakelijk tweede klasse-ni veau zet Waagmeester al weer viif jaar zijn schreden langs de lijn. In het begin had hij moeite met de omschakeling van fluit naar vlag, maar nu oefent hij zijn "hobby" met overgave uit. On willekeurig doemt de vraag op, hoe iemand het grensrechteren als liefhebberij kan koesteren. Maar al te vaak wordt zowel door publiek als voetballers meewarig naar een 'lijnloper' gekeken. Be moeit hij zich naar hun inzichten teveel met het spel, dan wordt er in het gunstigste geval gënfor- meerd of "het vandaag soms ko ninginnedag is". Maar erger kun nen gevulde bierblikjes zijn deel zijn en die worden hem dan niet toegeworpen met de uitdrukke lijke bedoeling die te consume ren. "Ach", haalt Waagmeester zijn schouders op, "ze schelden mij ook wel eens uit voor grijze of kale. Dan hebben ze nog gelijk ook, al is die kaalheid nog maar in het beginstadium. Maar daar trek ik me allemaal weinig van aan, ik kan door het grensrechte ren mijn body op peil houden en zit daarbij nog midden in het voetbalgebeuren. Dat vooral vind ik leuk. Eén keer per week moet ik verplicht trainen, wat lo gisch is gezien de belangen in het betaalde voetbal. Daarnaast volg ik nog regionale trainingen en moet ik één maal per jaar in Zeist de conditietest afleggen. Dat al les heb ik er graag voor over". In zijn vijfjarige loopbaan als grensrechter in het betaalde voetbal is Waagmeester nog op weinig nare ervaringen gestuit. Feitelijk kon hij tot nu toe zijn werkzaamheden in betrekkelijke rust verrichten. De eerste 'Haag se bom', die afgelopen zondag in zijn nabijheid ("In de twintigste minuut, op vijf meter afstand") uiteenklapte, doorbrak die stilte. Angstcomplexen heeft Waag meester aan het voorval niet overgehouden, evenmin heeft hij Piet Waagmeester: "Het geweld rond de velden is een maatschappelijk probleem" er zijn bekomst van gekregen. "Ik ben niet van plan er mee op te houden, ondanks dat geweld. Op mijn 47ste moet ik wel stop pen, al zet ik bij die leeftijds grens een vraagteken. Want er zijn genoeg arbiters en grens rechters die op die leeftijd een wedstrijd nog goed kunnen lei den. Van die klap in Den Haag ben ik natuurlijk wel geschrok ken, maar na een minuut was ik het gebeuren al weer vergeten. De wedstrijd was zó spectacu lair, ik had de tijd niet om er aan terug te denken. Thomas wilde na die eerste ontploffing de wed strijd al staken, maar ik heb hem geadviseerd de aanvoerders bij elkaar te roepen en te laten aan kondigen dat er bij herhaling ge staakt zou worden. Daar ging hij op in. Daarom was het zo jammer dat er in de 38ste minuut op nieuw vuurwerk werd afgesto ken. Thomas besloot toen met een de wedstrijd te staken, een terechte beslissing". Samenwerking Een voetbalduel moet geleid door een arbitraal trio, dat het begrip samenwerking hoog in het vaan del heeft staan. Het is de stellige overtuiging van Piet Waagmees ter, die zijn adviserende taak ten opzichte van de scheidsrechter steevast "geconcentreerd" pleegt te vervullen. Het gaat naar zijn visie niet aan een grensjager een "gesjeesde arbiter" te noe men. "Grensrechters horen er bij. Zeker in het betaalde voetbal plegen de scheidsrechters het advies van hun assistenten op te volgen. Tenzij ze er beter voor staan". Tegenwoordig werkt de werkne mer van een bierbrouwerij voor de wedstrijd een warming-up af, niet alleen om sfeer te proeven, maar ook om te benadrukken dat hy het vlaggen serieus opvat. Groen en geel heeft hij zich in dertijd dan ook geërgerd aan de beelden van Voetbal '80. waarin zijn collega Matena zich door Harry Vermeegen in de meest letterlijke zin aan de kant liet zet ten. "Vreselijk dat die man zich daarvoor heeft geleend. Nóg tij dens de opnamen had ie kunnen stoppen. Maar neen, hij ging door. Zijn optreden werd niet al leen een blamage voor alle grens rechters, maar voor alle arbitrale trio's, de goedwillende fluitisten in het amateurvoetbal en de clubgrensrechters". Zelf streeft hij er naar, in de vijf jaar die hem resten, zijn métier "op een positievere manier" uit te dragen. "Ik ga altijd goed voorbereid naar een wedstrijd. Bang voor het publiek ben ik niet. Zou dat wel het geval zijn, dan kan ik er geen sprake meer zijn van een volledige concentra tie. Ik zou dan eerst om vrijstel ling van een aantal wedstrijden vragen. Bleven de problemen dan nog bestaan, dan zou ik on herroepelijk stoppen. Maar voor mij is dat niet aan de orde, voor lopig ga ik er van uit dat ik het einde haal". GERARD VAN PUTTEN. LEIDEN - De kernwapendemon stratie is hel tweede herentean van Donar duur komen te staan Terwijl vier basisspelers van d« volleybalploeg vorige week za terdag in Amsterdam vertoef den, stonden hun ploeggenoter voor de strijd met Gemini me' een incomplete formatie D< scheidsrechter maakte daarop een aantekening op het wed strijdformulier. wat de Leidsc ploeg al twee punten kostte Om dat Donar de wedstrijd graag wilde spelen, werden uit lagere teams wat spelers opgetrom meld. De Leidenaars hadden ei beter aan gedaan niet te spelen Door de vele invallers was hel team dermate verzwakt dat 'laag vlieger' Gemini onverwacht mei 3-1 kon zegevieren. Koploper DAC 1 won de eerste twee sets tegen Orion op z'n slof jes. Vooral dankzij de inbreng van Albert Klomp stormde de ploeg naar 5-15 cn 3-15. om ver volgens wat stoom af te blazen Orion profiteerde en trok een set naar zich toe 15-8 DAC had ech ter het laatste woord: 3-15. WVC 1 moest tegen de reserves van DAC eerst wat wennen aan de zaal Daarom ging de eerste set verloren met 15-10. Daarna WVC het welletjes De ploeg her vond zichzelf en greep dankzij de uitstekende Dennis Rijnders de zege: 5-15, 6-15 en 3-15). De reser ves van WVC lieten het echter af weten na het goede resultaat van vorige week. Tegen een beslist niet imponerend NOVO 2 kon de ploeg niet meer dan een set pak ken. NOVO nestelde zich dankzij de zege in de kopgroep. Leython begon goed tegen SKC maar raakte al snel het spoor bij ster. Daardoor kon SKC de eer ste set pakken 10-15. Daarna stelde Leython echter orde op za ken. Met name scorend vanuit de serve liep de ploeg uit naar 15-2. 15-6 en 15-8. Bij de dames eindigde de topper Leython 2-Riddcrvcld onbeslist. Voor veel publiek speelden de Leidse dames de eerste uitste kend. Dankzij gevarieerd aan- valsspel werd het via 15-6 en 15 7 snel 2-0. Die voorsprong was ech ter niet voldoende voor de zege. Leython stortte ineen en daar door kon Ridderveld op de val reep nog een gelijkspel incasse- Orion 1 begon de strijd tegen DAC 2 goed (via 15-12 en 15-11 naar 2- 0) maar liet de teugels in de der de set vieren Do Hazerswoudse dames zegevierden uiteindelijk toch door de beslissende set te 15-7. Het derde team De Leidenaars begonnen in elk geval slecht door de eerste set te verliezen Maar de ploeg herstel de zich. Via 12-15 stond het weer gelijk. Leython was van die stand dermate onder de indruk, dat in de volgende twee sets nau welijks iets meer werd gepres teerd Via 15-11 en 15-8 zegevier de NOVO. De reserves van LUSV stelden te leur bij het Katwykse Blok'77 Weliswaar begonnen de Leidsc dames voortvarend maar een 6- 12 voorsprong was nog niet vol doende om de eerste setzege te grijpen Vooral dankzij een voor treffelijke Truus Kuyt stevende de Katwijkse ploeg naar een dui delijke 3-0 overwinning. In Up GO cn S'70 lieten elk. geen duimbreed toe 2-2 VCL klom een plaatsje op de ranglyst dankzij een 3-1 zege op VCS uit Sassenheim. Geen sneeuw: start van skiseizoen verschoven VAL D'ISERE Het staat tharu vast dat de voorgenomen start van het internationale skiseizoen 1981 82 niet op 2 decernb«-r ml kunnen plaaLsvtnden. Er is geen De afdeling dames van 2 december in Val D'Isere en de reuzenslalom voor heren zijn 24 uur verschoven en nu gepland op 4 december. De eerste afdeling bij de heren, mee tellend voor de wereldbeker zal op 5 december en de reuzensla lom op 6 december plaatsvinden. De afdaling bij de heren zal ech ter pas doorgaan als het vana/ maandag as. gaat Valt er op piste van Val D'isere