CDA-burgemeester moet uit Senaat 'Afstands- moeders' komen uit isolement Reageerbuisbaby ook in Nederland Leidse gespreksgroep wil leemte opvullen Partij laakt dubbelfunctie "Commissie nodig voor beheersen rijksgeld" "Proces tegen moet openbaar" Bultman: CDA teveel een reactiepartij Ds.A.Vergunst overleden I PAGINA 8 MAANDAG 23 NOVEMBER 198 VHMIAH BREDA - Burgemeester R. P. H. Oudenhoven van de Overijsselse gemeente Diepenveen dient onmid dellijk zijn zetel in de CDA-fractie van de Eerste Kamer op te geven. Com binatie van beide functies werd zaterdag door de CDA-partijraad in Breda niet langer toegestaan. Daarentegen mag mevr. R. van Soest-Jansbeken, burgemeester van het Limburgse Arcen en ook DEN HAAG - Tweede Kamerlid Van Amelsfoort, financieel spe cialist van de CDA-fractie, wil dat er een bijzondere kamercom missie in het leven wordt geroe pen die moet helpen de over heidsuitgaven in de greep te krij gen. Hij zei dit gisteren voor de AVRO-radio. Al tijdens het debat over de rege ringsverklaring legde Van Amelsfoort sterke nadruk op een betere beheersing van de over heidsuitgaven. "Die stijgen nog steeds te snel", zei hij gisteren. Van Amelsfoort werkt aan een plan voor een bijzondere kamer commissie waarin naast de fi nanciële specialisten ook specia listen op andere beleidsterreinen zitting hebben. "Tot nog toe zijn de financiële specialisten er niet in geslaagd om de vele wensen die in het parlement leven en die geld kosten, in banen te leiden", aldus het CDA-kamerlid. CDA-Eerste-Kamerlid, nog even beide functies tegelijk uitoefe nen. Er zal een speciale commis sie worden ingesteld die haar „geval" zal onderzoeken, zo be sloot de partijraad. Het CDA staat sinds dit voorjaar niet meer toe dat het lidmaat schap van Eerste of Tweede Ka mer wordt gecombineerd met het burgemeesterschap. De heer Oudenhoven en mevrouw Van Soest-Jansbeken kregen op de CDA-partijraad van 20 juni jl. al de aanzegging te kiezen. De heer Oudenhoven liet daarop niets meer van zich horen en bleef beide functies uitoefenen, wat hem zaterdag kwam te staan op de opdracht om nu onmiddel lijk een van beide functies op te geven. Voor mevrouw Van Soest-Jansbeken waren er echter verzachtende omstandigheden. Zij heeft het CDA-bestuur gewe zen op een brief van de voormali ge KVP-voorzitter P. van Zeil (nu staatssecretaris van econo mische zaken), die haar toezeg gingen zou hebben gedaan over het wel mogen blijven uitoefe nen van burgemeesterschap en Kamerlidmaatschap. CDA-voorzitter Bukman wilde daarom zaterdag niet meteen een uitspraak over haar doen. „Het gaat immers om mensen", zei hij. Toegegeven werd dat „een nare vergissing is gemaakt". Omdat bovendien niet duidelijk was op welke gronden Van Zeil zijn toe zeggingen aan de Arcense burge meester heeft gedaan, werd be sloten een commissie van onder zoek in te stellen. Hangende dat onderzoek blijft mevr. Van Soest haar dubbelfunctie uitoefenen. Mocht het partijbestuur na dat onderzoek besluiten om die si tuatie te laten voortbestaan, dan zal de CDA-partijraad zich daar over opnieuw willen uitspreken. ROTTERDAM (ANP) - De ad vocaat van de 17-jarige Rob Z., die woensdag als eerste zogenoemde Dodewaard-ar- restant wordt berecht door de kinderrechter in zijn woonplaats Rotterdam, zal een openbaar proces eisen. De gebruikelijke besloten heid bij zittingen van de kin derrechter is volgens de ver dediger en ook volgens de Dodewaard Gaat Dicht-be- weging bij dit, wat zij noe men politieke proces, niet op zijn plaats. De verdediger zal woensdag in Rotterdam vier getuigen op roepen; twee mede-demon stranten en de twee "stillen", die Rob Z. hebben gearres teerd. Rob Z. zelf zegt over zijn arrestatie in een verkla ring: "Door gasgranaten, die vlak voor mijn voeten ont ploften, kon ik vijf minuten Dodewaardrellen: lang niets meer zien en met veel moeite ademhalen. Ik was hierdoor zo kwaad ge worden, dat ik in blinde woe de twee stenen gooide naar de Mobiele Eenheid. Rob Z. zegt bij zijn ahestatie