Nauwelijks kans op winst Bonthuis: "Ik zie geen uitweg meer" W Karpov bijna winnaar Remise blijft troef Marianne v.d. Vliet met ScyUa in Europa Cup li Voetballer schiet op publiek B en W hekelen bestuur Utrecht VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 MERANO - De achttiende par tij van de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Anatoly Karpov en Viktor Kortsjnoi is na 41 zetten afge broken in een voor titelhou der Karpov een gewonnen stelling. Mocht Karpov van daag inderdaad de winst pak ken, dan is de tweekamp met 6-2 in zijn voordeel beslist. In de al eerder gespeelde open variant van het Spaans vlocht Karpov een nieuwtje, dat zijn tegenstrever veel hoofdbre- kens kostte. Op de zeventien de zet werd de ex-Rus ge dwongen af te wikkelen naar een voor Karpov gunstig eindspel. Sterke dreigingen op zowel de konings- als da mevleugel leverden de laat ste pionwinst op. "Karpov heeft voor 99 procent gewon nen", analyseerde de Ameri kaanse grootmeester Lev Al- burt de afgebroken stand, "Kortsjnoi kan wel opge- Partij wit: Karpov Zwart: Kortsjnoi 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pg l-O Pb8-c6, 3. Lfl-b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-f6, 5. 0-0 Pf6xe4, 6. d2-d4, b7-b5, 7. La4- b3 d7-d5, 8. d4xe5 Lc8-e6, 9. Pbl- d2 Pe4-c5, 10. c2-c3, d5-d4, 11. Lb3xe6 Pc5xe6, 12. c3xd4 Pc6x- d4. 13. a2-a4 Lf8-e7, 14 Pf3xd4 Pe6xd4, 15. Pd2-e4 Pd4-e6, 16. Lcl-e3 0-0, 17. f2-f4, Dd8xdl, 18. Tflxdl Tf8-b8. Anatoly Karpov stelde zich gisteren "voor negentig procent" zeker van prolongatie 1 Vandaag haalt hij ongtwijfeld het ontbrekende procent binnen. i zijn wereldtitel. Armoe troef in beroepswielremierij AMSTERDAM (GPD) - Alle grote internationale successen ten spijt, begint of eindigt er voor de Nederlandse beroepswielrenners geen seizoen zonder zorgen over de situatie op de arbeidsmarkt. Met de werkgelegenheid gaat het beter. Het aantal profkoersen klom tot 63 (over een periode van zeven maanden) en voor de publieke belangstelling zou menig betaalde voetbalclub met graagte tekenen. Gemiddeld kwamen er dit jaar 14.000 toeschouwers per wedstrijd met uitschieters in Chaam, Emmen (beide 50.000 mensen). Boxmeer (30.000), Wateringen (25.000) en Linne (20.000). Maar om de momen teel werkloze prof Jac van Meer uit Wouw (vorig jaar nationaal kampioen bij de ama teurs) te citeren: „Die criteriums zijn wel leuk voor de verdiensten, maar qua sportieve prestatie betekenen ze natuurlijk minder. Een coureur wil méér". Vereiste daarvoor is een grote ploeg meteen internationaal pro gramma en daar ontbreekt het de Nederlandse beroepsrenner in meerderheid aan. Zoals de zaken er thans voorstaan zullen er in 1982 van de ongeveer 90 licentie houders slechts 26 een contract op niveau hebben. Van de reste rende 64 gaat ongeveer de helft SCHEVENINGEN (ANP) - Remise blijft troef in de damtweekamp om de wereldtitel. De dertiende partij, in Scheveningen gespeeld, naderde dicht het record van de vijfde partij, die anderhalf uur duurde. Nu werd er na 29 zetten en één uur en 45 minuten speeltijd tot remise besloten, waardoor de stand op 13-13 kwam. Vandaag wordt er gerust. De veertiende partij wordt morgen te Rotter dam gespeeld, evenals de resterende zes partijen. Partij Wit Gantwarg (Sow); Zwart: Wiersma (Ned). 1.32-28 17-21; 2.31-26 11-17; 3.38-32 7-11; 4.37-31 19-23; 5.28x19 14x23; 6.31-27 23-28; 7.32x23 18x38, 8.43x32 10-14. 