Reactie Moskou onjuist Politie Ulster waarschuwt Pf| Schmidt in rol van bemiddelaar Gaddafi gaat niet naar Arabische top KRAMERS' Sadat negeerde Gods gebod ii 1J ILÊ VS betreuren 'overhaaste uitspraak 11 Benn verliest post in schaduwkabinet "Acties IRA bedreiging voor gemeenschap" Een eigentijdse presentatie van het Nederlands van nu: GROOT WOORDENBOEK NEDERLANDS i Bij bezoek Brezjnjev VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 CAIRO CUPI) - Twee Egyptenaren die van moord op president Anwar Sadat zijn beschuldigd, hebben gezegd dat zij besloten tot zijn dood omdat hij de emancipatie van vrouwen en de schei ding tussen kerk en staat voorstond. Het Egyptische dagblad Al Gomhouria schrijft dat niet één van de vier vermeende moordenaars Sadats besluit om vrede met Israel te stichten had aangevoerd als reden voor de moordaanslag. Het viertal verschijnt morgen voor een militaire rechtbank, samen met twintig beklaagden die van medeplichtigheid zijn beschul digd. De derde beklaagde, Atta Tayel Rahil, heeft volgens het dagblad gezegd dat hij besloot aan de aanslag deel te nemen omdat Sadat Gods gebod had genegeerd dat vrouwen binnenshuis behoren te blijven en zich vrolijk had gemaakt over de sluier. Rahil zei dat hij had gehoorzaamd aan een bevel van God in de zekerheid dat hij als "martelaar in het hiernamaals" zou voortbe staan. PARIJS (AFP) - De Libische lei der. kolonel Ghaddafi, heeft gis teren bekendgemaakt niet per soonlijk te willen deelnemen aan de Arabische top volgende week in Marakko. Hij zei in een in Pa rijs via de radio opgevangen toe spraak, dat hfj niet aan een tafel wil gaan zitten met hen die de vijand hebben erkend. Begin hebben ontmoet en zij aan zij met hem liepen bij de begrafenis van president Sadat van Egypte. Met deze uitlating verwees de Li bische leider overduidelijk de Soedanese leider Nimein. De top in Marokko van de Arabi sche Liga zal zich concentreren op bespreking van het Saoedi- sche plan voor een regeling van de kwestie van het Midden-Oos ten. De Arabische voorstanders van een harde lijn tegenover Is raël. waaronder Libië, bleken volgens de berichten van giste ren nog geen overeenstemming te hebben bereikt over hun op de top in te nemen standpunt tegen over dit plan De Libische radio zond de rede uit, die Ghaddafi hield voor de bui tengewone zitting van het „con gres van het Arabische volk Hij verweet de Arabische regeringen „dat ze afzijdig bleven toen Ame rika bezit nam van Egypte. Soe dan. Oman en Somalië (vier lan den in het Midden-Oosten waar mee de Verenigde Staten nauwe militaire betrekkingen onder houden (red toen de Ameri kaanse vloot Libië aanviel en de territoriale wateren en het lucht ruim schond''. Ook maakte hij gewag van Ameri kaanse agressie jegens Libanon en Bagdad. Daarmee bedoelt de Libische leider kennelijk acties van de Israëlische luchtmacht, namelijk het bombarderen van een Iraakse reactor en het leggen van bomtapijten over de Libane se hoofdstad Beiroet. Ghaddafi waarschuwde, dat „allen die de weg volgen van Sadat, die samen blijven werken met de vijand of dat proberen, hetzelfde lot zal treffen als dat wat Sadat is over komen. of ze nu in Egypte wonen of niet". WASHINGTON (Reuter/ANP) - De Verenigde Staten be treuren "de overhaaste en ongelukkigerwijze onjuiste reactie" van de Russische autoriteiten op de voorstellen van president Reagan over de vermindering van de kern- bewapening. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington gisteren bekendgemaakt. LONDEN (AP) - Tony Benn. de leider van de linkervleugel van de verdeelde Britse Labourpartij is gisteren van zijn post als de parlementaire woordvoerder voor Labour ontheven nadat par tijleider Michael Foot de af gevaardigden had gezegd niet voor hem te stemmen. De uitslag van de jaarlijkse verkie zingen door de 246 Labour'parle- mentariërs van het 635 zetels tel lende Lagerhuis voor de eerste woordvoerder van het zoge naamde schaduwkabinet, bete kende een overwinning voor Foot en de gematigde leden van zijn partij. Benn kreeg 66 stemmen, 22 minder dan vorig jaar en kwam hiermee op een 20ste plaats. 43 Parlemen tariërs van de oppositiepartij streden om de 15 verkiesbare plaatsen in het uit 22 leden be staande schaduwkabinet, dat nu wordt gedomineerd door gema tigden. De overige zetels worden automa tisch bezet door de leider, diens plaatsvervanger, drie vooraan staande Labourfunctionarissen, de partijvoorzitter en de kamer voorzitter van het Lagerhuis. Benn. een vroegere minister voor energie, kwam met een grimmig gezicht de kamer van het parle mentsgebouw uit waar de uitsla gen van de stemming bekend waren gemaakt. "Michael Foot is nu gevangen in een zeer rechts schaduwkabi net", zei hij. Maar hij voegde er aan toe: "Het was een eerlijke stemming". Denis Healey, die tijdens de partij- conferentie van deze herfst nog maar net zijn functie van plaats vervangend leider van de La bourpartij uit handen van Benn wist te houden, noemde de uit slagen "zeer bevredigend" Een Egyptische soldaat laat zich via een touw zakken uit een vliegende helicopter. Dit ge beurde tijdens de gezamenlijke oefening die Egyptische Amerikaanse soldaten op dit moment in Egypte houden. Schip vergaan bij Engeland LONDEN (AFP) Voor de Engel se kust ter hoogte van Cornwall is de Belgische trawler „Torna do" vergaan. De kapitein van het schip is omgekomen en vier an dere opvarenden worden nog vermist. Het wrak van het schip is gisteren gevonden. Volgens de Engelse kustwacht is de „Tornado" in stormachtig weer vergaan. Het lijk van de kapitein werd giste ren door een andere Belgische trawler uit zee opgehaald. De Engelse kustwacht heeft wei nig hoop dat de vier vermisten nog in leven zijn. De reddings boot is leeg aangetroffen in de buurt van de trawler. Woordvoerder Dean Fischer zei, dat de voorstellen van de Ameri kaanse president aan Moskou om de 1.100 kernkoppen die op Europa staan gericht, te ontman telen in ruil voor een afzien van de plaatsing van 572 Pershings-2 en kruisraketten door de Navo, illustreren dat de Verenigde Sta ten uit zijn op "serieuze onder handelingen over de verminde ring van het kerngevaar" De Amerikaanse teleurstelling be trof de commentaar die het pers bureau Tass woensdag had gege ven. Daarin werden de voorstel len van Reagan als "propagan da" bestempeld. Het Witte Huis sprak van een mis vatting van Moskou. Regerings functionarissen en deskundigen op het gebied van de wapenbe heersing verklaarden het echter niet uit te sluiten, dat de Russen nog met een serieus tegenvoor stel zullen komen. Woordvoerder Larry Speakes van het Witte Huis zei dat president Reagan zeer ingenomen was met de gunstige reacties van Westeu- ropese regeringen en kranten. De president zag daarin een be wijs dat hij erin geslaagd was de twijfel over de Amerikaanse be reidheid om naar wapenvermin dering te streven, bij de bondge noten weg te nemen. Beschuldiging In de tweede reactie op Reagans toespraak van woensdag be schuldigde Tass de V.S. ervan dat zij de bewapeningswedloop willen opvoeren en zich voorbe reiden op een beperkte kernoor log in Europa. Volgens