LEIDSCH DAGBLAD Moskou wijst plan VS af "Wijnoorlog op komst" Ahold sluit ruim 20 Simon-wiiikels en lijft rest in NUL-OPTIE Pensioenen rond eeuw wisseling in de knel Europese reacties overwegend positief Prins Claus opgeroepen als getuige Dorp voorziet zichzelf van stroom Een gebruikte auto koop je niet in een supermarkt!! Kamsteeg Voorschoten LEIDSCH m DAGBLAD it DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36632 Directeur G. Koopman Wffle Singel 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tussen slijters en levensmiddelenwinkels GENÈVE (Reuter) - Als de be- roepsbevolking niet meer toeneemt komen er proble men bij de pensioenvoorzie ningen. Door de toeneming van de werkloosheid wordt- de bijdrage aan de pensioen fondsen kleiner. Aan het eind van deze eeuw, wan neer de geboortegolf van na de tweede wereldoorlog de pensioengerechtigde leeftijd nadert, zal de oude-dagvoor- ziening zeer problematisch worden, zo heeft de Interna tionale Arbeidsorganisatie (ILO) laten weten. DEN HAAG (GPD) - Het Haag se gerechtshof roept prins Claus op als getuige in een proces tegen de Nederlandse staat. De prins stond eerder dit jaar aan het hoofd van een ambtelijke missie van het mi nisterie van buitenlandse za ken naar India. Volgens de Amsterdamse journalist Wil lem Oltmans, die o.m. voor onze krant de reis van prins Claus versloeg, heeft de mis sie van Claus contact met hem gemeden, terwijl andere journalisten wel te woord werden gestaan. Het is de eerste keer dat een lid van het koninklijk huis als getuige moet verschijnen in een ci viele procedure. Volgens Oltmans heeft de staat als opdrachtgever van de prins „anders gehandeld dan in het maatschappelijke ver keer betamelijk is". Het verzoek getuigen te horen in de zaak tot schadevergoe ding van Oltmans tegen de Nederlandse staat werd eer der afgewezen door de recht bank van Den Haag. Meer winst Shell, verlies Estel daalt DEN HAAG (ANP) - De netto winst van de Koninklijke Shell- Groep is in het afgelopen derde kwartaal in vergelijking met de zelfde periode vorig jaar geste gen tot twee miljard gulden. Door een afwijkende vorm van voorraadwaardering en door koersverschillen is dit cijfer ech ter nadelig beïnvloed. Worden deze factoren buiten be schouwing gelaten dan steeg de winst met 46 tot 2,3 miljard te gen vorig jaar 1,6 miljrd gulden. De verbetering is te danken aan betere resultaten in de sectoren zeetransport, verwerking en ver koop. Estel NIJMEGEN (ANP) - Estel n.v. (Hoogovens-Hoech) heeft in het derde kwartaal 1981 een omzet behaald van 3.590 min. wat een kleine stijging betekent t.o.v. het voorgaande kwartaal (3.549 min.). Het verlies voor belastingen was kleiner dan in het voorgaande kwartaal nl. 154,7 min. tegen over 197,1 min. Veel bewolking Veel bewolking en enige tijd regen. Mi nimumtemperatuur van 1 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het oos ten van het land. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra den. Tot krachtig en in het kustgebied hard aanwakkerende zuidwesten (Opgemaakt om 11.15 uur). 20 November 1981. Zon op: 08.09 uur, zon onder: 16.41 uur. Maan op: 01.01 uur, maan onder: 14.55 Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.20 en 22.54 uur. laagwater 05.40 en 18.19 uur. De pensioenbetalingen zijn tussen 1970 en 1977 enorm snel toegenomen, in Frank rijk met 428 procent, in De- nemarkten met 328 procent, in Canada met 310 procent, in de Verenigde Staten met 282 procent, in Groot-Brit- tannië met 259 procent en in West-Duitsland met 238 pro cent. In 1950 betaalden vier k vijf mensen voor één pen sioengerechtigde. Door de daling van het aantal ge boorten zal dat aan het eind van deze eeuw drie op één zijn, aldus de ILO. DEN HAAG (ANP) - Binnenkort zal een felle strijd