LEIDSCH DAGBLAD Nieuw plan ziektekosten Benoeming Ter Schegget rond Jeugdbende pleegde ruim 200 misdrijven Burgemeester niet meer bij tv-piraat Van Thijn wil aüe ambtenaren in één regeling Leiden roept bevolking op voor vredes demonstratie Kok: "Europese bonden moeten Polen helpen' Werk beter verdelen voor werkloze vrouw Van Agt De grootste meubelshow van Nederland bij de7meubelgiganten in Beverwijk. i/RIJDAG 20 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36633 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2311 BG le«Jen Voor W rvv w cototon Eis tegen agent: twee jaar voor doodslag vrouw AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr J.H.C. Pieters heeft vanmorgen voor de recht bank in Amsterdam een gevan genisstraf van twee jaar geëist te gen de 25-jarige hoofdagent V., die op 12 augustus van dit jaar mevrouw Meta Hofman met een pistoolschot doodde. Volgens de officier heeft de agent onevenredig fel gereageerd op het gedrag van de geestelijk ont redderde vrouw, die hem in haar woning aan het Javaplantsoen in Amsterdam met een aardappel mesje van tien centimeter lengte zou hebben bedreigd. (Van een onzer verslaggevers) ALKEMADE/REGIO - De rijkspolitie van Alkemade heeft de af gelopen week, in samenwerking met het korps van Bodegraven, negen jongelui uit Alkemade aangehouden voor in totaal 233 inbraken, diefstallen en vernielingen. De jongelui, die in leeftijd variëren van 16 tot 20 jaar, pleegden alle misdrijven dit jaar in het gebied tussen Wassenaar en Bodegraven. Naast inbraken in huizen, diefstallen van auto's, fietsen en brom fietsen pleegden de jongelui ook veel vernielingen aan gemeen schapsgoederen. Tijdens huiszoeking bij verscheidene bendeleden werd een groot deel van de gestolen goederen teruggevonden. Volgens een poli tiewoordvoerder is het onderzoek nog niet helemaal afgerond en worden nog enkele arrestaties verwacht. Verscheidene jongelui zijn inmiddels al voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse burgemeester Goekoop betreurt zijn ver schijning in een uitzending van de tv-piraat Nederland 3 enkele weken geleden. Als excuus voerde hij aan dat het "voor een goed doel was". Goekoop ondersteunde destijds de actie voor hulp aan Polen. Het feit dat de burgemeester, tevens hoofd van de politie, zich in de uitzending liet interviewen is hem onder meer kwalijk genomen door politiecommissaris Van Voorden. Goekoop zei gisteravond in de Leidse raad het hypocriet te vinden een reactie te weigeren, terwijl hij de hele Poolse avond al "in beeld" was geweest. Overigens is het maken van tv-opnamen geen strafbaar feit, wel het uitzenden ervan. Een rechtstreekse uitzending van de Poolse avond had de burgemeester in proble men kunnen brengen, omdat hij in dat geval zou meewerken aan de uitzending. (Van een c r verslaggevers) LEIDEN - De Leidse ge meenteraad roept van daag in een advertentie de inwoners van Leiden op om morgen naar de vre desdemonstratie in Am sterdam te gaan. Tot het plaatsen van die oproep werd gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling besloten met 25 tegen 10 stemmen. Het initiatief tot de oproep namen de drie kleine linkse partijen, PPR, PSP en CPN. Zij wilden daaraan ook de uitspraak koppe len dat "te allen tijde wordt voor komen dat (nieuwe) atoomwa pens in Leiden worden ge plaatst". D'66-raadslid Glaubitz had be zwaar tegen dit onderdeel, waar na een deel van het CDA zijn nieuwe motie afzwakte tot een oproep op te demonstreren tegen kernwapens. Die haalde de eind streep ruim. Tegenstemmers wa ren uiteindelijk WD, een deel van het CDA en PvdA-er Eiker