Opschudding rondY an Agt "Velen betrokken bij milj oenenoplichting" Lange gezichten en lange tenen Groot deel emigranten komt met heimwee terug Plannen voor accijnsverdubbeling ingediend Compromis" gevonden voor omstreden kogel De Beurs Eigenhandig is zó! Een week debatteren VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 ROTTERDAM (GPD) - Eén op de drie Nederlandse emigranten keert na kortere of langere tijd terug naar zijn vaderland. De motieven daarvoor lopen uiteen, maar doorgaans beschouwen zij zichzelf niet als mislukt. Dat is sociologen van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam gebleken bij onderzoek dat zij onder terugge keerde emigranten hebben ge daan. De belangstelling voor emigratie neemt de laatste tijd weer sterk toe. Naar verwachting zoeken dit jaar om en nabij 6000 Nederlan ders hun heil elders, twintig pro cent meer dan in 1980. De mees ten gaan naar Australië en Nieuw-Zeeland; samen dit jaar zo'n 3500. Het is ondertussen nog niets in ver gelijking met de jaren kort na de oorlog. In het topjaar 1952 ver trokken er tegen de 50.000. Van de emigranten uit die tijd zijn er overigens beduidend minder te ruggekeerd dan de dertig pro cent die in de latere iaren toch de voorkeur aan het oude vaderland gaf. Het feit dat ze niet konden wennen aan de levensstijl in het emigra- tieland bleek voor 24 procent van de remigranten de reden te zijn geweest om naar Nederland te rug te keren Eén op de vijf noemden (ook) als reden dat zij geen of slechts onbevredigend werk hadden kunnen vinden. Bij ongeveer even velen was het ronduit heimwee die tot de te rugkeer noodzaakte. Niet zelden speelde daarin invloed mee van familie in Nederland. „Brieven zijn de pest en geluidsbandjes zijn nog erger", zei één van de te ruggekeerden. „Je krijgt er heimwee van." In één op de tien gevallen was het overlijden van de partner in het emigratieland reden om naar Nederland terug te gaan. Men zocht dan steun bij familie in het moederland. Acht procent van de remigranten gaf als reden op dat zij zich in het emigratieland benauwd hadden gevoeld door een gebrek aan mentale vrijheid; in Nederland, zo hadden zij dat ervaren, was men veel vnjer geweest in zijn doen en latep en in het uiten van zijn opvattingen. Dat velen niet konden wennen aan de andere levensstijl in het land waarvan zij zo veel hadden ver wacht, kwam niet zelden door de andere omgang tussen mannen en vrouwen. Hoewel het gebrui kelijk is. dat vrouwen in de emi- gratielanden buitenshuis werken, zo zeggen de onderzoe kers in hun rapport, voelen veel emigrantenvTouwen zich gedis crimineerd. Met name Australië en Nieuw-Zeeland worden als ty pische mannenmaatschappijen bestempeld, waar de vrouw een ondergeschikte rol speelt. Degenen die terugkeerden be schouwen zichzelf bepaald niet als mislukt De inpassing in de Nederlandse samenleving blijkt echter vaak onverwacht moeilijk te zijn. Men is zelf veranderd en de Nederlandse samenleving blijkt veranderd. Het beeld van Nederland blijkt imiddels heel anders te zyn dan men elkaar in het emigratieland had voorge houden. Essentiele zaken als een woning en werk blijken na de terugkeer moeilijk te verwerven. Toch is van de teruggekeerden slechts vier procent werkloos. Bijna één op de tien die terugkwamen, emigreert opnieuw. Sommigen hebben dat al vier keer gedaan. Na terugkeer vinden ze Neder land toch minder aantrekkelijk dan ze hadden gedacht. UTRECHT (ANP) - De Landelijke Bewapeningscommissie heeft de politieministers De Ruiter (justi tie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) geadviseerd