"Ik verveel me stierlijk" Jeugdwerkloosheid in jaar tijd verdubbeld "Plantenbeurs speelt een uitstekende rol" "De jeugd van deze tijd is erg spontaan" Jonge Katwijk se, na maanden tevergeefs solliciteren: Mevrouw Booy verlaat Noordwijk na 40 jaar onderwijs Jubileum Hercules Katwijk DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 STREEK PAGINA 21 Annegreet de Vreugd» die c danks vele sollicitaties één i de vele jongeren is die maar geen baan kan krijgen: "Een groot deel van mijn uit kering gaat op aan postzegels, telefoontjes en bustochten om aan werk te komen." (Foto: Dick Hogewoning). KATWIJK - Bijna tweederde van de vrouwelijke werklo zen in Katwijk is jonger dar 23 jaar. In totaal zijn in Kat wijk 123 werkloze vrouwen, 78 van hen zijn de 23 nog niet gepasseerd. Van de 380 mannelijke werklo zen in Katwijk worden 96 tot de jeugdwerklozen gerekend en zijn dus niet ouder dan 22 jaar. Veruit het grootste deel van de jeugdige werkloze vrouwen in Katwijk zoekt werk in de sectoren kantoor, verpleging/ verzorging en handel (waar onder winkelpersoneel). In die beroepsgroepen samen zijn 59 jonge vrouwen op zoek naar een baan. Bij de werkloze jonge mannen zijn de beroepsrichtingen meer verdeeld. Uit de cijfers van het Geweste lijk arbeidsbureau voor de re gio Leiden kan bovendien worden afgeleid, dat het overgrote deel van de werklo ze vrouwen in Katwijk een opleiding heeft op het niveau van lager beroepsonderwijs (LBO) of MAVO. Voor man nelijke werklozen geldt het zelfde. Katwijk komt hier mee ongeveer overeen met het beeld dat voor de hele streek geldt. Uit de gegevens over het gehele gewest blijkt dat in een jaar tijd het aantal jeugdige werk lozen bijna is verdubbeld en de werkloosheid onder de jeugd veel sneller toeneemt dan die onder de beroepsbe volking als geheel. Vorig jaar oktober waren er 1118 werk zoekenden jonger dan 23 in geschreven. Dat aantal js in middels opgelopen tot 1970 personen De groei van de jeugdwerkloosheid onder mannen en vrouwen houdt gelijke tred. Iets meer dan de helft van de jeugdige werklo- De mannelijke jeugdwerkloos heid is het snelst stOgcnd in de beroepsgroepen metaal, kantoor onderwijs en horeca. Het aantal jonge vrouwelijke werkzoekenden neemt het snelst toe in de sector sociaal/ geneeskundig. KATWIJK - "Ik heb geen idee hoeveel brieven ik in het afgelopen halfjaar heb verstuurd. Ik heb hier een hele stapel liggen. Een groot deel van mijn uitkering gaat op aan postzegels, telefoon tjes en bustochtjes om aan een baan te komen". "Vaak krijg je helemaal geen reac tie op een sollicitatie. Een enkele keer word je opgeroepen voor een nader gesprek. Sommige ge sprekken zijn leuk, maar vaak word je als een stuk oud vuil be handeld. Bij een Katwijks reis bureau had ik een aantal weken geleden een prima sollicitatie-ge sprek van wel twee uur. De vol gende dag zou ik worden gebeld over de uitslag. Ik heb de hele dag zitten wachten, maar het te lefoontje moet nu nog komen. Ze weten dat ze toch wel genoeg sol licitanten kunnen krijgen en daarom doen ze zo", stelt Anne- greet de Vreugd, nu een half jaar werkloos. Annegreet uit Katwijk is twintig jaar, heeft een LEAO- (lager eco nomisch- en administratief on derwijs) en een INAS- (interim algemene schakelopleiding) di ploma in haar zak en is dus zowel opgeleid voor kantoorwerk als voor banen in de verzorgende sector. Ruim vijftien maanden heeft ze een tijdelijke baan gehad in bejaardentehuis Mariënhaven in Warmond. Wegens overbezet ting kon ze daar niet blijven werken. Op ruim tachtig banen heeft ze sindsdien gesolliciteerd. Eén van die mislukte sollicitaties was voor Annegreet aanleiding om een brief naar de krant te stu ren om haar nood te klagen. Voor