'Haal piratenfilms van tv' Beter gebruikt "1 w^m Subfaculteit geologie verdwijnt vrijwel zeker "/TH kamsteeg Oegstgeest Bioscoopbond stek eis in kort geding: Opvolging in bestuur universiteit nog altijd onduidelijk Leidse stadsrubriek VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 Feestweek bij Repelsteel LEIDEN - Het vegetarisch eet huis Repelsteel, gevestigd aan de Breestraat 19, houdl volgende week van maandag tot en met vrijdag een feest week. De aanleiding is twee ledig: het eethuis bestaat één jaar en is sinds deze zomei bovendien ook een zelfstan dige vereniging geworden. De feestweek houdt in dal klanten van "Repelsteel" een extra verzorgde maaltijd mei een gratis sapje krijgen en tij dens het eten worden vergasl op gitaarmuziek. Wie uitge geten is, kan rustig de infor matie doornemen, die zal worden verstrekt. Sinds de zomer is het eethuis zelfstandig geworden en geen onderdeel meer van hel scholierencentrum het Bree huis. Hiervoor is een vereni ging opgericht: de Leidse Vereniging tot Bevordering Het vegetarisch eethuis Repelsteel, dat één jaar bestaat. van Gezond Leven "Repel- "gezond leven bevorderen steel". Deze vereniging wil door bij te dragen aan mens LEIDEN - Het lot van de subfacul teit geologie is zo goed als zeker bezegeld. Gisteren sprak ook de faculteitsraad van de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen haar voorkeur uit voor opheffing. Plannen daartoe dateren al van een aantal maanden terug toen het College van Bestuur van de Leid se universiteit in het kader van de bezuinigingen voorstelde om geologie op te doeken. De uni versiteitsraad en ook later de fa culteitsraad vonden het echter gewenst dat er eerst nog een on derzoek naar het nut en belang van geologie aan de Leidse uni versiteit moest worden gedaan en er daarnaast hier en daar om advies moest worden gevraagd. Het bestuur van de wiskunde-fa- culteit kwam daarop met een no ta, waarin te lezen viel dat "in dit geval onze afweging zo is uitge- DEN HAAG/LEIDEN - Is de Gemeenschappelijke Regeling Antenne- en energievoorziening, de ex ploitant van het Leidse kabeltelevisienet, mede plichtig wanneer een tv- piraat illegaal een speel film uitzendt? Die vraag stond gisterochtend cen traal in het kort geding dat de Nederlandse Bioscoop bond had aangespannen tegen de gemeente Leiden en de Gemeenschappelij ke Regeling. De Amsterdamse advocaat mr. Peperkoorn, raadsman va Bioscoopbond, vindt de kabel televisie-exploitant verant woordelijk voor het uitzenden van speelfilms waar geen au teursrechten voor zijn afgedra gen. Ten overstaan van recht bankpresident mr. M.R. Wijn- holt eiste Peperkoorn dat de Ge meenschappelijke Regeling voortaan de Oegstgeestse mast uitschakelt zodra een piraat een speelfilm gaat uitzenden. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft de Bioscoopbond enkele weken geleden een vrijwel iden tiek kort geding als gisteren werd gevoerd, gewonnen. De KTA, de hoofdstedelijke kabel exploitant, heeft daar voorzie ningen moeten treffen zodat met een simpele armbeweging het signaal voor een bepaald kanaal kan worden uitgeschakeld zodra er een piraat op inbreekt. De Am sterdamse mast gaat alleen op slot wanneer er illegaal speel films worden uitgezonden. Niet wanneer een piraat eigen make- lijk in de ether brengt. Na het succes in Amsterdam heeft de Bioscoopbond het land over spoeld met sommaties. Gemeen ten waar piraten actief zijn kre gen een dreigbrief van de Bond. De dreigementen hadden succes want de gemeenten gingen mas saal door de knieën. Leiden en Haarlem legden de sommatie naast zich naar en werden voor de rechter gesleept. Leiden dus gisteren terwijl Haarlem volgen de week aan de beurt is. In eerste instantie werd alleen de gemeente Leiden door de Bio scoopbond gedagvaard. Later zo wel de gemeente als de Gemeen schappelijke Regeling, de feite lijke