'Je moet wel met de kernwapens beginnen' Walesa vraagt hulp Westerse vakbonden Computer pakt overtreders Breguet mag niet (voluit) vliegen aan Allen niet vervolgd "ME'er moet 21 zijn" VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Tienduizenden mensen, meer dan duizend bussen en een maximum aan extra rollend materieel van de NS zetten morgen koers naar Amster dam voor de (waarschijn lijk) grootste na-oorlogse anti-kern wapen)demon- stratie die ooit in Nederland is gehouden. De hoofdstad is er terdege op voorbereid. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de massale toe loop van demonstranten niet uit de hand te laten lo pen. Tijd- en routeschema's worden nauwgezet gevolgd. Automobielen worden zo veel mogelijk uit het cen trum geweerd. De metro rijdt gratis. En speciale or deleiders zijn ingehuurd om de voorspelde zes kilometer lange protestmars rondom het Museumplein in goede banen te leiden. In de organisatie zit, zoals vaak wel wordt gedacht, niet alleen het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV). Ook andere vredesbewegin gen, waaronder Pax Christi, Stop de Neutronenbom, Vrouwen voor Vrede, Ver eniging van Dienstweige raars etc., en een aantal poli tieke partijen (PvdA, D'66, PSP, PPR en CPN) hebben zich verenigd in het organi satiecomité. Zij onderschrijven stuk voor stuk de drie leuzen die op de betoging worden meege voerd. Eén: "Geen nieuwe kernwapens in Europa - Niet in Nederland noch in enig ander land" (dus ook niet in de Sowjet-Unie). Twee: "Wij willen dat de regering terug komt op haar instemming met het NAVO-besluit van 12-12-'79 over de modernise ring van de kernbewapening in West-Europa". En drie: "Wij willen dat de regering bij haar NAVO-partners er op aandringt het besluit van 12-12-'79 in heroverweging te nemen". Dat die leuzen hun uitwerking niet hebben gemist, bleek de afgelopen week in de Twee de Kamer, waar met name de regeringspartijen PvdA en D'66 krampachtige pogin gen deden om het regerings standpunt (geen herziening van het NAVO-besluit) iets in de richting van hun ver kiezingsprogramma's bij te buigen. Volgens die verkiezingspro gramma's wijst de PvdA de modernisering en plaatsing 'van 572 nieuwe Pershlng-II en Cruise Missile keraraket- ten in West-Europa af. En dat doet ook D'66, zij het dat deze partij een levensgrote slag om de arm houdt door de toevoeging: "in de huidi ge omstandigheden". Beide partijen hadden het dus erg moeilijk met de regerings verklaring op dit punt en konden het tegenover hun achterban niet verantwoor den daar zonder meer aan voorbij te gaan. Vooral in de PvdA-fractie heerste grote verdeeldheid. Uiteindelijk werd de oplos sing gevonden in een twee tal moties, die op het eerste gezicht met elkaar in tegen spraak leken. De eerste, die samen met CDA en D'66 werd ingediend, hield in dat het NAVO-besluit van '79 als basis moest dienen voor de komende onderhandelingen over wapenbeperking en -beheersing tussen de VS en de Sowjet-Unie. De tweede motie kwam neer op een af wijzing van de modernise ring en plaatsing van de atoomraketten door de NA VO. Een motie die in de Ka mer misprijzend een zoet houdertje voor de PvdA-ach- terban werd genoemd. Inmiddels heeft de regering duidelijk gemaakt dat zij de laatste twee leuzen van de anti-kernwapendemonstra tie niet tot de hare zal ma ken. Zij blijft op het stand punt staan dat er geen her ziening moet komen van het NAVO-rakettenbesluit en wijst daarmee impliciet de doelstellingen van de beto ging af. Wie overigens meent dat de demonstratie uitsluitend ge richt zou zijn tegen de Ame rikanen en de NAVO vergist zich. Met de leus "Geen nieu we kernwapens in Europa" wordt wel degelijk ook de kernbewapening van de Sowjet-Unie bedoeld, de middellange-afstands SS-20 atoomraketten inbegrepen. Deze week kreeg de kernwa pendiscussie een nieuwe im puls toen de Amerikaanse president Ronald Reagan zijn voorstellen onthulde die hij