Begrafenis van 'gouden' tijd ©ommelsdi 1% Vilé: Rampzalig voor naam van Nederlandse voetbal" Rijvers: Deze groep heeft geen schuld aan verhes Ruud Krol: 'We hebben met ons allen gefaald' DROMMELS LEKKER Stand DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 SPORT PARIJS - Bondscoach Kees Rijvers wilde na afloop van de met 2-0 verloren in terland tegen de Fransen niet in de toekomst blik ken. „Ik heb al eerder mijn plannen kenbaar ge maakt als Spanje onhaal baar zou zijn. Ik moet het gebeuren van vanavond nog eens op een rijtje zet ten en dan zal ik bekijken welke spelers ik nog kan gebruiken en welke in het nieuwe Oranje niet meer passen". De technische leider van de voet balbond heeft een contract dat hem nog vierenhalf jaar aan de KNVB bindt en dat afloopt op het moment dat in het Zuidame- rikaanse Columbia de Wereld kampioenschappen voetballen afgewerkt worden. Bij meer succes in de kwalificatiewed strijden reist daar een jonge ploeg heen die door Rijvers nu gevormd moet worden. „Maar voor ik daaraan ga werken", sprak de duidelijk teleurgestel de coach, „ga ik een paar dagen afstand nemen van het voetbal, me eens fijn ontspannen". Het zijn voor Rijvers zenuwslo pende maanden geweest. Door terug te vallen op de routiniers heeft hij nog geprobeerd iets te redden. Het lukte niet en de schuld voor dat falen wenste hij niet te schuiven in de schoenen van de dertien die gisteren voor Oranje uitkwamen. „De verant- PARIJS (GPD) - De fabrikanten van petten, toeters en vlaggen kunnen de lopende band stop zetten. De tekstschrijvers die via zwarte schijven het succes wilden begeleiden, kunnen de dop op hun pen doen en de reisor ganisaties en verhuurders van appartementen hoeven hun advertentie campagne niet te beginnen. De dramatische ontknoping van de Franse voetbal-thriller is door de handel met diepe droefheid begroet. Oranje in Spanje is voor hen niet langer business. woording van het verlies ligt niet bij deze groep. Ze hebben hard gewerkt, er is alleen min der uit gekomen dan in de thuis wedstrijd tegen België. Dat is ook de verdienste van de Fran sen geweest, ze voetballen sterk en agressief en in mijn ogen hebben ze deze kwalificatie te recht afgedwongen. De druk op ons zestienmetergebied is te groot geweest, we hebben te weinig goede counters op kun nen zetten. Of dat nu aan Pietje of Jantje gelegen heeft, daar laat ik me niet over uit". Lof had de coach voor de Portuge se arbiter Garrido. „Ik heb al leen niet begrepen waarom hij de vrije trap nog een keer liet nemen. Een beslissing met kapi tale gevolgen want tot die tijd hadden we de zaken redelijk on der controle. We hebben via de counter enkele mogelijkheden gehad. Was die noodlottige vrije trap snel gevolgd door de gelijk maker dan hadden we nog iets kunnen redden. Jammer maar het leven gaat verder". Jong Oranje ook gewipt.. ORENSE - Jong Oranje is in Orense uitgeschakeld voor het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap. De Nederlandse jeugd verloor gisteren met 2-1 van Spanje en eindigde daardoor achter dat land als tweede in voor- rondegroep 8, waarin ook Lu xemburg uitkwam. De kans van Nederland om zich te plaatsen was overi gens slechts theoretisch. Al leen door een zege met vijf goals verschil zou Oranje de kwartfinales hebben bereikt. Wel zette Kieft zijn team in de twaalfde minuut op het goe de spoor, maar meer treffers bleven uit. Via Julio (na 27 minuten) en Minguela (een kwartier voor tijd) won Span je zelfs nog. De verliezende coach wordt i alle kanten getroost. "Ik ga paar dagen afstand nemen van voetbal", sprak Rijvers. Maar niet alleen bij hen staan de gezichten op storm, ook de spe lers, de KNVB en de penning meesters van de betaalde clubs zagen een lucratieve eindronde van het wereldkampioenschap door de handen glippen. De dra gers van het Oranje-shirt bij de titelstrijd in 1974 en 1978 kunnen verhalen over het financieel ge win; een bedrag dat de ton bena derde werd op hun bankreke ning bijgeschreven. De vader landse voetbalbond hapte fors mee en alleen de betaalde-voet- balorganisaties hadden reden voor gemor. Bij een Nederlands succes gisteravond hadden ook zij een extra glaasje genomen, omdat het sectiebestuur betaald voetbal een andere verdeling van de WK-winst wilde. Het is de KNVB een