Laagstbetaalden ontzien" "Meer mankracht en wapens helpen niet" "Loos gebaar" van PvdA Balanceren tussen angst en bravoure Drastische vernieuwing politiebeleid nodig Den Uyl wijzigt ziektegeldplannen l *i Politie sluit gokhuizen üColióomc Bukman boos over weigeren CDA-er Kernwapenmotie maakt geen kans DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - Hoe min der ons politieke bestel er in slaagt zaken op te lossen, des te groter is het probleem waarvoor de politie komt te staan. Bij poli tiemensen moet dan wel het ge voel ontstaan het vuile werk te moeten opknappen, als stoffer en blik te moeten fungeren in een huishouden van Jan Steen. Binnenlandse Zaken zal de ko mende jaren creatief bezig moe ten zijn om de condities te schep pen waaronder de politiekorpsen echt kunnen gaan werken aan een verbetering van de kwaliteit van de politiezorg. Sterkteverhoging en verbetering van materieel alleen verhogen het gevoel van veiligheid bij de politie niet. Dat zei minister E. van Thijn van binnenlandse zaken gisteren in Amsterdam op het congres "poli tie en onveiligheid". Volgens Van Thijn schrijft de eco nomische crisis steeds meei mensen uit meer mensen worden uit geschakeld en veel van hen klampen zich vast aan de over heid. Op een moment dat die overheid bezig is fors te bezuini gen en allerhande taken moet af stoten", aldus Van Thijn. Vol gens hem is de overheid allang geen wonderdokter meer. "Dat betekent dat beslissingen wor- den genomen die voor velen steeds harder aankomen. Die mensen voelen zich in de steek gelaten en vertrouwen nog slechts op eigen kracht", aldus Van Thiin. Volgens voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Poli tie Bond (NPB) is het probleem ten aanzien van de onveiligheid voor politiemensen dat er zowel bij de burgers als bij de politielei ding en de gézagsdragers over de politie nauwelijks kennis en dus ook veel te weinig begrip bestaat voor de gevoelens waarmee poli tiemensen in hun werk zitten. "Het zou", zo zei Van der Linden, "op grond van de feitelijke func tie-uitoefening van de politie vol strekt verkeerd zijn steeds meer aandacht te geven aan verdere bewapening en dergelijke. Voor je het weet is er een tweede mili tair apparaat in onze samenle ving", aldus de NPB-voorzitter. "Er moeten", zei Van der Lin den, "de komende jaren nieuwe ontwikkelingen bij de politie op gang worden gebracht. Met na me voor de grote steden en het korps rijkspolitie is een heel an der beleid nodig. De politie-i nisters zullen andere leidingge vende mensen moeten gaan be noemen, met kracht interne ver anderingen binnen de politieor ganisatie moeten eisen en een nieuw selectie-, wervings- en op leidingsbeleid moeten toepas sen". Volgens de NPB-voorzitter zijn veel van die wensenook al neer gelegd in diverse rapporten, maar bleef het tot nu toe bij mooie woorden en wat geld voor experimenten van Binnenlandse Zaken. DEN HAAG (GPD) - In reactie op kritiek vanuit de FNV en van de Tweede-Kamerfracties van PvdA en CPN heeft het kabinet besloten de laagste inkomens te ont zien bij het vaststellen van de kortingen op het ziekte- geld. Minister Den Uyl. (sociale zaken) heeft dit gisteravond aan de Tweede Kamer meegedeeld. Ook overweegt hij de korting voor langdurig zieken te beperken om de achteruitgang in hun inko men te beperken. Den Uyl kwam met deze reactie nadat tijdens het debat over de regeringsverklaring onduidelijk heid was ontstaan over de totale hoogte van de bezuinigingen op de ziektekosten. Het kabinet wil zo'n f1200 miljoen besparen dpor zieken premies te laten be talen over het ontvangen ziekte- geld. Daarnaast moeten de werkgevers in het vervolg de eerste vijf ziek tedagen betalen. Het kabinet overweegt overigens een plan om kleine en middelgrote bedrij ven de mogelijkheid te bieden zich tegen