een nieuwe ontwikkelde kogel van Duitse makelij te kiezen als alternatief voor de omstreden stopkogel. De nieuwe munitie moet de zoge naamde volmantelmunitie ver vangen en is bedoeld voor ge bruik in het nieuwe politiepi stool, de Walther P5. ADVERTENTIE Uw C V-installatie altijd in topconditie I meteen onderhouds- kontrakt van rnlnjl technisch bureau ss^mampaey haarlem bv Ons kontaktadres dhr. H. Springer, Soembastraat 50, Leiden, tel 071-131298 ot 023-319454. WEERRAPPORTEN Dit heeft voorzitter H. Teeuwen van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) gisteren ge zegd na afloop van de in Utrecht gehouden ACP-ledenvergade- ring. De Duitse kogel houdt het midden tussen de huidige volmantelko- gel en de destijds door de bewa peningscommissie geadviseerde stopkogel, waarvan de verwoes tende werking na proeven te groot bleek. Gebruik van de hui dige volmantelmunitie leek ech ter ook onverstandig, omdat de kogel een doordringende wer king heeft van 90 procent (in veel gevallen schiet hij dwars door het lichaam heen zonder dat de getroffen verdachte (uitgescha keld" wordt) en een stoppende werking van maar tien procent. De destijds door de commissie- Valken voorgestelde stopkogel heeft een stoppende werking van 90 procent en een doordringende werking van tien procent. De nu voorgestelde "compromis-ko gel" heeft eveneens een enorme stoppende werking en slechts een zeer kleine doordringende werking, maar de verwoestingen die deze munitie aanricht zouden veel geringer zijn dan de stopko gel. ADVERTENTIE VENRAY (ANP) - Op het station van Venray zijn gisteravond om streeks zeven uur twee treinreizi gers lichtgewond geraakt toen een trein op een wissel ontspoorde. Het middelste deel van de trein Nijme- gen-Roermond kantelde, waardoor het treinverkeer langs Venray twee uur lang moest worden stilgelegd. Om negen uur kon het treinverkeer over één spoor weer plaatsvinden. De ravage is pas vandaag in zijn geheel opgeruimd. Senator wilde in uniform naar vredesmars HILVERSUM (GPD) - Senator Bas de Gaay Fortman had in zijn uniform van reserve-offi cier deel willen nemen aan de vredesdemonstratie, zater dag in Amsterdam. Het uitdrukkelijke verbod van minister Van Mierlo van de fensie om in uniform te de monstreren, heeft hem van dat voornemen doen afzien. Dat vertelde De Gaay Fort man gisteravond in het tele visieprogramma "Ver-van- M'n-bed-show" DEN HAAG (GPD) - Pas vanmiddag is in de Tweede Ka mer het debat over de regeringsverklaring voortgezet en zullen de ingediende moties in stemming worden ge bracht. Premier Van Agt zorgde gisteren tegen de avond voor uitstel en grote opschudding door een brief dat hij niet - zoals beloofd - om zeven uur het antwoord in twee de termijn zou kunnen geven. dingen. Naar zijn mening was het „een smoes" dat de regering onvoldoende tijd had voor het voorbereiden van de antwoor den. Hij verweet Van Agt, de Tweede Kamer als een stel kwa jongens te behandelen. „Wat aan de orde is, is dat de Ka mer moet dansen naar de pijpen van de heer Van Agt. Daar wens ik niet aan mee te doen", aldus Bakker, die zich verzette tegen uitstel van het debat tot vanmid dag. „Als de Kamer dit accep teert, dan hebben de woordvoer ders van de regeringsfracties - toch al niet zulke helden - zich voortaan op hun knieën op het spreekgestoelte te bewegen. De minister-president vindt dat hij heilig is. Dit is belachelijk". Bakker zei voorts. „Als de minis ter-president weigert te praten, dan hoort hij daar niet te zitten En als deze Kamer een beetje lef