9 41- 37 5-10; 10.46-41 12-18; 11.39-33 14-19; 12.44-39 10-14; 13.49-43 1-7; 14.37-31 7-12; 15 41-37 18-23; 16.47-41 20-24; 17.42-38 14-20; 18 50-44 9-14; 19.48-42 23-29; 20.34x23 19x28; 21.33x22 17x28; 22.26x17 12x21; 23.32x23 21x32; 24.37x28 24-30; 25.35x24 20x18; 26 41-37 13-19; 27.38-33 8-13; 28.42-38 2-8 29.31-27 remise rijden voor een kleine ploeg (een voornamelijk nationaal program ma; een minimaal budget) en de overigen voor een privé-sponsor (veelal plaatselijke middenstand met louter geld en belangstelling voor criteriums). Een belangrijke bijdrage aan dat treurige beeld is geleverd door sponsor HB die als goede sub topper (met uitzondering van de Tour de France een compleet programma) per 1 oktober na drie jaar gestopt is en daarmee veertien man op straat zette. Van die ontslagenen hebben er pas drie een passende werkkring ge vonden: Schipper. Nieuwdorp (beiden naar Wickes) en Zijer- veld (DAF); een vierde renner kwam in ruil voor een stap terug nog aan een contractie: Wies van Dongen (Elro). HB-ploegleider Henk Koopmans leeft met het vermoeden dat de KNWU mede schuldig is aan opheffing van de groep („als de bond bij ons was komen praten was het misschien zover niet gekomen"), maar di recteur Rody Hoogenboom laat geen twijfel: „Het was niet meer te betalen". LEIDEN - Ondanks haar 25 lentes verkeert ze al in de herfst van haar sportieve loopbaan. Nog één, hoogstens twee jaar zal ze in de nationale eredivisie te bewonderen zijn. Daarna is het basta met de carrière van Marianne van der Vliet. Ie is nu al bezig met afbouwen, zegt ze, maar de wijze waarop dat gebeurt zou voor een amateur voetballer nog altijd een volledi ge trainingstaak betekenen. Ge middeld drie uur in de week is de geboren Haagse bij Scylla te vin den maar nu er een internationa le wedstrijd tegen het Zweedse Varbergs BTK op stapel staat, is het aantal oefenminuten rigou- opgevoerd. Hoewel ze haar Team, dat destijds in Nederland het hoogste lied zong in de da mescompetitie. Met die hoofd stedelijke formatie speelde zij een aantal malen in de Europa Cup voor landkampioenen. "We hebben nooit successen behaald hoor", weet ze, "hoewel ik per soonlijk aardige resultaten heb geboekt. Maar meestal kwamen we niet verder dan de tweede of derde ronde" instelling in vergelijking met De topsport en het i vroeger grondig heeft herzien, heeft de receptioniste bij de Leidse Onderwijs Instellingen nog altijd de pest aan verliezen. "Vroeger ja", grijpt ze in haar ge heugen, "vroeger stond ik ook zo'n twintig uur per week achter de tafel. Maar op den duur is dat niet meer op te brengen. Je stompt gewoon af. Op tijd heb ik toen beseft dat tafeltennis niet zaligmakend was. Naast m'n sport ben ik andere dingen gaan doen. Daar heb ik ontzettend veel profijt van getrokken want tot nu vind ik het tafeltennis nog leuk. Zo'n Brigitte Kooter en Jo- landa Noordam, die al zo jong zijn gestopt, hebben het dus ver keerd gedaan". Bij MVO sleet Marianne van der Vliet haar jeugdjaren om via een Haags combinatieteam te belan den bij het Amsterdamse Tempo SAO PAULO (ANP) - De Brazi liaanse international Mario Sergio heeft woensdag uit ergernis over een nederlaag tegen underdog San José op het publiek geschoten. Ma rio Sergio hing bij het ver trek van de spelersbus uit het raam, trok een pistool en schoot vlak voor een groepje voetbalfans in de grond. Nie mand raakte gewond. Volgens vier getuigen, die bij de politie van Sao Paulo een klacht tegen Mario Sergio indienden, wilde de groep, voornamelijk uit kinderen bestaand, slechts handteke ningen van de voetballers van Sao Paulo. Na de schietpartij beval coach Formiga van Sao Paulo, blijkbaar ook niet in zijn sas met de nederlaag van 0-8 in de halve finale uit de strijd om het landskampioen schap, de chauffeur de deu ren te sluiten en weg te rij den. Mario Sergio kon nog niet worden verhoord. i tussen haar oude woonplaats Den Haag en Amsterdam beu, deed de Scylla-speelster besluiten Mo- kum in '79 voor gezien te hou den. Ze meldde zich aan bij haar huidige vereniging maar kreeg van coach Theo Bakker te horen dat ze niet op een plek in de hoofdmacht behoefde te reke nen. "Er was geen plaats, zo werd mij verteld. Ik kon die reac tie best begrijpen want Scylla had al een uitstekend team". Vermaak Louter voor het vermaak verkaste