door de agenten in burger te zijn ge schopt en geslagen. Op 10 en 11 december zullen de zeventien meerderjarige in september opgepakte Dode- waard-actievoerders voor de rechtbank in Arnhem ver schijnen. De Dodewaard Gaat Dicht-beweging, die de monstraties rond deze pro cessen heeft aangekondigd, beschouwt de berechtingen als politieke gebeurtenissen. De processen zijn bedoeld, aldus de beweging, om de an- ti-kernenergie-activisten nog verder te criminaliseren en te isoleren. Ook vindt de beweging, dat ten onrechte slechts enkele actie voerders tijdens de blokka- deweek zijn gearresteerd. De beweging meent lot slot, dat de werkelijke schuldigen politie, autoriteiten enz. buiten schot blijven. HEINO (ANP) - De 29-jarige Van E. ligt levensgevaarlijk gewond op straat, terwijl een agent zijn broer onder schot houdt. Na de beroving van een man reed het tweetal in op een politie-auto, die hen tot stilstand wilde brengen. Eén en ander gebeurde zaterdagavond in Heino. De beroving vond plaats in het naburige Olst. Ook daarbij viel een gewonde, doordat de twee broers de overvallene met een steen op het hoofd sloegen. Bij de arrestatie liepen ook de 25-jarige broer van Van E.ende twee agenten lichte t dingen op. BREDA (GPD) - „De solidariteits- heffing is natuurlijk een beroerd ding. Het is een gewone belas tingverhoging met een mooie naam. Maar het dient een goed doel en in dit geval heiligt het doel de middelen". Dat zei pre mier Van Agt zaterdag op de CDA-partijraad in Breda. Volgens Van Agt zal het in 1982 on mogelijk zijn op andere manie ren aan geld te komen. Maar CDA-fractieleider Lubbers liet op dezelfde partijraad blijken daar niet van overtuigd te zijn. „De solidariteitsheffing fru streert en ontmoedigt datgene wat in het bedrijfsleven bezig is", zei hij. Lubbers pleitte voor ge spreide verantwoordelijkheden. UTRECHT (GPD) - Binnen afzien bare tijd kunnen ook in ons land zogenaamde reageerbuisbaby's worden geboren. In het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis zullen twee artsen eind december-be- gin januari vrouwen gaan behan delen die ongewenst kinderloos zjjn. Dit meldt het maandblad 'Ouders van Nu' in zijn decem bernummer. De behandeling wordt mogelijk doordat de medisch-ethische commissie van dit academische ziekenhuis onlangs definitieve toestemming voor het project heeft gegegen. Het gaat om bui- tenbaarmoederlijke bevruch ting, zoals die enkele jaren gele den voor het eerst in Engeland werd toegepast. Daarbij wordt een rijpe eicel verwijderd uit de eierstok en in het laboratorium samengebracht met zaadcellen van de echtgenoot. Als de eicel zich innestelt in de baarmoeder verloopt de zwangerschap ver der zoals ieder normale zwanger schap. Dr. B. Alberda van de afdeling gy naecologie en prof. dr. G. H. Zeil maker van de afdeling fysiologie willen voorlopig alleen vrouwen behandelen die onvruchtbaar zyn doordat hun eileiders ontoe gankelijk zijn. Per week kunnen twee tot drie vrouwen met deze methode worden behandeld. In Engeland en Australië zijn al ver scheidene reageerbuisbaby's. Uit die landen is inmiddels be kend dat meer dan 10 procent van de behandelingen het ge wenste gevolg heeft In totaal zijn op de wereld nu ruim 100 zwangerschappen die volgens deze methode tot stand zijn ge bracht. „waarbij niet elk probleem met een weer via de overheid en een of andere collectieve regeling wordt opgelost". Lubbers benadrukte dat „er geen misverstand over mag bestaan dat in deze kabinetsperiode ge werkt zal worden aan de midden school. We moeten oppassen on szelf aan te praten dat nu een fa tale gebeurtenis voor de deur staat", zei hij. CDA-voorzitter Bukman uitte in zijn openingsrede opvallend scherpe kritiek op zijn eigen par tij. Hij zei dat het CDA te weinig aansluit bij de ontwikkelingen in de maatschappij. „We moeten een goede actiepartij worden. In de praktijk zijn we te vaak reac tiepartij. We kijken de kat uit de boom, we vinden het makkelij ker als anderen initiatieven ne