Pleidooi voor rente-subsidie Experimenten medezeggen schap mislukt Westland-Utrecht: minder winst Ook Unie BLHP dreigt met looneis Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Leidinggevend personeel werkt tegen Latjes weer boven water Relatie met financieringstekort betwijfeld Nog eens 700 banen weg bij de Heidemij Beursoverzicht DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 ECONOMIE Edah Prof. drs. A.C.R. Dreesmann, top man van het V. en D.-concern, moet het supermarktbedrijf Edah, dochter van V. en D., tot de orde roepen. De drie Neder landse kruideniersbonden, ver enigd in het Vakcentrum in Woerden, stellen dit in een aan hem verstuurde brief. Edah heeft onlangs de warenwet overtreden op 45 punten. De kruideniers schrijven dat zij zich niet kunnen voorstellen dat Dreesmann ach ter "de handelspraktijken en ad vertentie-politiek" van de V. en D.-dochter staat. Het vakcen trum vraagt prof. Dreesmann zijn gezag en invloed aan te wen den om een einde te maken aan de "ruïneuze concurrentie" van Edah. Ennia Het sociale jaarverslag van het ver zekeringsconcern Ennia is be kroond met de PW-prijs van het gelijknamige maandblad voor personeelwerk en arbeidsver houdingen. De prijs, die woens dag is uitgereikt, wordt toege kend door een onafhankelijke ju ry onder voorzitterschap van prof. L.U. de Sitter, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Koffie Het Socialistische kamerlid De Pree heeft minister Gardeniers (gezondheid) gevraagd of het juist is dat de kankerverwekken de stof benzopyreen, in kleine hoeveelheden, voorkomt in kof fie. De stof zou ook voorkomen in onder andere gerookte vis. De Pree vindt dat een onderzoek naar deze zaak moet worden in gesteld, dat zich ook moet uit strekken tot de aanwezigheid van benzopyreen in landbouw gewassen. Bouw In oktober daalde de werkgelegen heid in de bouwnijverheid ten opzichte van september bij 32 procent van de bedrijven. Bij vijf procent van de bouwbedrijven nam zij toe. Dit blijkt uit de maandelijkse conjunctuurtest van het CBS, die het ministerie van economische zaken woens dag heeft gepubliceerd. Homeopathie Het verenigd Deventer Zieken fonds (VDZ) zal bij wijze van proef hulp door een homeopa- tisch arts gaan vergoeden omdat daarnaar vanuit de verzekerden steeds meer vraag komt. De hulp zal worden betaald via het fons van de aanvullende verzekering (de ziekenfondsen mogen zelf uitmaken welke "verstrekkin gen" ze in het aanvullingsfonds stoppen). De arts die de homeo- patische hulp verleent zal moe ten aantonen, dat hij over de ver eiste diploma's beschikt. Jeugdfabriek Provinciale Staten van Overijssel hebben besloten tachtigduizend gulden beschikbaar te stellen voor het stichten van een jeugd fabriek in Enschede. In deze fa briek kunnen jongeren werken die hun schoolopleiding niet hebben voltooid en moeilijk aan de slag kunnen komen. Het is de bedoeling dat zij doorstromen naar het bedrijfsleven, zodra ze het niveau van vakman- of vrouw hebben bereikt. Een be langrijk aspect van dit bedrijf be staat daarom uit scholing en vor ming. -KATWIJK AAN DEN RIJN - Groenteveiling: Datum 18 november. Andijvie per kg. 1,15-1,25, Boerekool per kg, 43-56, Spitskool 0,67, Waspeen AI per kist 4.-- - 7,--, All per kist 3,20- 6,70, BI per kist 6,-- - 9,20, Bil per kist 3,20, Cl per kist 2,50-6,50. CII 1,80- 3,20, Aanvoer: 117.000. Breekpeen BI per kist 2,--, Cl per kist 2,60-4,70, Prei A per kg. 70-75, Uien per kg. 38-43. Peterselie (krul) 34-55, Selderij 37-47, Knolselderij 0,60, Bloemkool 8 I per bak I 2,58-2.77, 8 II 1.01, 10 I 1,57-1,73. 10 II 98-1,07, 12 I 1,22-1,26, 12 II 0,57, Aanvoer 2300. DEN HAAG (GPD) - De resultaten van de door de Sociaal-Economi sche Raad opgezette medezeg- genschapsexperimenten in 13 verschillende bedrijven vallen tegen. Leidinggevend midden- en hoger kader blijkt nogal eens moeite te hebben mee te werken aan het streven naar meer mede zeggenschap van de werkne mers. Dat blijkt uit een tussen tijds verslag van de SER-com- missie Ontwikkelingsproblema tiek Bedrijven. Uit het verslag blijkt, dat twee pro jecten niet verder kwamen dan de voorbereidingsfase. Bij enke le andere zijn de experimenten na een aanvankelijk hoopvolle start blijven steken in beschei den veranderingen. Slechts