Gelijkspel LZ Oproep aan "alle oprechte gelovigen" voor Synode over de demonstratie Sport en politiek verder uit elkaar Geen wijzigingen bij biljartstrijd Stichting Nederland Internationale Raad: Wereldraad verwant met marxisme «ttllflflilH'H». Cenav wil op kalender van Grand-Prixraees RCL-AJAX? VRT.TDAG 20 NOVEMBER 1981 (Van onze redactie geestelijk leven) De Stichting Nederland van de Internationale Raad van Christelijke Kerken roept 'alle oprechte gelovigen' op om plaatselijk en regionaal met elkaar in contact te treden en in studiekringen en openbare bijeenkomsten 'uit te komen voor het Woord Gods en het getuigenis van Jezus Christus'. Zes-en-vijftig personen, onder wie veel predikanten, ondersteunen de oproep en het verzoek om adhesiebetuigingen. De enige ondersteuner uit deze streek is de heer J. Boelema (Leiden). Hij is christelijk-gereformeerd. Wereldraad van Kerken en de daaraan verwante organisaties". "Als gevolg daarvan worden bij- belgetrouwe kerken en gelovi gen vaak genegeerd. Zij hebben aanzienlijk minder of zelfs geen mogelijkheid om zich te uiten". De Wereldraad van Kerken blijkt, volgens de oproep van de Neder landse afdeling van de Interna tionale Raad, onmachtig om zich duidelijk uit te spreken over de Heilige Schrift als het Woord van God. Door vrijheid van bijbeluit legging toe te staan, opent hij de deur voor een grote verscheiden heid van theologische opvattin gen en afwijkingen van de Schrift. "In zijn uitspraken en activiteiten toont de Wereldraad steeds duidelijker verwantschap met de beginselen en praktijken van het anti-christelijke marxis- "Het bijbels beginsel mag echter nooit op één lijn worden ge plaatst met onbijbelse beschou wingen. Schriftgelovigen die be- De Internationale Raad van Christelijke Kerken (Internatio nal Council of Christian Chur ches, ofwel ICCC) is in 1948 ont staan. De oprichtingsvergade ring had plaats in de Engelse kerk te Amsterdam. Een paar weken later werd ook in Amster dam de Wereldraad van Kerken opgericht. Niet ten onrechte wor den deze organisaties als eikaars tegenpolen gezien. "Terwijl de oecumene streeft naar een wereldeenheid die alle ker ken omvat en ook niet-christelij- ke godsdiensten daarvoor zoekt te winnen, komt de ICCC op voor de beginselen van de bijbel als het Woord van God, en dien overeenkomstig voor de zuiver heid van de kerk", zegt de Neder lander ds. J. C. Maris, secretaris generaal van de internationale raad. Overstemd mende bezorgdheid'. Bezorgd heid over het ontbreken van een 'eenparig bijbels getuigenis te midden van een samenleving waarin steeds meer mensen wei geren te buigen voor Gods Woord'. "Het woord der waarheid wordt voortdurend overstemd door de geluiden van een 'ander evange lie', dat de kerk van Christus be dreigt en voor de wereld het wa re heil verbergt". In dit verband betreuren de ondertekenaars van de oproep 'ten zeerste' de inhoud van het gereformeerde rapport over het bijbelgezag. "In tal van kerken over heel de we reld heeft - onder verschillende namen, zoals 'theologie der be vrijding' - de 'nieuwe theologie' de leiding aan zich getrokken. De verbreiding van deze theolo- gieën en daardoor de verduiste ring van de bijbelse boodschap is in belangrijke mate bevorderd door de oecumenische bewe ging, met name belichaamd in de J. C. Maris opkomen voor zuiverheid... horen tot kerken die lid zijn van de Wereldraad zijn daarom te recht bezwaard over hun mede verantwoordelijkheid voor zijn uitspraken en handelingen. Te gelijk wordt hun samenwerking met Schriftgetrouwe kerken en christenen ernstig belemmerd, evenals hun noodzakelijke steun aan noodlijdende bijbelgelovige groepen in andere landen". "Gemeenschap met hen die het ge zag van Gods Woord en het ver lossingswerk van Chnstus niet aanvaarden dient", zo zegt de op roep, "plaats te maken voor een samenbundeling van allen die een even dierbaar geloof hebben verkregen, en voor een een drachtig bijbels getuigenis tot heil van kerk en volk". 