exploitant. Verderfelijk Mr. Peperkoorn merkte tijdens het kort geding in het Haagse paleis van justitie op dat de Bioscoop bond eerst heeft geprobeerd om piraten strafrechtelijk te vervol gen. Maar daar werd snel van af gestapt omdat piraten moeilijk te vangen en groot in aantal zijn. De raadsman wees op de oneerlij ke concurrentie die de piraten het Nederlandse bioscoop- en filmwezen aandoen. "Er worden kopieën van films die nog maar nauwelijks in première zijn, ge stolen of via omkoperij bemach tigd en uitgezonden zonder dat er ook maar één cent auteurs rechten wordt betaald. Piraten zijn vaak geen onschuldige hob byisten meer maar commercieel ingestelde handelaren die zich in het zwarte circuit bewegen. Het auteursrecht kan alleen bestaan bij de gratie van wettelijke be scherming. Piraten doorbreken die wettelijke bescherming. En daar moet een einde aan worden gemaakt", zo pleitte Peperkoorn. De advocaat van de Bioscoopbond wees in dit verband nog op een arrest van de Hoge Raad van 30 oktober van dit jaar. In dit arrest is volgens Peperkoorn min of meer bepaald dat het doorgeven van illegale programma's gelijk staat met het uitzenden daarvan. Raadsman Bouma, die namens de gemeente Leiden en de Gemeen schappelijke Regeling optrad, stelde dat er van medeplichtig heid geen sprake is. Wat er aan signalen binnenkomt, wordt on verkort doorgegeven. De exploi tant stelt zich passief op. "Wat de Bioscoopbond wil, is on geveer hetzelfde als Rijkswater staat opdracht geven als rijkswe gen af te sluiten omdat daar re gelmatig allerlei overtredingen worden gepleegd. Het is wat an ders wanneer Rijkswaterstaat te horen krijgt dat er een spookrij der van plan is om op een be paald tijdstip op de verkeerde weghelft van de rijksweg Den Haag-Amsterdam te gaan rij den. Dan gaat er natuurlijk een telefoontje naar de politie. Maar de Bioscoopbond kan ons nooit van te voren waarschuwen voor een piraat die illegaal een speel film gaat uitzenden", zo verweer de Bouma zich. Volgens Bouma wil de Bioscoop bond de Gemeenschappelijke Regeling allerlei dure maatrege len opdringen. Veel goedkoper en doeltreffender lijkt het hem wanneer de Bond er zelf voor zorgt dat er geen kopieën ten on rechte in omloop komen. Bij voorbeeld door zorgvuldiger met het origineel om te springen. Kennelijk had de raadsman toch niet al te veel vertrouwen in zijn eigen betoog want voor alle ze kerheid vroeg hij de rechtbank president om in geval van een veroordeling de Gemeenschap pelijke Regeling een paar weken de tijd te geven. "U moet goed weten dat het geen kwestie is van even de stekker er uit trekken. Er moet een schake laar worden besteld en geinstal- leerd. Dat kost op zichzelf al ze ker drie weken", uitspraak, donderdag komen dat wij ons bü de hogere instanties neerleggen omdat wij niet geloven dat er in de naaste toekomst levenskansen aan de geologie kunnen worden gebo den". De ook geraadpleegde sectie Aard wetenschappen van de Academi sche Raad kwam echter tot een andere conclusie: "Wij hebben vertrouwen in goed onderwijs en onderzoek van de Leidse subfa culteit". Handhaven dus. Dan was er ook nog het 'Interuni versitair Beleidsorgaan voor de Herstructurering der Aard we tenschappen in Nederland' in gesteld nadat het geologie-on derwijs in Nederland een aantal jaar geleden werd gewikt e: wogen en opnieuw gerangschikt. Met de universiteit meende ook dit beleidsorgaan dat het wegval len van Leiden "geen or vaardbare gaten zou slaan in het landelijke scala van opleidings mogelijkheden in de aardweten schappen". De keuze waar men inmiddels voor stond - opheffen of alleen een eerste fase-opleiding in het kader van de twee-fasenstructuur leek dus negatief uit te vallen en de faculteitsraad bevestigde dat gistermiddag. Hoezeer prof. dr. A. Brouwer, voorman van de subfaculteit geologie, ook zijn best deed om de raad op andere gedachten te