het hoofd van het persbureau, Sergei Lo- sev, was Reagans rede bedoeld om niet-geïnformeerde mensen •DIJON (UPI) - Op een parkeer plaats langs de snelweg bij Beaune is radioactieve olie uit een vrachtwagen gelekt. De om geving is niet besmet, zo heeft de Franse politie gisteren mee gedeeld. De chauffeur, die vaten met radioactief afval vervoer de, merkte toen hij stopte, dat uit één van de vaten olie lekte. De olie kwam terecht in de vrachtwagen. De politie zette de omgeving af en haalde er des kundigen bij. Dezen pompten de olie over in een ander vat. de indruk te geven dat de V.S. plotseling een vredesinitiatief hebben ontplooid. "Ongelukkigerwijze gaat het in fei te meer om een propagandakus- sen dat de ongunstige politieke consequenties van de koers van de V.S. moet opvangen", aldus Losev. Die koers hield volgens hem "het voorbereiden van een beperkte kernoorlog op het (Eu ropese) continent". In Oost-Europa heeft de pers over de hele linie negatief op Reagans rede gereageerd, met uitzonde ring van de Roemeense bladen die er tot dusver het zwijgen toe deden. Evenals in de kritiek van Tass waren de afwijzende Oost- europese reacties gebaseerd op twee argumenten: de rede van de Amerikaanse president was een "propaganda-operatie" en zijn voorstellen zijn 'onaanvaard baar' voor de Sowjet-Unie. Geringschattend In tegenstelling tot de overwegend positieve reacties van de kant van de Westeuropese regeringen en bladen, toonden woordvoer ders van de 'vredesbeweging' in West-Duitsland en andere lan den zich sceptisch of gering schattend. In Nederland heeft ook Pax Christi het voorstel van de Amerikaanse president Reagan over de nul-op tie van de hand gewezen. Het plan van de Verenigde Staten stelt hoge eisen aan de Sowjet- Unie terwijl bekend is dat de Sowjet-Unie die onaanvaardbaar acht. Het gaat dan ook om een schijnaanbod van Amerika en het lijkt een poging te zijn om de Westeuropese vredesbewegin gen de wind uit de zeilen te ne men, aldus een woordvoerder van Pax Christi. President Reagan is zelf overigens "zeer tevreden" over de eerste reacties in de Verenigde Staten en de wereld op de rede die hij woensdag heeft uitgesproken. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, woensdagavond verklaard. De eerste buitenlandse reacties die op het Witte Huis zijn binnenge komen. waren "zeer gunstig", al dus Speakes. Hij zei dat de woor den van Reagan "buitengewoon goed ontvangen" zijn. BELFAST (UPI/AP) - De Noord- ierse politie heeft gisteren ge waarschuwd dat het provisionele IRA van plan is leidende burgers te vermoorden in het kader van zijn plan Ulster in wanorde te storten. "De doeleinden van het provinciale Ierse Republikeinse Leger vormen een bedreiging van de hele gemeenschap, pro testant zowel als katholiek", al dus de verklaring van de Royal Ulster Constabulary. "Hun plannen druisen in tegen het welzijn van de gehele gemeen- ADVERTENTIE schap en de politie rekent op de samenwerking en steun van de gehele gemeenschap om levens te beschermen en de vrede te be- Door verhoogde waakzaamheid is al een bomcampagne van het IRA verijdeld, aldus de verkla ring. Hier werd niet dieper op in gegaan. Inmiddels gingen protestantse lei ders door met kritiek op Enge land, dat aanvallen van het IRA blijkbaar niet kan voorkomen. De Britse minister voor Noordierse zaken James Prior waarschuwde de opstandige protestanten van Noord-Ierland er woensdag al voor dat Londen "tot op de bo dem van haar gezag zal gaan bu de bestrijding van de instelling van privé-legertjes". Paisley gaf