Onbegonnen Werk Presentatie beleid wethouder gelaakt actiefin Vreemde jongens hoor, die medicijnmannen Drugs gedemonstreerd in raad Wethouder Fase lauwheid verweten Kracht ontbreekt in emancipatiebeleid" Kritiek van WD en PPR op milieubeleid Stroppenkaart uitgedeeld PAGINA 4 ST LEIDEN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 Leidse kroniek door Ruud Paauw Of de Plaatselijke (Leidse) Huisartsen Vereniging (PHV) een verkeerd pilletje heeft geslikt, zou ik niet kun nen zeggen, maar vreemd aan hel schutteren zijn de da mes en heren wel. Het gaat om het toekomstig ge zondheidscentrum in de Mors, waar alle betrokkenen dus ook de arts in loon dienst zouden werken. In een recente brief zet de PHV zich schrap tegen het plan van de gemeenteraad. Dat centrum moet er maar niet komen "gezien de zeer moei lijke financiële tijden die Ne derland en in het bijzonder ook di' gemeente Leiden" doormaakt. Een argument dat mij zeer ont roert. Ik hoop dat de artsen zich er óók door laten leiden bij ólndere aspecten van hun handel en wandel. Na wat opmerkingen over ver liezen van het gezondheids centrum en de bezuinigingen bij de GG en GD legt de PHV haar troefkaart op tafel: de arts die in het centrum zou werken uitgeleend door de vakgroep huisarts-genees- kunde van de universiteit) wil helemaal niet in loon dienst komen, maar als vrije ondernemer optreden. Inderdaad, in een brief van de universiteit aan de gemeente lees je dat zulks het geval is. Madr - en hier stuift de ad der uit het gras de universi teit voegt er aan toe dat hier mee is voldaan aan een "voorwaarde" van de PHV om de bewuste arts op te ne men in de onontbeerlijke waarnemingsdiensten (week einde, vakantie)! Zelf rept de PHV in haar brief aan de ge meente met geen woord over die voorwaarde! (Een voor waarde die te vergelijken is met het dichtplakken van ie mands mond en dan roepen dal de persoon in kwestie niet wil praten). Maar een dag nadat de zaak in de publiciteit is gekomen meldt wethouder Schoute dat de voorzitter van de PHV hem heeft meegedeeld dat zijn organisatie toch medewer king aan het centrum zal ver lenen. of de daar werkzame arts vrije ondernemer is of niet. Nu vraag ik u. Een typisch voorbeeld van slecht geregisseerde draai- konterij. Vreemde jongens, hoor, die me dicijnmannen. De geest van Hippocrates was kennelijk even sidderend op de vlucht geslagen. Tyrannosaurus Wethouder Dick Tesselaar (PvdA) heeft tal van deug den. Hij is concreet, duidelijk de conclusie: de huren zijn in deze stad hoger dan elders In deze krant had Tesselaar dat rapport betiteld als "flut- werk"; de voorbeelden deug den niet en de gehanteerde cijfers al evenmin. In de raad wilde hij het er nauwelijks over hebben. Ook de suggestie om er in de desbetreffende raadscommissie over te pra ten wees hij van de hand. On zin is onzin en daar ga je geen tijd aan besteden. Zelfs toen de fractievoorzitter van zijn eigen partij hem tot de orde riep, een pijnlek inci dent, bleef hij als een tyran nosaurus nee zeggen. Kort daarna trof ik Tesselaar in de koffiekamer van het centenkwestie. Ik weet wie op die discussie afkomen en ik pas er voor daar tijden ener gie aan te besteden". Het is geen democratische hou ding en ook geen verstandige stellingname. Als Tesselaar niet elk mogelijk podium be klimt om aan te tonen dat er van "Niet te betalen" geen fluit deugt dan zal hij vol gend jaar, terecht of niet te recht en hoe karikaturaal ook, de verkiezingen ingaan als de man wiens schuld het is dat de huren in Leiden 20 procent hoger zijn dan elders. en kort van stof. Maar achter zijn baard gaan ook de nodi ge ondeugden schuil. Zo heeft hij wel eens moeite de demo cratische spelregels van a tot z te blijven volgen. Een voorbeeld daarvan deed zich deze week voor bij de be grotingsbehandeling in de ge meenteraad. Ter sprake kwam op zeker moment het rapport "Niet te betalen" over de huren in