brengen. Zo bestreed hij dat er geen andere keuzes resten dan opheffen of geologie uitbouwen tot een eer ste fase-opleiding. Brouwer lan ceerde een paar tussenvoorstel len, maar vond daarvoor geen ge- ADVERTENTIE hoor Ook"had hij een paar bere keningen gemaakt "Het blgkt dat geologie slechts twee procent van alle kosten van de faculteit opslokt". Was het dan wel zo zin vol om daar de bezuingingen te zoeken, zo vroeg hij zich af "Zo'n goedkope club kun je in stand houden voor een mini mumbedrag". Zijn hartstochte lijk pleidooi mocht echter met baten Een kleine kans bestaat dat de universiteitsraad, die er over anderhalve week over ver gadert. er wel gevoelig voor is. Aan gedwongen ontslagen lgkt bij opheffing niet ontkomen te kun nen worden. Er werken op de subfaculteit twintig personeels leden. van wie vier in tijdelijke dienst. De decaan van de wis- kunde-faculteit, prof. dr. C. Kalk man gelooft dat voor het niet-we- tenschapehjk personeel moge lijk ander werk binnen de uni versiteit kan worden gevonden. Maar bij het wetenschappelijk per soneel ligt het moeilijker "Voor de geologen zijn er natuurlijk maar uiterst beperkte kansen op een aanstelling elders in Lei den", zo staat in de nota van de faculteit te lezen. Het faculteits bestuur en het College van Be stuur beloven echter met grote voorzichtigheid en in een verant woord tempo de opheffing zal worden afgehandeld Brouwer is daar echter na de ervaringen tot nu toe met het universiteitsbe stuur. "die voor mij uiterst grie vend zijn geweest", niet zo zeker ADVERTENTIE 2 4 8 20 30 laden voor ai lanqbare^lormaten vana» din A4 buur! ben! kom da ze toonzaal 1000 kiik plezier i kleurri|ke katalo s, maar als u ui de i even luiken in on n' kantoormeubel kantoorinrichting OPROEP GEMEENTEBESTUUR gisteravond heeft de Gemeente raad van Leiden een motie aan vaard van de volgende inhoud De Raad van de gemeente Leiden, constaterende, dat een groeiend aantal burgers zich verzet tegen aanwezigheid en plaatsing van kernwapens» in geheel Europa en dus ook in Nederland, van mening, dat een massale uiting van dat ver zet van belang is om de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie duidelijk te maken hoezeer dit vraagstuk de Nederlandse bevolking tot zorg strekt, roept de Inwoners van Lal den op tot actieve deelname aan de vredesmanlfestatle op 21 no vember a.s. te Amsterdam". B W van Leiden LEIDEN - Nog steeds is niet duide lijk wie de twee nieuwe leden van het Leidse universiteitsbe stuur worden. De commissie die daar gisteren een voorstel over zou doen, is er niet uitgekomen. De vijf commissieleden doen hun collega's van de universi teitsraad daarom een zogenaam de blanco voordracht. In de eerstvolgende vergadering van de raad (dertig november) zal er over de drie kandidaten worden beraadslaagd. De verkiezing is noodzakelijk om dat de termijn van twee leden van het College van Bestuur M.J. Koornstra en C.M.J. Sicking 1 februari afloopt. Drie even tuele opvolgers rolden bij de twee maanden geleden in gang gezette procedure uit de bus: Fr. van der Meer (lid van de Progres sieve Partij eh huidig voorzitter van de universiteitsraad), E.B. Vermeer (ex-lid van de raad en kandidaat van de Unie van Fa culteiten en Diensten) en H.M. Terborgh-Dupuis (naar voren ge schoven door de studentenfrac- tie Centrum Groepering Leiden). Over de verschillende kwaliteiten van de drie kandidaten bestond binnen de commissie overigens wel overeenstemming. Toen het er echter op aan kwam die ver schillende kwaliteiten te wegen en een keuze te maken, bleken de meningen uiteen te lopen. Commissie-voorzitter G.J. Jan sen: "Er liep echt een scheidslijn tussen de verschillende fracties. Je kunt inderdaad stellen dat we het politiek niet eens konden worden". De commissie heeft echter niet tus sentijds andere kandidaten wil len polsen. Daar was van ver schillende kanten