bout. De belangstelling vanuit Leiden voor de demonstratie blijkt over weldigend te zijn. Van het Schut tersveld vertrekken 51 bussen naar Amsterdam met deelne mers uit Leiden en aangrenzen de gemeenten. Er is geen plaats meer vrij. Dat terwijl de organi satie in Leiden oorspronkelijk vijftien bussen had besteld. Uit de regio Leiden gaan zo'n tachtig bussen naar Amsterdam. Daar naast worden nog eens duizen den mensen op het station in Lei den verwacht. (Zie ook pagina 17) DEN HAAG - De kans is groot dat volgende jaar alle amb tenaren vallen onder'éen nieuwe ziektekostenregeling. Het gaat om 900.000 personen die in dienst zijn van de overheid. Minister Van Thijn zal het omvangrijke plan binnenkort aan de ambtenarenbonden voorleggen. DEN HAAG -Inde zeer vroege ochtenduren was vice-premier Den Uylal op weg naar premier Van Agt om besprekingen te voeren over het ant woord dat vanmiddag gegeven zou worden aan de Kamer 11 UTRECHT/ROME (ANP) - De ge zamenlijke Europese vakbewe ging moet de Polen te hulp schie ten bij het oplossen van hun eco nomische problemen. Vakbon den uit West- en Oost-Europa moeten, in overleg met de Poolse regering en de Poolse vakcentra le Solidariteit, bekijken welke hulp zij kunnen geven aan het Poolse volk, dat een moeilijke winter voor de boeg heeft als ge- Lokale omroep Zoetermeer weg DEN HAAG (GPD) - Zoetermeer stopt met ingang van 1 januari '82 met de lokale omroep. De ge meente zit zo krap bij kas dat zij geen kans meer ziet de LOZ (Lo kale Omroep Zoetermeer) nog langer te subsidiërèn. Formeel moet de gemeenteraad op 30 no vember a.s. nog een beslissing nemen over het negatieve advies van B. en W., maar er is geen re den aan te nemen dat dit advies niet gevolgd wordt. volg van de tekorten op allerlei gebied. Dit zei voorzitter Wim Kok van het Europees Verbond van Vakbe wegingen (EV) vanmiddag op een congres van de Italiaanse vakcentrale Ogil in Rome. Volgens Kok kunnen ook de Oost- europese vakbonden er niet on deruit de onafhankelijke Poolse vakbeweging te erkennen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken wordt erop gemikt om de nieuwe ziektekostenregeling op 1 oktober 1982 te laten ingaan. Op het ogenblik bestaan er twaalf ziektekostenregelingen, die allemaal betrekking hebben op ambtenaren van provincies en gemeenten. Rijksambtenaren moeten zich par ticulier verzekeren, waarvoor zij volgens de huidige zogenaamde interimregeling een tegemoetko ming krijgen van hun werkge ver. De nieuwe regeling voorziet in een betaling van een ziekte kostenpremie naar draagkracht. Het maximum komt te liggen bij een inkomen van ongeveer 50.000 tot 60.000 gulden. Zij zullen daarvoor geen vaste ver goeding meer krijgen, maar de helft van de werkelijk betaalde premie. Dat gaat het rijk zo'n 300 miljoen gulden per jaar opleve ren. Daar komt nog eens 90 mil joen bij omdat ook militairen, die nu vrijwel gratis medisch wor den verzorgd, onder de nieuwe regeling moeten vallen. De nieu- Bouwfraude van miljoenen ontdekt BILTHOVEN (GPD) - Het Biltho- vense aannemersbedrijf BV Wes terhout en Zn. heeft in 1980 ten minste 2,5 miljoen gulden aan btw en sociale uitkeringen niet afgedragen. Na de bouwvakvakantie dit jaar bleek het bedrijf plotseling te zijn overgenomen, waardoor twintig vaste werknemers van Westerhout op straat kwamen te staan. Vanmorgen is huiszoeking ver richt op vier adressen in Biltho- ven en een aantal adressen in Boxtel, Gouda, Harmeien, Tricht, Vlaardingen en Rotter dam. Opschudding rond Van Agt we verzekering zal betrekking hebben op alle ambtenaren tot en met politie, rechtelijke macht en militairen. Een woordvoerder van de grootste ambtenarenbond, de ABVA/KA- BO zei gisteren dat deze "niet bij voorbaat tegen een nieuwe ziek tekostenregeling" is. Er hebben ons echter nog geen voorstellen bereikt, dus wij wachten met spanning af. Het moet echter niet B3n6nV6rÜ6S in zo zijn dat er wegens overheids- bezuinigingen diep in de beurs haven Rotterdam van de ambtenaren gesneden gaat worden, want daar zullen wij ons zeker tegen verzetten", aldus de woordvoerder. 