'Gemeente is bevoogdend' Ik zou er een boek over kunnen Man zonder diploma's werd hoofdopzichter Welzijnswerker Cees Boots gaat weg: I Groter pand verzekeraar uit Noordwijk Alphense naaimachineverzamelaar Mol: Bergman: „Hogere gasprijs puinhoop" Politie houdt wintercontrole VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 STREEK PAGINA 21 Piloot ontkent laagvliegerij DEN HAAG. ALPHEN - Laagvlie gers worden geen hoogvliegers. Dat bleek gisteren tijdens de rechtszaak voor de Haagse recht-' bank tegen de 44-jange vlieger H N. P uit Willemstad. Op 23 au gustus vorig jaar vloog hu vol gens de Alphense kantonrechter bü het maken van luchtfoto's te laag boven Alphen. De man werd veroordeeld tot honderd gulden boete. Gisteren diende het hoger beroep in deze zaak. De officier van jus titie mevrouw mr. Horstink acht te ook deze keer bewezen dat de vlieger lager dan de toegestane minimum hoogte van 150 meter had gevlogen. Zij eiste daarom bevestiging van het vonnis van de Alphense kantonrechter. Aan de eis ging een ruim anderhalf uur durend verhoor van recht bankpresident mr. Rigters voor af. De discussie die uiteindelijk ontstond tussen de rechtbank, de vlieger en de njkspolitieman die proces-verbaal opmaakte, ging voornamelijk over de ma nier waarop de politieman zou hebben kunnen vaststellen dat de piloot lager dan 150 meter vloog. Volgens de agent heeft hij dat kun nen constateren met behulp van de hoogte van een brug waar de vlieger langs vloog. De officier van jusitie achtte dat voldoende bewijs om bevestiging van het vonnis van de Alphense kanton rechter te eisen. De piloot ont kent echter lager dan 150 meter te hebben gevlogen. Uitspraak over twee weken. ALPHEN AAN DEN RIJN - "De welzijnsinstellin- gen krijgen een steeds zwaardere taak. De ge meente ziet dat ook, maar er komt geen extra geld. De Aarhof-jeugd, de Ther- men-jeugd, ze blijven han gen. Ik heb nog niets zien gebeuren". Cees Boots, welzijnswerKer bij het Buurthuis Westerhaven, doet kort voor zijn afscheid een greep uit bijna vier jaar ervaring met het welzijnswerk in Alphen. Een oud zeer, dat bij veel sociaal-cul turele werkers in Alphen leeft blijkt ook bij hem naar boven te komen. De afstand tussen de ge meente en de instellingen en het onbegrip van de ambtenaren hebben Cees Boots vier jaar niet lekker gezeten. "De gemeente levert dikke pakken papier af, hoe het welzijnswerk in de toekomst er uit moet zien. Maar ze moet in eerste instantie opkomen voor de bewoners. Ik mis dat wel eens", meent de 30- jarige welzijnswerker. "De amb tenaren schrijven een plan, maar je ziet ze nooit binnen. Die nota's moeten niet achter een bureautje geschreven worden, maar vanaf de straat. Ze vertellen je alleen hoe je de boel moet beheersen. De gemeente is bevoogdend be zig". Desondanks neemt Cees Boots niet met onplezierige herinnerin gen afscheid. "Ik heb kunnen zien wat er is geworden van mijn werk, zonder dat het af is. De mensen staan op eigen benen, het zaakje loopt. De welzijnswer ker is een katalysator tussen de mensen die wat willen en dege nen die de weg weten. Je kunt het ook samen doen en uit over leg samen rijker worden", vertelt de Gouwenaar. Ook zijn ervaringen nici »v esterha ven zijn uiterst positief. Hij kwam bü Westerhaven twee jaar na de verhuizing van de Willem straat naar de Emmalaan. "Wat we nu hebben is het resultaat van vier jaar werken", vertelt Boots. "De wükbewoners vor men het huisbestuur en beslis sen over de gang van zaken. Dat is democratie in de praktijk. Wat er gaat gebeuren hoeft bü