ze naar het Noordwijkse Tot Ons Vermaak (TOV) waar ze tot ver rassing van zichzelf en iedereen met Karin de Haas en Angelique van de Bosch binnen één jaar tijd naar de eredivisie promoveerde. Om de kansen op handhaven in die hoogste damesklasse aan zienlijk te verhogen, vroeg ze de Noordwijkse club om meer trai- ningsfacaliteiten. "En die kreeg ik niet", zegt ze, "en toen besloot ik het daar maar voor gezien te houden. Omdat die twee meiden toch niets in eerste divisie te zoe ken hadden werd in goede har monie besloten dat TOV geen ge bruik van de promotie zou ma ken en ik naar Scylla zou verhui- Want daar was de situatie van een jaar daarvoor aanmerkelijk ver anderd. Sandra de Kruiff wilde de verrichtingen voor de dames competitie tot een minimum be perken, waardoor in feite een va cature was ontstaan. "Ik ben niet bij Scylla gekomen om mijn spel te verbeteren", biecht ze op, "dat heb ik Bakker bij mijn komst ook verteld. Hij weet ook dat ik mijn carrière aan het afbouwen ben, zodat er van mij geen won deren zijn te verwachten. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ik er niet alles aan zou doen Hoewel daar morgenmiddag in Zweden erg weinig kans op is, beseft Marianne van der \hiet. Het koppel Hellman/Lindblatt zal erg moeilijk te verslaan zijn. "Zelf heb ik van Hellman nog nooit kunnen winnen, Sandra heeft onlangs op de open Belgi sche van beiden verloren terwijl Vriesekoop daar haar enige ver- liespartij tegen Lindblatt boekte. Je zou stekeblind zijn als je dan nog zou zeggen: we hebben winstkansen. Maar vechten zal ik wel, tot de laatste snik". Die instelling leert de momenteel in Leiden wonende pingpong- ster de jeugd aan van het Rijs- wijkse Steeds Hoger, waaraan ze vijf uur in de week als trainer verbonden is. Als ze definitief een punt achter haar loopbaan heeft gezet, zal ze zich meer op dat gilde gaan toeleggen. "Want het is prachtig om te zien hoe de jeugd dankzij jezelf vorderingen maakt", vertelt ze vol overtui ging, "toen ik met die groep be gon, werd er één uurtje getraind in de week. Inmiddels zijn dat er vijf geworden. En het gebeurt al lemaal uit vrije wil. Niemand maakt mij wijs dat we in Neder land minder talent dan in het buitenland hebben. In veel ge vallen haakt de jeugd door een gebrekkige maatschappelijke begeleiding af. In het Oostblok ligt dat wel even anders. Vandaar dat ze altijd een voorsprong op ons zullen houden. Het is dus een hele kunst om de jeugd warm voor het tafeltennis te hou den". Wijs Hoe dat in elk geval niet moet niet moet, heeft het verleden haar wel geleerd. Marianne van der Vliet is door schade en schande wijs geworden. "Acht jaar heb ik deel uitgemaakt van de selectie. Zon der opgaaf van redenen werd ik eruit gekegeld. Nu weet ik zelf de oorzaak wel maar er kon van de NTTB geen bedankje af. Jam mer. Gerard Bakker werkt nu eenmaal graag met meiden die minstens twintig uur per week achter de tafel staan. Dat is be grijpelijk want op die manier be reik je iets in het buitenland. Maar het is verkeerd dat-ie de besten van Nederland naar Avanti wil halen omdat dat beter voor hun internationale carrière zou zijn. Ik vind dat de toppers verdeeld over de clubs moeten zijn. Dan wordt ook de competi- Marianne tie interessant. Zoiets vergt over leg tussen de trainers, maar de onderlinge verhoudingen in dat wereldje zijn zeer slecht. Nu vechten Gerard Bakker en Leer- makers (trainer Torenstad) een mtjn spel le verbeteren". vete uit over de rug van Miriam Kloppenburg. Omdat Leerma- kers het niet eens was met de handelwijze van Bakker is dat meisje een jaar uit het Neder lands team gezet. Dat maak je je als tafeltennisbond wel belache lijk. Maar ik heb geleerd dat ie dereen in de NTTB maar wat aanmoddert en alleen voor zich zelf bezig is" ROB ONDERWATER Dit seizoen werkte Hoogenboom met een budget van rond de 750.000 gulden en