in een paar gevallen is sprake van een goed verloop. Ook is geble ken, dat de werkgevers primair de nadruk leggen op inspraak over verbetering van de kwaliteit van het werk, de taakinhoud en de motivatie. Bij de werknemers staat de zeggenschap voorop. Ook blijkt, dat besluiten tot het houden van de experimenten vaak niet worden doorgegeven aan het hogere en middenkader, waardoor fricties optreden. In het rapport wordt opgemerkt, dat vooral het middenkader een kwetsbare groep is, waarvan be langen vaak zijn verwaarloosd. Deze groep staat van twee kan ten onder druk. De groep is ver antwoordelijk voor het behalen van de produktienorm, maar is ook verantwoordelijk voor de mensen. Het middenkader wordt in het rapport als een onmisbare schakel voor het welslagen van het experiment genoemd. De uitkomsten van de experimen ten worden voldoende leerzaam geacht voor werkgevers- en werknemersorganisaties en de overheid om er conclusies uit te trekken voor het toekomstige medezeggenschapsbeleid. Vol gens het rapport is er wel sprake van toenadering m opvattingen en groeit er meer begrip voor de bevoegdheidsverruiming van uitvoerende werknemers op ver schillende besluitvormingsni- vaus. met name ook de meer be stuurlijke binnen de onderne ming. BREDA (ANP) - Ad Latjes, direc teur van de gelijknamige reisor ganisatie die onlangs in financië le moeilijkheden kwam is weer boven water. Hij verbleef in Amerika, maar is nu terug in Ne derland. Bij de arrondissementsrechtbank in Breda ligt nu ook een aan vraag tot het persoonlijk failliet verklaren van Ad Latjes. De in diener, mr. H Oder kerk treedt op namens het boekingskantoor Sytour. dat een vordering van ongeveer een ton op Ad Latjes heeft. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Nederlandse Vereniging van Bouwonder nemers vraagt de overheid hoge rente voor eigenaren van koopwoningen extra te subsi diëren. Voorzitter ir. A. van der Kloos zei gistermiddag op de jaarvergade ring van zijn vereniging een sys teem voor ogen te hebben waar bij de overheid elk procent rente dat uitstijgt boven 9 procent dubbel aftrekbaar stelt. Bij een marktrente van 12 procent zou de eigenaar 15 procent van zijn inkomen af mogen trekken. Kloos pleitte verder voor meer fa ciliteiten voor beleggers en bouwondernemers. Volgens de vereniging kan de overheid het zich niet langer veroorloven ho ge aantallen woningwetwonin gen te bouwen. Aangedrongen werd op het terugdringen van het financieringstekort van de overheid zodat het rentepeil zakt. Volgens dr. J.C.Post, adjunct-di- rectuer van de Algemene Bank Nederland dat laatste niet waar. Hij sprak gisteren op een bijeen komst van de Europese Optie- beurs in Amsterdam en zei dat er reden is te twijfelen aanhet be staan van een relatie tussen de grootte van het financieringste kort en de hoogte van de rente, zoals onder meer politici aanne men. Als het financieringstekort door de jaren heen wordt verge leken met de rente-ontwikkeling dan blijkt volgens de computer zelfs een negatieve relatie, ofwel bij een hoog financieringstekort hoort een lage rente. Ook als je voor een aantal belang rijke industrielanden het finan cieringstekort met de rente ver gelijkt dan blijkt daar geen ver band uit, aldus de heer Post. Hij zei verder, dat in Nederland de staat de laatste tijd inderdaad meer leent, maar hier staat tegen over, dat andere partijen zijn ver dwenen, die een beroep deden op de kapitaalmarkt. En wat de andere kapitaalmarktpartijen hebben laten liggen is meer dan garanties op hypotheken. De ver eniging "Eigen Huis" heeft hier op ook onlangs gewezen. Met betrekking tot woningen zelf stelde Van der Kloos dat een sys teem van normhuizen moet wor den ingevoerd, waarbij de bewo ner extra betaalt voor voorzie ningen die niet tot het basispak ket behoren. TOKIO (AP) - In Tokio heeft zich gisteren een bescheiden Goldrush voorgedaan. De sterke positie van de yen en de gedaalde prijzen van het goud., maakten een belegging aantrekkelijk. In lange rijen stonden de Japanners voor de deur van de bank, in de hoop dat de goudprijs op enige termijn weer stijgt en een speculatiewinst kan worden geboekt. Marcel Van Dam Woningbouw De voorzitter van de bouwonder nemers zei verder dat er een wo ningbouwprogramma moet ko men