zou hebben, dan zou ze me dat nazeggen". Ook PPR-fractieleid- ster Beckers veroordeelde de handelwijze van Van Agt: „Hij gedraagt zich als een verwend kind". Het voorstel tot uitstel haalde niet temin een Kamermeerderheid Tegen stemden de (kleine) oppo sitiepartijen en een aantal leden van PvdA en D'66. WD-leider Wiegel was wel voor het uitstel. "D'66 moet de oren worden ge wassen. Daar is tijd voor nodig. Die moet de regering worden ge geven", zei hij. Uitvoerig politiek overleg over de beantwoording was nog nodig, aldus Van Agt. Daarbij ging het ook om „de opvallende onwel willendheid waarmee ik met na me door de woordvoerders van de regeringsfractie D'66 vandaag ben bejegend". D'66-leider Brinkhorst en de democraat Engwirda hadden Van Agt eer der op de dag scherp verweten dat hij in eerste termijn onvol doende op de vragen uit de Ka mer was ingegaan Tijdens een ordedebat van een klein uur verklaarde Van Agt gis teravond, dat er geen sprake was van een politiek geschil met de regeringsfractie D'66, maar van een verschil in waardering van de omgang tussen regering en Kamer. Persoonlijke gesprekken tussen hem en Brinkhorst wezen dat uit, aldus de premier. Van Agt verzekerde de Kamer dat het gevraagde uitstel alleen al vanwege de berg te beantwoor den vragen noodzakelijk was. Het kabinet moest, alvorens Van Agt kon antwoorden, standpun ten bepalen over moties die ge voelige onderwerpen betreffen. Zo liggen er moties over de kern bewapening, mogelijke kortin gen op de kinderbijslag, het scheppen van meer deeltijdba nen en over het plan om te kor ten op de ziekte-uitkeringen. De opschudding verwekkende brief aan de Kamer had Van Agt geschreven, zo verzekerde hij, buiten medeweten van de andere ministers. Vice-premier Terlouw (D'66), die net als Den Uyl (PvdA) de premier tijdens het de batje flankeerde om te bewijzen dat er geen sprake was van grote politieke problemen, zei desge vraagd „niet erg gelukkig te zijn" met de passage over de houding van D'66. Brinkhorst zei dat D'66 zich als re geringsfractie niet zal onthouden van kritiek op het kabinet. „Er is niets gezegd dat niet door de par lementaire beugel kon", zei hij. „Onze kritiek mag niet worden vertaald in politieke onwelwil lendheid" Stel kwajongens CPN-fractievoorzitter Bakker ver oordeelde de handelwijze van de premier in zeer scherpe bewoor- Belastingen Inmiddels heeft het kabinet giste ren vier wetsvoorstellen inge diend, die voorstellen tot belas tingverhoging betreffen. In to taal moet daardoor 700 miljoen gulden meer in de rijkskas vloeien. Het gaat om een geringe verhoging van de loon- en in komstenbelasting en verhogin gen van de accijns op bier (van ëén naar twee kwartjes per liter), suiker (van 4,34 naar 8,68 per 100 kilo), limonades en vruchten sappen (17 cent per liter). Deze wetsvoorstellen staan los van de zogenaamde (eenmalige) solida- riteitsheffing in 1982 en zullen in de tweede week van december in de Kamer worden behandeld. Pas daarna zullen de eerste be grotingen door het parlement ge loodst kunnen worden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg regen 10 regen 11 regen 10 regen 9 regen 10 regen 11 regen 9 geheel bew. 10 geheel bew. 10 regen - licht bew. 18 Mallorca Munchen Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel Aviv onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. half bew. licht bew. licht bew. half bew. geheel bew- half bew. half bew. licht bew. licht bew. 20 7 0 12 3 1 16 10 0 1 4 01 15 11 07 16 0 - 7 2 02 11 4 02 - 16 - 9 4 0 24 16 0 Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen en -gereedschappen, woningverbetering, woningonder houd, sanitair, energiebesparing, binnen- en buitentuinen handwerkenhan denarbeid, modelbouw, hobbies. Alles over zuinig autorijden! TT biljetten op vele stations! De beurs is open van 11.00-l7.00u en 19.00-22JOu. Zat.en ion. 11.00-l7.00u. t/fa 22 november Aboy 'Rotterdam DEN BOSCH (GPD/ANP) - Behal ve de voormalige geneesheer-di recteur, Van der S., zijn nog min stens dertig anderen betrokken bij financiële manipulaties tot een bedrag van bijna twee mil joen gulden in het Eindhovense Catharina-ziekenhuis. Dat is gisteren door Van der S. zelf meegedeeld tijdens de rechts zaak in Den Bosch tegen de van fraude verdachte geneesheer-di recteur. Naar aanleiding daarvan heeft de rechtbankpresident, mr. J. van der Loo, besloten de zaak aan te houden. De volgende zit ting vindt plaats op 14 januari van het volgend jaar. In mei 1979 werd het justieel dti- derzoek naar de gedragingen van Van der S. in gang gezet, nadat hij tegenover het bestuur van het Catharinaziekenhuis had toege geven vanaf 1974 gemanipuleerd te hebben met gelden van het ziekenhuis. Verdachte verklaar de toen dat het daarbij ging om een bedrag van negen ton, dat hij vervolgens aan het bestuur heeft teruggegeven. Terzelfder tijd bood hij zijn ontslag aan. Gisteren stond Van der S. terecht wegens valsheid in gescnnite. De officier van justitie, mr. J. Smits van Oyen, heeft uitgere kend dat de verdachte in 59 ge vallen heeft geknoeid met kwitanties.Het reisbureau Wa- gon-Lits en de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena zou den Van der S. daarbij een hand je geholpen hebben. Van der S. Voor de rest zou hij medewer king gekregen hebben van leve ranciers van wijn. antiek en ju welen en van bedrijven in radio- en televisieapparatuur ADVERTENTIE De publieke tribune van de Tweede Kamer was gister avond om zeven uur afgela den. Tientallen mensen moesten staan, evenzovelen hingen uit de loges. Zoveel belangstelling was er de hele week tydens de debatten over de regeringsverklaring nog niet geweest. De reden: er gebeurde iets! Dne dagen van volstrekt ge brek aan politieke strijd en matte spreekbeurten van ka merleden en minister-presi dent hadden zelfs de betrok ken volgers van het politieke gebeuren nauwelijks kunnen boeien. En toen enkele ka merleden premier Van Agt daarvan een verwijt maakten, was er plotseling een inci dent, dat iedereen op de punt van de groene bankjes bracht. Niet de inhoud van het rege ringsbeleid. maar een ruzietje tussen vooral D'66 en de pre mier wist de volle aandacht te verkrijgen. Van Agt heeft daar met zijn optreden van deze week in de Kamer in be langrijke mate toe bijgedra gen, maar het is niet alleen de premier die blaam treft. Van Agt mag dan maandag de regeringsverklaring op een weinig geinspireerde manier hebben afgeraffeld - hij deed er maar liefst 40 minuten kor ter over dan werd verwacht de inhoud van dat stuk gaf ook geen enkele aanleiding voor een hoogstaande, bewo gen voordracht van de rege ringsleider. Dieptepunt Ook de inbrengen die de diver se woordvoerders van de Tweede-Kamerfracties dins dag ten beste gaven liepen niet over van originaliteit en bewogenheid. Het matte, af en toe werkelijk genante ant woord van premier Van Agt op woensdagmiddag, was eerder een voortzetting van die sfeer dan een plotseling dieptepunt. Voor een deel is dat geen won der. Het huidige kabinet wordt gevormd door drie par tijen die slechts via uiterst minutieuze onderhandelin gen over elke letter, punt en komma