'Neutrali teit moet beslist worden afgewe- Verwarring Voorzitter van de Stichting Neder land van de ICCC is de Neder lands-gereformeerde predikant J. Meester. Hy meent, dat de ver warring omtrent 'het ware ge loof in de westerse cultuurwe reld en in de kerkelijke wereld ontstellende vormen heeft aan genomen. "Zo ontstellend, dat in sommige kerken in ons land de ware gelovigen het water tot de lippen is gekomen. De verwar ring is vooral gekomen, doordat nieuwe theologieén in de oplei ding van de aanstaande predi kanten de hoofdrol spelen en niet de vreze Gods. Deze theolo gieén zijn meer of minder door trokken van de geest van de mo derne mens". Bij de Internationale Raad van Christelijke Kerken zijn op het ogenblik ongeveer 330 kerken en groepen aangesloten. Ds. Mans ziet het 'verval' in vele kerken als hét motief voor het bestaan van de raad. En dat 'verval' is volgens hem een gevolg van de 'Schrift kritiek' en de doorwerking daar van via het streven van de oecu- De ICCC rust op twee hoofdpijlers, een godsdienstig-kerkelijke en een politieke. Hij staat voor handhaving van de beginselen der Reformatie, tegenover het rooms-katholicisme en het moder nisme in allerlei vorm, en strijdt met geestelijke wapens tegen het 'atheïstische c DOORN - De synode van de Her vormde Kerk, die deze dagen in Doorn bijeen is, neemt van avond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam deel aan het ge- beds- en bezinningsuur in ver band met de kernbewapening. De Raad van Kerken heeft dit uur, aan de vooravond van de nationale demonstratie, uitge schreven. Er is in de Hervormde Kerk nogal deining ontstaan over de instem ming die het moderamen (be stuur) van de synode had be tuigd met de demonstratie van morgen. Vooral de Gereformeer de Bond, de rechtervleugel van deze kerk (zo'n 20 procent), pro testeerde scherp. Ds. C. B. Roos, voorzitter van de synode, erkende het: velen wa ren boos of verdrietig over deze instemming. Maar, zo verklaarde hij, het moderamen meende, dat de Hervormde Kerk niet mocht zwijgen over de diepe verontrus ting in het land met betrekking tot de kernbewapening. "De in stemming met de demonstratie valt binnen het kader van de uit spraken van de synode over de kernwapens. Wie zo duidelijk het gebruik en bezit van deze wa pens heeft afgewezen, mocht ook nu niet zwijgen". Secretaris-ge neraal dr. R. J. Mooi: "Wij moés ten ermee instemmen". Voorzitter Roos zei met nadruk, dat de instemming geen oproep was, hoewel sommige leden van het moderamen wel zo ver hadden willen gaan. Gezien de partijpo litieke eisen van de demonstratie heeft men hiervan toch afgezien. Ds. Roos merkte nog op, dat de kerk nog moet leren omgaan met het hele verschijnsel 'demonstra tie'. Monddood Na deze verklaring besloot de sy node, er verder het zwijgen toe te doen. Maar dat lokte protest uit van enkele gereformeerde-bon- ders, die zich 'monddood' ge maakt voelden. "De frustratie en polarisatie in de kerk kunnen hierdoor alleen maar toenemen", waarschuwde ouderling J. Haeck uit de classis Harderwijk. Na enig geharrewar vond men toch nog een vorm om de discus