Wes terhaven tenminste niet uit de koker van de welzünswerker te komen. Wat dat betreft lopen we aanzienüjk voor op andere wük- organisaties. Het buurthuis Wes terhaven is van de buurtbewo ners. De mensen gaan een eigen verantwoordeUjkheid voelen. Geef ze de ruimte, zeg ik dan". Jammer Met ingang van de volgende week werkt Cees Boots in de Haarlem mermeer. Hü krijgt daar een functie als jeugdwerkbegeleider. De Gouwenaar is zeer actief ge weest in de Vliegende Brigade en de Huttenbouwweek. Soort- geUjk werk gaat hü in Haarlem mermeer doen. Cees Boots vindt het jammer Westerhaven achter te laten terwül het buurtcentrum nog volop in de groei zit. Voor de deur staat de verbouwing van Westerhaven. Het buurthuis krijgt onder meer een invaliden- entree en een buitenspeelplaats- je voor de peutergroepen. "Ik laat de boel niet met een gerust hart achter", zegt Cees Boots. "Er is maar een kleine kans dat op korte terntijn een opvolger voor mü komt, en het buurthuis is met één man, vrouw in dit ge val, niet te runnen. Je zult dan keuzes moeten maken ten koste van andere dingen. Je hebt ge woon twee krachten nodig". Jasje "Ik had heel graag de verbouwing meegemaakt", vertelt Boots. "Dan had Westerhaven in het jas je gezeten waar ze al zes jaar in wil zitten. Je koopt toch ook geen huis als je zes jaar moet wachten eer je een fatsoenhjke kinderkamer hebt. Het is heel frustrerend als je je plannen in 1978 op tafel legt en je moet na twee jaar stoppen. Als je kükt hoe dat ook bü Gouwehoek gaat, dan ga je als vrijwilliger toch ka pot". Met de komst van de nieuwe wet houder voor sociaal-culturele za ken, Leo Kleingeld, is er volgens Cees Boots minder veranderd dan hü verwacht had. "Ik heb nog weinig van hem gezien", meent hü- "Maar straks staan de verkiezingen voor de deur en dan moet hü wel daden plegen". Uitbreiden Ongehinderd door het gebrek aan belangstelling van de gemeente- top is Westerhaven doorgegaan met het uitbreiden van de activi teiten. Het buurthuis heeft een gespreksgroep voor WAO-ers on der dak en ook de stichting voor maatschap pehjke dienstverle ning "Midden Rünland" heeft een onderkomen in het buurt huis. In Westerhaven hebben ook de wükbewoners zich verza meld die huiseigenaren willen aanpakken wegens achterstallig onderhoud. "Die functie heb je als buurthuis ook", vindt Cees Boots. "We krijgen hiervoor nu ook hulpaanvragen van buiten de wük. Het bhjkt dan dat de ge meente een slecht beleid voert, want in die wüken had een wijk- gebouw als standaardvoorzie ning al lang gebouwd moeten Cees Boots, welzijnswerker bij Westerhaven, op een plaats war hij graag actief is. in de wijk. (Foto Wim Dijkman zün. Dat moet niet via acties van de bewoners afgedwongen wor den". Vanavond tussen 17.00 en 19.00 uur kunnen belangstellenden in Westerhaven afscheid nemen van Cees Boots. RAYMOND PEIL NOORDWIJK - Het verzeke ringsconcern "Het Zilveren Kruis" wil zün bedrijfsruimte in het park van Goohorst uit breiden met een kantoorge bouw van drie of vier bouw lagen aan de Van de Mortel straat. De totale vloeroppervlakte van het complex bedraagt onge veer 4500 vierkante meter.