ontbranden om de gunst van de consument te winnen voor wijn in de prijs klasse tussen vijf gulden en een tientje. Dit zegt voorzitter Th.G.Chr. Hooij van het bedrijf schap voor de detailhandel in al coholhoudende dranken. Steeds meer levensmiddelenwin kels storten zich op de goedkope prijsklasse van wijnen, aldus Hooij, die zijn gehoor op een bij eenkomst van slijters voorhield hier danig rekening mee te hou den. In dit kader pleitte Hooij voor bin dende afspraken over prijzen van gedistilleerde dranken (jene ver, vieux en dergelijke). Als bin nen het productschap voor ge distilleerde dranken geen prij- zenverordeningen kunnen wor den gemaakt, dan verwacht hij stellig dat de handel uit de hand loopt. Hij is voorstander van een bande- rolle op flessen alcoholhoudende dranken om zodoende illegale stokerijen en andere clandistiene bedrijfjes het leven zuur te ma ken. In België heeft de overheid De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt beschouwt de ont wapeningsvoorstellen van presi dent Reagan als een „goed uit gangspunt" voor zijn op maan dag in Bonn beginnende ge sprekken met de Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnjev. Volgens Schmidt kan hij de door de Amerikaanse pre sident onderstreepte 'nul-optie' nu tegenover Brezjnjev krachti ger verdedigen. De Britse premier mevrouw That cher, op bezoek in Bonn voor overleg met Schmidt, was al even enthousiast over de rede van Reagan, die zij „van het grootste belang" noemde. De Ita liaanse minister van buitenland se zaken Colombo vond in de woorden van de Amerikaanse president het bewijs dat de VS vastberaden willen gaan onder handelen met de Sowjet-Unie over wapenbeheersing. Secretaris-generaal Luns van de NAVO sprak zelfs van een „his torisch intitiatief bij het zoeken naar vrede en veiligheid in de wereld". In Bonn en andere Westeuropese hoofdsteden gaat men er overi gens van uit dat de westelijke ar gumenten voor de nul-optie bij de Sowjet-Unie op wezenlijke bezwaren zullen stuiten. Moskou zal er waarschijnlijk niet mee ak koord kunnen gaan dat alle SS- 20-, SS-4- en SS-5-raketten moe ten worden vernietigd teneinde te voorkomen dat nieuwe mid- dellange-afstandsraketten in West-Europa worden gestatio neerd. Volgens het Kremlin bestaat er op dit moment een evenwicht op het gebied van de kernwapens voor de middellange afstand in Europa. Het Amerikaanse voor stel zou dan ook neerkomen op „eenzijdige ontwapening van de Sowjet-Unie", en het Westen een duidelijk overwicht bezorgen. Washington heeft totaal andere cijfers: Reagan sprak in zijn toe spraak over een Russisch over wicht van zes tegen één, een be wering die met een grafiek werd onderstreept. Haagse politieke kringen hebben president Reagans rede over de wapenbeheersingsonderhande- lingen met de Sowjet-Unie over wegend positief begroet. Minis ter Van der Stoel (buitenlandse zaken) spreekt van "een geweldi ge stap vooruit". De regerings fracties in de Tweede Kamer zijn verheugd over de toon van de re devoering, maar noemen Rea gans invulling van de zogenaam de nul-optie "een openingsbod". CDA, PvdA cn D'66 reageren al)<3 drie positief op de rede van de Amerikaanse president, hoewel ze niet helemaal overeenkomen met de Nederlandse gedachten. De WD ondersteunt de Ameri kaanse plannen "volledig en van harte". PSP, CPN en PPR vinden de voor stellen van Reagan volstrekt on voldoende. Reagans toespraak is volgens de drie kleine linkse par tijen een reden te meer om zater dag in Amsterdam tegen de kernwapens te demonstreren De secretaris van het IKV, Mient- Jan Faber vindt het voorstel van al dergelijke maatregelen aange kondigd. Hooij zei verder nog dat de over heid honderden miljoenen gul dens aan accijnzen misloopt door toe te staan dat tax-free- shops op luchthavens