verslaggevers in Bel- "Het is tijd voor daden, willen we niet ten onder gaan", zo verklaar de Paisley, die deze week voor enkele dagen werd geschorst als lid van het Lagerhuis wegens be lediging van de Britse premier. "Het is nu tijd voor ons om ons aaneen te sluiten om onze pro vincie te redden". Paisley gaf ook aan dat de burgerwacht kan worden ingezet om "republikein se bolwerken uit te roeien". De leiders van de veiligheidstroepen zijn bevreesd dat dit de inleiding kan zijn voor nieuwe sectansche botsingen en ook de zogenaamde loyalisten weer in conflict kan brengen met de Britten. De protestantse burgerwet zal waarschijnlijk maandag in Bel fast haar opwachting maken wanneer Paisley begint aan zyn eigen kruistocht om Ulster te redden. Kort voor zijn 75ste verjaardag komt de Russische staats- en partijchef Leonid Brezjnjev voor de derde keer binnen tien jaar naar Bonn. In 1973 logeerde hij in het legendari sche hotel Petersberg in het Zevengebergte, dat speciaal voor zijn bezoek voor één miljoen was opgeknapt. Dat gebaar gaf zeker de stem ming van een „nieuw begin" tussen twee regeringen weer, die vol goede moed waren nieuwe contacten met elkaar aan te knopen. De Westduit sers. die zich via de zoge naamde Oost-verdragen ein delijk hadden gevoegd in een officiële scheiding tussen de Bondsrepubliek en de com munistische Duitse Demo cratische Republiek, werden door Brezjnjev uitgenodigd toch vooral veel, voorname lijk zakelijke, betrekkingen met de Sowjet-Unie aan te gaan Toen de Russische partijleider vijf jaar later, in mei 1978, voor de tweede keer naar de Rijn kwam, was er veel min der te vieren. De ontspan- ningspolitiek begon te wan kelen en dat kenmerkte zijn bezoek. En nu, op zondag 22 november 1981, is Bonn de eerste gast heer in het Westen die Brezjnjev na de Russische in val in Afghanistan voor een bezoek van drie dagen ont vangt. Alleen al uiterlijk zal de Sowjet-delegatie opnieuw een veranderd klimaat be speuren. Ten minste elf orga nisaties, variërend van de Junge Union (de jongerenor- gaisatie van de CDU) tot aan groepen van gevluchte Af ghaanse studenten, hebben demonstraties aangekon digd. Zij protesteren tegen de bewapeningspolitiek van de Sowjet-Unie, tegen de aan tasting van de mensenrech ten in Rusland en tegen de aanwezigheid van Sowjet- troepen in Afghanistan. Politieke adres Bonn is voor de Sowjet-Unie het belangrijkste politieke adres in West-Europa gewor den. Het is geen toeval, dat de bejaarde chef van het Krem lin, die nog maar nauwelijks reist, de vermoeienissen van Leonid Brezjnjev. een bezoek naar de Bondsre publiek op zich neemt. Dat doet hij immers alleen in de hoop op politiek gewin, en niet uitsluitend vanwege de propagandaeffecten. Moskou weet natuurlek heel goed dat de Bondsrepubliek het kern land is voor de stationering van nucleaire middellange- afstandsraketten, waarin het NAVO-besluit van december 1979 voorziet voor het geval dat de onderhandelingen tus sen Amerika en Rusland in Genève mislukken. Het ligt aldus voor de hand dat Brezjnjev zal proberen een wig te drijven tussen de Ver enigde Staten en zijn belang rijkste bondgenoot in Euro pa de Bondsrepubliek Duits land. Aan de andere kant Ujkt de Russische staats- en partij- chef erop te hopen dat juist Bonn weer draden kan spin nen tussen Moskou en Was hington. Deze tegenstrijdig heid geeft de Westduitse re gering een handelingsspeel ruimte, die echter begrensd is. Tot aan het punt namelyk waar de betrouwbaarheid als westers bondgenoot in twij fel zou kunnen worden ge trokken. "OP de