ook dinsdag geen sneeuw dan zal het gehele openingsprogramma komen te vervallen AMSTERDAM (GPD) - Profes sor doctor Max Euwe, die door het behalen van de we reldtitel de belangstelling voor de schaaksport in Neder land tot enorme bloei heeft ge bracht, heeft het belang van zijn hobby nooit willen over schatten. „Schakenach", was het standpunt, dat Euwe vanaf het begin van zijn car rière tot aan zijn dood heeft gehuldigd. „Er zijn belangrij ker dingen in het leven", ver kondigde hij nog onlangs in een interview met deze krant ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag. Max Euwe, die op 20 mei 1901 in de Amsterdamse Water graafsmeer werd geboren, leerde hèt schaken al op jonge leeftijd van zijn ouders. Toen hij tien jaar was, won hij een kerstvierkamp. Dat was des tijds voor anderen aanlei ding om hem een wonderkind te noemen. Maar dat heeft Eu we zelf nooit zo gezien. „Ik was geen ivonderkind. Een wonderkind krijgt alles aan gewaaid. Ik heb er altijd hard voor moeten werken. Omdat ik als jongetje van tien jaar dat kersttoernooi won, kreeg ik heel wat publi citeit. Maar het stelde bitter weinig voor. Ik heb nog wat partijtjes uit die tijd geno teerd. Ze zijn slecht genoeg om te kunnen constateren, dat ik geen wonderkind Nuchter De afstandelijkheid ten opzich te van de schaaksport heeft het leven van Euwe geken merkt. Toen de successen zich begonnen af te tekenen - in 1921 werd hij in Nijmegen voor het eerst Nederlands kampioen - bleef hij nuchter. „Ik heb me in mijn studenten tijd wel intensief met schaken bezig gehouden, maar ik ben nooit in een roes geraakt". Zijn denkwereld werd niet door schaken beheerst. Euwe die erelid was van het Leids Schaak Genootschap heeft nooit de mensen kunnen be grijpen, die het schaakspel als een dramatisch gebeuren beschouwen. Zijn studie leed dan ook niet onder de schaaksport. Op 28 april 1926 promoveerde Euwe op een onderwerp uit de diffe rentiaalmeetkunde tot doctor in de wis- en natuurkunde. Niet lang daarna deed hij zijn intrede in het onderwijs als wiskundeleraar aan het Meisjeslyceum in Amster dam. Later werd Euwe pro fessor in de informatica aan de economische hogescholen in Rotterdam en Tilburg. Nederlands kam pioen Euwe was Nederlands kam pioen van 1921 tot 1954 met een onderbreking van twee jaar (1936-1938), toen Lan dau de titel opeiste. In 1954 moest Euwe zijn titel - toen definitief - afstaan aan Jan Hein Donner. Het spel van Euwe was kenmerkend voor zijn afstandelijke houding: kalm en bedaard. In zijn spel streefde hij naar het klassie ke, het wetenschappelijke, naar het algemeen-als-goed- erkende. Zijn beoordeling van de stellingen was objec tief en hij was een meester in de verdeling van zijn tijd. Euwe was bovendien een man, die moeilijk uit zijn even wicht was te brengen. Voor provocaties van tegenstan ders was hij niet gevoelig. Zo liet tegenstander Aljechin voor aanvang van de WK- strijd het schaakbord door een poes besnuffelen. Euwe zou zich daaraan geirriteerd hebben, maar dat ontkende hij later ten stelligste. „Ik speel niet zozeer tegen mijn tegenstander, maar tegen de situatie op het bord. Dat is een heel verschil". Wereldtitel Die eigenschappen hebben Eu we in 1935 de wereldtitel op geleverd. Zijn tegenstander was de Russische wereldkam pioen Alexander Aljechin (toen 43). die al sinds 1927 als beste schaker ter wereld te boek stond. Euwe begon zwak. na negen partijen stond hij achter met 6-3. Maar de ommekeer kwam in de tiende partij. In de veertien de partij kwam hij op gelijke hoogte: 7-7 en in de 25e partij kwam hij voor het eerst op voorsprong, die hij niet meer liet schieten. Hoewel heel Nederland in een schaakroes verkeerde (op scholen, kantoren en in de huiskamers werd plotseling veelvuldig geschaakt), bleef Euwe kalm onder het succes. Toen hij vanwege zijn pas be haalde wereldtitel op het mi nisterie werd gehuldigd en de toegestroomde ambtenaren hem bij het vertrek hartelijk toejuichten, moet hij fluiste rend van achter zijn hand hebben