een sollicitatiegesprek had ze zich bij een herenmodezaak aan de Breestraat in Leiden ver voegd. "Ik had m'n jas nog niet uitgetrokken of ik kon alweer vertrekken. In twee minuten was het gesprek voorbij. Enkele da gen later kreeg ik een telefoontje dat iemand anders was aangeno- Een dag later las Annnegreet, die de personeelsadvertenties in de krant spelt, dat dezelfde zaak voor dezelfde vacature nog steeds een verkoopster zocht. Maar daarmee was de affaire nog niet afgelopen. "Kort daarop word ik opgebeld door dezelfde modezaak of ik weer voor een ge sprek naar Leiden wil komen. Ik antwoord beleefd: Ja natuurlijk meneer, maar heeft dat zin. Ik wilde niet weer voor twee minu ten naar Leiden komen. Als ant woord kreeg ik dat hij er bij na der inzien toch maar van afzag". Huilend "Ik trof haar huilend aan de tele foon", zegt haar moeder. "Ze was helemaal in paniek, want diezelf de ochtend was ook het bericht binnengekomen dat haar uitke ring zou worden verminderd. Ik heb haar toen aangeraden om naar de krant te schrijven in de hoop dat er reacties op zouden komen van mensen die in dezelf de situatie zitten. Het is toch te erg als je om aan een baan te ko men mensen zo naar de mond moet praten". Annegreet denkt dat onbekend heid met het soort opleidingen dat zij heeft gevolgd, mede oor zaak is van haar niet aangeno men worden. "De LEAO is een opleiding die specifiek op kan toorwerk is gericht, veel meer dan de MAVO. Maar mensen zien een L staan en denken: Oh, lager onderwijs. Dan kunnen we beter iemand anders nemen. Als je vertelt wat je opleiding in houdt, lijkt het alsof ze je niet ge loven en denken dat je het mooi er maakt dan het is". Hartekreet "Van de INAS. een middelbare op leiding. denken ze meestal dat het nog steeds alleen op verple ging is gericht, maar het is juist een algemene opleiding voor de verzorgende beroepen gewor den. De mensen die zich bij be drijven bezighouden met het be handelen van sollicitaties rnde- ten zich eens willen verdiepen in wat alle opleidingen inhouden", zo luidt haar hartekreet. Haar eigen voorkeur gaat uit naar een kantoorbaan Maar kieskeu rig is ze al lang niet meer Ook op banen in de verzorgende sector en als verkoopster reageert ze "Maar verzorgingstehuizen moe ten tegenwoordig allemaal met minder personeel werken en in winkels hebben ze liever een jon ger iemand, want die is goedko per. Ik zou zelf geen baan afwij zen, al moet ik bij Ouwehand in de haring gaan staan". Al zijn ontslagen aan de orde van de dag en telt ons land inmiddels meer dan 400.000 mensen zonder werk, toch is werkloosheid vaak nog geen algemeen aanvaard verschijnsel. Annegreet vertelt Vereniging Boom- en Plantenbeurs in Boskoop bestaat eeuw BOSKOOP - de Vereniging Boom- en Plantenbeurs in Boskoop bestaat honderd jaar. Aanvankelijk op gericht voor het houden van een avondbeurs eens per week maar in de loop der jaren uitgegroeid tot een vereniging die op vele terreinen actiefis. "Deze vereniging heeft een uitstekende rol gespeeld in het Boskoopse kwekersleven en doet dat nog steeds", aldus oud-voorzitter van de vereniging G.J. Bongaardt. Twee oud-voorzitters van de vereniging Boom- en Plan tenbeurs, de Boskopers D. van Gelderen en G.J. Bon gaardt, zijn in de geschiede nis van de vereniging gedo ken. Over de beginjaren is na genoeg niets bekend, notulen ontbreken namelijk. Wel is bekend dat er in het najaar van 1881 enkel boomkwekers bijeen kwamen die graag een avondbeurs zouden willen in het dorp. De avondbeurs, een cpntactplaats van kopers en verkopers, werd op 20 no vember van dat jaar een feit. Pas sinds de'jaren negentig van de vorige eeuw werd het reilen en zeilen van de vereni ging bijgehouden. "De algemene