Leiden, sa mengesteld door het Lande lijk Ombudsteam, enkele bin- nenstadscomité's en de stich ting Welzijn. U kent daarvan stadhuis, waar hij nog wat stond na te briesen. Omdat ik hem goed ken, heb ik predi- kanterig tegen hem gezegd: "Wethouder, dit góat niet zo. Als de raad over iets wil pra ten dan zó.1 de raad er over praten. Wat zin en onzin is valt zeker in de politiek niet via de ellestok te bepalen en zeker niet door één man". "Kan wel zijn", zei-ie, "maar ik weet nu al waar het op uit draait. Als iedereen uitgecij ferd is, zal blijken dat de huur niet f 381.85 maar f 381.65 zou kunnen zijn. Een den opgenomen, zeker nu de samenstellers hun kritiek handhaven. De bekwaam heid en integriteit van een groot deel van het stadhuis zijn in het geding. Een onaf hankelijke commissie zou de ogen eens over het rekenwerk moeten laten gaan, dat ben ik met de samenstellers van het rapport eens. Als het rapport blijkt te deugen, rest Tesselaar niet anders dan te gaan rauzen in het stadsbouwhuis. Kloppen de cijfers niet dan wacht direc teur Joop Kamphuis bij de De Westland Utrecht Project Ontwikkeling verbaast zich erover dat de nieuwe woningen aan het Noordeinde maar moeilijk te verkopen zijn. Tja. Wie begeert de vlag naast de modderschuit? stichting Welzijn een gelijke taak. Over het Landelijk Om budsteam zullen we het nog wel eens hebben. Aanval Opvallend op de eerste dag van de begrotingsbehandeling was de zware kritiek van bij na alle partijen op het CDA. Fractieleider Joop Walenkamp zei in de wandelgangen tegen me: "Begrijp jij dat nou, die frontale aanval op ons?" Ik heb daar later Kuijers over aangesproken, omdat libera len meestal wat kalmer in hun reactie zijn dan socialis ten, rond wie nog wel eens het kampvuur van de Paasheu- vel knettert. Waarom doen jullie zo lelijk tegen Joop en zijn vrienden? Kuijers: "Toen in juni/juli de voorbereiding op de begro ting begon en iedereen zijn punten over de bezuiniging kon ingrengen, heeft het CDA zich overal buitengehouden. Dat was een taak van het col lege vonden ze. Vreemd, want je bestuurt toch met z'n allen de gemeente. We hebben het nodige bezui nigd, dat kost pijn en dan komt Bleijie van het CDA in eens voor de dag met de mede deling dat er alleen op potlo den en gummetjes is bezui nigd. Dan vradg je om iets. Als het CDA flink was geweest dan had het een tegen-begro ting ingediend. Die was dan wel weggestemd, maar ze hadden kunnen zeggen: we hebben méégedacht". Dat was het dus, Joop. Ze zeiden het Bloempjes geplukt uit de vele vergaderuren, gewijd aan de Leidse begroting. Alle zwaar uit de context gelicht. Wethouder Bordewijk (PvdA): "Je kunt niet met een centime ter nagaan hoeveel socialis me en hoeveel liberalisme er in een voorstel zit". Wethouder Tesselaar (PvdA) over de stichting Welzijn, me de-opsteller van het zo om streden hurenrapport "Niet te betalen": "Wij subsidiëren die instelling, inderdaad, maar wij subsi diëren niet het feit dat ze niet kan rekenen". Annelies Ponsen (PSP): "Wie draagt (als wethouder Waal is vertrokken) de ambtsketen als de burgemester in Miner va zit? De heer Tesselaar Kom nou, alsjeblieft! Als de heer Waal de ketting om heeft, heb je al steeds de neiging om te roepen: "Knul, je bent ver geten je fiets op slot te zetten". Ik vrees ook dat de heer Tesse laar dat ding nooit meer af zou doen". Nogmaals Annelies: "Bakke nist (het onderzoekbureau) gokt op de verplaatsings- markt en beroept zich op het Heineken-effect. Het enige Heineken-effect dat ik ooit heb gezien, was m de kroeg, zo omstreeks sluitingstijd". Joop Walenkamp (CDA): "Reeds in 462 voor Christus introduceerde Pericles de ho norering voor leden van de Atheense gemeenteraad, de ekklesia. De bedoeling was el ke arme dagloner in staat te stellen de vergadering van de ekklesia bij te wonen. Dat zijn wij dus. Precies 2443 jaar later doet een PvcLA- VVD college het voorstel om