vlakte" In tegenstelling tot Moskou, dat de reis van Bregpjev met veel fanfare en propaganda begeleidt, houdt Bonn zich „op de vlakte" Tijdens een soort voorbespreking van re geringsleden met journalis ten gisteren in Bonn werd er van regeringswege (dit soort bijeenkomsten valt, in het Bonner jargon, onder cijfer twee. wat betekent dat nie mand bij naam geciteerd mag worden) de nadruk op gelegd dat het bezoek van Brezjnjev als een „werkbezoek" geldt en niet als een staatsvisite zo als in 1973 en 1978 Bonn wilde de wens van de Russen ook niet honoreren, dat de Russische partijchef gedurende zijn bezoek in het Paleis Schaumburg zou wo nen. De gedachte dat de Rus sen met enorme hoeveelhe den technisch materiaal de oude villa vlak naast de bondskanselarij en de bunga low van kanselier Schmidt in het centrum van de Westduit se hoofdstad binnen zouden rukken. was voor de Bondsregering niet aange naam. Net als bijna alle ande re staats- en regeringshoof den die naar Bonn komen, zal Brezjnjev in het ruim twintig kilometer verwijderde Schloss Gymnich worden on dergebracht. Oost-West Het zwaartepunt van de ge sprekken tussen de Russen en de Westduitsers vormen de Oost-West-verhoudingen. De al vermelde regerings kringen waarschuwen er met nadruk voor in bondskanse lier Helmut Schmidt iemand te zien die als „makelaar" of „bemiddelaar" tussen de twee supermogendheden zou kunnen optreden. De Bonds republiek is immers partij, üd van de NAVO. In de West duitse hoofdstad wordt daar om nu over een „Dolmet- scherfunktion" (vertalers- functie) gesproken. Dat betekent dat Schmidt die volgens het programma, waarin vanwege de gezond heidstoestand van Brezjnjev zeer lange pauzes zitten, slechts één keer gedurende twee uur met de Russische staats- en partijchef onder vier ogen zal spreken - het zijn taak acht te verduidelij ken wat precies de opvattin gen van het Westen (de NA VO, de Verenigde Staten) zijn. Helmut Schmidt, zo werd van regeringswege ge zegd, heeft over zijn komen de ontmoeting met Brezjnjev vele contacten gehad met de westerse bondgenoten. Via de telefoon wordt deze dagen nog uitgebreid gepraat met de Amerikaanse president Reagan "Misleiding" Zoals bekend, heeft Schmidt de onlangs geformuleerde voorstellen van Reagan ten aanzien van de over een week beginnende onderhandelin gen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie in Ge nève begroet en die tegelij kertijd als uitvloeisel van Westduitse diplomatieke be moeiingen gekenmerkt Vooralsnog heeft de Sowjet- Unie, bij monde van het offi ciële persbureau Tass. de re de van Reagan een „mislei ding" genoemd. Of het Schmidt lukt Brezjnjev op andere gedachten te bren gen? Als waarschijnlijk fteen andere westerse staatsman geniet de Westduitse rege ringschef vertrouwen in Mos kou (afgezien van SPD-voor- zitter en ex bondskanselier Willy Brandt, maar die be kleedt al lang geen regerings ambt meer) Maar in Moskou is ook al doorgedrongen dat de sociaal-liberale regerings coalitie. waarvan Helmut Schmidt chef is, treurige tu- den doormaakt en het niet is uit te sluiten dat over niet al te lange tud dc CDU CSU-op- positie aan de macht komt De Sowjets zullen daar reke ning mee houden, en daarom moeten dc verwachtingen over het bezoek van Brezjn jev aan Bonn maar beschei den blijven. HANS AMESZ ADVERTENTIE 2e internationale KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag 170 Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en galeries met belangrijke afdeling Moderne Kunst

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9