deze vijfdaagse wacht- periode te verzekeren. Daarmee zouden deze bedrijven geen ver dere financiële risico's meer lo pen. De totale bezuiniging is door mi nister Van der Stee (financiën) in zijn recente overzichtsnota over de begroting aangevuld met een post van f200 miljoen. Dit be drag zou gevonden moeten wor den door „verdere aanpassingen in de sfeer van ziektewet-uitke ringen, dan wel andere dekking in de sfeer van de sociale zeker heid". Minima Volgens Den Uyl hangt de invul ling van dit extra bedrag van f200 miljoen af van de komende voorstellen om de positie van de minima te beschermen. Met zijn opstelling komt hij tegemoet aan bezwaren van PvdA en vakbon den, die vinden dat met name de laagstbetaalden geen premies zouden diénen te betalen over het ziektegeld, omdat zij anders mogelijk minder ontvangen dan het minimumloon. De kabinetsvoorstellen hebben tot doel het ziekteverzuim terug te dringen. Volgens Van Agt vor men de voorstellen een „even-, wichtig pakket, dat werkgevers en werknemers op hun verant woording wijst". Ook moet het plan leiden tot een verlaging van de premies bij de verschillende sociale verzekeringen. WEERRAPPORTEN d d E S X 1 E neerslag afgel. 24 Amsterdam onbew. 11 5 8 De Bilt 11 5 11 'Deelen 10 6 10 Eelde onbew. 11 3 7 Eindhoven 11 8 9 Den Helder licht bew. 11 6 6 Rotterdam onbew. 12 4 10 Twente 11 8 7 Vlissingen onbew. 11 7 10 Zd.-bimburg 11 8 10 Aberdeen onbew. 8 0 0 Athene onbew. 5 Barcelona onbew. 18 8 0 motregen 8 6 2 Bordeaux 18 7 0 Brussel 12 8 10 Frankfort 11 Ui 1 Genève 13 5 0 Helsinki -1 -1 6 Innsbruck 5 -3 0 Klagenfurt half bew. 5 -6 0 Kopenhagen half bew. 8 5 2 Locarno 8 -2 0 Londen onbew. 13 2 6 Luxemburg 10 Madrid licht bew. 18 8 0 Malaga 12 19 Mallorca onbew. 20 6 0 München 9 3 0.9 Nice licht bew. 15 8 0 Oslo 8 -2 0.3 Parijs 13 13 0.4 onbew. 15 0 0 Split 14 2 0 Stockholm 7 5 12 Wenen 2 0 0.3 12 6 0.2 Istanbul half bew. 7 3 0.3 Las Palmas onbew, 25 19 0 Beiroet regenbui 20 13 16 Tel-Aviv regen 13 - Van Agt sprak voorts tegen dat het kabinet zou overwegen de kin derbijslag afhankelijk te maken van de hoogte van het inkomen. Hij zei dat het hier slechts om een voorstel van de informateurs De Galan en Halberstadt ging. „Het kabinet heeft hiervan ken nis genomen, maar is niet verder gegaan dan de suggestie te le zen". Hij ontraadde dan ook een WD-motie hierover. Pensioenfonds Het kabinet heeft besloten het voorstel van het vorige kabinet over te nemen om f900 miljoen over te hevelen uit het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Dit gebeurt door een verlaging van de premie, die de overheid als werkgever van de ambtenaren betaalt. De maatregel wordt doorgevoerd, vooruitlopend op een verwachte daling van de pensioenaanspraken. Deze vermindering moet tot stand komen door de doorvoering van de adviezen, die een speciaal daartoe ingestelde commissie („Commissie-Bosman") heeft op gesteld. De vorige minister van binnenlandse zaken, Wiegel, had - zo bleek tijdens het debat - nog geen plannen ontwikkeld voor de doorvoering van deze advie- Over de omstreden solidariteits- heffing, waarmee het banenplan van het kabinet bekostigd moet worden, zal half december een beslissing worden genomen. Dat heeft Van Agt namens minister van sociale zaken Den Uyl mee gedeeld. De WD-motie tegen deze heffing werd door Van Agt ontraden. Afwenteling van de heffing via looneisen, zoals in middels door de Voedingsbond FNV is aangekondigd, zal niet door het kabinet worden geduld. Ook de Industriebond FNV heeft forse kritiek geuit op de werkge legenheidsplannen van het kabi- '-«>n enkele garantie op meer werk bieden maar wel loonoffers van de werknemers vrage' Premier 'speels' De beantwoording van de Ka mervragen op de regerings verklaring door premier Van Agt kreeg gisteren het karak ter van een