Bijzonder onderwijs verenigt zich Mogelijke bij Leidse vacaturestop universiteit Bejaarde in Zuid-West overvallen Kantoor aan Plesmanlaan in aanbouw Gevolg van bezuinigingen Samenvoeging binnenstadsscholen waarschijnlijk al in 1982 Weer inbraak bij Jesse Leidse stadsrubriek DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 LEIDEN - Eind volgend jaar zal naar verwachting de bouw gereed zijn van het kantoorgebouw 'Haagse Poort' aan de Plesmanlaan. Een deel van het gebouw zal gehuurd worden door het Leidse bedrijf IBB-Kondor dat ook verantwoordelijk is voor de bouw. Ook Olivetti Nederland zal in het pand trekken, terwijl een deel van de 'Haagse Poort' nog voor huur beschikbaar is. De op drachtgever van dit project is het Rotterdamse Ormeco Vastgoed en het ontwerp van architectenbureau Nuenen. Met de bouw is een bedrag van ruim 14,5 miljoen ge moeid. kantoorcomplex te Leiden LEIDEN - Een vacaturestop is één van de bedreigingen die de Leid se universiteit boven het hoofd hangt na de brief die minister Van Kemenade van onderwijs en wetenschappen deze week aan universiteiten en hogescholen schreef. Daarin werden verdere bezuinigingen door de minister als onontkoombaar gepresen teerd. Om te beginnen wordt er voor 1982 en 1983 vijftig miljoen op het we tenschappelijk onderwijs ge snoeid. terwijl er voor de jaren- daarna 'structurele maatregelen' worden verlangd om de uitgaven verder terug te dringen. Wat de komende twee jaar betreft: het 'Leidse' aandeel in die vijfüg mil joen bedraagt 5.3 miljoen. Hoe de universiteit die tegenslag het hoofd denkt te bieden, is mo menteel nog onderwerp van ambtelijk overleg Naar ver wachting zal het College van Be stuur zich er volgende week over buigen. Mocht het inderdaad tot LEIDEN - De besturen van het bijzonder onderwijs in Leiden, de Protestants-Christelijke Schoolvereniging en de Stichting Katholiek Onderwijs, hebben zich verenigd in de Stichting Interconfessioneel Onderwijs Leiden. Deze nieuwe stichting zal de komende tijd onderzoeken waar en op wat voor een manier het p.c- en r.k-onderwijs tot interconfessionele scholen kunnen komen. Alle personeelsleden en onderwijs commissies van de bijzondere scholen hebben van de samen werkende besturen onlangs een concept-beleidsnota gekregen, die gericht is op op inkrimping van het aantal bijzondere scho len, als gevolg van de daling van het aantal kinderen. In interne kring kan hierop kritiek worden geleverd, waarna men begin de cember met een definitieve ver sie van deze beleidsnota hoopt te komen. Al in een ver gevorderd stadium, zo blijkt uit een brief aan het mi nisterie van onderwijs en weten schappen, zijn de plannen voor het samengaan van het p.c-scho- lenkoppel Clara Dozy en de Hooglandse Kerkgracht met de Rooms-Katholieke Hartebrug kleuter- en lagere school. De p.c- kleuterschool "De Kleine We reld" en de lagere school "Prin ses Marijke" aan de Pasteur- straat wil de stichting daaraan toevoegen, wat dan formeel op heffing van de scholen Pasteur- straat zal betekenen. Men hoopt met deze drie koppels, die nu onder het leerlingenaantal zitten en waarvoor elk jaar een instandhoudingsverzoek bij het ministerie moet worden inge diend, tot één gezonde school te komen. Overleg wordt er reeds gevoerd met ministerie en ge meente over een nieuw schoolge bouw. Het ligt in de bedoeling dat deze interconfessionele school in het bestemmingsplan De Camp op de plek van de de huidige Harte- brugschool aan de Haarlemmer straat en Ceaciliastraat wordt ge bouwd. De gemeente Leiden kan met deze plannen instemmen. Eensporigheid Zoals de zaken er nu voorstaan wil de stichting in 1982 al tot samen voeging komen. Tijdens de bouwfase zal tijdelijk onderdak kunnen worden gevonden in het huidige gebouw van de lagere school Hooglandse Kerkgracht. Hoe het samengaan zal plaatsvin den is nog onduidelijk. Secreta ris Pasma van de Protestants Christelijke Schoolvereniging: "We zijn daarover in overleg met de teams en ouders. Zoals het er nu uitziet zijn de meeste voor eensporigheid (een schoolorga nisatie in één gebouw met