het loon der raadsleden tot een wettelijk minimum terug te brengen en aldus de prijs voor de democratie voor velen verhogend". Jan Brands (CPN): "Kijk eens, voorzitter, wij laten ons stem gedrag afhangen van wat wij denken dat belangrijk is voor de Leidse bevolking of een deel ervan, dan kijken wij niet of die mensen nu toe vallig een kruis in hun broek hebben Begroting 82 99 LEIDEN - Bijna alle partij en in de gemeenteraad hebben de presentatie van het economisch be leid door wethouder Jos Fase wederom gekraakt. Alleen de WD hield haar eigen wethouder de hand boven het hoofd door royaal comlimentjes over het economisch beleid te strooien. De presentatie van het economisch beleid mag dan volgens de mees te partijen niet deugen, het eco- nomisch beleid zelf staat slechts bij enkele partijen echt ter dis cussie. Jan Brands (CPN) veroor deelde opnieuw de bezuinigings politiek: "Matigen, matigen. Dat lost niets op, het vergroot alleen maar de werkloosheid. Ik ben maar een simpele penis agrari- cus maar als je ziet dat het al tien jaar fout gaat, dan gooi je het toch onderhand op een andere boeg". Frits van Oosten (PPR) las passa ges voor uit het B W-program ma voor de periode '78-'82, onder andere over het actief scheppen van arbeidsplaatsen. "U dacht misschien iets nieuws te horen, bedacht door de PPR", zei Van Oosten sarcastisch aan het adres van Fase. "U voert een traditio neel beleid. Grond en gebouwen worden klaargestoomd voor be drijven, en dan maar hopen dat ze komen". Van Oosten ver wacht van niet. Gijs de Vries (WD) daarentegen heeft er alle hoop op gericht. "Het bedrijfsterrein aan de Ples- manlaan zit bijna vol. Aan de werving van bedrijven voor het Schuttersveld wordt hard ge trokken. Het eerste bedrijfsver zamelgebouw staat op stapel. Be drijven worden waar mogelijk de helpende hand geboden", sprak hij vol vuur over het economisch beleid van zijn 'eigen' wethou der'. Diezelfde wethouder wordt door de andere partijen lauwheid ver weten in de presentatie van het economisch beleid. Wim Bleijie (CDA) meende zelfs een ware smeekbede tot wethouder Fase te moeten richten: "U moet het economisch beleid uitstralen, straal dan... Ga op pad. U moet 't etaleren, u bent een politie mens". Hij besloot met de wan hopige oproep aan Fase: "Power, de laatste maanden!". De smeekbede van Bleijie heeft vooralsnog geen direct zichtbaar effect. Zonder uitstraling las Fa se in haar 'verweer' betypte vel len van haar ambtenaren voor. Daarop stond dat de ambtelijke werkgroep "werkgelegenheid" aan de slag gaat om een Leids werkgelegenheidsplan te maken. "Die werkgroep wordt een doe- club die bijvoorbeeld het opzet ten van kleinschalige experi mentele werkplaatsen stimu leert, plannen ontwikkelt om jongeren bij de gemeente en an dere bedrijven aan de slag te la ten komen of werklozen bege leidt by sollicitaties". Het geld voor het werkgelegen heidsplan wil Fase halen uit de gemeentelijke geldpot voor on dersteuning van bedrijfsecono mische activiteiten. De wethou der vindt met Van Aken (PvdA), Van Oosten (PPR) en Van der Putten (PSP) dat de werkgroep "werkgelegenheid" vooral de jeugdwerkloosheid, de werk loosheid onder vrouwen en de gevolgen daarvan moet bestrij den. De WD-nota "Werk voor jongeren" wordt doorgeschoven naar deze ambtelijke werkgroep. Hans Glaubitz (D'66) had zijn twij fels over de haalbaarheid van een plaatselijk werkgelegenheids- plan. "Het zou moeten aanslui ten bij het landelijke werkgele genheidsplan, maar dat kennen we nog niet". Hij bepleitte het bevorderen van het toerisme, als een industrie waarin steeds meer brood te verdienen valt. De Vries vroeg in het kader van de "Lei den promotion" de Amerikaanse toeristen niet uit het oog te ver liezen. Van der Putten zei te hopen dat het werkgelegenheidsplan geen pa pier blijft maar uitmondt in kon- krete projecten zoals het opzet ten van experimentele fietsrepa- ratiewerkplaatsen tezamen met bewaakte fietsenstallingen. Van Oosten bepleitte het scheppen van werkgelegenheid door de zo genaamde werkverruimende maatregelen. "Dat gebeurt al ja- -W v?