Bazen hebben lak aan rijtijdenwet tim 'Verborgen economie wordt steeds groter" Snel 25 windmolens bouwen" Conflict dreigt in haven Rotterdam Beurs Amsterdam IJDAG 27 NOVEMBER 1981 tigeschoold jderlanders willen nog steeds ongeschoold werk doen. J)at is een van de voornaamste onclusies uit een onderzoek van Stichting Stuurgroep Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek, erricht onder auspiciën van de ISER. Reeds verscheidene jaren pndervinden bedrijven proble- met het vervullen van func- waarvoor geen of weinig op leiding is vereist, jndat steeds beter opgeleide jon- i de arbeidsmarkt betreden [én vele lager geschoolde oudere werknemers uittreden, zullen de- e problemen ook in de toekomst [aan de orde zijn. Er zijn thans i aanwijzingen, dat het aantal [ongeschoolde functies zal dalen, aldus het rapport. |)rogisten •gisten moeten met ingang van januari aanstaande een bord op deur of buitenmuur hebben et het opschrift: verkoop van [eneesmiddelen (niet op recept) wet op de geneesmiddelen- oorziening. Er is een vakdiplo- >r nodig om zo'n kenteken [te mogen voeren. Grote winkel bedrijven met een drogisterij-af- leling moeten personeel hebben dat een vakdiploma bezit. Zich loemende drogisten zonder vak diploma kunnen geen genees middelen verkopen, et nieuwe kentekensysteem kent nog een tweede bord. Daarvan luidt de tekst: beperkte verkoop geneesmiddelen (niet op re cept). luziek Express et maandblad Muziek Express van de uitgeverij VNU wil haar sterk verslechterde marktpositie herstellen door de formule van het blad te "verbreden". verbreding van de formule van het blad is reeds in gang gezet. Behalve muziek zullen op den duur ook andere onderwerpen worden behandeld, waarvan de hoofdredactie denkt dat ze het bij de jeugd goed zullen doen. Daarbij wordt onder meer ge dacht aan mode en seksuele voorlichting. Te Marvelde hoopt het voorjaar de wijzigingen in het blad te hebben voltooid. drbus Libische staatsluchtvaartmaat schappij Libyan Arab Airlines heeft een contract ondertekend de aankoop van tien passa giersvliegtuigen bij het Europese vliegtuigbouwconsortium Air bus. e ondertekening van het contract heeft al in september plaatsge vonden maar is geheim gehou den wegens de spanningen tus sen Libië en Frankrijk in ver band met de ontwikkelingen in Tsjaad. De situatie in Tsjaad is verbeterd nu de Libische troe pen zijn teruggetrokken en een Afrikaanse vredesmacht in het land opereert. het vierde achtereenvolgende jaar is de consumptie van vruch tensappen in Nederland tussen januari en oktober met tien pro cent toegenomen tot ruim 204 miljoen liter of ongeveer twintig liter per persoon op jaarbasis. ',13-0,27. boerenkool 0,32-0,57. rode :ool 0,25, prei 0,42-0,87, stoofsla 0.50- 11.50. spruiten A 0,59-0.62. spruiten B D.65-0,67. spruiten C 0,56. spruiten D £4-1.29. uien 0.19-0,37, witlof 1,60-2,90, inolseldenj 0,32-0,56. sla 0.27-0,63, bleekselderij 0,23-0,46. peterselie 0.46- f),76, radijs 0,32-0,45, selderij 0,41-0,66. GROENTEVEILING KATWIJK AAN EN RIJN Andijvie per kg 94-97. boerekool per kg 41-72, waspeen Al-per kist 5.40-9.10, All 3,20-7,50. BI 6.-10,70. Selderij 41, knol selderij 44-60. bloemkool 6 per bak I 2,74. 81 0.87-1.89, 101 1,28-1,38, 121 0.50- 1,11. Aanvoer Waspeen: 154 ton, bloemkool: LEIDEN (ANP) - De economische activiteiten die zich aan de open baarheid onttrekken en het zwar te geldcircuit vormen een steeds groeiend onderdeel van de totale economie. Als gevolg hiervan ge ven de officiële cijfers een ver keerd beeld van de huidige situa tie. Overheidsmaatregelen wor den genomen op basis van gege vens die niet de werkelijkheid weergeven. De sombere progno ses over de economie zijn daar om niet geheel gerechtvaardigd. Er zou meer reden kunnen zijn voor een hoopvol vooruitzicht. Dit betoogde de Amerikaanse ge leerde Edgar L. Feige gisteren bij de aanvaarding van zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de faculteit sociale wetenschap pen en in die van de rechtsge leerdheid van de Rijksuniversi teit in Leiden. Hij zal werkzaam zijn op het vakgebied van de eco nomische, sociale, politieke en juridische implicaties van de groei van de onzichtbare econo- De