indruk die wij overhielden na het lezen vap de notulen was dat er veel wijsheid uit sprak. De secre tarissen hebben in die tijd prima werk geleverd. Je moet niet vergeten dat ze zich voor het grootste gedeelte zelf moesten ontwikkelen. Zes klassen lagere school was alles, meer zat er voor de meesten niet in", aldus Van Gelderen. Een voorbeeldje van de gelet terdheid der secretarissen is volgens de oud-voorzitters het gebruik van het woordje "Philipica" (rede?) in een ver- gaderingsverslag waarin het vurige betoog van een lid werd beschreven tegen de streek die de (katholieke) LTB had geleverd. De avondbeurs was overigens geen lang leven beschoren. Al voor de eeuwwisseling ging de avondbeurs ter ziele door gebrek aan belangstel ling. Waar dat aan lag is beide oud-voorzitters onbekend. Maar de Boom- en Planten beurs was en is méér dan al leen de avondbeurs. Zo wer den er door de vereniging lij sten samengesteld met de juiste schrijfwijze en bena ming van planten. Verder wordt getracht het vakonder wijs te bevorderen en organi seert de beurs tentoonstellin gen. De eerste vijftig jaar van het be staan van de vereniging zijn volgens de oud-voorzitters de meest interessante. "Na 1936 kwamen de standsorganisa ties en vakorganisaties. De vereniging verloor toen veel van haar invloed", aldus Bon gaardt. Tijdens de beginjaren is er door D. van Gelderen (links) en G. Bc de Boom- en Plantenbeurs voor geijverd een adverten tieblad op te richten. Dit blad, waarin de kwekers hun produkten konden aan bieden en tevens produkten konden vragen, is er uitein delijk gekomen. "Het specia le was dat het blad alleen in Boskoop verscheen. Op een gegeven moment zei de uit gever echter "Dat doe ik niet meer". Er werd toen gedreigd ngaardt: Reeuwijkse plassen toch n met een andere uitgever te zoeken. De man kwam op zijn woorden terug. De leden van de vereniging konden in dit blad tegen een lager tarief dan anderen adverteren", al dus Bongaardt. Neuf De Boom- en Plantenbeurs hield haar vergaderingen in het toenmalige hotel Neuf in Boskoop. Dat er tijdens deze r niet gedempt. vergaderingen menig woord je werd gewisseld mag duide lijk zijn. "In 1927 bijvoor beeld kwam er een lid van beurs met het voorstel om de Reeuwijkse plassen te dem pen. Dat is op zich al aardig maar nog merkwaardiger is dat de toenmalige burge meester van Reeuwijk een adhesiebetuiging stuurde. Deze burgervader wilde de plas water wel kwijt. Het voorstel werd overigens ver worpen, zoals vandaag de dag nog is te merken", aldus Bongaardt. Een bewogen jaar in de ge schiedenis van de beurs was 1936. In dit jaar sloot de Boom- en Plantenbeurs zich aan bij de Nederlandse Tum- dersbond. Zij deed dit om meer invloed uit te oefenen op de bijdragen van het rijk. Het rijk praatte namelijk al leen met de in die tijd zes centrale landbouworganisa ties, de beurs kon weinig voor elkaar krijgen. Het aan sluiten bij de Nederlandse Tuindersbond viel niet bij al le leden in goede aarde. On geveer de helft van de twee honderd leden stapte uit de plantenbeurs en stichtte hun eigen CBTB. Ook deze bond bestaat nog im mer. De beurs heeft nu weer ongeveer tweehonderd le den. De vereniging Boom- en Plantenbeurs bestaat al met al honderd jaar en dat zal met ongemerkt voorbijgaan. Van avond is er een feestelijke "buitengewone" ledenverga dering in hotel Florida waar in de "eeuwehng" wordt her dacht. Gevraagd aan de oud- voorzitters of zij nog een tweede honderd jaar zien zit ten voor de Boom en Plan tenbeurs zeggen zij volmon dig "ja" met het voorbehoud dat één vakorganisatie toch de voorkeur heeft boven de drie van nu in Boskoop. dat ze van haar omgeving veel commentaar krijgt op haar uitke ring. "De mensen