doorn in het oog geweest dat op grond van oude afspraken de voetballers het merendeel van de poet opeis ten. Sectievoorzitter Vilé: „Er had een betere verdeling moeten komen. In een situatie waann de clubs gigantisch in de rode of fers staan en iedereen door de economische omstandigheden een stap terug moet doen, kun je geen tonnen uitkeren aan 20 voetballers. We zouden de finan ciële winst van de WK gebruikt hebben om de clubs te helpen". De penningmeesters van de be taald-voetbalorganisaties - in het verleden schatbewaarders ge noemd en nu meer goochelaars met rode cijfers - namen met ple zier kennis van Vilé's plannen. Het negatieve resultaat van gis teravond nam de vreugde geheel weg. PARIJS (GPD) - Alexander Curley, Ria Valk en Albert West verdienden hun geld gisteravond in Parijs gemakkelijk. Het vocale drietal was gear- rangeeerd om met het Nederlands elftal de kwalificiatie voor Spanje te vieren. En voor het geval Oranje door de Fransen van een jolige polonai se afgehouden zou worden, had het drietal op een ietwat minder uitbun dige wijze bijgedragen aan het afscheid van Ruud Krol, Kees van Kooten en de andere dertigers in het vaderlandse voetbalteam. Het feest werd geschrapt; niet om dat Ruud Krol en Johnny Rep als woordvoerders van de oudere garde uitriepen dat Kees Rijvers ook na de uitschakeling een be roep op hen kon blijven doen, en er dus van hen geen afscheid ge nomen hoefde te worden, maar simpelweg omdat de vrije-trap van Michel Platini een te zware aanslag op het moreel van die stoere Hollanders had gedaan, geen worstjes op de borstjes, maar de kater verdrinken in alle rust. Dat wilde Oranje. Het feest ging niet door, het leven gaat verder, meldden Kees Rij vers, aanvoerder Ruud Krol en al die anderen die aanwezig waren bij de begrafenis van een gouden periode. Het begon allemaal met de plaatsing voor de wereldkam pioenschappen voetbal in West- Duitsland in 1974, waar onder aanvoering van de beste aller tij den, Johan Cruijff, zilver be haald werd met voor velen een gouden smaak. Oranje repte zich in 1976 naar de Europese kam pioenschappen, was twee jaar la ter opnieuw op een na de beste in Argentinië en hoorde ook bij de acht landen die in 1980 om de Europese voetbal-eer streden. Het nationale voetbalteam en de topclubs snelden van het ene succes naar het andere, geen groot toernooi of Nederland was erbij. Het begon in 1974, het eindigde met de vrije trap van Michel Pla tini in de zesde minuut van de tweede helft. Het vonnis werd voltrokkken door het zwaaiende rechterbeen van de Franse ve dette, maar de beoordeling over dit Nederlandse team werd al veel eerder uitgesproken. Het aan lager wal geraakte Oranje heeft de laatste seizoenen te veel aan kwaliteit moeten inleveren, het wist zich uit de goot te red den door de routine van een en keling, door een opleving tegen de Belgen vorige maand, door een gelukkig uitgevallen vrije trap tegen de Fransen in Rotter dam. „We hebben het toch alle maal zien aankomen, we wisten toch dat het kon gebeuren", zei aanvoerder Ruud Krol, in een poging de teleurstelling te ver drijven. Het begon in Duitsland '74, het ein digde in Parijs, tegen een Frans elftal dat moest putten uit dat ene kapitale moment in de twee de helft. De Portugese arbiter Garrido floot op de rand van het strafschopgebied voor een over treding, de vrije trap werd in de muur geschoten en door Jan Pe ters voor verder transport mee genomen. De referee zag daarbij een hand en legde de bal op de zelfde plek neer voor de herkan sing. Michel Platini, door vorm verlies niet meer de onomstre den ster-speler van de Fransen, en derhalve door de supporters van het voetstuk gestoten maar niet door Hidalgo, vereffende een rekening. Naast de muur ver dween de bal in de rechterhoek, naast Hans van Breukelen. Op de lijn keken Ruud Krol en de vaderlandse doelman elkaar be straffend aan. De op de training uitgestippelde operatie-vrije- trap kon als mislukt beschouwd ADVERTENTIE Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. worden. Krol: „Ik zou me in de muur opstellen en op het laatste moment weglopen om de hoek bij de eerste paal te dekken. De rest van het doel zou voor Hans zijn". En in dat vlak van het hok belandde het leer, dus kon de doelman van FC Utrecht het boe tekleed aantrekken. Van Breuke len: „Zo was die afspraak inder daad, maar Ruud ging veel te vroeg weg uit de muur, zodat La- combe de tijd had om zich achter de muur op te stellen. Ik dacht dat Ruud van plan was naar vo ren te stappen, om zo Lacombe buitenspel te zetten". Een mis- verstandtussen doelman en libe ro met grote gevolgen. De wedstrijd ontwikkelde zich niet ongunstig voor Neerlands voet balelite. 