Huisartsen zwakken verklaring weer af Waal sust woede gemeenteraad Reactie wethouder Tesselaar gehekeld Geld schoolsport uit "incidentele potjes" te halen Raad neemt nog geen besluit over Vrijwilligerscentrale Gezondheidscentrum mag werkers in loondienst nemen Toezegging wethouder: Samenstellers hurenbrochureboos: er is op de man gespeeld Voortbestaan blijft onzeker PAGINA 4 DO/ST LEIDEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 LEIDEN Wethouder Waal (PvdA) van ruimtelijke ordening en verkeer wist gistermiddag be hendig de woede van de gemeen teraad te sussen. De raad was in woede ontstoken over de uit spraak dat de raadsleden niet reageren als hij volstrekte onzin vertelt. Waal begon nog ironisch met te zeggen dat soms iedereen rea geert als hij onzin vertelt. Voor dien had hij bij de bespreking van een andere kwestie al ter loops gezegd: "Ik ben al zo open hartig geweest de laatste tijd en dat geeft alleen maar moeilijkhe den". De wethouder werd toch even se rieus en weersprak het verwijt van zijn partijgenoot Peters dat hij gebrek aan respect voor de raad toonde "Het is geen gebrek aan respect, het is eerder be zorgdheid over het functioneren van de raad. Kritiek op het colle ge is toch ook geen gebrek aan respect". Waal sprak zijn erkentelijkheid uit voor de steun van de raad en vooral van zijn partij voor het be leid. "Ik meen dat oprecht zo. Zonder dergelijke steun zou ik ook niet kunnen functioneren". Hij benadrukte nog eens dat vol doende tegenspel van groot be lang is voor onder meer de kwali teit en de bestendigheid van het beleid. Maar het bieden van te genspel is volgens Waal vooral een taak van de oppositie. En hij verweet met name het CDA te weinig adequaat oppositie te voeren. De kritiek van CDA-zijde op het gegoochel met de raadsagenda toen de wethouder onlangs in België vertoefde deed Waal af met: "Het is toch teveel eer dat er niet vergaderd zou kunnen wor den als ik er niet ben. Dat dwingt me bijna om te blijven". Met de uitleg van de gewraakte uit spraken nam PvdA-leider Pe ters, gisteren de felste criticus, genoegen. Wat hem betreft was het incident gesloten. CDA-voor- man Walenkamp was minder te vreden. Van Oosten (PPR) ver klaarde dat de wethouder wat hem betreft nog jaren mag blij- Stadsvernieuwing De kritiek op zijn beleid werd door de wethouder bestreden. Hij ont kende dat er sprake was van be leidswijziging op het gebied van parkeren. "Het nieuwe is alleen dat uitvoering van de beleids voornemens dreigt", zei de wet houder, weer op zijn normale, spottende toon. Waal zei te verwachten dat er uit de onlangs door de minister uitge vonden 'knelpuntenpot' voor de stadsvernieuwing voor Leiden nog wel wat geld te verwachten was. Eerder had Waal de vrees geuit dat Leiden de komende ja ren helemaal geen geld hiervoor zou krijgen. Hij zei dat het er naar uit ziet dat C A in het voorjaar begint met de nieuwbouw in de Breestraat. Ook kondigde hij aan dat pro jectontwikkelaar Banero in mei wil beginnen met de bouw van 'goedkope' premiehuurwonin gen op het Zoutkeetterrein (Noordvest). De gemeente heeft de projectontwikkelaar hiertoe flink onder druk moeten zetten, zo lieten ambtenaren weten. Hij wees onteigenen van het LBF- terrein. eveneens in die wiik. van de hand. Dit voorstel (van PPR- raadslid Van Oosten) zou pas een kans van slagen hebben als het bestemmingsplan door de Kroon is goedgekeurd en zou dan nog zeer tijdrovend zijn. Over de veel besproken bruggetjes in de stad zei de wethouder dat de tijdelijke brug bij het Waag- hoofd voorlopig niet door een vaste brug wordt vervangen. Na december wordt de drukke Don- kersteeg opengebroken voor het leggen van rioleringen en dan is de noodbrug onmisbaar. Boven dien zijn er ook nog plannen om de kelders onder