binnen de uni versiteit wel op aangedrongen omdat er onder meer werd ge twijfeld aan de bestuurlijke kwa liteiten van de kandidaten. "Nee, we hebben de procedure niet open willen breken", bevestigt Jansen. "We waren er van over tuigd geschikte kandidaten te hebben. Die toestand is ook niet van invloed geweest op het feit dat we niet tot een advies zijn kunnen komen. Nogmaals, het was een politiek verschil van me ning". De verwachting dat over anderhal ve week bij de discussie in de universiteitsraad zich dezelfde situatie voordoet, sluit Jansen dan ook niet uit. In principe staan dan weer deze drie mensen kandidaat, maar de mogelijkheid bestaat dat de raad besluit de procedure weer van voren af aan te beginnen. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN 1 kr 'i /r; -U 1L. l_1—VI ADVERTENTIE Polo Extra 1980 22.000 km Polo Extra. 1979 38.000 km GolfGTI zwart 1977 110.000 km Scirocco GT 1976 76.000 km Opel Kadett 1979 48.000 km Honda Civic Automaat 1978 88.000 km Derby LS 1979 10.000 km Ford Fiësta Lux. 1978 51.000 km en vele andere. Komt u even langs Inruil - Verzekering - Financiering Een Kamsteeg occasion met BOVAG garantiebewijs en als u dat wenst, tegen een mei ne vergoeding een vol iaar NO RISK garantie Dat be tekent onbezorgd gebruikt ri|den Kom. geheel vrij- bevend eens langs Keuze uit zo'n 150 verschillende modellen. Geversstraat 30, Oegstgeest. Tel. 071-151940 (na 18.00 uur 071-152661). Koopavond geopend Steeg uit Cees Goekoop, Martin Ham en werknemers van het stads-ar- chief liepen gisteren een boek mis. Herman van Hooi donk zou hen de eerste exem plaren van zijn boek "Steech in. steeg uit" overhandigen. Een foto- en leesboek over Leidse stegen, de titel zegt het al. Goekoop zou het boek krijgen omdat hij nu eenmaal burgemeester is, Ham omdat hij voorzitter is van de straat- en steegnamen-commissie en de archiefmedewerkers zou den het boek krijgen omdat zij Van Hooidonk zo goed hebben geholpen bij het speuren naar informatie en oude foto's. Het boek is klaar. Toch is de of ficiële presentatie uitgesteld. De drukker heeft het boek verknald, vindt Van Hooi donk. De foto's zijn te vlak af gedrukt naar zijn zin. Welis waar zijn ze beter afgedrukt dan in menig ander fotoboek maar dat is voor Van Hooi donk geen troost. Van Hooi donk probeert nog "te red den wat er te redden valt", zonodig met juridische stap pen. Zelf heeft hij zich alle moeite getroost om de oude en nieu we foto's van steegjes zo puntgaaf en helder mogelijk te krijgen; de puntjes op de "i". De drukkST heeft de pun tjes er afgehaald. "De foto's zijn veel te donker afgedrukt. Je hebt de neiging er een lampje bij te houden", over drijft Van Hooidonk. "Ik ben op een verschrikkelijke ma nier gedupeerd". Hij heeft een jaar aan het boek g^ werkt. Van Hooidonk was begin dit jaar al de uitgever van het fo toboekje "Leyden let op U saeck". Aanvankelijk diende dit boekje ter illustratie van de 'ongevraagde adviezen' van de Adviesraad voor de Binnenstad aan B W. De adviezen bleken behalve on gevraagd later ook onge wenst (de Adviesraad is op geheven) maar het fotoboek je dat Van Hooidonk vervol gens in een tweede druk van 1200 exemplaren uitgaf, bleek zeer gewild. Daar houd je nog eens geld aan over om een boekje over Leidse steeg jes uit te geven. Van Hooidonk vreest dat door de "misdruk" een derde, vier de of vijfde boek van zijn hand over Leidse poorten. Herman van Hooidonk met een eerder door hem vervaar digheid boekje in handen. Met zijn laatste werkje "Steech in, steeg uit" be staan proble men. "Ik ben op een verschrikke lijke manier ge dupeerd", zegt Van Hooidonk zelf. (Foto Holvast). grachten of bruggen op zich zal laten wachten. "Ik heb geen geld meer om een nieuw project te beginnen". Dat zou jammer zijn, want ondanks zijn geweeklaag is "Steech in, steeg uit" ook nü al meer dan de moeite waard. Het boek