tijdens het topover- leg met de Sowjet-Unie op 30 november in Genève op tafel zal leggen. Een van die voor stellen behelst de zogenoem de nul-optie: de VS zijn be reid af te zien van de statio nering van Pershing-II en kruisraketten in West-Euro pa als de Sowjet-Unie zijn SS-20, SS-4 en SS-5 raketten wil "ontmantelen". Het aanbod van Reagan werd door Westeuropese rege ringsleiders enthousiast be groet. Maar sceptici houden het op een propagandastunt die welbewust is opgevoerd aan de vooravond van de wapenbesprekingen van 30 november. Tot die sceptici behoort ook mr. Ph.P. Everts. Hij is di recteur van het Instituut voor Internationale Studiën aan de Leidse universiteit en lid van het IKV. Zijn in stituut houdt zich bezig met wetenschappelijk onder zoek op het gebied van inter nationale vraagstukken en bevordert ook de samenwer king tussen verschillende (sub)faculteiten die zich met internationale studies bezig houden. Mr. Ph. P. Everts, directeur Leids universitair instituut: Mr. Everts: er is dus eerder sprake van te weinig emoties. symbolische actie te laten worden. Maar je moet zo'n ac tie wel steeds bekijken in ter men van effectiviteit". - Bent u er beducht voor dat vre- desacties uit de hand gaan lo pen als politiek succes uit- blijft? "Ik ben beducht voor het uit blijven van resultaten van de vredesbeweging. Dat kan ef fecten oproepen, waarvan apathie er één is en harde ac ties een ander. Maar dat is nogal academisch. Ik kan me haast niet voorstellen dat het hierna afgelopen is met de vredesmamfestaties. Het zal ongetwijfeld doorgaan, want je kunt mensen nu eenmaal niet bezighouden met dingen die pas over tien jaar gebeu- Invloed Kun je zeggen dat vredesini tiatieven in Europa invloed hebben gehad op de houding van de VS wat betreft de kernwapens? "Dat is moeilijk te zeggen. Wat je in elk geval wel kunt zeg gen is dat er in de VS een gro te mate van onbegrip heerst, wat natuurlijk nog eens ver sterkt is door de regering van Reagan. Men kan zich daar eenvoudig niet voorstellen hoe de zaken in Europa lig gen. Naar buiten toe wordt er de laatste maanden in de VS dan wel een soort nieuwe be leidslijn gevolgd waarbij ge zegd wordt dat er erg veel be grip bestaat voor de bewegin gen in Europa. Maar intussen vinden ze het wel allemaal flauwekul". En de voorstellen die Reagan dan nu heeft gedaan om geen atoomraketten in West-Euro pa te plaatsen als de Sowjet- Unie op haar beurt haar ra ketten ontmantelt? "Ik vind dat voor een belang rijk deel propagandistisch gezien de wijze van presenta tie en het tijdstip waarop het gebeurt. Refegan heeft zijn voorstellen naar buiten ge bracht kort voordat de onder handelingen tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Sta ten - op 30 november moe ten beginnen. Ik krijg dan sterk de indruk dat dat ten dele is ingegeven door een poging om het tij in Europa te keren en de publieke opi nie te beïnvloeden". "Ik denk dat temper omdat het niet erg realistisch is om zo plotseling aan te dringen op een soort totale wapenstil stand met voorbijgaan aan wat er in het verleden is ge beurd. De Sowjet-Unie heeft bijvoorbeeld al twintig jaar lang raketten in Europa staan i nooit iets gezegd is". Politie wil van papierbrij af De leuzen van de vredesbewe ging zijn, getuige de grote be langstelling voor de demon stratie, duidelijk aangesla gen. Maar tegelijkertijd kun je waarnemen dat de weer stand ertegen toeneemt. De vredesbeweging wordt into lerantie, misleiding en eenzij digheid verweten. "Met de beweging van tegen standers zal het wel meeval len, denk ik, omdat er nog geen duidelijke dragers van die beweging zijn, bijvoor beeld in de vorm van politie ke partijen, vrouwengroepen en dergelijke, zoals je die bij de vredesbeweging wel hebt. Er zijn dan wel mensen, zoals het VVD-kamerlid Ploeg, die zeggen: bij de vredesbewe ging en met name bij het IKV monopoliseren ze de hele kernwapendiscussie. Maar ik til