zeggen Daar loopt ze alweer Die heeft ook de hele dag niks te doen. Ze vinden het maar a-sociaal als je een uit kering krijgt en denken dat er voor iedereen die wil. wel werk te vinden Rs Soms denk ik wel eens Ik wou dat het jullie eens overkwam, dan weet je ook wat het is" Stierlijk "In bejaarden- en verpleegtehui- zen doe i< niet anders den de he le dag rennen Nu ik geen baan meer heb verveel ik me stierlijk. Ik lees veel. doe boodschappen en volg een cursus gebarentaal voor beginners, omdat ik graag met gehandicapte kinderen zou werken. Sinds ik een keer voor een baan ben afgewezen omdat ik niet snel genoeg typte, werk ik ook mijn typevaardigheid weer bij. Maar dat rondhangen de hele dag hangt me echt de keel uit Zelfs emigreren heeft ze nog se rieus overwogen. Via een kennis zou ze samen met een vriendin in een ziekenhuis in Nieuw-Zee- land kunnen gaan werken. De baan en de huisvesting waren al geregeld. Toen Annegreet op vakantie was kon de vriendin een baan als stewardess krijgen en zo ging ook die vlieger net op. "Werkloosheid wordt nog eens een obsessie voor me. Een paar da gen geleden werd ik 's morgens heel opgewekt wakker. Ik had gedroomd dat ik twee banen te gelijk kreeg aangeboden. Ik kon kiezen". ARIEJAN KORTEWEG Bouw nu begonnen, huizen al verkocht NIEUW-VENNEP De voorzitter van woningbouwvereniging "Haarlemmermeer" mr. FA. Bosma heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de bouw van 80 woningen in Nieuw-Vennep. De koopwoningen verrijzen in het Nieuw Venncpse uitbreidings plan "Welgelegen" In tcgcnstel ling tot veel andere berichten uit de wereld van de koopwoningen is de Haarlemmcrmcerse wo ningbouwvereniging er in ge slaagd al deze woningen aan de man te brengen ZAKEiNNIEUWS LISSE Burgemeester mr. R.M. Gerrits opent volgende week vrijdag het geheel verbouwde hotel "D<- Nachtegaal" ln Lissc. Het pand aan de Heereweg heeft een totale vernieuwing onder gaan. Naast het opknappen van de hotelruimte, met 148 slaap plaatsen. welke eind maart, be gin april volgend jaar wordt ge opend, is bij De Nachtegaal een party- en congrescentrum verre- Naast de feestelijkheden organi seert het bedrijf een dag later een vrije -tijdsdag in De Nachtegaal. Op dit open huis krijgen onge veer 60 verenigingen uit Lisse de mogelijkheid om te laten zien wat hun mogelijkheden zijn. NOORDWIJK - 'Als je vroeger een leerling op straat tegenkwam, hoorde je heel bedeesd: Dag juf frouw. Tegenwoordig is het: Hallo. De jeugd van deze tijd is erg spontaan. Niet de jongeren zijn ver anderd, maar de omstan digheden, de maatschap pij waarin ze leven. Dat maakt ze agressiever". Veertig jaar is mevrouw M. Booy aan het onderwijs verbonden, waarvan de laatste 22 jaar als di rectrice van de Christelijke huis houdschool, tegenwoordig de school voor lager hufëhoud-nij- verheidsonderwijs (LHNO) "De Branding" in Noordwijk. Ze is aan haar laatste maand op school begonnen. Per 1 december gaat ze met vervroegd Densioen. Dui zenden meisjes heeft ze in al die jaren zien komen en gaan. Hoe wel de jeugd wel veranderd is sinds zij haar eerste les gaf, is mevrouw Booy het contact met haar leerlingen niet kwijtge raakt. Haar eerste klas was in de oorlogs jaren in Gouda. In 1941 ontving mevrouw Booy haar diploma aan de RK Vakschool voor meisjes aan het Galgewater in Leiden. "Ik begon met werkloos te zijn. Een uitkering halen was er toen niet bij. Na een paar maanden kon ik vier lesuren krijgen in Gouda, waarmee ik 19 gulden in de maand verdiende, maar' daar gingen dan wel de reiskostenn vanaf'. Het reizen bleef de eerste jaren toch een probleem. In de loop van het volgende jaar kwamen er twee lesdagen aan een vakschool voor meisjes in Den Helder bij. "Het' abonnement