men in plaats van zelf het voor touw te nemen. Reageren ligt ons meer dan ageren. We profile ren ons meer door wat wij afwij zen dan door wat we voorstaan. We besturen liever dan dat we bestoken". Als reden voor die opstelling gaf Bukman het feit dat het CDA als middenpartij altijd tussen uiter sten zit en altijd heeft kunnen meeregeren. Daardoor is het CDA beducht voor meningsver schillen. Juist door te tonen keu zes te durven doen kan het CDA zijn aantrekkingskracht op de jeugd vergroten, aldus Bukman. In Kalamazoo in de Verenigde Staten ia na een ernstige ziekte ds. A. Vergunst (55) overleden. Hij was daar sinds het begin van dit jaar predikant van de Gereformeerde Gemeente. Ook g gaf hij les aan een theologische school van de Gereformeerde Gemeenten. Ds. Vergunst, die in 1926 in Leiden werd geboren, heeft in de Gere formeerde Gemeenten een voor aanstaande plaats ingenomen. Tot aan zijn vertrek was hij pre dikant in Veen (Nb) en docent aan de theologische school in Rotterdam. Voorzitter is hij ge weest van de commissie (depu- taatschap) in zijn kerk voor de 'verhouding tot de hoge over- heid' en van de commissie voor de buitenlandse kerken. Ook buiten zijn kerk toonde hij grote inzet. Zo was hij voorzitter van de Vereniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs en hoofdbestuurslid van de Staat kundig Gereformeerde Partij. Ds. Vergunst zal in Nederland wor den begraven. Wanneer en waar dat gebeurt, is nog niet bekend. Synode De hervormde synode heeft ds. W. R. van der Zee te Den Haag benoemd tot secretaris van de Raad voor de Herderlijke Zorg en de Raad voor Kerk en Gezin van de Hervormde Kerk. Hij is de opvolger van ds. R. Kaptein, die met pensioen is gegaan. Ds. Van der Zee is sinds 1968 predi kant in Den Haag. Van het blad 'Woord en Dienst' is hy hoofdre dacteur. Dr. S. Gerssen te Utrecht wordt rector van het hervormd semina rium in Doorn, als opvolger van ds. M. G. J. van der Velden. Hij is sinds 1965 secretaris van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israel. Zoals wij vrijdag in een groot deel van onze oplage al bericht ten, benoemde de synode vrij dagmiddag dr. G. H. ter Scheg- get tot kerkelijk hoogleraar in' de christelijke ethiek aan de Leidse universiteit. Nader is be kend geworden, dat op dr. Ter Schegget 29 stemmen werden uitgebracht. Dr. S. Meijers, pre dikant in Leiden, kreeg 18 stem men. Het is een grote groep vrou wen, van van het merendeel er zich wel voor zal hoeden om er openlijk voor uit te ko men een kind te hebben afge staan. Feit is echter dat de 'af standsmoeders', er komen er ieder jaar 140 vaak juri disch afstand hetben gedaan. Maar dat houdt niet automa tisch in dat ook de emotione le banden zijn doorgesneden. Voor die vrouwen is er een mogelijkheid om uit hun iso lement te komen. De FIOM, een hulpverleningsorganisa tie bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap, heeft in verschillende plaatsen ge spreksgroepen voor af standsmoeders opgericht. Daarover gaat bijgaand ver haal, dat wordt aangevuld met het relaas van Fieke, eei> afstandsmoeder. Ankie van Bijnen en Karin Leeuwen van de FIOM: "Afstands moeders konden hun ervaringen nooit "Ik zeg wel eens: als ik toén de steun en de mensen had gehad die ik nu om me heen heb had ik nooit afstand gedaan van m'n kind. Maar toén was er niemand die me opving. Wat ik veel hoor de, dat waren opmerkingen als 'hoe heb je zoiets kunnen dóén?'