waarin alle sectoren in evenredige mate zijn vertegen woordigd. Volgens hem bete kent dat zestig procent huurwo ningen en veertig procent koop woningen. Hij denkt dat minister Van Dam van volkshuisvesting er overi gens ook zo over denkt, omdat deze vorige week in Breda heeft betoogd dat continuïteit in de bouw prioriteit verdient. Vol gens Van der Kloos is continuï teit hetzelfde als de verdeling zestig-veertig in huur- en koop sector. In zijn toespraak tot de leden van de vereniging zei Van der Kloos nog dat de rijksoverheid de hy potheekgaranties van de ge meentelijke overheden overnemen. Volgens hem dein zen steeds meer gemeenten te rug voor het verstrekken var AMSTERDAM (ANP) - Het be drijfsresultaat van de Westland Utrecht Hypotheekbank is in de eerste negen maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde pe riode van 1980 gezakt van 43,1 min tot 13,4 min. De nettowinst van extra voorzieningen bedroeg *4,4 min. In het derde kwartaal gaf het bedrijfsresultaat een da ling te zien van ƒ11,3 min tot 3,2 min. De voorziening voor al gemene risico's werd verhoogd van 2 min tot 3 min. De netto winst zakte van 6,3 min tot 0,2 min. Na het treffen van de extra voorziening komt de winst per aandeel uit op 0,24 per aandeel tegen 7,85 in hetzelfde kwartaal van 1980, zo blijkt uit het kwar taalbericht. Bij toeberekening van interest en andere lasten aan het onroerend- goedbedrijf bedraagt het be drijfsresultaat over de eerste ne gen maanden van het kredietbe- drijf positief 79,1 min (v.j. 74,3 min) tegen een negatief resultaat van het onroerend-goedbedrijf van 65,7 min (vj. 31,2 min). Ook in het derde kwartaal van dit jaar waren de marktomstandig heden volgens de bank teleur stellend. Er was sprake van een stagnerende onroerend goed- markt, een voortdurend hoog rentepeil en een weinig bemoedi gend sociaal-economisch kli maat. In het derde kwartaal was de belangrijkste gebeurtenis voor de Westland Utrecht de overeenkomst met het ABP. Deze houdt in dat tot in 1983 hypo theken op woningen en woon winkelhuizen tot een bedrag van 3 miljard aan dit pensioenfonds worden verkocht. Het gaat hier bij om een gemiddelde van de bestaande hypotheekportefeuil le. De verkochte hypotheken zul len gedurende tenminste vijfjaar door de bank tegen vergoeding wrden geadministreerd. Het belang van de bank ligt daarin, dat in feite liquide middelen te gen marktrente worden aange trokken, waardoor tot eind 1983 de liquiditeit is verzekerd. Bo vendien komt de transactie de DEN HAAG (GPD/ANP) - Ook de Unie BLHP (beambten, leidinggevend en hoger personeel) dreigt met een extra looneis om de lastenverzwaring die uit de plannen van het kabinet voortvloeit, te compenseren. Waar de Voedingsbond FNV compensatie verlangt voor de inkomensgroepen tot even onder modaal (in de buurt van de 34.000 gul den), accepteert de Unie BLHP niet dat "vooral de toch al in de knel zittende mid dengroepen" moeten opdraaien voor de wanprestaties die de politiek levert. In het blad van de Unie wordt van het parle ment geëist dat het de regering grondig cor rigeert. Zo niet dan wenst de Unie de lonen en salarissen extra verhoogt te zien om de werknemers, met name die in de midden groepen, in staat te stellen de nieuwe aansla gen op hun portemonnee op te vngen. "Het beleid van deze regering is nu al failliet", zo constateert de Unie "De grens van wat voor de werknemers nog aanvaardbaar is, is ruimschoots bereikt. Er zijn harde maatrege len nodig, maar die blijven uit. Wat van het banenplan alleen duidelijk is, zijn de kos ten." De Unie zegt te vrezen dat het beleid zoals het kabinet dat deze week in de rege ringsverklaring heeft aangeduid, er slechts toe zal leiden dat Nederland nog verder in het economische moeras zal wegzakken. Voedingsbond FNV Voedingsbondvoorzitter Cees Schelling leek zich boos gemaakt over de suggestie van WD-leider Wiegel dat de vakbeweging met haar kritiek op het kabinetsbeleid in feite in de WD een bondgenoot heeft. "Dat is niet alleen onzin, ook is van die bondgenoot schappelijkheid niets gebleken in de vier jaar dat Wiegel met zijn WD wat in de malk te brokkelen had. Daarom kan hij de komen de jaren een bondgenootschap met de vak beweging wel vergeten", aldus Schelling. rentabiliteit van het