op de spoor wegen kostte meer dan het les geld me opleverde", herinnert ze zich. Een volledige baan aan de Goudse nuishoudschool bracht in 1943 uitkomst. "De deuren van die school moes ten altijd op slot", weet ze nog. "Als je niet oppaste kwamen er jongens naar binnen. Wat dat be treft is er nog niet veel veran derd". Mevrouw Booy is aan de Goudse school jarenlang adjunct-direc trice geweest. Dezelfde baan heeft ze ook twee jaar in Zwijn- drecht gehad, om in 1959 in Noordwijk te solliciteren naar de functie van directrice. Bouwpastoor De school aan dc Hoogwakersbos- straat was toen nog in aanbouw "In feite was ik de eerste periode hier een soort 'bouwpastoor'. Het onderwijs moest nog helemaal van de grond komen. Wij zijn ir hotel De Zeeleeuw begonnen met het geven van geimprovi seerde lessen aan 85 leerlingen verdeeld in vier groepen. Hel was wel behelpen, de leerboek jes lagen opgeborgen in een hee oud kabinet". In het voorjaar van 1969 kwam de nieuwe school, op enkele hen derden meters afstand van de zee gelegen, gereed. Ze noemt het nog steeds een hoogtepunt in haar loopbaan. In het eerste jaar werd er een tweejarige primaire opleiding gegeven, waar een jaa* later een niet verplichte assisten tenklas bijkwam. Na dc invoe ring van de Mammoetwet (1968) werd de opleiding driejarig, sinds 1975 is het vier jaar gewor den. "In dc eerste jaren lag het zwaarte punt nog heel sterk op huishou delijke- cn naaldvakken. Dc meisjes liepen stage bij Noord- wijkse' gezinnen. Tegenwoordig is het veel meer algemeen vor mend", licht de scheidende di rectrice toe. "Het eerste jaar be staat nagenoeg alleen uit theorie. In de hogere klassen worden veel lesscnn gewijd aan gezond- heidskunde. winkelpraktijk en huishoudkunde. Tpt op heden wordt "de Branding" alleen door meisjes bezocht. Me vrouw Booy zou het, gezien de maatschappelijke ontwikkeling- gen, niet gek vinden als ook jon gens een en ander van LHNO- vakken zouden afweten. Op dc avondcursussen van de school zijn de mannen wel vertegen woordigd. Verantwoordelijkheid Met het oog op haar leeftijd (62) wil de directrice het nu wat rustiger aan gaan doen 'Een directrice is er altijd", zegt ze. "De verant woordelijkheid begint zwaarder te drukken Bovendien ia het langrijk dat jongeren een kans krijgenDirectrice Booy wordt opgevolgd door mevrouw Wicr- sema, die al sinds 1965 aan "De Branding" is verbonden Na haar pensionering trekt me vrouw Booy m bij haar zuster in Alphen aan den Rijn "Daar ben ik geboren en getogen", vertelt ze, Ze verheugt cr zich op er veel dingen te kunnen doen. waaraan zij als directrice niet is toegeko men. Lezen, wandelen en reizen zijn enkele van haar hobbies. "Dc ene dag vind ik het jammer dat ikwegga. dc andere dag ben ik er toch wel blij met'" Op donderdag 26 november biedt het schoolbestuur haar in het Buurthuis aan dc Hoofd trast een receptie aan Tussen vijf en zes uur 's middags heeft iedereen de gelegenheid afscheid van haar te nemen. KATWIJK - De Katwijkse gym nas tickvcreniging Heit uk vind vrijdagavond haar 60 jang be staan met een demonstratie-uit- oaring in sporthal Oetyn Duin Hieraan zullen zowel het jongste, 2 jaar oud. als het oudste lid, 70 jaar. acte de présence geven Het programma bestaat onder an dere uit een oefening op de kast, een vrije oefening, een nummer genaamd dromenland, de da- mesbrug. minitramp All Baba en z'n rovers, een klassikale oefe ning en een oefening van de Bloem Dames. De band van Excelsior uit Leiden al hi I Dm in Ck dn D lin dm l muziek opluisteren Het bestuur van de vereniging houdt zaterdag in hotel Savoy van 5 tot 7 uur ter gelegenheid van het jubileum receptie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21