26 PAGINA'S Reagan: "Reactie Moskou onjuist" Nieuwe show van Leen en Long Raad voor Arbeidsmarkt: DEN HAAG (ANP) - Om vrouwen een betere posi tie op de arbeidsmarkt te geven moet er in de eerste plaats meer werk voor hen komen. Ook een doorbre king van de bestaande verdeling in "mannen- en vrouwenberoepen" kan echter helpen. De over heid moet daarbij het goe de voorbeeld geven, even als op het gebied van deel tijdarbeid. SINTNICOLAAS PRIJSVRAAG f 1.250,-AAN PRIJZEN Om mee te doen woensdag 25 november nodig. Kijk daarom In de krant van 25 november. Er staat alles In wat u moet doen om de hoofdprijs te winnen. Cs> hebt u de krant van Dit schrijft de Raad voor de Ar beidsmarkt in een ontwerp-nota over de regionale arbeidsmarkt positie van vrouwen. De raad is een zelfstandige commissie van de Sociaal-Economische Raad (SER). Volgens de raad ligt in alle provin cies het percentage werkloze vrouwen hoger dan het percenta ge werkloze mannen. Bovendien lijkt er nog een grote verborgen werkloosheid onder vrouwen te bestaan. De belangrijkste oor zaak daarvan is een gebrek aan arbeidsplaatsen, vooral in secto ren waar traditioneel veel vrou wen werken. Verder spelen een rol een geringere opleiding dan mannen en problemen die vrou wen hebben met vervoer en kin deropvang. Overigens meent de raad dat deel tijdarbeid niet al te eenzijdig moet worden gezien als hèt mid del om bestaand werk eerlijk te verdelen over mannen en vrou wen. In streken waar de werk loosheid van vrouwen boven het landelijk gemiddelde ligt, zoals in Limburg en Groningen, moet bij het aantrekken van nieuwe werkgelegenheid vooral worden gelet op sectoren die vooral voor vrouwen mogelijkheden schep pen. n een aantal regio's blijkt het ab solute tekort aan arbeidsplaatsen in combinatie met gebrekkige verbindingen via openbaar ver voer een belangrijk knelpunt te zijn. Vrouwen komen bovendien minder in aanmerking voor func ties die veel interne opleiding of een lange ervaring vereisen. Daarom bepleit de raad maatre gelen om de voortgang in de loopbaan te behouden. Die maat regelen zouden kunnen bestaan uit flexibele werktijden, buiten gewoon verlof en voorzieningen als crèches en opvangmogelijk heden voor schoolgaande kinde- De irritaties van een aantal kamerleden ÜSXJJ? over het optreden lEOmJO van premier Van Agt zijn meer dan begrij pelijk. Het onverwachte verzoek van Van Agt om het debat over de regeringsverklaring uit te stel len is parlementair gezien onge bruikelijk en was ook niet stokt noodzakelijk. Maar niemand kan met recht en re den stellen verwonderd te zijn. Het politieke leven van Van Agt vertoont een spoor van dit soorl grilligheden. Hij heeft een deel van zijn populariteit juist door dit soort manier van optreden ver worven. Men kan dat vervelend vinden, de constatering is er niet minder juist door. Triester is het eigenlijk dat het kan gebeuren. Terwijl Nederland in de grootst mogelijke problemen verkeert worden er in 's lands vergaderzaal kleine toneelstukjes opgevoerd, door mensen in wie de kiezer zijn vertrouwen heeft gesteld om wat aan die proble men te doen. De vraag is natuurlijk wat Van