de Hoogstraat grondig op te knappen, waar door deze verbinding nog langer afgesloten zou blijven. Bedrijven Waal kondigde verder aan onder zoek te zullen laten verrichten naar de ambachtelijke bedrijven die uit de binnenstad vertrek ken. Met name de reden van het vertrek is onderwerp van deze studie. De wethouder vroeg zich af waar Leiden in de negentiger jaren nog kan bouwen, als de Stevens hof, de Leeuwenhoek, het Schut tersveld en Roomburg zijn volge bouwd. "Het vinden van nieuw- bouwlocaties loopt in de negenti ger jaren vast. Zelf denk ik in de richting van Voorhout, mede ge let op de verbinding per spoor", zei Waal sprekend over de herzie ning van het streekplan voor Zuid-Holland/W est. LEIDEN De kansen op een arts in loondienst in een eventueel ge zondheidscentrum in de Mors lijken wederom gekeerd. Lieten de huisartsen eerder weten niets te zien in een arts in loon dienst, gisteren zwakte voorzit ter Smit van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging (PHV) dit standpunt weer af. "Als de gemeenteraad vóór artsen in loondienst is, zullen wij toch onze medewerking verlenen. Al zijn we het dan niet eens met de opzet". Wethouder Schoute citeerde zo tij dens de begrotingsbehandeling de woorden die Smit eerder op de dag had gezegd. Tot opluch ting van velen voor wie het plot selinge "veto" van de PHV giste ren als een donderslag bij de toch al niet geheel heldere hemel rond het gezondheidscentrum in de Mors kwam. Ook omtrent de subsidies die verschillende in stanties moeten geven, heerst na melijk nog steeds onzekerheid. De politieke partijen waren het er gisteren echter over eens dat het niet aan de PHV is de finan ciën van het centrum te beoorde len. Dat moet de gemeenteraad doen. Bejaardenhuis Een bejaardenhuis voor De Kooi prijkte gisteravond, zoals ver wacht, op het verlanglijstje van alle partijen. Dat er aan de Zijloe- Wethouder Schoute: "Niet berusten in normen die hogere overheid voor aantal bejaardenhuizen stelt". ver een verzorgingtehuis moet komen, daarover is men het bin nen het gemeentebestuur allang eens. Dwarsligger is hier het pro vinciebestuur dat nog steeds geen toestemming heeft gegeven omdat Leiden dan boven het geoorloofd aantal plaatsen in be jaardenhuizen uit zou komen. Van Oosten (PPR) kwam giste ren met een geheel nieuw alter natief: zie af van de renovatie van Rijn en Vliet in Zuid-West en bouw in de plaats daarvan een nieuw modern huis aan de Zij loever. Wethouder Schoute kwalificeerde dit idee echter als "geen handige zet". "Aangezien het aantal be jaarden dat in aanmerking komt voor een plaatsje in een bejaar denhuis alleen nog maar stijgt, moet je niet berusten in de nor men die de hogere overheid stelt". Er zal dus weer eens aan de bel worden getrokken bij de provincie, zoals Fallaux (PvdA) via een motie voorstelde. Dat er vooral ook naar gestreefd moet worden om bejaarden zolang mogelijk zelfstandig te laten wo nen, was Schoute wel met Van Oosten eens. "Maar zo'n beleid voeren we al. Het is de doelstel ling van het dienstencentrum, dat ook steeds meer gaat samen werken met andere dienstverle nende organisaties". Sociale Dienst De Gemeentelijke Sociale Dienst, vanwege het grote personeelste kort een grote bron van zorg voor het gemeentebestuur, was gister avond ook onderwerp van vra gen van verschillende raadsle den. De GSD heeft zich ten doel gesteld niet alleen uitkeringen te doen, maar ook begeleidend maatschappelijk werk te verle nen aan de cliënten. Een doel stelling die niet helemaal waar gemaakt kan worden met het huidige personeelsbestand. Vol gens raadslid Tuinier (CDA) is er een hechtere samenwerking noodzakelijk tussen de GSD en de directie maatschappelijke zorg. De wethouder zou initiatie ven moeten nemen voor activi teiten