hoogleraar schat de niet officië le economische bedrijvigheid in de orde van grote tussen de 30 en 50 procent van het geregistreer de inkomen. Deze verborgen economie heeft volgens hem vooral in de jaren zeventig dra matische vormen aangenomen en is nog steeds groeiende. Het niet officiële circuit groeit zelfs harder dan de door de overheid Als mogelijke oorzaken voor deze ontwikkeling noemt Feige de verzwaring van de belasting druk, de verhoging van de socia le lasten en het verlies van ver trouwen in de regering De hoog leraar gelooft echter dat eerder politieke en sociale onvrede de vlucht naar verborgen economi sche activiteiten bevordert dan de belastingdruk We zijn in een spiraal terecht geko men die uiteindelijk leidt tot een werkelijke verslechtering van de economie, meent de macro-eco noom Omdat de overheid zich baseert op met reële cyfers. geeft zij een somber beeld van de si tuatie. Op grond van de officiële gegevens neemt de regering maatregelen die de situatie al leen maar verergeren. Als gevolg daarvan neemt de bevolking in toenemende mate zijn toevlucht tot economische activiteiten die aan het oog worden onttrokken. Daarmee is de cirkel rond Feige ziet in deze ontwikkeling een groot gevaar voor de toekomst. Als de politieke en sociale onvre de blyf\ toenemen en het sociale bestel uit elkaar gaat vallen, zal men gaan zoeken naar een zwart schaap. Dit kan zijn in de vorm van bedreigingen van buitenaf. Vooral in dit nucleaire tijdperk kan dat catastrofale gevolgen hebben. Wat we nodig hebben, zegt de hoogleraar, is een verweving van het sociaa-weenschappelyk on derzoek met economische en po litieke vraagstukken. Daar hoort ook het informatieproces bij Zo lang een goed sociaal informatie systeem ontbreekt, zullen de werkelijke gegevens over de eco nomische situatie verborgen blij ven. "De economische patiënt is gezond, maar de sociale thermo meter is verstoord", aldus Feige. Het gevolg is een werkelijke aan tasting van de economie Pensioen breuk DEN HAAG (ANP) - Werknemers wier dienstverband bu een werk gever tot een einde komt moeten pensioenaanspraken meekrijgen die overeenkomen met de tijd dat zij in dienst geweest zijn Voorzover er op de pensioenen van werknemers die in dienst blijven toeslagen worden gege ven om de pensioenen waarde of welvaartsvast te houden moet dat ook gebeuren bu de pensioe nen van de ex werknemers. Tot die voorstellen is een commis sie van de Stichting van de Ar beid. het overlegorgaan van werknemers en werkgevers, ge komen na een studie over de mo gelijkheden tot het opheffen van de zogenaamde pensioen breuk. De bedoeling is dat vooruitlo pend op een algemene pensioen- plicht. waarop de stichting van de arbeid sedert 1969 studeert, als vast het probleem van de pen sioenbreuk kan worden opge lost. 'Chauffeurs onder druk' UTRECHT (ANP) - Volgens de vervoersbond FNV nemen steeds meer transportbedrij ven een loopje met de rijtijdenwet. Chauffeurs worden door hun baas vaak gedwongen te rommelen met de tachograaf, het apparaat in de vrachtwagen waarmee de rijtijden worden geregistreerd. De vervoersbond meldt in het blad ..Onderweg" dat het aantal over tredingen van de rijtijdenwet in zorgwekkend tempo toeneemt: in het derde kwartaal van dit jaar bijvoorbeeld legde de Rijksver keersinspectie (RVI) aan 273 chauffeurs die veel te lang achter het stuur hadden gezeten een rij verbod op terwijl in dezelfde pe riode van '80 nog „slechts" 166 rijverboden werden uitgedeeld. Volgens bondsbestuurder J. San ders calculeren veel werkgevers de boetes voor overtredingen van de rijtijdenwet eenvoudig in hun tarieven. Er is volgens hem dringend een mentaliteitsveran dering nodig. Niet alleen bij de werkgevers maar ook bij de chauffeurs. Die moeten gewoon alle uren die ze teveel achter het stuur hebben gezeten op hun urenlijstje zetten en zich niet te gauw neerleggen bij de wensen en grillen van hun baas, aldus Sanders. De chauffeurs maken soms 70 tot 85 uur per week, terwijl volgens het boekje maar 45 uur is toege staan. Veel werkgevers hebben uitsluitend oog voor het econo misch voordeel dat overtreding van de rijtijdenwet oplevert en veel chauffeurs leggen zich