. Vandaar dat ik nu weet dat ik nooit mensen zal veroor delen, om niks niet". Fieke (29) heeft acht jaar geleden haar kind afgestaan. Ze is dus 'af standsmoeder', zoals dat in nette termen heet. Daardoor behoort ze bij een tot dusver volstrekt anonieme groep vrouwen, die (vroeger méér dan tegenwoor dig) door sommigen toch wel met de vinger wordt nagewezen: je kind wegdoen, afstaan aan een ander, dan heet je een ontaarde moeder te zijn. Het hoe en waar om van die afstand, daarvan is het voor de buitenwereld moei lijk om zich een beeld te vormen. Voor Fieke was de reden om tot zo'n beslissing te komen in elk geval treurig te noemen. Want, zoals ze het zelf kort en bondig stelt: "Je doet het echt niet zó- Ze schetst de grond voor die beslis sing: "Ik raakte in verwachting op een moment dat ik mijn rela- tic de mist in zae fïaan lk wilde opnieuw beginnen, alleen verder gaan. Daarom vroeg ik m'n huis arts om een abortus. Ik wist wat het was, ik had al een kind. Ik wist dat ik het toen psychisch niet aan zou kunnen om er een kind bij te krijgen. Maar mijn arts vond dat ik het kind moest laten komen, dan kon ik het later altijd nog afstaan... Dus dat heb ik toen maar gedaan, wat moest ik anders?" Als uit een soort zelfbescherming liet de hele juridische afstand sprocedure haar in die tijd vrij koud. Pas twee jaar later, zo blijkt uit Fieke's verhaal, kwam de klap. "Pas toen ging ik besef fen wat ik gedóén had. Ik had het toen beter, en ging eraan twijfe len of mijn beslissing wel goed was geweest. En daaraan twijfel ik soms nog. Vooral in tijden dat het goed gaat denk ik: wat heb ik toch gedaan, had een kind hier niet bij gepast?" Juist voor vrouwen als Fieke, die na de bevalling hun kind ter adoptie afstaan heeft de Fiom, een landelijke hulpverleningsor ganisatie bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap, in ver scheidene plaatsen in het land gespreksgroepen opgericht. In Amsterdam en Utrecht draaien dergelijke groepen al - met veel succes. Veel afstandsmoeders, die er vaak lange reistijden voor over hebben om in zo'n groep te kunnen meedraaien, hebben het idee dat er na jaren dat ze hun specifieke problemen niet kwijt konden, een leemte is opgevuld. In snel tempo verrijzen de ge spreksgroepen nu in andere plaatsen in het land: Arnhem, Haarlem. Alkmaar en vanaf de 24-ste van deze maand gaat er ook in Leiden een groep van start voor vrouwen uit de regio Den Haag - Rotterdam - Leiden. Ook. of liever gezegd: juist voor vrouwen die al langer geleden afstand deden, staat deelname: aan de groep open. Door het ta boe dat er nog immer rust op het 'kind weggeven' is het juist die categorie afstandsmoeders die, in hun isolement, blijven pieke ren en denken. Fieke weet ervan mee te praten. Ze moest haar er varingen grotendeels alleen ver werken. "Ik heb vrienden die ik al jéren ken, maar die het niet weten. Ik ben bang dat ik ze kwijt ben als ze het horen, dat ze niks meer met me te maken wil len hebben." Opmerkelijk ge noeg legt Fieke een grote mate van zelfverzekerdheid aan de dag zodra mensen haar geheim ontdekken en haar daarmee con fronteren. Fieke pleegt dan de opmerking te maken: "Nou en wat dan nog? Zit jij ermee? Ik denk eerder dat lk ermee zit". Dat alles neemt niet weg dat Fieke hoopt door de gespreksgroep fi guurlijk gesproken meer afstand te kunnen nemen van de gebeur tenis. Blijven knagen zal er altijd iets. "Ik heb het die dokter altijd kwalijk genomen dat hij zó rea geerde. Maar het lag toen alle maal veel en veel moeilijker dan nu". JDe twee begeleidsters van de toe komstige groep in Leiden, Karin van Leeuwen van de Fiom-Lei- den en haar Rotterdamse collega Ankie van Bijnen hebben vrij vastomlijnde ideëen over het doel van de gespreksgroep. Dat uiteindelijke doel moet het ver werken van de 'afstand ter adop tie' zijn. Ankie daarover: "Leren om ermee om te gaan in het da gelijks leven. Want over abortus en echtscheiding word ontzet tend veel gepraat en geschreven, maar afstandsmoeders konden hun ervaringen tot nog toe ner gens kwijt. Ook niet bij officiële instanties. En als je er nooit over kunt praten kun je er ook moei lijk vrede mee krijgen." Het aantal vrouwen dat een kind na de geboorte afstaat is sinds een tiental jaren vrij constant ge bleven. Jaarlijks zijn het er onge veer 140. In eén op de twaalf ge vallen gaat het om getrouwde vrouwen. Een groot deel van die vrouwen ziet de noodzaak om het kind af te staan in, maar dat wil niet zeggen dat ze er verder niets mee te maken willen heb ben. De afstandsmoeders van nü hebben op'die