sie hierover te heropenen. Ds. S. Kooistra uit Menaldum (con fessioneel) had tégen de demon stratie, dat anderen worden ge weerd. Zie naar de CDA-spreker. Hij bracht ook de relatie kerk - IKV ter sprake. "Er dreigt een soort IKV-dictatuur in de kerk". Secretaris-generaal dr. Mooi zei hierop, dat een gesprek met het JKV wel weer nodig is, maar dan alleen over de ontwikkelingen' binnen het IKV zelf, waar de plaatselijke kernen invloed op het beleid willen. Dat kan ook de verhouding tot de kerk verande ren. Verdere kritiek op het IKV wees dr. Mooi van de hand. Dr. W. Balke uit Den Ham (gerefor meerde bond) betreurde de in stemming van het moderamen met de demonstratie méér dan hij kon zeggen. De kerk moet het evangelie uitdragen, zei hij, niét betogen. Het gaat in de kerk vóór of tégen Christus, niet om een po litieke stellingneming. Het mode- ramenlid ds. P. van den Heuvel (Harmeien) - ook een 'bonder' - stond wel achter de instemming maar wilde als kerk niet mee doen met de demonstratie "Dan zou de kerk haar eigen getuigenis en het vertrouwen daarin ver zwakken". Wat betreft de gebedssamenkomst in de Nieuwe Kerk onderstreep te secretaris-generaal Mooi nog, dat die een andere bedoeling heeft dan de vredesmars. De mars kiest voor een bepaalde po litieke weg. Het gebedsuur is er ook voor hen die het niet zo pre cies weten. "We zijn er alleen als christenen samen, tegen het gro te gevaar dat de wereld be dreigt", zei dr. Mooi. De hervormde synode - dne da gen in Doorn by een - aanvaard de gisteren een voorstel om de grote regio's (classes) Gonnchem en Harderwijk te ontlasten Er komen twee classes by: Alblas- serdam en Ede. Hervormde Kerk: beroepen te Ooltgensplaat E M Bakker Vco- nendaal: aangenomen naar Wie- nngermeer J Delhaas Maasdijk; toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar G. van Asselt Hardenberg, mevrouw E. de Boer-Hessel Duivendrceht, K. C. Kos Zeist en mevrouw J Schout Nieuwendijk. Gereformeerde Kerken: aangenomen de benoe ming tot pastor van het psychia trisch centrum Sint Jozefstich ting te Apeldoorn J. N. Nam- mensma aldaar Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Drachten (voor zendings- dienst in West-Inan) J. de Gelder Damwoude. Nederlands-Gere formeerde Kerken: beroepbaar A. D. van den Heuvel Hellevloet- sluis, voorheen vrygemaakt-ge- reformeerd predikant te Spaken burg. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Scherpenzeel J. Karens Opheusden. Baptis tengemeenten: beroepen te Den Haag J. Broertjes Groningen. Ds. H. Kuyk (45) te Bilthoven is benoemd tot predikant in alge mene dienst voor 'gemeente-op- bouw' in de Gereformeerde Ker ken, speciaal voor 'kerk en re creatie' Het accent zal in zijn werk liggen op regionale kader vorming. Ds. Kuyk heeft negen jaar bij het Evangelisatiecen- trum in Leusden gewerkt voor advisering en toerusting van evangelisatiecommissies. Vanavond om 8 uur houdt dr. W J. Ouweneel uit De Bilt in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat in Leiden een lezing over 'het lijdensvraagstuk'. Dit is de laatste lezing in het kader van de serie 'Geloof is het antwoord'. Een meerderheid van de rooms- katholieke bisschoppen in de Verenigde Staten heeft zich krachtig uitgesproken tegen atoombewapening. De gereformeerden in de Evan gelische Kerk van Duitsland be tuigen in een brief aan 430 ge meenten 'verregaande instem ming' met het standpunt van de Nederlandse Hervormde Kerk inzake de kernbewapening (geen gebruik en geen bezit). Tegen het Y AMSTERDAM - De eerste midweekse wedstrijd