daar bij neer, bang voor een conflict met hun baas en tuk op de overu ren die overigens lang niet altijd allemaal worden uitbetaald (of zwart). Voordat in 1975 de tachograaf werd ingevoerd schreven de chauffeurs in een werkboekje dat in de wandeling veelal het „leugenboekje" werd genoemd. Maar ook met de tachograaf kan flink gesjoemeld worden en dat apparaat lijkt meer en meer een „leugenschijfte worden, aldus vakbondsbestuurder Sanders. Reactie In de transportwereld is het rijtij densysteem een „steen des aan stoots", aldus een woordvoerder van NOB-wegtransport. de grootste werkgeversorganisatie op transportgebied. Op interna tionaal gebied is men al jaren van mening dat met het systeem nau welijks te werken valt. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft daar nu wel oren naar en voert gesprek ken met werkgevers en werkne mers over verbetering van de re geling. Over met name het controlebeleid in Nederland werkt de voorlopi ge adviescommissie uitvoering rijtijdenwet 1936 momenteel aan een advies aan de minister en staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Er zou een rechtvaar diger beleid moeten komen, met een gelijke behandeling voor zo wel het beroeps als het eigen ver- Voorstel Algemene Energieraad: T>T> DEN HAAG (GPD/ANP) - De voorzitter van de Algemene Energieraad, dr. ir. A. Oele, is van mening dat er snel 25 grote windmolens moeten worden ge plaatst in Nederland die stroom aan het elektriciteitsnet gaan le veren. Dat zei hij gisteren tijdens het publiceren van een advies over de stroomvoorziening. Volgens Oele is er door molens op te stellen wel 600 megawatt aan stroom te vergaren. Er hoeven bij de windmolens die op korte termijn moeten komen, nog geen bassins voor opslag te worden gebouwd, zoals in het plan-Lie- vense voor de Markerweer. "De industriële ontwikkeling van windmolens moet nu snel een impuls krijgen. We moeten die dingen gewoon proberen" Uiteindelijk verwacht Oele dat er wel 2000 megawatt door wind energie kan worden opgewekt. Dat is dan plm. 10 procent van de totale stroomproductie in Neder land, zo heeft de Algemene Ener gieraad berekend. In het jaar 2000 kan het aandeel van olie en gas samen in de elek triciteitsproductie zijn terugge drongen van ruim 70 procent tot zo'n 15 procent. Over de toepassing van kernener gie doet de raad geen harde uit spraken. De meerderheid van de raad is van mening dat op dit mo ment de optie voor kernenergie moet worden opengehouden om Dr. ir. A. Oele derheid vindt het gezien de bre de maatschappelijke discussie over het energiebeleid nu niet het juiste moment om zo'n uit spraak te doen. De raad komt tot de conclusie dat elektriciteit op basis van kern energie goedkoper is dan elektri citeit uit kolen, al zegt hij erbij dat het ondoenlijk is houdbare uitspraken te doen over de kos ten van elektriciteitsopwekking in het jar 2000. De AER onder streept het belang van de geringe gevoeligheid van de prijs van elektriciteit op basis van kern energie voor brandstofprijsstij gingen. Uitstel van de besluitvor ming over de toepassing van kernenergie tot na 1984 vindt de raad ongewenst. Gezien de bouwtijd van zowel kolen- als kerncentrales is voor die tijd een beslissing nodig. Stroomveroruik Het stroomverbruik in ons land is dit jaar tot op heden, vergeleken met vorig jaar, met ongeveer een half proeent gedaald Verwacht wordt, dat de maand december in dat cijfer weinig verandering zal brengen. Dat is donderdag in Arnhem meegedeeld tijdens de vergadering van commissarissen van de nv Sep (Samenwerkende Elektriciteitsproductiebedry ven). Vorig jaar daalde het stroomver bruik voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog, met 0.2 procent. De daling sinds vorig jaar is volgens de SEP het gevolg van energiebesparingen en eco nomische recessie. Voor de ko mende tien jaar verwacht de Sep in totaal nog een lichte stijging van het stroomverbruik. In de prijzen DEN HAAG (ANP) - Op het hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag zijn de jaarlijkse ANWB-prijs en onderschei dingen uitgereikt. Voorzitter Van Veen (links) nam de Edo Bergsma-ANWB-prys in ont vangst namens zyn organisa tie. het instituut