daar niet zo zwaar aan. Kennelijk is de vredesbewe ging belangrijk genoeg, want heel veel organisaties willen erbij zijn, waaronder aanvan kelijk ook een partij als het CDA. En dan kunnen tegen standers wel zeggen dat be wegingen als het IKV menen de wijsheid in pacht te heb ben. Maar dat blijkt niet uit de publicaties van het IKV". Professor Couwenberg, de Rotterdamse hoogleraar staats- en bestuursrecht, ver wijt het IKV dat het geen za kelijke discussie voert. En ook anderen menen dat het IKV al te zeer speculeert op de angst van mensen. "Couwenberg zegt inderdaad: het IKV roept ongecontro leerde emoties op en daar mee kun je niet zakelijk dis WARSCHAU (UPI)- Lech Walesa, de voorzitter van de Poolse vrije vakbond Slidariteit heeft gisteren in een rechtstreeks ver zoek aan de Westerse vak bonden gevraagd om meer voedselhulp aan Po len. "Als de voedselsitua tie in het land de komende maanden niet snel verbe tert", zei hij, "zullen in Po len grote moeilijkheden kunnen ontstaan". De vakbonden in het Westen moe ten, volgens Walesa, aan hun re geringen vragen om "buitenge wone en snelle voedselbijstand aan Polen". Walesda haalde met zijn verzoek het ongenoegen op de hals van van de Poolse rege ring. Vice-premier Rakowski stelde So lidariteit gisteren overigens ver antwoordelijk voor de meeste cussiëren. Maar ik denk dat het eerder omgekeerd is. Ik denk dat er juist een zeker onvermogen is om die emo ties politiek te vertalen. Er is dus eerder sprake van te wei nig emoties en in die zin is de schets van Couwenberg feite lijk onjuist. Waarbij je je bo vendien nog kunt afvragen of het uiten van emoties moreel wel zo verwerpelijk is". "Het IKV heeft overigens tal van zakelijke analyses ge maakt op grond waarvan je wel degelijk een discussie kunt voeren. Dat is ook wel gebleken uit de invloed die het IKV heeft gehad. Kijk bij voorbeeld naar de politieke partijen vlak vóór de verkie zingen. Die hadden duidelijk geen belang bij al te grote dis cussies over kernwapens en ze hadden er ook geen belang bij een standpunt in te ne men. Maar dat is wel ge beurd. En die standpunten zijn hun duidelijk afgedwon gen door de vredesbewe ging". Reactionair Prof. Couwenberg meent ook dat de weg die bewegingen als het IKV volgen niet de juiste is. Streven naar af schaffing van de kernwapens is het voeren van een reactio naire politiek, zegt hij, want dan gaan we terug naar een achterhaalde situatie waar bij oorlog voeren technisch onmogelijk is. Hij vindt dat levensgevaarlijk omdat in dat geval de stabiliteit ont breekt. "Het IKV is natuurlijk niet te problemen in Polen. De vakbond komt, volgens de vice-premier, herhaaldelijk gemaakte toezeg gingen om geen stakingen uit te roepen, niet na.Lech Walesa is gisteren afgetreden als hoofd van de afdeling van de zelfstandige vakcentrale op de Lenin- scheepswerf in Gdansk, zo heeft een woordvoerder bekendge maakt. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - In overleg met zijn bur gemeester heeft het gemeente lijk politiekorps in Krimpen aan den IJssel dezer dagen besloten een agent pas toe te laten tot de Mobiele Eenheid indien hij ten minste 21 jaar is en daarnaast mi nimaal één praktisch dienstjaar heeft. Volgens een woordvoerder van de Krimpense politie is daarmee in gespeeld op de uitkomsten van vreden op het moment dat we de kernwapens weg heb ben. Ook het afschrikkingsef fect van de conventionele wa pens is nog zeer groot. Er wordt dus niet uitsluitend naar de kernwapens geke ken. Maar je moet er wel mee beginnen omdat er geen ant woord is op een nucleaire aanval. Ik zou me heel goed kunnen voorstellen dat je als vredesbeweging straks gaat kijken naar het conventione le overwicht, bijvoorbeeld van de Sowjet-Unie die, zoals dan gezegd wordt, een tan kovermacht zou hebben. En wat die stabiliteit betreft: het is niet hard te maken dat one venwichtigheid in de weder zijdse bewapening een oorlog tot gevolg zou