in de waterpolohoofdklasse bracht LZ'86 naar Amsterdam. In het sportfondsenbad Oost ontmoetten de Leidenaars Het Y. Na de verrassende overwinning die LZ het afge lopen weekeinde op Zian/Vitesse behaalde, kwam men nu niet verder dan een 7-7 gelijkspel. Als de Leide naars wat zorgvuldiger met de kansen zouden zijn om gesprongen, had een overwinning zeker tot de moge lijkheden behoord. sie te houden. Al snel bleek ech ter dat de Leidse verdediging grote moeite had met Eelco van Schaick. v Dit Amsterdamse krachtmens bleek herhaaldelijk te sterk op de midvoorplaats, waardoor hachelijke situaties voor het doel van LZ-goalie Jan Teske ontstonden. Nadat Jan Lassooy al snel uit een break 1-0 voor Het Y had laten aanteke nen, werd Joop Siera na drie overtredingen tegen Eelco van Schaick voor 45 seconden uit het water gestuurd. Opnieuw benut te Jan Lassooy deze numerieke meerderheid (2—0). Van dat moment af schakelde LZ over op een zóne-verdediging om zo de sterke Y-midvoor beter te kunnen bewaken. Dat lukte re delijk, al bleef Van Schaick een lastige klant voor de Leidenaars. Nog in de eerste periode kwam LZ langszij. Jan de Graaf en Aad van Mil (man meer) verzorgden de produktie. Toen LZ in de tweede periode snel doorliep naar 2-4 (doelpunten van Jan de Graaf en Wilco van der Zeeuw) leken de Leidenaars opnieuw op een overwinning af te stevenen. Niets was minder waar, de goed terugvechtende Amsterdam mers zagen Reinier Yskens twee maal scoren en toen Jan Lassooy ook nog een strafworp benutte, was de stand ineens weer 5—4 in Amsterdams voordeel. Er ontspon zich daarna een meer spannend dan mooi gevecht. Aad van Mil bracht LZ (straf worp en een midvoor goal) weer aan de goede kant van de score (5—6). Beide ploegen gaven el kaar niet veel meer toe, de marge werd dan ook niet groter meer dan één doelpunt. Na 6—6 en 6—7 (Aad van Mil) bepaalde Hans Koster de eindstand op 7-7. Hierna had LZ nog verscheidene kansen (Wilco v.d. Zeeuw en Joop Siera) die echter alleen wer den verprutst. DIRK KLOOS LZ'86 probeerde de Amsterdam mers van meet af aan onder pres- Den Bosch wint in "open" hal... SUNDERLAND (ANP) - Den Bosch, dat zich veertien dagen geleden al plaatste voor de fina lepoule van het Europa Cup 1- toemooi, heeft de laatste poule wedstrijd tegen Sunderland ge wonnen. De Bossche basketbal- ploeg won in Engeland van Sun derland: 84-91. Bij rust stond de landskampioen met 42-46 voor. Den Bosch kwam in Sunderland voor vreemde omstandigheden te staan. Er werd gespeeld in een half open sporthal met een be tonnen vloer, terwijl voor het spel een rubberen bal werd ge bruikt van een type, dat in Ne derland al vele jaren uit de roula tie is. Den Bosch, met topscorers Richardson (26) en Akerboom (22), maakte zich er niet druk over. De ploeg kwam slechts één keer op achterstand (38-32), maar hield de wedstrijd voor het overige keurig onder controle. Sunderland—Den Bosch 84—91 (42—46). Topscorers Sunderland: Darnell 26, Cornelius 22. Topsco rers Den Bosch: Richardson 26, Akerboom 22, Cramer 16. Overige uitslagen EC 1 Groep A: Torpan Pojat Helsinki (Fin)-Steaua Boekarest (Roe) 87-74 (40-44). Groep B: Partizan Belgrado (Joe)-Slavia Praag (Tsj) 85-80 (51-40). Groep D: Amicale Steinsel (Lu- x)-Oostende (Bel) 69-91 (27-49). Groep E: Murray Edinburgh (Sch)-FC Barcelona (Spa) 80-104 (36-48). AMSTERDAM (GPD) - Diverse afgevaardigden van sportbonden hebben zich gister avond tijdens de buitengewone algemene vergadering van de Nederlandse Sport Federatie gekant tegen uitgangspunten die zijn opgesteld