opgemerkt: Hebben die mensen nou echt niets be ters te doen?" Twee jaar later raakte Euwe zijn wereldtitel kwijt, toen Aljechin met grote overtui ging de revanchewedstrijd met 15,5-9,5 won Euwe was de vijfde wereldkampioen ge weest. Van 1946 tot 1947 koos Euwe voor het beroepsscha ken, maar hij kwam daar gauw van terug. „Dat is een zwarte periode uit mijn schaakcarrière geweest". F IDE-president De belangrijkste schaakperiode in zijn leven begon, toen Eu we in 1970 president werd van de FIDE, de wereld schaakbond. Onder zijn lei ding groeide de FIDE sterk. Hij maakte door de hele we reld goodwill-reizen en be waarde de eenheid, ondanks hoogoplopende problemen met de Amerikaan Bobby Fi scher, wereldkampioen van 1972 tot 1975 De sportiviteit heef bij Euwe altijd hoog in het vaandel ge staan. Toen Fischer veertien was. heeft Euwe eens tuee partijen tegen hem gespeeld. De eerste partij won Euwe na twintig zetten en de tweede had hij ook kunnen winnen. Maar toen barstte Fischer in tranen uit en Euwe bood hem daarom remise aan. „Ik ben een schaker, geen slager", zo Tot verklaarde hij zijn handel wijze. zijn dood is Euwe met schaken bezig jewe* t Oj januari van het volgend jaar zou hij beginnen mef het toer nooi om het wereldkampioen schap correspondentie-scha ken Hij was nog altijd be hoorlijk op de hoogte van de moderne schaaktheoneèn en hij zag legen die titelstrijd dan ook niet op. Zover u het echter niet meer gekomen ADVERTENTIE AMERSFOORT De gehandicapten sportwe reld zal een keuze moeten maken tussen de twee poten waarop zijn rust, die van de sport en die van de gehandicaptenzorg in relatie met de charitas. Voor mij is die keuze moei lijk. De sportwereld van de gehandicapten zal zich steeds meer als onderdeel van de to tale sport moeten gaan beschouwen en, waar dat kan, gebruik maken van de bestaande mogelijkheden binnen de validensport. Aldus staatssecretaris Hans de Boer van Cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk in zijn openingstoespraak van het gisteren in Amersfoort gehouden congres over sport beoefening voor gehandicapten, als als the ma had 'hoe kan de gehandicaptensport op lokaal niveau meer gestalte krijgen'. Wil de gehandicaptensport tot een stevig fun dament komen, dan zal naar de mening van De Boer de bestaande situatie, waarin vooral van bovenaf de gehandicaptensport wordt geleid, moeten worden omgebogen naar een meer onafhankelijke positie op lokaal ni veau. Dit bij voorkeur in samenhang met de validensport, waardoor bestaande scheids muren kunnen worden geslecht. Bovendien zou dit verstandig zijn uit overwe gingen van doelmatigheid. De staatssecreta ris denkt daarbij aan secties of afdelingen voor gehandicaptensport bij lokale sportver enigingen. waarmee wordt voorkomen dat er verenigingen voor gehandicapte sporters ontstaan, die door hun kleine ledentallen een geringe levensvatbaarheid hebben. De Boer is zich ervan bewust, dat de weg voor de gehandicapten naar de valide sport niet gemakkelijk zal zijn. Daarvoor zullen be staande vooroordelen ten opzichte van el kaar uit de weg moeten worden geruimd Bovendien zal de validensport zich meer open moeten stellen, terwijl de gchandicap tensport minder vanuit de eigen, categorale sfeer zal moeten gaan opereren Alles samen, inklusief bedrukking met uw naam etc., inklusicf btw, ver zend en portokosten nu voor nog geen 3 tientjes k.v.k. zutphen 36697 Hiermee bestel ik 100 vel briefpapieren 100 enveloppen bedrukt volgens eigen mo del of ontwerp. tel. nr. code/plaat Bijgesloten vindt u mijn betaling door middel van bank cheque/giro betaalkaart I postgiro overschr. kaart gironr. 21 23 133 (t.n.v. van Oosten Lissc b.v. Stationsstraat 44,Twello). Deze bestelbon samen met uw ontwerp of model en betaal middel in een envelop zonder postzegel sturen aan. van Oosten Lissc b.v Antwoordnummer 101 v 7300 B Ipddoon Max Euwe tijdens de huldiging in 1935, toen hij de wereldtitel had veroverd. .V

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13