bedrijf ten goede. Ook zijn onderhandelin gen over de verkoop van het ABP van een aantal doo de WUH gebouwde woningen nog gaan de. De bank zegt, dat zij, als zij ervan uitgaat dat er zich geen bijzonde re ontwikkelingen voordoen, verwacht dat het bedrijfsresul taat in het vierde kwartaal in de zelfde orde van grootte zal liggen als in het derde kwartaal. In de onroerend goedsector bleven ook in het derde kwartaal de uit komsten sterk negatief. In het binnenland werden in de eerste negen maanden (incl. deelne mingen) nieuwe projecten voor 28 min (v.j. 8 min) in aanbouw genomen. De bank verkocht in de eerste drie kwartalen 726 wo ningen (hieronder 94 vrije sector woningen uit de voorraad van nagenoeg gerede woningen). In 1980 ging het om 182 woningen, waarvan 57 in de vrije sector. De voorraad bedraagt nu 1293 wo ningen met een boekwaarde van ƒ271 min, waarvan 302 tijdelijk zijn verhuurd (eind 1980: 1074 woningen, waarvan 124 tijdelijk verhuurd). De vorig jaar gevorm de voorziening leegstand van 20 min is onaangetast. Bij het vaststellen van de jaarcijfers zul- #len aan de hand van de dan gel dende omstandigheden nadere beslissingen worden genomen ten aanzien van de balanswaar dering van de portefeuille onroe rend goed. ARNHEM (ANP) - Heidemij Beheer (o.a. advieswerk en uitvoering) wil opnieuw enkele honderden arbeidsplaatsen laten verdwynen. Op 23 en 24 november wordt met vakbonden en ondernemingsraad een nieuw saneringsplan besproken en de slechte ontwikkeling van de marktsi tuatie zou tot gevolg kunnen hebben dat later nog meer arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. In het ongunstigste geval zal het totale perso neelsbestand van Heidemi) in 1981 en 1982 tesamen met 655 verminde ren, zo heeft de Raad van Bestuur bekendgemaakt Nadat vakbonden eerder dit jaar akkoord gingen met het verdwijnen van 265 arbeidsplaatsen, waarvan 190 inmiddels via het natuurlijk verloop, heeft het bestuur nu een nieuw plan op tafe gelegd voor de verminde ring van het personeelsbestand met nog eens 270 man. terwijl gezien het verder teruglopen van de omzet tot beneden het niveau van 1981 volgens de verwachtingen rekening wordt gehouden met een inkrim ping met 120 man in 1982. Een en ander betekent dat Heidemij volgend jaar de omvang van het vaste personeel met 345 arbeidsplaatsen moet vermindern Voor de plaatsen die niet door natuurlijk verloop e.d kunnen verdwijnen zal gedwongen ontslag onvermijdelijk zijn. Dit zal neerkomen op ongeveer 220 ontslagen. Door de nog steeds verslechterende marktsituatie blij ven produktie en omzet van de Hcidemij-bedrijven dit jaar achter bij de begroting. Als gevolg hiervan zal in 1981 een aanzienlijk verlies worden geleden, dat hoeer zal uitkomen dan de begrote f 6 miljoen DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Abold AKZO ABN AMEV Amro Bank Bos Kalis Dorische Petr. Dordtschc Petr. Elsevier-NDU Ennia Fr. Gron. Hyp. Gist Brocades Heineken Heineken Holdi Holl. Beton Gro Kon! Olie Nat. Nederland* Nedlloyd Groep NMB O (tem Holding Pakhoed Holdin «0,50 22,40 284,50 52i20 65.70 -el 195^50 BINNENLANDSE AANDELEN 1470,00 1470,00 0,00 1040,00 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD 134.25 137,25 AMSTERDAM (ANP) —Losgeko men bedrijfsnieuws bracht van daag enig leven op de effecten beurs^ Zo werden hogere cijfers van Kon. Olie met instemming begroet en rond twaalf uur was de koers van het fonds 2,20 op gelopen tot ƒ81. De cyfers van Hoogovens werden min of meer voor kennisgeving aangenomen De koers week nauwelijks af van het slot van gisteren. Bij WUH. waar men toch al voortdurend op het ergste is voorbereid, viel het m eerste instantie zelfs mee Do koers liep snel op tot 63. een winst van 5, maar toen was het weer voorbij en gleed de note ring terug naar 59.50 Unilever zakte ex-dividend na een korte opleving terug naar onver anderd 148.50 Philips zakte 30 cent naar 19.10, terwijl Akzo onveranderd 22.20 noteerde KLM deed het goed met een winst van een rijksdaalder op ƒ92.60 De rest van de actieve markt gaf een afwisselend beeld tc zien. De grote banken waren prijshou dend De verzekeringswaarden toonden een vriendelijk gezicht met voorop Ennia, die 1,50 aan trok tot 121

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23