door vertegenwoordigers van de NSF en politici van vier politieke partijen met betrekking tot het onderwerp Sport en Politiek. Wilco van der Zeeuw miste mogelijkheden c (Foto Holvast). Uiteindelijk werd het stuk terugge nomen voor nieuw overleg, met als uitgangspunt de aangevoerde bezwaren. Dit ontlokte de enig aanwezige politicus Joop Worrel (PvdA) de felle reactie „dat m zijn partij waarschijnlijk nie mand meer te vinden is om van voren af aan te beginnen". Het stuk van de werkgroep ad hoe is voortgekomen uit de proble men. in het verleden ontstaan, of een boycot van bepaalde sport evenementen al dan niet moet plaatsvinden. Aan de hand daar van zou dan een gezamenlijke beslissing van sportbestuurders en politici genomen kunnen wor den, waarbij nadrukkelijk het recht van zelfbeschikking aan de zijde van de sport wordt gewaar borgd. Hoewel enkele'bonden, waaronder ook het Nederlands Olympisch Comité, bezwaren tegen de on verplichte gedragsregels aan voerden, bleken de aanwezigen niet zó onder de indruk dat ze met de opposanten zouden mee gaan. Maar de betoging van on der meer voorzitter Nanninga van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond en - in be- dekter termen - van NOC-voor- zitter Van der Krol, hadden toch een dusdanige uitwerking dat NSF-voorzitter Peter van Dorst zich van lieverlee gedwongen voelde steeds meer water by de wijn te doen en tenslotte de kriti sche noten te beschouwen als ba sis om in nieuwe onderhandelin gen mee te nemen Deze houding is Joop Worrel - mi nister Ed van Thijn had eerder zyn komst aangekondigd, maar LEIDEN - De tiende ronde leverde nauwelijks wijzigingen op in het competitiebeeld van de hoogste klasse uit de Leidse bil jartbond. Vrijwel alle teams met een vooraanstaande positie op de ranglijst deelden het punt. Koploper TOG 1 sloot het bezoek aan belager Morspoort 1 met een 4-4 gelijkspel af. Mors poort, dat nog een wedstrijd te goed had, deelde bovendien de punten met Between, dat even eens bovenin de competitie- markt ligt. Gevolg was dat Between en Mors poort (nog) geen echte bedrei ging voor TOG kunnen vormen. Met nu precies een halve compe titie gespeeld is de zaak echter nog lang niet bekeken. Onderaan is het dringen geblazen nu De Heul en 't Zuid aan een duidelij ke opmars bezig zijn. De uitsla gen in de eerste klasse: 't Zuid 1-TOP 1 4-4; TOP 2-Vriendschap 1 4-4; Carambole 1-UVS 1 2-6; Landzicht 1-De Heul 1 4-4; Be tween 1-Morspoort 1 4-4; Mors poort 1-TOG 1 4-4. De stand na 10 ZANDVOORT (ANP) - De Cenav (exploitant van het circuit van Zand- voort) gaat vragen om een zeventiende datum op de Grand-Pnxkalen- der voor 1982 De buiten de boot gevallen organisator van één van de jaarlijkse wedstrijden om de wereldtitel in de formule 1-autosport zal dit dezer dagen verzoeken aan de wereldautosportbond (FISA) De Ce nav ziet kansen in een clausule uit de concorde-overeenkomst, die dit jaar tussen FISA, FOCA (constructeursvereniging) en organisatoren gesloten werd. In de bepaling ontbreekt het maximum aantal wedstrijden, dat voor het wereldkampioenschap gereden mag worden. Daarin ziet de Cenav de mogelijkheid om op 17 december, wanneer de FISA in Parijs zijn defi nitieve sportkalender bekend maakt, toch bij de circuits te behoren, die een^Grand Prix Formule 1 organiseren. wedstrijden: 1 TOG 1 56; 2 Be tween 1 49; 3 Morspoort 1 46. 