hebben". Maar er is alwel 35 jaar lang sprake van een betrekkelijke vredestoestand terwijl er al die tijd aan beide kanten na drukkelijk gestreefd is naar een militair evenwicht. "Dat is waar. En ik zal ook niet ontkennen dat er een zekere samenhang is tussen die be wapening en de betrekkelij ke vrede die er is. Maar er wordt al lange tijd gestreefd naar ontwapening en daar komt niets van terecht. Dus waarom zou je dan niet een zijdig streven naar ontwape ning?" Concessies doen Wat je nu ziet is aan de ene kant een enorm succes voor de vredesbeweging, maar an derzijds een patstelling in het parlement op het gebied van de kernwapens. Dat kan wel Walesa heeft als reden voor het op geven van de functie aangevoerd dat hij overwerkt is. Tegenstel lingen tussen bepaalde persoon lijkheden en ruzies binnen de af deling op de scheepswerf zouden echter minst een even grote re den zijn. Hij blijft landelijk voor zitter van Solidariteit. een onderzoek dat is gehouden door het Wetenschappelijk On derzoek en Documentiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie. "Momenteel bestaat er geen enkele eis ten opzichte van de toetreden tot de ME', aldus de woordvoerder. Uit dat bewuste onderzoek kwam naar voren, dat het veelal jonge politiemensen met weinig erva ring zijn, die bij ME-acties wor den ingezet. eens tot gevolg hebben dat het politiek effect van de vredes- actie straks uitblijft. Dan ont staat er een soort vacuüm en wat gebeurt er dan? "Het is natuurlijk waar dat de vredesbeweging niet zonder succes kan. Zij kan zich niet tevreden stellen met schijn successen. Dus zij moet, wan neer er sprake is van een po sitieve politieke ontwikke ling, concessies doen en openlijk erkennen dat zo'n ontwikkeling, hoe klein ook, zinvol is. Sommige mensen zullen dan tevreden zijn en zeggen: zie je wel, de vredes- actie heeft effect gehad. An deren zullen zeggen: we gaan door". "Maar wat er zal gaan gebeuren na de vredesmanifestatie, een afzwakking bij de vredesbe weging of een verheviging, dat is moeilijk te zeggen. Bij het uitblijven van succes kunnen er een paar dingen gebeuren. Men kan terugval len in een soort apathie. En een kleiner deel zal waar schijnlijk gaan zoeken naar onorthodoxere methoden, zoals bij de actie tegen Dode- waard is gebeurd. Maar aan de andere kant: na het besluit in de Tweede Kamer over de modernisering en plaatsing van de kernraketten in 1979 is er, terwijl succes uitbleef, toch ook een verheviging van de inspanningen geweest bij de vredesbeweging". Zou u die onorthodoxe metho den om het doel te bereiken, gerechtvaardigd vinden? "Ik zou het heel begrijpelijk vinden en ook wel verstandig als het doel is om het een DEN HAAG (ANP) - Als mi nister Van Mierlo van defen sie zal besluiten het vliegver bod voor de Breguet Atlantic marinevliegtuigen op te hef fen, dan wordt er voorlopig toch een beperking opgelegd in het vliegbereik van dit toe stel. Dat schrijft de bewindsman van defensie in antwoord op vragen van de leden van de vaste Kamercommissie voor defensie. In een begeleiden de bnef aan de Tweede Ka mer schrijft de minister dat hij in zijn antwoorden nog geen standpunt inneemt over die opheffing van dat vlieg verbod. Maar vóór het mon deling overleg dat de be windsman begin december met de defensiecommissie heeft, zal hij zijn principebe slissing bekend maken. ARNHEM (GPD) - Justitie en po litie in Gelderland hebben plan nen om de vaak omslachtige pro cedures voor afhandeling van massale verkeersovértredingen (zoals verkeerd parkeren en door rood licht rijden) nog verder te vereenvoudigen. Er ligt een voorstel klaar om de tijdrovende processen-verbaal te vervangen door kleine voorgedrukte formu lieren die nauwelijks groter zijn dan het ouderwetse parkeerbon netje. De politieman die zo'n bekeuring wil uitdelen, hoeft het mini-pro- ces-verbaal maar onder de rui tenwisser van de auto te schui ven. Als blijkt dat de automobi list