ten behoeve van werklo- Overigens trok Brands (CPN) een van zijn moties in die, naar hfj zei, teveel leek op kritiek op de sociale dienst. De motie hield in dat de sancties die de GSD kan toepassen bij het doen van uitke ringen, tot het uiterste beperkt zouden moeten blijven. Omdat bleek dat het aantal sancties de laatste tijd toch al lager is, trok Brands de motie in. Echter wel met de mededeling dat hij later op het sanctiebeleid zal terugko- Lakenhal Om de Lakenhal aan wat extra in komsten te helpen stelde Kramp (CDA) gisteravond voor de en tree tot twee gulden te verhogen. Het toegangsgeld zou nu tame lijk laag zijn in verhouding met andere musea en alleen de inci dentele bezoeker zou de prijsver hoging echt merken. Vaste be- Kramp (CDA) entree Lakenhal tot twee gulden verhogen. zoekers hebben vaak kortings kaarten. Van Oosten (PPR) stel de voor om de Lakenhal op zater dag in plaats van maandag te sluiten, 's Maandags komen er meer scholen, 's zaterdags meer toeristen, en dan gaan de scholie ren voor, zo oordeelde Van Oos ten. Veel voorrang willen de raadsle den geven aan het realiseren van een bibliotheekfiliaal in Zuid- Oost, de enige Leidse wijk die nu nog verstoken is van een bi bliotheek. Wethouder Schoute had gisteravond niet de tijd meer om op vragen in die richting te antwoorden, maar liet eerder al weten positief tegenover een bi bliotheek in Zuid-Oost te staan. De wethouder kreeg gisteravond overigens weinig echte kritiek te verhapstukken. Onder meer de komst van de kunstuitleen en de bouw van een daklozencentrum werden als de verdiensten van Schoute en zijn ambtenaren ge noemd. Hoekema (D'66) opperde het psychiatrisch ziekenhuis En degeest om te dopen. Endegeest zou een naam zijn geworden waar nare herinneringen aan zijn verbonden. De laatste jaren is er zoveel verbeterd op Endegeest dat ook een nieuwe benaming op zijn plaats zou zijn, meende Hoe kema. LEIDEN - Veel kritiek op het ge voerde beleid heeft wethouder Van Dam van onderwijs gister avond tijdens de begrotingsbe handeling nauwelijks gehad. Het betoog van PSP-raadslid Pon sen richtte zich duidelijk op de toekomst. Zij is van mening dat de komende jaren onderwijsver nieuwingen een kans moeten krijgen. "Met de basisschool en het middenschoolexperiment in aantocht zijn er heel wat veran deringen te verwachten". Met name de kwestie 'wie wordt straks directeur' kreeg ruim de aandacht: de juffrouw van de kleuterschool of het hoofd van de lagere school? Aan de andere kant, zo meende Ponsen, moeten de scholen ook de keuze hebben of ze wel een directeur willen hebben. Op veel Leidse scholen draagt nu al het gehele school team de verantwooordelijkheid voor het reilen en zeilen binnen de school. Van Dam wilde daar zeker in meegaan, mits althans formeel één persoon de eindve rantwoordelijkheid draagt. De bezuinigingen bij de school sportcommissie, aangevoerd door CDA-raadslid van Akkeren viel eigenlijk bij geen van de par tijen in goede aarde. Iedereen was het er over eens dat deze groep vrijwilligers, die heel wat leerlingen in beweging houdt, geldelijk moet worden gesteund. De wethouder verklaarde dat dit in de begroting niet anders kon worden geregeld. Na vrijdag LEIDEN - De samenstellers van "Niet te betalen!", het omstreden rapport over de Leidse nieuw- bouwhuren, vinden dat wethou der Tesselaar weinig zakelijk heeft gereageerd op hun werk stuk. Ten onrechte, zo stellen zij, gaat de wethouder er vanuit dat er op de man is gespeeld. "Je mag van een PvdA-wethouder toch verwachten dat hij anders- reageert op een werkstuk dat de vraag 'hoe komen we tot lagere huren' oproept"? Vorige week verscheen "Niet te be talen", een co-produktie van de stichting Welzijn, het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing en een aantal buurtcomités uit de Leidse binnenstad. De con clusies logen er niet om. De Leid se nieuwbouwhuren zouden ge middeld 20 tot zelfs 25 procent hoger zijn dan elders. Begin deze week reageerde wethouder Tes selaar furieus. Nadat hij zijn ambtenaren in het weekeinde een en ander had laten nareke nen betichtte hij de samenstel lers er in verschillende bewoor dingen van een flutwerk te heb ben geproduceerd. Tijdens de begrotingsbehandeling i het onderdeel volkshuisves ting gaf hij te kennen op geen en kele wijze te willen discussiëren over "deze volksverlakkerij". Tot groot ongenoegen overigens van een aantal partijen waaronder zijn eigen PvdA, die bij monde van Peters verklaarde het onac ceptabel te vinden dat de wet houder "Niet te betalen!" zelfs niet in de commissie wilde be handelen. De samenstellers hebben inmid dels laten weten dat er volgens hen een commissie, bestaande uit ambtenaren, raadsleden en samenstellers, in het leven moet worden geroepen die onderzoekt welke cijfers juist zijn. "Daar naast kan de commissie dan ko men met aanbevelingen die het werkelijke doel van de brochure ondersteunen, namelijk komen tot lagere huren in Leiden". In een eenmalige bespreking in de raadscommissie volkshuisves ting zien zij geen heil, omdat de discussie daardoor zou worden gereduceerd tot een welles—nie tes spelletje. Vooruitlopend op dat onderzoek willen de samen stellers van "Niet te betalen!" het volgende al wel kwijt. In hoeveel toonaarden Tesselaar het rapport de laatste dagen ook mag hebben vervloekt, de makers blijven van mening dat het door hun ge schetste beeld in essentie juist is. Delingen Lang niet alle cijfers waarmee de gemeenteambtenaren op de proppen kwamen hebben zij in de afgelopen dagen kunnen na rekenen; wel hebben zij zich ge bogen over een aantal uitspraken van Tesselaar. En geconstateerd dat ze niet deugden. Zegt Tesselaar dat er ten onrechte vergelijkingen zijn opgenomen met Groningse projecten omdat die in de huurgarantieregeling vallen, de samenstellers van "Niet te betalen!" zeggen op hun beurt: "Dat is maar het geval bij drie Groningse projecten. Een aantal andere projecten uit de ta bel valt ook onder de huurgaran tieregeling, waaronder de projec ten Sophiastraat en Langegracht hier in Leiden". "Bovendien huurgarantie zegt wei nig over de hoogte van de huur en hoeft niet direct te leiden tot een lagere huur", gaan zij verder. Als voorbeeld wordt de Overdek te aangehaald. "Volgens het huurgarantiesysteem zouden de huren hoger zijn uitgevallen dan de nu berekende ƒ485". De delingen op basis waarvan Tes selaar de gemiddelde pnjs per verblijfseenheid berekent, klop pen ook niet volgens de samen stellers. Zij zeggen: "Neem als voorbeeld een tweekamerwo ning die 418 gulden kost, dus 209 per verblijfseenheid. Volg je nu de redenering van Tesselaar dan zou een vijfkamerwoning uitko men op 1045 gulden". Ook zijn er bedenkingen tegen de architec tenhonoraria die de gemeente opvoert. "Onze prijzen zijn geïn dexeerd naar het het vierde kwartaal van '80. Die van de ge meente niet". Dan de kostenbewaking. Worden er volgens Tesselaar bureaus speciaal hiervoor ingeschakeld, de schrijvers van "Niet te beta len!" zeggen daarover. "Dat het ondanks de aanwezigheid van een kostendeskundige, die alles netjes uitrekent, nog steeds mis gaat, laat de voorbereiding van de nieuwbouw van Kempeneers Wethouder Tesselaar zien: zoals 't er nu naar uitziet, zit men ruim boven de normhuur. Het aantrekken van kostendes- kundigen heeft geen zin als die mensen alleen maar narekenen en niet bewaken". Dat de samenstellers bewust geen geslaagde projecten hebben op- genmen, is volgens één van de vertegenwoordigers van het buurtcomité Maredorp niet waar. Hij zegt: "We hebben in de eerste