en sche pen die tussen EG-landen varen, vooral alcoholhoudende dran ken verkopen. Volgens hem zijn er tegenwoordig ook boten die buiten de territo riale wateren varen met als enig doel de belastingvrije verkoop van drank en tabak. Hij noemde dat een "idiote gang van zaken". Reagan volstrekt onrealistisch. "Propagandistisch is het echter een buitengewoon aardig voor stel en vormt het voor de Ameri kanen het beste alibi om uitein delijk toch 572 middellange af standsraketten in west-Europa te plaatsen", aldus Faber. ZAANDAM (GPD) - De naam „Si mon de Wit" verdwijnt uit de kruidenierswereld. Van de 101 filialen worden er 71 ingelijfd door Albert Heijn, zeven gaan naar de Ahold-dochters Etos en Alberto en 23 winkels worden gesloten. Volgens een medede ling van Ahold aan onderne mingsraad en vakbonden zullen er geen gedwongen ontslagen vallen. Bij „Simon" werken in totaal 2500 mensen. Enkele weken geleden werd open baar, dat Ahold bezig was met een studie over de positie van werkmaatschappij Simon de Wit. De begin dit jaar door zus teronderneming Albert Heijn ontketende prijzenoorlog in de kruideniersbranche bleek als een boemerang op „Simon" te hebben gewerkt. Er zou, na de positieve resultaten van vorig Toeslag lpg en diesel gaat op 1 januari in DEN HAAG (ANP) - De oorspron kelijk per 1 september aange kondigde verhoging van de mo torrijtuigenbelasting voor LPG- en dieselpersonenauto's gaat nu in per 1 januari 1982. Dat is giste ren bekend gemaakt door minis ter Van der Stee en staatssecreta ris Kombrink van financiën. Voor een middenklasse-auto met LPG-installatie gaat de belasting van ruim 500 naar ongeveer 700 gulden per jaar. Voor een mid denklasser met dieselmotor geldt een verhoging van 500 naar ongeveer 650 gulden. De regering benadrukt dat de ver hoging niet slechts is bedoeld om de schatkist te vullen. Het gaat tevens om een fiscaal gelijk waardige behandeling van de di verse motorbrandstoffen. 30 PAGINA'S Het begin van het einde: 0-1 in Parijs. "Gouden" voetbal- tijdperk gesloten PAGINA 15 Politieman tussen angst en bravoure PAGINA 7 Protestants leger in Ulster gevormd PAGINA 9 Bouw vraagt om subsidie op rente PAGINA 23 jaar, een forse daling zijn opge treden. In een vanmorgen aan het perso neel uitgereikte verklaring staat dat Ahold tot de conclusie is ge komen dat opname van de 71 Si- mon-winkels in het Albert Heijn- bestand de beste garantie voor werkgelegenheid, omzetgroei en rendement geeft. Nog niet bekend is wat er met de in Leiden gevestigde Simon-filialen gaat gebeuren. Een vakbondsbe stuurder zei vanmorgen dat daar over pas half december zeker heid zal bestaan. Het was te verwachten dat de vredesbewe- gingen, alsmede de linkse partijen in hoongelach zouden uitbarsten op het moment dat de Amerikaanse president op zijn manier zou trachten een positie ve bijdrage te leveren aan datge ne wat iedereen terecht dodelijk beangst: de ontwikkeling van de nucleaire wapenwedloop. Reagan is nu eenmaal een havik, die maar één ding wil en dat is zo snel mogelijk oorlog, het liefst een kernoorlog op Westeuropees grondgebied. Brezjnjev daarente gen zou daar nooit aan denken, maar als hij wordt uitgedaagd door die havik uit Washington, dan zal hij wel moeten. Mient-Jan Faber, de secretaris van het IKV, stelt zelfs dat het voor stel van de Amerikaanse presi dent de veelbesproken nul-op tie het beste alibi is om uitein delijk toch 572 middellange af standsraketten in West-Europa te plaatsen. Faber en zijn club, die precies zeggen te weten wat goed voor ons is als het om vrede gaat, doen het Amerikaanse voorstel dan ook af als propagan distisch gepraat. Het is daarom uitermate verheu gend dat de leidende politieke partijen in ons land meer dan po sitief hebben gereageerd op het Amerikaanse