voor natuur- bcschermingseducatie. Voorzitter Van der Linden (3e van links) van de ANWB reik te voorts vier onderscheidin gen uit De eerste ging naar Lem 't Hart (2e link uit Pie* terburen voor haar zorgen bij het grootbrengen van pasge boren en zieke zeehonden. Ook een onderscheiding ging r .i.tr .in hitrc W K: irm-r (midden) uit Amersfoort, die de landelijke stichting monu- mentenwacht in het leven heeft geroepen. De laatste onderscheiding werd posthuum toegekend aan de enige tijd geleden overleden secretaris-direc teur van de stichting Neder landse Kampecrraad. H. Ver douw. voor alles wat hij op kampeergebicd heeft gedaan. Zijn zoon (rechts) nam de on derscheiding in ontvangst ROTTERDAM (ANP) - Het gemeentebestuur van Rotterdam maakt zich ernstig ongerust over de situatie in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven. In een "brandbrief' aan minister Den Uyl van sociale zaken en werk gelegenheid schrijft het Rotterdamse stads bestuur dat ernstige sociale conflicten in het stukgoed dreigen, die verstrekkende conse quenties zullen hebben voor het sociaal-eco nomische klimaat in het waterweggebied. Rotterdam wil blijkens de brief op korte ter mijn een gesprek over de problematiek met minister Den Uyl en met de bewindslieden van economische zaken en verkeer en water staat. Directe aanleiding voor de bnef zijn de proble men die bij het havenbedrijf Muller Thom- sen zijn gerezen. Daar dreigen tweehonderd havenarbeiders hun baan kwyt te raken als gevolg van het overhevelen van 350 000 ton lading door de rederij Nedlloyd naar zijn ei gen stuwadoorsbednjf Quick Dispatch Mul ler Thomsen en de vakbonden vinden dat Nedlloyd ook de met ontslag bedreigde werknemers moet overnemen. Daarover vindt momenteel overleg plaats. In de brief schrijft de gemeente Rotterdam dat een afnemen van de werkgelegenheid in de stukgoedsector niet valt te ontkomen. Vol gens het stadsbestuur moet er naar worden gestreefd om de negatieve werkgelegen heidsontwikkeling zodanig geleidelijk te doen plaatsvinden dat zij parallel kan lopen met het natuurlijk verloop. Voorts denkt men op het stadhuis aan de uitbreiding va het aantal functies in de "reservepool" van de Stichting Samenwerkende Havenbedrij ven SUB De gemeente Rotterdam wil de grote proble men waarmee de stukgoedsector worstelt zo snel mogelijk bespreekbaar krijgen, zowel by werkgevers en werknemers als by de in dividuele bedryven Overleg zou naar het oordeel van het Rotterdamse stadsbestuur moeten leiden tot samenwerkingsvormen in het stukgoed. 70.50 71.00 67,50 67.80 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN G 3700, I. Sch*ep*hyp 194 00 287.00 91.10 52.60 66,00 ier-NDU ■on. Hyp. 46,50 43Ï40 38.60 70,30 13.50 91.50 86.70 110,30 139]50 2.60 28.10 40,70 37,50 220,50 364,00 363.00 110.30 140S0 2.60 28,40 151.90 50.70 25.20 272.00 273,00 50,00b 50.00e 165.00 165.00 220.00 22000 BELEGGINGS INSTITUTEN 1350,00 1320.00 90.00a 90.00a 288.00 287.00 226 50 224.50 87.50 97.50 GOUD EN ZILVER Goud fbnmeual 31?oo - 32400 Zilver fijn metaal 570 - 673 BUITENLANDS GELD Amerikaan** dollar 2,39 .108) 42.75 45.75 Joe«Ml dinar ll Beursoverzicht 'AMSTERDAM (ANP) - Hoewel Wall Street gisteren wegens oen feestdag gesloten bleef was de stemming in Amsterdam van daag aan de vaste kant. In het eerste halfuur van de handel trokken veel noteringen verder aan. zodat rond het middaguur voor Koninklyke Olie de winst tot ruim een gulden was opgelo pen op 88.50. Akzo was «-en hal ve gulden beter op ƒ23.50 en Philips trok dertig cent aan op 19,90. Unilever was veertig cent hoger op j 152.20. Hoogovens bleef op 13.50 staan, maar KLM was nog steeds het kind van dc rekening met een verlies van 1 op ƒ91 De ban ken waren vry vast. ABN werd anderhalve gulden duurder op t 288 en AMRO bank veertig cent op 53. terwijl de NMB een gulden by boekte op 141 WUH steeg 1 tot 64 50 en FGH zeventig cent op 47.20 De ver zekenngsaandelen waren frac tioneel hoger, maar Ennia bleef vastgespykerd op 122 Ook de bouwers waren een kleinigheidje beter. Van dc uitgcversaandclen won Elsevicr-NDU nog 2 op 133, VNU was evenwel 1,30 Uger op 50,70.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23