0-0 bij rust en de weten schap dat de Fransen niet tot één enkele uitgespeelde kans geko men waren. Met Simon Tahama- ta voor Johnny Metgod in de ploeg leek Oranje beter in staat om de Fransen weg te houden van het Nederlandse doel. En daar was dan ook nog de schitte rende kans van Arnold Muhren. Hij kreeg de bal van Simon Taha- mata, wipte het leer over doel man Castaneda, maar mikte ook centimeters te hoog. Het waren de beste momenten van Oranje, en juist in die fase sloeg Platini toe. „Je kent hun wapen", mop perde Hans van Breukelen, ,en toch laten we ons verrassen". Mislukte het plan ter bestrijding van de Franse vrije trap, ook Rij vers intentie om aan te vallen, het intiatief te nemen en de drib belaars van Hidalgo ver van het strafschopgebied te houden, mislukte volkomen. Het is tradi tie dat de Franse fans voor de aanvang van een interland het nationale symbool, een haantje, loslaten op het veld. Maar het is hoogst ongebruikelijk dat het beestje daar drie kwartier gras sprietjes kan pukken zonder op gejaagd te worden door strijden de voetballers. De zwoegende Kees van Kooten en de falende Johnny Rep vormden een aan- valsduo dat het haantje en doel man Casteneda geen moment kon verontrusten. De Franse doelman verdiende zijn geld de ze avond even gemakkelijk als Valk, West en Curly. De bedoeling van Rijvers' 4-4-2-for- matie ws gebaseerd op steun uit middenlinie en achterste lijn. Die assistentie kwam maar zel den en dan niet eens uit de voor spelde hoek. Wijnstekers en Poortvliet, de beteren deze avond, durfden het avontuur aan. Dat gold niet voor Metgod en Neeskens, de uitblinkers te- Alle afspraken waren voor niets geweest. Hoewel Krol goalie Van Breukelen bij de Franse vrije schoppen bij zou staan, vond de specialist Michel Platini een gat in het Hollandse doel. gen België. Geen droomgoal ïr de beginfase van Metgod, maai veel te veel balverlies Geen ja gende Neeskens zoals m de thuiswedstrijd tegen de Belgen maar een tamme Oranje-leeuw die in Rotterdam om zich te be wijzen ver boven zijn huidige veau uitklom. Het middenveld an Oranje viel doende tegen en daardoor kon den de Fransen opstomen naar het gebied waar Rijvers ze niet wilde hebben. Uit vrees voor Garrido's liefde voor de thuis club, uit angst voor de getruct- heid van de Fransen, gericht op het forceren van penalty's en vrije trappen. Twee keer in de eerste drie kwartier, en een keer na de hervatting had Garrido naar de witte kalkstip kunnen wijzen zonder voor een partijdi ge scheidsrechter uitgemaakt te worden. Hij deed het niet en werd halverwege op een fors fluitconcert onthaald. Had Platini niet uit die vrije trap gescoord, dan had de Portugees meer sinaasappels naar het hoofd gekregen dan de ene die hem nu op een haar na miste. Zijn voorliefde voor kaarten liet hij wel blijken door Jan Poort vliet, Dominique Rocheteau en een mekkerende Michel van de Korput met geel te bestraffen. Driemaal karton is veel voor een partij die sportief verliep en waarin de Fransen pas na ruim twintig minuten de eerste over treding tegen kregen. Ruud Krol moet aan de eerste helft een lamme hand overgehouden hebben. Hij bleef aanwijzingen geven, waarmee aangetoond is dat hier een zeer onvolwassen ploeg aan het werk was. Het moest voorgekauwd worden geen lange ballen geven, niet be wegen, sneller uitkomen, zodat de Fransen van het penalty-ge bied gehouden kunnen worden „Ja", sprak PSV'er Poortvliet, „Ruud heeft vandaag behoorlijk op ons lopen mopperen Het is een recht dat hij als aanvoerder heeft". In de pauze kon Rijvers verder or de op zaken stellen en wgzen op het feit dat de tyd in het vervolg van de match in het voordeel van Orar\je werkte. Frankrijk moest winnen; risico nemen om zich te plaatsen voor Spanje en via dc counter en Tahamata als derde invaller kon dan misschien een goaltje ingepikt worden. Een si tuatie die op zijn