van tien, vyftien jaar geleden vóór dat met hun wensen ten aanzien van on der meer het adoptief gezin al wel enigszins rekening wordt ge houden. Karin: "Vijftien jaar ge leden was dat helemaal anders. Een moeder die afstand deed van haar kind had niets in te bren gen. Ze stond haar kind af en daarmee uit. Zo'n moeder telde gewoon niet meer mee. Ze werd weggestopt in een tehuis of op het platteland. Maar vandaag de dag begint het tot de Raden voor de Kinderbescherming en de SIAZ, de Samenwerkende In stellingen Adoptie Zaken, door te dringen dat er wel degelijk re kening gehouden moet worden met de wensen van een afstands moeder. En ikzelf zal me steeds inzetten om zoveel mogelijk ge daan te krijgen, dat wensen die heel redelijk zijn worden inge willigd. Als een moeder wil dat het kind gelovig wordt opgevoed bijvoorbeeld, of vegetarisch, of wil dat het kind in een sportief gezin terechtkomt. Ik noem maar een paar voorbeelden". Maar voor het zover is dat een af standskind definitief in een ge zin is opgenomen heeft zich -in juridische zin- het nodige afge speeld. De procedure verschilt per rayon, maar grofweg gesteld gaat deze als volgt: de baby komt eerst drie maanden in een gast gezin. Tijdens die proefperiode heeft de natuurlijke moeder de tijd om over haar beslissing na te denken en er eventueel op terug te komen. Daarna kan ze er offi cieel nog wel op terugkomen, maar in de praktijk is het na zo'n proeftermijn uiterst moeilijk om de klok terug te draaien. De af standsmoeder dient bij een zit ting van de rechtbank te ver schijnen om duidelijk te maken dat zij het eens is met een onthef fing uit het voogdijschap. De adoptieouders moeten een jaar voor een kind hebben gezorgd, willen zij de voogdij krijgen en de adoptie kunnen aanvragen. Uiteindelijk tekent de (meerder jarige) afstandsmoeder, zo'n an derhalf jaar na de geboorte van haar kind, de akte van berusting. Een omslachtige, maar vooral lange weg ligt er open voor de moeder die afstand wil doen van haar kind. Karin van Leeuwen: "Dat is het nare. Je moet haar tel kens benaderen om officieel te vragen of ze het met de beslis sing van toen nog eens is. Terwijl i ze in feite toch^geen kans meer zou maken om er nog op terug te komen." Toch heeft dat benaderen ook posi tieve kanten. De natuurlijke moeder hoort na een lange tijd weer hoe het op dat moment met haar kind gaat, indien ze daar uit drukkelijk om vraagt. Dat kan een geruststelling voor haar zijn. Formeel heeft ze daarna geen en kel recht meer om ooit nog iets over haar kind te horen, tenzy er afspraken met het adoptief gezin worden gemaakt. "Een hele moeilijke zaak" zeggen Ankie en Karin, elkaar afwisselend. "De laatste paar jaar is er iets meer mogelijk, maar vroeger was dat zeker niet het geval. Afstands moeders moesten gewoon niet zeuren. En juist dié vrouwen zien we nu hier terug, na jaren. Om dat ze er toch nog mee zitten. Ook omdat hun persoonlijke si tuatie in die jaren vaak is veran derd, dat ze nu misschien een an dere beslissing zouden nemen. Daarom wijzen wij er steeds op dat de omstandigheden toén an ders waren, dat de beslissing van destijds de enige juiste was. Dat geeft rust". Heel expliciet stellen de maat schappelijk werksters met de ge spreksgroepen niet de bedoeling f te hebben om afstandskinderen 'op te sporen'. Zij vinden dat geen taak voor de Fiom. Officieel weet de natuurlijke moeder niets van het kind. Maar het komt meer dan eens voor dat zowel na tuurlijke moeders als geadop teerde kinderen naar elkaar op zoek zijn. Dat is ook gebleken uit de gespreksgroepen die in het land bezig zijn. Juridisch een kind afstaan betekent niet auto matisch alle emotionele banden verbreken. Fieke daarover tenslotte: "Als mijn kind nieuwsgierig is komt- ie er achter wie z'n echte moeder is. De kans bestaat dat hij op een goeie dag voor de deur staat. Ik heb er al dikwijls aan gedacht hoe ik dan zou reageren, maar ik weet het niet".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 8