4-5 Landzicht en Carambole 44, 6 TOP 2 42; 7-8 UVS 1 en Vriend schap 1 33; 9 De Heul 1 32; 10 TOP 1 31; 11 't Zuid 30. In de tweede klasse vielen er wel rake klappen, zonder dat de posi tie van lijstaanvoerder DOS 1 di- rekt in gevaar kwam. Dit mede omdat DOS zelf ook won, zij het niet zo royaal als de concurren tie. Between 2 nestelde zich dankzij een 8-0 winst weliswaar op gelijke hoogte met DOS, maar laatsgenoemd viertal heeft daar bij nog een extra duel tegoed. UVS 2 werkte zich met een maxi male zege ook verder hogerop. DOS 1 leidt nu met 50 punten uit 9, Between 2 volgt met 50 uit 10, UVS 2 heeft 46 punten uit 10, ADVERTENTIE Dat is niet denkbeeldig wanneer de Leiderdorpers mor genmiddag ten koste van Oranje Nassau de eerste perio- detitel pakken. Zij plaatsen zich dan automatisch voor het grote KNVB-toemooi. Ook de NCRV-tv is morgenmiddag weer op De Bloemerd maar dat is natuurlijk geen reden om thuis te blijven (aanvang 14.30 uur). Stompwijk is vierde met 42 uit 10. De uitslagen UVS 2-'t Zuid 2 8-0. Cleyn Duin 1-Carambole 2 2- 6; DOS 1-DOB 1 5-3; Stompwijk 1-TOP 3 2-6; Between 2-Land- zicht 2 8-0 Koploper in de derde klasse Mors poort 2 kreeg een fiks pak slaag van het laaggeklasseerde Wapen van Voorschoten 1 0-8. Ondanks een 3-5 nederlaag kon Lannd- zicht 2 nu gelijk komen met de Morspoort-reserves beide teams hebben50 uit 10. De uitslagen: Haagweg 1-Morskwartier 1 2-6, Vriendschap 2-Landzicht 3 5-3, Morspoort 2-Wapen van V I 0-8 Vierde klasse Morskwartier 2- Zoeterwoud 1 4-4, TOP 4 Wapen van V.2 2-6, Carambole 4-De heul 2 6-2; Spykerbak 2-De Waag 2 6- 2; Landzicht 4-DOB 2 8-0. moest vanwege de kamerdebat ten verstek laten gaan - duidelijk in het verkeerde keelgat gescho ten. Hy verwyt met name het Ne derlands Olympisch Comité een halfslachtige houding. „Als men dit overleg een onverplicht on der-onsje vindt dan zeg ik waar zijn we mee bezig"' Ik ben diep teleurgesteld. Slechts een paar mensen (de voorstanders, red.) hebben de discussies op peil ge houden. Het bestuur is terug naar af met zo'n houding" En over de ommezwaai van Van Dorst: „Ik heb als politicus niet te oordelen over het functione ren van de voorzitter". Het Tweede-Kamerlid vindt het voorts van weinig n ah U dl denken getuigen „dat driekwart van de Kamer destyds een motie over de boycot van de Spelen in Moskou heeft aangenomen, ter wijl deze vergadering dit als een bagatel, een incident, afschil dert". Inderdaad een opmerkelyke gang van zaken op deze byeenkomst, waar de aanwezigen zich duide- lyk door de felle stelhngname van de watersportbond hebben laten beïnvloeden. Diens me ning: „Wij kunnen niet akkoord gaan met de uitgangspunten, wy wensen onze eigen verantwoor delijkheid te behouden; overleg kan alleen plaatsvinden via een regering, gedelegeerd aan amb- tclykc delegatie en wy wensen niét aan voorwaarden te worden gebonden" Duidelyker kon het niet. En het dient gezegd dat het verweer daarop, zowel vanachter de be stuurstafel als vanuit de zaal. spaarzaam en weinig to the point was. Terwyl ook een gerichte stellingname vóór de opposan ten achterwege bleef Zo kon het gebeuren dat iedereen zich ten slotte conformeerde aan het 'compromis' van voorzitter Van Dorst dat vlecsch noch vis en - nuchter bezien - de deur weer open heeft gezet voor een open lyke conflictsituatie tussen sportbestuurders en politici als zich weer eens een sportevene ment voordoet waarop een boy cot van toepassing zou kunm n zyn. Tevoren werd nog meegedeeld dat een loonderving voor topspor ters in 1982 geen verlenging van 40 naar 60 dagen zal gedogen ge zien de vastliggende financiële grenzen die absoluut niet kun ncn worden overschreden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15