toneelstuk. Niet alleen sloeg de premier ("Dit is echt niet te lezen") grote de len van de beantwoording over; ook deed hij in afwij king van de afspraak af en toe een beroep op zijn collega ministers bij het reageren op interrupties. Reden voor Kamervoorzitter Dolman om hem op de vin gers te tikken, waarna Van Agt zei dat er alleen maar sprake was van een "speelse" uitleg van de afspraak dat alleen hij zou spreken na mens het kabinet. Dolman echter; "De voorzitter bepaalt hoe speels de Kamer verga dert". NIJMfeGEN-BEMMEL (GPD) - De politie heeft vannacht in Gelder land twee illegale gokhuizen op gerold. Een bevond zich in het centrum van Nijmegen en de an der in het Betuwse Bemmel. In totaal werden 33 spelers en crou piers gearresteerd. In Bemmel legde de politie beslag op 31.000 gulden en in Nijmegen op nog eens ettelijke duizenden gul dens. In Nijmegen drong de gemeente politie met 55 man een illegaal gokhuis binnen, dat zich bevond op de bovenverdieping van een restaurant. Acht croupiers en vier spelers werden in de kraag gevat. Onder de croupiers bevon den zich twee Duitsers en twee Belgen. Enkelen lieten zich niet zonder slag of stoot afvoeren naar het politiebureau. De Nij meegse politie rolde voor het laatst in 1972 een clandestien gokhuis op. De inval in het clandestiene casino in Bemmel, dat zich bevond in een café, werd uitgevoerd door 15 man rijkspolitie en een hond. In het gokhol stonden drie rou lettetafels en een zgn. Black Jack. Zestien mannen en vijf vrouwen werden aangehouden. Onder de spelers bevond zich een aantal Chinezen. De politie had het ernstige vermoeden bij de inval ook te stuiten op wapens en verdovende middelen maar trof deze niet aan. Geen der ar restanten verzette zich hier tegen de aanhouding. UTRECHT (ANP) - De Amster damse kunsthandelaar I. Cohen krijgt het schilderij dat de kara- te-expert Jon Bluming zich vol gens hem door een wisseltruc had toegeëigend niet terug. De rechter oordeelde gisteren in het kort geding dat Cohen tegen Bluming had aangespannen dat er te weinig bewijzen voor die beschuldigingen boven tafel zijn gekomen. AdveRTENTIU KOFFIECONCERT ZONDAG 22 NOVEMBER A.S. AANVANG: 13.00 UUR Rondom de vijver van Nederlands meest unieke overdekte tuin Kntree f 5,75 incl. I kopje koffie "JONG TALENT" met medewerking van: Ronald van Overbruggen - accordeon Olga de Roob - aaxofoon John Smit - hoorn Inlichtingen alsmede reserve ringen: Marja van Rijssel, 071-769310 DEN HAAG (GPD) - CDA-voorzitter Bukman is zeer teleurgesteld over de weigering van de organisatoren van de Amsterdamse vredesmars om een CDA-spreker toe te laten. Het organisatiecomité heeft gisteren laten weten geen CDA-spreker te accepteren, omdat deze de leuzen van de demonstratie niet volledig onderschrijft. „Het is vooral spijtig voor de ongetwijfeld vele CDA'ers die in de demon stratie zullen meelopen, dat ze geen spreker van hun eigen partij zullen ontmoeten", aldus Bukman. De organisatoren hebben in een brief aan het CDA laten weten dat ze hopen op een forse deelname van CDA'ers. Langdurig overleg tussen organisatiecomité (waarin onder meer IKV, PvdA en D'66 zitten) en CDA heeft de afgelopen dagen niet tot overeen stemming geleid. Struikelblok was, dat het CDA wel de algemene doel stelling van terugdringen van kernwapens onderschrijft, maar niet de leuzen die om eenzijdige Nederlandse stappen vragen. Een mogelijk compromis was, dat niet het CDA als partij, maar de voor gedragen spreker dr. Kuiper (partijbestuurder) als persoon „zich zou kunnen vinden in de leuzen". Kuiper wilde niet verder gaan dan „spre ken vanuit de geest van de oproepen van de demonstranten". Dat bleek voor de organisatoren niet aanvaardbaar. „Als je aan iemand vraagt: voel je je onveilig, zou hij dat dan toegeven? Onveiligheid, dat heeft te