-. Wethouder Fase: geen uitstraling. ren in andere plaatsen. Zó heb ben in Eindhoven 300 mensen werk gevonden. In Leiden zijn maar liefst acht mensen via de werkverruimende maatregel aangesteld bij het Rekencen trum. Een enorm iets...". Raadslid zet pleidooi voor beter beleid kracht bij Wethouder Schoute: organisaties slachtoffer van bezuinigingen. LEIDEN Een pakje Rode Liba non, een soort van soft drugs, bracht het raadslid Ponsen (PSP) gistermiddag mee om haar pleidooi voor een beter drugsbe leid in Leiden kracht bij te zet ten. Ponsen was het niet met wethouder Schoute eens dat Lei den de drugsproblematiek wel onder controle heefl. "Er was laatst een heroinedode die niet by de politie of GG en GD be kend was. Er valt dus nog heel wat te verbeteren". Volgens Ponsen wordt het hard drugsprobleem dus onderschat, terwijl het gevaar van soft drugs juist wordt overschat. "Het getuigt van een groot onbe nul wanneer als argument tegen een huishasjdealer wordt gezegd dat iemand dan zo een kilo hasj mee naar huis kan nemen". Ze doelde daarbij op een uitspraak die de commissaris van politie gedaan zou hebben tijdens een commissievergadering over ^ïet al of niet aanstellen van een dea ler in soft-drugs in het Leids Vrijetijds Centrum. "Een kilo van deze Rode Libanon komt op 2 3.000 gulden, een belachelijk bedrag dat een sofl-drugsge- bruiker nooit zou uitgeven voor zijn liefhebberij". Zowel het Hulp Advies Centrum Merenwijk als de Leidse Rechts winkel waren tijdens de begro tingsbehandeling onderwerp van vurige pleidooien van de raadsleden. Volgens de huidige plannen van het college verlie zen beide instanties mankracht, wat het voortzetten van de activi teiten heel wat moeilijker maakt. Wethouder Schoute benadrukte gistermiddag nog eens dat ook hij het belang van de organisa ties onderschrijft, maar ze helaas het slachtoffer zijn geworden van afwegingen. "Als de ge meenteraad aangeeft waar het geld vandaan moet komen, ben ik zo voor handhaving van de huidige situatie. Het voorstel van Hoekema (D'66) om de Leidse Rechtswinkel een gezamenlijke huisvesting te geven met de Bur gerraadslieden en het Bureau voor Rechtshulp, zag Schoute niet zo zitten. LEIDEN - Het emancipatiebeleid van het college en met name wet houder Fase (WD) wordt geken merkt door onvoldoende kracht en enthousiasme. Ook de bevor dering van deeltijdbanen is veel te laat begonnen. De PvdA-fractie uitte gisteravond deze kritiek op B en W. Raadslid Van Dongen verweet ook de an dere partijen geringe betrokken heid by emancipatiezaken. "Het college liet de nota deeltijdar beid, die vorig jaar in alle haast net vóór de begroting werd uit gebracht, een jaar liggen. Het roept bij ons vragen op als wet houder Fase vrolijk concludeert dat het door haar bedachte proef gebied niet nodig is en dat we kunnen beginnen met het beleid waarom we drie jaar geleden vroegen. Ik constateer drie jaar vertraging", zei Van Dongen. Van Dongen plaatste ook vraagte kens bij de rechtspositie van de twee emancipatiewerksters van de gemeente. "Als emancipatie prioriteit heeft, waarom wordt dan nu pas gepraat over de ver- lénging van de (tijdelijke) aan stelling?", zo vroeg zij zich af. Het PvdA-raadslid bracht de naar de mening van de fractie onzorg vuldige antwoorden pp schrifte lijke vragen (augustus) in herin nering. Zij vroeg het college in aanvulling op die vragen om in zicht te geven op welke afdelin gen en in welke functies vrou wen ondervertegenwoordigd zijn. Ook wil de PvdA weten hoe snel het college deze achterstand denkt in te halen. Ontevreden was Van Dongen ook over de ondersteuning van de zo geheten themagroep van vrou welijke ambtenaren. "We kun nen hieruit maar één conclusie trekken. De