en een heuse crisis tot een regeerakkoord kon den komen. De grote politie ke kwesties zijn daarin - al thans voor het moment - ge regeld. Het debat over de regerings verklaring was de afgelopen dagen dan ook veel meer een strijd in en om de marges. De uitkomst van het debat stond vast: het kabinet zou niet in moeilijkheden komen, zelfs niet door wat onenigheid over een kernwapenmotie of het gestoei met solidarileits heffing of ziekengeld. Maar vooral omdat de rege ringsverklaring een vaag stuk was, riep zij bij de Twee de-Kamerfracties. en vooral de oppositie, veel vragen op in het debat van dinsdag. Hoewel, het leek die dag soms meer op een negen uur lang vragenuurtje dan op een debat. Het antwoord dat premier Van Agt daar woensdag echter op gaf deed aan die vele vraagte kens bij de Kamer geen recht. Van Agt kondigde te voren aan dat hij voor viere neenhalf uur aan papier voor zich had liggen, maar zei erbij niet zoveel tijd te zullen ge bruiken. Hij sloeg veel - vaak ongelezen - over, liet tal van vragen onbeantwoord en toonde zich zacht gezegd wei nig geïnspireerd Toen hij een stukje tekst, ge schreven door D'66-minister Terlouw (economische za ken) niet kon lezen, werd hem door een andere minis ter geadviseerd het dan maar in zijn eigen WOf i. 0 M Mj gen. „Dat kan niet, want ik snap er niets van", was het antwoord van Van Agt Dat kan gebeuren, maar de pre mier deed ook daarna weinig moeite om te tonen dat hy meer was dan een veredelde voorlezer van door andere ministers geschreven stukjes tekst. Dat op dat optreden vanuit de Kamer kritiek zou komen kon Van Agt voorzien. Die kntiek was hard, maar ging nergens over de schreef. Van Agt verweerde zich slechts door te zeggen dat een volle dig antwoord twee maal zo veel tijd gevergd zou hebben. Nou en? Bij een vollediger antwoord had de Kamer waarschijnlijk minder nieuwe vragen hoe ven te stellen en had hij ook minder tijd nodig gehad om zijn antwoord in tweede ter mijn voor te bereiden. Bo vendien had hy veel van de antwoorden woensdagavond vóór zich liggen. Hij gaf er echter de voorkeur aan ze niet uit te spreken. Dat Van Agt daarna gisteren tijd te kort zou komen lag ook voor de hand. De tweede termijn van de Kamer eindig de om twee uur. Pas om vier kwamen de eerste door amb tenaren van diverse departe menten opgestelde concept- antwoorden bij de premier binnen. De tyd om daarna die antwoorden nog tot een goed verhaal te bewerken was in derdaad te kort en alleen daarom was uitstel te verde digen. Boze brief Als Van Agt zijn verweer daar- by gelaten had. waren er don derdagavond wellicht min der problemen rond het uit stel geweest Nu hy echter in zyn brief op verwijtende toon het kritische D'66 als mede- veroorzaker van dit uitstel schilderde, kreeg het uitstel plotseling een partijpolitieke lading Vooral toen bleek dat Van Agt zijn boze brief ge heel op eigen houtje had ge schreven. zonder er zijn vice- premicrs Den Uyl en in het byzonder D'66 leider Jan Terlouw »n te kennen Feitelijk ging m deze kwestie niet om een politiek geschil, maar om de wyze waarop de regering de Tweede Kamer in een zo belangrijk debat als over de regeringsverklaring bejegent Van Agt wist echter niet de indruk te vermyden dat hij zich vooral door de kritiek - uit nota bene het ei gen regeringskamp - op de lange tenen getrapt voelde En verongelijkt gedrag wordt m de politiek door tegenstan ders maar al te graag afge straft Maar beter wordt een debat daar zelden door. HANS DE BKUIJN' premier Den Uyl

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7