maken natuurlijk met bedreiging en met angst. En misschien dan ook wel met zwakte. Dat is natuurlijk een taboe, hè voor de man nen van het korps". Een an der: „Ondanks het feit dat je zelf diezelfde spanning en angstgevoelens hebt en je be kent dat tegen Pietje of Jan tje. dan hoor je volgende week op het bureau van: Keesje is een schijtlyster". Leden van de kaderschool van de rijkspolitie praten over angst en onveiligheid binnen hun werk. Gisteren werd de hele dag aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam tijdens het congres 'Politie en Onvei ligheid' gesproken over het werk van politiemensen. Voor een publiek van 750 mensen waarvan het grootste deel politie, maar ook juris ten, welzijnswerkers, politici en journalisten, luchtten po litieambtenaren hun hart. Een dag lang werd er gespro ken over de interne gang van zaken binnen het politieap paraat, dat volgens de organi satoren van het congres zeer onveilig is. Daarnaast over angst en onveiligheid bui tenshuis, over criminaliteit, ontruimingen, krakersrellen etc. De huidige politieleiding bleek ook bereid te zijn eindelijk de emotionele klachten van de mensen die het uitvoerende werk doen, agenten, wacht meesters, brigadiers, open lijk aan te horen. Zes jaar ge leden, toen een soortgelijk congres georganiseerd zou worden, kon dat uiteindelijk niet doorgaan. Een van de organisatoren van het congres, Frans Denkers, psycholoog bij de Amster damse politie: „Het is duide lijk dat er inmiddels ook bij de politie iets is gebeurd. Agenten willen meer naar buiten treden met hun gevoe lens. Wij hebben getracht op deze dag daar een begin mee te maken". Denkers signaleert dat het poli tievak op zich lang niet zo ge vaarlijk is als men meestal denkt. „Onderzoeken tonen uiteindelijk aan dat er ver houdingsgewijs meer huis vrouwen bij het lappen van ramen van een trapje of uit het raam vallen dan politie agenten soortgelijke ernstige ongelukken overkomen". Volgens Denkers kun je de cri minaliteit in de maatschappij niet beinvloeden. „Dat is een maatschappelijk gegeven. De klus die de politie nu een maal te doen heeft. Wat je wel kan doen en waarvoor je wel kan zorgen, is dat de politie zich tenminste intern veilig voelt". Bespotting Onder interne onveiligheid verstaat Denkers angst voor bespotting van collega's, niet over gevoelens durven pra ten, angst voor beoordelin gen van de chef en onbereik baarheid van leden van het Openbaar Ministerie en bur gemeesters, uiteindelijk de opdrachtgevers en houders van eindverantwoordelijk heid van de politie. Met name jonge agenten, zo bleek op het congres, zijn vaak de dupe van die 'interne onveiligheid'. En dat zijn nu juist de mensen die het dage lijks werk doen en waar de burgers dagelijks mee te ma ken krijgen. Afgezien daar van zijn er ook aardige en leu ke dingen die agenten hier door niet aandurven. „Bij voorbeeld de brigadier die enthousiast en vol goede ideeën van een cursus komt, kan op maandagochtend te horen krijgen dat hij niet moeilijk moet doen en nu maar gauw het werk moet gaan", zegt Den kers. Naast dit alles werd op het con gres ook gesproken over niet tonen van angstgevoelens aan burgers. Veel agenten zijn bang om af te gaan. Bang voor het publiek zelf. Dat ver groot weer de kloof tussen agent en publiek en maakt de spanning juist alleen groter. Een agent vertelt over de kraakbarricades bij de Von delstraat in Amsterdam. Hij maakte een wandeling 's avonds met zijn vrouw tus sen de barricades in de Von delstraat: „Op een gegeven moment liepen we achter de barricades... En dan zie je in eens een klasgenoot van je zitten. Met helm op en leren jasje aan. Een jongen die je ontzettend goed kent, waar je zes jaar lang mee in de klas hebt gezeten. Hij kijkt niet naar jou, maar jij ziet hem wel, nou ik weet niet hoe gauw