weigert de boete te betalen, hoeft de agent niet meer achter zijn schrijfmachine te kruipen voor het opmaken van een pro- Zeedijk veiliger AMSTERDAM (ANP) - Hoewel de handel in verdovende midde len op en rond de Zeedijk in Am sterdam onverminderd doorgaat, hebben de verschillende maatre gelen die er de laatste tijd zijn ge troffen toch een gunstig resultaat gehad voor de orde en veiligheid Tijdens een bijeenkomst op het bureau Warmoesstraat vertelde de chef uniformdienst van dat bureau, J G W Molendijk, dat zowel burgers als politieambte naren zich nu veiliger voelen dan enkele weken geleden. ces-verbaal, want de computer zorgt voor de rest. De computer gaat in de toekomst politie en justitie bergen werk uit handen nemen Op tal van fron ten streeft justitie naar stroomlij ning en vereenvoudiging van procedures. Sinds februari kun nen in de provincie Gelderland bij wijze van proef parkeerboetes al via de giro worden betaald. Volgens een begeleidingscom missie werkt het systeem zo goed, dat girale betaling al wel landelijk kan worden ingevoerd. Ook zijn er nu voorzichtige plan nen om bij de MOVOIldlfl keersovertredingen de ingewik kelde procedure van dagvaar ding voor de rechter helemaal te laten vervallen. De agent krijgt mogehik de bc- (Foto Lock ZuKlerduin) Hele beeld "Als je, zoals Reagan, zo'n aan bod doet. moet je het hele mi litaire beeld erby betrekken. Dan kom je in de situatie dat je moet gaan rekenen in tota le wederzijdse krachtsver houdingen: hoe groot is de bewapening aan de ene kant, hoe groot aan de andere kant. Dat vereist een uitvoerige analyse en ik heb niet de in druk dat zo'n analyse by de voorstellen van Reagan is ge maakt. Zyn aanbod is trou wens ook moeilijk te rijmen met recente uitspraken die zijn ministers Haig (buiten landse zaken ww.) en Wein berger (defensie ww.) hebben gedaan over de kernbewape ning in West-Europa". "Ik wil daarmee niet zeggen dat zijn voorstellen helemaal niet deugen. Want als symbolisch gebaar kunnen ze wel belang rijk zijn. In elk geval geven ze aan dat er van Amerikaanse zijde bereidheid bestaat om met de Sowjet-Unie te onder handelen. In dat licht vind ik de onmiddellijke afwyzende reactie van de Sowjet-Unie op die voorstellen dan ook hoogst ongelukkig. Het lykt weer een spiegelgevecht te gaan worden waarby beide partyen overdreven stand punten gaan innemen. En dat is jammir" voegdheid om aan een overtre der direct een soort oproeping uit te reiken. Op dat briefje staan alvast datum en tydstip waarop de verkeerszondaar moet voor komen als hy de bon niet «ril be talen. De omslachtige procedure van dagvaarding kan hiermee ge heel worden omzeild. Buitenlanders die in het grensar- rondissement Arnhem een vcr- IWWWlUÜIm befMB, zullen wellicht straks ook gewoon thuis de boete kunnen afhandelen. In het arrondissement zal een proef worden genomen met een beter hanteerbare afhandeling van dit soort zaken. Het ziet ernaar uit dat buitenlandse verkeerszonda- ren binnenkort een postwissel thuisgestuurd zullen krijgen om de boete naar de Staat der Neder landen over te maken. Veiligheidsadviseur gaat vrij uit WASHINGTON (DPA) - Het Amerikaanse ministerie van justitie ziet geen aanleiding om een vervolging in te stellen tegen de veiligheidsad viseur van president Reagan, Richard Allen Naar gisteren in Washington werd meegedeeld ter afsluiting van een on derzoek door de FBI, heeft Allen met het aannemen van duizend dollar als cadeau van erkentelykheid voor het arrangeren van een interview van een Japans tydschrift met mevrouw Nancy Reagan, niet de strenge voorschriften voor hoge regeringsambtenaren overtreden Allen had hel bedrag willen storten in de Rykskas, maar vergat het en het werd maanden later teruggevonden in een brandkast De Washington Post schreef gisteren dat mevrouw Reagan van het Ja panse tydschrift een gelakt kastie had gekregen. «Mt'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17