plaats recente nieuwbouw genomen en in de tweede plaats hebben we vanzelfsprekend pro jecten uitgekozen die in de bin- nenstadswijken liggen". Van Dongen (PvdA): Vrijwilligers worden onderbetaald LEIDEN - De beslissing over het wel of niet voortbestaan van de Vrijwilligerscentrale is nog een jaar voorruit geschoven. De ver-, scheidene fracties kwamen gis teravond met het voorstel de he le zaak opnieuw te bekijken. Nog maar weinigen - zo bleek gis teravond - waren op de hoogte- van de financiële bijdrage (25.000 gulden) van de Hervormde Diac- konie Leiden. Een en ander bete kent wel dat het gedeelte (25 pro cent) dat de gemeente tot nu toe heeft bijgedragen opnieuw op de begroting kan worden gezet. In de commissie onderwijs was vo rige maand bezwaar gerezen te gen de vijftig procent die de ge meente het volgend jaar zou moeten gaan bijdragen. "Er zijn belangrijkere dingen te subsidië ren". meenden de raadsleden. Het rijk trekt zijn subsidie-aandeel geleidelijk in. Het volgende jaar nemen ze nog de helft voor haar rekening. Het jaar daarop zal dit slechts nog een kwart zijn. Wet houder Van Dam. "De gemeente moet toch binnenkort een beslis sing nemen". "met het zogenaamde vrijwilli gerswerk dat in feite op basis van een arbeidsovereenkomst wordt verricht. De vrijwilliger moet plichten vervullen maar geniet geen rechten. Vaak is in deze ca tegorie enige vorm van loon (ook wel vergoeding genoemd) wat gewoon onderbetaling bete kent". De fracties zijn van me ning dat het college subsidie voorwaarden moet opstellen. Wethouder Van Dam: binnenkort beslissing ne men. Ponsen (PSP): aan scholen de keuze laten of ze een directeur willen hebben. heeft hij weer alle vrijheid extra geld uit de 'incidentele' potjes te halen. "De schöolsportcommis- sie komt daarvoor in aanmer- S^rg', zegde hij toe. De raadsleden Groos (PVDA) en Van Oosten (PPR) zaten een beetje met de Schooladvies dienst (SAD) in hun maag. Bei den vroegen zich af of er nu wel of niet voldoende op is bezui nigd? Groos haalde dit punt naar voren, omdat de openbare scho len in Leiden Noord en De Kooi in hun commentaar op de bezui nigingen te kennen hebben gege ven dat zij liever de bezuiniging op het vakonderwijs ongedaan gemaakt zien ten koste van een grotere bezuiniging bij de SAD. Groos: "Met andere woorden, die scholen hebben blijkbaar geen hoge pet op van de dienstverle ning van de SAD. Juist waar het hier wijken betreft die intensie vere steun zouden moeten ont vangen dan andere wijken, is de door de scholen in Noord en De Kooi aangegeven suggestie voor de SAD toch zeer pijnlijk". In een van de volgende commissie vergaderingen voor onderwijs en samenlevingsopbouw zal de functie en het beleid van de Schooladviesdienst uitvoerig aan de orde komen. Remmen stuk: auto in water LEIDEN - Een 41-jarige vlieger uit Venezuela die een opleiding volgt bij Schiphol is gisteravond rond half tien met zijn auto be land in het (ondiepe) water van de Vijfde Binnenvestgracht. Ko mende uit de Kolfmakerssteeg en op zoek naar een parkeer plaats bleken zijn remmen niet te werken. De auto kwam alleen met de neus in het water en kon vrij eenvoudig weer op de kan tworden getrokken. De betuur- der raakte niet gewond. Pseudo schoorsteen veger aangehouden LEIDEN - In zijn woning in Leiden Noord heeft de Leidse politie een 25-jarige nep-schoorsteenveger aangehouden. Hij heeft samen met een vriend eind vorige maand een 79-jarige vrouw opge licht. Het tweetal gaf zich uit voor werknemers van een schoonmaakbedrijf uit Nieuw koop. Na vijf kwartier in de weer te zijn geweest maakten zij de vrouw 2135 gulden afhandig Inmiddels heeft de opgelichte vrouw een flink deel van dit be drag via de politie teruggekre gen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4