ik daar weg was, hoor". Vuurwapens Een ander onderwerp dat na tuurlijk direct met angst en onveiligheidsgevoelens te maken heeft binnen de poli tie, is het dragen en het ge bruik van vuurwapens. Van 1970 tot 1980 vielen er totaal aan de kant van burgers ne gentien doden door vuurwa pengebruik van politie, waar van alleen al in 1980 vier. Veel agenten die wat langer in het vak zitten, zo bleek op het congres, willen naar het minder gebruiken van vuur wapens toe. Zij pleiten voor meer training in ongewapend vechten. „Dat moet meer in de opleiding verwerkt zit ten". Een ander: „Ik doe zelf wat mijn hobby aangaat aan judo. En dat doe ik al zo'n jaar of twintig. Ik denk dat hierdoor je incasseringsver mogen wordt vergroot. Je to lerantiegrens wordt een eind verschoven" zegt een ervaren agent Een ambtenaar 'voorkomen misdrijven' voegt eraan toe: „Als die politieman in Am sterdam had gekund wat ik kan, had hij die vrouw nooit dood hoeven schieten. Want dan had hij een judogreepje kunnen toepassen", hij doelt hier op de recente dood van de Amsterdamse Meta Hof man, die een politieman met een aardappelmesje bedreig de. Opvallend was dan ook dat meer ervaren agenten hun vuurwapen vaak vergeten en met een lege holster op straat rondlopen. Daarmee voelen zij zich, zoals ze het zelf zeg gen, 'veiliger'. Hun chef daar entegen noemen deze man nen onzorgvuldig. Een districtscommandant: „Nederland heefl gekozen voor een gewapende politie. Die man kan wel denken dat hy in een rode broek veiliger is dan in een zwarte of een blauwe. Hij heeft de wapenen te dragen die de dienst hem verstrekt ter verdediging van de gemeenschap Dat is geen beslissing die hy zelf teniet kan doen". LISETTE GOTTSCHAL DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteren in het debat over de regeringsverklaring de moties van PvdA, PPR en PSP over de kernbewapening ontra den. Alleen de motie van CDA, PvdA en D'66 gezamenlijk over het belang van wapenbeheer- singsonderhandelingen kreeg steun van de regering. De PvdA-motie, die pleit voor her roeping van het NAVO-moderni- seringsbesluit van 1979 en plaat sing van kruisraketten volledig uitsluit, strookt niet met het ka binetsbeleid, aldus Van Agt. Over de afkeuring van de plaat sing van de kruisraketten gaf hij overigens geen oordeel, omdat het kabinet daarover intern ver deeld is Maar vragen om herroeping van het NAVO-besluit, wat de PvdA doet, is voorbijgaan aan een rea liteit waar niemand omheen kan, aldus Van Agt. Het omstreden besluit is voor de NAVO basis voor de komende onderhande lingen met de Sowjets. „Op basis van dat feit moeten we trachten met een actief wapenbeheer singsbeleid de wapenwedloop te doorbreken", zei de premier. De PvdA-motie, die niet op vol doende steun in de Kamer kan rekenen, wordt in kringen van do coalitiepartners CDA en D'66 overigens bestempeld als een ge baar naar de eigen achterban. Zij zou moeten aantonen dat de par tij haar radicale kernwapenstan- dunt niet heefl prijsgegeven ter wille van de coalitie. Bovendien moet ze verhinderen, dat een groot aantal fractieleden de mo ties van PSP en PPR ZOU Die moties, die aandringen op een zijdige atoom-ontwapening, wer den door Van Agt krachtig be streden. Zulke standpunten werken destabilisatie in de hand en beperken de Nederlandse rol De motie van de gezamenlijke re- grnngsir.ictirN (de PvdA inbe grepen), die steun kreeg van de premier, legt grote nadruk op het belang van wapenbeheersings besprekingen De regering wordt erin gevraagd alles te onderne men om de zogenaamde nul-op- tic te verwezenlijken in de Ame rikaans-Russische onderhande lingen In flr/e motte wordt g.- on I rti1 m d il btl nay< dub bribe luit basis voor de ko mende onderhandelingen, zoals ook het kabinet doet.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7