- Met de bouw van het nieuwe pand denkt men tot eind 1986 vooruit te kunnen. Eventuele uitbreidingen daarna zullen in westehjke richting moeten plaatsvinden, meent de com missie voor ruimtehjke orde ning. De verwachting is dat het totaal aantal personeelsleden van Het Zilveren Kruis zal kun nen groeien van 142 nu tot 240 in 1986. Om het plan van het verzeke ringsconcern te kunnen ver- wezenhjken is een vrijstel ling nodig van de voorschrif- ten van het bestemmingsplan "Boerenburgh". Burgemees ter en wethouders, daarin ge steund door het advies van de commissie, stellen de raad, die dinsdag byeen- komt, voor de vrijstelling te verlenen. KATWIJK - "De verhogingen van de gasprijs in vormen de grootste puinhoop die er in ons land be staat". Dit zei Katwüks CDA- wethouder J. Bergman gisteren in de raadscommissievergade ring voor de gemeentehjke be drijven. Bergman zei er al van alles aan te hebben gedaan om tegen deze verhoging te protesteren. "Wü hebben brieven geschreven, be sprekingen gevoerd en bijeen.- komsten bügewoond. Het is en bhjft een puinhoop waar niets te gen te doen is. Dus onder pro test. Nogmaals gezegd, de gas prijs móet omhoog". De Vegin, de Gasunie en de minis ter van economische zaken zün overeengekomen de prijs van het aardgas 1 januari volgend jaar met 8,3 cent per kubieke meter te verhogen. De Gasunie had zelfs voorgesteld de gasprijs met 12 cent te verhogen. Piraten Onderzocht wordt om schakelaars in de apparatuur bü de televisie- mast in Oegstgeest aan te bren gen om de tv-piraten een halt toe te roepen. Deze ingreep zal de kabeltelevisiebezitter een gulden per jaar meer gaan kosten, maar voor het zover is zal daar over nog het nodige moeten worden gesproken. De commissieleden vonden het geen slecht idee, maar waren bang dat de piraten toch weer in staat zouden zün om "in te bre ken" en de uitschakeling teniet te doen. Groot Den Haag heeft te kennen gegeven voorstander te zün van een regionale omroep. Het heeft daarvoor alle gemeenten in de re gio uitgenodigd voor een ge sprek. Voor Katwük zullen wet houder Bergman en de directeur van de gemeentebedrijven, J.J. Riezebosch, worden afgevaar digd. De gemeente gaat meer aan ener giebesparing doen. De openbare verlichting zal door middel van een nachtschakelaar tot onge veer de helft worden beperkt. Een demonstratie werd op de binnenplaats van de gemeente bedrijven gegeven. Uitgerekend is dat deze besparing per jaar ruim 17.000 gulden zal bedragen, maar allereerst moet er een krediet worden verstrekt van ruim 85.000 gulden om deze beperking mogelijk te maken. Verwacht wordt dat door de stij gende energieprijzen deze inves tering in vier jaar is terugver diend. ALPHEN/STREEK - Midas biedt morgenavond, zaterdag 21 no vember een optreden van de be kende blues-formatie "Flavium". Deze sinds 1975 operende band heeft inmiddels vijf elpees uitge bracht en is sinds kort versterkt met ex-Teaser-zanger Jos Veld huizen. De zaal is om 20.30 uur open. Our house in Roelofarendsveen biedt morgenavond een concert van "The Cotton Brothers". De band bestaat uit ervaren muzi kanten die in de meest uiteenlo pende bands hebben gespeeld. Uit deze achtergronden hebben de muzikanten een richg geko zen die ze als "Citv Western" omschrijven. De zaal gaat om 20.00 uur open. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het is fascinerend om te zien hoe zo'n oud stuk üzer als het ware uit het stof kan verrijzen en weer naaimachi ne wordt". Aan het woord is de Alphense naaimachine-enthousiast en -verzamelaar U(lbe) Mol. Met veel speur- en struinwerk heeft Mol een unieke collec tie antieke naaimachines op gebouwd, elk gerestaureerd tot de staat waarin ze vanaf 1885 de fabriek verlieten. Hoe opmerkelük de hobby van de Alphenaar Mol mag lijken, niets is vanzelfsprekender als men weet dat hij al drieën veertig jaar naaimachinere parateur is. Begonnen bü een Enschedese spinnerij moest hü in 1938 vanwege de oor logsdreiging een andere