betrokkenheid van het college, met name de verant woordelijke wethouder was on voldoende". "Wethouders kunnen een voor beeldfunctie hebben en probe ren een klimaat te scheppen waarin vrouwvriendelijk denken vanzelfsprekend wordt. Wat dit laatse betreft heb ik mijn hoop op dit college verloren", aldus Van Dongen. LEIDEN - Bij de onderhandelin gen over de vorming van een nieuw college hecht de WD er groot belang aan dat het milieu beleid goed gestalte krijgt. Dat zei WD-woordvoerder De Vries gistermiddag. De Vries bracht een uitspraak die zijn fractievoorzitter Kuijers ooit deed in herinnering. "Het milieu, wat is dat sneu, zei Kuijers. En eigenlijk is dat nog zo". De Vries zei teleurgesteld te zijn over de vertraging in het gereed komen van de milieunota. Van Oosten (PPR) was veel scher per in zijn kritiek. "Leiden heeft op het gebied van milieu en ener gie nooit voorop gelopen. Er is vrijwel niets gedaan, alleen de stookkosten van de scholen zijn op een rijtje gezet". Hy verwees naar andere gemeenten waar wel initiatieven waren op het terrein van wind- en zonne-energie en van gescheiden ophalen van af val. Vink (CDA) noemde de in ontwerp gereed zijnde milieu-nota een 'zinvolle inventarisatie', maar het milieubeleid moest volgens hem niet ontaarden in een heksen jacht. Wethouder Bordewijk (PvdA) he kelde het gebrek aan belangstel ling van de partijen, met name van de WD, toen de milieunota in een aparte werkgroep werd besproken. "Beleid voer je niet alleen met een nota", voegde hij eraan toe. LEIDEN - De PSP deelde gisteren in de raadszaal "de nationale strop penkaart" uit. Deze kaart lijkt sprekend op de normale strippenkaart voor de bus, maar de stroppenkaart blijkt "toegang te bieden aan atoomschuilkelders, geldig door heel Nederland". De stroppenkaart werd uitgedeeld toen het PSP-raadslid Jos van der Putten de motie van 'klein links' (PPR, PSP, CPN) tegen schuilkelders in Leiden toelichtte. De toelichting bleek overigens ook te staan op de achterkant van de 'nationale stroppenkaart': "Geen atoomschuilkel ders, omdat schuilen slechts bescherming biedt tegen de allereerste radio-actieve neerslag, buiten de schuilkelders alles na het valen van de bom voor lange tijd besmet is... en omdat actie tegen kernwapens de beste bescherming biedt". Bingo Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat organiseert van. avond een bingo/dansant. Aanvang acht uur, toegang vanaf zestien jaar. Onderdrukking Bij jongerenvereniging Augus- tinus, Rapenburg 24, is zater dag een thema-avond gewijd aan onderdrukking op grond van sexuele geaardheid. Er zijn standjes met informatie, het travestietencabaret Juf frouw Sonnika en Tante Gré- treedt op, daarna kan er wor den gedicussieerd en er wordt besloten met travestietendis co Prino. Aanvang negen Bingo Het buurtcomité Tuinstad/ Staalwijk houdt morgen een bingo-avond, in het wijkge- bouw Staalwijk aan de He renstraat 45. Aanvang acht uur, zaal open om half acht. De prijzen hebben betrekking op het Sinterklaasfeest. Duiven De L.P.C. houdt het komend weekeinde haar jaarlijkse postduiven tentoonstelling in het lokaal van de Vrienden club aan de Anna Paulowna- straat 1. De tentoonstelling gaat morgenmiddag om drie uur open, waarna 's avonds om negen uur de prijsuitrei king zal plaatsvinden. Zon dag geopend van tien tot vijf Trio Vandaag In Odessa aan de Hogewoerd is morgen een optreden van het Trio Vandaag. Aanvang vijf uur. Zondag tn Odessa vanaf drie uur video: "Ieder mens is een kunstenaar" van Joseph Begse. Type—cursus Samen met buurthuis het Mie rennest organiseert Ouders Op Herhaling vanaf eind no vember een type-cursus met Nederlands. De cursus wordt op maandagmorgen en/of woensdagavond gegeven. Er worden veertig lessen typen en twintig lessen Nederlands gegeven. Opgeven bij OOH, 126502 (Mirjam) of Mieren nest, 760580 (Marjo).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4