naar ruwe be rekening zou het dubbele ge moeid zijn met noodzakelijk geachte uitbreiding. Gat Het gat dat Rody Hoogenboom liet vallen, wordt niet opgevuld Er hebben zich weliswaar dne nieu we nieuwe sponsors gemeld, maar zij pretenderen weinig en geven dat ook royyaal toe De grootste van dit trio is momen teel Elro. dat bestaat uit de kern van de ploeg die vong jaar onder de eerste sponsorsnaam Femis reed: Theo Smit, Co Moritz, Ad Tak. Sylvester Aarts. Nico van Hest, Ger Mak en Ad Opnns. Nieuw zijn Hans Langerys (ont slagen bu DAF). Wies van Don gen (Ex-HB). Jan Aling (al in dienst van de co-sponsor) en Wim de Ruiter (was zonder ploeg). Er komen nog twee ren ners bij. Geheel nieuw is de ploeg-Beckers die voornamelijk stoelt op de idee dat een kleine profploeg goedkoper kan zyn dan een be hoorlijk opgezet amateurtcam. Manager Jan Van Poeyer, die om het allemaal eens mee te maken zelf ook een proflicentie gaat aanvragen: „We beschouwen dit als een proefjaar" "Der Dnttc im Bunde" heet Amko (vestigingsplaats Oisterwijk) en biedt op dit moment wat minder zekerheid. De ploeg is opgezet door Gerard Sterk, wiens zoon Klaas Pieter in 1970 Nederlands adspirantenkampioen werd waarna hij bouwde aan een grilli ge carrière (een jaar bij Peter Post, daarna terug bij de ama teurs, mét onderbrekingen) die dank zij de financiële steun van pa pas weer wat ziet in de prof- status. Ploegleider is Henny Lie- bregts, broer van KNWU-bonds- coach Piet Liebregts) en advi seur, de bekende ex-ploegleider Ton Vissers die by Gerard Sterk in dienst is als verkoper. De opzet: een kleine ploeg die Ne derlandse koersen njdt en die naar het buitenland gaat wan neer behoorlyk sterke renners willen toetreden. De bezetting echter biedt thans nog geen con crete feiten. In dat verband zijn de namen van Jac van Meer en Jos Lammertink interessant. De ze twee jonge beroepsrenners die een jaar of twee geleden een ge zaghebbende plaats hadden by de amateurs maar beiden door ziekte in de versukkeling raak ten bij de profs, staan tot hun beider verdriet („want natuurlijk heb je liever de belangstelling van een echt grote ploeg") boven aan op de verlanglyst bij Elro en Amko. Behalve de zoon van sponsor Gerard Sterk heeft Am ko thans nog geen enkele renner onder contract. Dordrecht—Leiden uitgesteld LEIDEN Vanwege een groot aantal blessures bij Parker Lei den gaat de wedstrijd Frisol— Leiden, die vanavond in Dor drecht zou worden gespeeld, niet door. Het duel zal op een nader te bepalen datum worden vastgc- ADVERTENTIE UTRECHT - B en W van Utrecht blijven, ondanks ontkenningen door het bestuur van FC Utrecht, van mening dat het bestuur in het verleden belangrijke beslis singen heeft genomen buiten de gedelegeerd commissaris van de gemeente Utrecht bij de voetbal club, J. van Dam, om. In een brief aan het bestuur van FC Utrecht sommen B en W enkele financiële handelingen op, waar uit een besluitvormingsproces blijkt, waarbij in een aantal ge vallen Van Dam niet was betrok ken. 3 en W verwijten het bestuur on der meer, dat dit uitgaven heeft gedaan die louter en alleen wa ren gebaseerd op de verwachting dat betere sportieve prestaties zouden leiden tot meer publieke belangstelling. Verder is er spra ke geweest van geldstromen bui ten het budget van FC Utrecht en buiten het gezichtsveld van het bestuur van de club. Deze kunnen volgens het college lei den tot desastreuze gevolgen voor de club. en W vinden het een eerste ver eiste d.jI het bestuur van FC Utrecht in de boekhouding orde op zaken stelt. „Wij verlangen met nadruk van u dat u in over leg met uw accountant zorg draagt voor een goede admini stratieve begeleiding van uw be stuur". A s zaterdag om 19 00 uur de watorpolowedslrijd Zijl/LGB - Neptunus Jag om 1ü 00 uur pok)wodstri|d Zijl/LGB LZ '86 Aangeboden door MERCASOL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13