tij dens een aantal lessen een aparte indeling, gezindtegericht). De noodzaak voor de bijzondere besturen om met een eigen be leid te komen is gerezen, nadat wethouder van Dam (onderwijs) vorig jaar september met een in standhoudingsnota op de prop pen kwam, waarin hij de minis ter adviseerde dertien kleuter- en lagere scholen van het bijzonder onderwijs op te heffen. Hij hield als criterium aan dat wanneer meer scholen in één en dezelfde wijk te weinig leerlingen telden het openbaar onderwijs gehand haafd diende te worden. De raad ging op 15 december met de plannen van de wethouder ak- koord.Van Dam verklaarde gis teravond ingenomen te zijn met het initiatief van het bijzonder onderwijs. "De hoofdgedachte van onze instandhoudingsnota is in wezen aanvaard". Voor de protestants christelijke kleuterscholen Prinses Beatrix aan de Herensingel, "Hum meloord" aan de César Franck- straat, "Springplank" aan de Su- matrastraat, "De Eerste Stap" aan de Morsweg, die alle bene den het wettelijk aantal leerlin gen van 60 zitten (gemiddeld hebben ze 35 kleuters) is door het p.c-bestuur enkele weken gele den instandhoudingsverzoeken bij het ministerie van Onderijs en Wetenschappen ingediend. Bij de Beatrixschool wordt door het bestuur al de aantekening ge maakt dat eventueel samengaan met de r.k. kleuter- en lagere school "Heilig Hart" aan de Lust hoflaan wordt overwogen. Vol gens directeur Sanders van de Stichting Katholiek Onderwijs zijn deze plannen nog een heel pril stadium. "Dit gebeurt alleen als het zelfstandig voortbestaan, door voortgaande daling van het kinderaantal niet mogelijk zou blijken. Het vraagt in ieder geval een gedegen voorbereiding". Het bestuur van de Stichting Ka tholiek Onderwijs heeft een in standhoudingsverzoek voor de "Jacintha" kleuterschool aan de Lorentzkade gedaan. De beide besturen maakten na het ver schijnen van de nota van Van Dam reeds bekend in elke wijk tenminste een onderwijsvoorzie ning van hun eigen signatuur te wilen handhaven. een vacaturestop komen, dan is het nog de vraag hoe die maatre gel wordt ingevuld. Bijvoorbeeld of het centraal dan wel decen traal wordt geregeld. In de universitaire begroting, de 'Nota financiële voorwaarden', die verscheen vlak voor de brief van Van Kemenade werd trou wens al gerept over eventuele va- caturemaatregclen, die nodig zouden zijn na de verwachte) ex tra bezuinigingen. "De minister zal in verband met de begro- tingsproblematiek op regerings niveau bezuinigingen voor de universiteiten in petto hebben die zo snel mogelijk 'concreet' geld voor hem opleveren Dit maakt voor de universiteit per 1 januari effectieve maatregelen nodig. Dit kan nu uitsluitend plaatsvinden in termen van vaca ture-maatregelen c.q. uitgestelde bestedingen". Hoe de bezuinigingen voor de pe riode 1984-1986 zullen ingrijpen in het universitaire leven is voorshands ook nog onduidelyk. Dat h ingrijpend zal zyn is in elk grval wol duidelijk. Zo staat in de bnef van Van Kemenade te le zen dat "deze maatregelen tot ge volg hebben dat verlies van ar beidsplaatsen optreedt, wellicht zelfs door onvrijwillige ontsla gen als gevolg van reorganisa tie". "Maar teruggang van de we tenschappelijke produktie moet althans op den duur voorkomen worden", voegt hij er aan toe. Het is de bedoeling dat in 1986 de totale bezuinigingen van univer siteiten en hogescholen op een bedrag van 102 miljoen uitko- LEIDEN - Voor de derde maal is gisteravond om tien voor half ze ven geprobeerd in te breken bij de firma Jesse in de Verver straat. Een ruit was ingegooid en er stond een partij koper klaar om mee te nemen. Een opletten de omwonende waarschuwde echter de politie die kon voorko men dat de koper inderdaad uit het pand verdween. LEIDEN - Twee mannen met bi vakmutsen op het hoofd hebben dinsdagavond een 77-jarige vrouw uit Zuid-West de schrik van haar leven bezorgd. Zij bel den rond half negen bij de vrouw aan, drongen het huis binnen en gingen op zoek naar buit. Een geldkistje werd ge vonden, maar dat bleek niet meer dan wat papieren en foto's te bevatten. Voor hun