kop gezet werd door die schitterende vrije trap van Platini. Nederland moest ri sico's nemen, haalde Michel van de Korput - ook al een uitblinker tegen de Belgen die nu niet in beste doen was - uit de ploeg en zette een vierde aanvaller (Ling) in op jacht naar de gelijkmaker of naar het definitieve einde. Het werd het laatste. De handige Dominique Rocheteau speelde Ruud Krol uit en schoof de bal in de voeten van Six. die van dichtbij doelman Hans van Breukelen passeerde Het op routine voortsjokkende treintje was in de nabijheid van Spanje alsnog van de rails geraakt en in het ravijn gesmakt. Kansloos te gen de veel betere Fransen. Zei Ruud Krol „We hebben hier ver loren met z'n allen, het is onjuist om een eenling de schuld te ge ven. Hoe vaak heefl Rijvers de afgelopen dagen niet gezegd dat we de Fransen ver van ons straf schopgebied moesten houden. Slagen wc daar met ons allen niet in. dan hebben we met ons allen gefaald". Geld De KNVB had niet toegestaan dat met het financiële extraatje oude schulden afgelost werden; men had geëist dat het geld zichtbaar gestoken werd in dë opleiding van jeugdige voetballers en an dere zaken het algemeen voet- balbelang dienende Het is om die reden zeer spijtig dat de Fransen oranje de kwalificatie voor de neus wegsnoepten, want juist die opleiding van jeugdige talenten kon een financiële injec tie gebruiken. Neem de deelna me aan het WK voor junioren in Australië De KNVB het dat toer nooi voorbijgaan omdat de cen ten ontbraken. Neem het Jeugd- plan Nederland, waarvan bonds coach Kees Rijvers een voorstan der is. Het stoort hem dat het ver zamelde talent begeleid wordt door trainers die het laagste voet baldiploma op zak hebben; geld is ook hier de reden. Het was een goede zaak geweest, een investering op langere ter mijn, als de winst van de WK aan dat doel besteed had kunnen worden. België heeft dit keer simpeltjes kwalificatie afge dwongen. met een ploeg waar van de kern gevormd wordt door jongens die in 1976 Europees jeugdkampioen werden. Het geld dat daar destijds ingepompt werd, komt nu terug. Tik De gemiste kwalificatie is volgens sectievoorzitter Vilé ook rampza lig voor de naam van ons voetbal in het buitenland. Sinds de WK- successen in West-Duitsland en Argentinië zijn spelers, topclubs en het vaderlandse voetbalteam graag geziene gasten. Via lucra tieve transfers en gigantische be dragen voor vriendschappelijke partijen profiteren de internatio nals cn de topclubs Het Neder lands elftal bleek financieel niet te exploiteren, omdat de clubs hun spelers maar voor zes wed strijden per seizoen aan de voet balbond wilden uitlenen. „We hebben tonnen laten liggen, we hebben veel te weinig met de sportieve winst van "74 en '78 kunnen doen", zegt Vilé. In Spanje volgend jaar geen good will voor het Nederlandse voet bal, een tik die bij de topclubs harder aan zal komen dan bij de voetbalbond Handel leen met guldentekens geschre ven. Voor Krol, Rep, Muhren, Thijssen, Van Kooten. Hoven- kamp en Schrijvers had het een schitterende afsluiting van hun interlandcarrière betekend en de jongeren hadden ervaring op kunnen doen. Ryvers wilde jon ge talenten meenemen naar het WK om te kijken, te leren, om de sfeer te proeven, zy zullen via de gekleurde buis zien hoe mooi het is en daarna via veel vriend schappelijke partyen ervaring op moeten doen op weg naar Co lumbia '86. Byblyven op technisch gebied, goodwill, financiën, om die rede nen is het volgens Vilé spytig dat het Nederlands elftal de kwalifi catie verspeelde. Aan aan de uitschakeling kleven echter ook positieve kanten. Het gevaar had bestaan dat het sue ces gebruikt zou worden om uit te roepen: „We staan er met ons voetbal nog niet zo slecht voor", waarby de enorme schulden, de rellen op de velden, de gcbn kki ge opleiding van jonge talenten en de teruglopende toeschou wersaantallen naar de achter grond zouden zyn verdrongen. Dat kan nu met meer Een ander positief punt is dat Kees Ryvers nu al kan beginnen met de opbouw van een nieuw Ne derlands elfial en niet hoeft te wachten tot de oudjes Nederland op de WK naar troost- of hoofd prijs gesleept hadden. Het zijn de enige lichtpuntjes na een voor Nederland trieste voetbalavond. Laatste wedstru

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15