Agt met dit soort vertoningen wil be reiken Hij is politiek gerouti neerd genoeg om te kunnen ver wachten dat de kamer met zware - en terechte - kritiek zou komen. Men kan nu eenmaal niet, zoals van Agt deed, als een verwende jongen de belangen van de volks vertegenwoordiging aan zijn laars lappen. Als het zijn bedoeling is geweest de schijnwerpers fel op zijn persoon gericht te krijgen bij een zo be langrijk debat als de discussie over een regeringsverklanng is, dan is dat andermaal gelukt. Het woord Van Agt is op ieders lip. Hij is weer het middelpunt en Van Agt is het type om daar met volle teugen van te genieten. Men kan zich ook afvragen waarom een relatief klein incident het nieuws beheerst en niet de in houd van de regeringsverklaring en de daarbij behorende debat ten. Die vraag laat zich gemakke lijker beantwoorden. Er was na melijk niet zo heel veel om fel over te debatteren. De proble men, waarin het land verkeert, zouden anders doen vermoeden, de realiteit is dat het niet gebeurt. De reden daarvoor is de broos heid van het nieuwe kabinet. De echte grote politieke problemen zijn al geregeld Althans voor het ogenblik. De fractievoorzitters van de drie regeringspartijen kon den nergens hun tanden in zet ten. D'66-leider Brinkhorst had al leen kritiek op de verpakking. De WD, die wel stevig kon uithalen, liet het bij monde van Wiegel na. Er zijn maar weinig kabinetten ge weest die zoveel politieke zwaar gewichten telt als juist dit tweede kabinet Van Agt. Het is daarom zo betreurenswaardig dat dit soort incidenten de belangstelling krijgen die ze knjgen. Het zegt niet alleen iets over de persoon van Van Agt. Het is ook een bre vet van onvermogen van alle le den van het kabinet. DOORN (GPD) - De synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft dr. G. H. ter Schegget be noemd tot hoogleraar ethiek aan de universiteit van Leiden. Daar mee is een eind gekomen aan een schier eindeloze reeks pogingen om Ter Schegget vanwege zijn Botermarkt 14, Leiden Minder wind In de nacht en ochtend opklaringen en een enkele bui. Later op de dag meer bewolking en in de avond mogelijk re- Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagtempcratuur ongeveer 10 graden. Tot matig of krachtig afnemende wes tenwind. 21 NOVEMBER 1981 Zon op: 08.11, zon onder: 16.39 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11-27 en 00.03 uur, laagwater 06.57 en 5TTIA föb<V>x BtóMBHÉootiÉ Liefst 7 bekende meubelgiganten bij elkaar laten u vrij kiezen in prijs en kwaliteit zonder stad en land af te reizen. Parkeerruimte in overvloed, kindercrèches en altijd verse koffie. Kijk en vergelijk op de Meubelboulevard Iedere donderdag koopavond VJjlhyiLl.llUztVJrh BEVERWIJK marxistische opvattingen een leerstoel te onthouden. Ter Schegget, 54 jaar en docent ethiek en filosofie aan de Sociale Academie De Horst in Drieber gen, was voor dezelfde post deze zomer gepasseerd door de syno de. In een „nek-aan-nek"-race werd hij toen met 27 tegen 26 stemmen gepasseerd door ds A A. Spijkerboer. Omdat deze toch WW predikant bleef, moest de synode vandaag weer over de derde kerkelijk hoogleraar in Leiden praten Ter Schegget sol liciteerde al in '72 naar de posten kerkelijk hoogleraar dogmatiek in Amsterdam en Groningen. De commissie Theologisch Weten schappelijk Onderwijs (TWO) plaatste hem toen in beide geval len niet op de voordracht. In '76 droegen de studenten van de universiteit van UtTtCht h- rn voor als hoogl»mU tttlïtfc EM betrof hier een staatshooglcraar- schap, maar Ter Schegget werd met benoemd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1