vertrek maakten de twee de telefoon on klaar, zodat de vrouw die slecht ter been is pas gisteren aangifte van de overvalk doen. Ondanks een grootscheeps onderzoek ontbreekt nog elk spoor van de daders. Meer succes had een inbreker gis termiddag bij een woning in de Beethovenlaan. Net als zijn col lega's maakte hij zich meester van een geldkistje. In dit geval was er echter niemand thuis en bevatte het kistje de van tweeduizend gulden. Muziek (1) De Belgische funkgroep Lawi Ebbel speelt morgenavond in het Leids Vrijetijdscentrum. De groep die in België snel aan populariteit wint, breng- teen mengeling van funk, punk, reggae en rock in com binatie met een bonte show van uitbundigheid en humor. De groep bestaat uit tien le-. den, van wie twee blazers. In het theehuis van het LVC (Breestraat 66) treedt de akoestische groep Kraaij op. De zaal gaat om negen uur open. Muziek (2) Jazzzolder Hot House organi seert morgenavond in het ka der van "Amateurs proberen de Waag uit" een concert met de jazz-funk-formatie S.O Deze groep geniet regionale bekendheid dank zij optre dens in jazzcafé The Duke en op het Zoeterwoudse popfesti val van afgelopen zomer. De bezetting is als volgt: Ray mond Knaap (percussie en zang), Tjebbo van Dijk (key boards), Ron Hoenson (gitaar en fretloze bas) en Rick Hed ges (drums). Het concert in de Waag begint om half negen. Muziek (3) De folkgroep Wannes Raps speelt zaterdagavond in de Waag. Deze groep werd in 1973 opgericht en hanteerde aanvankelijk denaam Jap Rap en zijn maten. Dat werd dus later Wannes Raps, een figuur uit een Belgische stree kroman. De groep brengt re pertoire dat afkomstig is uit het zuiden. De huidige bezet ting is als volgtAagje Feld- brugge (viool, harmonica, mandoline, zang), Aaike Jor- dans (bouzoukx, mandoline, bas, zang), Kees Simons (ac cordeon, bas, klarinet, zang), Ad Lijnse (slagwerk, zang) en Cees de Jonge (bas, gitaar, zang). Aanvang van het op treden om half negen. Muziek (4) De Nederlandse popgroep The Nits (van de plaat "tutti Reg- gaza") maakt een promotie- toernee door Nederland in verband met een nieuwe LP en doet zaterdagavond het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. aan. De groep bestaat uit Henk Hofstede (zang, toetsenMichiel Pie- ters (gitaar), Alex Roelofs (bas) en Rob Kloet (drums). De zaal gaat om negen uur open. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert een ongeveer anderhalf uur durende natuurwandeling onder leiding van natuurgid- sen in het landgoed De Hor sten in Wassenaar. De start is zondag om twee uur bij de in gang aan de Papelaan (vlak bij het kruispunt Den Deijl) die vanuit Leiden met buslijn 43 te bereiken is. Ruilbeurs De Ruilclub "Koningskerk" or ganiseert morgen in de Wil lem de Zwijgerschool een ruil- avond. Op deze bijeenkomst, die om half acht uur in de school aan de Willem de Zwij gerlaan 44 begint, zijn verza melaars van munten, postze gels, lucifermerken, sigaren- banden, ansichtaarten en dergelijke welkom. Koffieconcert Holiday Inn organiseert zon dagmiddag in samenwer king met de VW weer een koffieconcert in de subtropi sche tuin Holidome. Om één uur treedt 'Jong Talent' op, bestaande uit John Smit (hoorn), Ronald van Over- brugge (accordeon). Els Zorn (sopraan), Nico Corver (pia no) en Peter Kranen (piano). Uitgevoerd worden onder meer werken van Mozart, Te- lemann en Brahms. door René van der Velden Jaap Visser Onzin PvdA-wethouder Cees Waal laat alle remmen los aan de vooravond van zijn vertrek uit Leiden. "Soms zeg ik iets dat volstrekte onzin is en dan wordt er helemaal niet op ge reageerd door raadsleden", zei Waal ongekend eerlijk in zijn eigen applausblad "Het Binnenstadblad". Verdorie geen onzin, en kijk de hele raad valt over hem heen. Het ene raadslid pro beert het andere te overtref fen in boosheid omdat Waal met zoveel woorden zegt dat de meeste raadsleden zwaar onder de maat zijn. Kom kom, beste raadsleden, dat is toch niets r Wethouder Waal vertrekt hoogstwaarschijnlijk naar een andere goedbetaalde be trekking ergens in het Gooi. Geef hem eens ongelijk: de studentensoos is ook niet meer wat het was, om de hon derd meter ligt al een brug getje en om de meter staat een paal. Waal kan weg, hij heeft zijn plichten vervuld. Nü is de grote tijd gekomen dat Waal alle Leidse dekschuiten achter zich verbrandt. Schoon schip. Na twaalf jaar wordt het tijd om eerlijk te zijn. Waal zegt in zijn eigen lijfblad dat hij in de raadsperiode 1974 tot 1978 "nog wel eens" op moest letten als de raads leden "wat" zeiden. "Ik vind dat ik de laatste tijd wat wei nig tegenspel krijg", meent Waal oprecht. "Dat is heel frustrerend". Het frustrerende is dat de meeste raadsleden - als zij al willen - inderdaad niet op kunnen boksen tegen onzin van een oude rot als Waal (met steun van het ambtelijk apparaat in zijn oor). Voor te veel raadsleden is hun lid maatschap van de gemeente raad niet meer dan een slecht betaald bijbaantje. Amper vinden zij tijd om de ambte lijke papierwinkel en de t Wethouder Waal tijdens krant te lezen. Het raadslid maatschap doen ze erbij naast hun "echte" werk. Juist omdat het raadslidmaat schap slechts een bijbaantje is, kunnen we op het loontje van raadsleden bezuinigen, vinden B en W (dus ook Waal). Vierduizend gulden per jaar eraf... Onzin ten top. Eerst klagen dat de raadsle den geen tegenspel bieden en vervolgens zorgen dat eerlij ke raadsleden geen tegenspel künnen bieden. Heel jammer voor raadsleden die hun lid maatschap serieus nemen en er wel een volledige dagtaak aan hebben. Omdat het wethouderschap wél een volledige betrekking is, hoeft op het riante inko men van de wethouders (115.000 bruto per jaar) niet bezuinigd te worden, vindt het VVD-PvdA college. "Eerst maar eens kijken of de topambtenaren ook gaan be zuinigen" zegt wethouder Paul Bordewijk (één van de twee PvdA-wethouders die zowaar niet uit eigen vrije wil vertrekken). Dit lukt ver dacht veel op onzin verpakt in procedurcverhalen. "De zwaksten worden ontzien bij de bezuinigings operatie" beweren B W ijskoud. Sommige raadsleden horen ook bij de zwaksten. Wij zou- (Fota: Holvast) Laat Waal opstaan en - nog vóór hij vertrekt - in een nieuwe vlaag van eerlijkheid vertel len hoe de vlag er werkelijk bijhangt Doordenkertje Wekelijks steken vier Leidse kroegbazen en een Haagse muzikant de koppen bg el kaar In muziekcafé Scarabee m de Pieterskerkchoorsteeg smeden Bernard Stóxen (Scarabee), George Julien (Napoleon), Ruud Lorrièr (The Jam), Dick Wansink (The Duke) en Hugo van Haastert plannen voor een grootscheepse Leidse talen tenjacht. Dit vgfial wil Leidse muzikan ten laten strijden op dne fronten: pop, jazz en folk. De muzikanten mogen wel maar hoeven niet op meer fronten tegelijk ten strijde te trekken. Met dit initiatief hopen de horc- ca-ondernemers een beetje leven in de brouwerij te bren gen en tegelijk de agressie in te dammen. Bernard Stóxen: "In Groningen spelen tegen woordig overal bandjes en de sfeer is daar een stuk rustiger geworden terwgl de binnen stad juist zeer levendig is. Bo vendien breken er heel wat bandjes door. Zoiets kunnen we in Leiden ook bereiken". Inmiddels is de inschnjftor- mgn voor de talentenjacht gesloten. The Jam (pop) heeft maar liefst dertig inschrgvin-, gen The Duke en Napoleon (jazz) ongeveer tien terwijl zich in Scarabee (folk) slechts vgf deelnemers hebben ge meld. De organisatoren wachten nu op verlate inschrgvingcn en pijnigen ondertussen hun hersenen over de vraag hoe een zo eerlijk mogelijke com petitie in elkaar kan worden gezet. Het plan was om in elk genre voorrondes te laten verspelen. Per genre zouden er twee winnaars moeten ko men en die zouden dan met zgn zessen op een finaledag in The Jam optreden. De drie winnaars was een demoband met daarop hun eigen mu ziek toegedacht. Maar op zo'n manier hebben folk-muzikanten zes keer zo veel kans als popgroepen om hun eigen muziek op de recorder af te kunnen draai en. Eigenlgk een kwestie van competitievervalsing. De or ganisatie is er voorlopig nog niet uit. Zij nodigt iedereen van harte uit om nut. haar mee te denken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3