voorstel PvdA-mi- nister Van der Stoel sprak zelfs van een 'geweldige stap vooruit.' Volgens Van der Stoel kan alleen tweezijdig ontwapenen garanties bieden voor een situatie van vre de Het belangrijkste element in het Amerikaanse voorstel is dat Rea gan er blijk van geeft - het CDA merkt dat terecht op - uit te gaan van de nevenschikking van de in standhouding van een redelijk militair evenwicht met het streven om dat via wapenbeheersingson- derhandelingen op een zo laag mogelijk niveau te laten afspelen. Het afwijzen door Moskou van het Amerikaanse initiatief is opval lend vanwege de snelheid waar mee het gebeurde In het verle den heeft het Kremlin in elk geval in dit soort aangelegenheden be dachtzamer gereageerd. Het staat nog te bezien wat deze reactie zal betekenen voor de on derhandelingen die eind van de ze maand in Genève zullen be ginnen. Het voordeel van het Amerikaanse initiatief, gezien in het licht van de Geneefse onderhandelingen, is dat er tenminste een concreet voorstel op tafel ligt. Het is aan de Russen duidelijk te maken waar om zij niet in kunnen gaan op de voorgestelde nul-optie tegen de achtergrond van het militaire evenwicht. Het is namelijk iets te simpel te stel len dat alle problemen zowel voor de Russen als voor de Ame rikanen geklaard zouden zijn wanneer de nul-optie wordt uitge voerd. Er wordt namelijk met geen woord gerept over de reeds aanwezige van Franse- en Britse kernwapens, alsmede over ande re middellange kernwapens, zo als bommenwerpers. Om maar iets te noemen. In zaak tegen staat WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan schrok zichtbaar toen het aanbieden van een kalkoen wat uit de hand liep. De vice-voorzitter van de nationale bond van kalkoenfokkers Lew Walts,pro- beert het dier nog in bedwang te houden, terwijl voorzitter Hugh Mc-Clain samen met de president toekijkt. Reagan kreeg de kalkoenfokkers op be zoek na zijn eerste grote televisierede over de buitenlandse politiek. DEERSUM (GPD) Het hele Friese dorp Deersum kan eind volgend jaar elektrische stroom gebruiken die in het eigen dorp is opgewekt. Koeie- mest, organisch afval en wind worden de leveranciers van de energie. Men verwacht daarmee in de hele stroombehoefte van het dorp te kun- Het opzienbarende project is een experimet van een firma uit Balk in samenwerking met de gemeente Rauwerderhem en de inwoners van Deersum. De firma gaat in Deersum een bio-gasinstallatie bouwen waarin mest en organisch afval in gas kunnen worden omgezet. De installatie wordt met enkele windmolens aan een generator gekop peld die de stroom produceert. De benodigde mest zal worden betrok ken van een Deersumer veehouder en organisch afval kan worden ver kregen onder andere uit de riolering in het dorp. De aanschaf van een nieuwe gebruikte auto is geen dagelijkse boodschap. Daar is een vertrouwd adres en een goed advies voor nodig. Natuurlijk koop je zo'n auto bij specialisten op dat gebied. U weet wel, dat bedrijf met de grootste keuze occasions. Hofweg 39, Tel: 071-769307 DEN HAAG (GPD/ANP) - Binnen enkele uren na de toe spraak van de Amerikaanse president gisteren in Was hington heeft het Russische persbureau Tass de voor stellen van Reagan verworpen als „propaganda", be doeld om de ontwapeningsbesprekingen in Genève „op een dood spoor te brengen". In West-Europa daarentegen waren de reacties uitermate positief. Pre sident Reagan stelde in zijn rede voor af te zien van de modernisering van middellange-afstandsraketten in West-Europa, wanneer de Sow jet-Unie haar arsenaal van dit soort kernwapens volledig ontman telt. Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neer Leidsel) Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus y

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1