staat vol met oude en nieuwe foto's van de honderd Leidse straatjes die 'steeg' heten. Onder elke foto staat korte, gedetailleerde informatie over de betreffende steeg Uit het boek wordt duidelijk dat de vorm van de binnen stad eeuwenlang hetzelfde is gebleven. Steegjes zoals de Kaardesteeg en de Ketelboe- tersteeg zijn al eeuwen en eeuwen niet veranderd. Doorbraken uit de jaren zes tig hebben echter veel kapot gemaakt. Het boek laat bij voorbeeld enerzijds de huidi ge Sint Jorissteeg zien en an derzijds twee foto's ernaast van de oude situatie: de ene kant van de snelweg was toen nog de Crauwelstceg. terwijl de andere kant inderdaad Jo rissteeg heette Even de bull dozer over de stegen heen en je houdt een heel grote steeg over.. Bestemmingsplannen van dit moment hakken er overigens ook in, zoals foto's van de Mirakelsteeg van nu en van toen duidelijk laten Van Hooidonk heeft het boek gemaakt omdat "veel men sen willen weten waar de steegnamen vandaan ko men" Met behulp van steeg jes vol archiefmateriaal heeft hij bijvoorbeeld uitgezocht dat de Kakelaarsstceg (links van het nieuwe postkantoor aan de Breestraat) niet voor niets zo heette Het steegje was zo smal dat als twee men sen er stonden te praten, hun stemmen tegen de muren omhoog galmden. Kakelaars steeg dus Martin Ham kan er nog wat van leren Groen en geel B W zien het helemaal niet zitten dat alle telefooncellen in de binnenstad op den duur flitsend groen worden. Dat gifgroen is de huis-tuin-en- bÜfcW kleur van dc PTT tc- lecommunicatie. Leiden be veelt de PTT de gifgroene cellen over te schilderen. "Desnoods schildert de ge meente de cellen zelf over. op kosten van dc PTT', zei wet houder Cees Waal deze week Die durft De PTT voelt er niks voor om haar landelijk inge voerde 'heldere groene' kleur weer af te voeren. Wat wil zo'n provinciestadje als Lei den eigenlijk? "De nieuwe groene kleur is eenduidig herkenbaar, helder en abso luut zichtbaar", meent de PTT Tante Telefooncel heeft de kleur niet voor niets inge voerd. want giroblauw past bij jou, de post staat altijd rood en bellen in het felle groen. Maar nee hoor. Klein Duimpje zal en moet de grote reus aan pakken Het D'66 raadslid Hans Glaubitz bijvoorbeeld zegt de gifgroene kleur foeile lijk te vinden. Hij ergert er zich groen en geel aan "Het moet maar eens uit zijn met het eigenmachtige PTT-op- treden". Krachtige taal. Wet houder Waal zegt al even fors: "De cellen worden over geschilderd". "Rood hè?!" knipoogt het CPN-raadslid Jan Brands naar Waal Zoals je het maar hebben wilt "Mooi rood is niet lelijk", ant woordt de PvdA-wcthouder René Verplaneke. secretaris van de Commissie Stedelijke Vormgeving, is er mooi zoet mee. Hd is Klein Duimpje. Hd moet de rode kaart naar de PTT sturen "We proberen via goed overleg met de PTT .-H, begint Verplaneke onze- ker "We kunnen de PTT aan schrijven. jazeker, via onze verordening op het stads- BCfalMM Maar de ITT heelt ook juristen in dienst", zucht Verplaneke. Hg weet donders goed dat de niet-juristen van de PTT geen duimbreed willen wijken van hun wetenschappelgk uit geteste kleur gifgroen "Als één gemeente haar zin krggt. proberen ze 't allemaal" Rood worden de cellen trou wens sowieso al niet, de com missie stedelijke vormgeving heeft dc PTT al eens voorge steld om de cellen in de bin nenstad groen over te schil deren, maar dan "stand groen". Standgroen is de kleur van de 'historische' lan taarnpalen in de binnenstad De PTT weigerde Maar Ver plancke zegt moedig dat "waar een wil is. een weg is. Ook voor dc PTT' Hg kan ook forse taal bezigen. Gelukkig zgn voor zijn com missie gemakkelijker succes- jes weggelegd. Behalve dc cellen willen B &i W namelijk alle 'straatmeubilair' in een kleur hebben die "past" bg de historische binnenstad De goorgele glasbakken zgn het eerst opgevallen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3