baan zoeken. Hü neusde wat rond en toen hü in een confectiefa briek binnenstapte wist hü het meteen: "dat was het voor mü helemaal, naaima chines fascineerden mü" Passie Door zün groeiende passie voor de naaiapparaten heeft de 63- jarige Mol een rol gespeeld in de ontwikkeling van de aller eerste Nederlandse naaima chine. Uit zün handen is ook de zogenaamde "naaiauto- maat" voortgekomen: een combinatie van vier naaima chines die door één persoon te bedienen is. "Je weet er eigenhjk nooit ge noeg van", meent Mol. "Er zün duizenden soorten naai machines, het is gewoon on voorstelbaar". Vlot weet hü een aantal types op te som men waar een niet-ingewüde niet bü stil zou staan: machi nes voor kettingkasten van fietsen, voetballen, tassen, bekleding van stoelen, para chutes. Hü heeft ze in zün loopbaan als monteur alle maal onder handen gehad. In de Alphense confectiefabriek aan de Julianastraat, waar Mol vanuit Enschede via Lei den terecht kwam, had hü onder meer een "flatlockma- Naaimachineverzamelaar Ulbe Mol spant, tegen een achter grond van moderne naaimachines, een draad garen in een be jaard toestel. chine", met negen klossen garen voor het naaien van platte naden, onder zün hoe de. Een vüfentwintignaalds- machine voor het stikken van badpakken was daar even eens voorhanden. Ook de moderne electrische naaimachines hebben voor Mol nauwehjks geheimen hoewel hü zelf zegt dat deze niet meer lijken op de mecha nische, antieke gevallen die hü in zün winkel heeft staan. Naalden De vol vuur pratende Mol weet niet alleen alles over alle mo gelijke soorten naaimachi nes. Ook naalden zün voor hem een onderwerp, waar hü boeken over zou kunnen schrijven. Wat waarschünUjk geen enkele huisvrouw weet, is wat een klus het is om een simpele naaimachine-naald te fabriceren. Ulbe Mol: "voor het maken van zo'n naald zün vierentwintig be werkingen nodig. Alles bü el kaar duurt het zes weken". Bü de reparatie van antieke naaimachines is volgens Mol, behalve moeibjk aan naal den, ook erg moeihjk aan an dere onderdelen te komen. Met de industrie-machines van ongeveer twintig jaar ge leden ügt dat anders. Deze zün zelfs in zulke getale aan wezig dat Mol ze in de origi nele staat restaureert en ver koopt voor dagelijks gebruik van huisvrouwen. "Ze vliegen büna de winkel uit", vertelt Mol over deze, weinig als een naaimachine-ogende apparaten. Het repareren van oude en an tieke naaimachines is niette min een aflopende zaak. "Het is een vak dat zün einde na dert", vertelt Mol. "Maar als ik daardoor niets meer te doen heb dan zou ik mis schien wel eens een boek over naaimachines kunnen schrijven". Katwijker Guijt weg bij gemeente KATWIJK - "De eerste week heb ik het enorm moeilijk gehad met mijn vrije tijd, maar als ze nu bij de gemeente zouden vragen: kom je weer, dan zeg ik rustig nee". Dat zegt Katwüker Cor Guüt, die 1 december officieel opstapt bü de algemene dienst van openbare werken in Katwijk. Guijt heeft er dan 30 jaar bij de gemeente opzit ten en is deze maand zün laatste vakantieweken aan het opmaken alvorens definitief af te haken. Guüt heeft bü openbare werken een uitstekende loopbaan achter de rug. Een man die het zonder diploma's, maar met veel aanleg en interesse ("Ogen en oren goed open houden", zegt hü zelf) heeft gebracht van timmerman tot op zichter en vanaf 1 januari 1970 tot hoofdopzichter. In die hoedanigheid heeft hij twee opzichters en veertig man perso neel onder zich. Met zün opzich ters houdt hü toezicht op het on derhoud aan straten en wegen, op de rioleringswerkzaamheden, de gemeentereiniging, schoon houden en het toezicht op de strandtenten en dergelijke op het strand en de voorzieningen bij büzondere evenementen (taptoe, corso, verenigingsmarkt). Politiek Door zün werk is Guijt in Katwük een bekend iemand geworden. Na zün lagere school is Guijt in de bouw begonnen. In de avondu ren deed hü op de avondschool wat technische kennis op. "Ten slotte moest ik tekening kunnen lezen". In de loop der jaren ver gaarde hü hier en daar schrifte- hjk nog wat aan kennis. Guüt kwam in 1951 bü de gemeen te in dienst. "Politiek deugde ik, dus kon ik bü de gemeente ko men". Hü kreeg in die beginjaren het onderhoud aan de woningen van de gemeente onder zün hoe de en verder alles dat in die tijd op hem af kwam. Zoals strooien bü gladde wegen. "Ik kreeg dan een seintje van de politie en moest ik met een paar kousen onder m'n schoenen er op uit om de mensen te waar schuwen die moesten strooien. Maar weinigen in die tijd hadden telefoon. We deden dat met z'n tweeën en dan had je tamehjk snel een ploeg op de been om de gladheid te Ujf te gaan" Strand De liefde voor Guüt in zün werk ging vooral uit naar de zeereep en het strand. "Zeker één maal in de week had ik contact met de strandexploitanten en dat ver liep altijd in een zeer prettige sfeer", vertelt Guüt. "Ik hield me altijd maar voor dat ik met mensen bezig was en met die instelling is het me waar- schünhjk wel gelukt om goed met de mensen om te gaan". Wat de geboren en getogen Katwü ker Guut wel pün doet is dat het met het vakmanschap van de mensen in de bouwwereld alle maal wat minder is geworden. "Het is wel te begrijpen, want al les wordt tegenwoordig kant en klaar geleverd. Dat was vroeger wel anders. Toen werd alles van de grond af aan opgebouwd". Zün laatste officiële daad was het slaan van de eerste paal in de cember 1979 voor de uitbreiding en nieuwbouw van de gemeente- werf. Guüt heeft de voltooiing hiervan kunnen meemaken: en kele weken geleden kwam het kantoor met magazünen en kan tine gereed, nadat al eerder de autowerkplaats en de garage wa ren gebouwd. Geen spijt Guüt heeft geen gebruik gemaakt van de regeling vervroegde uit treding. "Er was in die tijd juist een wisseling van de wacht en er kwam een nieuwe directeur bü gemeentewerken. Ik heb toen even de kat uit de boom gekeken en gedacht: als hü mü niet bevalt of andersom, dan stap ik op. Maar het klikte meteen en ik be sloot de rit maar te volbrengen. Ik heb er geen spüt van", besluit Guüt. Wat nu voor Guüt rest is veel vrije tijd, die hü hoopt te gebruiken om zich met hart en ziel aan zun volkstuin te wüden Hü is be stuurslid van de volkstuinvereni ging en hoopt zich daarvoor nog geruime tijd verdienstehjk voor te maken. REGIO - In het kader van de verlichtingsactie "Zien en gezien worden" gaan de Rüks- en Gemeentepolitiekorpsen van de regio Midden-Hol land de hele volgende week intensief controleren Daarbu wordt spe ciaal gelet op de verlichting van fietsen en bromfietsen en de techni sche staat van auto's. Bü deze laatste wordt vooral gelet op gladde banden, kapotte ruitenwis sers en dergelijke Een woordvoerder laat weten dat er bu geconstateer de gebreken zonder pardon boetes worden uitgedeeld Waarschuwin gen z,yn er volgende week niet bü- HAZERSWOUDE - Een bejaarde vrouw uit Hazerswoude is giste ren van het balkon van haar huis m de Dorpsstraat naar beneden gevallen. Hoe het ongeval pre cies is gebeurd is niet bekend. Wel moest de 68 jarige vrouw met onbekend rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21